De opstand in China. rijksche en andere banken en eindelijk nog 100 millioen "lire in goud en 200 millioen lire aan andere deposito's. De correspondent te Tripoli van de Times hangt in een bericht van 28 dezer een verschrikkelijk tafereel op van de weerwraak, die de Italianen op de Arabieren genomen hebben. Volgens den correspondent is die wraak ontaard in een algemeene, radelooze slachting, want vele Italiaaiische soldaten hebben in bandelooze woede schuldigen en on- schuidigen afgemaakt. De correspondent betwijfelt of een dergelijk bloedbad noodzakelijk was. Het zal ongetwijfeld nieuwe wraak uitlokken. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel seint d.d. 30 dezer aan zijn blad: Uit een vol strekt betrouwbare bron verneem ik, dat de generale staf hedenmiddag een telegram uit Tripoli heeft ontvangen, volgens hetwelk Tripoli door de Turken is heroverd. In een verbitterden strijd van twee dagen werden 5000 Italianen gedood, 900 gevangen genomen en 95 kanonneD, 37 mitrailleurs en 1700 kisten schietvoorraad buitgemaakt. De bevestiging van dit bericht door bet ministerie van oorlog laat nog op zich wachten. Het schijnt ook zeker, dat de kabel van Tripoli weer in Turksch bezit is, omdat het telegram aan den generalen staf onmiddellijk uit Tripoli heet gekomen te zijn. Dezelfde correspondent seinde nog: Van een niet-Duitsch hoog diplomaat heb ik vernomen, dat hem hedenmiddag bij de diplomaten-audiëntie op de Porte de minister van buitenlandsche zaken Assim heeft medegedeeld, dat de Itali anen in Tripoli waren ingesloten en de witte vlag hadden geheschen. Naar de Terdzjoeman meldt, vormden de Italianen ten slotte een carré om het ziekenhuis, waarin alle voorraden en de meegebrachte minutie opgehoopt waren. De Turken en de Arabieren braken echter door het carré heen en maakten zich van alles meester. In de stad heerscht een blijde opwinding over de overwinning, waaraan men zeker gelooft. Wij meenen dat deze berichten met het grootste voorbehoud aangenomen dienen te worden, aangezien de Porte er nog over zwijgt. Er zou geen reden voor zijn om zulk een belangrijk be richt als de herovering van Tripoli, achter te houden. Men verzwijgt wel nederlagen, maar geen groote overwin ningen. Naar het Giornale d'Italia bericht, staat in Italië het oproepen van de reserve van 1889, in het geheel 100,000 man, voor de deur. Van Florence, Mou- dovi, Bologna en Rome zullen nog andere troepen worden gezonden. Van Milaan zijn gisteren 170 Alpenjagers naar Tripoli vertrokken. Uit Sjanghai wordt aan de Standard geseind, dat de geruchten, naar luid waarvan de keizerlijke familie naar Moekden zou gaan om zich daar onder bescherming der Japanners te stellen, algemeene onrust heeft gewekt onder de Europeanen, die vreezen, dat er dan internationale verwikkelingen zouden kunnen ontstaan. Het gerucht gaat, dat zich een sterke Japansche militaire expeditie naar Mantsjoerije heeft in gescheept. De Keizerlijke familie heeft een be gin gemaakt met het afstaan van haar schatten. De Keizerin-Weduwe heeft een millioen taëls geschonken ter be strijding van militaire uitgaven in de provincie Hoepé. De Daily Mail verneemt uit Peking, d it de schenking der Keizerin-weduwe er toe strekt om te vergoeden wat was verloren gegaan bij den aanval der muiters ten noorden van Hankou, toen deze de krijgskas van de regeerings troepen onder Jintsjang, inhoudende l1/, millioen taëls, hadden buitgemaakt. Uit Petersburg wordt aan de National Zeitung geseind: Volgens hier inge komen berichten is Japan voornemens om Zuid-Mantsjoerije in te lijven met uitzondering van de stad Moekden. Deze stad zal aan de Mantsjoes worden gela ten. De onderhandelingen met China zouden reeds eerstdaags beginnen. Japan zou tegen het ontvangen van waarborgen voor deze vreedzame inlijving helpen den opstand in China te onderdrukken en de regeling van de Chineesche