geland zijn, nadat de Turksche forten verwoest waren. Aangaande de landing te Prevesa verneemt het Berl. Tageblatt uit Kon stan tinopel: Na een hevige beschieting is Prevesa ingenomen Vele gebouwen zijn verwoest, onder welke de woning van den moetissarif. Een vrij groot aantal van de inwoners is gedood. Zestien honderd Italianen zijn in de stad gekomen. Van Turksche zijde zijn vier bataljons tegen hen afgezonden en de strijd is reeds begonnen. De Daily News meldt, dat ingevolge een uit Tripoli ontvangen telegram de beschieting van die stad door de Itali anen Zondagavond een aanvang nam, onmiddellijk nadat de voor de overgaaf der stad gestelde termijn verstreken was. De bedienaars van het geschut aan boord van de Italiaansche oorlogsschepen deden hun best om enkel de forten te raken en de stad te sparen. Desniette min vernielde (beschadigde?) een der eerste kogels het paleis van den gou- veneur. De inwoners der stad verlieten haar, voodat de kanonnade een aanvang ram, en namen de beschieting in oogen- schouw van de heuvelhellingen die door de Turksche troepen waren ontruimd. Dezen werpen verdedigingswerken op om de Italianen tegen te houden. Reynolds's Weekly Newspaper be weert uit diplomatieke bron vernomen te hebben, dat de ware reden waarom Italië zijn aanslag op Tripoli verhaast heeft deze is, dat Italië van gezagheb bende zijde gehoord had, dat er geheime onderhandelingen tusschen Duitschland en Turkije over Tripoli gaande waren, waarbij overeengekomen zou worden dat Turkije Tripoli voor een groote som aan Duitschland zou afstaan. Naar de Temps zich uit Konstan ti nopel laat seinen, heeft Turkije voor de derde maal een beroep gedaan op de groote mogendheden. De correspondent te Rome van de Parijsche Temps seint, van gezagheb bende zijde te hebben vernomen, dat de oorlog wel eens spoedig zou kunnen worden gestaakt, dank zij de vriend schappelijke bemiddeling van Duitsch land en Oostenrijk. Turkije zou dan Tripoli geheel afstaan aan Italië. De Porte zou de souveteiniteit behouden, doch Italië zou alle bestuursfuncties in handen nemen. Men vermoedt, dat Italië op de blok kade van Tripoli een landing zal laten volgen en dat dan eerst bemiddelings pogingen gevolg kunnen hebben. De Tsaar heeft aan den gezant van Rusland te Lissabon opgedragen aan de Portugeesche regeering mede te deelen, dat Rusland de republiek Por tugal erkent. Zaterdag is te Oporto een samenspan ning voor het herstel van het Portu- geesch koningshuis ontdekt. Des morgens om twee uur zou door monarchisten te Oporto een poging ge waagd worden tot een tegenomwenteling. De samenzwering is echter uitgekomen. Het plan om de infanterie en de artil lerie te verrassen en de kazernes te nemen werd verijdeld. Gevechten had den in de straten plaats tusschen mo narchisten en carbonarios. De revolutionaire samenspanning te Oporto had vertakkingen in andere plaatsen in het Noorden, waar de rust thans hersteld is. Er zijn te Oporto 155 menschen in hechtenis genomen. i'iaalNeliik illieuwM. Heusden, 4 Oct. Vrijdag werd in de zaal van Concordia alhier een propaganda-avond gehouden door den Nederlandschen Bond van Vrouwen kiesrecht. Een vrij talrijk en zeer belangstellend publiek was opgekomen ten einde met het doel en streven van dezen bond bekend te worden. Mej. Steverding uit Arnhem opende de vergadering met een keurige improvisatie. Den vorigen keer was een afdeeling Heus- den opgericht met aanvankelijk 8 leden, het minimum bij de statuten voorgeschre ven. Reeds hadden enkele leden bedankt, zoodat de afdeeling dan zou moeten