een boot van 13 voet lengte van Enge land naar Frankrijk en terug over het Kanaal geroeid. Hij stelde voor deze geweldige pres tatie een record vast, n.l. 12 uren en 40 minuten. In de Rijnstreek klaagt de schipperij steen en been over den toestand van den Rijn tusschen Wezel en de Roer, in het zoogenaamne Ham bij Wolters- hof. Deze week lagen op die plaats 15 sleepen achter elkaar stil, die wegens den lagen waterstand niet verder konden. Een inzender in een Duisburgsch blad schrijft: „Wij lezen sedert jaren in de kranten, hoe men den Neder landers verwijt, dat zij op de Waal de vaargeul niet voldoende op diepte hou den. Hoe groot onrecht den Nederlan ders wordt aangedaan, bewijst de tegen woordige troostelooze toestand op den Rijn bij Wol tershof. Men vertelt, dat de waterstaat niet meer wil laten bag geren. Het vaarwater boven Emmerik tot aan de Roer zou volkomen voldoende zijn en de schuld zou niet aan den toestand van het Pruisische, maar aan dien op het Nederlandsche rivierge deelte geweten moeten worden, Het is nu het geschikte oogenblik, waarop onze waterstaat en andere belangheb benden zich er eens van kunnen over tuigen, hoe onhoudbaar de verwijten zijn, die de Pruisische inspectie van den waterstaat de Nederlandsche regee ring voortdurend maakt. Nederiand vervult zijn plicht ten volle. Men kan zich op het oogenblik overtuigen, hoe noodig hot is, dat op de bedoelde plaats gebaggerd wordt, en wij hopen, dat de inspecties van den waterstaat onverwijld voor verbetering van den onhoudbaren toestand zorg zullen dragen." De Morning Post ontving Zondag een bericht uit Teheran, dat daar door het kabinet een telegram was ontvangen uit Goedmesjtepe, van een hoofdman der Toerkmenen, waarin deze meedeelt, dat hij den ex-Sjah, Mohammed Ali, heeft gevangen genomen. Het stamhoofd heeft om instructies gevraagd. Uit Berlijn wordt gemeld: Na het verzoeningsmaal, dat Kiderlen- Wachter Zaterdagavond den heer en mevrouw Cambom heeft aangeboden, verwacht men niet de minste moeielijk- heden meer bij de effening van de nog overgebleven punten van verschil over de Marokkaansche kwestie. De corres pondent van de Kölnische Zeitung te Berlijn meldt: De wijzigingen, die de Fransche ministerraad voorstelt, zijn hier in bijzonderheden nog niet bekend, maar beide partijen, die erbij betrokken zijn, nemen aan, dat zij slechts van bijkomstigen en redactioneelen aard zijn, zoodat men mag verwachten, dat de zaak spoedig geregeld zal zijn. Eu de officieuze Norddeutsche Allge- meine Zeitung schrijft in haar weke- lijksch overzicht: Bij de onderhande lingen over Marokko zijn bij de laatste samensprekingen van staatssecretaris v. Kiderlen met den Franschen gezant voorstellen tot effening van de nog be staande punten van verschil opgesteld. Deze bemiddelingsvoorstellen van de onderhandelaars zijn aan de regeeringen voorgelegd. Een antwoord van de Fran sche regeering is eerstdaags te ver wachten. Mocht dit antwoord van Frank rijk in den zin van de bemiddelings voorstellen aan de verschillen een eind maken, dan zou alleen nog de onder handeling over het vraagstuk van de vergoedingen resten, welke na de nauw gezette voorbereidende werkzaamheden niet meer van langen duur kan zijn. Het doodvonnis is Zondag aan Bagrof te Kiëf voltrokken. Voor zijn terecht stelling heeft Bagrof nog om de ver gunning verzocht, met een rabbijn te mogen spreken, doch zag daarvan af, toen hij hoorde, dat het gesprek