finan ciën op zich nemen. De correspondent van de New York Herald te Peking meldt, dat Joetsjeng, de uit Woetsjang verjaagde en daarom door de centrale regeering afgezette onderkoning van Hoepe, door het Chi neesche Hof is ter dood veroordeeld. Dit vonnis werd gestreken in een bij eenkomst van leden der keizerlijke familie. Het heet dat Joetsjeng kans gezien heeft, naar Japan te vluchten. Joetsjeng is een der voornaamste man darijnen van China; dooreen huwelijk was hij vermaagschapt aan hertog Tsai- tse en aan de Keizerin-wed awe. Een doodvonnis tegen een zóó hoog geplaatst en aanzienlijk regeeringsper- soon is in China een uiterst zeldzaam iets. De Times verneemt uit Peking, dat Sjah, 1500 man regeeringstroepen heeft overvallen, die onder bevel stonden van Serdar Mochi. Nadat het gevecht drie uur geduurd had, zijn de regeerings troepen gevlucht, terwijl zij het kamp met geschut in handen van den vijand achterlieten. Een deel van de vluchte lingen heeft een toevlucht gezocht bij de Russische discontobauk, meldt het Russische agentschap verder. De ge wonden kregen geneeskundige hulp vaD Russische zijde. De Britsch-Indiscbe troepen, die in verband met de onveiligheid in het Zuiden van Perzië naar Boesjir waren gestuurd, zijn daar Zaterdag aangekomen. De Perzische regeering had tegen het zenden dier troepen geprotesteerd, maar zonder eenig resultaat. In Perzië heeft deze stap der Britsche autoriteiten een slechten indruk gemaakt. Niet enkel achtte men te Teheran het zenden dier Britsch-Indische troepen overbodig en ongemotiveerd, maar ook vreest men, dat Rusland van het gebeurde zal ge bruikmaken, door het te bezigen als een nieuw voorwendsel om in Noord Perzië zijn slag te slaan. In de Japansche provincie Nagano is volgens een bericht van het St. Peters- burgsche telegraafagentschap, een zon derlinge besmettelijke ziekte opgetreden, waaraan .krachtige menschen onmiddel lijk stierven. In vier dagen waren er 15 sterfgevallen. Uit Petersburg wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind: Te Kief is als voor naamste medeplichtige van den moorde naar van Stolypin een revolutonair ge vangen genomen, die den schuilnaam Nicolaj aangenomen had. Zijn ware naam is Tesoel Tsjerny en hij behoort tot den kleinen burgerstand van de stad Ymani Hij wijst als voornaamsten aanstichter van den moord nog een tweeden mede plichtige aan, Lentoski, die ook gevan gen genomen is. Uit New York werd Maandag geseind In de nabijheid van het station Roek- rover aan de Union Pacific spoorweg, heeft een spoorwegongeluk plaats ge vonden, dat ernstige gevolgen heeft gehad. Aldaar is tengevolge van ver keerden wisselstand een exprestrein op een leegen goederentrein gestoo- ten. Doordat de spoorweg op de plaats des onheils juist een scherpe bocht maakt, kon de machinist van den expres- trein den goederentrein pas op het laatste oogenblik zien en den noodrem eerst te laat gebruiken. De uitwerking van den schok was verschrikkelijk. De beide treinen zijn geheel in elkaar ge schoven. Tot' nog toe zijn 20 dooden en 30 ernstig gewonden uit den wrakhoop te voorschijn gehaald. In verband met het onderzoek naar de handelingen van de geheime politie te Kiëf, is de agent van de Russische politieke politie te Parijs, Krassilnikof, door den minister van binnenlandsche zaken afgezet. Krassilnikof was een jaar geleden door generaal Koerlof op dezen belangrijken post geplaatst, naar men zegt, omdat hij hem geld schuldig was Krassilnikof was een gewezen garde- officier, die van de politieke politie niet het flauwste begrip had. te Lantsjou de veertigste brigade van de twintigste divisie geweigerd had naar Hankou te vertrekken, tenzij de cen trale regeering onmiddellijk de drie eischen, door het vóórparlement ge steld, inwilligde. Die eischen zijnde afkondiging eener grondwet, zooals die door het vóor-parlement is verlangd, de