Het Land van Heusden en Alleoa, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3O06. Zaterdag 28 October, land van alt^5 voor De opstand in China. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Yj ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De Landdag van Reuss oude linie heeft met 7 tegen 5 stemmen een voor stel aangenomen, volgens hetwelk be lastingplichtigen van beiderlei kunne, die boven de 30 jaar en niet getrouwd zijn, een extra belasting van 5 pet., en indien zij meer dan 6000 mk. inkomen hebben, van 10 pet. zullen te betalen hebben. De Wrights, die de baanbrekers zijn geweest op het gebied van het vliegtuig, hebben weer een uitvinding gedaan. Zij hebben glij- of zweeftoestellen gecon strueerd, waarmee het mogelijk is, van een heuvel of toren door de lucht naar beneden te glijden of te zweven, en daarbij geruimen tijd in de lucht zwe vende te blijven. Dezer dagen heeft Orville Wright een knap stuk uitge haald door in een fiinken storm met zijn toestel van een hoogte van 50 M. neer te zweven en daarbij, zonder van een motor gebruik te maken, 9 minuten en 45 seconden in de lucht te blijven. Ook wordt beweerd, dat Orville Wright zich eenigen tijd geleden minuten met zijn zwever op eenzelfde hoogte in de lucht had gunnen houden, enkel door gebruik te maken van de levende kracht van den wind. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Konstantinopel het volgende draadlooze telegram van het stoomschip Principessa Maria geseind: Het schijnt, dat er uit gebreide Turksche mobilisatie voor de deur staan Daar er volgens betrouwbare inlichtingen ook gevaar bestaat, dat in Bulgarije de oorlogspartij het zal winnen, schijnt, niettegenstaande alie verklarin gen van neutraliteit, de vrede op den Balkan volstrekt niet gewaarborgd. Uit Chicago seint de Press Telegraph De rassenstrijd in Oklahoma neemt een buitengewoon ernstig karakter aan. Het halve garnizoen is opgeroepen, om den toestand meester te worden. Een telegram uit Oklahoma City meldt, dat Dinsdagavond verschillende blanke fa milies op boederijen in de nabijheid van Cometa, waar het eerst de onlusten uitbraken, op wreade wijze door negers zijn vermoord. Verscheidene boerderijen van blanke landbouwers zijn door negers verbrand. In al deze gevallen werden de vaders aan hun eigen huizen opge hangen en hun lichamen met kogels doorboord. Ook werden velen van de zwarte moor denaars gedood. Uit de Riviera wordt gemeld, dat hevige wolkbreuken daar groote schade hebben aangericht. In Rapallo, Chiavari en Santo Margerithe gingen watermassa's van meer dan 2 meter hoog door de straten. Bruggen en huizen werden ver nield. I)e schade word op meer dan één millioen lire geschat. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De arbeid aan de Fransch-Spaansche tunnel door de Pyreneeën moest gestaakt worden, omdat in de tunnel aan Fran- sche zijde een groote doorbraak van water plaats had, die de-tunnel in een woesten stroom veranderde en de ar beiders noodzaakte overhaast de vlucht te nemen. Wanneer het vermoeden be waarheid wordt, dat het water van het meer van Estanges op een der Pyre neeëntoppen afkomstig is, zal de arbeid om het gat te stoppen langdurig en kostbaar zijn. Buitenlandsche bladen bevatten het verslag van een interview, dat een pers man te New York gehad heeft met Soen-jat-sen, den Chineeschen revolu tionair. Soen gelooft dat de dagen der Mant- sjoe-dynastie in China geteld zijn. De opstandelingen zijn meester van de Jangtsé. Wij staan aan den vooravond van een beslissenden slagdie zal volstredeu worden op een 190 K.M. benoorden Hankou en zal het lot van het rijk bezegelen. De lieden die nog trouw zijn