spel op. De bevolking was der wanhoop ten prooi. Troepen geheel naakte vrou wen liepen met hare kinderen radeloos tusschen de brandende huizen rond, trachtende nog iet9 van haar bezit te redden. Velen lagen bezwijmd op den grond. Hier en daar werden tenten opgeslagen om de dakloozen te her bergen. Tot dusver zijn er eenige lijken gevonden, ma;tr men vreest dat er nog veel meer menschen en kinderen zijn omgekomen. Het aantal gewonden is zeer groot. Van de brandstichters, die het voornamelijk op het ministerie van oorlog voorzien hadden, moeten er reeds 12 gevangen genomen zijn. Eerst Maandagmorgen 11 uur was men den brand meester. De schade wordt op 11 millioen gulden geschat. Maandagmiddag brak opnieuw brand uit in de wijk Aivair-Serail, in Stam boel, vlak bij het Grieksche patriar chaat, en in de wijk Balat aan den Gouden Hoorn. Laatstgenoemde wijk wordt voornamelijk bewoond door Spaan- sche joden. Eerst te 10 uur 's avonds was de brand gebluscht. Toen waren in de beide genoemde wijken 800 hui zen in de asch gelegd. Men wordt steeds meer overtuigd dat er boos opzet in het spel is. Meer dan 200 personen zijn reeds in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt aan het Berliner Tageblatt geseindDe ex-Sjah van Perzië heeft aan een van zijn Weensche vertrouwden een telegram gestuurd, dat van den 19den Juli gedateerd is, en waarin hij meldt, dat hij door de grens bevolking met buitengewone geestdrift ontvangen is. Goed gedisciplineerde en uitgeruste ruiters drongen van alle kanten te zamen om onder hem te dienen. In Weensche diplomatieke krin gen is men van meening, dat de onder neming van den ex-Sjah kans van sla gen heeft. Hij heeft de Perzische re geering des te meer verrast omdat men in Teheran het optrekken van zijn aan hangers wel uit Engeii maar allerminst uit de richting van Astirabad ver wachtte. Alles in aanmerking genomen, rekent men, dat hij binnen ongeveer drie weken voor de poorten van Teheran zal ver schijnen en op zijn weg daarheen langs den goeden karavaanweg geen tegen stand zal ondervinden. Eerst voor Te heran wil en kan de regeering hare troepen tegenover hem stellen om den beslissenden slag te leveren. De regent hoopt dat de Bachtyaren-stammen aan de oproep van hun, tot minister van oorlog benoemd opperhoofd zullen vol- komen. De Vossische Zeitung verneemt uit Madrid: Canalejas beschouwt den toe stand in Marokko als hoogst bedenke lijk, wat ook met het oog op de toe nemende verbittering van hetSpaansche volk tegen Frankrijk dan ook werkelijk het geval is. Men is er hier van over tuigd, dat Fransche officieren en agenten voortdurend opzettelijk conflicten uit lokken, tot de maat overloopt. Canale jas zal zijn reis naar Santander, die hij wilde ondernemen, waarschijnlijk uit stellen. Terwijl te Hamburg huiszoeking werd gedaan bij een deserteur, die in een pension gepakt was, verdween zijn min nares met zijn koffer. Zij werd echter te Hannover achterhaald en daar vond men in den koffer 148 valsche twee markstukken. Men denkt nu een groote bende valsche munters op het spoor te zijn. De Wiener Algemeene Zeitung ver neemt uit wel ingelichte Russische kringen, dat de Keizer van Japan voor nemens is dezen herfst een officieel be zoek aan het Chineesche hof af te leggen, met het doel de hervorming van China te bespoedigen en de Japansche invloed in China te vergrooten. Dit zal de eerste buitenlandsche reis zijn, die ooit een Japansche Keizer heeft gemaakt. De gewezen Doema-president Goetsj- kof heeft bij zijn terugkomst uit