verwijdering uit de regeering van leden van het Keizerlijk huis, en een politieke algemeene amnestie. Volgens den correspondent te Peking van de New-York Herald hebben de bevelhebbers van alle regeeringstroepen in Lantsjou die troepenmacht be draagt 27,000 man het bovenge noemde ultimatum aan de regeering gesteld, met de bedreigingen dat zij, zoo het ultimatum geen gehoor vond, naar Peking zouden oprukken om daar de regeering weg te jagen. Dit dreige ment heeft de regeering ten zeerste verontrust. De uittocht op groote schaal uit Peking van gezeten Mantsjoes en Chineezen houdt aan. Ook doet weer het gerucht de ronde, dat het Hof een vlucht uit Peking voorbereidt. De Daily Mail verneemt uit Peking dat de tot opperbevelhebber benoemde Joeansjikai zich met een verzoekschrift heeft gericht tot den troon, waarin hij vraagt nog 120,000 man buitengewone troepen te mogen recruteeren. Aan de Daily Mail wordt nog uit New-York geseind, dat de opstandelin genleider Soenjatsen er in de Vereenigde Staten in is geslaagd bijna 3,600,000 gulden in te zamelen voor de opstan delingen in China. Soenjatsen zal bin nenkort over San Francisco naar China vertrekken. Zondagavond om half acht is op alle regeeringsgebouwen te Kanton de vlag van het nieuwe rijk (de Chineesche re publiek) geheschen. De Chineesche opstandelingen hebben zich, volgens een bericht van de Deut sche Kabelgesellschaft uit Hongkong, reeds de weelde Van twee vlaggen ver oorloofd. Hun oorlogsvlag toont in een blauw veld een witte schijf, die de zon moet voorstellen, en twaalf witte stralen, die de twaalf gedeelten van den Chi- neeschen dag aanduiden. Als nationale vlag hebben zij een groot rood vaandel gekozen, dat de boven beschreven oor logsvlag in een hoek, het vierde gedeelte van het vaandel uitmakende, vertoont. Het is deze vlag die Zondagavond op de regeeringsgebouwen van Kanton ge heschen is. Van beide vlaggen is dus de bekende Chineesche draak verdwenen en evenzoo de gele kleur, die de bijzondere kleur der heerschende dynastie is. In eeu Maandag uitgevaardigd kei zerlijk edict, maakt de Kroon veront schuldigingen voor haar in het verleden begane verzuimen, en staat de onmid dellijke invoering van een grondwet toe; ook de instelling van een (verant woordelijk) Kabinet, waarin geen ver tegenwoordigers van den hoogen adel (krachtens hun adel) zitting zullen hebben. Het edict des Keizers is door prins Poeloen ingediend bij het Voor-parle ment, om er over te beraadslagen. Nog een tweede keizerlijk edict is verschenen, waarbij kwijtschelding van alle straf wordt toegezegd aan alle poli tieke misdadigers, die veroordeeld zijn in verband met den opstand van 1898 of andere politieke opstanden, evenals aan diegenen, die zich onder dwang bij den huidigen opstand hebben aange sloten. Tsjitsjoe, de voorzitter van het Voor- parlement, die een Mantsjoe is, heeft zijn ontslag gevraagd, hetgeen is toe gestaan. In zijn plaats is een Chinees, Litsjiatjoe, benoemd. Nog een andere Mantsjoe-minister is afgetreden en door een Chinees ver vangen. Omtrent de ongelukken met vlieg machines lezen we: Wel gaat de aviatiek met den dag vooruit, wel staan we telkens verbaasd over de schitterend volbrachte, de moei lijkste vluchten; men wete echter, dat alleen reeds dit jaar 60 menschen het leven verloren, die uit de lucht op de aarde neerploften. In totaal is het hon derdtal dooden nu bereikt. De Duitscher Dachs, die te Lüneburg eerst 24 uur nadat hij neergevallen was, gevonden werd, was het 100ste slachtoffer; de 20-jarige Franschman Desparmet, die Vrijdag te Reims bij het militair con cours het leven verloor, no. 101. In lO'/s maand tijd reeds 60 dooden I De verovering der lucht wordt duur betaald I Sedert Zondag woedt te Riga een zware sneeuwstorm, die reeds veel schade aanrichtte. Twee zeilschepen gingen verloren, doch de bemanning kon men redden. Het telegraaf- en