Het Land van Heusden en lltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. L.VAN BLADEL Zonen, Sier- en Mrtffltiia Velleman Tas, Commissionairs in FBO IT. AMSTERDAM. IJZERHANDEL, Hoogste Rentevergoeding. De Handels- en Landbouwbank, 31°. *""s 8 PA AH KOEKJES Lanioiiwwi BIJVOEGSEL. Onmiddellijk na verkoop afrekening en directe geldopzending. neemt gelden k deposito: en reikt aan inleggers uit. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3064. Zaterdag 8 Juli 1911. Mond- en klauwzeer. Bloemisten-Tuinlieden, WAALWIJK. Levering van Boupetten, Kransen enz. Fabriek en Magazijn van: TE DR0N GELEN. w Onderdeden en Benoodigdheden. Engros en Detail. UrJD VAN ALTE^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De Weensche correspondent van de Lokal-Anzeiger seint: Volgens mede- deelingen van goed ingelichte Alba- neesche kringen breidt de opstand in het Noorden en het Zuiden van Albanië zich uit. De opstandelingen zijn vast besloten op al hun eischen te blijven staan. De zending van den aartsbisschop van Skoetari zal vergeefsch zijn. In de kringen van het Turksche leger heerscht groote verbittering tegen Montenegro en men bepleit daar een krachtig op treden en is tegen de verregaande con cessie aan de Malissoren. De New-Yorksche correspondent van het Berliner Tageblatt seinde gisteren: In New York zijn in de laatste 24 uur 53 sterfgevallen voorgekomen. Alle ziekenhuizen zijn overvol. De dokters zijn lichamelijk nauwelijks meer in staat de geëischte hulp te verleenen. De 4e dag van de onverminderde hitte komt over een bevolking, die volkomen uit geput is. De statistiek van de zonne steken loopt in de duizenden. Zij is bovendien onvolledig, omdat alleen de gevallen, die in de ziekenhuizen be handeld worden er in voorkomen. De warmtegolf van dit oogenblik overtreft zoowel in hoogte als in duur alle tempe raturen, die sedert de oprichting van het, weersbureau in het jaar 1871 op- geteekend zijn. Ook heeft men nooit een zoo hoog vochtigheidspercentage waargenomen. In alle Oostelijke staten en ook in de bergstreken heerschen dergelijke toestanden, zonder dat er nog uizicht op een verandering is. Uit New York wordt aan de National- zeitung geseind Men heeft tot nog toe 431 sterfgevallen geteld, die door de hitte van de laatste 4 dagen veroorzaakt zijn. Bovendien zijn 80 menschen ver dronken. Deze lijsten zijn niet volledig, daar zij slechts met de groote steden rekenii g houden. Het nationale weer bureau meldt dat de hitte zal gaan veranderen en voorspelt een lagere temperatuur. De korenvelden hebben zeer geleden. Ook in Cananda is het smoorheet. Reuter seint uit Montreal, dat tengevolge van de buitengewone hitte in de twee laatste dagen 183 sterfgevallen zijn voorgekomen. Onder de slachtoffers zijn 146 kinderen. Dit aantal is totdusver zonder wederga. Berliner Tageblatt seint: Zooals bekend is, heeft de Fransche regeering in een den 8sten April 1904 met Engeland gesloten verdrag verklaard, dat zij niet van plan is, den politieken toestand in Marokko te veranderen. DeNeueFreie Presse meldt nu dat in politieke kringen in Weenen bekend is geworden, dat Frankrijk zich in een geheim verdrag tegenover Engeland verbonden heeft, niet toe te staan, dat eenige vreemde mogendheid een haven aan de Oceaan- kust bezet. De Amerikaansche bladen hebben verwarde, vrij vage berichten over een nieuwen „Jack de Ripper", ditmaal, naar men vermoedt, een neger die zijn moordstreken uithaalt in Atlanta (Georgië), Acht weken achtereen is daar op Zaterdagavond een negerin vermoord. Omtrent den dader weet men totdusver niets definitiefs. De moordenaar op reert na het vallen van den avond. Hij pleegt, naar alle waarschijnlijkheid, zijn slacht offers van achteren te naderen en haar dan met een scheermes den hals af te snijden. Daarna verminkt hij haar het lichaam. Uit de wijze waarop deze ver minkingen worden uitgevoerd, leidt men af, dat de dader anatomische kennis nioet bezitten. De opwinding in Atlanta is geweldig. De dochter van de laatste vermoorde was op den avond van de daad door een grooten, goed gekleedeu neger nageloopen en met een mes ver wond. Het