DIENSTBODE, P.G. een flinke SMIDSKNECHT, Jaclit. J. ELEKAN, BOUWLAND, 15,06,14 Heet. BOUWLAND Rijswijksche Waard. Biljartfabriek BILJARTS, Stopt s. v. p. even!! II. IEFKEVN, DUSSEPf (Or). W. VAN RAAMSDONK, Havenstraat 5 (natfi het station) 's-Bosch. Huis- of Loopwerk inschrijving Openbare Verhuring Houtverkooping. nieuw gezaagd HOUT, Erthni§ te DE WERKEN, LEVENDE HAVE. Landbouwgereedschappen. 4. P. C. Roothaert, Uitsluitend prima qualiteiten GEMENGD VARKENSMEEL, Stoom-Graanmolen. Graan- en Meelhandel. DE JACHT op de Landerijen der Godshuizen, onder Haarsteeg— Hedikhuizen. RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Zondags na 1 uur kantoor gesloten verhuren voor den tijd van 5 jaren: en de HEIDE om te hooien, in 3 perceelen. Notaris Kerkhoven te Werkendam, Notaris KERKHOVEN Boek- en Papierhandel. Handelsdrukkerij. ISTunen 16; Bastiaan de Rooij 4; Pieter W. Sprong 17Wilhelmus J. Verhoe ven 6. Dbongelen. Hendrikus M. Bouman 18 Martinus de Haan 3,(broederdienst) Johannes G. van Wijk 7, (ongeschikt); Hendrikus M. de Wind 15, (ongeschikt.) Binnenland. De Provinciale Staten van Zuidhol land hebben gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen mr. de Marez Oyens), dr. H. Bavinck, hoog leeraar in cTe Godgeleerheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, met 40 tegen 22 stemmen op den heer Plate. Naar de „Mb." uit 's Hertogenbosch verneemt, zullen hoogstwaarschijnlijk de groote manoeuvres in den omtrek dezer stad worden afgelast, daar in de omliggende dorpen overal gebrek aan water is en nog op verschillende plaatsen mond- en klauwzeer heerscht. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben een voorstel inge diend, strekkende om hen te machtigen het terrein in de Rietlanden ten Noorden van de Entrepothaven gereed te maken voor den bouw van losplaatsen, naar gelang van de behoefte, zonder of met gelegenheid vóór langdurigen opslag, en daartoe de volgende werkzaamheden te doen verrichten: verbreeding der haven, en uitdieping daarvan over een lengte van ongeveer 850 M. tot 10.30 M. beneden A. P., bouw van een kademuur van ongeveer 1040 M. lengte, waarvan 850 M. langs het gedeelte der haven, dat een bodemdiepte van 10 30 M., en 190 M. langs het gedeelte, dat een diepte van 3.50 M. beneden A. P. zal krijgen ophaoging van het -terrein tusschen de haven en het spoorwegterrein, en aan brenging van een afsluiting te water van het gemeentelijk Handelsentrepot. Voor deze werken wordt een crediet aangevraagd van f 1.600.000. De „Tijd" deelt mede, hoe het zat met het te Vught gevonden doods hoofd. Een Amsterdamsch student was on langs met vacantie aldaar. Hij studeert in de medicijnen en was in het bezit van een doodshoofd, 't welk hij een dag of wat geleden, goed en wel aan een koperdraad met een zwaren steen verbonden in de Dommel had laten zinken ter reiniging. Door omstandigheden scheen de sche del van de plaats te zijn geraakt en een eindje afgedreven. Zoo kwam het, dat een arbeider het opvischte, dat de gemoederen verontrust werden, dat de politie in getouw kwam, dat combina ties werden gemaakt met den sinds vijf jaar verdwenen grijsaard uit St. Michiels- Gestel, dat deskundigen het geval be studeerden en dat per slot van rekening de eigenaar van het doodshoofd niet dood is, maar een springlevend student, die deze gevolgen niet had overzien van zijn zorgen voor den sche del, maar nu erg veel schik in het geval heeftWas het nu maar eens 1 April geweest. Te Arnemuiden is, tengevolge ver giftiging, vermoedelijk door het eten van snoepgoed, een zevenjarig kind overleden. Men schrijft uit Boschkapelle aan de Midd. Ct. Twee Middelburgers hadden na lang zoeken van het grootst mogelijke aan tal woorden