Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de itoramelerwaard. De PatieruÉsirie. nderstroom. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3111. Tf7 oensdag 20 December. 1911. Met het oog op de a.s. Kerstdagen zal ons 110. van 27 op 28 dezer ver schijnen. Zij die zich met ingang van 1 Januari a.s. op dit Blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers GRATIS. Evenals voorgaande jaren zen den wij in het -begin van Januari kosteloos aan alle abonné's een practische Maandkalender. FEUILLETON. Rusland en Perzië. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. DE UITGEVER. Onze papierlabrieken op de Vel uwe hebben zich nog steeds weten te hand haven, ondanks de zware concurrentie van het buitenland sedert de invoering van het stoombedrijf in het algemeen en de heffing van vreemde, vooral Duitsche, invoerrechten in het bijzon der. Er is een tijd geweest, dat wij in deze iodu3trie naam hadden, een tijd, waarin een voornaam gereedschap bij de fabricatie door de Nederlanders werd verbeterd en onder den naam van „hol- lander" overal in het buitenland in ge bruik werd genomen. In dien voor onze papiermolens zoo goeden tijd waren er op de Veluwe alleen ongeveer een hon derd zeventig. Al die molens werden daar gedreven door de waterkracht van de heldere beekjes, welke uit de Yeluw- sche bronnen ontspringen. Die bloeitijd viel omstreeks het jaar 1740. De hamer- bak een sprekende naam dienen de om de lompen fijn te maken en daarom bestaande uit een bak, waarin een vijftal hamers op de lompen neer vielen, werd toen vervangen door den „hollander", waarin twee stellen mes sen, in tegengestelde richting werkende, de lompen aangrepen en uiteenhaalden. Het was een kwestie van tijdsbesparing, want de „hollander" werkte veel snel Ier dan de hamerbak. Het oudste schrijtmateriaal is bout en steen. De hiëroglyphen of bet spij kerschrift werd door de oudste Egyp tische bevolking op steenen gegrift, ook nog in den tijd dat de Chineezen rood Naar het Duitsch van ERMST KA II*. (15 „Flori, wat is er met je gebeurd?" riep Zwyer onwillekeurig. De zieke opende den mondde onderkaak hing machteloos neer; Flori stiet een dierlijk geluid uit en viel zwaar achterover op het kussen terug. Zwyer huiverde. Wat was er in dat jaar van den man geworden, die hij goed genoeg had geacht voor zijn kind „Waar is hij geweest? Hoe en wanneer is hij thuisgekomen vroeg hij aan Tschüli. ,,'t Kan me niet schelen, waar hij geweest isl Vanmorgen vroeg is ie komen aanzetten. Ik vond hem voor de deur van de hut liggen. U ziet zelf hoe het met 'm is gesteld Nu ie een dronkaard is en z'n krachten op zijn kan ie hier komen en jaagt ie me op kosten, en vroeger toen ie aan 't verdienen was, heb ik nooit wat van 'm gehad 1" De hardvochtigheid van de vrouw maakte Zwyer driftig. „Dat zijn leugens," voegde hij haar toe op barschen toon; „ik weet, dat hij je bijna al zijn geld in de hand heeft gestopt!" Toen ging hij heen; bij de deur van de hut keerde hij zich naar de vrouw en zei: „Er moet een dokter bij komenhij heeft goede verpleging noodig. Ik beschouw hem nog als mijn knecht, want hij heeft me den dienst nooit opgezegd. Als je er niets op tegen hebt, zal ik hem bij mij in huis nemen. papier maakten uit de bast van den moerbezieboom, zooals ze dat trouwens nog doen. Ongeveer 800 jaar voor Chris tus leerden de Egyptenaren de berei ding van papier uit het merg van de papyrusplant, waarnaar ons papier ge noemd is. Deze kunst werd door de Romeinen overgenomen en verbeterd, en in Europa verspreid, waar ze tot over het jaar 1000 in aanzien bleef. Het nieuwere procédé, dat in de stad Pergamus inmiddels was uitgevondeu en