Jacht. Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij Tl VAN ffAING CO.. COÖPERATIEVE CENTRALE NITTSCREDIETBAHK. Rijwielen en Onderdeelen Cadeau 30 PROGENT beneden concurrentie-prijs. Zoo goed als voor niets. Nieuwe Rijwielen, ""er1' vanaf f 25. Gebruikte Rijwielen en Motor-Rijwielen II. Ml IIUIJftfBN, Voor Zangverenigingen en Zangscholen KUNSTTANDEN MooreMe bij liet NieiwsM ïoer eet Land Tan Heesdee ei Alteia tae Zaterdag 2 Sept. 1911, No. 3080. Houtverkooping. Notaris Kerkhoven te Werkendam, nieuw gezaagd HOUT, inschrijving DE JACHT op de Landerijen der Godshuizen, onder Haarsteeg— Hedikhuizen. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-UZERWERKEM. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkelvorm voor DUIKERS. tegen ongelooflijk lage prijzen. bespottelijk goedkoop. BUITENBANDEN De beroemde HERTOG-Buitenbanden met garantie MICHELIN-Buitenbanden voor f 4,75. Engelsche DUNLOP-Buitenbanden voor f 5,25. Voorts een groote partij ongeregelde Binnen- en Buitenbanden, Komt en overtuigt U van den voorraad in de Magazijnen en U neemt wat mede. De Uitverkoop duurt van 26 Augustus tot 9 September. Vuchterstraat 81, s Hertogenbosch. BUITENLAND. De beweging tegen de duurte van levensmiddelen wint in het noorden van Frankrijk veld. Uit Douai wordt gemeld, dat een paar honderd menschen met een roode vlag door de 9treek zijn getrokken en vele boeren gedwongen hebben, de prij zen van boter, melk en eieren te ver lagen. Een aantal slagers trokken naar Douai en verlangden daar op de bees tenmarkt onder het zingen van de internationale! verlaging van de veeprijzen. Een troep vrouwen hielden een dergelijke betooging in de st&d en lieten een verzoekschrift aan den bur geir.eester teekenen, waarin zij verlan gen dat de prijs van de melk op 20 centimes den liter en van de boter op 1 fr. 50 het pond gezet wordt. Vijftienhonderd arbeiders uit de weef getouwen te Saint Quentin zijn door gedrongen in de overdekte markt van een buitenwijk en hebben er alles stuk geslagen, omdat de boter er meer dan 1 fr. 30 kostte. Te Parijs heeft deze beweging zich ook ernstig uitgebreid. Op verschillende plaatsen nam zij een gewelddadig ka rakter aan. Men vreest, dat het revo lutionaire algemeene verbond van den arbeid de troebelen zal gaan aanwak keren. Donderdag werd uit St- Quentin ge meld Hedenavond hebben hier ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Ver scheidene spekslagerijen en vleesch- houwerijen zijn geplunderd en vernield, ondanks de aanwezigheid van politie en troepen. Een huis is geplunderd en in brand gestoken. De winkels zijn gesloten. De rechter te Maubeuge heeft drie huismoeders, die Woensdag op de markt te Hauiinont geweld hadden gepleegd, tot gevangenisstraffen van twee tot vier maanden veroordeeld. Het vonnis heeft groote opschudding teweegge bracht. De vakvereenigingen en de plaatselijke afdeeling van het algemeen verbond van den arbeid hebben dade lijk een heftig plakkaat laten aanslaan, waarin zij herinneren aan de revolu tionaire dagen van het jaar 1763 en de arbeiders te Maubeuge opwekken al gemeen te staken. In het kolenbekken van het Nauw van Calais krijgen de betoogingen ook een ernstiger aanzien. Te Sallaumes en Fouquières-les-Lan- des zijn in slagerswinkels ruiten inge gooid. Uit Rijssel wordt aan de Matin ge meld, dat de marktventers als gevolg van de betoogingen hun stalletjes leeg laten staan. In het arrondissement Valenciennes staken de vleeschhouwers en speksla gers. Zij willen niet slachten, omdat zij geen vleesch kunnen leveren tegen de prijzen, die de bevolking wil geven De boeren willen van hun kant hun vee niet goedkooper van dehanddoeu. Woensdagavond is het te Valencien nes zeer woelig toegegaan. De vleesch houwers werden, toen zij uit het stad huis kwamen, door het woedende volk uitgejouwd. Zij namen de