Hel Land van Heusden en Ailena, de Langslraal en de Bommelerwaari L e v e n s s t r ij d Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 30S0 Zaterdag ÏO Juni. Een Volksgeesel. FEUILLETON. lAUD VAN ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dezer dagen hielJ de vereeniging tot bevordering van het herstel van drank zuchtigen te 's Gravenhage een ver gadering, waartoe een 40-tal sociaal- hygiënische, medische en andere ver- eenigingen waren uitgenoodigd. De voorzitter noemde de drankzucht een even groote volksgeesel als de tuber culose, doch eene, die minder nog be streden wordt dan de tuberculose, terwijl de besmettelijke ziekten in kracht af nemen en de drankzucht zich uitbreidt. Hij noemde het een volksbelang in de eerste plaats, een zaak, die den uitge- noodigden vereenigingen aanging, en het was over de kwestieverplichte opneming in sanatoria, een zekere aan tasting dus van de persoonlijke vrijheid, dat men het gevoelen van de uitge- noodigden wenschte te vernemen. Een commissie van onderzoek had een rapport opgemaakt over deze zaak en een der voornaamste conclusies was, dat die drankzuchtigen, welke thans gemeenschappelijk met landloopers en bedelaars worden behandeld, in een afzonderlijke inrichting thuis behooren en dat de beslissing daarover door deD rechter moet worden genomen na me disch advies. In zulk een sptciale in richting zou niet straf, maar verbetering op den voorgrond moeten staan. Hoe onze meening in deze is? Wel, wij zouden het toejuichen, indien het eenmaal nog eens zoo ver kwam, dat er onderscheid werd gemaakt tusschen drankzuchtigen èn drankzuchtigen. Wij zijn het eens met den heer J. Kat, arts te Grave, afgevaardigde ter ver gadering van de Ned. Ver. voor psychia trie en neurologie, waar deze waar schuwde tegen de behandeling van krankzinnige drankzuchtigen hls drank zuchtigen. Physische minderwaardigen moeten als zoodanig worden behandeld, oordeelde hij. Onze meening is niet anders. Immers, het gaat toch niet aan dat menphysisch minderwaardige drank zuchtigen gelijk behandelt als andere drankzuchtigen. Straffen opleggen aan physisch minderwaardige drankzuch tigen zal niet helpen. Een opneming van zulke menschen in een speciale inrichting hiervoor, waar ze verpleging zouden vinden en door goede verple ging genezen, achten ook wij hèt mid del, het eenige goede middel, om die menschen van hun drankzucht te ver- (8 Toen de jongen buiten het bereik was gekomen van de blikken van hem, die hem nastaarde, trof het ruischen van de Frutt- nellerbeek zijn oor. Schuimend stortte het vlugge water zich dalwaarts. Lieni dacht aan Christiaan, die van hem afhankelijk was en onwillekeurig greep hij naar den brief. Als hij hem eens in de beek gooide, in plaats van hem aan Rosi te geven. Geen haan zou ei ooit naar kraaien. Hij keek naar omlaag in de diepte, waar het borrelde en schuimde, maar zijn besluit kwam niet tot rijpheid. Toen hij de eerste huizen van het dorp bereikt had, maakte de weg een bocht en verloor hij de beek uit het oog. Met de handen in de broekzakken, fluitende en zingende, ging hij verder. Op den Hochfluhhof was het stil, toen Lieni het erf opstapte. De knechts waren aan het werk en hij ontmoette niemand, toen hij om het huis heenliep en de houten trap besteeg, die naar de Raadskamer voerde. Alleen de oude Heinrike, de keukenmeid, stak haar leelijk hoofd naar buiten, toen hij de keuken voorbijging. Lieni mompelde een groet en klopte toen aan de deur van het kantoor. De stem van den Praeses riep Binnen!" Eensklaps greep hij verschrikt naar zijn brief: ja, die was er nog. „Goeden morgen 1" groette hij, vriendelijk en beleefd. Lieni kon zich goed voordoen, als hij dit wilde. En het werk bij Furrer had voor hem nog te veel de bekoring der lossen. De gevangenis is voor zulke menschen de plaats