klokketoren van de Grieksche kerk be schadigd. De Hongaarsc.be minister president heeft, in gezelschap van verscheidene algevaardigden, de schade opgenomen, welke de vorige week door de aardbe ving te Kecskemet is aangericht. Tal van huizen, waaronder de gereformeerde kerk en het Piaristen-kloo3ter, zullen moeten worden afgebroken. Van de 10,000 buizen der stad zijn er 7000 meer of minder beschadigd en slechts 3000 ongedeerd gebleven. De schade aan particuliere eigendommen wordt op 3 millioen kronen gpschat, die aan open bare gebouwen even zooveel. Een telegram meldt, dat Lord Kit chener, veldmaarschalk van het Engel sche leger, benoemd is tot opvolger van Sir Eldon Gorst als Engelsch consul- generaal en agent te Kaïro, d w. z. tot den eigenlijken bestuurder van Egypte. De Fransche politie heeft haar be kwaamste beambten erop uitgezonden, om de saboteurs van de spoorwegen in banden te krijgen. Er gaat dan ook geen dag voorbij, of er worden drie, vieren soms meer gevallen gemeld van po gingen tot het doen ontsporen van treinen en het vernielen van telefoon telegraaf- en signaaldraden langs de lijnen. De Radical schrijft: Een sterk en ongetwijfeld goed georganiseerde bende is aan het werk. Dit is een reden te meer, om krachtige maatregelen te nemen. Maar niet alleen de misdadigers zelf, maar ook de ophitsers dienen ge troffen te worden. Dat zal het beste middel zijn, om het volk te beschermen tegen de gevaren, waardoor het door de sabotage wordt bedreigd. Maandagmorgen kort voor negen ont spoorde de sneltrein no. 9, die van Bazel naar Frankfort rijdt, in Mülheim aan den ingang van het station. Het onge luk heeft zich als volgt toegedragen. Wegens een verbouwing moesten de treinen langzaam rijden. De rem van den sneltrein weigerde en de trein reed met volle vaart over de gevaarlijke plaats. De kolenwagen ontspoorde en de goederenwagen viel om. De tweede personenwagen kwam dwars te liggen. De twee volgende personenrijtuigen liepen in elkaar en de rest van den trein bleef staan. Alleen de post- en de spijswagen zijn onbeschadigd. Acht reizigers werden terstond gedood, veertien zwaar en twaalf Jicht gewond. Des avonds om 7 uur was het getal dooden tot 15 gestegen. Een gewonde worstelde nog met den dood. De dooden zijn nu allen op twee na bekend. Het zijn uitsluitend Zwitsers en Duitschers. - Plaatselijk. Jlücims. lleiisrieii, 19 Juli. De rijkspolitie, bestaande uit de brigadier der rijksveldw. Van der Bruggen en den veldw. Mannie is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag opgeroepen, om de politie te Amsterdam te gaan versterken. Naar we vernemen doen beiden dienst bij het verkeer van postwagens. De stoombooten van 's Boseh op Amster dam hebben den dienst weder hervat. Zondagnamiddag bemerkte men van hier in noord-westelijke richting een groote brand. Het bleek later dat die te Brakel was uitgebroken en 's avonds vernam men reeds dat 42 woningen in de asch waren gelegd. (Zie bericht onder binnenland). Zaterdag 1.1. slaagde te 's Bosch voor het overgangs-examen van de 2e naar de 3e klasse H. Burgerschool, de jongenheer G. van Andel alhier. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot Opperbrand- meester de heer G. van Everdingen, en zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer H. A. J. Verhoeven. Op voorstel van Brandmeesters is de proef genomen met het dienstbaar maken van nog een put eener gemeente pomp, om bij eventueelen brand direct water te kunnen verschaffen. Maandag werd voor het eerst, bij lagen waterstand, de proef genomen met den put in de Hoogstraat, verlengde van de Botermarkt, die circa een half uur volop water verleende. Aan Burgemeester en Wethouders zal verzocht worden nog meer stadsputten voor dat doel beschikbaar te stellen. IV erkendam. Aan het gymnasium te Dordrecht is bevorderd van de 4e naar de 5e kl. J. Kerkhoven en te Gorinchem van de 3e naar de 4e kl. Mej. N. A. van Zorgen. Te Gorinchem zijn toegelaten tot de le klasse der Hoogere Burgerschool W. de Waard en J. Bril. Van de 4e tot de 5e kl. der Hoogere Burgerschool aldaar zijn bevorderd R. Baggerman en A. A. Mussert. Beneden-Langstraat. Vorderde de hooioogst aanvankelijk slecht, de laatste veertien dagen ging dit, begunstigd door het schoonste weder, bijzonder goed en vlug en kwam het laatst gewonnen hooi prachtig binnen. De opbrengst is evenwel aanzien lijk minder dan het vorig jaar, hetgeen zijn invloed wel zal doen gelden op de marktprijzen. Bood men aanvankelijk voor het nieuwe hooi f 11 per 500 K.G., thans wordt er reeds gekocht voor f 13. Capelle. De jongeheeren G. Ver- heijden en J. de Bas alhier zijn, de eerste van de 4e naar de 5e, de tweede van de le naar de 2e klasse bevorderd op de Rij ks- Hoogere Burgerschool te 's Bosch, terwijl de jongeheer J. Sneep met gunstig gevolg het toelatingsexamen aflegde tot de handels school te Rotterdam. Als volontair ter secretarie dezer gemeente alhier is toegelaten de heer A. Rijken M. Jz. 's-Gravemoer. Bij het te Breda gehouden toelatingsexamen voor de hoogere burgerschool, slaagde uit deze gemeente de jongejuffrouw E. Gompertz. Op den weg naar Waspik zijn de fietsers A. K. en A. Z., tengevolge het niet voldoende voor tlkander uitwijken, zoodanig in botsing gekomen, dat eerstgenoemde eene hevige neusbloeding opliep; ook diens rij wiel is leelijk gehavend. De twee gebroeders V. hadden elk nog wat boete te betalen, waartoe zij ver oordeeld waren. De maréchaussee hadden al meermalen op hen geloerd en waren Zaterdag daartoe hier weder present. Den oudste der twee hadden ze al spoedig in de gaten, die verklaarde te willen betalen, maar aan het postkantoor aangekomen was dit gesloten, waarom hij tot het uur der opening zoolang in den amigo in bewaring werd gesteld. Toen de andere evenwel de politie in de gaten kreeg, vluchtte hij den polder in, zich achtervolgd ziende viel hij door slooten en breede waterloopen en wist alzoo in de Waspiksche moerassen te ont komen. Toch schijnt hem deze vlucht slecht bekomen te zijn, ofwel ziet hij geen kans dit spelletje vol te houden, want naar we hooren, heeft hij nu ook maar betaald. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor één lid van den Gemeenteraad, zijn van de 185 kiezers 149 opgekomen van onwaarde 2 biljetten op zich vereenig- den de heeren G. Verhagen, aftredend, 84 en J. H. van Willigen 63 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Het resultaat der gehouden stemming en herstemming is al- zoo, dat alle aftredende zijn herkozen. Vlade- en Brimmeleii De her stemming voor drie leden van den Gemeen teraad had den volgenden uitslag. Uitge bracht werden 334 geldige stemmen. Hier van verkregen de aftr. heeren J. van Hei voort, N. Ooijens en W. W. Stal 203, 165 en 229 stemmen en de heeren Leenaarts en Verhoeve 95 en 63 stemmen, zoodat de aftredenden zijn herkozen. lleeuweil. Maandag