wijk in een koffiehuis, dat vervolgens door de me nigte belegerd werd. De bereden gen darmes hebben het volk uiteen moeten jagen. Daarna vormden zich optochten, die onder verwenschingen aan het adres van den burgemeester door de stad trokken. Te Fresnes heeft de menigte bij boe ren en melkslijters het huisraad kort en klein geslagen. Tien boerderijen zijn leeggeplunderd en verwoest. Een boer van een-en-zestig jaar stierf van den schrik. Te Hénin-Lietard hebben do bakkers den burgemeester laten weten, dat zij geen brood voor 90 centimes kunnen verkoopen. De uiterste prijs is 1 fr. 80. Ook de boeren weigeren boter en eieren voor lagere prijzen te leveren. Onder deze omstandigheden zal het spoedig tot een staking van de produ centen komen. Op het vliegveld van Le Mans is Hélène Dutrieu met haar passagier Leon Bollée, president van de Aero-club de la Sarthe, tusschen de toeschouwers gevallen, doordat zij tegen een boom aanvloog. Drie der toeschouwers werden ernstig gewond. Even te voren was Weijmann gevallen, waar deze vlieger bijzonder goed afkwam. Zes zwemmers staan klaar om 't kanaal Iover te steken. Montague Holbein, die probeeren zal van Dover naar Calais te zwemmen. Verder William Stearne uit Manchester; Fred Record uit Rochester, J. Wolff uit Brighton, Ed. Meyer en P. Oomë uit Amsterdam. De bewouers van de St. Laureus- fonteiustraat te Marseille verwonderden er zich over, dat ze niets meer zagen van een bejaarde vrouw, de vier-en- zeventigjarige Marie Gontard. Gisteren deed de politie huiszoeking in de wo- Ding der oude en vond haar lijk in een koffer, die in haar kamer stond. Aan misdaad wordt hier niet gedacht; het lichaam vertoonde geen enkele ver wonding en gestolen was er niet. Maar daar het oude menschje som9 wat won derlijk was, en dan dacht, dat ze ach terna gezeten werd, veronderstelt men, dat de stakkert in een vlaag van ver volgingswaanzin in haar groote koffer gekropen is, hopende aldus haar denk- beeldigen vervolger te ontkomen. Omtrent de aanhouding van de ge heimzinnige schepen wordt uit Londen gemeld Naar verluidt, zijn er, behalve de reeds gemelde, te Barrow nog zes andere schepen aangehouden, die, zoo wordt er beweerd, het kom plot van Portugeesehe royalisten alle noodig zou hebben om ex-koning Manuel op den troon te herstellen. Indien dit waar is zou het komplot zeer wijdvertakt zijn. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken weigert men inlichtingen te geven. Een ander bericht luidt: Er zijn op de Tyue vier vaartuigen aangehouden. Een telegram uit Barrow meldt, dat de Bessie is vrijgelaten, nadat de lading oorlogsmaterieel was gelost. De Bessie is daarna naar de Theems vertrokken In de kringen der reeders is men van meening, dat een deel der lading van de aangehouden schepen inderdaad be stemd was voor de Portugeesehe konings- gezinden. De Star vernam echter Woens dagavond, dat de Foam Queen en de Arizona feitelijk bestemd waren voor Zuid-Amerika (Peru, Ecuador of Vene zuela). De reeds uitgevoerde en de ophanden zijnde beslagleggingen zullen vooreerst wel een einde maken aan den winst gevenden handel in schietvoorraad op Zuid-Amerika, maar de aangehouden vaartuigen zullen worden vrijgelaten, zoodra zij hun ladingen oorlogsmaterieel gelost hebben. Uit de beroemde Mariakerk te Lu- beck, die kunstschatten van onmetelijke waarde bevat, welke te allen tijde door vreemdelingen uit alle landen worden bezichtigd, zijn een kruisbeeld en een uit goud gesmede leeuw ontvreemd. Donderdag zijn te Konstantinopel 52 nieuwe gevallen van cholera, waarvan 26 met doodelijken afloop, voorgekomen. De epidemie verspreidt zich naar den Bosporus in de voorstad Boejoekdere. Te Essen hebben 46 vereenigingen, „in verband met den politieken toe stand", besloten, den Sedan-dag, die daar in geen 16 jaar meer gevierd was, Zaterdag op bijzonder