Oorlog tnsschen Italië en Turkije. Het ministerie van oorlog te Kon- etantiropel heeft de volgende offieieele telegrammen uit Bengazi gekregen: En ver-bei seinde: In den nacht van 8 December zwermden onze troepen en vrijwilligers om de vooruitgeschoven stellingen der Italianen, die twee kilo meters ten Zuiden van de Italiaansche versterkingen in het Zuidwesten liggen. In den morgen overrompelden zij de Italianen bij een opmarsch en leverden een gevecht, waarbij de Italianen 50 dooden en een groot aantal gewoudeu verloren. Onmiddellijk daarop zonden de Italianen twee bataljons en vier kanonnen en een batterij veld-artilIerie tegen ons uit. Deze troepen konden echter wegens de overmacht van de Arabieren op de troepen, die de Zuid linie bezet hielden, niet krachtig op treden en tegen den middag werden zij gedwongen terug te trekken. Een ander telegram van den com mandant van de Turksche strijdmacht bij Bengazi meldt; In den nacht van 11 dezer zonden wij onze troepen van vijf kanten tegen Bengazi uit en be zetten, toen wij ontdekt hadden, dat de vijand zich naar de binnenstad terug getrokken had, zijn versterkingen, die hij tevoren vernield had. Toen rukten wij op tegen een plaatsje, Derkieh, waar de Italianen ons ernstigen tegenstand boden, maar, toen zij zich de zwaksten gevoelden, naar de haven vluchtten, waarbij zij een menigte wapens en am munitie en talrijke werktuigen tot het aanleggen van stellingen achterlieten. Op dat oogenblik begon het Italiaan sche eskader een bombardement, dat ons echter gelukkig geen verliezen toe bracht. ^laHtteiyk Uleuws. Heusden, 20 Dec. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Kra mer, is benoemd tot onderwijzer aan een Bchool voor M. U. L. O. te Leiden. De lang verwachte verwisseling van commandant der Kon. Maréchaussée zal nu plaats hebben op 27 Dec. e.k. De wacht meester der maréchaussée J.Colijnse wordt met dien datum overgeplaatst naar Kaats heuvel, terwijl wachtmeester Hoekstra van Kaatsheuvel naar hier komt. Onze stadgenoot, de heer A. v. Wijnen, benoemd tot reserve 2e luitenant, werd Zaterdag j.l. te Arnhem beëedigd als of ficier. Werkendam. Vrijdag a.s., des nam. 1 uur, hoopt het Spoorwegcomité „Het Land van Heusden en Altena" te ver gaderen ten huize van Mej. de wed. A. Wink, alhier, ten einde een adres aan de Regee ring op te maken met een memorie van toelichting. Eergister had het weldadigheidssoirée plaats, dat ingevolge de bemoeiingen van Mevrouw Verhoeff, reeds eenige jaren ge houden wordt, ten einde den armen een goed kerstfeest te bezorgen. De uitslag was weer goed en zeer te waardeeren valt, bij ver nieuwing, wat mevrouw Verhoeff hiervoor heeft over gehad en ten koste gelegd, al blijft het volgens sommigen te betreuren, dat bij andere wijze van omgaan voor de armen, de koorden der beurs niet even los zijn. Men bedenke echter, dat men zijn eigen arbeid meer gewaardeerd zal zien, als men ook toont voor het werk van een ander in die waardeering niet te kort te schieten. Dokter Bresler bracht dan ook terecht in de eerste plaats dank aan mevrouw Verhoeff', dio hem had opgedragen haar dank te brengen aan allen, die tot het welslagen van het soirée het hunne hadden bijgedragen. Na haar bracht hij lof en dank aan den tenor Ch. Kleijnen en den heer Bril, met zijn zangvereeniging „Uitspanning door In spanning", en deelde ten slotte mede dat het soirée had opgebracht f 401,95 en het juiste cijfer van de 'ooonenflesch was 3624, waarom eerst moest geraden worden wie de le en 2e prijs zouden hebben, want een 4-tal personen had er een meer of minder geraden. Eerste prijs kreeg de heer J. Cor net C.Pz. (servies), en 2e prijs de heer A. F. v. d. Steenhoven (kussen). Later bleek, dat de ware prijs winster, die het juist ge tal had geraden, was mej. B. Rijkers Ld. Dokter Bresler verzekerde