gebleven aan de dynastie beginnen, met het oog op het succes van onze zaak, steeds meer te wankelen in hun trouw aan de dynastie. De opstande lingen hebben handlangers in de gar nizoenen om Peking, en zoodra wij het sein geven, zullen die garnizoenen in opstand komen. Soen-jat-sen verklaarde, dat hij den huidigen opstand had voorbereid om de zaak van het volk te dienen, dat de corruptie en de administratieve wille keur van de Mantsjoes haat. De disci pline onder de revolutionairen is goed, volgens Soen-jat-sen. De beweging was zuiver tegen de Mantsjoes gericht. Indien de republiek werd uitgeroepen zou tijdelijk de staat van beleg moeten worden ingevoerd, maar het tijdperk der vrijheid zou daar spoedig op volgen. De positie der Chineesche vrouw zou geheel worden veranderd evenals het gezinsleven. Voor China zou een tijdperk van herleving intreden zoodra de Chineesche vlag over Peking zou wapperen. Telegrammen van Woensdag uit Sjanghai melden, dat, naar daar ver luidde, de gevechten te Hankou opnieuw zijn begonnen. De opstandelingen hebben Seng-tsjou, een provinciestad, vermeesterd. Het is een belangrijk strategisch punt, omdat de spoorweg uit Kai-feng en de spoorweg van Peking naar Hankou er samen komen. Ambtelijke berichten uit verschillende middelpunten van den opstand toonen aan, dat de rebellen de grootste voor zorgen treffen, opdat hunne aanhangers geene uitspattingen bedrijven. Zij toonen blijkbaar geen verlangen om zich van de steden meester te maken, die reeds instemming met den opstand betuigd hebben, voor zij in de gelegenheid zijn ze metterdaad te besturen. Zij wenschen bij den opstand zoo min mogelijk bloed te vergieten. Volgens een te Londen ontvangen bericht hebben de Chineesche opstan delingen betrouwbare berichten ont vangen uit Tokio, naar luid waarvan een gedeelte van het Japansche leger gemobiliseerd is. Ook de Japansche vloot ligt klaar om de Mantsjoes te gaan helpen, waa neer dezen de hulp van Japan mochten inroepen, om de dynastie te handhaven. De opstandelingen dreigen dat zij een zoodanige inmenging zouden beantwoor den met een tegen Japan gerichten algemeene boycott beweging. Agenten der revolutionairen schijnen in Rusland te stoken, ten einde een gewapende inmenging van Rusland in Mongolië uit te lokken. Aan de Times wordt uit Sjanghai gemeld, dat op een vergadering te Kan ton van groote kooplieden en meerge- goeden besloten werd, niet toe te staan, dat geld en troepen naar het noorden worden gezonden om de regeeringstroe- pen bij te staan. Uit Sjanghai wordt uit goede bron gemeld, dat 10,000 man Japansche troe pen Moekden zijn binnengekomen naar men aanneemt, op verzoek van de Chineesche overheid. Chineesche ambtelijke berichten ma ken melding van den val van Foetsjou (tusschen Sjanghai en Kanton in de onmiddellijke nabijheid van de kust gelegen) en het vermeesteren van de douanekantoren door opstandelingen. De toestand wekt te Sjanghai onrust met het oog op de mogelijke uitwerking der gebeurtenissen te Kanton en te Foetsjou op de bemanning der vloot, die vrijwel geheel uit Kaoton en uit de Provincie Foekein (waarvan Foetsjou de hoofdstad is) afkomstig is. BINNENLAND. De heer A. E. Dudok ran Heel heeft in verband met den toestand onzer weermiddelen, welken hij uitvoerig uit eenzet, een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin hij verzoekt in het aanhangige wetsvoorstel het aantal lichtingen van leger en landweer ieder met één te vermeerderen en den Min. van Oorlog uitnoodigt, als gevolg van dat besluit, zoo spoedig mogelijk een voorstel in te dienen, strekkende tot oprichting van een grens- en kustwacht. Menscheneters. Aan het kort ver slag omtrent