Het Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BLAD. Hotel JAK GEERTZËH, Firma Soesman, In de „Kleine Winst". STERKTE Copieer-persen Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3O0O. Zaterdag 24 Juni. 1911. St Jtttr. 's-BOSCH. Restauratie den geheetea dag. in x* uim keuze UN9 VAM ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/# Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Woensdag werd uit Parijs gemeld: De jury in de zaak van den likwi- dateur Duez heeft na drie uur lang opgewonden beraadslaagd te hebben, uitspraak gedaan. Duez is schuldig verklaard zonder verzachtende omstan digheden. Duez viel snikkend in de bank neer bij het hooren van deze uitspraak, die een zware straf meebrengen moest. Het hof legde twaalf jaar dwangarbeid op. Het hof van gezworenen der Seine heeft ook de medeplichtigen van Duez, den oneerlijken beredderaar der boedels van de ontboden congregatiën, den oud griffier Lefebvre en den oud-notaris Breton, veroordeeld tot 2 jaren gevan genisstraf en 100 francs boete, maar met toepassing der wet op de voorwaarde lijke veroordeeling. Voorts zijn de eischen, door de burgerlijke partijen gesteld tot schadeloosstelling, tot een bedrag van 434,816,36 francs toegestaan, terwijl de schade, aan het bestuur der domeinen toegebracht, zal worden op gemaakt bij staat. Agenten van de New-Yorksche ge heime politie hebben opnieuw fraudes ontdekt, gepleegd ten nadeele van den douaue-fiscus. Het betreft ditmaal ont duikingen van het invoerrecht op zóó groote schaal als nog niet was gecon stateerd. De schuldigen zijn Duitsche firma's, die naar het in de Londen- sche Standard heet allerlei artikelen als messen, scharen, vorken enz. in voeren. Tevens verneemt dat blad van zijn berichtgever te New-York, dat deze ontduikingen de grootste zijn geweest, nog ooit aan het licht gebracht. Het schijnt dat de betrokken firma's jaren lang hebben gefraudeerd. Volgens een van 19 Juni gedateerdeD brief uit Rome verzekert men, dat op het schiereiland eenige gevallen van cholera zijn voorgekomen. De regeering heeft onmiddellijk voorbehoedsmaatre- gelen genomen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den verte genwoordigers in den vreemde mede gedeeld, dat te Napels, Salerno, Paler mo en Venetië cholera is gecenstateerd. Er is echter nog niet officieel bekend gemaakt, dat er een cholera-epidemie heerscht. Telegrammen van sanitaire instel lingen van nabijgelegen havens melden, dat Napels, Venetië en Palermo door cholera besmet zijn. Er zullen bescher mingsmaatregelen genomen worden. Het hof der gezworenen te Oppeln heeft een schoenmaker August Krom- nik, die een 13-jarig meisje op den weg tusschen Walzen en Rodeland 10 pfen ning met geweld had afgenomen, we gens roof tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De directeur van het hospitaal Hotel Dieu te Parijs heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk brieven outvaugen, waarin verschillende in het ziekenhuis werk zame medici met den dood worden be dreigd. Men vreest, dat de moordenaar van chirurg Guirard op weg is, navol gers te vinden. De toegangen tot het ziekenhuis worden nu scherp bewaakt. Noodweer in het buitenland. Een hevige storm, die slechts enkele mi nuten aanhield, heeft in Bonn en om geving groote schade aangericht. In de dorpen in deD omtrek werden verschei dene daken van boerenhuizen afgerukt. Dikke boomen werden geknakt en be lemmerden het verkeer met de electri- sche tram. Te Emmerich viel een circustent gedurende de voorstelling door den storm in elkaar. Van de 500 toeschouwers werden er verscheidene gekwetst; de kapelmeester van het orkest kreeg den grooten paai, die in het midden stond op het hoofd, waar door de man een leelijke hoofdwond bekwam. Ook in Verdohl woei een circustent om, doch de toeschouwers hadden de tent juist verlaten. Te Pan ten bij Lübeck, zijn door den bliksem 17 huizen in brand gestoken, waarbij een kind in de vlammen omkwam. Ook in Zwitserland en Noord-Italië ging het geweldig te keer. Uit Appel- zeil wordt gemeld, dat de bergen van 1400 meter af met een dikke sneeuw laag bedekt zijn. De Tessino heeft heele streken onder water gezet. In den Kaukasus is de