uit de letters van net woord vliegdemonstratie er ruim 400 bij elkander gezocht, die zij opzonden naar Rotterdam, de plaats, waar de firma, die den-wedstrijd uitgeschreven had, zetelde. Reeds enkele dagen later kwam be richt, dat de inzender, omdat hij een van de eersten was, twee prijzen kon kiezen uit een bijgesloten lijst. Deze, erg in zijn nopjes, koos voor zich zelf een Schwarszwalder-hangklokje ter opgegeven waarde van f 4.50, en voor zijn behulpzamen vriend een vul penhouder, eveneens ter waarde van f4 50. De firma meldde nu, dat ter betaling der solide verpakking, en ter betaling der verzendingskosten 2 X f 0-83 moest worden opgezonden. Omstreeks half Juli ging er een post wissel van f 1.66 naar Rotterdam, en onze woordkunstenaars waren nu in spanning naar de schoone dingen, die komen zouden. Maar zij wachten drie weken te ver geefs, en berichtten toen de firma, dat zij eens goed zouden laten informeeren of de afgezonden postwissel ter be stemder plaatse was aangekomen. Waarschijnlijk als gevolg van deze mededeeling ontvingen zij nu dezer dagen een pakket van een omvang, die een reusachtige Schwarzwalder hang klok en een vulpenhouder voor een reuzenhand deed vermoedenhet was bezwaard met f 0.70 onkosten voor „remboursverschil". De 70 centen wor den betaald en het pakket geopend er kwam: een massa gewone krullen, genoeg om twee kachels aan te maken, een miniatuurklokje van misschien 40 cent waarde, en een namaak vulpen houder dien men van den gelukkigen winner graag voor 10 cent kan krijgen. Zoo bedot men goedgeloovigen in de 20e eeuw. Zaterdagmorgen ongeveer 9 uur is in het spoorwegkamp in de legerplaats te Zeist een hulpmunitiemagazijn van de vestingartillerie, gelegen noord ooste lijk van het dynamiet-magazijn van het regiment genietroepen, ontploft. Het munitiemagazijn is geheel, het dynamiet- magazijn gedeeltelijk vernield. Aan de in de onmiddellijke nabijheid gelegen gebouwen, de timmerloods, de smederij en het machinegebouw is groote mate- rieele schade toegebracht. Op de plaats, waar het hulpmagazijn gestaan heeft is een gat in den grond geslagen van 3 meter diepte en 10 meter middellijn. De inhoud van het dyna- miet-magazijn#van de genie is uit elkan der geslagen en alleen door het handig en kordate Optreden van den sergeant der genie Bogaert is grooter onheil voorkomen, daar een lichtkogel uit het hulpmagazijn was geslingerd op nog geen halven meter van het dynamiet- magazijn. De sergeant heeft, ondanks het gevaar dat hij daarbij zelf liep, den lichtkogel gedoofd De gebouwen van de spoorwegafdee- ling zijn in brand geraakt, evenals de beide, waarop op verschillende plaatsen, lichtkogels waren neergeslingerd. Naar wij vernemen waren in het magazijn der artillerie opgeborgen 500 kg. kruit, benevens 20 lichtkogels; in het dynamiet-magazijn een 20 kg. dyna miet, pikrine-zuur, zuurkoord en andere lichtontplofbare stoffen. Het vaste personeel van het spoor wegkamp heeft door spoedig en krachtig ingrij pen dadelijk alle branden gebluscht, zoodat toen de vesting-artillerie uit de legerplaats aanrukte, het gevaar gewe ken was. Een sergeant en 2 soldaten zijn door glasscherven licht gewond, de milicien Ling heeft eenige lichte brandwonden opgeloopen. Een nader bericht meldt: Het ongeval heeft als volgt plaats gehad. De sergeant-vuurwerker was met een tweetal soldaten werkzaam in het hulpmunitiemagazijn. Plotseling ont waart men brand, vermoedelijk door het in vlam raken van zwavel, waarmede de lichtkogels gevuld zijn. Onmiddellijk daarop verwijderen zij zich en even daarna heeft de explosie plaats. Het ontplofte buskruit, circa 500 K.G., was geborgen in koperen kisten, die meters ver in den omtrek zijn