niet, om ze te ver beteren. De thans gevolgde methode van drankzuchtigen-behandeling is niet goed, is niet de juiste, omdat ze alle drankzuchtigen, ziekelijke zoowel als niet-ziekelijke, gelijk behandelt. Dit mag niet; men moet in deze onder scheiden. Daarom dan ook willen wij onze stem verheffen voor oprichting van staatsinrichtingen voor ziekelijke drank zuchtigen, waar zulke drankzuchtigen verpleging en genezing van hun kwaal zouden vinden of, beter gezegd waar ze zouden worden verpleegd, zóó, dat genezing van de kwaal mogelijk zou zijn, wat bij opsluiting van zulke men schen in gevangenissen, zooals nu, niet het geval is. Nog beter zou het zijn, indien er heelemaal geen alcohol meer mocht worden gebruikt, zooals dit bij voorbeeld hier en daar in Amerika het geval is. Dóór is van overheidswege het gebruik van alcoholische dranken verboden. Dan zouden ziekelijke en niet-ziekelijke drankzuchtigen vanzelf van hun kwaal verlost worden. Want zoo als de gelegenheid den dief maakt, zoo maakt ook de gelegenheid de drank zuchtigen. Ontneem de drankzuchtigon de gelegenheid tot drinken, zoo lang zamerhand zal ook de zucht tot alcohol gebruik verminderen, tot dat eindelijk die zucht in het geheel niet meer zal bestaan. Dit zou een middel zijn, wel veel krasser dan oprichting van staats inrichtingen voor ziekelijke drankzuch tigen, maar het zou er tevens een zijn, dat ook veel meer aan het doel zou beantwoorden. Wat een verschrikkelijke gevolgen toch heeft het alcoholgebruik bij velen Vooreerst, zoo heefr, dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur van het volkssana torium voor borstlijders te Hellendoorn, gezegd, werkt het 't ontstaan van de tuberculose, de ziekte die jaarlijks dui zenden ten grave sleept, in de hand, en al was het dus alleen om deze ge vaarlijke ziekte te bestrijden, dan reeds zou de strijd tegen de alcohol met nooit te veel kracht en macht kannen worden gestreden. Maar het alcoholgebruik heeft nog zooveel meerdere slechte gevolgen. De gezondheid van den mensch wordt er door aangetast, want volgens des kundigen vinden vele ziekten vaak hun oorzaak in alcoholgebruik, 's menschen nieuwheid, om hem nu reeds, zooals zooveel anders, te vervelen. Lieni lag zijn muts op de breede venster bank en keek raar Furrer, die maar even het hoofd had opgeheven om zijn groet te beantwoorden, en toen weer ijverig was voortgegaan met schrijven. Krassend vloog de pen over het papier. De jongen keek rond. De deur, die naar de woonkamer leidde, was evenals de andere waardoor hij was binnengetreden, gesloten en dienten gevolge was het licht in de kamer, die maar twee vensters had, gedempt. Behalve de tafel en een rij stoelen bevatte de kamer maar een enkel, groot meubelstuk, dat in een der hoeken stond en waarin het Ge meentearchief bewaard werd, dat duidelijk getuigenis aflegde van de alleenheerschappij der Furrers. Lieni had, naar hij dacht lang genoeg gestaanin afwachting, dat Furrer hem werk zou geven, schoof hij daarom een krukje bij en ging zitten. Eensklaps wierp de groote man in de leunstoel zijn pen neder. Zijn brief was af en hij had zijn naamteekening er onder geplaatst met zware hand en kriebelige letters. Een tevreden lachje gleed over zijn gezicht; zijn brief was een dankbetuiging op een vleiend schrijven van Regeeringswege. Terwijl hij zand over de vochtige inkt strooi de, hief hij de bebrilde oogen op en keek naar Lieni. „Zoo, ben je daar," liet hij hooren. „Je kunt wel weer heengaanvoor vandaag heb ik niets te doen. Maar morgen is er heel wat te pennen; neem het er vandaag dus maar van." Lieni keek verrast. Furrer sprak anders geen woord meer dan hoogst noodzakelijk was. En nu sprak de geweldige man zelfs vriendelijk met hem, met hem, die anders heel wat te hooren kreeg van Furrer zelf en van ieder ander ook. Hij stond