Hel Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Üommeierwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. SO30. Zaterdag 1 April, 1911. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77j ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Een Parijsclie juwelier is dezer dagen op niet onvermakelijke en zeker niet alledaagsche wijze het slachtoffer van een oplichter geworden. Een uiterst elegant gekleed man van ongeveer 35 jaar vereerde des juweliers magazijn met een bezoek en deed de ietwat verrassende mededeeling, dat hij de kabinetschef was van den onder secretaris van financiën (die niet bestaat). Ik kom, zeide hij, met een tamelijk delicate opdracht. Mijn minister wil een buitenlandschen consul een vrien delijkheid bewijzen voor zekere belang rijke diensten. De minister denkt aan b.v. een bijzonderen ring met eeu kostbaren steen. De juwelier, zeer vereerd met do klandizie van den niet bestaanden on dersecretaris, liet zien wat hij voor fraais voorradig had. Maar de kabinetschef vond het niet mooi genoeg Kom dan overmorgen terug, stelde de ander voor, dan heb ik het allernieuwste. De kabinetschef verscheen overmor gen en was in de wolken. Hij koos zes van de kostbaarste ringen uit en zeide: ga mee naar het ministerie, ik kan niet kiezen, maar ik zal de ringen aan den minister laten zien. Dit werd goedge vonden en men ging per taxiauto naar het departement van financiën. Daar werd de juwelier door een reeks ver trekken en wachtkamers geleid en ten slotte verzocht een oogenblik te wachten. De kabinetschef kwam terug, met de mededeeling, dat de ondersecretaris bezet was, maar ze zouden samen het ministerie maar eens gaan kijken. Dat duurde tamelijk lang, de kabinets-chef verdween en kwam weer, en bracht den juwelier in een wachtkamer, waar zich een bode bevond, die een vluchtigen groet met de noodige plechtigheid be antwoordde. De kabinetschef zeide toen, ik zal even naar den minister gaan, geef mij de ringen maar mee. De ander aarzelde geen oogenblik, gaf de ringen en wacht er nog op, maar niet meer in de wachtkamer van het ministerie, waar de bode hem spoedig, maar toch te laat, uit zijn droom heeft geholpen. De Times-correspondent te Peking seint dd. Dinsdag bet volgende: „Hier wordt in vele kringen geloofd, dat China's antwoord op het Russische ultimatum, welk antwoord duidelijk, berouwvol en ophelderend is en waarin al wat Rusland vroeg wordt ingewilligd, alle voorwendsels wegneemt voor repre saille-maatregelen van Russischen kant. Maar toch blijft men hier ontegenzeg gelijk ongerust, wijl men vreest dat de Russische regeering het er op gezet heeft China te straffen, onverschillig of daartoe een voorwendsel bestaat of niet". Te Peking is naar de Agence d'Extreme Orient meldt een edict uitgevaardigd, waarbij den onderkonin gen der provincies wordt bevolen alle strooi- en aanplakbiljetten, die door de Chineesche studenten in Japan naar de Chineesche provincies worden gezonden, in beslag te nemen en te vernietigen. In die biljetten wordt opgewekt tot het houden van betoogingen teneinde de regeering te dwingen tot verzet tegen Rusland inzake de moeilijkheden betref fende het Ui gebied en Mongolië. Reeds dadelijk toen deze quaesties waren gerezen, werd het den Chineesche couranten verboden, daarover haar mee ning te zeggen. Daarom hebben de studenten in duizenden exemplaren een pamflet verspreid, getiteld: „Het heil des Vaderlands", waarin zij onomwon den hun meening zeggen. In de pro vincies van China heerscht een vijan dige stemming jegens de centrale re geering. Uit Warschau wordt aan de Kölnische Zeitung geseind over een ongewoon brutalen overval op een trein. In een bosch