schitterende wijze te gedenken. Richter is Woensdag te Saloniki aan gekomen. De berichten over zijn toe stand luiden betrekkelijk gunstig. Hij is wel vermoeid en zenuwachtig door al wat hij uitgestaan heeft, maar overi gens gezond. Hij was vergezeld van een Turksch officier, die Fransch en Duitsch sprak. Bij Brail, 10 minuten voorbij St. Moritz, wordt een 40 meter hooge brug gebouwd, waaraan ongeveer 30 man, voor het meerendeel Italianen, aan het werk waren. Plotseling stortte de steiger in en werden de arbeiders begraven onder de brokstukken van het gewelf van de brug, dat reeds voor een vijfde gereed was. Tot nu toe heeft men 11 dooden en 3 ernstig gewonden te voor schijn gehaald. Het instorten van de brug wordt aan een ongelukkigen samenloop van om standigheden toegeschreven. Uit Petersburg wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind: In Nikolajef is men begonnen met het verbannen van alle Joden, die zich daar na 1906 hebben gevestigd. In de steden van het zuidwestelijk gebied is men opgehouden met Joodsche kinderen in de lagere school op te nemen. Op bevel van het ministerie van bin- nenlandsche zaken is de redacteur van de wekelijks verschijnende Sowremen- nis Mir, Jordanski, voor twee jaren uit St. Petersburg verbannen. Als reden van de verbanning wordt opgegeven, dat Jordanski, die tot de oppositie be hoort en wiens artikelen de regeering mishagen, de denkbeelden van de so ciaal-democratische partij toegedaan is I Een brief van Stefannson, den leider van de Noorpool-expeditie, die door het Amerikaansche museum voor natuur lijke historie op touw is gezet, welke brief in November van Dease River, in Britsch Columbië, verzonden is, meldt j de ontdekking van Eskimo's, die sterk op blanken lijken. Zij houden zich op in een streek, die totnogtoe voor onbewoond werd ge houden en hadden nooit te voreD een blanke of een Indiaan gezien. Zij hiel den Stefannson voor een Estnïko, zoo weinig begrepen zij wat blanken waren. Zij hebben de taal en levensgewoonten van Eskimo's, maar maken den indruk van Skandinaviërs. De verklaring, die Stefannson aan de hand doet, is dat zij öf afstammen van overlevenden van John Franklin's ex peditie öf van de duizenden Skandina viërs, die in de vijftiende eeuw uit Groenland zijn verdwenen. De expeditie trof de zonderlinge Es kimo's aan op de zuidelijke helft van Victoria Land, nadat kapitein Bexley haar verteld had, dat hij van hunne aanwezigheid daar gehoord had. Hoewel de Spaansche regeering be weert van niets te weten, houden de geruchten aan, dat de Spanjaarden Santa Cruz la Menor in het Zuiden van Ma rokko willen bezetten. Reuter seint uit Teneriffe, dat het stoomschip Aguila met koopwaren van daar naar Santa Cruz is vertrokken, om er een steunpunt voor krijgsverrichtin gen in te richten. Een militaire expe ditie onder bevel van kolonel Burguete zou spoedig volgen. Santa Cruz la Menor, ook Ifoei ge- heeten, is een belangrijke visschersplaats aan den mond van den Wadi Ifoei, 90 K.M. ten Z W. van Agadir. Bij goed weer kunnen schepen de plaats aandoen. De Spanjaarden beweren dat zij er, van jaren her, het visscherijrecht heb ben en dat dit recht bij het tractaat van Tetuan in 1860 en daarna bij een overeenkomst van 16 November 1910 erkend is. Toen echter de Spaansche troepen in Larrasj aankwamen, weigerde het magzen Ifoei aan de Spanjaarden over te laten, voor de oude toestand hersteld was. De Matin verzekert, dat in den Ara- bischen tekst van het tractaat van Te tuan de naam van Santa Cruz la Menor door Agadir vei vangen is. Op de jaarlijksche algemeene verga dering van het Engelsche verbond van mijnwerkers is een besluit aangenomen, strekkende om een minimum-loon voor kolendelvers te eischen en er zoo noodig een algemeene staking om op touw te zetten. De Engelsch-Indische regeering maakt een opgaaf