in tegenwoordigheid van een ambtenaar van het openbaar ministerie zou moeten plaats vinden. De correspondent van de Daily Mail heeft te Rome uit gezaghebbende bron vernomen, dat de Italiaansche regeering niet ontkent, dat zij met goedkeuring van Engeland en Frankrijk een groote expeditie tegen Tripoli uitrust; maar deze expeditie zal pas scheep gaan, als de onderhandelingen tusschen Italië en de Porte mislukken. Intusschen verneemt de Times uit Konstantinopel, dat Italië's staatkunde ten aanzien van Tripoli de anti-Italiaan- sche gezindheid der Turken aanwak kert. De Tanin zegt, dat alle Turken zich moeten vereenigen, om de Italianen gewapenderhand uit Tripoli te weren. Maar de Tanin raadt aan, nog geen boycot over Italiaansche waren irf Tur kije in te stellen, omdat dat Italië juist een voorwendsel tot handelend optreden in Tripoli zou kunnen verschaffen. De huidige Russische minister van financiën, Kokoftsof, die reeds met de voorloopige waarneming van den post van minister-president belast was. is thans definitief tot minister-president benoemd (opvolger van Btolypin). Monarchistische bladen voorspellen Kokoftsof een kortstondig bewind, daar zij van hem een toegevende houding jegens de vreemde volken verwachten. Tengevolge van brand in de munitie- kamers van het Fransche pantserschip Liberté is dit Maandagmorgen vroeg op de reede van Toulon in de lucht ge vlogen. Het pantserschip had een beman ning van zevenhonderd man, waarvan er honderdveertig met verlof waren. Bij de eerste ontploffing sprongen de hon derd man, die zich aan dek bevonden, te water. De anderen, door het geweld der ontploffing gewekt, wilden het voor beeld van hun kameraden volgen, maar hun werd bevolen te blijven. Toen volgde de tweede ontploffing. Binnen veertig minuten zonk het schip. Het aantal dooden en gewonden moet eenige hon derden bedragen. De ontploffing was geweldig. Om kwart vóór vijven was er brand uitgebroken, die, ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen, om zes uur de munitiekamers aangreep. Onder de bemanningen der roei- en stoomboo- ten, die tot redding opdaagden, vielen mede slachtoffers. Volgens een aan het ministerie van marine ontvangen telegram zou het getal dooden en vermisten op het oogenblik 350 a 400 bedragen. Men telt 1 doode en 50 gewonden op de Démocratie; en op de Vérité en de République, die zeer beschadigd is, zijn eveneens slachtoffers gevallen. De République is naar het dok gebracht; ook moeten er slachtoffers op de Justice en op de Foudre gevallen zijn. Deze oorlogsschepen lagen in de nabijheid van de Liberté en werden door wegge slingerde stukken getroffen. Honderd en negen slachtoffers van verschillende schepen zijn naar het hospitaal te Toulon overgebracht, o. w. 14 dooden. Kapitein-ter-zee Jaurés (van de Li berté) was met verlof en bevond zich niet aan boord. De Duitsche Keizer seinde aan pre sident Failières: De woorden ontbreken mij om uiting te geven aan mijn-diep medegevoel met den volksrouw in Frankrijk. De 200 wreed beproefde ge zinnen zouden zich kunnen troosten met de wetenschap, dat de ongelukkige bemanning der Liberté den dood is ingegaan tijdens de vervulling van haar plicht jegens het vaderland. Het internationale socialistische bu reau heeft Zondag te Zurich een ver gadering gehouden. Er waren 14 landen uitgenoodigd. De vergadering nam een scherpe motie tegen den oorlog aan en besloot in alle hoofdsteden betoogingen tegen