Een ambtelijk telegram uit Sjikiatan bericht dat het regiment Sjensi-troepen, dat de keizerlijken in Sjensi zou gaan bijstaan, gemuit heeft. Een brigade generaal is vermoord. Daarop werd de Mantsjoe stad beschoten en zijn ongeveer 1000 Mantsjoes vermoord, w.o. de familie van den gouverneur. Het paleis van den gouverneur werd verwoest. Volgens mariDe-berichten uit Hankou woeden daar verscheiden groote branden. Duitsche radiogrammen melden, dat de keizerlijke troepen de stad in brand hebben gestoken. Uit Honkong werd Donderdag aan de New York Herald geseind, dat de opstandelingen te Woetsjou op een talrijke vergadering hebben besloten, de provincie Kwangsi onafhankelijk te verklaren en een zelfstandig leger te vormen. Verder werd er besloten, de keizerlijke regeering geen belasting meer te betalen. Op 80 mijl ten zuiden van Las Palmas heeft een aanvaring plaats gehad tus- schen de Fransche stoomschepen „Libe ria" en „Diolibah", beide op wegnaar Marseille. Laatstgenoemde boot is ge zonken, waarbij 21 leden der bemanning en 3 passagiers verdronken zijn. De „Liberia" beliep groote schade. «'latsMeliik \ieuw<*. Heusden, 4 Nov. Donderdag werd met goed gevolg te water gelaten van de scheepswerf van De Haan Oerlemans alhier, een sleepboot lang 17.20 M., breed 4 M., hol 2 M., voor den heer Roelofs te Rotterdam, deze boot wordt voor zien van een Triple Canpoumdmachine van van 1251. P. K. Onmiddellijk daarna werden de kielen gelegd voor 2 Sam bre-schepen groot 345 ton, een voor Belgische en een voor Hollandsche rekening. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. 1911 in de rijks postspaarbank ingelegd f 10434.40j en terug betaald f 10161.01. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5127. Werkendam. Aan den sluis- meester T. v. d. Werke is een pensioen verleend, groot f 419 per jaar. Aliiikerk. Door het instorten van de Verlandschsluis alhier is het verkeer over de Provinciale weg van Heusden naar Werkendam gestremd. Dat deze toestand voor 't verkeer in het Land van Altena zeer veel last veroorzaakt, behoeft zeker geen nadere toelichting. Bij Kon. besl. is benoemd tot Burge meester dezer gemeente, de heer K. Punt. itiuicl. Op het hulptelegraafkantoor werden in Octoher 95 telegrammen behan deld, waarvan 50 werden verzonden en 45 ontvangen. Door de bewoners der schutsluis alhier is een adres gericht tot het hoofd bestuur der posterijen en wel tot verkrijging eener tweede bestelling. Naar we vernemen doen zich hier een tweetal nieuwe typhusgevallen voor. Ook deze zijn evenmin als het eerste geval van kwaadaardigen aard. IScsoijcBi, Bij de Woensdagavond gehouden biljartwedstrijd in het café Joh. Kool behaalde A. v. d. Anker, 22 punten den lsten prijs. A. v. d. Bijl, 21 2den P. Blom, 19 3den H. A. de Vries, met 4 roode ballen den 4den prijsTh. Muskens, 15 punten den 5den prijs. Capelle. De weg in de kom dezer gemeente is den laatsten tijd zoodanig ver beterd, dat het voor fietsrijders thans bijna geen gevaar meer oplevert bij het uitwijken met de straatkeien kennis te kunnen maken Het Gemeentebestuur van Capelle ver dient daarvoor zeer zeker allen lof. De zangvereeniging „Hallelujah" gaf j.l. Woensdagavond in het kerkgebouw der Ger. gemeente alhier, haar aangekondigde uitvoering. Het kerkgebouw was niet zoo vol als bij vroegere uitvoeringen. Het ge zongene was wederom prachtig, ja, we merkten tot onze blijkschap dat er ver scheidene nieuwe zangers en zangeressen sinds de vorige uitvoering bij het koor waren gehomen, waardoor dus flinker voor den dag kon worden gekomen. Vooral „Kerstlied" en „Onze Vader" vielen zeer in den smaak