el Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3043. Woensdag 2G April Het beloofde land. FEUILLETON. DE GOEDHARTIGE. 1911. LWD VAN ALTEM^- VOOB Dit blad verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. ii. Zooals reeds werd opgemerkt, is Canada tot dusver nog steeds een En- gelsche kolonie. De koning regeert door een gouverneur-generaal, maar de band met Engeland is zeer los en iedere poging om ze vaster te maken, zou de afscheiding slechts verhaasten. Het op pergezag van Engeland bestaat feitelijk alleen in het recht van beslissing in zaken van internationalen aard. Met het binnenlandsch bestuur heeft Enge land niets anders te maken, dan dat de koning den gouverneur-generaal be noemt en ontslaat. Canada is in zooverre een Staten bond, dat iedere provincie zijn eigen bestuur heeft, maar in gemeenschap pelijke aangelegenheden de beslissing volgt van het algemeen gouvernement te Ottawa. Overigens is hier een zuivere volksregeering. De dertien leden van het Kabinet worden uit het Lager- en het Hoogerhuis gekozen, door het volk, maar zij behooren tot de partij die in het Lagerhuis de meerderheid vormt. Het Lagerhuis is de eigenlijke volks vertegenwoordiging. Het Hoogerhuis heet Senaat en wordt niet gekozen, maar bestaat uit leden van het Kabinet, door den gouverneur-generaal benoemd. In 1670 verleende Karei II aan eenige adellijke kooplieden van Londen het voorrecht om bij wijze van maat schappij handel te drijven op de landen aan de Hudsonsbaai. Men wilde daar een doortocht beproeven naar den Stillen Oceaan en aanknooping zoeken met de Indiaansche volksstammen, maar de eigenlijke kolonisatie, de vestiging van Engelschen in die streken, begon pas in 1811, dicht in de buurt van het tegenwoordige Winnipeg. De Hudson- baai-compagnie had toen de teugels van het bewind in handen, maar in 1867 kwatn er een eigenlijk gezegd Cana- deesch gouvernement en behield de Hudsonsbaai-compagnie alleen zekere voorrechten. Wat de productie betreft staat de graanbouw vooraan en alles wat in verband staat met den akkerbouwook is de visscherij de belangrpkste der wereld, want er zijn dertig verschil lende soorten van visch als handels artikel; maar er is ook een enorme productie van ruw materiaal: edele metalen, hout, ijzer, petroleum en al- 7) De zieke lichtte het uitgeteerde gelaat uit het kussen op en keerde het naar het meisje voor haar bed. Een harde, beenige hand zocht en vond de jonge, zachte hand, die op het dek lag. „Ik voel mij wat beter, Seppeli! Ik wil wat met je praten, dan gaat de tijd sneller voorbij Het valt me zoo zwaar nu ziek te zijn. Ik kan bijna het tijdstip niet af wachten, dat ik zal kunnen opstaan vooral om jullie! Toen ik laatst ziek was, was alles andersik lag toen lekker warm en onbezorgd. De schout had mij in zijn bescherming genomen! Waarom waarom is hij ditmaal nog geen enkelen keer bij mij gekomen? Ik ben toch niet ondankbaar geweest! En juist nu hebben zijn hulp zoo noodig nietwaar, Sepha?" Er kwam een sombere trek op Sepha's gelaat. De wenkbrauwen waren samenge trokken, toen de zieke over den schout gon te spreken. „Verpleeg ik u dan niet goed, tante?' vroeg zij op verwijtenden toon. De oogen van de zieke werden vochtig. „O jij ja zeker hoe kun je 't nog vragen! Je weet toch hoe dankbaar ik je ben!" Plotseling viel haar hoofd zwaar op het kussen. Sepha gaf een gil, maar de zieke keek haar glimlachend aan. „Ik voel my beter, veel beter, Seppeli lerlei mineralen, die oorzaak zijn van de reusachtige ontwikkeling van het fabriekswezen en de nijverheid. In den luttelen tijd van vijfjaar nam de waarde der productie met 250 millioen dol lars toe. Het ligt eenigszins in den