worden opgeheven. Mej. S. hoopte dat thans weer enkele leden zouden toetreden. Vroeger gold het jongens bij jongens en meisjes bij meis jes. Die ideeën zijn verouderd. Wij vrouwen wenschen geen strijd tegen de mannen te voeren, maar saam te werken om onrecht vaardigheden ën onbillijkheden uit den weg te ruimen. Ons doel is rechtvaardig en bil lijk. Waarom wordt ons dan het kiesrecht nog langer onthouden. Wij ook willen wer ken en strijden. Steunt ons daarom door uw lidmaatschap. Daarna hield mevr. De GoeijBlom uit Bussum een warm pleidooi voor het kies recht der vrouw. Volgens de wet is de uit voering van de ouderlijke macht alleen aan den man opgedragen, de vrouw heeft niets te zeggen. Toen de vrouw ging studeeren vond men dat onvrouwelijk, maar niet toen ze zangeres werd, steenen ging kruien of voor een schip in de lijn liep. De statistiek leert, dat er 45000 méér vrouwen dan man nen zijn. Deze kunnen toch allen geen dienst boden worden Als burgeressen moeten ze dan ook burgerrechten verkrijgen. Man en vrouw moeten naast elkander in de maat schappij staan. Wanneer de vrouw eenmaal zitting in het Parlement zal krijgen, zal ze zich waardig toonen. De zedelijke toestand van de maatschappij hangt af van de sociale ontwikkeling van de vrouw. Deze rede, welke een diepen indruk maakte verwierf een daverend applaus. Ter afwisseling werden door mej. C. Schroder, altzangeres te Utrecht, een zestal zangstukken voorgedragen, 3 Duitsehe en 3 Hollandsche liederen, welke veel bijval vonden. Tijdens de pauze werden geschriften en brochures op het kiesrecht der vrouw betrekking hebbende, verkocht. Nadat mej. S. de spreekster bedankt had, sloot zij met een woord van dank voor de opkomst dezen propaganda-avond. Verschillende personen, die zich als lid hadden aangemeld, hielden daarna de eerste vergadering. De propaganda-avond mag dus geslaagd heeten. Maandagmorgen werd de M. U. L. O. school voor de kinderen geopend. De ouders der kinderen waren uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Anders geen enkel openbaar vertoon. Om festiviteiten is het dan ook minder te doen. Wel om goed onderwijs en, naar we vernemen, was het optreden van den heer Ter Tooien flink, zoodat daarom de beste verwachtingen gekoesterd kunnen worden. Drie-en-twintig leerlingenzoo uit Heusden als uit de omstreken, warén opgekomen. Tien jongens en dertien meisjes. Maandagavond werd de Teekenschool van het Nut geopend, met circa 30 leerlingen. Hiertoe was het Bestuur van het Nut met het dagelijksch bestuur uitgenoodigd. Het onderwijs is in goede handen, zoodat ook hiervan de verwachting groot is. We wenschen Heusden geluk met beide inrichtingen, waaraan zoo eene groote be hoefte was en waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien. Het ligt nu bij het opkomend geslacht aan hen zelf om zich een weg te banen voor het leven. Die aanleg aan lust weten te paren zullen succes hebben. De onverschil ligen zullen het aan zich zelf te wijten hebben als ze later in de maatschappij achtergesteld worden. Bij den storm in den nacht van Zaterdag op Zondag is de buitensocieteit, die van hout opgebouwd is, erg gehavend. Een schut voor de veranda lag 's morgens gebroken tegen den-grond en daarnaast den geheelen zuidelijken vleugel van het gebouw. Alles werd direct gestut en voorloopig ge sloten, om verdere onheilen te voorkomen. Het water liep bij den volgenden westen wind sterk op. We hadden het in langen tijd die hoogte niet zien bereiken. Tusschen Besoijen en Drongelen en verder naar Capelle, stond alles blank en zijn een aantal schapen en runderen verdronken, die aldaar liepen te grazen. Te Elshout zijn verschillende boomen ontworteld en schoorsteenen afgewaaid. De pannen bleven flink op de daken, dank den overvloedigen regen die den storm vooraf ging. Van ongelukken hebben we tot heden niets gehoord. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. 1911 in de rijks postspaarbank ingelegd f 11736.14 en terug betaald f 18312.03. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5114. Werken «la m. Door den storm is in het dorp en in den Biesbosch onder deze gemeente veel schade aangericht. Behalve de verliezen aan vee, die nog niet geheel kunnen geconstateerd worden, weten we toch reeds met zekerheid, dat 50 schapen, 4 koeien, 2 kalveren, 1 paard en 1 veulen zijn omgekomen door het water dat allen schijnt verrast te hebben. In de kaden der polders Struikestuk, Vijfambachten, Ooie vaar en Dooijeman vielen gaten.Vele boomen werden ontworteld en in 't dorp viel er een zelfs op 't dak van een huisje in de kade, dat daardoor zeer gehavend werd, terwijl zinken dakbedekking hier en daar werd opgenomen en op den grond geworpen, om de pannen maar niet te noemen, 't Schip van F. A. Klop Tz. werd opgenomen en op de buitenwaard „de Nes" alhier neerge zet. Van den visscher C. Baggerman werden 2 beunen met visch weggeslagen en berok kenden den eigenaar een schade van ruim f 300,Doordat een stuk uit de kade van Struikestuk wegsloeg konden J. Ippel en drie dochters, die het vee in veiligheid zouden brengen niet meer thuiskomen en moesten van half negen tot half vier in 't stik donker op de kade doorbrengen. Velen moesten bij 't redden van het vee tot de borst in het water, en een, die daarbij uit gleed, zou zelf bijna verdronken zijn. Naar we vernemen is het schip van G. Versluis alhier, in 't Haringvliet gezonken. Morgenavond hoopt de Gemeenteraad te vergaderen des namiddags te 6f uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel B. en W. inzake een verzoek van A. van Rijswijk, machinist a. d. waterleiding tot nadere uitlegging zijner instructie. 4. Bezwaarschrift van W. F. A. Hagethorn, tegen het besluit v. d. Raad inzake zijner aanslag in den Hoofd. Omslag. 5. Benoeming stembureau voor de stemming van een lid voor de Prov. Staten. 6. Vaststelling van een reglement van orde waarvan een ontwerp door B. en W. wordt aangeboden. 7. Idem bedrijfsverordening v. d. waterleiding. 8. Voorstel B. en W. inzake bestrating van éen gedeelte der prov. weg bij de openb. lagere school A. Resoof jen. In den nacht van Zater dag op Zondag, is de geheele buitenpolder, achter deze gemeente onder water gezet. Des nachts gingen nog verscheidene boeren met lantaarns den polder in, om hun vee te halen, doch velen moesten met ledige handen terugkeeren, daar het meeste reeds verdronken was. Zondagmorgen kwamen de boeren uit Tilburg, om hun vee te halen, dat over de oude straat liep. Een groot aantal koeien, paarden en schapen, werd daar nog levend van daan gehaald, waarbij verschillende schoenmakers de be hulpzame hand boden en daarvoor een goede fooi ontvingen. Een zelfs, zekere K. D., had f 15 ontvangen. Capelle. De kolossale storm vanj.l. Zaterdag en Zondag heeft ook in deze ge meente op een verschrikkelijke wijze huis gehouden. Niet alleen dat verscheidene groote boomen geveld zijn, maar het door den storm in de polders gekomen water heeft aan zeer vele dieren het leven gekost. Jl. Zondag kon men de slachtoffers aan den dijk alhier bij tientallen tellen. De schapen die er aanspoelden, waren er tientallen, ter wijl