j.l. werd alhier ter secretarie de 100e aangifte gedaan van mond- en klauwzeer. Wel een bewijs dat deze ziekte zich zeer sterk uitbreidt. Naar wij vernemen heeft zich alhier een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Poederoijen Bij de op 14 Juli gehouden herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad, werden uitgebracht 143 stemmen, waarvan 5 van onwaarde. Hier van verkregen C. Bok, 48, Wijnand Bok 57, A. J. H. Maas, 70, J. Opstelten, 54. Alzoo gekozen W. Bok en A. J. H. Maas. Tot voorzitter-poldermeester in den dorpspolder Poederoijen en Zuilichem be neden den Meidijk is benoemd de heer J. Hasselman J. G. Nz. Sprang- Door verschillende perso nen wordt den laatsten tijd geklaagd, dat bij hen, van de te veld staande aardappe len langs de wegen vele struiken zijn uit getrokken, waarvan de grootste aardappelen zijn meegenomen. Mocht het de politie gelukken, hen die zoo iets doen, in handen te krijgen. In den nacht van Zondag op Maan dag, toen zekeren A. B. met nog enkele personen van uit Waalwijk huiswaarts keerde, werden hem aan het „Oosteinde" door een tweetal bij de politie bekende sujetten enkele flinke klappen gegeven. Op het erf gekomen ontving hij nog een paar schoppen. Erger werd voorkomen, daar de veldwachter D. v. Vulpen, die in de nabij heid was (echter niet recht goed wetend wat er aan de hand was) toeschoot, waarop de daders hun weg vervolgden. Het gebeurde is bij de politie aanhangig. Uitwijk.. Maandag had A. A. Kant Jz. alhier, terwijl hij zijn contributie inde, het ongeluk door den hond van G. Daim aan den Uppelschendijk in zijn wang en onderste ooglid gebeten te worden. Daar het zich nog al ernstig liet aanzien, besloot hij direct naar Werkendam te rijden, alwaar dr. Mijnlief de wond hechtte en een noodig verband aanbracht. Weeil- Voor de Sh Jansuitjes, waar mede met het uitdoen een begin iB gemaakt, wordt van f 3,50 tot f 4,50 per H.L. be steed. De uitkomst valt tegen. In deze omgeving worden de vroege peren de Janbazen, opgekocht voor f 5,50 tot f 6,50 per H.L. Ze zijn klein van stuk en de voorraad is schaarsch. Zaterdag werd door den schipper Aaldijk, de eerste beurtreis met fruit onder nomen naar Rotterdam. Hoofdzakelijk be stond de vracht uit Janbazen. Wrijhoeven-Cappel. Aan den burgemeester van Loon-op-Zand, is bij Koninklijk besluit toestemming verleend om tot 1 Juli 1912 te Vrij hoe ven-Cappel te wonen. Daniël van der Waals alhier, heeft verleden week met goed gevolg examen af gelegd voor de eerste klasse van het gymna sium te 's-Hertogenbosch. De schooljeugd alhier heeft Maandag en Dinsdag j.l. een schoolreisje gedaan naar Den Haag en Scheveningen. De opbrengst van de huisvlijttentoonstelling stelde haar daartoe in staat. ïwyk- De marechaussée's die alhier, ter bewaking van den afgesloten kring van het mond- en klauwzeer, waren gedeta cheerd, zijn weder naar hun standplaats teruggekeerd. De handel in zilveruitjes is thans in vollen ganghet beschot is bevredigend en de prijs is thans f4.50 per H.L. Thans is ook in een paar weiden onder de schapen het mond- en klauwzeer uitgebroken; nog steeds komen onder het vee nieuwe gevallen voor, tot heden nog slechts 1 geval met doodelijken afloop. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangen: te Gorin chem 61 zalmente Woudrichem 186 zalmen, alsmede een partij snoek en paling; te Brakel 54 zalmen; te Nieuwaal 59 zalmen; te Opijnen 18 zalmen; te Bato's Erf 2 zalmen. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor de zalm f 0.81 k f 1.47 per half kilo. Te Woudrichem gold de zalm f 0.a f 0.per half kilo. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De handel blijft voortdurend slap, de aanvoer aan de markt klein. In vet vee ging nog al wat omde prijs daarvan blijft voortdurend hoog. In varkens was de handel traag. Ook met het wolvee ging het niet best. Paarden steeds duur en drukke verzen ding naar het buitenland. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 78 80 ct., 2de kwaliteit 62 k 68 ct., vette kalveren 57 a 59 ct., vette var kens 52 a 56 ct., voor Engeland, 51 53, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 160 f 215, neurende f 140 k f 245, guste f 110 k f 185, pinken f 60 f 110, kalveren f 12 A f27, biggen f f drachtige zeugen f 60 k f 70, drachtige gelten f 38 k f 48, schot telingen f 20 f 27, schapen f f vette schapen f 18 k f 24, luxe-paarden f 550 f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 000 f 000, 2e kwaliteit f 230 k f 365, twee-en-een-halfjarige f 150 Èl f 290, ander- halfjarige f I f per stuk. Kinderdag op 2 Augustus. Tot het houden van een strandcol- lecte ten voordeele van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd vergunning verleend te Noordwijk aau Zee. Koloniehuizen van het Centraal Genootschap. In de zeven Koloniehuizen van het Centraal Genootschap worden in deze maand gelijktijdig 410 kinder* n ver pleegd. Op 12, 14 en 15 Juli werden de Koloniehuizen „Zonneheuvel" te Hoe ven (N. B.), „Noordwijk" te Noordwijk aan Zee en „Kerdijk" en „Zeehuis" te Egmond aan Zee respectievelijk betrok ken door 35, 50, 50 en 90 kinderen uit Akersloot, Amsterdam, Brouwershaven, Culemborg, Deventer, Delden, Diepen- heim, Dieren, Dronrijp, Frederiksoord, Gorinchem, Den Haag, Haarlem, 's-Her togenbosch, Hilversum, Laren (N.-H.), Leeuwarden, Meppel, Middelburg,Naald wijk, Naarden-Bussum, Opsterland, Ou denrijn, Oude Pekela, Purmerend, Rot terdam, Ruinerwold, Steenwijk, Tholen, Uitgeest, Utrecht, Veendam, Vlissingeu, Waalwijk, Wemeldinge, Westzaan, Win schoten, Woerden, Wormerveer, Zaan dijk, Zaitbommel, Zierikzee, Zutphen en Zwolle. IJikes Mand. Dussen, over de maand Juni. Getrouwd: C. B Schalken en J. van Doorenmalen. Geboren: Adrianus A. z. v. J. J. H. Snijders en M. J A. de WiltAntonius C., z. v. A. C. Kuijpers en W. J. Hof- mans; Clasina C., d. v. C. van Dinteren en J. van Dinteren Johanuis, z, v. J. Vingerhoets en D. Heijmans; Huiberta, d. v. H. de Rooij en A M. Lankhaar; Theodorus, z. v. W. A. de Groot en J. Leestermaus; Johannes C z. v. P. v. d. Zouwen eD F. Ouwerkerk; Dionisius, z. v. C. Roubos en D. HagoortCornelia J. d. v. A. Hofmans en J. Trots. Overleden: Antonia J. van der Pluijm, 4 j.: Andreas J. van der Pluijm, 2 j Catharina C. Nieuwenhuijsen, 21 j.; Jacoba van Boxel, 10 m.; Calixte M. M. Roillet, 76 j.Pietronella Heijmans, 69 j.; Jacoba Langenberg, 70 j. Ingekomen van Almkerk, A. v. Wijk Meeuwen, L. Bouman met gezin; Waspik, L. S. BoogmansMeeuwen, H. Uithoven Amsterdam, B. P. M. van Honsewijk; Rotterdam, C. P. van Vliet met gezin. Vertrokken naar: Almkerk, A. van Wijk; Utrecht, F. A. Kramer Heerlen, J. vaD Dooremalen; Breda, B. P. M. van Honsewijk, en J. van Honsewijk, Mon ster, G. Schermers met gezin; Andel, C. van Helden, Raamsdonk, J. A. Lank haar met gezin. Meeuwen, -van 1 tot 15 Juli. Ondertrouwd: W. Vos, 26 j. en M. C. v. d. Beek. Geboren: Leonardus, z. v. S. Gouda en D. A. Vos; Teuntje, d. v. D. in 't Veld en H. Donkersloot. Overleden: Bastiaan de Raad, 34 j.; Neeltje van Drunen, 4 j. Ingekomen vanApeldoorn, A. C. J. van Klaveren. Vertrokken naar: Heusden, Neeltje A. Haspels. IIGËZO^DEIV. Onderstaand bericht hetgeen in de laatste dagen in meerdere couranten plaatsing vond, verzoek ik U beleefd, mede in 't belang van den veestapel ook in uw geacht blad te willen opnemen. Bij voorbaat dankend, Hoogachtend, AD. STEEGH. Venlo, 15 Juli 1911. Ilond- en Klauwzeer. Nu het mond- en klauwzeer zich meer en meer uitbreidt stelt menig veehouder zich de vraag: Wat kan ik doen om mijn vee voor deze verschrikkelijke ziekte te behoeden en dan is het eenige antwoord daarop: Bestrooi uwen stal met turf strooisel. Er zijn gevallen waarin de boeren, die in hunne stallen turfstrooisel gebruikten, vrij- bleven, terwijl de ziekte in de gansche om geving heerachte. Ook is aangetoond, dat bij een hevig lijden der beesten de ziekte onmiddellijk een goed aardig karakter aannam, toen zij op turi- 8trooisel gezet werden. En wel opmerkelijk is het dat eenige koeien, welke geen turf strooisel in een besmetten stal ontvingen, al het lijden, verbonden aan het mond- en klauwzeer tot het einde hadden te verduren. Men meent dat turfstrooisel niet alleen een ontsmettende werking uitoefent maar vooral dient de oorzaak te worden toege schreven aan 't groot opslorpingsvermogen waardoor of tal van ziektekiemen worden gedood of zoodanig vastgehouden met de vloeibare uitwerpsels, dat ze onschadelijk worden gemaakt. fluiieriland. Reuter seint uit Brussel: Volgens het programma, dat door het huis des Konings is vastgesteld,zullen Koningin Wilhelmina en prins Hen drik op 26 Juli om halfeen aan het Noorderstation te Brussel aankomen. Zij zullen daar door den Koning en vermoedelijk ook door de Koningin ontvangen wordeu. Dezelfde eerbewijzen als aan den Duitschen Keizer en pre sident Fallières zullen worden gebracht. Vervolgens noenmaal in kleinen kring in het Paleis, receptie van het corps diplomatique en groot galadiner. Op 27 Juli receptie van de Nederlandsche kolonie, rijtoer in de omstreken, noen maal in kleinen kring ten paleize, ont vangst op het stadhuis met een muziek uitvoering en een optocht van school kinderen. Daarna maaltijd op het kasteel te Laeken en avondfeest in het park. Den 28sten rijtoer in de omstreken, noenmaal in het Nederlandsche gezant schap en vertrek om 3 u n.m. B. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad een missive gericht van den volgenden inhoud: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ons hebben verzocht, ter Uwer kennis te brengen, dat zij de „Ver ordening op de Winkelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen, op grond, datdoor die verordening is getreden in wat van algemeen belang is." In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de bijzondere strafgevangenis te 's-Hertogenbosch vier beruchte in brekers, C. Donker, Th. Wijnen, J. A. de Haan en W. Roos, ontvlucht. Bij de ontvluchting, die ongeveer halfvijf moet hebben plaats gehad, waren zij in ge vangeniskleren. Omstreeks half acht werd de ontvluchting geconstateerd. De ontvluchting geschiedde in dezelfde afdeeling, waar reeds vroeger ontvluch tingen hebben plaats gehad. Dit is reeds de derde uitbraak, sinds de militaire wacht aan de