tusschen de stations Widzef en Neuradomsk aan de lijn Warschau Weenen, hebben 10 met Mausergeweren bewapende mannen 's middags onge veer halfvier den sneltrein opgewacht en tot staan gebracht. Het personeel was volkomen machteloos. Twee reizi gers, die vroegen wat er gebeurde, wer den neergeschoten. Daarna begaven de bandieten zich naar een der wagens waarin zich een ijzeren geldkist bevond en eischten deze op. Het geld, 100,000 roebel, behoorde aan de spoorwegmaat schappij en was bestemd voor betaling van het personeel. De stoutmoedige roovers zijn ongedeerd ontkomen. De beide gewonde reizigers zijn er beden kelijk aan toe. Woensdagnacht heeftin de buurt van Palermo een geduchte storm gewoed, die op de velden groote verwoestingen heeft aangericht. De telegraaf- en tele foonlijnen zijn vernield. In een huis viel de schoorsteen door het dak, waar door een slapende vrouw en hare zoons werden bedolven; hun toestand is be denkelijk. Te Termini werden een aantal in de haven liggende vaartuigen tegen de kaden verpletterdde bemanning kon zich redden. De Russische commissie voor den aankoop van militaire vliegtuigen heeft geadviseerd lot den aankoop van 300 vliegtuigen. De regeering heeft reeds 8 tweedekkers van Engelsch maaksel. 5 tweedekkers van Fransch maaksel en 40 Fransche eendekkers besteld. Volgens telegrammen uit Saloniki en elders is de opstand der Albaneezen zeer ernstig. Naar de Morning Post uit Athene verneemt, zijn de betrekkingen tusschen Turkije en Montenegro zeer gespannen. De Turksche geza :t te Cettinje heeft gedreigd heen te gaan, als de Turken, die in Montenegro gevangen zitten, niet binnen het etmaal worden vrijge laten. Aroauten in het gebied bij de Montene- grijnsche grens, meerendeels behoorend tot den Malissorenstam, hebben de Turksche grenswacht verjaagd en 30 soldaten neergeschoten. De bevolking heeft in naam van den profeet dringend de hulp der regeering ingeroepen. De overheden hebben onder het Mohammedaansche landvolk wapens uitgedeeld. De toestand wordt in welingelichte kringen ernstig ingezien. Volgens nadere berichten hebben de Albaneezen alle Turksche blokhuizen in het gebied van Kasa en Toesi inge nomen, de soldaten ontwapend en ver volgens Toesi bezet. Zij zouden, be halve groote hoeveelheden schietvoor raden, drie kanonnen veroverd hebben. China heeft on oor waarlijk toegege ven, maar de pessimistische berichten over opwinding onder de Chineezen, vooral in Mantsjoerije, doen vermoeden, dat er toch nog wel enkele moeilijk heden te overwinnen zullen zijn. De St. Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt seint uitvoerig over den algemeenen gemoedstoestand in het Verre Oosten. Wij ontleenen het volgende aan zijn mededeelingen, die van Zondag zijn gedateerd: Het critieke punt, waarop het conflict met China is gekomen, heeft reeds aan leiding gegeven tot het ontstaan van onjuiste berichten. Zaterdag werd 's avonds laat verteld, dat de Russen Koeldsja hadden bezet en dat de Chi neezen Blagowjesjtsensk hadden bescho ten. Beide geruchten zijn onjuist. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zeer ernstige berichten ont vangen over de stemming onder de Chineezen. In bijna geheel China heerscht een zekere opwinding, die men in Mantsjoe rije gemakkelijk zal kunnen uiten in aanvallen op de Russen. Uit Wladiwos- tock komt bericht van snelle oorlogs toebereidselen van China. In Noord- Man tsjoerije worden twee legers gevormd, een ervan wordt bij Charbin samenge trokken. De Russen vluchten in een paniek uit Mantsjoerije; de bevolking vreest een bloedbad. Het Russische beurscomité te Charbin heeft om versterking van het Russische garnizoen verzocht, omdat men voor een