bij het publiek, getuige het kolosaal applaus. Ook de overige tiental nummers voldeden zeer goed. Alle toehoorders en hoorsters gingen dan ook hoogst voldaan huiswaarts, zangers en zangeressen een tot weerziens toeroepende. Rrinimelen. Wegens ziekte van den tegenwoordigen titularis, is voor onbe- paalden tijd benoemd tot brievengaarder bij de posterijen alhier, J. P. Mairesonne, postbode te Genderen. Eellien. De fanfare „Nooit Gedacht" alhier, directeur de heer Tj. Jonker te Veen, is voornemens op Zaterdag 18 November een uitvoering te geven in het schoollokaal. Hoewel de vereeniging nog geen jaar bestaat prijken reeds een 6-tal nummers op het programma, afgewisseld door eenige voor drachten. Het geheel belooft dus een gezel- ligen avond te worden. C«1 lessen. Het mond- en klauwzeer dat zich onlangs alhier met rassche schreden uitbreidde, is thans zoo goed als geweken De beetwortelcampagne is alhier nog in vollen gang; allerwegen is men druk bezig dit product ter verzending naar de fabrieken gereed te maken. De schippers hebben hun handen vol, de bieten, welke aan de laadplaats te Steenenheul hoog op gestapeld liggen, te vervoeren. De opbrengst is over 't geheel vij goed. De handel in aardappelen was alhier in de laatste dagen zeer slap met een weinig achteruitgaande prij zen. Slechts enkele kleine partijtjes werden gekocht. Men besteedde voor Bravo's f 2.80 en voor Zeeuwen f 3.25 3.40 per mud. ?s-Oravemoer. Dinsdagavond is de lang verbeide fröbelbewaarschool in eene eene vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen alhier in het daartoe bestemde schoollokaal officiéél geopend. Nadat de -heer C. Bosman, voorzitter van het departement, alle aanwezigen en ook mej. G. A. van Deelen, benoemd onderwijzeres dier school, een hartelijk welkom had toegeroepen, verkreeg de secre taris, de heer J. A. Tavenier, het woord, die daarna schetste hoe na het overwinnen van velerlei bezwaren, eindelijk deze school met krachtigen steun van het hoofdbestuur was tot stand gekomen. Spreker stelde daarbij in het licht het groote nut dat deze school beoogt, zoowel voor de opvoe ding van het jonge kind, alsmede als de voorbereidster voor het lager onderwijs. Onder den wensch, dat deze inrichting moge groeien en bloeien in het waarlijk belang van het algemeen, verklaarde spr. deze school geopend, waarop een luid ap plaus volgde. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, wist de heer Tavenier dezen avond nog aardig op te luisteren met het schetsen van een drietal onderscheidene kinder karakters, eene vertelling van St. Nicolaas- avond, waarbij hij in werkelijkheid de goede Sint de Julianaschool binnenbracht en eenige mededeelingen uit het leven op Java met aanschouwelijke kiekjes. De Voorzitter dankte eindelijk de aan wezigen voor hunne betoonde belangstelling en medewerking en dankte bovendien de dames, die voor een goede tafel gezorgd hadden. Woensdagmiddag zijn daarna de lessen aangevangen met 21 leerlingen. Naast de ouders der jonge kinderen waren wederom tal van belangstellenden opgekomen, bij welke gelegenheid de heeren J. A. Tave nier, hoofd der openbare school, D. Smits, burgemeester, en mevrouw Dr. Smeenk korte toespraken hielden. Het schoollokaal ziet er keurig netjes uit en is voorzien van het allernieuwste ameublement, terwijl daarbij eene speel plaats is aangebouwd, alwaar de jonge kleuters zich, onder leiding der onderwij zeres en eene daaraan toegevoegde helpster, met allerlei spel en speelgoed kunnen bezig houden en vermaken. BSerpt. Het is verbazend erg zooveel schade de muizen dit jaar in den polder van Bern hebben