den stand van zaken in het gewest. Zuid Nieuw Guinea, ge durende de maand Juli 1911, is het volgende ontleend: Er werd een tournee gemaakt naar enkele stammen, wonende aan de boven Meraurivier. Daarna werden eenige tochten gemaakt naar het binnenland. Enkele kampongs waren bewoond, ter wijl andere verlaten waren. Zoowel de doorgetrokken landschappen als de aan getroffen inboorlingen leverden weinig verschil op met de andere aan de kust waargenomen landschappen en bevol king. Met zekerheid echter kan gecon stateerd worden, dat bijna alle stammen aan de boven Merau kanibalen zijn. Zij geneeren zich heelemaal niet zulks te erkennen. In een der kampongs werden tropheeën van schedels en lad dertjes van arm- en dijbeenen aange troffen. Tengevolge van het stijgen van het water in deLangstraatsche buitenpolders, worden de bewoners in den naasten omtrek zeer geplaagd door muizen en ratten. Deze diertjes, die eerst in ontel bare menigte in de weilanden huisden, hebben thans een goed heenkomen ge zocht in de huizen en stallen der men- schen. Al worden er ook duizenden gedood, hun aantal schijnt niet te ver minderen. 't Is een ware plaag geworden. Men schrijft uit Venlo, d.d. 24 dezer aan de N. R. Crt. Het gemeentebestuur heeft heden in publieke veiling gebracht den levenden en dooden inventaris van een dieren spel. Toen de najaarskermis in de laatste week van September was afgeloopen, en de kramen en spellen van het ker misterrein waren verdwenen, bleef daar vrijwel onbeheerd een kijkspel achter - er was alleen een jongen aanwezig, die geenerlei opdracht van zijn baas had gekregen. Alle navraag en onderzoek naar den wettigen eigenaar bleef vruch teloos, hij was niet te vinden, en de gemeente zag zich opgescheept met en kele opgezette slangen, een schildpad, een wild varken, een zeehond, een paar zeearenden enz. In een plaatselijk blad werd een paar maal de verkooping aangekondigd, en heden is ze doorgegaan, onder toeloop van veel belangstellenden. De zeehond bracht drie gulden op, hij had aan de gemeente meer dan vier gulden aan vischdiners gekost; het wilde zwijn ging weg voer f 2.50, en een papegaai 't was een sprakeloos oudje kon nog ruim f 8 opbrengen. Woensdagmorgen is te Amsterdam op het Hekelveld, op aanwijzing van een goud- en zilverhandelaar van den Nieuwendijk, iemand aangehouden, die aan dezen eenige malen tafelzilver had verkocht. Toen hij dit dien morgen weer wilde doen en daarbij vrij onver schillig was, welke prijs hem betaald zou worden, vatte de winkelier argwaan op en waarschuwde de politie. Vermoed wordt, dat het tafelzilver afkomstig is van een onlangs gepleegde inbraak in een woning aan den Koninginneweg. Men meldt aan de „Tel.": Dinsdag overleed in het dorp A., bij Helmond, de maréchaussée V.. na bekend te hebben, dat hij 6 jaar geleden zeke ren Van Dueren met den kolf van zijn geweer doodgeslagen en daarna opge hangen had om den schijn op te wekken dat de ongelukkige zelfmoord had ge pleegd. Men begrijpt dat de ontsteltenis in het dorp zeer groot is, daar D. als zeer oppassend man bekend stond en men nooit heeft kunnen begrijpen, waarom hij tot deze daad zou zijn overgegaan. Het lijk zal opgegraven worden, teneinde het geval verder te onderzoeken. Het Handelsblad meldt: De Tilburgsche Industrie- en Handels bank is gisterenmorgen om 9 uur ge sloten. De directeur Bidez is verdwenen. Ook is de boekhouder Bertens afwezig. Deskundigen zijn bezig met onderzoek der administratie. Nadere bijzonderheden ontbreken. Te Winsen, in de gemeente Ewijk (Maas-en-Waal) is op den uiterwaarden polder van Vrijheer Van Nagel Doornick eene grindlaag aangeboord, diep van 16 tot 20 meter, en slechts