telefoonver keer is gestremd en tevens werd het spoorwegverkeer zeer bemoeilijkt. Het St. Petersbui'gsche telegraafagent schap maakt melding van een bij Gjas in Perzië geleverd gevecht, waar Sjoea es Saltané, de broeder van den vorigen Tengevolge van eene aardafschuiving zijn in eene mergelgroeve te Sefroe, in Algerië 18 soldaten van een inlandsch infanterie-regiment, die daar aan den arbeid waren, bedolven. Twee hunner werden zwaar gewond te voorschijn ge bracht, de anderen kwamen om het leven. Uit Petersburg wordt gemeld: Te Minsk zijn in de gevangenis ver scheiden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden aan het muiten geslagen In het geheel slaagden 105 gevangenen er in te ontsnappen, die revolverschoten losten op de gendarmen. Twee gevan genen werden daarbij gedood, vijf ge vangenen en een politieman gekwetst. De Morning Post verneemt uit Tehe ran Tweehonderd man Russische troe pen zijn te Enzeli Perzië binnengerukt, andere te Dzjoelfa. De laats ten zijn een paar bataljons sterk. De oud Sjah is weer met een belangrijke strijdmacht te Astrabad opgekomen. Dezen heeft de regeeringstroepen onder den sirdar Mohir een gevoelige nederlaag toege bracht. De troepen liepen naar den oud- Sjah over. Er liepen hardnekkige ge ruchten dat Russische officieren de troepen van den oud-Sjah aanvoeren. s'laalMelfik lieuwi». Beusden, 1 Nov. Bij het laden der molenkar geraakte de molenaarsknecht G. de Kort met een zijner beenen tusschen de zakken beklemd. Door het loswringen van den voet verrekte de man enkele spieren, waardoor hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen en voor- loopig geen arbeid kan verrichten. Knapen kunnen soms wild bij het fietsen zijn. Dat er nog niet meer ongelukken gebeuren, is een wonder. Zondagmorgen reed de 10 jarige B. alhier in volle vaart over de Demertkade, toen hij eensklaps kwam te vallen. Hevig bloedende met een ernstige hoofdwonde werd hij naar huis gebracht. BesoUen. Zaterdagmiddag had het 13-jarig dochtertje van D. Kelder het ongeluk van een stoel te vallen, met 't noodlottig gevolg, dat zij met gebroken been werd opgenomen. Beneden-Langstraat- Deom- zet van vette varkens gaat regelmatig aan stijvere prijzen. Bij niet grooten voorraad gaan vette kalveren zeer vlug. Wol vee is gemakkelijk te plaatsen. Biggen worden leger verkocht. De handel in konijnen is levendig. Eieren zijn schaarsch. Men be steedt voor vette varkens 30 en 31 ct. per i kg., vette kalveren 62 a 70 ct. per kg., biggen f5 a f 10 per stuk, nuchtere kal veren f 10 a f 16, konijnen f 0,75 a f 1,40, lammeren f 14 a f 18 en eieren 7 cent. Met de naschaar op den akker is het treurig gesteld. De herfstknollen kwamen bij de felle droogte niet op en wat men op enkele perceelen nog ziet, gaat weg, zooals men dat noemt. De bladeren van dit zoo zeer begeerde veevoeder worden ontijdig geel en sterven af en van knollen is in het geheel geen sprake. Met de spurrie is het al niet veel beter gesteld en de mangel- wortelen geven ook geen groot beschot. Het gevolg van een en ander is dan ook, dat er meer dan anders pulp wordt opge daan. Bronwelen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat alhier bij G. v. d. N. een mangelwortel „Jaapjesbiet" geteeld is, die het kolossale gewicht had van 9£ K.G. Brimmclen. Den 29 Oct. 1.1. is door den onbez. rijks veld w. en jachtopz. E. Lankhaar alhier bekeurd H. v. d. V. te Z. en H. H. te V., wegens het jagen met een jachtgeweer, met inbeslagneming van een haas. Bussen (Hank). Zondagavond 1.1. is Jac. Kievits, (vader van een gezin) bij een vechtpartij met een mes aan den hals levensgevaarlijk verwond. De vermoedelijke dader Jac. van Gerven, is Maandagmorgen door de marechaussee's gearresteerd. Geert ruiden berg. Maandag, morgen liep de echtgenoote van J. Lankhaar naast de plank van de „Thor" en viel tus schen de boot en den wal te