aangericht. Eerst was het aan de graslanden en aardappelakkers. Daarna aan de roode winterwortelen, die hier worden geteelt meestal voor den handel. Heele akkers zijn opgegeten. Thans moeten het de nog te veld staande bieten ontgelden. Men toonde ons eenige akkers waarvan veilig kon worden aangenomen, dat van elke drie stuks er een is opgepeuzeld. Voor de betrokken personen een schadepost. SleeiiwcilAan het telefoonkan toor alhier, werden gedurende de afge- loopen maand ontvangen 32, verzonden 28 telegrammen. Mederhemert. Bij den visscher P. Struijk, is in den nacht van Maandag op Dinsdag, voor ruim f 25 aan paling gestolen. De oude visscher had 14 dagen lang de dikste paling bewaard, om die te 's-Bosch te verkoopen. In geen jaren is er zooveel pulp aan gevoerd als thans. Door de schaarschte van groenvoer is de pulp voor het vee een uit stekend surrogaat. De prijs is ook: lager dan verleden jaar, toen de suikerfabrieken wegens te weinig afname ze lieten drogen. (Rietschoof). Hoewel November slacht maand heet, zijn alhier reeds veleterdood- veroordeelingen over de krulstaarten uit gesproken en voltrokken. De dure tijd en de vrees voor de vlek ziekte, hebben er stellig een groot aandeel aan tot opruiming der varkens. Vroeger wachtte men minstens tot Hedelsche markt. Nieu wend (ik. De opbrengst der verhuurde zitplaatsen in de Geref. kerk alhier bedroeg ruim 3000 gulden. De ver huring bracht pl. m. f 80 meer op dan ver leden jaar. Dinsdagavond j.l. hield de heer J. Bril, landbouwonderwijzer te Werkendam, alhier voor de landbouwcursus en belang stellenden zijne eerste lezing betreffende samenwerking op 't gebied van landbouw en veeteelt. Er meldden zich 16 personen aan als lid voor deze cursus. Ra a nisdonk. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. 1911 in gelegd f 14707,77 en terugbetaald f 6190,75. Laatste boeknummer 4805. Sprang. Gedurende de maand Oct. werd aan het hulppostkantoor op 's Rijks postspaarbank belegd: f 1264,29 en terug betaald f 3303,67. Behandeld werden 20 telegrammen, waar van 9 ontvangen en 11 verzonden werden. Dinsdag 7 Nov. e.k.. des avonds 6 uur, zal in het Gereformeerde kerkgebouw, vanwege den Ring „Langstraat" vanjonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden grond slag, een openbare vergadering gehouden worden. De agenda vermeldt de n. v. onder werpen: „Gebruik der Leiddraden" in te leiden door de j. v. van Raamsdonkveer „De Jongelingsvereeniging en de kerk", in te leiden door de j. v. van Capelle. J.l. Woensdag kwamen de besturen van de christelijke vakvereeniging van lederbewerkers „Eensgezindheid" uit Til burg en „Recht en Plicht" uit Sprang in deze gemeente, onder leiding van den heer B. Hutten, bestuurslid van het „Cbr. Nat. Vakverbond" in vergadering bijeen, ten einde te bespreken de statuten en huis houdelijk regelement, voor een op te richten bond van chr. lederbewerkers. Na bespre king en vaststelling der statuten en huis houdelijk reglement, werd tot oprichting overgegaan. De bond draagt den naam van: Christelijke Lederbewerkers-Arbeiders- Bond „Recht en Plicht". Het art. waarin de grondslag is vastgelegd, luidt: De Chris telijke Lederbewerkers-Arbeiders Bond aan vaard de Christelijke beginselen en ver werpt mitsdien den klassenstrijd. Een be stuur bestaande uit 5 personen werd ge kozen.