overval van de Chineezen vreest. Bij Char bin hebben Chineezen herhaaldelijk op Russische grensposten geschoten. De Chineesche officieren in Sjanghaikoen hebben een smeekschrift naar Peking gezonden, waarin ze om een oorlogs verklaring aan Rusland verzoeken. Ge mobiliseerde Chineesche regimenten rukken op naar het Noorden. Ook Japan mobiliseert een aanzien lijke krijgsmacht, die naar Zuid Korea wordt gedirigeerd. Generaal Nogi is naar Mantsjoerije vertrokken. Op den Siberischen spoorweg is het vervoer van Russische troepen begon nen. Generaal Nikitin is tot bevelhebber van het militaire district Irkoetsk en tot hetman van dé Transbaikalkozakken benoemd. Ingeval van oorlog zal hij de operaties leiden. Tot tweeden bevel hebber is luitenant-generaal Letsjitnki benoemd. Hij heeft de troepen in het Amoergebied en de Amoer- en Assoeri- kozakken onder zijn orders. Beide heb ben reeds zeer nauwkeurig omschreven instrvcties ontv ngen. Volgens inlichtingen uit particulate bron uit Wladiwostok heeft China bij Zizikar 150,000 man, bij Charbin 60,000 bijeengebracht. Te Wladiwostok wordt geklaagd, dat geheel als voor het uit breken van den oorlog met Japan, alle waarschuwingen te St. Petersburg in den wind worden geslagen. Men gelooft dat Rusland geheel onvoorbereid tegen over een mogelijken oorlog zal komen te staan. Carnegie heeft de uitnoodiging van de New Yorksche Press Club aange nomen om aan het feestmaal, dat deze vereenigitig op 8 April naar aanleiding van het Engelsch-Amerikaansche arbi trage-verdrag zal aanrichten, een rede voering te houden. IJ ij zeide, dat hij aan de pers van de geheele wereld een belangrijke mededeeling had te doen. Nadere bizonderheden wilde hij echter niet vertellen. Uit Brussel wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat, naar het officieele orgaan der Antwerpsche scheepsreeders meldt, het gevaar voor een internationale sta king der zeelieden voorbij is, dank zij de houding der Duitsche en Belgische zeelieden, die beslist geweigerd hebben zich solidair te verklaren met een inter nationale staking. De eenige staking, die nog verwacht kan worden, is die der Engelsche zeelieden in de maanden Juni en Juli. BINNENLAND. De Eerste Kamer is tegen Maandag avond bijeengeroepen, voornamelijk tot het in de volgende dagen van die week in de afdeelingen onderzoeken van de laatstelijk door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen, waaronder de zedelijkheidswet, en zoo noodig tot af doening in openbare vergadering van ondergeschikte wetsontwerpen, daarvoor gereed. Aan het einde van de volgende week gaat de Kamer weer uiteen. De Tweede Kamer zal behalve de tegen Woensdagmiddag 5 April vastge stelde vergadering voor de eindstemming over het ontwerp tot wijziging der arbeidswet, ook Dinsdagnamiddag 4 April, te halftwee, nog een korte open bare zitting houden in verband njet een voorstel van de centrale sectie om nog eenige kleine wetontwerpen te be handelen. Den 6den April is de voorzitter der Kamer, graaf Van Bylandt, voornemens, zich voor eenigen tijd naar het buiten land te begeven. Het Hof te Leeuwarden heeft de be schikking van de rechtbank te Assen vernietigd, waarbij rechtsingang gewei gerd werd tegen Jan K., 62 jaar, onder wijzer te meppel, wegens het plegen van onzedelijke handelingen tegen leer lingen. Hij werd opnieuw gevangen genomen. Voor 10 jaar en 25 jaar stond hij eveneens terecht, doch werd telkens bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Ilaarlemsche justitie is weer naar de Nieuwe Meer geweest, ter instructie der vergiftigingszaak. Er moeten weer nieuwe gezichtspunten in deze zaak zijn geopend. Naar aanleiding van den gunstigen uitslag eener