een stof leverde, welke naar die stad perkament werd genoemd, kon de papy rus niet verdringen. Het perkament was te kostbaar. Eerst toen een der Duitsche keizers in 1225 het perkament voor schreef voor staatsstukken, kreeg dit materiaal aftrek. Zoowel het perkament als het papier van de papyrusplant raakten echter in onbruik, toen de Arabieren de kunst verspreidden, om pap,er te maken uit fijngestampte planten vezels. Hoede Ara bieren aan die kunst waren gekomen, ligt evenzeer als de overbrenging van de zijdeteelt naar Europa in het my thisch halfdonker. Zeker is het, dat de kunst haar weg nam door Spanje, waar omstreeks 1050 wellicht de eerste pa piermolen van Europa stond, vervolgens door de kruisvaders werd overgebracht naar Italië; en na haar intrede in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland, in 1400 door Johan den Spaniër in België werd overgebracht. Eerst sinds 1586 treffen we haar in Noord-Neder land aan. Toen kwamen er te Dor drecht, te Alkmaar en bij Arnhem eenige molens. Omstreeks het jaar 1600 stond in Zaandam een molen, „de Kauwer" genaamd. Toen omstreeks 1840 de stoomkracht werd aangewend en vele kleine bedrij ven zich in enkele grootere oplosten, en bovendien eenige jaren te voren in het buitenland zeefmachines waren uit gevonden, raakte het handwerk en daarmede het oudhollandsche geschepte papier uit den tijd. Het 250 tal molens uit den ouden tijd is thans tot een vijftal groote bedrijven geslonken, van welke de Berghuizer fabriek te Wapenvelde op de Yeluwe de oudste „papieren" beweert te hebben. Dit blijkt uit het gedenkboek, dat de directie van deze fabriek, de heeren H. G. D. Cramer en J. Sligcher, naar aanleiding van het tweehonderdjarig bestaan der inrich ting hebben uitgegeveneen boek, dat zoowel textueel als illustratief der firma eer aandoet. Uit dit gedenkboek tee- „Als u 'm wil hebben, wel waarom niet?" Zwyer had zijn plicht gedaan. Flori had zijn genegenheid verloren; geen oogenblik beschouwde hij dien jongen man meer als Leni's verloofde. Zijn rechtvaardigheidsge voel had echter zijn medelijden opgewekt. Toen hij zijn huis bereikte, talmde hij geen sekonde; een van de knechts stuurde hij onmiddellijk naar den dokter, die hetdichts- bij woonde en twee anderen werden met een draagbaar naar de hut van Tschüli gezonden. Eerst toen begaf hij zich naar de woonkamer waar zijn vrouw zat te naaien. De boerin keek op toen hij binnenkwam, nieuwsgierig welke tijding hij zou meebrengen. „Hij is het," zei de boer, terwijl hij zijn hoed aan den kapstok hing. „Ik heb er een paar gestuurd om hem te halenze kunnen hem naar zijn kamer brengen. Kaspar is naar den dokter." De boerin was opgestaan. „Je wilt toch niet zeggen, dat Flori hier komt?" „Jawel." „Waar heeft hij dan al dien tijd gezeten? Waar heeft hij misschien al niet uitge hangen! Groote God, ben je dan geen oogen blik bang, dat je je kind in het ongeluk stort, dat nu eenmaal haar zinnen op dien jongen heeft gezet!" Zwyer greep de hand zijner vrouw en nam haar mee naar de tafel. Zijn kalmte bracht haar tot bedaren. „De jongen is ziek naar lichaam en ziel in den korten tijd dat hij hier weg is, heeft hij zich bijna den dood aangedaan," sprak hij met een stem, die trilde van ontroering. „Wie heeft je dat verteld? Hij zelf?" „Hij heeft tegen niemand een woord ge sproken, maar één blik op zijn gelaat zegt meer dan genoeg!" „En toch wil je hem hier in huis nemen „Zijn we hem dat niet verschuldigd? kenen we als een bpzonderheid aan, dat tijdens den Fransch-Duitschen oor log van 1870 door de firma groote hoeveelheden papier naar Duitschland werden uitgevoerd, wat echter eenige jaren later, tengevolge van de