Oost- Azië verklaard, dat China niet vooreen herhaling van den bokseropstand, maar voor een revolutie staat. De revolutio naire beweging heeft zich nu ook van de breede volkslagen meester gemaakt. Bij het volk openbaart zich haat tegen het koningshuis. Het Chineesche leger is zoo sterk verbeterd, dat het niet meer te herkennen is. De vereeniging van zeelieden te Cardiff heeft een overeenkomst met de werkgevers geteekend, waardoor een eind aan de staking is gekomen. De correspondent .van de Times te Cardiff seint, dat de burgerij zich on gerust begint te maken over schaarschte aan levensmiddelen. De meelfabrieken staan stil en in de haven liggen groote hoeveelheden voedsel, dat aan spoedig bederf onderhevig is, ongelost. Uit Saloniki seint men aan de Berliner Lokal Anzeiger: Langs de Grieksche grens heerscht groote bedrijvigheid. Ambtenaar-berichten uit verschillende plaatsen bevestigen, dat de Grieksche grenstroepen worden versterkt en bezig zijn verschansingen op te werpen en loopgraven te maken. Uit Janina wordt tevens bericht, dat talrijke Grieksche zeilschepen in de nabijheid van de kust opduiken, naar een gunstige gelegen heid uitziende om voor de opstande lingen wapenen en munitie aan wal te brengen. De Grieksche benden dringen reeds tot in den omtrek van Karaferias door. Alle belangrijke steden van Haïti, behalve de hoofdstad, seint de com mandant van de Amerikaansche kan- nonneerboot, die thans voor Port-au- Prince ligt, zijn in handen van de op standelingen. Zij trekken nu tegen Port- au-Prince op, waar president Simon, die ernstig ziek is, zich bevindt. Uit andere bron wordt bericht, dat Firmin de candidaat van de oproermakers voor het presidentschap is. Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Teheran geseind De radicale regeering is met arrestaties begonnen. Zondag avond zijn eenige aanvoerders van de reactionairen gevangen genomen. Bij een arrestatie zijn verschillende per sonen gewond. Het Russisch gezant schap maakt bekend, dat het asyl ver leent. De Sipadar heeft zich op zijn buitengoed teruggetrokken. Over den afgezetten Sjah zijn geen bepaalde be richten. Te Sjiras wordt gestreden. Het Petersburgsch telegraafagent- schap meldtTengevolge van den staat van beleg, hebben politieke arrestaties plaats gehad. Bij de arrestaties van Medjid-ed Dowlé schoten de politieagen ten op vrouwen en bedienden. Een vrouw is gedood, vijf man zijn gewond. De vrouwen en de kinderen van Med- jid-ed-Dowlé zijn ondergebracht in het Russische gezantschap. Ook de vroegere onderminister van buitenlandsche zaken, Kasjif-es Salta- neh, is gearresteerd. De zwemmer Wolffe heeft ook bij zijn twintigste poging om over het Kanaal te zwemmen geen succes gehad, want op een mijl afstand van de kust moest hij den strijd opgeven. Het Berliner Tageblatt ontvangt uit New York zeer ongunstige berichten over den toestand in Mexieo. Door de voortdurende onlusten en den strijd tusschen de geregelde troepen en de vroegere volgelingen van Madero blij ven steeds geruchten over een nieuwe re volutie de ronde doen. Het zou wel kunnen zijn, dat de presidentsverkie zingen, die in October gehouden zouden la Barra en Madero trachten samen de vroegere revolutionairen te ontwapenen en uit de betrouwbare elementen van beide legers een nieuw nationaal leger te vormen. De stemming onder de vreemdelingen is zeer gedrukt. De politie te Mork bij Highbridge, heeft onder de steenen in den kelder van Eliza Leader, een werkster, het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Nader onderzoek bracht 'n tweede lijkje aan het licht, dat bij gedeelten in kalk begraven was. Verslag van het verhandelde in de ge meenteraadsvergadering te Sprang op den 22sten Juli 1911. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Meijer, opent de vergadering. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, worden aan de orde van be handeling gesteld de volgende punten: 1. Mededeeling kasopneming bij den ge meente-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat do kas den 27 Juni 1.1. is opgenomen en in orde bevonden. In kas was f 320.89J. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Vaststelling staat oninbare en nog te verhalen posten over 1910. Oninbaar ver klaard wordt een bedrag van f 17.21. Een door Frits van Gils, vroeger te Waalwijk, verschuldigde grondrente van f 3.wordt invorderbaar verklaard. 3. Aanbieding der gemeente-rekening over 1910. Wordt gesteld in handen van een com missie van onderzoek, bestaande uit de heer en J. Rijken en J. A. Haverhals. 4. Onderzoek der geloofsbrieven, ingediend door de herkozen raadsleden J. A. Haverhals en J. Rijken. Met algemeene stemmen worden de ge loofsbrieven goedgekeurd en wordt tot toe lating der gekozenen besloten. Aan het onderzoek en de stemming over de toelating, wordt door de heeren Haverhals en Rijken, ieder voor zooveel zijn eigen geloofsbrief betreft, niet deelgenomen. Niets meer aan de orde zijnde, vraagt de Voorzitter of neg iemand het woord ver langt, waarop de heer Vos bespreekt een tusschen hem en den gem.-ontvanger ge rezen kwestie over de uitbetaling van een bevelschrift van betaling wegens jaarwedde als secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim over 1910 en naar aanleiding daarvan de vraag stelt of de ontvanger niet verplicht geweest was hem Vos het geld aan huis te doen bezorgen. De Voorzitter zegt, dat de ontvanger niet verplicht is geld aan huis te laten bezorgen, maar dat hij alleen tot betaling verplicht is, wanneer het bevelschrift behoorlijk voor voldaan geteekend hem ten zijnen kantore wordt aangeboden. Dit laatste heeft Vos niet willen doen, waarom de betaling is achterwege gebleven. De ontvanger, als secretaris ter vergadering aanwezig, zet, daartoe in de gelegenheid gesteld, de kwestie van zijn standpunt uit een en zegt, dat hij ditmaal van zijn ge woonte om een ieder zooveel mogelijk ter wille te zijn, ten opzichte van Vos is afge weken, omdat hij in het optreden van Vos zag wantrouwen tegenover zijn persoon. De heer Vos zegt, dat hij den ontvanger niet gewantrouwd heeft. Bij de verdere besprekingen over deze zaak blijkt, dat Vos de laatste jaren niet eens secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim mt er was, noch in naam, noch in der daad, zoodat Vos in 't geheel geen aanspraken op salaris kan doen gelden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 26 Juli. Brigadier van Westen, der Koninklijke Maréchaussee alhier, wordt met ingang van 26 dezer tijdelijk overgeplaatst naar de brigade 's-Hertogenbosch, en de maréchaus see Holterman wordt op zijn verzoek met 1 Augustus overgeplaatst naar de brigade Woudrichem. Onze stadgenoot de heer A. v. Wijnen, vaandrig bij het 8ste regiment infanterie te Arnhem, is als onderwijzer engymnastiek- leeraar benoemd aan het instituut „De Regt" te Rijswijk bij den Haag. Er waren 147 sollicitanten. Toen Zaterdag de jongeling M. K. werkzaam op de scheepswerf alhier, in de Maas wilde gaan baden, zonk hij plotseling weg in de diepte. Een andere jongen W. P., wist hem te