Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaari COÖPERATIEVE CENTRALE BUTSCREDIETBANK. IJZERHANDEL, Hierna ml versKuime Eerste prijs de Villa „Itka" te Baarn, N.V. Eerste Gorinchemsche Stoom-Wasch- en Strijkinrichting vlh. H. C. TIMMERS wijl nog nimmer met 25 ets. 5000 Gulden Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. ÏYo. 3066. Zaterdag Juli. 1911. BIJVOEGSEL. LEERLING W IJ" K., SS ets. Lioten. (Trekking zonder uitstel aanstaanden Dinsdag 18 Juli) 2e. 1 Salon-Ameublement, Se. 1 Motorrijwiel, Peugeot. 4e. 1 eikenhouten Kantoor ameublement. 5e. 1 Stoewer Schrijfmach. 6e. 1 Adler Schrijfmachine. 7e. 1 Edison Handels- fonograaf. 8e. 1 Royal Standaard- Schrijfmachine. 9e. 1 Stalen Boekenkast. 10e. 1 prachtig eikenh. Schrijfbureau, lie. 1 eikenh. Boekenkast. 12e. 1 Brandkast, 13e. 1 Brandkast, 14e. 1 Registratuurkast. 15e. 1 Brandkast, Vraag gratis circulaire. Loten overal verkrijgbaar, I lot 25 ct. en porto 5 ct. is f 030. 22 loten franco f 5.10. 5 loten franco fl.25. 44 f 10. II f2.60. 110 f 25.—. Trekkingslijsten 4 dagen na de trekking franco 7 ct. extra uitsluitend bij A. v. LAARHOVEN, Nieuwstraat 83, Tilburg. Uitt VAN ALTEN^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Uit New-York wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind: De in New- York wonende Venezolanen zijn in groote opwinding over het bericht, dat Castro in zijn vaderland geland is. Zij vertellen onder elkaar, dat Castro na een langen romantischen tocht met een kleine motorboot geland is en na een rit van eenige dagen het land in, on geveer 1000 man om zich verzameld heeft. In wijden kring betwijfelt men ook thans nog, dat de aanhang van Castro reeds zoo groot is. Mocht dit echter wel het geval blij ken, dan is een nieuwe felle burger oorlog zeer waarschijnlijk. De kannon- neerboot Margaritha is door de Vene- zolaansche regeering naar Paramaribo gezonden. En tegelijkertijd is men be gonnen met een concentratie van de troepen. De Amerikaansche kruiser Noord Carolina heeft zijn vertrek uit gesteld. Het schip heeft voor het eiland Aruba in de Hollandsche Antillen, na bij de Venezolaansche kust, het anker uitgeworpen, om de ontwikkeling der gebeurtenissen in Venezuela.in het oog te houden. Naar de Times uit Washington ver neemt zijn er geen betrouwbare berich ten aangaande Castro. De Venezolaan sche regeering heeft aan de Aineri kaansche geseind, dat zij niet weet, waar Castro zich bevindt, en ook niet of hij wel in Venezuela is teruggekeerd Uit New-York meldt men aan den Lokal-AnzeigerDe Amerikaansche gezant in Caracas bericht, dat men geen spoor van Castro's aanwezigheid heeft kunnen ontdekken. De tijding, dat hij zou zijn geland, wordt daarom betwijfeld. Volgens een bericht uit Berlijn is Woensdagmiddag de dynamietfabriek Würgendorf bij Siegen, geheel in de lucht gevlogen. Tien personen zijn ge dood en twintig zwaar gewond. In het naburige bosch vond men vele stukke i van menschelijke ledematen, zoodat men vermoedt, dat twee niet gevonden lijken geheel en al in stukken zijn gescheurd. Van de fabrieksgebouwen is zoo goed als niets overgebleven. De oorzaak is onbekend, daar de voorschriften streng gehandhaafd werden. Uit Hamburg wordt gemeldDinsdag kwam een troep kweekelingen van het staatsopvoedingsgesticht Ohlsdorf uit het bad terug. Aan den Ohlsdorfer Straatweg werden, juist toen zij voorbij kwamen, twee paarden voor een rijtuig schichtig en gingen op hol. De paarden renden in den troep en veroorzaakten een vreeselijke verwarring. Toen het rijtuig voorbij was, lagen zeven jongens op den grond; twee ervan waren dood, de andere vijf min of meer ernstig ge kwetst. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Lissabon meldt dat door tegenstanders van de regeering een geheimzinnige poging is gedaan, om 's nachts het zg. St. Georgefort, een oude Moorsche burcht, het sterkste punt van Lissabon, binnen te dringen. Volgens de Diario de Noticias bemerkte eeu schildwacht verdachte schimmen, die zich langs de muren bewogen. Hij maakte onmiddellijk alarm en gaf vuur. De wacht kwam in het geweer en storm de met gevelde bajonet op de indringers los, die wisten te ontkomen. Tot dusver is nog geen spoor van hen ontdekt. Te Lissabon is men overtuigd, dat hier sprake is van een poging van eenige monarchisten, om de inneming van het fort bij een mogelijken aanval hunner partijgenooten voor te bereiden. Men is zeer opgewonden. De