één meter onder den beganen grond. Deze grindlaag strekt zich uit over 17 hectaren oppervlakte, in de nabijheid van de rivier de Waal. Er bestaat plan dit rijke grind veld eerlang te exploi- teeren. Aan mevrouw Béatrix de Rijk, onze landgenoote, heeft de Aéro-Club de France het brevet voor bestuurster van vliegtuigen uitgereikt, met toestemming van de Ned. Vereen, voor Luchtvaart, zooals dat tegenwoordig vereischt wordt. Mevrouw de Rijk is de eerste Neder- landsche vrouw, die het brevet behaald heeft. Dinsdagnacht heeft een brutale in braak plaats gehad bij de familie Van Heutz te Heelsum. De dief of dieven zijn door de serre binnengekomen. Al het zilverwerk is gestolen, terwijl pa pieren verscheurd en kasten opengebro ken werden. Het testament van mevrouw lag geopend. Een onbekende man is Woensdag avond zwaar beschonken op het Hofplein te Rotterdam op de straat liggende ge vonden. In den loop van den nacht is hij in den politiepost aan de Galerij ge storven, zonder bij kennis te zijn geko men. Een onzer abonnés, de Heer B. Ver doorn te Iowa in de Ver. Staten van N.-Amerika (vroeger te Heesbeen woon achtig) schrijft ons in het Nieuwsblad te hebben gelezen, dat hier meermalen groote aardappelen worden gerooid. Hij verzoekt ons mede te deelen dat zulks in Iowa geen bizonderheid is. Hij toch heeft er velen gerooid van 1 Va pond en zelfs een van 2 pond en 1 ons. (Dat zal dan wel een buitengewoon exemplaar zijn. Men schrijft aan de N. R. Ct. In België heeft men in den laatsten tijd op verschillende plaatsen proeven genomen met het middel van den Ita- liaanschen geneesheer Morandi van Cö- mi, dat zoowel het mond- en klauwzeer moet voorkomen als genezen. Het genees middel is zeer eenvoudig en bestaat in het toedienen van een thee van wilden thym. Het middel is overigens onscha delijk, goedkoop en gemakkelijk toe te dienen. Onder toezicht van den heer baron Van der Bruggen, oud-minister van landbouw, zijn in zijne woonplaats Wiels- beke enkele proeven genomen, die alle uitstekend geslaagd zijn. Van de 136 leden der aldaar bestaande melkerij- vereeniging hebben er 133 het middel van dr. Morandi toegepast. Geen hunner runderen werd aangetast. De andere 3 kregen allen het mond- en klauwzeer in hunne stallen. Zoodra echter de ziekte zich vertoonde, werd het genees middel aangewend. De zieke dieren genazen zonder reel te vermageren en zonder droog te vallen. De runderen, welke niet aangetast waren, bleven gezondofschoon ze gedurig met de zieke dieren in aanraking kwamen. Dezer dagen zijn eenige kamerleden, senatoren, alsmede landbouwkundigen, veeartsen en ambtenaren van het ministerie van landbouw naar Wielsbeke geweest om zich zeiven te overtuigen en het gevolg van dit bezoek is, dat aan den minister van landbouw verzocht is zoo spoedig mogelijk proefnemingen te laten ver richten door een commissie, door de regeering benoemd. Intusschen kunnen landbouwers, die het geneesmiddel wen schen te gebruiken, het bekomen bij den heer baron Van der Bruggen te Wielsbeke. Vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN, op Dinsdag 24 October 1911, des avonds te 7.30 ure. Voorzitter: Burgemeester P. L. Honcoop. Secretarisde Heer H. J. v. Eggelen. Tegenwoordig alle raadsleden. Punten der agenda: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Aanbieding gemeentebegrooting 1912. 3. Rekening 1910 en begrooting 1912 Godshuizen. 4. Voorstel van het bestuur der Gods huizen tot herziening van het bestaande reglement. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, regeling jaarwedden onder wijzend personeel van M. U. L.O. en lagere school. 6. Voorstel B. en W. tot wijziging der begrooting 1911. 