belem merende bepalingen op den invoer in Duitschland, moest worden gestaakt. Het verval der industrie hier te lande werd zoo groot, dat deze belangrijke onderneming een barer machines moest stilzetten en aan een Duitschen concur rent verkócht. De directie zocht en vond toen levenskracht voor haar in dustrie in de vervaardiging van bovenal fijneen sterke papiersoorten Zij was de eerste in Nederland, die het mooie glans bordpapier vervaardigde. Na den alles verwoestenden brand van 1898 werd bij den herbouw der fabriek het bedrijf in een Naamlooze Vennootschap omge zet; er wordt nu gewerkt met vier machines van te zamen 1500 paarde- krachten, welke jaarlijks 10 millioen K.G. papier leveren en dagelijks onge veer 40000 KG. steenkolen verstoken. Een bezoek aan een papierfabriek is zeer interessant. De sorteering van de lompen, de reiniging en het malen zijn werkzaamheden, welke niemands begrip te boven gaan. Echter, men ziet bij de fabriek tegenwoordig groote hoeveel heden hout opgestapeld. En ook daarvan maakt men papier. Van hout vooral. Het moet na machinaal versplinterd te zijn, gedurende vele uren onder hoogen druk gekookt worden, tot alle harsen en bindende stoffen zijn afgescheiden en de zoogenaamde cellulose vrij is gekomen, welke dan tot papier wordt verwerkt. Duurzame papiersoorten wor den nog uitsluitend van lompen gemaakt. Ook stroo en oud papier dienen als grondstoffen. Men weet dat er voor het papier nog een rijke toekomst open ligter zijn al huizen van gebouwd. En, daar het papier een slechte warmtegeleider is, zou het in de tropen een geschikt bouwmateriaal zijn, vooral daar het ook onbrandbaar gemaakt kan worden. Men maakt er verder vaatwerk van, drinkbekers, zak doeken, schoolborden, kofiers, sigaren pijpjes, neuzen, halsboorden, waar is het einde? Bp hevige koude wordt het tusschen de kleeren, in de schoenen, en tusschen de dekens gelegd. Het dient als dakbedekking en hoe al niet meer Yan jaar tot jaar wordt het papierver- bruik grooter, zoodat men al de ont- wouding der wereld heeft voorspeld, alleen tengevolge van de groote massa's hout, welke er in de papierindustrie verbruikt wordt. Die boomlooze wereld zullen wij echter wel niet meer beleven en tegen dat het zoover is zal wel weer een nieuwere grondstof voor het papier uitgevonden worden. Buitenland. Uit Weenen wordt geschreven Aartshertog Heinrich Ferdinand, een broer van Wolfling en van mevrouw Toselli, heeft van den Keizer een on bepaald verlof gekregen. Hij studeert sinds lang te München op de schilder school, en wil zich nu heelemaal aan de kunst wijden. Ook hij heeft reeds een poging gedaan om de waardigheid van aartshertog neer te leggen Qn een huwelijk beneden zijn stand te sluiten. Hoe die zaak ook moge afloopen, de prins is besloten te leven als zijn andere broers en niet meer aan,het hof terug te keeran. i Eén van de familieleden leeft sinds l jaren als particulier op de Balearische eilanden. Al de aartshertogen uit het huis Toscane zijn veel demokratischer jdan de aartshertogen uit de rechte lijn der familie. De Lokal Anzeiger verneemt uit Saloniki dat de Turksche regeering verdere voorzichtigheidsmaatregelen ge troffen heeft, daar de militaire maat regelen van Montenegro er geen twijfel aan laten, dat dit land vijandige bedoe lingen heeft. Ook heeft de regeeriug de wali's van Saloniki, Monastir en Uskub gewaarschuwd, dat verkleede Montene- grijnen naar Macedonië gekomen zijn om aanslagen te plegen. Omdat Zwyer zijn dochter heeft wegge stuurd, heeft de jongen zich in het ongeluk gestort!" „Dat kan je niet meenenIk gevoel niets voor zoo'n onmensch!" beet ze haar man toe. Zwyer sloeg de oogen op naar zijn