aard der zaak, dat men in een land, hetwelk nog voor korten tijd in zulk een maag delijken staat verkeerde, alle mogelijke nationaliteiten vertegenwoordigd vindt. In verband daarmede vindt men er ook alle mogelijke voorname wereldgods diensten, maar de Roomech-Katholieke kerk heeft er de meeste belijders. Het onderwijs staat er op vrij boogen trap. Het is verplicht, maar tevens kosteloos en in geen land ter wereld wordt op de school zooveel gedaan voor de toepassing van de regelen der ge zondheidsleer. Het behoeft geen betoog, dat overal nog enorm veel grond in exploitatie moet worden gebracht en bijna in elke provincie heeft het gouvernement nog over het wegschenken van land te be schikken. Het algemeen gouvernement beeft indertijd aan de CanadianPacific Spoorwegmaatschappij, voor den aanleg harer lijnen, een groote oppervlakte land langs die lijnen afgestaan, als tegemoetkoming in de enorme kosten van aanleg. De bedoelde spoorweg maatschappij heeft toen een land irri gatie en kolonisatie-maatschappij opge richt en nu kan ieder die zich in die streken wil vestigen, land voor zeer billijken prijs en op gemakkelijke be talingsvoorwaarden koopen. Vooral de provincies Manitoba, Saskatchewan en Alberta zijn voor landbouw en veeteelt het meest aanbevelenswaardig, omdat het land er gemakkelijk te ontginnen is, terwyl de verkeerswegen spoediger zijn aangelegd en minder kosten dan elders. Het Canadeesche rotsgebergte vormt een der wonderschoonste natuurtafe- reelen van de wereld. In deze oostelijke streken vindt men reusachtige wouden en tal van merenmaar de schier eindelooze vlakten of prairiën, ofschoon minder schoon, zijn ongeëvenaard vrucht baar. Het geschiktste gebied voor den Hollandschen landbouwer zijn daarom de prairiën tusschen Winnipig en het rotsgebergte en inzonderheid de zonnige provincie Alberta. Op die eindelooze vlakten vond men weinige jaren geleden slechts hier en daar eene boerenhofstede, tlians leven Maak je ,toch niet beangst! Ik ben alleen zoo gauw moe!" Sepha meende echter eene verandering in het gelaat van de zieke te bespeuren en maakte zich wel degelijk beangst. Daar kraakte de trap onder een zwaren voetstap. Sepha hoorde het niet, want zij was voor het bed neergeknield en hield de hand van de zieke in de hare. „Niet sterven, tante, niet sterven! U bent de eenige, die mij nog liefheeft!" Intusschen was Metter zacht binnenge komen; hij stond achter Sepha en had de laatste woorden gehoord. En Sepha keek niet op; zij meende, dat Trini binnenge komen was. De zieke ontdekte hem het eerst. „De schout," sprak zij en er kwam. een blijde trek om haar mond. Sepha was echter opgesprongen alsof zij gestoken was door een of ander dier. Zij begreep, onmiddellijk, waarom hij zoo op eenmaal gekomen was. „U Metter's Marti? Wie heeft u geroepen? Trini? Heeft zij dat kunnen doen?" „Zij heeft, niet meer gedaan dan haar plicht," antwoordde bij koel. ^De schout moet weten wie er in nood veikeeren in het dorp en in het dal „Dus heeft Trini gebedeld?" „Had ik anders kunnen weten hoe het hier gesteld is? Zou ik zonder die waar schuwing gekomen zijn?" „Zoolang ik de armen uit de mouw kan steken, hebben wij uwe hulp niet noodig." De woorden kwamen er bijna hartstoch telijk uit. Daar klonk een bevende, krachtelooze stem uit het bed „Seppeli I" Zii drukte beide handen tegen haar borst, alsof zij den opwellenden toorn wilde terug- daar kolonisten in grooten getale; het gras der prairiën is weggeploegd en de zwarte aarde in cultuur gebracht. In ongelooflijk korten tijd kwamen er steden en dorpen en ieder jaar neemt de bevolking in evenredigheid toe. Ongeveer halfweg tusschen den groo ten en den stillen