bezetting van het fort zal versterkt worden. De monarchistische samenzweerders hebben zich van de Noordgrens terug getrokken en hebben zich over andere Spaansche steden verdeeld. Maar zij hebben de republikeinsche regeering medegedeeld, dat zij geenszins afzien van de verwezenlijking van hun ideaal. Niettemin moeten verscheiden hunner reeds aangeboden hebben, om in ruil voor amnestie en een niet onbelangrijke schadevergoeding in geld, zich ter be schikking van de Republiek te stellen. Men zegt ook, dat de Republiek zich bereid heeft verklaard, aan koning Manuel 12 millioen gulden uit te keeren, mits hij verklaart, voor goed af te zien van de troon zijner vaderen. Het „Berliner Tageblatt" heeft van goed ingelichte zijde vernomen, dat het volgend jaar door den Bondsraad bij den Rijksdag een wetsontwerp zal worden ingediend tot invoering van een petro- leum-monopolie in Duitschland. De strijd tusschen de Amerikaansche en de Oosten rij ksche petroleum heeft n.l. in het laatste jaar zoodanige vormen aan genomen, dat de rijksregeering zich genoodzaakt ziet maatregelen daartegen te nemen. De aanhoudende prijsver laging van de Rockefeller groep doet het gevaar rijzen dat de Oostenrijksche raffinadeurs zich geheel van de Duitsche markt zullen terugtrekken om het ter rein geheel vrij te laten voor de Ameri kanen, die, zoodra zij de laatste con currentie uit den weg geruimd hebben, ongetwijfeld aan de Duitsche verbruikers den prijs zullen voorschrijven. Om dat te voorkomen zal een rijks-monopolie worden voorgesteld. Te Argyrokastro heeft de Albanee sche bevolking, door volksmenners op geruid, zich onafhankelijk verklaard, den burgemeester gevangen genomen en in het fort opgesloten, de regeerings- kas opengebroken en zich van 400 T. ponden meester gemaakt. Ten slotte trokken de opstandelingen zich in het fort terug. Eene afdeeling soldaten werd door de Albaneezen uit de streek ver jaagd. Uit Janina zijn troepen naar Ar gyrokastro gezonden, terwijl ook uit Ópper-Albanië soldaten daarheen gaan. De Berlijnsche bladen beschouwen den nieuwen opstand welke thans in Zuid-Albanië is uitgebroken als vrij ernstig. De Vossische Zeitung schrijft: Met is nauwelijks aan te nemen, dat de opstand in Argyrokastro in verband staat met den opstand van de Malis- soren. Vooral omdat de Zuid Albanee zen in niet vriendelijke betrekkingen staan tot hun Noordelijke stamgenooten. Dat belet echter niet, dat de nieuwe opstand, die met groote kracht begon nen is, de Turksche regeering op een hoogst ongelegen tijdstip voor een pro bleem stelt, dat misschien even moei lijk is als de Noord-Albaneesche op stand. De gebeurtenissen in Argyro kastro schijnen voornamelijk veroorzaakt te zijn door het innen van belastingen, daar van een algemeene ontwapening, die in het Albaneesche hoogland in de eerste plaats tegenstand veroorzaakte, nu nog geen sprake was. De Albanee zen in het Zuiden zijn sterk met Grie ken vermengd. Ook de Grieken zijn in de laatste jaren vaak tegen het innen van de belastingen opgekomen. Hoogst waarschijnlijk werken zij samen met de Albaneezen, wat allicht weer tot nieuwe Turksch-Grieksche incidenten aanleiding kan geven. Volgens den correspondent van het Berliner Tageblatt te Madrid verzekeren reizigers, die uit Gibraltar komen, dat daar een regiment Eugelsche infanterie gereed staat, om op het eerste bevel naar Tandzjer te vertrekken. De rechtskundige adviseur der Dette Publique, Seki bei, die het oppositie blad Charchrat uitgaf, is in de voorstad van Konstantinopel (Makrikoi) verrader lijk vermoord. Sinds het herstel der grondwet is dit de derde moord op een politieken pu blicist. Er zijn twee personen in hech tenis genomen, maar men houdt dit voor een komedie. De moordenaars staan met het comité voor Eenheid en Vooruitgang zoo na in betrekking, dat aan den politieken achtergrond van de misdaad niet te twijfelen valt. Verantwoordelijk voor den moord zijn de broeder van Derwisj-bei, die indertijd Ismael Kémal in het par lement om de ooren sloeg, en een zekere Achmet bei. Achmet bei zelf, die in den beginne wilde ontkennen, is door stukken, die men bij hem gevonden heeft, tot bekentenis gebracht. De pers van de oppositie beraamt een monster- betooging. Aan de Lokal-Anzeiger meldt men uit Konstan tinopelDe moordenaar van Seki bei, Ahmet bei, heeft bekend, dat hij den moord op aanstichting van Na zien bei, den broeder van den afgevaar digde Derwisj