7. Ingekomen stukken. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden door den Secretaris de notulen van de vorige vergadering voor gelezen en na zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd te zijn, vastgesteld. Bij de aanbieding van de gemeente-be grooting voor 1912 wordt door den Voor zitter eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Van Andel, Veerman en Mol. Voor de rekening 1910 en begrooting 1912 Godshuizen wordt de commissie ge vormd door de heeren Vos, Prins en Mol. Bij de herziening van het reglement der Godshuizen komen B. en W. met een voor stel om art. 3 zoodanig te wijzigen, dat de regenten geen leverancies aan die instelling mogen hebben en bij overtreding strafbaar gesteld zullen worden gesteld met vervallen verklaring van hun post. De heer Veerman betoogt, dat de regenten daardoor weinig voordeel genieten en de cijfers werkelijk te laag zijn voor zulk eene bepaling. De Voorzitter acht dit artikel overeen komstig de gemeentewet. Het behoort er in. De heer Van Andel verheugt zich over dit artikel, vooral de uitbreiding, welke is aangebracht, om overtreding met vervallen verklaring strafbaar te stellen. De heer Vos leest wel in art. 14 van verkoop van veldgewassen, boomen enz., dat zulks in het openbaar geschiedt, maar vraagt of dit ooX het geval is bij verhuring. De Voorzitter deelt mede, dat dit in de Armenwet voorkomt en verhuring steeds plaats heeft conform die wet. De heer Prins maakt aanmerking op het woord rentmeester. Spreker vindt ontvanger of penningmeester juister, daar het woord rentmeester zulk een macht in zich sluit. De Voorzitter zegt, een rentmeester is nog geen baas over de geheele zaak. Hij kan geen stap verder gaan dan zijn prin cipaal verordend heeft. De heer Van Everdingen wil den naam rentmeester behouden. In het oude reglement moest de rent meester een „zakelijken" borg stellen. De heer Veerman zegt, het geval zou zich kunnen voordoen, dat zich een zeer geschikt persoon aanbood, maar de borgtocht van i 3000 niet kan storten, dan zou het jammer zijn dien persoon om die redenen te moeten afwijzen. De heer Van Andel wijst er op, dat zulke personen door een maatschappij van zeker heidsstelling geholpen kunnen worden en stelt daarom voor het woord „zakelijk" te laten vervallen. Aldus besloten. De geheele wijziging wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe salaris-regeling voor het hoofd der M. U. L. O. school zal zijn: minimum f1350, met periodieke verhoogingen tot f 1550, benevens f 200 vergoeding voor huis huur. Voor de onderwijzers aan die school met acte Pransch minimum f 700 met periodieke verhoogingen tot f950, hoofdacte en ver plichte hoofdacte (volgens de wet) succes sievelijk f100 en f 200 meer. Bovendien zullen zij voor Duitsch, Engelsch en Wis kunde voor elke acte f50 genieten. De jaarwedde voor het hoofd der lagere school minimum f 1100, met periodieke verhoogingen tot f 1300, benevens vrije woning. Voor de onderwijzers minimum f570, maximum 895 en voor de onderwijzeres id. f520, id. f875. Eventueele vergoeding voor huishuur minimum der wet f50. Als dienstjaren komen in aanmerking, zoowel die bij het bijzonder, als openbaar onderwijs zijn doorgebracht. Daarna wordt deze regeling met algemeene stemmen aangenomen. Voorgelezen wordt een verzoek van mej. Kramer om eene belooning van f25 te mogen ontvangen voor het geven van nut tige handwerklessen aan de M. U. L. O. school. Wordt toegestaan. De begrooting van 1911 moet verhoogd worden met f300 (schoolbehoeften M. U. L. O. school), met "f700 (nieuwe school, waarvan f500 gerestitueerd wordt); salaris

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1