op) verstand wordt er door geknakt, enz. En dande vele vechtpartyen, welke soms wel eindigen met een ernstige verminking van een der vechtenden, of ook wel met den dood, zijn die ook niet menigmaal het gevolg van een beneveld brein, veroorzaakt door alco holgebruik? Wij zullen niet méér ge volgen van het gebruik van alcoholische dranken opnoemen, ze zullen den lezer wel bekend zijn, immers, de couranten maken dagelijks melding van een of ander. We willen echter eindigen met te constateeren dat het tegenwoordige menschengeslacht gelukkig meer en meer begint in te zien dat de alcohol in vele gevallen de oorzaak is van veel jammer en ellende, welke voorkomen had kun nen worden door geringer of heelemaal geen gebruik van alcoholische dranken. Buitenland. Donderdag werd uit Brussel gemeld In de Kamer deelde de minister president mede, dat liet kabinet den koning om ontslag heeft gevraagd, en stelde voor de Kamer te verdagen. De rechterzijde juichte den minister president toe. De ontslagaanvrage is het gevolg van besprekingen, die de koning met de ministers en andere politici heeft gehad over den politieken toestand, die is voortgevloeid door de onverbiddelijke oppositie die de linkerzijde in Kamer en Senaat tegen de nieuwe schoolwet heeft gevoerd. Men zegt dat Cooreman, de Kamer voorzitter, opdracht heeft ontvangen het nieuwe ministerie te vormen. Cooreman heeft om persoonlijke rede nen afgezien van de vorming van een ministerie. De Koning zou aan Schollaert, den eersten minister, hebben gevraagd, of hij niet in het belang van den open baren vrede zou kunnen toestemmen in verdagir g van het ontwerp-schoolwet. Schollaert was daarop van meening dat zijn aftreden geboden was. Men neemt algemeen aan, dat het nieuwe ministerie aan de Kamer zal voorstellen de schoolwet naar de af- deelingen te zenden en een centrale sectie in te stellen. De wet zou dan niet in behandeling kunnen komen dan in 1912 na de verkiezingen. Op het congres van Duitsche vak- vereenigingen, dat binnenkort te Pots dam zal bijeenkomen, zal een voorstel tot afschaffing van het Mei-feest inge diend worden. De afgevaardigden van met een kleur als bloedhij dacht aan den brief in zijn zak. Er was nu een mooie gelegenheid, om zich een wit voetje te halen bij zijn patroon. De jongen was slim; hij wist, dat de boer nu in een stemming was om een dienst, die hem bewezen werd te beloonen. Aarzelend greep hij naar zijn muts en keek rond; de Praeses vouwde zijn brief dicht. „Ik heb dezen brief van Christiaan Russi gekregen," liet de knaap hooren, terwijl hij met zijn muts in de eene en den brief in de andere hand op den boer toetrad, „om hem aan uw dochter te geven. Maar ik mag niets achter uw rug doen, dacht ik, en daarom geef ik hem aan u." Het gezicht van Furrer betrok. „Goed gedaan," liet hij hooren, terwijl hij met de vlakke hand een klap gaf op den brief, dien hij den jongen afgeno men en voor zich op de tafel neergelegd had. Toen stond hij op. „Nou waar wacht je nog op vioeg hij ruw, toen de jongen nog talmde, alsof hij verwachtte, dat de boer hem den brief zou voorlezen. Als een hond, die slaag gehad had, ver dween Lieni; hij had zich zijn belooning anders voorgesteld. VI. De sluizen des hemels stonden wagewijd open. Er hingen zware nevels over berg en dal, die zich onafgebroken oplosten in dichte regenbuien. De aarde kon het hemelwater niet meer verzwelgen. Van alle kanten traden witte, gele, bruine beekjes te voorschijn, die zich brullend en bruischend dalwaarts stortten. Van tijd tot tijd weerklonk een luide knal, of een ge knetter als van klein geweervuur. Dat was, wanneer bergsteenen losraakten en donde rend naar heneden vielen. het verbond van Duitsche boekdrukkers zullen het voorstel toelichten. Behalve de boekdrukkers zijn ook andere groote vak- vereenigingen (metaalbewerkers, schil