bovenstaande lijkt ons vreemd. Het is bijna niet aan te nemen, dat er te Atlanta reeds twee maanden dergelijke griezelige dingen gebeuren en dat men daarvan eerst nu in Europa wat te hooren krijgt. Uit Philippoli wordt bericht, dat Zuid- Bulgarije door zware overstroomingen is geteisterd. De schade wordt op on geveer 50 millioen gulden begroot. Het Berliner Tageblatt vat den stand der Marokkaansche kwestie aldus samen. De jongste berichten over de ont wikkeling der Marokkaansche aange legenheden toonen, dat de neiging tot een rustige beoordeeling van de zaken in alle politieke centra sterker wordt. De Weensche correspondent van het Aan de artikelen in „De Veldbode" over „mond en klauwzeer," van de hand van den districtsveearts A. van Leeuwen, is het volgende ontleend: Men ziet voor zijn oogen, als men niet willens blind is, hoe het vee in de weide aan tongblaar sterft als muizen. Voor de provincie Utrecht schat ik het verlies aan koeien alleen op zeker 1000 stuks. Ik hoop, dat er later eens een statistiek openbaar gemaakt kan worden aangaande het aantal gestorven dieren. In de eerste plaats om eens voor goed de meening te logenstraffen, dat mond en klauwzeer zoo'n onschuldige ziekte is. En in de tweede plaats om aan te toonen, dat de groote verliezen altijd in den weidetijd vallen. Niet voor de kalveren, die op stal evengoed sterven als in de weide. Maar voor de koeien. Ik wil hier een sterke bewering doen, maar ik aanvaard er de volle verant woordelijkheid voor, wijl zij berust op voldoende ondervinding en waarneming en dat is deze: De duizend koeien hadden in de pro vincie Utrecht gespaard kunnen blijven (uitzonderingen daargelaten), als men ze op stal had gezet, zoodra zij ziek werden. Thans begint men van die waarheid langzamerhand hier en daar overtuigd te raken, en men vaart er wel bij. Tal van voorbeelden zouden hiervan zijn aan te halen. Verschillende veehouders zijn open hartig genoeg geweest om te erkennen dat het opstallen, waartegen zij eerst zooveel bezwaren hadden gehad, toch achteraf bezien, goed was bevallen. Een staaltje wil ik toch niet achter wege laten, te vertellen. Een landbouwer in zekere gemeente werd genoodzaakt zijn zieke vee op te stallen. De groote stal, waarin de kaas lag, behoefde niet te worden gebruikt, want er was een groote schuur, waarin wel 20 koeien konden worden geplaatst. Verder kon voor 's Rijks rekening worden aangeschaft, terwijl er voldoende gras te maaien was en nog een flinke voorraad hooi in den berg. Hij was de eerste in die gemeente en dus moest hij voor zijn buren wat over hebben Maar daar stond je wat van in! Zijn koeien liepen zoo frisch in de weide en waren aan het gras gewend en moesten die nu in die schuur. Dat nooit zei Van Speyck. De vrouw kwam er aan te pas, en niet zoo zuinig. Dat was nu toch zoo tegenstrijdig als je 't maar bedenken kon. 't Vee 's zomers op stal? Onzin! Een paar groote zoons droegen ook het hunne bij door hoongelach en min- vriendelijke uitdrukkingen. Enfin, het slot was, dat de koeien op stal gingen Na een week ongeveer, toen bleek dat rondom nieuwe gevallen voorkwa men, werd de verplichting tot opstallen opgeheven. Óf de veehouder toen blij was?Neen, nu raadt ge in tienen niet, wat er verder gebeurde. De man ging vlijtig door met zijn daarna nog ziek wordende runderen op te stallen. Door de ondervinding geleerd (een rnensch is nooit te oud om te leeren), dat op stal de ziekte veel lichter verliep dan in de weide. Koeien, die in de weide waggelen op hun beenen, den halven dag staan te hangen en te kleumen bij een hek of over een sloot, zoo dun dat de buik bijna tegen den rug aanslaat, ziet men op stal als het ware herleven en na een week zijn zij bij een goede behandeling hersteld en zoo dik als te voren. De verklaring? Och, die ligt grooten- deels voor de hand. Als een mensch een koortsachtige ziekte krijgt, die licht verloopt bij goede behandeling en als de patient binnenshuis blijft, wie zou het dan in het hoofd krijgen zulk een patient buiten neer te leggen en bloot te stellen aan de heete zon overdag, aan de nachtelijke koude en aan regen en wind? Immers niemand. En