Oceaan, ligt de stad Winnipeg, het centrum van een wereld handelsweg. De spoorwegen gaan van daar in alle richtingen en bij duizenden trekken de vreemdelingen van allerlei ras zich daar samen op de plaats, waar honderd jaar geleden niets gevonden werd dan een eenzame handelspost van de Hudr.onsbaai-compagnie. De Indianen kwamen daar ruilhandel drijven. Vijftig jaar later hebben de Schotten er een kleine kolonie gevormd. Zij stichtten er kleine boerderijen. Eerst in 1884, toen de spoorweg kwam, begon de wezenlijke ontwikkeling der toen nog kleine stad. Thans is zij veertien duizend acres groot, met een bevolking die welhaast de 200.000 zal bereiken. Zepr groote- steden zijn er trouwens reeds meer dan twintig. Canada is dus het ware oord voor landverhuizers; maar de regeering ziet zeer goed de gevaren daarvan in en ziet uit naar goede, degelijke werk krachten. Harde werkers, met een beetje kapitaal komen er het best vooruit. Kantoor- en winkelbedienden moeten er niet naar toe gaan, wanneer zij te voren niet eenige zekerheid hebben. Goede boerenarbeiders vinden ook hun weg wel, maar gezinnen met veel jonge kinderen, doch die niet over eenige middelen te beschikken hebben, kunnen er zich moeilijk een bestaan verschaffen, tenzij die kinderen reeds mochten ver- keeren in de periode om zelf iets te verdienen. Slaagt men ook maar eenigs zins, dan geniet men de voordeelen van een uitstekend klimaat en gaan de kinderen meestal een schoone en on bezorgde toekomst tegemoet. Buitenland. De Echo de Paris verzekert, dat de Fransche spoorwegmaatschappijen niet het minste plan hebben om gevolg te geven aan liet verlangen van de regee ring betreffende het weer in dienst nemen der ontslagen spoorwegbeambten. De bekende brief van den minister van openbare werken is niets dan een poli tieke demonstratie. De directies zijn vast besloten de ontslagen mannen niet weer in genade aan te nemen en de dringen, en zei met neergeslagen oogen, telkens hokkend: „Ja, dat is waar vergeef me tante heeft uw hulp noodig! Als u den dokter zoudt willen zenden die zou tante misschien weer gezond kunnen maken 1" „De dokter komt 1 Hij moest naar Zumdorf, maar zal spoedig terugkomen, en dan komt hij hier dat weet hij al." Metter was naar het bed gegaan de hand van de zieke rustte in de zijne. Diep mede lijden was er op zijn gelaat te lezen. Hij boog zich over de zieke heen. Sepha was naar het venster gegaan, waar de sneeuwvlokken nog steeds tegenaan dwarrelden. „Ik moet u wat zeggen," fluisterde de zieke. Metter boog zich zoo diep over haar heen, dat zijn oor bijna haar mond aanraakte. „Ik voel mij op eens zoo anders dan in mijn laatste ziekte. Ik geloof, dat 't met mij zal afloopen! Laat Sepha niet aan haar lot over! Als u zoo goed bent als de menschen zeggen en als u doet wees haar dan behulpzaam, dat zij niet ten onder gaat zooals haar zuster". „Dat beloof ik," fluisterde hij en de vaste stem, waarmede hij deze belofte deed, schonk het oude mensch een groot vertrouwen. Plotseling verhelderde haar gelaat. De schout had zich opgericht. „Sepha," zeide hij, zijn ontroering nau welijks kunnende verbergen, „zij sterft." In het volgende oogenblik stood het meisje met gevouwen handen naast hem. Onwillekeurig legde hij den arm om haar heen en zoo stonden zij te staren naar de stervende, op wier lippen de laatste glim lach verstijfde. Het was doodstil in de kamer. Niets be- regeering beschikt over geen enkel dwangmiddel. Naasting is natuurlijk mogelijk, maar zeer bedenkelijk. Het voorbeeld van de Westerstaatsspoor- wegen, die hondorden millioenen heb ben verslonden, is niet aanmoedigend voor de belastingbetalers. De maatschap pijen weten zich