er nog verscheidene kalveren lagen te drijven. Met drie roeibootjes heeft men nog enkele schapen, koeien en paarden, die in hout- of hekwerk verward zaten en daar door niet verder konden zwemmen, gered. Naar we hoorden zijn van een boer een 9-tal, van een andere weer een 30-tal schapen verdronken; zelfs is een paard een prooi van het water geworden. We zagen ook nog twee boomen ternedergeslagen, die den grond tot op een lengte van circa 2 meter hadden meegerukt. Naar we vernemen gaat de schoen fabrikant Kerst in de Nieuwstraat alhier een stoomschoenenfabriek bouwen. Dat hij suc ces met zijn nieuwe onderneming moge hebben. Onze vroegere dorpsgenoot A. Ver hagen, thans maréchaussee te Oudenbosch, behaalde de vorige week te Utrecht het politiediploma. Jl. Maandagmiddag werd alhier aan de aarde toevertrouwd het lijk van een 26-jarig jongeling, A. C. Kluijtenaar, vroeger onderwijzer in de kom alhier en 't laatst als zoodanig werkzaam te Baarn. Een 7-tal prachtige kransen bedekten de lijkbaar, ter wijl de lijkstoet door een 25 onderwijzers werd gevolgd. Op de begraafplaats voerden een 4-tal sprekers het woord, terwijl een broeder van zijn verloofde aan allen dank bracht. Won g;cn. In den donkeren storm- achtigen nacht van Zaterdag op Zondag heeft men uit een schuurtje van den schoen maker A. de Geus alhier, een geit ont vreemd. Bloedsporen wijzen aan dat het dier, brutaal genoeg, ter plaatse eerst nog is afgemaakt, maar verdere aanwijzingen om trent de daders ontbreken geheel. Di •ongelen. Het bestuur der onder- afdeeling Drongelen en omstreken van V. P. ÏT. heeft besloten de eiereD der leden voortaan naar de veiling te Roermond te zenden. Russen (Hank). Tusschen Zaterdag en Zondagnacht 1.1. is met den hevigen storm de polder den „Steen" alhier onder water geloopen. Verscheidene paarden, koeien en schapen zijn er verdronken van de alhier wonende landbouwers. Ook zijn er boomen van twee meter dik omgewaaid, de openbare weg was op ver schillende plaatsen gestremd. Gameren, Het mond- en klauw zeer blijft maar steeds heerschenevenzoo begint de vlekziekte onder de varkens hier en daar offers te vragen, hoewel nog niet in dit dorp, maar in omliggende, wat voor velen een groot verlies is, aangezien er verscheidene sterven welke reeds 200 250 pond wegen. Het buitengewone stormweer van j.l. Zaterdagnacht heeft ook hier veel schade berokkend. Verscheidene boomen werden ontworteld, hooimijten tegen den grond geworpen of 't maar oppers waren, ook de fruitboeren hebben veel schade geleden, ontzettend veel fruit is afgewaaid. 's-füravenmoer. De storm van Zaterdag en den daaropvolgenden nacht, heeft ook hier belangrijke schade aange richt. Vele boomen zijn ontworteld en in de talrijke boomgaarden is het laatste rijpe fruit voor een groot gedeelte afgeslagen, waardoor de verkoopwaarde aanzienlijk daalt. Het vee in den buitenpolder moest wegens den hoogen vloed naar veiliger plaatsen worden overgebracht, waarmede men tot in het holle van den nacht bezig was. In de haven werden een paar vaar tuigen op den wal geslingerd, vanwaar zij met een volgend getij, Zondagmorgen nog konden verwijderd worden. Het bestuur der afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is voornemens den 1 November a.s., alhier eene bewaarschool te openen. Een lokaal der openbare school wordt hiervoor ingericht, terwijl in den tuin der onderwijzerswoning eene speelplaats zal worden aangebracht. Eene oproeping voor eene onderwijzeres is bereids gedaan en ongeveer 20 leerlingen zijn door de ouders aangemeld. Ilei'pl, Maandagavond hield dever- eeniging van Geitenfokkers een algemeene ledenvergadering. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat de vereeniging uitstekend werkt en haar doel: elkander onderling te steunen goed heeft bevorderd, doch er kan meer gedaan worden en wel in de eerste plaats tot veredeling van het ras. Hiermede was de vergadering het eens. Er werd besloten dekmateriaal aan te koopen van het zoo zeer gezochte Saanenras. Tevens werd besloten, dat ook niet-leden der ver eeniging uit omliggende plaatsen hiervan ook gebruik zullen mogen maken tegen een zeer billijk tarief. Onze ijverige postbode G. Muijen, ontving een traktementsverhooging van f 60. Wij wenschen hem hiermede van harte geluk. Ook in onze gemeente heeft de storm nogal huisgehouden. Eenige boomen werden ontworteld, terwijl aan verschillende huizen averij is bekomen. Het fruit dat nog aan de boomen hing, is bijna totaal afgewaaid. Kerkwijk. Vrijdagmiddag zakte plotseling een gedeelte van het plafond der christelijke school in. Het gebeurde in het lokaal van de onderwijzeres. De kleinen kwamen gelukkig met den schrik vrij en kregen tot troost enkele dagen vacantie. De Arrondissements-Schoolopziener jhr. mr. Tulleken uit Nijmegen was toevallig juist aanwezig. Heeuweii. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de afgeloopen maand ontvangen 32 en verzonden 21 tele grammen. Nederhemert, (Noordzijde.) Zater dag begon het water, opgestuwd door een Westerstorm, onrustbarend te wassen en bereikte een hoogte van 2 meter boven ge woon peil. Enkele veehouders, wier vee in Den Biesbosch weidt, ontvingen bericht, dat aldaar door den buitengewonen vloed, veel runderen zijn omgekomen. (Zuidzijde.) De Christelijke jonge- lingsvereeniging zal Vrijdag a.s. haar 43 jarig bestaan vieren. In het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente zal de voorver gadering worden gehouden met een feest rede van ds. Pannebakker. Raauisdonk. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. 1911 in gelegd f 8510,98 en terugbetaald f 10162,47. Laatste boeknummer 4780. Door den hoogen vloed zijn onder deze gemeente van verschillende land bouwers paarden, koeien, kalveren en scha pen verdronken. Maandagavond maakte zekere P. v. D., midden in de kermisvreugde, door zich een mes in de borst te steken, een eind aan zijn leven. Raamsdonksveei* Woensdag avond wachten ons een drietal uitvoeringen. Bij den heer A. P. de Reijer komt het ge zelschap Faveur uit Rotterdam, bij den heer P. v. Onzevoort, treden de komieken De Laat en Van Nieland op, en in de oude school geeft de harmonie eene uitvoering. Door de duisternis misleid, is de 79-jarige heer Abr. Bouwens alhier, op San- doel in een sloot geloopen en verdronken. Sprang;. Vrijdagavond, toen zekere B., zijn kalveren liet drinken, kwam hij tot de ontdekking, dat een zijner beste dieren, dood in den stal lag. Voor genoemde een heel schadepostje. Gedurende de vorige maand, werd op de rijkspostspaarbank alhier belegd f 1783,38, terugbetaald f 334,99. Behandeld werden 32 telegrammen, waarvan 18 ont vangen en 14 verzonden werden. De storm die Zaterdagavond bij oogenblikken wel een orkaan leek, heeft ook in deze gemeente veel sporen achter gelaten. Z. o. zijn verscheidene rieten daken stuk gewaaid, dakpannen afgeworpen, boomen ontworteld of afgebroken, en is het grootekerkraam aan de Noordzijde van het Ned. Herv. kerkgebouw geheel stuk ge waaid. Ook zijn verschillende landbouwers door dezen storm getroffen, doordat van hen verschillende schapen, kalveren of koeien, die in den polder liepen, verdron ken zijn. Vrfjh.