den oor log op touw te zetten. licuwN. Heusden, 27 Sept. Zaterdagmorgen daalde de militaire vlie ger luitenant Ter Poorten met zijn biplan nabij de draaibrug neer. Hij kwam van Soesterberg op weg naar den Bosch en was door het sterke zonlicht de koers kwijt ge raakt. Onmiddelijk vertrok de heer Kuenen met zijn auto ter assistentie en voerde den aviateur naar 's Bosch, om den monteur te halen. Toen een klein defect, bij het landen ontstaan hersteld was, steeg de luchtreiziger ten 6 uur prachtig op. Een groote menschen- massa woonde het voor velen nooit geziene schouwspel bij. Van de groote manoeuvres zagen we hier een detachement van 50 militairen met stille trom en zonder geweren de stad in komen zoodat sommigen veronderstelden dat het krijgsgevangenen waren. Ze hadden allen een witten band om den arm. Bij informatie bleek ons, dat het neutralen waren, die niet mede oorlogvoeren, maar belast zijn met het opzetten en afbreken van tenten. Ze behoorden tot het garnizoen van Zeeland, waren nu gedetacheerd op het fort te Hedel en maakten een militaire wandeling. Ucrkciulam. Maandagmorgen zou de vrouw van J. A. Visser, in de Kade alhier, nadat ze nog pas een boodschap had aangenomen en zich geheel wel gevoelde een brief gaan schrijven. Nauwelijks daarmede bezig zijnde, werd ze onwel en overleed. Andcl. Aan het hoofdbestuur der posterijen is van uit deze gemeente een adres gepresenteerd, inhoudende het verzoek om de brievenbus, geplaatst aan het boven einde der gemeente, meermalen, en wel vlak voor het vertrek der post te doen lichten. Aalburg. In de j.l. gehouden raads vergadering is besloten in ons dorp een brandspuit te plaatsen. Deze zal bekostigd worden uit de kas de Ebbe. Capelle. Naar we vernemen is bij de wed. C. de Wit alhier, een aardappel te bezichtigen, gerooid op hare akkers en wegende ruim 2 pond. 't Moet een waar reuzenexemplaar zijn. Op 21 September 's morgens circa half twaalf passeerde door de kom dezer gemeente een troep veld-artillerie uit Bergen op Zoom ter bijwoning voor de groote ma noeuvres welke thans in Gelderland worden gehouden. Naar schatting waren er 200 paarden en wel 300 manschappen. Dat zoo iets heel wat leven in onze anders zoo stille gemeente veroorzaakte is te begrijpen. Nederheuiert. Zaterdag werden de laatste aspergieboonen aan de conserven- fabriek te Heusden afgeleverd. Door de buitengewone droogte is dit gewas vrij wel mislukt. Beter ging het met de teelt van spinazie, welke ongeveer f 100 per hont land opbracht. Oudheusden. Vrijdagnacht werd van den landbouwer F. Loef een partij witte en roode kool ontvreemd. Daarna schijnen de dieven bij Piron te Herpt hun slag ge slagen te hebben, ook deze'miste 's morgens al zijn te veld staande kooien. Herpt- Onder groote belangstelling vierde de handboogschutterij „Ons Genoe gen" alhier haar jaarlijksch feest van prijs- verschieten. De personeele prijzen vielen ten deel aan le pijs, P. Fitters met 42, 2e M. Fitters met 40, en 3e G. Piron met 39 punten, in 10 pijlen. Kampioensprijs W. v. Oudheusden, 16 punten in 4 pijlen. Op het gelukspapier: le prijs, Jac. Kuijs, met 24 punten, 2e Adr. Smits met 23, 3e A. Couwenberg met 20, 4e W. v. Oudheusden met 20, 5e A. v. Kurven met 19, 6e A. Piron met 19, 7e G. Piron met 18, alles in 6 pijlen. Er heerschte een gezellige en opgewekte geest onder de leden, die nog verhoogd werd toen te half zes de harmonie „De Eendracht" in den Doelentuin een