vrouw. Hij zag bleekeen ernstige uitdrukking lag op zijn fraai, mannelijk gelaat. „Ik herken je niet, Gundi. In Farnigen noemen ze je de „Goede" en de „Barm hartige", en voor dien zieken, rampzaligen jongen gevoel je geen medelijden?!" „Neen, met zoo iemand kan ik geen mede lijden hebben," antwoordde de boerin, hoe wel het haar moeite kostte om een gevoel van deernis te onderdrukken, dat bij haar opwelde. De mond van Zwyer begon te trillen. „Vrouw, ik moet je aan iets herinneren, dat je vergeten schijnt. Je weet toch, dat toen Lois Zwyer jong was er heel wat op hem te zeggen viel en je weet misschien ook, hoe hij z'n meisje heeft nageloopen: Gundi, de dochter van den boer van den Lochberg uit het Boven-Dal 1" De boerin keerde zich driftig naar haar man. „Spreek daar niet verder over," zei ze gejaagd, met een angstigen klank in haar stem. Hij schudde echter ontkennend het hoofd. „Het zal ons beiden goed doen als we die oude herinneringen weer eens ophalen. Lois Zwyer en Gundi mochten elkaar graag lijden, te graag zelfs, want hun ouders leef den in onmin. En toen de vrijerij werd ontdekt, heeft het bij die twee aan huis zoo gespookt, dat je het lawaai in het dorp kon hooren. Ze hebben den storm echter laten uitrazen en zijn elkaar trouw gebleven. En als Lois in het Lochdal kwam, ging hij altijd eerst naar de herberg om flink te De Times verneemt uit Lissabon De toestand op Madeira verontrust dé Portu- geesche regeering. De havenarbeiders te Funchal staken nog altijd. Zij hebben anderen overgehaald, om ook het werk neer te leggen. Achttien vreemde stoom schepen kunnen dientengevolge te Fun chal geen kolen of proviand aan boord nemen. De staat van beleg wordt gehand haafd. De troepen houden de straten te Funchal bezet. Er zijn versterkingen heengezonden. Te Essen is een heele bende valsche munters opgepakt, die langen tijd val sche stukken van twee en vijf mark had geslagen en uitgegeven. Toen Zaterdagmiddag de Engelsche minister Lloyd George te Londen uit een vergadering van het Liberale Vrouwenverbond kwam, wierp een man nelijk voorstander van vrouwenkies recht hem een met koper beslagen doos drinken, wa't hem moed deed scheppen. En nooit ging hij het dal uit zonder zijn liefje te hebben bezocht, tot zijn vader eindelijk toestemde in het huwelijk van zijn zoon met de dochter van zijn doodsvijand. En weet je nog wat toen in hun liefde-roes is gebeurd, toen ze door den wijn half waren bedwelmd?" „Zwijg, zwijg!" Tranen glinsterden inde oogen van zijn vrouw. Met trillende stem hernam hij nauw hoorbaar: „Later heb je diep berouw gevoeld. God heeft een ramp verhoed!" Zwyer was zijn aandoening nu weer mees ter; met vaste stem ging hij voort: „Lois Zwyer, die nooit anders dan liefde van zijn vader ondervond, heeft de hand opgeheven tegen den ouden man in zijn biinde woede, en als zijn vader niet was teruggedeinsd en zijn jongen had aangezien met een blik, dien hij zijn heele leven niet zal vergeten, God weet wat er dan misschien zou zijn gebeurd!" De boerin gaf geen antwoord. Langen tijd bleven ze zwijgend aan tafel zitten; hun handen lagen in elkaar. Zwyer zat met ge bogen hoofd en haalde zwaar adem; ein delijk verbrak hij de stilte en hernam: „Zie je Gundi, daarom mogen wij geen steenen op hem werpen." „Maar ons kind?" „Leni blijft waar ze is. Of Bennet sterft of beter wordt, de dochter van Zwyer be staat niet meer voor hem!" De boerin stond op. Uit een kast haalde ze schoon linnen te voorschijn; ze wilde de kamer verlaten. „Wat ga je doen?" vroeg Zwyer. „Zijn kamer in orde maken," klonk het antwoord. „God weet dat ik mijn plicht zal doen." Daarop ging ze heen. Eenigen tijd later werd Flori Bennet