-Cappel. In de rijkspost spaarbank werd alhier over de maand Sep tember ingelegd f 3631,36, terwijl aan het hulppostkantoor werden behandeld 37 tele grammen, waarvan 17 verz. en 20 ontv. Gevoerd werden 23 gesprekken. Uk Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de wed. H. M. alhier, voor de 2de maal dit jaar van hetzelfde land aardappelen (schoolmeesters) heeft ge rooid. Zuilicliem. Bij de vanwege Burge meester en Wethouders dezer gemeente ge houden aanbesteding van het bouwen eener veldwachterswoning met aanverwante wer ken werd als volgt ingeschreven door: P. van Straten, Woudrichem f1320. J. G. van Willigen, Gameren -1310. L. Smulders, Rijswijk (N.Br.) - 1300. A. van Eek, Gameren -1297. F. van Willigen, Gameren. -1260. D. G. Mans, Andel (N.Br.). -1245. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. kerknieuws. §prang. Donderdag a.s. des nam. 2 uur hopen de Zondagschool-onderwijzers B. de Rooij en A. Janson, met de kinderen der Chr. zondagschool in het Ned. Herv. Kerkgebouw jaarfeest te vieren. Voor elk belangstellende is dit jaarfeest toegankelijk. Kitanrnlnnd, RE STOR11. De storm, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag over ons land woed'le, heeft een ontzettende verwoes ting aangericht. Het water, door den hevigen wind opgestuwd, heeft de meeste buitenpolders overstroomd, waardoor veel vee omgekomen is. Uit bijna alle plaatsen van ons land komen berichten in van vernielingen van daken, ruiten enz., terwijl het getal omgewaaide boo men ontelbaar is. O. a. heeft de storm het zoo geroemde Haagsche bosch in stukken geslagen. Gedeelten van een paar honderd vierkante meter, waar geen boom meer staat, komen telkens voor. Vlak achter het Malieveld tusschen Leidsche weg en den z.g.montagne-russe, achter Benoordenhout, staat, behalve vlak aan deze wegen, zoo goed als niets .neer overeind. Het is één ruïne. Te Leiden is een uithangbord op de HoogewoerJ afgerukt; het viel een zes tienjarige jongen op 't hoofd, die be wusteloos ineenzakte en vermoedelijk aan een hersenschudding, bezweken is. Op de plantage woei een schoorsteen van het dak van de woning van dr. Andrae en kwam terecht op een voet ganger. Mot een gebroken been werd de man opgenomen. Hij is ook aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond laat is de stoomboot Oude Maas door den storm en den sterken stroom met zooveel kracht tegen de brug bij Spijkenisse geslagen, dat als 't ware het geheele bovendek werd afgerukt. Een der passagiers raakte tusschen de leuning van het bovendek en de brug beklemd, waardoor hij zoo ernstig aan de borst gewond werd, dat hij weldra overleed. Uit Maassluis meldt men: De stoomloodsboot Hellevoetsluis is binnengekomen met zware stormschade. Kapitein Berkhout, de loods Kuit en de kweekelingen Schaap en De Geus zijn verdronken. De loods Kolster is gewond en stervende. Uit Stampergat: De storm heeft aan de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek alhier groote schade aangericht. Een groot gedeelte van het dak werd afgerukt, muren zijn ingestort en verschillende machines werden beschadigd. Men moest onver wijld het bedrijf stop zetten en de vuren dooven. Het Russische driemastschip City of Benares, gekomen van Queenstown en bestemd naar Sundsvall, is bij West- kapelle gestrand. Van de bemanning, bestaande uit twintig koppen, zijn er tien gered en tien verdronken. Uit Dinteloord meldt men omtrent een scheepsramp in het Volkerak: Door den hevigen storm zijn twee sleepbooten Edison en Nelson van Dor drecht