ders, zadelmakers, enz.) ten deele tegen standers van de viering van den lsten Mei, die aan de kassen groote eischen stelt en voortdurend wrijving met de patroons verwekt. Döblin, de voorzitter van het boek- drukkersverbond, is van meening dat het Mei-feest meer kwaad dan goed sticht. Legien en v. Elm, de bekende leiders, moeten dezelfde meening zijn toegedaan. Te Weenen is uit Cettinje bericht ontvangen, dat koning Nikolaas aan den hoofdredacteur van een Montene- grijnsch blad had gezegd: Als de Turken de Albaneezen dwingen Montenegro in te vluchten moet er oorlog op volgen. Naar de Times uit Cettinje verneemt, blijkt het dat slechts 800 Mirdieten aan den opstand hebben deelgenomen. Het eenige doel van dien opstand was de aandacht van de Turken af te leiden, zoodat er een groote hoeveelheid wape nen en munitie ten zuiden van San Giovanni en Di Medua geland kon worden. De Albaneezen zijn verbitterd, omdat het plan van Ttaliaansche hulptroepen onder Garibaldi is opgegeven. Van andere zijde wordt gemeld, dat koning Nikolaas tegen ten diplomaat heeft gezegd De vrees van de Balkanvolkeren voor een oorlog met de Turken ligt hun in het bloed. Alleen de Bulgaren kenden vroeger geen angst, maar thans schijnen ook zij voor een oorlog terug te deinzen. Indien ik ook maar den geringsten waarborg had, dat Griekenland tegen Turkije zou optrekken, zou mij niets terughouden om liever vandaag dan morgen erop te slaan. Tot nu toe heb ik naar de groote mogendheden geluis terd, thans zullen ze van mij hooren. Te New-York is een merkwaardig vonnis geveld in een eigenaardige straf zaak. Een der bekendste advocaten van New-York, Dan O'Reilly, die o. a. tot de verdedigers heeft behoord vaD Thaw, stond nu zelf terecht wegens heling van gestolen goed. Een paar maanden geleden was een bejaard makelaar, Bancroft, aangerand en beroofd. Men had hem een aanzienlijk bedrag aan geldswaardige papieren afhandig ge maakt. Enkele dier waarden kwamen terecht; maar het grootste deel bleef zoek. Het was toen uitgekomen, dat O'Reilly, die den dieven als advocaat ter zijde stond, zelf als heler was op- In het woonhuis van boer Furrer was het nog killer, nog vreugdeloozer gesteld. Het was nog vroeg in den ochtend. De boerin had zooeven een langdurig en gewichtig gesprek gevoerd met haar man en strompelde nu heen, om haar dochter te gaan halen. „Breng haar hier," had Furrer bevolen, met een stem, heesch van ingehouden drift. En de vrouw was heengegaan, aarzelend, met zenuwachtige trekkingen om den mond van angst en ingehouden tranen. Zij had nog even stilgestaan en nog eens, terwijl zij de deurknop al in de hand had gehad, alsof zij nog iets vragen moest, doch niet durfde spreken. Furrer had zich toen opgericht en strak gekeken naar de wand, alsof hij daarop iets bijzonders onderscheidde. Hij zat aan de tafel, akelig kalm, maar zijn wenkbrauwen schenen door het herhaaldelijk samentrekken nog dikker en borsleliger dan anders en de korte wimpers bedekten ten halve de scherpe oogen. Hij zat nog in dezelfde houding en on bewegelijk, toen zijn dochter binnentrad, Zij stond daar tegen de deurpost geleund, de tengere vingeis zenuwachtig frommelende aan haar rok, als zocht zijn steun. Minuten lang was het doodstil in de kamer. Einde lijk waagde Rosi het hoofd op te heffen. Uit haar groote staalblauwe oogen sprak alleen vrees voor 't oordeel, dut haar wachtte. De man, die daar zat, haar vader, had in zijn leven al bitter weinig tijd gehad, om zich om vrouw en kind te bekommeren. Zijn vrouw was ziekelijk; voor haar zuchten en weeklagen had hij geen ooren gehad. Hij had het altijd te volhandig gehad met zijn bezigheden als groot landbouwer en als openbaar persoon. En wat zijn dochter betrof, die kende in hem slechts den strengen, onbarmhartigen tuchtiger, dien zij