concert gaf. De ver schillende prijzen werden allen aan de winnaars overhandigd door den president, die telkens hierbij een korte toespraak hield, waarna de harmonie voor elk die een prijs behaald had een „lang zal hij leven" aanhief. Haamsdonk Op de Zaterdag ten huize van Mej. Floris gehouden aanbeste ding werd de levering van 500 balen super- phosphaat aangenomen door de Dordrecht- sche kunstmestmaatschappij voor f 2,65 per baal van 100 K.G. lteneden Langstraat. fndeze streek zal men spoedig eindigen met het aardappel rooien. Voor eigenheimers wordt besteed f 2 a f 2.50 en voor roode jammen f 3 a f 3.50 per H.L. Hoewel er reeds ver schillende grootere en kleinere partijen voor binnen- en buitenland zijn opgekocht, heb ben verscheidene landbouwers nog honder den H.L, in voorraad. Waalwijk. Bij de alhier gehouden uitgestelde Rijkspremiekeuring van spring- stieren werd bij de stieren van 2 jaren en ouder de le onderhoudsbijdrage van f 120 toegekend aan de wed. van Veldhoven te Hedikhuizen voor een 4 jarigen zwartbonten, met 49f punt; 2e van f 100 aan Gebrs. Oerlemansvan der Schans te Drongelen voor eenen 2-jarigen zwartbonten, met 46£ punt; de 3e van f 90 aan C. Lankhaar te Babi- loniënbroek voor een 2-jarigen zwartbonten, met 46£ punt; de 4e eveneens van f 90 aan Pullens te Baardwijk voor een 2-jarigen zwartbonten, met 46 punten. In de afdeeling één-jarigen werd de le prijs toegekend aan de fokvereeniging te Capelle voor een donker zwartbonten met 36f punt; voor dezen stier werd als be- hoorende aan eene fokvereeniging onder nadere goedkeuring der Regelingscommissie nog eene extra-bijdrage van f 50 toegewezen de 2e prijs ten bedrage van f 100 werd toegekend aan de wed. Branten te Haarsteeg voor eenen zwartbonten met 46 punten; de 3e prijs eveneens van f 100 aan P. Nieu- wenhuizen te Andel voor een zwartbonten met 45 punten. De jury bestond uit de heeren Wagema- kers te Ginneken, Thijssen te Beers, Plankeel te Nieuwkuik, Nelemans te Moerdijk en Struiff te Breda. De zitting van den Militieraad voor degemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drongelen, Meeuwen, Genderen, Heusden. Wijk, Veen, Drunen, Sprang, Vrij hoe ven-Capelle en Loon op Zand zal alhier worden geopend op Vrijdag 20 October. *wuk. Na herhaalde oproepingen heeft er zich niet een sollicitant aangemeld voor de vacante betrekking als onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school alhier. Thans heeft het gemeentebestuur in zijn j.l. gehouden vergadering de jaarwedde niet f 50, maar f 75 boven het wettelijk minimum gesteld. Onze polder is thans goed voorzien van water, doch in het hoogste van onze gemeente kan men het water niet opvoeren. Het polderbestuur heeft dan ook besloten door middel van een motor ook dit gedeelte van water te voorzien. P. de W. alhier, kreeg Vrijdag op de paardenmarkt te Zalt-Bommel zoo'n hevige slag van een paard tegen de knie, dat hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Geneeskundige hulp moest worden verleend. Bij het afrijden van een stoep kwam M. S. alhier, zoodanig tusschen eenige zware kisten bekneld, dat hij verschillende kwet suren opliep. Gelukkig werd het paard bij tijds tot staan gebracht. IAGEZOMUEM. Met genoegen zullen de leden van den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht in dit nummer van uw blad zien, dat a.s. Vrijdag dooi het H. B. van den Bond hier te Heus den een propaganda-avond zal gehouden