teruggevonden, evenals de vele brandende lichtkogels, die op verschillende plaatsen de heide in brand staken. Zooals reeds is medegedeeld, was een der lichtkogels op nog geen halve M. terecht gekomen van de dooreengewor- pen springstoffen der genietroepen, waarvan pikrinezuur in vasten vorm het hoofdbestanddeel uitmaakte. Dit ontploft alleen bij krachtigen schok en waren beide gebouwtjes niet door wallen omgeven geweest, dan was het zeer zeker mede ontploft. Nu werd de schok allereerst opgenomen door de omrin gende aarden wallen. Maandag heeft een bosch- en heide brand bij Arnhem een paar honderd Heet. jong dennenhout en heide in asch gelegd. Omstreeks 11 uur ontstond de brand ongeveer ter hoogte van paal no. 46, achter Valkenhuizen, op den Apel- doornschenweg, oorzaak onbekend, en in een minimum van tijd nam het vuur, aangewakkerd door den vrij ster ken wind, verontrustende afifletingen aan. Wel waren, dank zij de windrich ting, de gemeente eigendommen buiten gevaar, maar het vuur dreigde zich uit te breiden tot den Imbosch en Rosen- daal. De autoriteiten van Arnhem waren al heel gauw op het terrein en de ge meentewerklieden, die te missen waren, werden er onmiddellijk ook heen ge zonden. Het le bataljon 8e reg. infanterie uit Doesburg, dat juist dezen morgen uit Doesburg gemarcheerd kwam voor het houden van manoeuvres, kon onmiddel lijk na aankomst in het kamp op den Galgenberg, opmarcheeren naar het ter rein van den brand om bij het blus- schen de behulpzame hand te bieden en te 1 uur kwam het 2e bat. 8e reg. uit Deventer met muziek den Apel- doornschenweg af en ook deze soldaten werden onmiddellijk aan het werk gezet. De omstreken zijn maar schaars be woond en water is er niet veel, zoodat de mannetjes, die reeds een militairen marsch van 35 K.M. achter den rug hadden en wier veldflesschen dus leeg waren bij aankomst, schrikkelijk van dorst hebben geleden, om er niet van te spreken, dat zij vermoeid en hongerig waren. Met tonnetjes werd water aan gebracht, maar op het uitgestrekte ter rein konden niet allen bereikt worden en ook kon men met de wagens de boschpaden niet berijden, waar soldaten en heibewoners bezig waren de heide om te werken of de vlammen met takken te dooven. Een aantal soldaten, dat de geweren in rotten had gezet om te kunnen helpen, heeft die geweren en verdere uitrusting verloren. Het vuur had een omgang gemaakt en bedreigde hen van achteren, dikke rookwolken meevoe rende, zoodat de mannen een goed heenkomen moesten zoeken. Men zegt, dat er een paar honderd geweren mee gemoeid zijn. Een paar lui zijn door warmte en rook bewusteloos gevallen. Het was onmogelijk het vuur te over meesteren en alleen mogelijk het ten zuiden van den Koningsweg te houden, alzoo bij paal 59 of 13 K.M. noordelijker dan het punt van aanvang. Te half twee kon men zeggen, dat althans het gevaar geweken was voor een reusachtige uitbreiding van den brand. Het verbrande behoorde voornamelijk aan den heer Delcourt en voor een deel ook aan baron van Pallandt van Rosen- daal. In verband met de vermoedelijke brandstichting bij de landbouwers N. en L. te Budel, den diefstal van geld en gouden sieraden bij de Wed. v. C., en den diefstal in de R. G. kerk en sacristie aldaar, heeft de districts-com mandant der Kon. marechaussee Meij- boom, te Eindhoven, vergezeld van den zoon der bestolene Wed. v. O., en met behulp van de politie te Antwerpen aldaar aangehouden den vermoedelijken dader van genoemde feiten J. v. d. Z., oud 26 jaar, voorheen wonende te Budel, thans verblijf houdende te Antwerpen. Een groot gedeelte van het geld, ruim 900 gulden, alsmede gouden en zilveren sieraden van de wed. van O., werden op hem bevonden en in beslag genomen. Thans