grijpen, doch zou stellig ook verdronken zijn, indien de gebroeders De Br. niet de reddende hand hadden uitge stoken, om beiden op het droge te brengen. Op het carillon alhier zijn weder, volgens jaarlijksche gewoonte, nieuwe aria's gezet. Het geheel uur wordt voorafgegaan door Mailied van Beethoven, het half door Hollandsch duin (volkswijze), de kwartieren zijn fantaisie. In den loop van eenige dagen zal alhier langs de huizen der ingezetenen eene collecte worden gehouden ten behoeve van de slachtoffers van den brand te Brakel, waarbij 39 woningen, 16 hooibergen en 42 hooimijten een prooi der vlammen werden en tengevolge waarvan 210 personen dak loos zijn geworden, die bijna alles hebben verloren. Wij bevelen deze collecte ten zeerste in ieders belangstelling aan. Werkendam. Van de 7 opge roepen sollicitanten voor onderwijzeres al hier, zijn er zes komen werken en daarvan op de voordracht geplaatst, in alphabetische volgorde, de dames Bril te Werkendam, Lacroix te Brielle, Ponsen te Dordrecht en Regenbogen te Hilversum. Gameren. Zondagmiddag ontstond brand in de timmermanswerkplaats van T. van Willigen die met het woonhuis binnen enkele minuten tegen den grond lag. Nu was de beurt aan het hulppost en telegraafkantoor, dat mede een prooi sloeg de brand over op de boerderij van M. Kreling, alwaar weder alles verbrandde met landbouwgereedschappen, wagens en 5000 pond hooi. De brandweer uit Gameren en Nieuwaal werkte krachtdadig en het gelukte haar ook een begin van brand bij gezusters Kiep en wed. van Eek te bestrijden. Men schat de schade op circa f 15000, Het meerendeel was verzekerd; sommige panden echter laag. Hoe de brand ontstaan is, valt niet te constateeren. Men vermoedt een weggewor pen brandende sigaar door een fietsrijder. Alles is ook zoo kurkdroog, dat met het minste vuur direkt brand ontstaat. 's-Gravemoer. Tengevolge van het heerschende mond- en klauwzeer is van den landbouwer A. Borstlap eene koe overleden. Zij werd dood in de weide gevonden. De loting der 9 ingeschrevenen voor de Nationale Militie uit deze gemeente zal gehouden worden te Dongen op Maandag 14 Augustus a.s. In de vergadering der Tuin- en Land- bouwvereeniging op 21 Juli is besloten de aankoopen van kunstmeststoffen in com binatie te doen plaats hebben met de land- bouwvereeniging te Oosteind; de najaars bestellingen te doen vóór 13 Augustus a.s. bij den voorzitter der vereeniging alhier. Voor den verkoop van appels en peren stelt de vereeniging voor hare leden de gelegenheid open op drie onderscheidene manieren, namelijk per boom of boomgaard in massa, per boom maar per H.L., beiden ongeplukt en per H.L. geplukt. De rijwielfabrikant M. Entrop alhier, leverde vorige week eene driewielige auto mobiel van eigen vinding af, met de be weegkracht op de achterwielen. Het nieuwer- wetsche rijtuig ziet er keurig uit en loopt daarbij prachtig en zacht. Kooper is de heer Ente van Gils, agent der Rijksverzekerings bank te Breda. Sprang;* Door de jongeheeren J. v. d. Meulen en H. v. d. Meulen is met goed ge volg aan de H. B. S. te Tilburg overgangs examen afgelegd. Toen Vrijdag j.l. zekeren P. K. met twee dames een fietstochtje maakte, nam hij van één hunner den mantel over, wat tot gevolg had dat deze tusschen het kam wiel geraakte en hierdoor geheel onbruik baar werd. Ook beliep genoemde nog al eenig averij aan zijn fiets. Ten gevolge van het mond- en klauw zeer is van den landbouwer H. M. alhier een koe dood gegaan. Dat men bij het fietsen leeren, nog al eens met moeilijkheden