worden, waarop mevr. de GoeijBlom uit Bussum, het doel en streven van onzen bond nog eens nader zal uiteenzetten en mej. Cillij Schroder uit Utrecht zich voor muzikale afwisseling beschikbaar stelt. Ik twijfel niet of er zal voor deze avond belangstelling zijn, echter acht ik het niet overbodig nog eens even speciaal de aan dacht te vestigen op ons streven, dat toch zoo billijk en rechtvaardig is; wij willen geen revolutie, doch een evolutie, eene maat schappelijke ontwikkeling, die vraagt ge lijkwaardigheid van man en vrouw, geen gelijkheid, man en vrouw zijn nu eenmaal geen gelijke wezens; maar juist omdat hun kijk op toestanden en zaken verschillend is, daarom zal de samenwerking der twee elementen, die de menschheid vormen één goed geheel volmaken; ons zelf willen we blijven vóór alles, doch het leven in de maatschappij van mannen en vrouwen is te innig saamgeweven, dan dat de regeerings- taak, die van zoo groot gewicht is geheel alleen door de eene helft der menschheid kan worden volbracht, vooral in onze 20e eeuw, waarin de eischen zoo geheel anders zijn dan vroeger en de strijd om het bestaan zoo groot is. Wij wenschen niets anders dan eens een woordje mee te kunnen spreken, wanneer het maatregelen betreft, die onze levensbelangen zoo nauw kunnen raken. Maar vóór alles en dit bedenke men goed. wenschen we vrouw te blijven en ons zelf niet te verliezentot geen geruchtmakende daden nemen we onze toevlucht, doch in nerlijk werken dat is onze taak, met zin neloos drijven is niets te beginnen. Het komt mij voor het karakter van den Nederlandsehen Bond voor Vrouwenkies recht te typeeren, wanneer ik een woord citeer van generaal Staal „De weg tot verbetering is lang. Een menschenleeftijd gaat er allicht mee heen, alvorens geoogst kan worden wat men voor een goed deel nog beginnen moet met te zaaien, zelfs in den zaaier. En de meeste menschen zijn zoo ongeduldig! Laat men toch om Godswil geduld oefenen en niet alles bederven door ontijdig te verlangen, wat tijd noodig heeft om te rijpen. Laat ons liever onze kracht aanwenden om alles ,te doen wat bevorderen zal, dat de begeerde vrucht worden en rijpen kan." Voorbereiding tot de ernstige plichten, die ons eenmaal zullen wachten. Zij die gelooven haasten niet. En wg gelooven vast, dat ons beginsel zal worden vastgelegd in de wetgeving. Wij zijn het volkomen eens met den secretaris van de R.-K. kiesrechtcommissie mr. J. R. H. van Schaïk, waar hij in zijn verdediging van het beginsel „Geloof en Wetenschap" te Arnhem zeide: „Eer kan een kind door in een spoortrein tegen den wand te duwen, dezen tot stilstand brengen, dan wij vrouwenkiesrecht tegenhouden." Wij willen het kiesrecht niet als doel, maar als middel om vele vrouwenlevens in de gelegenheid te stellen hare gaven van geest en hart, nu zoo menigmaal gedoemd tot werkeloos blijven, te kunnen ontwik kelen en ontplooien en in dienst te kunnen stellen van de gemeenschap, waardoor aan haar leven meer kleur, meer gloed zal gege ven worden en het gemoeds- en geestesleven rijker en voller zich aan het heil der mensch heid zal kunnen wijden. Komt dus allen inwoners van Heusden mannen en vrouwen, en laat het de spreek ster niet aan belangstelling ontbreken Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Marie A. J. Steverding. Gaarne zou ik in uw blad eenige inlich ting geven op uw mededeeling in 't Nieuws blad voor het Land van Heusden enz. van Zaterdag j.l. Vooreerst