- Na nog enkele bespreking over de te voeren propaganda, sloot de voorzitter de vergadering. Sleeuw||k. Gedurende de maand October werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 548.77 en terugbetaald f 719.02. Behandeld werden 24 telegrammen en 6 gesprekken gevoerd. Citw Uk. Tot gerief der landbouwers is men deze week aan de losplaats Steenen heul begonnen de aangebrachte en de nog aan te voeren bieten af te wegen, iets wat algemeen wordt toegejuicht, daar men er dan in eens af is, en het anders soms dagen en weken kon duren eer men aan de beurt van schepen was. Over 't algemeen is men over de opbrengst zeer tevreden. Veen. Aan het telefoonkantoor wer den over de maand October behandeld 78 telegrammen, waarvan 44 werden verzonden en 34 zijn aangekomen. Dat het bij voeder, de z.g. voeder bieten ook in prijs zijn om hooggegaan, diene, dat men gewoonlijk f 0,40 per H.L. betaalt, thans worden deze betaald van f 0,70 tot f 0,80 per H.L. Het gewas van dit product valt over 't algemeen veel mee. Waalwijk. Maandagavond zal de zangvereeniging van „Het personeel der Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H van Schijndel" haar eerste uitvoering geven. W aspik. Op de scheepswerf der firma Gebr. van der Rijken alhier, werd met goed gevolg te water gelaten een ijzeren sleepkaan, groot 500 ton en gebouwd voor rekening eener Belgische firma, terwijl ook de kiel werd gelegd voor een sleepkaan voor rekening van den heer J. van Diem en een voor rekening van den heer C.van der Rijken, beiden in deze gemeente woonachtig. Well. Met genoegen vernemen we, dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer E. G. Vorselman, onderwijzer te Rotterdam, benoemd is als onderwijzer met verplichte hoofdacte te Wijk bij Heusden. (Welseind.) Toen de landbouwers Vos en Van Loon, te Delwijnen pulp uit een schip, dat alhier loste, gingen halen, stieten de karren tegen elkaar met het ge volg, dat het eene paard met kar van den dijk tuimelde en het andere op hol ging. De dijkwerker M. v. Dokkum, wist dit laatste tot staan te brengen, terwijl het eerste weinig letsel had bekomen. Woilllricliem- Aan het postkan toor en de daaronder ressorteerende hulp- j kantoren werd gedurende de maand Oct. in de rijkspostspaarbank ingelegd f 5704.70 en terugbetaald f 8409.22. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2399. Wijk. Nu de laatste appels en peren van het hout zijn, mag geconstateerd wor den, dat de opbrengst zeer is meegevallen. En wat betreft het resultaat voor de pachters, wij gelooven dat er in het algemeen wel goed verdiend is. De prijzen zijn voor zure appels vanaf f5 tot f 6.50 en voor zoete vanaf f 4 tot f 5.00. Het winterkoren, dat voor enkele weken is uitgezaaid komt welig voor den dag, dank zij het mooie najaarsweer, wat aan dit gewas zeer ten goede komt. Zalt Rommel. Bij de gehouden aan besteding voor levering van steenkolen aan leden der werkliedenvereeniging „de Toe komst" was minste inschrijver firma Van de Vegte voor f 0 87£ per H.L. Hoogste inschrijving was f 0.90 per H.L. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer op de verschillende markten is zeer toegenomen. De handel was levendig en de prijzen waren vooruitgaandej zoowel voor vet vee als voor dragend vee. Men besteedde de volgende prijzen: Melkkoeien f 140 f 240, neurende f 160 f 235, guste f 135 f 235, pinken f 60 f 105, kalveren f 14 f 34, biggen f f drachtige zeugen f 55 si f 68, drachtige gelten f 40 a f 52, schot telingen f 17 f 23, vette varkens 54 56 ct., voor uitvoer 51 54 ct., vette kalveren 57 60 ct. per KGgewicht na slachting, vette schapen f 18 f 26, luxe-paarden f 550 f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 a f 450, 2e kwaliteit f 250 f 355, twee-en-een-halfjarige f 160 a f 230, ander- halfjarige f f per stuk. Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Sprang den lsten November 1911. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, burgemeester Meijer, opent de vergadering. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. de kas bij den gemeente-ontvanger hebben opgenomen en in orde bevonden en dat Ged. Staten de gemeente-rekening over 1910 hebben gesloten zooals de Raad die voor- loopig had vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten: 1. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning. verklarende welke strafverordeningen nog als geldende zullen worden aangemerkt. Dit zijn de politieverordening en debouw- verordening. Met algemeene stemmen aan genomen. 2. Adres van ingezetenen verzoekende te bepalen dat het in de gemeente verkocht wordende rogge- en tarwebrood van een bepaald gewicht moet zijn en van voldoende kwaliteit. De voorzitter zegt, dat in de politiever ordening bepalingen betreffende de kwaliteit van het brood voorkomen. Wil de Raad nu ook een vast gewicht voor het brood be palen, dan zullen B. en W. in een volgende vergadering een concept aanbieden. Spreker vraagt het gevoelen van den Raad. Het lid De Jong vraagt hoe B. en W. er over denken. Weth. Maijer3 zegt dat hij er alleszins voor is het verzoek in te willigen, vooral wat betreft het gewicht op het brood. Weth. Verhoeven is er vooral voor, dat het brood goed gaar en van goede grond stoffen gebakken wordt. Hij zou brood door deskundigen willen laten onderzoeken, ook al zijn daaraan kosten verbonden. Het lid De Jong is er ook zeer voor de kwaliteit van het brood te laten controleeren. Met algem. stemmen wordt besloten in de politieverordening voorschriften betreffende het gewicht van het brood op te nemen. 3. Adres van de afd. Langstraat van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende verbetering te brengen in de salarieering der onderwijzers aan de openbare school. B. en W. stellen voor daarop thans niet in te gaan, wegens den slechten toestand van de ge meen te-financiën. Het lid De Jong vraagt of de jaarwedden hier lager zijn dan in aangrenzende ge meenten. De voorzitter zegt de salarisregelingen van aangrenzende gemeenten niet te kennen, maar dat hier een gewoon onderwijzer be gint op een aanvangsalaris van f 25 boven het minimum en de onderwijzer met hoofd acte een salaris heeft van f 100 boven het minimum. Het lid Verhoeven: Ze willen een aan vangssalaris van f 1000 f 1200 en een eind- salaris van f 1800 f 2000. Het lid Maijers: Verlangend zie ik uit naar de bijzondere school, om zoomin moge lijk aan al die eischen behoeven te voldoen. Het lid De Jong: Span je er dan voor, Het lid Maijers: Dat doe ik wel. Het lid Verhoeven: Praatjes helpen niet, doet dat dan door financiëele steun. Het lid Maijers: Dat doe ik ook. De bespreking over de gewenschte Christe lijke school wordt voortgezet, tot dat de Voorzitter het voorstel van B. en W. in omvraag brengt. Met algemeene stemmen wordt dit aan genomen. 4. Voorstel om de kosten van een rapport inzake watervoorziening te brengen ten laste van onvoorziene uitgaven. Aangenomen. 5. Voorstel tot ondersh. verhuring voor één jaar van de kamer onder het Raadhuis aan C. Schiedon, voor f 40. Aangenomen. 6. Vaststelling der plaatselijke begrooting voor 1912. Na voorlezing en toelichting met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 11390 39. 