te kampen heeft, laat zich begrijpen. Dit ondervond de laatste dagen zekeren C. v. d. H.zoo kwam hij o. a. j.l. Donderdag in aanraking met het gerij van zekeren K. die gelukkig onmid dellijk zijn paard tot staan wist te brengen. Vrijdag kwam hij met de jonge juffr. N. in botsing waar bij deze haar rok scheurde. Zaterdag viel hij bij zekeren V. aan het „Oosteinde" door de ruiten. Boven wonder liep een en ander voor hem persoonlijk goed af. *Mlenweudyk. Gisterennacht om streeks 2 uur werden de bewoners opge schrikt door het gelui van de brandklok. Een felle brand was uitgebroken in de groote korenmolen van de heeren Gebr. Walraven. In korten tijd was de molen een prooi der vlammen geworden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van de 900 H.L. graan niets werd gespaard. Het woonhuis bleef door het flink optreden van de brand weer en den gunstigen wind behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is laag verzekerd. Door het bestuur van het waterschap Bleek en Oostkil, is Maandagavond aan besteed het uitbaggeren van de Karnemelk- sche en Emmikhovensche Uitwatering. Laagste inschrijver was voor perceel 1 J. Ouwerkerk alhier voor f 208 en voor perceel 2 B. de Hoog alhier voor 1106. Vrijdag 28 Juli zal de landbouw- vereeniging „Vooruitgang" eene vergadering houden. Punten van behandeling zijn: Opening; Lezing der notulen; Bestelling van vee voeder en zaaigranen; Bespreking over af haling van bestelde goederen; Bespreking extra onkosten bestelde artikelen; Rond vraag; Sluiting. Waspik. De maximum-snelheid in de kom dezer gemeente voor motorrijtuigen enz., is door het gemeentebestuur bepaald op 15 K.M. per uur. De desbetreffende borden werden dezer dagen op verschillende plaatsen in deze gemeente geplaatst. lleiieden-Lanssiraat. De rog- geoogst is in deze streek aangevangen. Het stroo daarvan is sterk ontwikkeld en ook de aren zijn dit jaar zwaar en ruim voor zien, zoodat de opbrengst der rogge zeer bevredigend heeten kan. De haver staat minder goed, tengevolge vooral van den drogen zomer. De boekweit geeft door de nachtvorsten ook minder goede verwach tingen. Neclerliemert. Door de afdam ming der Maas zijn hier rietgorzen ontstaan waar veel schadelijke vogels als reigers en schollevaars schuilplaats vinden. Vooral deze laatste zijn groote vischverslinders en bren gen veel schade aan de aalvisscherij toe. Oudheuscleii. Naar wij vernemen is de aanstelling als onbezoldigd rijksveld wachter voor J. Vermeulen alhier inge trokken. Driitimelen. Terwijl Woensdag middag omstreeks 4 uur eene dame uit Geertruidenberg met twee jongetjes op de stoomboot „Thor" wachtten, waarmede zij naar huis zouden terugkeeren, had een der jongetjes de onvoorzichtigheid zich op een der ijsbrekers der brug te begeven met het gevolg, dat hij in het water tuimelde. De dame dit ziende, ontdeed zich vlug van mantel en hoed en sprong pardoes in het water, doch kon het jongentje niet redden, daar zij in het wier verward raakte. C. v. d. S., een persoon, die daar juist aan het werk was, nam in aller ijl een boot en slaagde er in eerst de jongen, die reeds tientallen meters weggedreven was en daaiua do dame op het druoge te brengen. Nadat beiden van drooge kleeren voorzien geworden waren konden ze per „Thor" naar huis terugkeeren. W«k. De knecht L. S. van den winke lier M. Schouten alhier, had het ongeluk, terwijl hij een hout aan het snijden was zich in het lichaam te steken zoodat de hulp van dr. S. uit Veen moest worden ingeroepen. Gelukkig is het mes op een rib afgestuit en de wond niet levensgevaarlijk. Zekere C. B. alhier welke op de werf werkzaam is, kwam bij het vervoeren van zware ijzeren balken met zijn hand beklemd zoodat dit lichaamsdeel zwaar gekwetst werd waardoor zijne hand een tijdlang buiten dienst zal zijn. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. De handel in vroege peren z.g. „Janbazen" is in vollen gang. Het beschot valt echter tegen, hetgeen wel te verwachten was. De prijs is f 6 a f 6.50 per H.L. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Over de afgeloopen week is weinig goeds te vermelden op het gebied van den handel. De jaarmarkten werden over het geheel slecht bezocht. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 76 k 80 ct., 2de kwaliteit 63 68 ct., vette kalveren 55 a 59 ct., vette var kens 52 k 56 ct., voor Engeland, 50 k 52, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 166 k f 212, neurende f 140 k f 240, guste f 110 k 180, pinken f 60 k f 115, kalveren f 12 f25, biggen f f drachtige zeugen f 60 k f 70, drachtige gelten f 38 a f48, schot telingen f 20 k f 27, schapen f k f vette schapen t 18 f 23, luxe-paarden f 550 f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 320 f 450, 2e kwaliteit f 230 f 385, twee-en-een-halfjarige f 150 f 280, ander- halfjarige f 4 f per stuk. De loting van de in 1911 voor de na tionale militie ingeschrevenen zal geschieden in dit jaar als volgt: te Hedel op Zaterdag 26 Augustus e. k., voor Hedel 11, Kerkwijk 11, Ammerzoden 11.15, Nederhemert 11.15 en Driel 11.30 uur. te Zaltbommel op Woensdag 30 Augustus e.k., voor Zaltbommel 11, Rossum 11.15, Hurwenen 11.15, Poederoijen 11.30, Brakel 11.30, Gameren 11.30 en Zuilichem 11.45 uur. In de volgende maand zullen in deze provincie de keuringen worden gehouden tot toekenning van onderhoudsbijdragen aan dekhengsten van ten minste 3 jaar oud en van tweejarige hengsten, waartoe in ieder der vijf distrikten f 650 wordt beschikbaar gesteld. De keuringen zullen worden gehouden: te Eindhoven Dinsdag 1 Augustus, te Oss Donderdag 3, te Heusden Dinsdag 8, te Steenbergen Donderdag 10 en te Zeven bergen Vrijdag 11 Augustus, telkens des voormiddags 11 uur. Het maximum-bedrag der uitgeloofde bij dragen is f 150, het minimum-bedrag f 50 voor de 3- en meerjarige en f 100 en f 60 voor de 2-jarige. Voor Eindhoven zijn ingeschreven 6 drie jarige en oudere hengsten en 2tweejarige; voor Oss respectievelijk 9 en 1; voor Heus den 11 en 7; voor Steenbergen 9 en 6; voor Zevenbergen 13 en 2. ISlnnenland. Bij verzending van fruit uit de pro vinciën mar Armterdam, verkeeren velen in de meening dat dit door sta king aldaar niet geëxpedieerd wordt. Dat is niet alzoo. Alles vindt aldaar zijn adres; alleen voor het buitenland wordt hier en daar vertraging onder vonden: doch ook dat zal, naar wij ver trouwen, ook wel spoedig tot de geschie denis bebooren. Eenige dagen geleden hebben we ge meld, dat sinds eenigen tijd postwis sels ten hoofdpostkantore te Amsterdam gestolen wordenthans vernemen wij, dat zich dezer dagen ook een geval van oplichting met een aangeteekend stuk te Amsterdam heeft voorgedaan. Deze aangeteekende brief was aan het post kantoor te Vrijhoeve-Capelle, in Noord- Brabant, ter verzending naar een firma te Amsterdam aangeboden en hield een geldwaarde in van f 70. De kennisge ving, dat deze brief voor de firma op het hoofdpostkantoor ter beschikking lag, heeft echter de betrokken firma niet bereikt. Toch is de bewuste brief afgehaald, zoodat de kennisgeving ge stolen moet