proef door den ambtsvoor ganger van den Minister van Oorlog bevolen tot het verleenen van vergun ning tot het overnachten buiten de kazernes bij opkomst voor herhalings oefeningen aan verlofgangers der land weer en aan die van de militie, heeft de Minister besloten, den proefmaatregel om te zetten in een definitieven. De commissie te Vlissingen tot behoud van de bookmakerskantoren heeft oen adres aan de Eerste Kamer gezonden, met het verzoek, de wet ter bestrijding der zedeloosheid niet aan te nemen of, indien de Kamer het ontwerp niet wenscht te verwerpen, het dan slechts aan te nemen, indien de minister toe zegt, een aanvullingswet te zullen voor bereiden, waarbij bepaald wordt dat de bookmakerskantoren uit Art. 11 der wet worden gelicht, of subsidiair, dat bij die aanvullingswet een overgangs termijn worde bepaald, zoodat het den bookmakers mogelijk gemaakt worde, hunne zaken behoorlijk af te wikkelen, en de gemeentebesturen in staat zullen zijn, naar andere bronnen van welvaart om te zien. Een bezoeker van een verdacht huis aan de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam is gisteravond ernstig mishandeld. O a. werd hem het rechterbeen stukgeslagen. De man is in een gasthuis opgenomen. Twee mannen zijn, als verdacht van de mishandeling, door de politie aange houden. Bij Kon. besluit van 28 dezer is A. J. L. Visser van IJzendoorn, secretaris penningmeester van het bestuur der vereeniging Ambachtsonderwijs" te Gorinchem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Woensdag is in een pension te 's Gra- venhage gearresteerd mevr. de wed. Van H.de B., wier man in den nacht van den 4den Maart j.l. te Rijswijk is over leden. De heer Van H. was avonds tevoren naar een bal-masqué geweest. Den vol genden morgen werd hij, door een schotwond getroffen, dood op zijn bed gevonden. Naar verluidt, houdt deze arrestatie verband met dezen plotse- lingen dood. Zooals de meeste onzer lezers zullen weten, zal Zondag te Dordrecht een voetbalwedstrijd gehouden worden tus schen een Nederlandsch en een Belgisch elftal. De belangstelling daarvoor schijnt bijzonder groot te zijn, want Woensdag waren aan het station Weesperpoort te Amsterdam reeds 1400 speciale retour- kaarten voor extra treinen verkocht en derde klas kaarten waren toen niet meer te verkrijgen. Deze toeschouwers zullen om ongeveer 12 uur aankomen. Die uit Tilburg, Breda en tusschen- gelegen plaatsen komen per extra-trein te 1 uur aan en vertrekken, evenals de Amsterdammers, te ongeveer half zes. Tusschen 11 uur en 1 uur komt om het kwartier een extra-trein uit Rot terdam. Na afloop, om vijf uur onge veer, zal om 't kwartier een extra-trein loopen om de Rotterdammers terug te brengen. De laatste extra-trein naar de Maasstad zal om 10 uur vertrekken. Het zal daar om en bij het station dus een drukte zijn van belang. Het Belgische Elftal, dat onze natio nale spelers zal bekampen, komt Zon dagmiddag te 12 u. 34 m. te Dordrecht. In hotel Ponsen zullen de Belgische spelers het noenmaal gebruiken. Er is Zondag te Dordrecht op voet- balgebied nog meer te doen dan de NederlandBelgië-wedstrijd alleen. 's Morgens te 8 uur wordt de bal reeds aan het rollen gebracht op het mooie terrein van den Dordrechtschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Dan speelt Hercules uit Dordt, tegen Zee- landia uit Middelburg. Om half tien is deze ontmoeting afgeloopen, maar dan krijgen we, vóór de reuzenworste- ling aan den Markettenweg plaats heeft nog een wedstrijd. Te elf uur treden dan twee veteranen- elftallen op hetzelfde veld aan de Oran- jelaan tusschen de krijtlijnen, om elkaar den palm der overwinning te bestrijden, n.l. les avariers de Beerschot, de