temperatuur sterk gedaald. Op veel plaatsen is sneeuw gevallen. De wegen worden overstroomd door het van de bergen vloeiend water, dat steenen en aarde meevoert. In de Turksche provincie Broessa heeft men eveneens van overstroomin- gen te lijden. Te Moedanië stortte een huis in en vijf kinderen werden onder de puinhoopen begraven. Te Issa Bey vielen vier huizen in puin. Een oude man werd, met nog twee andere per sonen, door den stroom meegevoerd. Een commissie uit den Parijschen gemeenteraad heeft besprekingen ge houden over maatregelen ter voorkoming van luchtvaartongelukkèn. Eenige leden rieden het valscherm, anderen den stabilisator. Tenslotte werd de kwestie tot een volgende zitting aangehouden. Donderdag was de commissie tegen woordig bij proeven van valschermen op het vliegveld te Vincennes. De bladen te Rome melden, dat een militaire aviateur, de luitenant Romani, een nieuw type aeroplane geconstitueerd heeft, die absoluut verschilt van de tot nu toe vervaardigde. Het vliegtoestel biedt de volgende voordeelen: 1. Het kan naar willekeur opstijgen van den grond of van het water. 2. Het biedt weerstand aan eiken windstoot, dank zij het gewicht van den stuurstoel, die geheel onder aan het toestel is geplaatst. Bovendien is het toestel automatisch te veranderen in een valscherm, indien bijv. de motor weigert. Daardoor wordt plotseling om laag storten voorkomen. Een Fransche boer heeft tegen Henry Farman een aanklacht ingediend, omdat een tweedekker, die op het terrein van Farman thuishoorde, boven zijn akkers gevlogen had, boven de hoofden van drie boerenarbeiders, en een van wie door een paard, dat hij geleidde, was omvergeloopen en verwond was. Het beest was geschrokken door het geraas van den motor. Dergelijke feiten waren eveneens op 30 Mei en 16 dezer voor gekomen. In afwachting van den afloop van het geding heeft de landbouwer in kwestie, evenals verscheidenen van zijn collega's, voorzorgsmaatregelen ge nomen. Hij heeft op zijn veld een dertigtal staken van een meter of 12 lengte ge plant, waaraan roode vlaggetjes beves tigd zijn. De staken zijn onderling door ijzerdaden verbonden. De vlaggetjes moeten vliegers waarschuwen voor het gevaar, dat de daling op dit veld voor hen zou opleveren. Henry Farman heeft in een brief tegen dit optreden geprotesteerd er is iets, dat nog meer waard is dan het behoud van een hoeveelheid graan, dat is het behoud van menschenlevens, zegt hij daarin. BINNENLAND. Het Vad. meldt nu: De correspondent van De Stand die op informatie is uitgegaan, heeft aan gaande het bij den Defensieraad aan hangige wetsontwerp betreffende de officierstraktementen met zekerheid vernomen, „dat in bedoeld wetsontwerp gerekend is op een verhooging van pensioenen tot een bedrag van ongeveer 2 ton 's-jaars. Men lette op de inkleeding: „In het wetsontwerp is er op gerekend." Dat het in het wetsontwerp wordt voorge steld (en daar komt het op aan) wacht de correspondent zich wel te zeggen. Een pensioensregeling wordt nl. wij herhalen het in 't ontwerp niet voorgesteld. Mogelijk bestaan er voor een latere regeling goede voornemens bij den Minister, die ook mogelijk wel tot uitvoering zullen komen indien de Minister het beleeft en de Kamer het goedkeurt. Maar in het wetsontwerp worden geen pensioenen geregeld. Al dergelijke vage mededeelingeu als van den Std.- correspondent dienen slechts om dit feit te bemantelen, en de aandacht van de waarheid af te leiden. In de Woensdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer deelde de Voorzitter mede, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, eene missive was ontvangen waarin de Mi nister de Kamer bericht, zich verplicht te achten, ter voorkoming van misver stand, er op aan te dringen zoo spoedig mogelijk in het najaar de militiewet in behandeling te nemen. Langer uitstel zou bepaald in strijd zijn met 's lands belang en zou met de verantwoordelijk heid der Regeering niet zijn overeen te brengen. De voorzitter stelde voor deze missive voor kennisgeving aan te nemen, nu door de Kamer in deze belangrijke zaak geen beslissing behoeft te worden ge nomen. Aldus werd besloten. Het Nederl. Correspondentiebureau bericbt: Thans is gebleken van