bei, gepleegd heeft. Toen men hem vroeg wat de aanleiding tot de daad geweest was, zeide hij: „Dat is toch duidelijk genoeg!" Reuter seint uit Norddeich: Het lijk van den tweeden der op 25 Juni op de Noordzee bij Juist veronge lukte Fransche luchtvaarders uit den mllon Andromede, Corbin, is bij Nord deich door een visschersboot gevonden. Het nieuwsagentschap Havas ver neemt, dat in de buurt van Mazagan gevallen van pest zijn voorgekomen. De ziekte heerscht in verschillende dorpen. Het schijnt builenpest te zijn. De groote pianofabriek van Karl H. Hintze, te Berlijn, heeft hare betalingen gestaakt. Het tekort bedraagt 1,800,000 mark. Een tragische gebeurtenis, die aan vier menschen het leven kostte, had te Hohenstein-Ernsthal in Saksen plaats. Een baker, die bij een familie diende, beging de onvoorzichtigheid een fleschje lysol op tafel te laten staan. Een drie jarig meisje van de familie, waar de baker in dienst was, greep het fleschje van de tafel dronk 't leeg en stierf weldra ten gevolge van vergiftiging. De baker trok zich 't gebeurde zoo aan, dat zij zich naar haar woning begaf en zich zelf, haar man en haar twintigjarige dochter eveneens vergif toediende, liet geheele huisgezin werd den volgenden morgen dood gevonden. Door een krankzinnige werden in een nachtcafé te Barmen drie personen neer geschoten. De koopman Heinze, die reeds tot opsluiting in een krankzin nigengesticht veroordeeld was, had den geheelen nacht in het café „Germania" doorgebracht en ging op zeer luidruch tige wijze te keer. Een politieagent, Dahl geheeten, begaf zich binnen het café en beval Heinze zich rustiger te gedragen. Zonder iets te antwoorden, greep Heinze een revolver en trof den agent doodelijk. Eenmaal aan het schie ten, liet Heinze het niet bij een eerste slachtoffer. Hij legde aan op een per soon, die toevallig het café passeerde en trof dezen in het hart, zoodat hij ook op slag dood was. Ten slotte richtte Heinze zijn wapen tegen eeu kelluer en trof ook hem levensgevaarlijk. De Vereenigde Staten zijn het land der eigenaardige sekten op godsdienstig en quasi-godsdienstig gebied. Nu i3 het weer de sekte der „Pentecostal Primi tives". Zooals die naam reeds aanduidt, willen deze lieden een herhaling teweeg brengen van hetgeen in de Schrift ver meld wordt omtrent den oorsprong van het Pinksterfeest. Zij beoogen nl. de gave der talen deelachtig te worden, door zich in geweldige zenuwopwinding, verwekt door zelfkastijding, gebed, da - sen, schreeuwen, over den grond rollen en elkaar stompen, daarvoor ontvanke lijk te maken. Deze lieden zijn te Pitts burg ten getale van honderden bijeen en door hun rumoerige, en veelal stui tende manifestaties, hebben zij veel be kijks. Een van de h. i. beste middelen om de gave der talen te ontvangen schijnt te zijn met ten hemel geheven handen en luidkeels gillende, op de teenen heen en weer te loopen. Deze menschen zijn er vast van overtuigd, dat zij door concentratie van hun den ken en door het aanroepen van den Heer zullen komen tot het bezit van de eeuwige goederen. Telkens vallen er onder het manifesteeren personen flauw en de vertooning moet een uiterst weerzinwekkend karakter dragen. ADVERTENTIEN. Op de Boekdrukkerij van L. J. VEERMAN kan een (geplaatst worden, om opgeleid te wor den tot letterzetter. Vereischten zijn goed lezen en schrijven. De Bank verleent Crecliet aan den .Middenstand en neemt gelden deposito. Kantoor Mosclistraat 18a BREIIA geopend dagelijks van 10 tot 12 uur 's voorm. te koopen een of meerdere Ainsterdainsclie in het openbaar onder toezicht van Notaris Groenier. 0 te winnen was. Aangekocht voor f 5000, Prijs. Prijs. Voorts 1985 prachtige Prijzen, waaronder 200 SPREËKilIACHIAlËi, 59 EUJWIEILEM, enz. enz. doch franco per post na ontvangst van postwissel, tegen onderstaande gereduceerde prijzen: indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wascb, zendt deze dan naar de te Scliuttersgraclit. Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. UITST0Q.1EH ran wollen en katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordijnen. Inlichtingen en Prijscouranten worden gaarne verstrekt door G. DOEDEYNS te Heusden. Beleefd aanbevelendDE DIRECTIE. Tuinmeubelen. Wed. W. G. Vaags, fabrikaat onder den St. Haarten, waarde ruim f 800. fabrikaat LII'S, Dordrecht. fabrikaat r. d. IlLKKK, Tilburg. fabrikaat DE HAAS, Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5