gevangenis te 's-Hertogen bosch is opgeheven. Bij onderzoek bleek, dat bij de ronden der gevangenisbe wakers niets verdachts geconstateerd werd. Sinds de laatste ontsnapping van den beruchten Arie Boeren was de bewaking nog wel verscherpt. De uit brekers hebben wel het meest gunstige moment gekozen. De directeur der ge vangenis is met verlof, terwijl de meeste rijksveldwachters, waarvan de meeste eigenaars zijn van politiehonden, naar Amsterdam zijn gerequireerd. Op aan wijzing van een wielrijder, die in de omgeving van Lieshout (bij Helmond) twee der ontsnapte gevangenen meende te hebben gezien, is de commissaris van politie met de inspecteurs uit 's-Hertogenbosch per auto naar Eind hoven vertrokken, waar de onderzoe kingen worden voortgezet. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, hoe de vlucht heeft plaats gehad; alleen een tralie van een raam der reserve ziekenzaal bleek verbroken. Naar aanleiding van deze ontvluch- tiug schrijft het Hdbl.: Deze ontsnapping heeft aan vier zeer beruchte personages de vrijheid bezorgd. Willem Johannes Roos is een der leden van het beruchte inbrekers-trio, dat in het laatst van 1907 en het be gin van 1908 de hoofdstad onveilig maakte. In Juni 1908 veroordeelde de 4de kamer der Amsterdamsche rechtbank hem wegens diefstallen met braak in vereeniging met zijn broeder Johannes Willem Roos, gepleegd in de cacaofa brieken der firma Blooker te Water graafsmeer en in de Nieuwe Huishoud school aan de Gabriël Metsustraat, tot 4 jaren gevangenisstraf. Van Willem Roos werd toen de recidive als vast staand aangenomen. Hij zou 11 Januari 1912 zijn straf hebben uitgezeten. Wil lem Roos had juist den ouderdom van 29 jaren bereikt. Niet alleen als inbreker is Willem Roos recidivist, doch ook als uitbreker 1 Juist een jaar geleden, einde Juni 1910, ontsnapte hij uit het krankzinnigenge sticht Duin en Bosch te Castricum, waar hij verpleegd werd. Toen heeft men zeer lang naar hem moeten zoeken, tot hij eindelijk te Rotterdam werd gear resteerd. Hij werd daarop naar de Bos sche gevangenis overgebracht. G.- Donker, een recidivist, heeft een gevangenisstraf van 7 jaren achter den rug voor de inbraak in de villa van den heer Dreesman te Bussum en werd wegens een inbraak te Groningen met groote moeite te Zwolle door marechaus- see's gearresteerd en later tot langduiige gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou eerst 15 April 1913 vrijkomen. Th. Wijnen werd wegens een inbraak te Rotterdam veroordeeld en werd yer- dacht behulpzaam te zijn geweest bij de ontsnap- ing van Arie Boere, die het vorige jaar in de 2e Weteringdwarsstraat te Amsterdam met ongewone moeite werd gearresteerd. Het meest had nog J. A. de Haan aan gevangenisstraf te goed. Hij moet nog zitten tot 14 Maart 1915, eveneens voor diefstal met braak. Dinsdagmorgen zag een conducteur van een goederentrein, die het station 's-Hertogenbosch binnenreed, dat er een man van den trein sprong en zich ver borg tusschen stapels hardsteen. Hij waarschuwde de politie, die den man opspoorde. Het bleek Roos te zijo. Zon der moeite werd hij gearresteerd. Wisselwachters op het stations-em placement Boxtel merkten Maandag nacht drie mannen op, die van een goederenwagen klommen en de vlucht namen, nagezet door de spoorbeambten. In een aardappelveld werd er een ge vangen. Het bleek Donker te zijn. De twee anderen ontkwamen. De uitbrekers hebben steeds tusschen Den