vreesde. „Vader," bracht het meisje nauw hoorbaar getreden, het gestolen goed van de dieven had in ontvangst genomen en voor hen had verborgen. Dan O'Reilly werd tot vijf maanden gevangenisstraf en ontzetting uit den advocatenstand veroordeeld. Er gebeuren in Mexico krasse dingen. En de middelen, die de nieuwe dictatuur toepast, zijn al niet minder hardhandig dan die, welke onder het regime-Diaz wel aangewend werden. Redo, een bevelhebber van de vroe gere regeeringstroepen te Culiacon, is op last der nieuwe regeering gefusilleerd. Hij had geweigerd zich over te geven aan de troepen der nieuwe overheid maar zijn eigen manschappen waren tegen hem in verzet gekomen en de stad gaf zich over. Redo kreeg den kogel. In Tucson (Arizona) werd bericht ontvangen uit het district Altar, dat daar 28 aanhangers van Magon, z g. liberalen, na summier geding zijn neer geschoten. In Mexico (stad) kwam het dezer dagen naar aanleiding van de quaestie der deel neming van vrouwen aan de verkie zingen tot onlusten, waarbij de geudar- mes van hun vuurwapenen gebruik maakten. Er vielen 9 dooden. Woensdagmorgen om 4 u. heeft een aardschok verschillende gebouwen waar onder deartilleriekazerne in Mexico (stad) doen instorten. Zeventig artilleristen zijn onder de puinhoopen bedolven. Men neemt aan, dat er vijftig a zestig dooden en gewonden zijn. Volgens de Evening Sun heeft de aardschok in de stad Mexico zes minuten geduurd. Behalve de kazerne ligt ook de gevangenis gedeeltelijk in puin en zijn vele huizen ingestort. De paniek had groote afmetingen aangenomen, maar de bevolking werd kalmer op den duur. Een groote menigte was aan het station om Madero te begroeten, die naar het Nationale Paleis reed en van daar naar het huis van zijn vader. Hij werd gevolgd door een grooten stoet met muziekkorpsen. Volgens latere berichten zijn bij de aardbeving 63 personen omgekomen en 75 gewond. De materieele schade wordt geschat op 100,000 dollars. Meer dan de helft der dooden waren soldaten in de San Cosma-kazerne. Ook 12 vrouwen van artilleristen, die zich in de kazerne bevonden, zijn omgekomen. Te Tsarytsin in het Russische gou vernement Saratof heeft de politie een misdadiger gepakt die 57 moorden op zijn geweten moet hebben, waaronder den moord op een dokter te Kazar, uit, terwijl zij een paar schreden voorwaarts deed. „Blijf staan, waar je staat," snauwde de boer haar toe. Zijn stem klonk zwaar en dof. Rosi ontstelde en spalkte de oogen open van doodelijken angst. De man keek haar aan, vertrok de mond tot een leelijken grijns en spuwde op den grond I „Ellendig schepsel!" hoonde hij. Rosi sloeg de magere handen voor de oogen, vol schaamte en vertwijfeling en schreide zachtjes. Het kwam haar niet in de gedachten tegen te spreken, ofschoon zij er lang over gepeinsd had, hoe zij haar vader te voet zou vallen, om hem te smeeken haar en Christiaan Russi te vergunnen een paar te worden. Geen geluid kwam evenwel over haar lippen. Furrer sprak opnieuw „Wat moet ik met je beginnen? Moet ik je het huis uitjagen? Of moet ik je opsluiten in mijn stal, bij mijn vee, dat reiner is dan jij bent? Moet ik Het meisje viel hem in de rede, half gillende van angst. „Om Godswil, vader, sla mij dood, sla mij dood, maar spreek niet zóó!" Met gevouwen handen had zij zich naar hem toegekeerd; zij wankelde en dreigde te vallen. Toen greep zij zich vast aan de wand en hield zich met moeite staande. Op dit oogenblik werd het gestommel van zware voetstappen vernomen op den trap, die naar de Raadskamer voerde. Er werd geklopt en daarop traden verscheidene menschen binnen; geschuifel van stoelen en banken, spreken op half luiden toon, hier brommerig diep, daar hoog en piepend. De Gemeenteraad van Fruttnellen was bijeen ter vergadering. Roman naar het Duitsch. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1