en Sliedrecht, kapitein van de Klooster en Groenewegen tegen den aan het Volkerak gelegen dijk van den Drievriendenpolder, geslagen. De sleepbooten hebben veel averij, terwijl 2 tjalken zijn gezonken en nog drie schepen op de gorzen tegen den dijk zitten. Van de bemanning van de sleepen waren Maandag reeds negen lijken aan gespoeld o. a. de Wd. Hendriks van Dordrecht met zoon en vier dochters, P. de Vries, stoker van Dordrecht en Antonie Harselo, 16 jaar, zoon van den eigenaar van de Edison. Te Dintelsas zijn twee tjalkschepen zonder bemanning komen aandrijven; ook daar zijn op 'toogenblik twee lijken gevonden die naar de gemeente Fijnaart zijn overgebracht. De dijken van den Drievriendenpolder en van den Carolinapolder onder deze gemeente zijn doorgebroken. Uit Bruinisse: De hevige noordwesterstorm heeft hier Zaterdagavond zeer groote schade toegebracht. De havendam, die bij gewoon storm weer de booten in de haven voldoende beveiligt, bleek al spoedig tegen den buitengewoon hevigen golfslag niet be stand en sloeg totaal weg. Alle booten in de haven geraakten spoedig op drift en werden de een tegen de ander tot wrakhout geslagen. Ruim een honderd tal hoogaarzen zijn weggedreven en op de schorren tegen den Anna Jacoba- polder terecht gekomeneen veertigtal dreven hier tegen den dijk en verschei dene werden totaal wrak. Hierdoor is aan de Bruinisser visschers voor meer dan honderd duizend gulden schade berokkend. Ook de dijk aan de noordzijde van den polder had het hard te verant woorden. Op één plaats sloeg over een lengte van ongeveer 300 meter het buitenbeloop geheel weg, zoodat de kruin op meerdere plaatsen weggezakt is en op andere plaatsen maar 10 tot 20 c.M. breed meer is. Op verschillende andere plaatsen sloegen groote gaten in het buitenbeloop. Met het oog op het gevaar voor doorbreken van den dijk werd Zondagmorgen om 4 uur de klok geluid, ten einde de dorpelingen te waarschuwen en op te roepen om met alle weerbare mannen aan het behoud van den dijk te werken, door zeilen en zakken zand in de gaten aan te brengen. Zoover bekend is, is onder de Brui nisser varensgezellen slechts één doode- lijk ongeval te betreuren. Een zoon van schipper Bouwens, die zich met zijn vader van het in gevaar bevindende schip in de roeiboot trachtte te redden, sloeg overboord en verdronk. Te Katsche veer zijn tien hoogaartsen en een houten tjalkschip, die daar voor anker lagen, tegen den dijk geslagen. Van een mosselschuit vreest men dat de opvarenden verdronken zijn. Van het rijnschip Albertus S. E. is op de Maas ter hoogte van Maassluis door den zwaren storm een luik opengeslagen, met het gevolg dat de 14-jarige zoon over boord is geslagen en verdronken. Omtrent de overstroomde polders in Oostelijk Zuid-Beveland wordt het vol gende gemeld: De dijken van de in 1907 herdijkte Bathpolders hebben zich totnogtoe goed gehouden, wel zijn de plaatsen, waar toen gaten zijn ingeslagen, ook thans ernstig beschadigdmen hoopt door middel van zakken zand en ander ver sterkingsmateriaal dit meest* zwakke gedeelte hoogwaterberm voor weg slaan te behoeden. De in dit jaar gelegde dijk van den nieuwen polder tusschen Woensdrecht en Rilland, behoorende aan het Rijks domein, is echter weggeslagen, er is zoo goed als niets van overgebleven. En aan herdijking kan in de eerste jaren niet gedacht worden, daar geen plaatsen voor grondhaling voor het ma ken van een nieuwen dijk meer aan wezig zijn, zoodat het verloren gaan van dezen polder een niet geringe schade

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2