Bosch en Eindhoven langs den spoorweg gezworven om op een goede rentrein te kunnen springen. De ge arresteerden waren nog gedeeltelijk in gevangeniskleerenhet schijnt dat zij in de gevangenis al kans hebben gezien zich andere kleeding t verschaffen. Groote brand te Orakel- Te Brakel in de Bommelerwaard, is Zondagnamiddag 3 uur een ernstige brand uitgebroken in de landbouwers woning van de erven Duyzer. De hevige wind, die de brandende stukken hout en hooi over het dorp dreef, deed op verschillende afstanden andere gebou wen in vlam zetten. In het geheel zijn er 43 huizen en schuren en 16 hooi bergen een prooi der vlammen geworden. Menschenlevens zijn er niet te betreu ren. Ongeveer 50 gezinnen zijn dakloos. Vele, doch niet alle gebouwen waren verzekerd. Het hooi, dat de laatste weken binnengehaald werd, was ook niet ver zekerd. Van andere zijde meldt men, dat de brand is ontstaan bij de erven M. Duyzer op den hooizolder, terwijl een zoon lag te slapen, en de overige huisgenooten ter kerk waren. Dit huis was niet ver zekerd. De vlammen sloegen vervolgens over op de woning van D. van Wijgerden, in de Kommerstraat, welke straat bijna geheel uitbrandde. Verder sloegen de vonken over op de huizen langs den dijk tot de herberg van de Wed. Veenendaal. De brandspuiten waren spoedig aan wezig, doch konden den voortgang van het vuur niet stuiten. Enkele varkeus, geiten en kippen kwamen in de vlammen om. Enkele inboedels konden nog in veiligheid gebracht worden. Verschillende panden met pannen gedekt bleven grootendeels behouden. De woningen van de volgende per sonen zijn afgebrand: Erven Duijzer, H. v. Wijgerden, A. v. d. Linden, A. Versteeg, K. v. Balen, J. W. v. Dalen, G. v. d. Vliet, J. de Vries, A. de Vries, L. v. Wijgerden, Koos v. d. Linden, A. v. Wijgerden, G. de Vries, Jacob v. Dalen, J. J. v. d. Linden, L. Baks, H. v. d. Linden, C. v. Dalen, D. v. Wille- gen, B. v. Willegen, wed. A. v. Dalen, J. v. Zanten, T v. Hemert, P. v. d. Leij, St. Ekelmans, H. Vervoorn, D. v. Wij gerden, Jan Versteeg, M. Duijzer, wed. Wijburg, J. Versteeg, A. v. Gelooven, wed. v. d. Leij, Jacobus v. Balen, kleine kerk en pakhuis, T. v. d. Bogert, R. v. Zanten, G. v. Willegen, Joh. Vervoorn, T. A. v. Dalen, M. Vervoorn, M. v. Weelden, D. Duijzer, L. Ekelmans, G. R. Zalm, J. v. Hemert, H. Snijders, wed. Den Teek en wed. Evers. Omtrent de oorzaak van den brand loopeu de berichten uiteen. Het een noemt een gebrek aan den schoorsteen, een ander spreekt van hooibrooi. Het huis, waarin de brand is ontstaan, was in 1906 nieuw gebouwd en met pannen gedekt. De spuiten van Aalst, Poederoijen en Zuilichem verleenden hulp, waardoor men tegen acht uur den brand bij het gemeentehuis stuitte. De totale schade wordt geschat op f 250 000. In 1900 zijn te Brakel 20 woningen, en in 1906 7 woningen afgebrand. Zaterdagavond te half zeven heeft aan het bouwwerk van het Vredespaleis te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee werklieden begaven zich met een bak, die machinaal op en neer wordt bewogen en die uitsluitend bestemd is voor vervoer van steenen, naar boven, om aldus tijd uit te sparen en vlugger te zijn op de plaats, waar zij hun werk hebben te verrichten. Halverwege van den grooten toren geraakte de bak be klemd tusschen den steiger, terwijl de machine op den beganen grond door werkte, met het gevolg, dat de stalen Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2