als die patient dan een hevige ontsteking in den mond had, met groote blaren achter in de keel, zoodat het slikken hem bijna onmogelijk was, wie zou hem dan de keel volproppen met deeg of brood of ander voedsel? Bij een koe schijnt dat echter alle maal noodig te worden gevonden, maar het kost dan ook aan heelwat dieren het leven. Vele koeien, die zoogenaamd aan tongblaar sterven, vinden feitelijk den dood door verstikking of longont steking, tengevolge van 't zoogenaamde „verslikken". Het voedsel komt daarbij niet in den slokdarm, maar in de lucht pijp Tot diep in de longen vindt men soms het gras en ander voedsel, en daar werkt het doodelijk. Wie zijn tongblaar zieke dieren wil behouden en weinig schade wil hebben moet ze op een luchtigen, frisschen stal zetten, matig voederen met goed hooi en ander licht verteerbaar voedsel (lijn meel, koek, gerstemeel en dergelijke) ADVERTENTIEN. (volgens portret). De heer P. Hes, concierge van het Museum van Oudheden te Edam, oud 80 jaar, schrijft ons: „Gedurende 16 jaar had ik last van een drogen kuch, die mij het doen van mijne werkzaamheden zeer lastig maakte. Immer kuchte ik. De slijm zat mij vast en met geen enkel geneesmiddel kon ik die loskrijgen. Ik dacht soms bij mijzelve: Kon ik maar eens goed overgeven om die leelijke slijm kwijt te raken. Vooral 's avonds voor ik ging slapen dan had ik er kolossaal last van en 's morgens bij het opstaan had ik het erg te verduren. Teneinde raad ging ik naar mijn buurman, den heer Huig, den verkooper van Abdijsiroop. Hij raadde mij deze aan. Ik probeerde dit middel en zie, na de eerste flacon voelde ik mij veel beter. Vanaf het gebruik der eerste lepel Abdijsiroop voelde ik al de goede werking en toen dat eene fleschje Abdijsiroop op was, was ik totaal genezen". gram f 1.van 550 gram f 2, en van 100 gram f 3,50. Centraal-Depöt; L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Verkrijgbaar te Heusden bij H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T. Schouten; AalstG. v. d. ZalmAlmkerkS. van Drunen; Andel: J. G. Schouten; Be- saijenD. van ËelvoortBussenJ. J. PaesDruuen (N.-B.) :Wed. J. Sikkers zoon; denderen: H. de Graaff; Giessen: J. van Vugt; Hank (Dussenpolder)A. van der Pluijm Heijmans: leeuwen: G. Sterkenburg; Jiieuwendijk: B. Ro- meijn; Veen: J. Vos Bz.Vlijmen: H. v. Wordragen v. d. Ven; Werkendam: C. P. Cornet; WoudriehemG. Wilhelm Wijk: G. Verafelt en M. SchoutenBru- uen: L v. d. Lee, en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. Met maïs moet men voorzichtig ziju, dat schijnt wel eens te zwaar voor de dieren. Vooral als ze erg uitgehongerd zijn, kan een groote hoeveelheid maïs doodelijk werken. Geen voedsel opdringen of in den bek stoppen, maar ze zooveel geven ais ze zelf met graagte opnemen. En nog eens "zij het herhaald, als dan tweemaal daags den mond wordt uitgesponsd met creoline water, dan ver loopt de ziekte licht en men krijgt geen dooden. Men heeft dan gedaan wat men kon, en zijn zieke dieren overeenkomstig den eisch behandeld, en dat loont zich zeer goed." AANLEG en ONDERHOUD van Prijsopgaaf en teekening worden grati» verstrekt, indien ons het werk wordt opge dragen, anders billijke berekening. Deskundige behandeling van Vruchtboomen. Gevestigd sedert 1850. GORIMCIIE1E, DORDRECHT, Groote Markt, Steegoversloot 39, met acht dagen opzegging3 °/o een maand 31/, drie maanden 31/» zes maanden i A 0j een jaar I '0 Hegl e in en te ii worden op aanvrage gaarne verstrekt. n h, (Mr. F. FERNHOUT. De Directiej w< MEKKING. K Groote keuze. Scherp concurreerende prijzen. Agentschappen van alle goede merken. Reparatie-Inrichting voor elk fabrikaat. Aanbevelend, C. G. NIEUWKOOP. In den volksmond heet hetdat een hoefijzer geluk aanbrengt. Wanneer ge de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, voor Uwe asthma, borst- en longaandoeningen, voor Uw hooi koorts en zieke ademhalingsorga nen aanwendt, zult ge het geluk hebben genezen te worden. ALLEEN ECHT met ROODEN BAND Prij Sper met de handteekenina S3AaCOn r/d Generaal-Agent: Van 230 Tuinmeubelen. Wed. W. G. Vaags,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5