water. Oogen- blikkelijk sprong de veekooper Johs. de Graaf van Waspik bij de drenkelinge en mocht het genoegen smaken haar van een wissen dood te redden. Mederhemert N.z. Bij de Vrijdag j.l. gehouden drijfjacht op de uiterwaarden werden door de heeren Honcoop te Heusden en Den Ouden Opijnen een twintigtal hazen geschoten. Toen Zaterdagmorgen mej. v. d. S. van een stoof wilde stappen, kantelde deze en viel zij voorover op den grond. Bij den val had ze haar pols gebroken. Een ongeluk ligt dikwijls in een klein hoekje. (Rietschoof.) Omtrent de stokers van de steenfabriek „de Rijswaard" alhier is een zeer gunstige bepaling gemaakt. Voor taan behoeven ze Zondags geen dienst te doen en daar ze met hun drieën zijn, slechts 8 uur dienst te verrichten. Hun weekloon bedraagt f 11. Moge dit goede voorbeeld van den eigenaar der fabriek, de heer Ridder Huisen van Kattendijke, op andere steenfabrieken spoe dig navolging vinden. Sprung. Toen j.l. Zondagmiddag het 5-jarig zoontje van J. T. alhier, te Capelle met enkele kameraadjes langs den slootkant speelde, geraakte hij te water. Door zijn speelmakkers werd hij op het droge gebracht, die hem alzoo van een wissen dood redden. Zaterdagmiddag werd het 2^-jarig dochtertje van zekeren K. bij het spelen langs den straatweg, door een fietser tegen den grond geredenliet een en ander zich eerst ernstig aanzien, later bemerkte men, dat het kind geen letsel had bekomen, doch erg was geschrokken. De fietser is onbekend gebleven, daar hij onmiddellijk doorreed. Waspik. Aan den heer N. Luijken. postbode alhier, is om gezondheidsreden als zoodanig eervol ontslag verleend. Op 4 Dec. a.s. zal door de „Heeren- societeit" alhier eene uitvoering gegeven worden. Naar wij vernemen zal Faveur met zijn gezelschap optreden. De uitvoering zal toegankelijk zijn alleen voor heeren leden en geïntroduceerden. Dit zal de eerste maal zijn dat in deze gemeente dames op het tooneel zullen komen. Dezer dagen herdacht G. Fasen, onder vele blijken van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de Staats spoor in dienst trad. De heer F. heeft zich steeds als een trouw wachter doen kennen, die zijn plicht altijd nauwgezet vervult, waardoor hij zich de algemeene achting van superieuren en mede- ambtenaren in ruime mate wist te ver werven. Wfjk. Aan de o. 1. school alhier is tot onderwijzer benoemd de heer E. G. Vors- selman, thans te Rotterdam. I terwijl op een adres betreffende het in ge bruik afstaan van een gedeelte tuin achter het Raadhuis, ten dienste van een manége voor paardenkeuringen, gunstig beschikt wordt. Na nog enkele korte besprekingen van on belangrijken aard sluit de voorzitter, na gebruikelijke rondvraag, de vergadering. Verslag van de vergadering van den Ge meenteraad van Almkerk op 28 Oct. 1911. (De vergadering van 26 Oct. was niet door kunnen gaan wegens gemis van het aantal vereischte leden.) Voorzitter de heer B. Snoek, weth., 1. b. Afwezig de heeren A. den Dekker, wet houder (met kennisgeving), C. A. Koekkoek en H. D. v. d. Meijden. De vergadering wordt met het gebruikelijk gebed geopend. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd, wordt goedgekeurd het antwoord op de bemerkingen van heeren Ged. Staten, be treffende de gemeente-rekening. Thans is aan de orde gemeente-begrooting voor het komende dienstjaar. "Na eenige bespreking betreffende bestrating en straat verlichting wordt deze aangenomen. Ken adres van de landbouwvereeniging om eene subsidie van f 22 per jaar gedurende 2 jaren, zal in overweging genome» worden, kerknieuws. Sprang. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier, door den heer A. H. J. G. van Voorthuizen theol. cand. te Ede (Geld.) Door den kerkeraad der Geref. kerk alhier is besloten, gedurende de winter maanden de nam. godsdienstoefeningen om 2 uur te doen aanvangen. Besojjen. Gedurende de wintermaan den zullen de godsdienstoefeningen om 10 uur aanvangen. Werkendam- De WelEerw. heer Kamper, predikant te Haastrecht, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk B, alhier. W7jjk.. Woensdag 1 Nov., zes uur des avonds, zal alhier in de Ned. Herv. Kerk, dankstond worden gehouden voor het gewas. Binnenland. De besturen van het Limburgsch Kruisverbond en den Limburgscben Mariabond hebben zich bij adres gewend tot den Minister van binnenlandsche zaken met verzoek bet daarheen te willen leiden, dat er maatregelen worden genomen tot beperking van het getal verloven voor alcoholhoudende andere dan sterke dranken, daar genoemd© verloven speciaal in de provincie Lim burg in te groot getal aanwezig zijn. Bij hun toelichting hebben adressanten statistieken gevoegd, waaruit o.a. blijkt, dat er op 31 December 1910 in de provincie Limburg 6,753 drankhuizen waren, d. i. gemiddeld 1 drankhuis voor 49 inwoners. Behalve de 1273 vergunningen, waar alle alcoholhoudende dranken mogen verkocht worden, waren er dus in de provincie Limburg nog daarenboven 5480 verloven voor alcoholhoudende, andere dan sterke dranken (d. i. hoofd zakelijk voor den verkoop van bier voor gebruik ter plaatse), een getal, zoo zeggen adressanten, dat te groot moet geacht worden. Die uiterst veelvuldige gelegenheden tot bier drinken bevorderen een ruim biergebruik en wel in de eerste plaats bij de duizenden, die de bierhuizen exploiteeren, waardoor het lichamelijk, geestelijk en zedelijk welzijn van zeer velen in de provincie Limburg ernstig geschaad wordt. Naast het groote getal bierhuizen beeft zich in Limburg ontwikkeld een uitgebreide bierindustrie. Van de 444 bierbrouwerijen, die er in 1909 in ons land bestonden, telt de provincie Lim burg er 178, waaronder 3 naamlooze vennootschappen met een geplaatst ka pitaal van f 1,968,000. Daar in bijna iedere Limburgsche gemeente een of meer brouwerijen zijn gevestigd, en de brouwers over het algemeen tot de gegoede en aanzienlijke gemeentenaren behooren, vormen de belanghebbenden bij den bierverkoop naar de meening van adressanten door hun getal en invloed een te groote macht, die zeer nadeelige gevolgen heeft voor de geheele Limburgsche bevolking. Uit een anderen staat is te zieu, dat in 122 Limburgsche gemeenten 160 raadsleden, (van wie er 34 tevens wet houder zijn), 7 secretarissen, 16 ont vangers en 34 ambtenaren van den Burgelijken Stand in Limburg recht streeks belanghebbenden zijn bij den bierverkoop. Veel grooter in getal zijn echter de gevallen, waarin de naaste bloedver- wan ten van genoemde overheidspersonen en gemeenteambtenaren bij den bier verkoop betrokken zijn. Daarenboven zijn de raadsleden, die noch zelf, noch door hun naaste ver wanten betrokken zijn bij den bierhandel, nog niet altijd onafhankelijk van den invloed dier belanghebbenden. Zij zullen niet zoo grif hun stem geven aan besluiten, welke de brouwers en bierslijters in hun belangen zouden kunnen treffen, daar zij wel beseffen, dat de macht van die belanghebbenden zich bij de periodieke verkiezing tegen hen keeren zal. „Het is dan ook een helaas vaak voor komend verschijnsel in de provincie Limburg," zoo besluiten adressanten hun toelichting, „dat de candidaten voor een zetel in een van de vertegenwoor digende lichamen door het geven van bier de stemmen der herbergiers en hunner klanten trachten te winneu,welk verschijnsel nu en dan ontaardt in echfe bierverkiezingen, die veel schade be rokkenen aan het openbaar leven in Limburg." De „Osservatore Romano" deelt mede, dat den 27sten November a.s. te Rome een consistorie zal worden gehouden, waarin 17 nieuwe kardinalen zullen worden benoemd, van wie 10 Italianen en 7 niet-Italianen, hieronder is 1 Neder lander, nl. de pater der redemptoristen Willem Marinus van Rossum, geboren te Zwolle. De laatste Nederlandsche Kardinaal ia

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2