7. Schrijven van Gedep. Staten waarin gevraagd wordt of er motieven zijn tol tractementsverhooging van den burgemeester en den secretaris. Op voorstel van den Voorzitter met algemeene stemmen besloten te berichten dat daartoe geen motieven bestaan. Bij de rondvraag zegt het lid De Jong dat het bij den laatsten brand zoo lang duurde alvorens de .spuit aanwezig was en vraagt of het niet gewenscht was dat iemand daarvoor een paard beschikbaar hield. De Voorzitter antwoordt, dat zij, die de spuit vervoeren een premie krijgen. Besloten wordt die premie te bepalen op f3 te verdeelen onder hen, die de spuit naar het terrein van den brand brengen. Ook wordt besloten sleutels voorhanden te houden bij den brandmeester P. D. Netten, opdat, ook als de koster niet thuis is, steeds spoedig de spuit uit de bewaarplaats ge haald kan worden. Hierna wordt de vergadering gesloten SHsmenland. Naar aan de N. R. Ct. wordt mede gedeeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegen wooidiging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de ge meenteraden, maar ook voor de Provin ciale Stalen en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige ver tegenwoordiging te geraken. In het voor- loopig bestuur, dat de oprichting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o. a. eenige bekende Kamerleden zitting. Uit Rotterdam wordt gemeld In verband met de dezer dagen alhier gedane aangifte van den diefstal van een bankbiljet van f 1000, uifeen aan geteekenden brief, door de directie van een stoombootmaatschappij op de Maas kade alhier naar Leeuwarden verzonden, is in het Huis van bewaring opgesloten een jeugdige kantoorbediende, verdacht den diefstal gepleegd te hebben. Ruim f 800 is in zijn bezit gevonden. Het ge stolen bankbiljet zou door hem opeen bankierskantoor op de Blaak gewisseld zijn. Door toevallige omstandigheden kwam het gestolen biljet in handen van een veekoopman, die het medenain naar Leeuwarden, waar men er beslag op legde. Toen de commies der rijksbelastingen W. F. M. Woensdagavond tegen elven over den Grientweg te Rotterdam liep, zag hij een man in gebogen houding over een pak staan, dat voor hem* op den grond lag. Op zijn nadering liep de man weg, het pak in den steek latende. Het bleek te zijn een geslacht schaap, gewikkeld in een jas. In de jas vond men een nog niet geposte brief kaart, onderteekend met den naam van den kolenwerker J. v. d. B., wiens adres op den Goudschen Weg erbij vermeld stond. Met behulp van een politiehond, die, nadat men hem aan het pak had laten ruiken onmiddellijk daarheen liep, heeft men den man, die inmiddels thuis gekomen was, gearresteerd en naar een politiebureau gebracht, waar hij volledig bekend heeft het schaap te hebben ge stolen. De „Msb." bericht Door den heer H., te Rotterdam, is een vliegmachine uitgevonden, welke van geheel andere constructie is, dan de tot nu toe gebouwde modellen. De bouw van deze machine, waarmede de heer II, binnenkort hoopt aan te kunnen vangen, is zoodanig, dat de machine zich op de eerste plaats perpen diculair van den grond kan verheffen, waardoor het groote voordeel wordt be ha ld, voor de opstijging zeer weinig ruimte noodig te hebben. Hierbij komt nog dat het zwaartepunt van de machine geheel anders is gekozen dan bij alle andere toestellen, waardoor het gevaar voor omkantelen opgeheven wordt. Een derde voordeel van deze machine is, dat zij zich zoowel vóór- als achteruit kan bewegen, terwijl als laatste voordeel en tevens als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de machine op een wille keurige plaats in de lucht nagenoeg volkomen stil kan liggen. Indien de heer H. met den bouw mag slagen, is voorzeker de vliegtechniek met eenige reuzenschreden vooruit ge gaan. Twee bewoners van den Haagdijk te Breda vonden Dinsdag in hun brieven bus een dreigbrief: zij zouden, indien ze niet vóór den 6den November een bedrag van f 100 deponeerden op een in de brieven aangeduide