zijn. Op welke wijze dit is geschied, maakt een punt van uit gebreid onderzoek uit. Wijnmalen, die, zooals men weet, in geschreven was voor de Engelsche rond vlucht, en wien men een goede kans gaf, had in het vliegkamp van Brook- lauds twee vliegtuigen staaneen één- en een tweedekker. Volgens de Tele graaf kon, doordat de kosten van het vervoer (ruim 400 gulden) niet voldaan waren en er tusschen de Engelsche ver voerders en Wijnmalen's Fransche mon teurs misverstand was, de laatste echter niet in ontvaDgst genomen worden. Om vijf minuten voor halfzes was de beurt aan onzen landgenoot. Hij was om half vier op het vliegveld aange komen, in gezelschap van zijn vrouw. Bij het beproeven van den motor bleek er toen al dadelijk iets te haperen. Om 5 uur 35 werd Wijnmalen officieel ge- chronometreerd. Toen was Koolhoven met de monteurs nog bezig den motor na te kijken; Wijnmalen was woedend en ging geweldig te keer. Koolhoven beweerde, dat een van de monteurs, Brun van de fabriek Gnóme, die sinds Wijnmalen vermaarde vlucht Parijs Brussel en terug, in zijn dienst was, aan den motor geknoeid had. Na een hevige woordenwisseling ontsloeg Kool hoven den monteur op staanden voet en herstelde zelf den motor. Met dat al was onzen landgenoot intusschen echter de moed in de schoenen gezakt. Hij vertrouwde zijn toestel niet meer en bedankte ervoor zijn leven noode- loos op het spel te zetten. Alle pogingen om hem moed in te spreken waren te vergeefs. Wijnmalen besloot niet te vertrekken en gaf den strijd op. In de rubriek „Brieven van een Winkelier", voorkomend in „De Win kelier," officieel orgaan van de Alg. Winkeliers-vereeniging te Amsterdam, klaagt Jan van Ainstel over de schade welke de winkeliers daar ter stede van de staking ondervinden, en over het terrorisme dat de stakers over de kleine winkeliers uitoefenen. O. a. schrijft hij: artikelen welke ik reeds voor 3 weken uit Engeland moest ontvangen, waren eerst daar te lande door „de staking" opgehouden, daarna verscheept, en mochten, hier aangekomen niet ver voerd worden. Deze artikelen hoofd zakelijk bestemd voor menschen die half Juli op reis gaan zijn nu zoo goed als waardeloos voor mij. Mijn klanten die het bij mij zouden koopen, ben ik kwijt geraakt, door „slechte be diening". Schade dus, veroorzaakt door stakers", welke mij nimmer vergoed zal worden. „Nu kwam juist een deputatie van winkelieis bij mij om mij te vragen of er niets aan te doen zou zijn dat de stakers hen die kleine winkeliers de dupe laten worden van al die ellende. „Jawel, de heeren stakers namen het besluit, waarbij de winkeliers met boycot en de hemel weet, met wat nog meer, gedreigd worden, als zij de stakers niet beleefd behandelen en op crediet de waren leveren. Maar bovendien wor den de winkeliers verzocht, zeker omdat zij toch geen geld voor hun koopwaar van die heeren krijgen, aan „de stakers" kosteloos verschillende koopwaren te leveren. „Kan het nog erger?" „Als de heeren „stakers" geld ver dienen, koopen zij bij hun „arbeiders coöperatie", alles wat los en vast is. Zij zijn dan hun eigen bakker, grutter, vleeschhouwer, schoenmaker, kruide nier kortom, zij kunnen het buiten den winkelier stellen, daar hun „Coö peratie" het veel goedkooper doet. En zoodra „staken" de heeren het werk en verdienen niets, of de rollen worden omgekeerd en mag neen, moet de v- i/ijbijaw iu Xvliviau oulicii - - J- y 4*4 l«4«a.- -rr«sJ.wu vtx t^oul/vlvl. O Gwi. ilwujaiou ii vjrU vjui Olivia 2O0 motoi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2