mijn hartelijken dank aan den inzender van het ingezonden stuk voorko mende in dat blad, wat voor den klein handelaren zoo terecht gepast is en tevens zeer overeenstemt met mijn verzoek aan den directeur van het postkantoor alhier om de post van zeven uur direct besteld te krijgen. Mijnheer de Redacteur vergeet, dat door de kleinhandelaren alles moet worden uit- gezuinigd om de concurrentie der grooten het hoofd te bieden om zoo een middel van bestaan te vinden, 't Zijn allen geen handelaren, enz. met 20 of 30 knechts, welke allen voor den baas verdienenvoor wien busrecht dus geen bezwaar is. Waarom ik met nog veel meer anderen den inzender van het ingezonden stuk nog maals hartelijk dank, welke de kleinhan delaren kunnen ten goede komen, indien de postautoriteiten uwe mededeeling schrap pen en het ingezonden stuk en mijn ver zoek ter harte nemen met inwilliging van de bestelling om zeven uur. Ik houd mij overtuigd dat, wanneer een rondvraag werd gedaan, 95 pCt. voor de vervroegde zouden zijn, en die er tegen zijn zullen wel zooveel middelen van bestaan hebben dat ze busrecht nemen. Hopende dat deze verbetering spoedig komen zal, teeken ik, hoogachtend, Willem van Helden, Handelaar in boter, eieren en kol. waren. Her kn ieuws. Werkendam- De WelEerw. heer Rispens, predikant bij de Geref. kerk A alhier, heeft het beroep naar de Ger. kerk te Oude Pekela aangenomen. Itabyloniënbroek. Het Provin ciaal Kerkbestuur van Noordbrabant en 'Limburg heeft in hooger beroep bevestigd de uitspraak van het Classicaal bestuur van Heusden, waarbij erkend was de wet tigheid van de alhier plaats gehad hebbende tienjaarlijksche stemming over de beroeping van predikanten en de benoeming van kerkeraadsleden. - Kureprlfike Ktand. Werkendam, van 15 tot 21 Sept. Geboren: Elisabeth, d. v. W. Kie- boom en P. C. Visser; Joost, z. v. D. de Kooter en Th. HolsterLeendert, z. v. C. Pruijsen en T. Bijsterveld. Overleden: Hendrikus Ippel, 10 w. Nicolaas Smit, 26 j. Ingekomen van: Oud- en Nieuw- Gastel, Willem Tak en gezin Meerkerk, Andries van KlijKedichem, Elias Bouwmeesters; Gorinchem, Albertha Hartman Andel, Antonie van der Lus donk en gezin; Sleeuwijk, Johanna Visser. Vertrokken naar: Harlingen, Jan van de Werken Meeuwen, Bastiana Cornelia van 08Soerabaia (Indië), Teunis Cor nells Damen en Leendert Versluis; Holten, Dirk van LarenSchoonhoven, Pieter Potters. Almkerk, van 1 tot 15 Sept. Geboren: Anneke, d. v. C. v. Vuuren en D. Bouwman; Petionella Elisabeth, d. v. K. Colyn en A. Sterkenburg; Melgerdina, d. v. A. Prins en C. Vriens Margrietha, d. v. J. BuchDer en T. Vos. Overleden: J. Kenniphaas, 3 m. Vertrokken naar: Lienden.C. de Jonge en gezin; de Werken en Sleeuwijk, A. W. Verhoeven en gezin; Werkendam, G. Kamp. Ingekomen van: Vreeswijk, F. Kooij- man en gezin. Waspik, van 1 tot 15 Sept. Ondertrouwd: M. van Engelen en J. M. Kools; P. Langerak en E. M. v. Disseldorp. Geboren: Adrianus, z. v. A. Langer- mans en H. Verschuren; Leonardus Ignatius Gerardus Maria, z. v. G. J. N. van Son en L. M. van Herpt; Simon Pieter, z. v. A. Verduijn en D. Faro; Johanna Petronella Cornelia, d. v. Ch. Akkermans en E. A. M. Ch. Schenkels; Bernardus Antonius, z. v. B. Dingemans en P. Kanters. Overleden Dirk van der Werf, 4 m. Johannes Heesters, 6 m Anna van Onzenoort, 56 j.; Adriana Smits, 8 m. Wilhelmus Adrianus van Berkel, 1 j. Ingekomen van: Zevenaar, M. G. M. van ZandvoortBaardwijk, A. F. Michels. Vertrokken