oudjes van de Beerschot F. C. uit Antwerpen, tegen de Sparta-ruïne, de Sparta-oud- strijders uit Rotterdam. Nog een derde ontmoeting zal in de morgenuren plaats hebben. De voetbal vereniging D. V. S. te Dordrecht zal n.l. te 10 uur op haar terrein aan den Rij ksstraatweg een wedstrijd spelen tegen de St. Ignatius S. O., uit Antwerpen. Ook bij die wedstrijden zullen zeker veel toeschouwers tegenwoordig zijn. Voor de vrachtbooten der Rheinische Transport Actiën Gesellschaft William Egan te Rotterdam is een staking uit gebroken. Het gaat om de volgende werkregeling, welke de Bond van Machi nisten en Stokers contractueel wil vast stellen lo. Zondag zal van de stations Am sterdam, Antwerpen, Frankfurt a. Main, Mainz, Mannheim en Rotterdam niet gevaren worden 2o. nachtrust van minstens 8 achter eenvolgende uren 3o. minimum-loon per week voor machinisten 40 Mark, voor stokers 28 Mark 4o. geen winchdrijven des nachts; 5o. geschillen, voortkomende uit deze arbeidsovereenkomst, door een scheids rechter uit te maken. Van arbeiderszijde wordt gemeld: Van Rotterdam is gisteren geen boot afgevaren. Op de stations in Duilschland en in Antwerpen zijn vertegenwoor digers van den Bond van Machinisten en Stokers, en den Duitschen Bond, welke zorgen dat de booten niet afvaren voordat van de zijde van het bestuur bericht zal worden gegeven. Een onder houd met den chef van het kantoor kon geen resultaat opleveren, daar deze eerst orders moest ontvangen van de directie William Egan te Frankfurt. Het gaat om de personeelen van een 30-tal booten, elk met 3 man machine- kamerpersoneel, welke allen lid van den Bond zijn. Het dekpersoneel, dat eveneens klaagt over slechte toestanden, is ook voor nemens te staken. Ook uit Frankfort is bericht ontvangen dat daar een staking is uitgebroken. De heer Jaeger heeft voor zijn ont ginning in het Ven bij Gennep 15 Poolsche arbeiders in dienst genomen. Het Vaderland meldt: Woensdagnacht heeft een jongmensch, in dienst van den heer De Mooij te 's-Gravenhage, zonder diens toestem ming een nieuwe automobiel uit de garage in de Nieuwe Schoolstraat ge nomen om daarin met drie vrienden een tochtje te maken. Op den achter weg van Wassenaar reed de auto door slecht sturen met vaart tegen een boom, waardoor de wagen volkomen vernield werd. Twee der inzittenden werden ge wond, van wie een ernstig, daar hij door den schok door een raampje werd geslingerd. Het gezelschap liet den zwaargewonde onder twee dekens op het gras liggen en vertrok met een boerenkar weer stadwaarts, waar de tweede gewonde spoedig geneeskundige hulp kreeg. Het jongmensch klopte zijn patroon op, die met een taxi den ge wonde liet halen. Deze had een kleine twee uur, hevig verwond aan hoofd en gelaat, in het gras gelegen en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een vriend van den gewonde, die mede op tocht was gegaan na den nacht boeme len, de heer J. F. W. M., liet zijn vriend kalmpjes aan zijn lot over en trok huis waarts. Blijkens een mededeeling van het K. N. Met. Inst. te de Bilt was de hoogste temperatuur, Donderdagmiddag tot 3 uur te De Bilt waargenomen, 21.°8 C. Dit overtreft de hoogste sinds 1849 in Maart te Utrecht of De Bilt waargenomen temperaturen, nl. 21.°4 C. op 25 Maart 1903 en 20.°8 C. op 23 Maart 1871. Deze bijzondere warmte wordt verklaard door den Zuidelijken oorsprong van de in de laatste dagen heerschende zuidelijke winden. De 17-jarige stoker der Gooische Stoomtram, H. van den B., leunde met zijn lichaam buiten de locomotief eener tram, welke van Bussum naar Laren reed. Hij stootte zijn hoofd tegen een langs den weg staanden boom en ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5