sterk. De Fransche ministerraad heeft de maatregelen goedgekeurd, die de minis ter van oorlog genomen heeft, om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand in Marokko en met name om zoo mo gelijk nieuwe strijdkrachten naar Casa blanca te zenden. Van de door Garibaldi beraamde ex peditie tot hulp der Albaneezen zal weinig kunnen komen, want-de Itali- aansche regeering heeft drie kruisers en tal van torpedobooten er op uitge zonden om de kust van Gallipoli tot Bari te bewaken en aldus de insche ping van vrijwilligers naar Albanië te verhinderen. De officieuze Populo Romano kriti seert scherp het streven der clericale pers om door een stelselmatig opblazen der zoogenaamde Albaneesche beweging de openbare meening in Italië te ver ontrusten en aldus de regeering in moeilijkheden te brengen, juist in de dagen der jubileumsfeesten. Volgens een bericht uit Kaapstad is Zaterdagmorgen een trein, op weg van Port Alfred naar Grahamstad, veron gelukt. Hij stortte in een 70 M. diepe ravijn, waarover de Blauwkransbrug was geslagen. Deze is onder den trein ingestort. De locomotief met den kolen wagen en twee goederenwagens bleven behouden, de wagens naet reizigers vielen in do diepte. Een veertigtal is er ge dood, zes werden er gewond, de meesten zwaar. Maar bij het afzenden van het laatste bericht, vreesde men, dat er nog slachtoffers onder den wrakhoop lagen. Het zijn nagenoeg alle Engelsche namen die van de slachtoffers gegeven worden. Aan de Times wordt uit Bombay gemeld, dat de pest in Engelsch-Indië eenigszins afneemt. In de laatste be- richtsweek waren er 37 348 menschen aan bezweken, d. i. 5322 minder dan de voorafgaande week. Het ergst woedt de plaag nog in de Vereenigde Provinciën en in Punjab. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omtrent half een, is er op verschillende punten in Norra Helsingland in Zweden, een aardbeving gevoeld, vergezeld van onderaardsch gerommel. woog er zich dan de schaduwen langs de wanden. De kaars flikkerde nog, maar de levensvlam van het oude mensch was onge merkt uitgebluscht. Met de hand, die hij vrij had, streek Metter over de oogleden van de doode en toen keerde het bewustzijn bij Sepha terug. „O, mijn God," vlood haar over de lippen en toen wierp zij zich snikkend over de ingesluimerde heen. De schout staarde haar met doffe oogen aan. Toen hij den arm om haar middel geslagen had, was de oude liefde hem te sterk geworden. Hij moest zich geweld aan doen om haar niet in zijn armen te nemen en aan zijn hart te drukken. „Ik zal iemand bij je sturen, die je troost zal brengen, Sepha", zei hij. Zijn stem beefde. Hij ging de kamer uit en ontmoette op de trap Trini met den dokter, dien hij verzocht naar boven te gaan. Voor Sepha liet hij den pastoor halen en den volgenden dag ontving Zijn Hoogwaarde voor de eerste maai een bezoek van den dalschout. In het ruime, nette studeervertrek van den geestelijke, stonden zij tegenover elkan der de boer met hoog opgericht hoofd en met al zijn stroeve terughoudendheid gewa pend de priester met strengen vorschenden blik. Het bezoek van den schout bij de Fenner's had de goedkeuring van den pastoor niet kunnen wegdragen; hij wist in welke verhouding hij vroeger tot Sepha gestaan had. „Wat voert je hierheen, Marti?" begon de geestelijke. „Wel heb ik al lang een bezoek van je verwacht, maar het moet toch iets bijzonders zijn, dat je hier heen heeft gebracht!" „Hebt u de armenlijsten ontvangen, Hoog waarde, die ikugisteren toegezondehheb?" „Ja." In Mexico is een wapenstilstand ge sloten tusschen regeering en opstande lingen. Deze schorsiug der vijandelijk heden schijnt enkel te gelden voor het gebied in het noorden der