is het opgehelderd, hoe het gekomen is, dat bij de loting voor de Nationale militie te Amsterdam twee lotelingen hetzelfde nummer getrokken hebben, n.l. 3548. Gebleken was, dat het lotingsnummer overeenstemde met het aantal oproepingsbrieven van de loting. Er was dus geen nummer te veel en het lag alzoo voor de hand, dat er een nummer ontbreken moest, tenge volge van een drukfout, die oorzaak is van het dubbele no. 3548. Zaterdagmorgen is bij de controlee ring der Staten gebleken, dat no. 3648 ontbreekt. Wijl èn 3548 èn 3648 beide dienst plichtige nummers zijn, heeft geen der lotelingen een kans minder gehad op een hoog, zoogenaamd „vrij" nummer. Nu zal er van overloten voor alle lotingen geen sprake zijn. Sedert eenige weken woedt in het Zandveld (gem. Zuidwolde) een hevige heide- en veenbrand. Het veen staat over eenige honderden hectaren in brand. Bij den hevigen wind brachten de bewoners van die streken hun have en goed in veiligheid. Een groote hoeveelheid turf ging verloren. De brand, die steeds grooter afme tingen aanneemt, trekt veel belang stelling. Bij de politie te Amsterdam heeft zich aangemeld de heer E. C. L. R. van Ellinckhuysen, gewezen directeur van de Generale Credietbank, die in het begin van dit jaar verdwenen is met een groot bedrag aan geld, ongeveer f 30,000, dat hij ten nadeele van die instelling verduisterd had. Hij is on middellijk ter beschikking van de justitie gesteld. Rurgerlllke §tand. Heusden, van 18 tot 25 Aug. Geboren: Henrica Gerardina Maria, d. v. H. Baaijens en M. E. Merkx; Gerrit Johannes, z. v. P. J. Dukino en A. J. Veltstra. Overleden: Johan F. M. A. M. Keu- nen, 1 j. Marktberichten. Rotterdamsche eiereireiliHg, gehouden op de Groote Beurs van Koophan del. Aangevoerd binnen- en buitenlandsche eieren 54,661 stuks. Hoendereieren van f 4,10f 5,70 per 100 stuks. Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 25 Aug. 0 74 M. 0.23 M. 4- N.A.P 26 0 94 0.38 27 0.88 0.35 28 0.86 0 25 Waterhoogte Maastricht (brug). 28 Aug. 0.66 M. beneden 0. 29 0.61 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.t 28 Aug. 0.88 M. beneden 0. 29 0.92 Ad verten tlën. Mevrouw VEERMAN te Heusdenvraagt tegen Oc tober of November eene fatsoenlijke Goede getuigen verlangd. Terstond gevraagd, bekend met boerenwerk en hoefbeslag. Loon naar bekwaamheid. Adres hulppostkantoor Almkerk. Een gepens. Militair, jaren buis knecht geweest, zag zich gaarne voor een paar morgenuren ge plaatst, betzij voor of iets dergelijks. De beste getuigen ten dienste. Brieven onder letter N, bureau van dit blad. Het BESTUUR DER GODSHUIZEN te Heusdenzal bij voor den t(jd van 5 jaren Inschrijvingsbiljetten kunnen worden in gezonden aan den Voorzitter van het College uiterlijk 4 September a.s., voor middag lOj uur. KANTOOR VAN Adviezen in alle zaken van rechts kundigen aard. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen aanbieden van oilder- handschë accoorden, maken van Contraeten enz. enz. Vlugge en prompte afwerking. R i 11 U k e Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. VAN ONDER AALBURG, WIJK, bij den Biesheuvel, onder VEEN, OUDHEUSDEN, ELSHOUT, DRUNEN en HEDIKHUIZEN. Iet College ran] Regenten der Oodshuuei te Hensden, zal op Zaterdag 3 September 1911, des voormiddags 9 ure, ten her- berge van J. L. LEESTE MAKER in bet „Wapen van Amsterdam" te Heusden, in het openbaar bij enkelen afslag Nadere inlichtingen geven de opzichters A. VAN BOKHOVEN te Haarsteeg en P. WAGEMAKERS te Heesbeen. Breeder bij biljetten omschreven. Notaris KERKHOVEN, te Werkendam zal Ar|jdag 1 Sept. 1911, nam. 5 uur, bij Gebrs. NIEUWEN HUIZEN, te Rijswijk, in het openbaar verpachten, voor den heer A. NAAIJEN: van de Rijswijk sche