naar het hoofd. De minister kreeg een snede aan de lip en werd aan het lin keroog gekwetst. Het scheelde weinig of hij had er het gezicht uit verloren. Naar het heet, is da dader in hech tenis. Baumann, directeur van het gemeen telijk museum te Dortmund, heeft be loofd, dat hij binnenkort tamelijk nauw keurig de plaats zal aanwijzen waar de Germaansche legerscharen de Romein- sche legioonen van Varus vernietigd hebben. Die plaats ligt niet in het Teutoburger Woud, zegt hij. De ge meente Dortmund zal op het terrein, dat de directeur aanwijst, onverwijld opgravingen beginnen. De Russische soldaten blijken in Per zië streng op te treden. Het blijkt n.l. dat de 4000 man Russische troepen de inwoners van Kaswin eenvoudig uit hun huizen hebben gejaagd, zoodat deze on- gelukkigen, om niet op straat en in de sneeuw te moeten blijven, hun toevlucht hebben moeten zoeken in de moskeeën. De Russische gezant te Teheran heeft aan het Perzische kabinet doen weten, dat alle eischen van het Russische ultimatum moeten worden ingewilligd. Echter zullen de Russen voorloopig nog in Kaswin blijven, teneinde de Perzische regeering daartoe in de gelegenheid te stellen, tenzij in Teheran anti-Russische troebelen mochten uitbreken. De Daily News zegt, dat de bezorgd heid van het Engelsche volk, dat het welhaast met Perzië's onafhankelijkheid gedaan en Rusland er vast genesteld zal wezen, niet alleen voortkomt uit genegenheid voor den nieuwen Perzi- schen staat, die op Engelands steun had gerekend, maar uit de oude op vatting, dat Perzië het grootste bolwerk tusschen Engelsch-Indië en Rusland is. Is Rusland in Perzië, dan zal dat een groote vermeerdering van de kosten voor de verdediging van Indië na zich slepen. Engeland verwacht van minister Grey, dat hij die ramp zal afwenden. Naar uit Teheran aan Duitsche bladen gemeld wordt zijn Turksche troepen de Perzische grens overgetrokken. Volgens den Konstantinopelschen correspondent van de Lokal Anzeiger is op Turksch gebied een kolossale bij eenkomst van Mohammedaansche gees telijken gehouden, onder leiding van het hoofd der kerk in Perzië. Deze ver gadering heeft tot de Mohammedaan sche wereld een oproeping gericht tot een strijd tegen Rusland. Het Perzisch kerkelijk hoofd moet vermoord zijn. bewusteloos de boerderij binnen gedragen, waar hij in zijn kamer te bed werd gelegd. VII. Toen Flori drie weken in de woning van Zwyer had vertoefd en den boer heel wat geld had gekost en de boerin hem met groote zorg en toewijding had verpleegd, verklaarde de dorp-arts dat het gevaar was geweken. Zwyer vroeg, wat hem eigenlijk had ge scheeld. De dokter antwoordde heel gewich tig, dat het een heel bijzonder geval was geweest. Als hij nog drie maanden met drinken en allerlei buitensporigheden voort ging dan zou zijn sterke lichaam zijn ge sloopt, vooral als hij dan nog van tijd tot tijd honger en ontberingen moest lijden evenals in zijn jeugd. In dat geval zou de dood hem wel gauw komen opeischen. Zwyer bracht de woorden van den dokter aan zijn vrouw over. „Als hij zoo ver is dat hij weer aan het werk kan, dan moet hij het buis uit." De boerin knikte met het hoofd. „Ja, want Leni wil met alle geweld thuiskomen. Als ze hier komt, moet hij weg zijn." „Ik zal een plaats voor hem weten te krijgen, en met hem praten als ik hierin ben geslaagd," besloot Zwyer. Maar een ander was hem voor. Den vol genden dag trok Leni door het Lochdal in de richting van Farnigen, waar ze zich regelrecht, zonder een oogenblik te aarzelen, naar de boerderij begaf, alsof ze hier werd verwacht. Even voor het avondmaal ver scheen ze in de woonkamer. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1