plaats, ver moord worden. De bedreigden hebben de zaak in handen van de politie ge geven. Vermoedelijk heeft men te doen met het werk van knapen, wier hoofd op hol is gebracht door sensatie lectuur. Zekere S. W., uit Amerika, handel drijvend in diamant op Amsterdam en Antwerpen, betrok zijn diamant te Amsterdam door middel van twee com- missiehuizen aldaar. Voor korten tijd had hij ingekocht en ontvangen voor een waarde van f 138,000, waarbij de twee Amsterdamsche firma's tezamen waren betrokken voor een bedrag van f 90,000. Beide wissels zouden op 1 November te Parijs betaald worden. S. W. blijkt echter die stad verlaten te hebben, zonder bericht te hebben nagelaten. Twee jagers stonden te De Lier, bij Delft, te praten, rustend op hun gewe ren. De slip van hun jas kwam tegen den haan en het schot ging af. Aan een der jagers, den heer Ducloux, kostte dit het leven. l^GEZO^DEM. Op initiatief van den verbondsring „Heus den en Altena" der Christelijke Jongelings- vereenigingen hoopt Donderdag 9 November a.s. te Heusden en den dag daaropvolgende te Well en Ammerzoden ds. Koolhaas het „Bijbelsch Museum" ten toon te stellen. Dit museum bevat allerlei voorwerpen en afbeeldingen betrekking hebbende op het leven, den godsdienst, de zeden en de ge woonten van het Israëlietische volk onder het oude verbond. Wij verwachten dat zeer vele belangstellenden van hier en elders van deze eenige gelegenheid gebruik zullen maken om nader kennis te nemen van deze kostbare verzameling. De tentoonstelling te Heusden zal plaats vinden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk op 9 November des nam. van drie tot vijf uurl Wij raden een ieder die een oogenblik tijd heeft aan, alsdan een kijkje te komen nemen. De toegang is vrij. Des avonds van 6 tot 7 en van 7.30 tot 8.30 uur hoopt ds. Koolhaas een meer uitgebreide verklaring en toelichting van de voorwerpen te geven. Het eerste uur is wellicht het meest geschikt voor Zondagsschoolleerlingen en jongere catechisanten, het tweede .voor de oudere leden der gemeente. Het splitsen dezer samenkomst dient ook opdat ieder een goede plaats zal kunnen verkrijgen. Aangemoedigd door het welslagen der le Huisvlijttentoonstelling op 30 en 31 Augus tus j.l., heeft het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen an dermaal het besluit genomen tegen het volgende jaar eene dergelijke tentoonstelling te organiseeren. Reeds werd toezegging gedaan van niet onbelangrijke geldelijke bijdragen, zoodat de uit zijn midden aangewezen commissie vol moed haar taak opnieuw aanvaardt. Heeft zij getracht op de le tentoonstelling samen te brengen alles wat op 't gebied van huis- vlij tvoorwerpen hier in de omgeving te verkrijgen was, zij neemt zich voor bij de voorbereiding van de 2e tentoonstelling haar nut te doen met ondervinding, die zij op deed, in de hoop op nog grooter succes. Bij velen zal door aanschouwing duidelijk geworden zijn wat wij onder huisvlijt ver staan niet alleen, maar wij vertrouwen ook, dat meer algemeen gevoeld zal worden welke groote oeconomische en persoonlijke be langen hier op deze eenvoudige wij ze gediend worden, zonder ophef, rustig en leerzaam. Hebben we onlangs in de openingsrede van Minister Talma op het Internationaal Congres tegen het Alcoholisme kunnen lezen, „dat het geheim van de macht van den „alcohol is gelegen boven ^.les in het kleur- „looze eentonige leven, dat om vreugde „vraagt, het leven dat zoekt naar verheffing" wel nu, daartegen is de huisvlijt een krachtig hulpmiddel in den strijd. Waar zij wordt Mijnheer de Redacteur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2