Waard, bet NAGRAS, om te weiden of te hooien en het RIEX- CiEWAS zal op Ronderdag 3 September 1911, des nam. 55 uur precies, op het terrein nabij het Stoom booten veer te Wer kendam, publiek verkoopen: Een groote partij als: Viotdeelen, Schroten, Latten, enz., ge schikt voor timmer-, boeren- en verder gerief. door te Werkendam, ten verzoeke- en ten woonhuize van den Heer H. WALRAVEN, aan de Schans, op W oensdag 13 September 1911, des vóórmiddags j ÏO UUI* te beginnen, a COiltailt: Een zevenjarige Merrie met Veulen (merrie). Twee anderhalfjarige Ruins. Drie Hokkeling-Vaarzen. Een Hokkeling-Os. Een Karn- of Trekhond met Hok. Twee Boerenwagens met toebehooren, Rolwagen, Koppelegge, Beitelegge, Vlasreep, Kafmolen, Gareelen, Toornen, Mesthoop en wat verder zal worden aangeboden. Bezichtiging 2 uur vóór de verkooping. TILBURG. Levert met succes suelloopende volgens de nieuwste oonstruotie. Reparatiën en levering van J3allen, Laken, Queuën enz. spoedig en tot de minste prijzen. Waarom nog langer gewacht met het geven van een order? Wij ontvangen wekelijks groote partijen graan direct uit zeeboot en zijn daarom in staat beneden alle concurrentie te leveren. Doch let wel! worden door ons verhandeld. Neemt tevens proef met ons Minzaam aanbevelend, Kelzersdtjk E 51,Raamsdonk(veer). Levering van alle soorten spoedig en tegen lage prijzen. Voor Registers met speciale liniatuur vrage men prijsopgave. WERKEN DAM. De zetting der boter it deze week op de markt 821/2 eti., in de teinkelt dut 871/2 et pet half kilo. Eieren f 1.20 de 26 stuks. OOSTERHOVT. 29 Aug. Boter ƒ1,68 a 1,70 fier Kg Eieren f 0,20 en 0,21 de 4 stuks SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 87 et. per half kilo en die der eieren f 1 30 de 26 stuks. GORINCHEM, 28 Aug. Op de veemarkt waren aan /evoerd 216 runderen, 6 nuchtere kalveren25 vette varkens 767 biggen0 schapen en - lammeren De prijzen waren als volgt: zware kalf koeien f 2 0 ƒ290, kalfvaarzen f DO a 230 guiste vaarzen ƒ100 1 a 130, melkkoeien f 180 a 230, twee-en-een-halfjarige j ossen f a anderhalf jarige f a pinken 00 a 000. graskalveren f 30 a 80 nuchtere f 1 a 15, schapen f a - lammeren f a biggen f 7 a i3 per stuk. Vette varkens 22 a 28 cent per half kilo. Op de graanmarkt besteedde men voorristarwe t 8 40 a 8,75 roode dito 8 25 a 8 50 witte dito 8.50 a 8.75 inl. rogge f 5.40 a 6 -. buit ml. dito 5 50 a 6.20, gerst f 5.15 a 5.50 haver f 4.00 a 4.40, duivenboonen -. a -.blauwe erwt n f a mals. 75 pond, f 5.60 a 6 00 alles per heet. Boter 75 a 80 ct. per half kilo. Keren f 1.30 a 1.35 per 26. Kippen f 0.70 a 1.20 per stuk. ROTTERDAM, 28 29 Aug Op de veemarkt waren heden aangevoerd 775 vette runderen, 807 magere dito, 621 vette en graskalveren, 181 nuchtere kalveren 2646 schapen of lammeren, 723 varkens, 259 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 86 2e kw. 12cent, kalveren le kw. 120, 2e kw 90et. schapen le kw. 48. 2e kw. 40 et. vette varkens 45 a 57 'ƒ2 d- licht soort et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 14.a 18.idem voor de slacht f 8. a 12Biggen f 1.20 a 1 50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 93/8 «i3yi6 ton en 190 stuiken van een half H'o. Prijs le kwali teit f 65 2e kw. f 62. Ze kw. f 59. Per half kilo 80 a 85 cent. Zeeuwsehe eieren 4 70 e 4 80, Overmaassche dito f 5 a 5 10 per 100. ROTTERDAM 28 Aug. Tarwe puike jarige per 80 kilo, ƒ-,_ a per 100 kilo f 9.50 a 11 25 nieuw f - a Rogge f 7.50 8. - er heet Gerst f 8 75 a 9 50 Chevalier fa-.-. Haver f 7 50 a S 10, per 100 kilo, Bruine boonen f 00 a 00 witte fa Erwten f - a Vraag teekeningen en prijsopgaaf. volgens vele attesten onovertrefbaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 3