openbaar betreffende het aan tal menschen, dat in de drie laatste jaren in Engelsch-Indië door wilde dieren en slangen is omgebracht, in vergelijking met de getallen van 1909 en 1908. Wij ontleonen er de volgende getallen aan. Gedood werden in 1910 door olifanten 55 menschen (tegen 63 in 1909 en 53 in 1908), door tijgers 853 (tegen 896 en 909), door luipaarden 351 (tegen 462 en 302), door beren 109 (tegen 96 en 100), door wolven 319 (tegen 256 en 269), door hyena's 25 (tegen 57 en 37), door andere dieren 688 (tegen 666 en 496), door slangen 22,478 (tegen 21,364 en 19,738). Uit Kongo is bericht ontvangen, dat twee leden van de karavaan van Mac- kie, den Engelschen consul te Boma, omgebracht en door menschenetera ver slonden zijn. Toen de karavaan van de Kongo-rivier naar de Lopori-rivier trok, werd een ran de dragers ziek en een tweede man bij hem achtergelaten, om hem bijstand te verleenen. Een troep menschenetera overrom pelde hen beiden. Er zijn twee expedities uitgezonden, om de kannibalen te tuchtigen, maar de ware schuldigen houden zich nog schuil. Een telegram uit Saratov meldt, dat er een hevige hongersnood is uitge broken in de twee Russische Wolga- provincies Saratov en Samara, waar meer dan twee derden van den oogst geheel te niet ging door een abnormaal lange droogte van bijna drie maanden en 6en onafgebroken hitte. De boeren bevolking, zoo meldt het telegram ver der, verkoopt ossen, paarden en ander vee om graan te kunnen koopen. Ook heerscht er een typhus-epidemie. De regeering neemt weliswaar maatregelen, maar tenzij ze sneller en krachtiger uitgevoerd worden dan thans het geval is, zal aan den toestand weldra niets meer te verhelpen zijn. In de streek rondom Orenburg, waar de oogst even eens is mislukt, is de toestand der boerenbevolking niet minder betreu renswaardig. Een van de voornaamste landbouwondernemingen in Samara heeft, naar men zegt, een verlies ge leden van 960.000 gulden, doordat de boerenpachters niet in staat zijn hun verplichtingen na te komen. ADVERTENTIEN. zal op Donderdag 9 September 1911, des nam. 2 uur precies, op het terrein nabij het Stoom bootenveer te Wer kendam, publiek verkoopen: Een groote partij als: Vlotdeelen, Schroten, Latten, enz., ge schikt voor timmer-, boeren- en verder gerief. Het BESTUUR DER GODSHUIZEN te Remdenzal bij voor den tUd van 5 jaren Inschrijvingsbiljetten kunnen worden in gezonden aan den Voorzitter van het College uiterlijk 4 September a.s., voor middag lOi uur. Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé, Telef. 339. De Bank verleent Crediet aan den Hidden stand en neemt gelden deposito. Kantoor Boschstraat 18a BREDA geopend dagelijks van 10 tot 12 uur 's voorm. van f2,35 f2,5© f 3.ÖÖ voor f 1,4© f 1,©© f 3,4©. van f 3,5© f 4,O© f 4,5© f5,©© voor f 2,95 f 3,25 f 3,95 f 4,25. iD alle soorten en prijzen. Aanbevelend, RU wiel handel De Concurrent", zijn onmisbaar de volgende van HERMAN BENDER, als: LIEDERBUNDEL I, 52 eenstemmige liederen f 0.40. II, 50 tweestemmige 0.50. III, 50 driestemmige 0.60. IV, 51 vierstemmige 0.80. 1.— j» j) CONCORDIA, 106 Liederen voor Mannenkoor CAECILIA, 130 Gemengd koor 1 M. SIEVEKING, Keur van Liederen en Korenvoor vier Mannen stemmen ten dienste van JongeliDgs-Vereenigingen en Ciir. Zanggezelschappen. le itukje (30 liederen enKooren) t 0.60; 2e stukje (23 Liederen enKooren) f 0.60. Bovenstaande bundels (uitgave van L. J. VEERMAN te HeusdenJ worden geleverd door en zijn voorradig bij alle Boekhandelaren in Nederland. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden f 2,Gebitten f 4©, Consult dagelijks, des Zondags van 43 uur. T A nn "HI? "D ~D A T7T7* Méc. Dentist. kerkstraat 48, Jüvw JU Ui JDllix V JCj, o.h. Postkantoor, 's-Hosch. Muziekdirecteur en Leeraar voor Zang- en Toonkunst,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 9