naar: Dongen, F. H. de Bont; Raamsdonk, A. Hoen; Tilburg, J. E. Conradi. Dussen, over de maand Aug. Ondertrouwd: Marius M. Bax en Helena J. van Dijk. Getrouwd: J. A. van Veldhoven, 34 j. en W. van Dortmont, 34 j.; J. C. P. WalraveD, 24 j. en C. Schouten, 25 j C. Leemans, 28 j. en E. van Veldho ven, 28 j, Geboren Johannes A., z. v. L. de Wit en M. Hofmans; Jacobus A., z. v. G. Sgroot en W. van Tilborg; Aria J., d. v. A. van Wijngaarden en G. de Horn Cornelia M., d. v. A. Meijers en Chr. Kuipers; Maria C., d. v. M. Leeggangers en C. Wijngaarden; Marinus, z. v. A. van Tilborg en A. Hoeijmans; Willem H., z. v. A. Strik en M. de GraafJohannes Ph., z. v. A. van Dortmond en A. M. van DongenCornelia, T., d. v. L. Leeg gangers en J. M. van Ham Maria A., d. v. Jan van Krimpen en A. Donker sloot Gerrit, z. v. G. Koops en H. van der NatAdrianus, z. v. M. Huigen en C. van OlstJacobus G., z. v. P. Lee mans en C. Staal. Overleden: Willem C. Colijn, 1 m. Marinus M. van Vugt, 2 m.Jan de Vries, 78 jMaria J. van der Pluijm, 5 m.; Francisca G. Verhoeven, 81 j.; Adrianus A. Schelle, 2 m.; Aria J. van Wijngaarden, 12 d.; Dionisius Roubos, 2 m.; Franciscus C. de Garde, 2 m.; Veronica F. van Biezen, 15 j. Ingekomen van: Wijk, P. A. Michaël; Meeuwen, D. de Graaf; Gorinchem, C. J. R. Ran; Waalwijk, A. Bonis; Scher- penisse, C. Franke; Iloogeloon, A. J. Verharen; Maasbree, H. A. de Bot. Vertrokken naar: Almkerk, P. van Burgel; Avereest, G. J. Witteveeu; Voorst, A. Witteveen; Rotterdam, H. W. Nagel; Gorinchem, C. Schouten; Raamsdonk P. J. Lensvelt, J. C. van Dortmont en C. J. Kerstens met gezin. Dewerken en Sleeuwijk, van 1521 Sept. Getrouwd: Johannes Duizer, 25 j. en Lena Ippel, 33 j. Geboren: Johannes Adrianus, z. v. H. van der Stelt en A. P. v. d. Toorn; Antonie, z. v. C. van Noorloos en C. van der Stelt; Willem, z. v. H. de Heus en A. Kollman. Geertruidenberg, van 15 tot 31 Aug. Getrouwd: P. Jacobs, 46 j. enA.de Ruijter, 49 j., wed. van A. G. Nuijten. Geboren: Arnoldus Wilhelmus, z. v. A. Sweep en W. v. Zon Gertruda Me- lanie Maria Adriana, d. v. P. A. Th. L. J. Stallen en M. P. C. Vermeere; Louis, z. v. H. M. v. Alphen en E. Guillot. Overleden: Cornelia H. Schutters, 1 jAdriaan Smits, 54 j.Veronica F. van Biezen, 15 j Maria I. E. Krols, 1 m. Ingekomen van: Oosterhout, A. A. v. d. Kieboom Etten en Leur, H. H. v. RielRotterdam, A. A. Janssen Tilburg, A. L. Koek Hellendoorn, D. S. OlthuisBreda, H. W. Heijman Breda, P. Wefers-BettinkBaronesse J. P. C. H. van Reede tot Ter Aa en dochter. Vertrokken naar: Helmond, W. Zijl mans Roosendaal en Nispen, C. J. G. VoetenRaamsdonk, A. A. Emmen Zevenbergen, M. v. d. WielSchagen, A. J. Broeksma. Een paar voortrekkers. In Maart van dit jaar vertrokken een drietal boeren-arbeiders uit Haarlem mermeer naar Zuid-Afrika, om te gaan werken op de plaats van onzen oud landgenoot dr. A. Jurriaanse, in de na bijheid van Ermelo. Van deze emigrau- ten was er één, A. Roos, gehuwd, de beide anderen, B. Roos en P. Bier, waren vrijgezellen. Na een voorspoedige reis werden zij op het dorp Ermelo namens Dr. A. Juriaanse, hun toekom- stigen patroon, met een rijtuig met acht paarden afgehaald en naar de plaats gebracht, waar de eigenaar voor het echtpaar Roos en hun kinderen een huis had laten bouwen. „Je kan in Holland niet mooier wonen", schreef B. Roos aan de Zuid-Afrikaansche Voor- Mijnheer de Redacteur! Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2