het voorne men van mr. G. van Tienhoven, com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, om binnenkort dit ambt neer te leggen en 's lands dienst te verlaten. Naar de N. R. Ct. verneemt is vol gens een bij de familie te 's Gravenhage ontvangen telegram, de heer L. Knap pert, assistent-resident van Koetei, be noemd tot resident van Timor. Woensdagavond heeft in het Haag- sche Bosch na afloop van het concert in de „Tent" een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen een jongmensch van ongeveer 18 jaar en een marinier, waarbij de burger den militair een le vensgevaarlijken steek boven het hart toebracht met een mes. De oorzaak tot dit tweegevecht moet gezocht worden in een liefdesgeschiedenis. Nadat de marinier eerst in de „Tent" in het Bosch was verbonden, is hij per bran card naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. De dader is door de politie opgebracht. Men melding van het Metzger, Hij was club op jaar bij volgens nooten, gevallen zal zich herinneren, dat wij gemaakt hebben van het vinden lijk van den 28-jarigen E. A. een apotheker uit München. met de ballon van de Touring- 3 December van het vorige Augsburg opgestegen en is, mededeeling van zijn reisge- gedurende de ballonvaart in zee en verdronken. De officier van justitie te Almelo heeft een nader onderzoek ingesteld naar het overlijden van een slagers knecht aldaar, die onder den toren, waar hij was opgesloten, in brand ge raakte en een paar dagen later aan de bekomen wonden is overleden. Ver schillende personen zijn gehoord. Woensdag is te Geldermalsen een paard, bestuurd door G. J. van Soelen, op hol geslagen. De voerman raakte onder den zwaar geladen wagen en kreeg ernstige kneuzingen. Hij werd in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen en is daar overleden. Een staking van woninghuurders. Naar men aan het Volk meldt, heb ben ongeveer 74 bewoners van de Van Beuningenstraat en de De Wittehkade te Amsterdam eenparig geen huur be taald, wegens te hoogen huuropslag. De vijfde dag (Woensdag) van de vliegweek te Dordrecht heeft wederom geen gelukkig einde genomen. Om 8 uur steeg Mulder op, doch spoedig werd hij door het losraken van zijn zitplaats weer tot dalen gedwongen. Hij kwam terecht in een aardappelveld, niet ver van de stad, gelukkig zonder zich te bezeeren en zonder schade aan zijn toestel te maken. De politie was ter stond ter plaatse en bewaakte den twee dekker. Later ging Lütje met zijn een- dekker prachtig op. Zoo ver weg, dat men hem uit het oog verloor. Na een kwartier kwam bij weer te voorschijn, vergiste zich echter in het terrein en toen hij dat merkte was het te laat. Het toestel stootte, raakte den grond en.... de boel was stuk. Lütje duikelde er uit, maar bleef ongedeerd. Mulder steeg Donderdagavond te Dordrecht om 8 u. 45 op en maakte met zijn Sommer tweedekker een vlucht van 2 minuten op een hoogte van 30 meter. De landing geschiedde in zweef vlucht op het terrein en liep vlot van stapel. Omtrent den moord, gepleegd op den 37-jarigen Willem van de Leest te Oss, is, naar het „Hbld." meldt, gebleken, dat de verslagene na afloop der Ossche markt, met andere personen het huis van den kuiper A. Opsteen, die ervan verdacht wordt een stille kroeg te hou den, binnenkwam. Hier ontstond twist doordat de verslagene bij de familie Opsteen aan tafel ging zitten en onge vraagd wilde meedoen aan het middag maal. De ruzie liep zoo hevig, dat van de Leest binnen een paar minuten zeven messteken, waarvan één doodelijk, onder het hart bekwam. Strompelend verliet de verslagene het huis. Voorbijgangers zagen hem toen in een sloot vallen. Eerst na ernstige sommatie van den burgemeester werd de woning door Op steen geopend en het lijk daarin neer gelegd. Om half zeven arriveerde het Bossche gerecht, op wiens last Antoon Opsteen en diens zoon Theodoor, de laatste zwaar geboeid, naar de maré chaussee kazerne werden overgebracht. Beiden zijn met 't lijk geconfronteerd en blijven alle schuld ontkennen. De verdachten staan niet ongunstig be kend de daad moet in een vlaag van drift zijn gepleegd. Aanbestedingen. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriefe „OP HOOP VAN ZEGEN', denderen- BOTER. klAÜ. Gerechtigd tot het voeren van het Rfjkshoteriiierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. 3 minuten van 't Station. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Aanbevelend, JAN OEERTZEN. In tere. Telef. 4;36. De van ouds bekende heeft een prachtige nienwe aanvulling in hare collectie stalen ontvangen. ZWARTE EN GEKLEURDE JAPONSTOF- FEN, FANTAISIE KATOEN JOUR, alles in ruime keuze. Vitrage, Tule, Glas-gordijnen, Overgordijnen, Vlaamsch linnen met gewerkt midden stuk, in alle breedten. Gordijnstoffen, Franje Embrassen, gemaakte Sloopen, Beddelakens, Badhanddoeken, Tafellakens, Servetten, Gezondheidscorsetten in alle w ij d t e n. Prachtige sorteering Karpetten, Kapok en Veeren voor Bedden, enz., enz. Beleefd aanbevelend, HEUSDEN. «reestraat. Beklagenswaardige borst-, long en asthmalijders, gij kunt Uwe vroegere sterkte weer terugkrijgen, indien gij slechts het middel wilt nemen, dat in staat is U Uwe vroegere levenskracht weer terug te geven. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, heeft van millioenen borst-, long- en asthmalijders sterke, gezonde en flinke personen ge maakt. De heer A. Olsthoorn, rentenier, Achterom 21 te Delft, verklaart ons, dat hij geruimen tijd aan kort ademigheid leed, gepaard gaande met zenuwachtigheid. „Ik had ook veel last van steken in de zijden" zeide hij ons, en ik hoestte 's mor gens zoowel als 's avonds. Daar ik al veel van de Abdijsiroop gelezen had, dat dit zulk een uitstekend middel voor borstaandoeningen was, ging ik tot het gebruik daar van over. 3 flesschen Abdijsiroop, die ik kocht in de Salamander, hebben mij volkomen genezen. per fla- 230 gram f 1.van 550 gr. f 2, en van 1000 gram f 3,50. Centiaal-Depöt: L. I. AKKER, R'dam. Alom verkrijgbaar. Verkrijgbaar te Heusden bij H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T. Schouten; Aalst: G. v. d. Zalm; Almkerk: S. van DrunenAndelJ. G. SchoutenBe- soijen: D. van Belvoort; Dassen: J. J. Paes; öruuen (N.-B.):Wed. J. Sikkers zoon; Geuderen: H. de Graaff; Giessen: J. van Vugt; Hauk (Dussenpolder): A. van der Pluijm Heijmans: Meeuwen: G. Sterkenburg; NieuwendijkB. Ro- meijn; Yeen: J. Vos Bz.; Vlijmen: H. v. Wordragen v. d. Ven; Werkendara: C. P. Cornet; WoudrichemG. Wilhelm Wijk: G. Versfeit en M. SchoutenDru- neuL. v. d. Lee, en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. uit de fabriek HE3R1 DE BEAUHOW te Maas tricht, voorradig bij den specialen Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN: L. J. VEERMAN, Boekhandelaar. Teekeningen met prijsopgaven, van IA «•dellen worden op aanvraag toegezonden. 20 Juni. Pror. bestuur van Utrecht, het vervangen van de bestaande boordvoor/.iening langs den westelijken oever van het Merwedekanaal, benoorden de Koniuginne- sluis te Vreeswijk, door eene gemetselde basaltglooiing en van de bestaande boordvoorziening langa den oostelij. ken oever bezuiden de brug in den Leidschenweg te Utrecht door een basaltmuur en een gemetselde basalt- gloo<ing, in 2 peic. en in massa. Kaming le perceel 14750, 2e perceel 705'L massa ƒ21800. 28 Juni. Prov. bestuur van Drenthe, het uitvoeren van baggerwerk in het Meppelerdiep mat bijkomende werken tusschen de Kaap en het gehucht Leenders. Raming ƒ3000. 5 Juli. Min. van Waterstaat, het nitvoeren van bag gerwerk in de rivieren de Noord en de Oude Maas. Kaming 11.000. 6 Juli. Prov. bestuur van Noordholland, lo. het weder op hoogte brengen van vijf gedeelten van de dgken van het Merwedekanaal in da prov. Noordholland. Kaming ƒ8000. 2o. het verbeteren van den noordelijken afsluitdam dar Pettemer zeewering. Kaming f 6500. 6 Juli. Prov. bestuur van Overijssel, het verrichten van baggerwerk in het Zwartewater, in de provincie Overijssel. Kaming ƒ0,86 per M3. 10 Juli. Prov. bestuur van Limburg, het maken van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas onder de gem. Bergen, prov. Limburg, en Vier lingsbeek en Sambeek, provincie Noord-Brabant. Kaming 9500. Sterkte is het toonbeeld van man nelijke kracht. Sterkte wordt gewenscht zoowel door mannen als door vrouwen. ALLEEN ECHT met ROODEN BAND Prij S v/d Gcneraal-Agent: 1 COÜ V8.I1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5