republiek, waar de strijd tusschen de regeerings- troepen en Madero's benden woedde. De aanval op Juarez, waarmede Madero's insurgenten dreigden, blijft nu achter wege. Echter mag de Mexicaansche regeering haar troepenmacht in die plaats niet versterken, zoolang de wapen stilstand aanhoudt. De Mexicaansche gezant te Washing ton heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de wapenstilstand tot den vrede zal leiden. Te Urbanowitz, in den Silezischen kreits Pless, zijn Zaterdagmiddag negen gemaskerde bandieten, met revolvers voor zich uit, een koffiehuis binnenge drongen. Zij riepen de aanwezigen toe: Handen omhoog! en zochten al hunne zakken na. Zij konden zich, zonder her kend te worden, met een buit van 900 rak. en ettelijke horloges, ringen enz. uit de voeten maken. Hamon, de ontrouwe ambtenaar aan buitenlandsche zaken te Parijs, aan wiens kas 77,000 frank ontbrak, heeft aan den rechter van instructie bekend, dat hij een som van 200,000 frank verduisterd had, die een particulier beschikbaar had gesteld voor een consulaat in het Oosten. Hamon beweerde verder niets meer op zijn kerfstok te hebben. In het aan de gemeente Dusseldorp, behoorende Aaper Bosch heeft Zaterdag een brand gewoed, die 120. morgens bosch verwoest heeft. De gemeentelijke brandweer, ettelijke fabrieksbrandwereu en andere vrijwillige brandweren zijn den heelen dag doende geweest om de vlammen te blusschen. 's Middags kwa men er ook twee compagnieën soldaten hulp verleenen. Daar op verschillende punten telkens opnieuw brand uitbrak, moest er opzet in het spel zijn. Inder daad betrapte men eeu 40-jarig man, die uit een werkinrichting weggeloopen was, op het aanleggen van een vuurtje. Hij bekende de brandstichter te zijn, maar wilde geen reden voor zijne han delwijze opgeven. Het schijnt echter, dat hij in het tuchthuis heeft willen komen, om niet naar de werkinrichting terug te moeten. De financieele commissie uit den Oldenburgschen Landdag heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk alle ongehuwden tusschen de dertig en vijftig jaar, die een jaarlijksch inkomen van meer dan 4000 mk. hebben, een Dan wilde ik u verzoeken er de namen van de beide meisjes nog op te zetten, die u gisteren in de woning van de Fenner's hebt opgezocht." „Dat is al gebeurd. Dat er daar armoede heerscht, heb ik met eigen oogen gezien". „Maar de jongste van de twee neemt geen aalmoezen aan. Zij moet werk hebben. En u zoudt hier en daar een goed woord voor haar kunnen doen!" De pastoor keek den schout doordringend aan, maar het was hem toch niet gegeven den boer te doorgronden. „Zoo?" zei hij met een eigenaaidigen klank in zijn stem, „en waarom spring je zelf niet voor die twee in de bres? Je hebt anders bij het hulp verleenen mij nooit noodig?" „Sepha en ik zijn eens voor elkaar bestemd geweest," stiet Metter uit. De pastoor moest weten hoe de zaken stonden, maar deze bekentenis verraste hem niet. „En je houdt nog van haar!" zei hij met beslistheid. De boer wilde opstuiven, maar de pastoor begon een soort preek te houden. „En je denkt er over haar toch tot je vrouw te nemen, niettegenstaande alles wat er is voorgevallen! Het tijdstip is gekomen, Metter's Marti, die je hooggeroemde wils kracht verslapt tengevolge van den harts tocht, die je inwendig verteert! Je bent blind geworden! Je ziet niet dat je eigen moeder zich verzet tegen den wensch van je hart. Dat je macht in het dal, het aan zien waarop je zoo trotsch bent, ineen zal storten wanneer je met dat meisje trouwt, zie je niet! Waar is je heldere kop, Marti; waar is de macht, die je op je zelf oefent?" Naar het Duitsch. C Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1