toen, dat deze vergissing door een tweede eerste prijs zou in orde gebracht worden. Van de tombola trok mej. D. van Drimmelen de big, die tot groote hilariteit der aanwezigen in de zaal werd rondgedragen. Capelle. Sinds een paar dagen bran den op de Hoogevaart alhier de door de bewoners aldaar zoolang begeerde straat lantaarns, hetgeen in een lang bestaande behoefte voorziet, vooral ook omdat de Hoogevaart wei één der vuilste wegen uit de geheele omgeving is. Naar we vernemen heeft de Chr. zangvereeniging „Hallelujah" alhier besloten in te gaan op het verzoek van ds. Van Leeu wen e. a. te *s Gravemoer om op 2en Kerst dag a.s. in de Ned. Herv. kerk aldaar een uitvoering te geven. De opbrengst van het kaai- en haven geld is in deze gemeente voor 1912 gepacht door W. G. Uijthoven alhier voor de som f 155. Ba biloiliëiibroek. Naar wij ver nemen heeft de heer Boon zijn benoeming tot lid van het burg. armbestuur alhier niet aangenomen. Brongeleii. De rijkssubsidie voor de alhier gehouden wordende landbouw- wintercureu8 1911/12 bedraagt f 283,58£. Beso{jen. Maandagmiddag had het zoontje van R. Adriaansen de onvoorzichtig heid, terwijl de tram op komst was derails over te steken. Hij had üet ongeluk te vallen. De machinist remde uit alle macht, maar kon niet beletten dat het kind werd aan gereden. Twee vingers en enkele teenen werden afgereden, terwijl hij nog verschei dene 8chramwonden aan 't hoofd bekwam. ?s Gravemoer. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben aan het water schap „Polder van "s Gravemoer" toegekend eene bijdrage van f 520 in de kosten der vernieuwing van eene uit- en inlaatsluis in den provincialen weg aan de haven aldaar. De Chr. zangvereeniging „Halleluja", directeur de heer G. Hoefnagel, hoopt op den eersten Kerstavond eene zanguitvoering te geven in de Gereformeerde kerk. Cdameren Zondag 17 dezer herdacht de Weled. Achtb. heer J. de Ridder den dag, waarop hij voor 25 jaar als burge meester van Gameren en Nieuwaal werd benoemd. Met 't oog op den Zondag zou het aan bieden van geschenken op Maandag plaats hebben. Al vroeg was de geheele gemeente met vlaggedoek versierd. Voormiddag werd de jubilaris door de wethouders per rijtuig naar 't raadhuis gehaald waar namens het gemeentebestuur door den heer F. A. Mooij onder een hartelijke toespraak den jubilaris een prachtige stoel werd aangeboden, als zijnde een geschenk van het gemeentebestuur en secretaris; daarna werd Z.Ed.Achtbare door den heer Mooij de eerewijn aange boden, waarna hij plaats nam in den rijk versierden stoel. Ten 2 ure werd ten huize van den jubilaris namens de burgerij van Gameren en Nieuwaal onder een hartelijke toespraak een mooie eikenhouten boeken kast aangeboden. Van de gemengde zang vereeniging „Aurora", waarvan Z.Ed.Achtb. beschermheer is, werd hem een fijne kan toorlamp overhandigd. Ook van particuliere zijde ontving de jubilaris buitengewoon veel en prachtige geschenken. Ongeveer 4 ure ging het zanggezelschap „Aurora" en gaven ten huize van den jube- laris eenige stukjes ten beste. Des avonds ten 6£ ure rukte het Harmo niegezelschap „Prinses Juliana" uit en bracht Z.Ed.Achtb. een serenade, welke met een hartelijke toespraak van den voorzitter eindigde. Na afloop werden beide gezelschappen in het repetitielokaal door den jubilaris har telijk onthaald. Waspik Door hetR.-K. Kerkbestuur in deze gemeente is een weg aangelegd vanaf de kerk naar de begraafplaats. Hierdoor is het mogelijk geworden dat de lijken, na in de kerk te zijn geweest langs dezen nieuwen weg rechtstreeks naar het kerkhof kunnen worden gebracht. Voorheen moest dit ge schieden over den publieken weg, terwijl tevens een geheelen omweg moest worden gemaakt.Voorzeker een practische en nuttige verbetering. Door B. en W. alhier, is op hun verzoek eervol ontslag verleend uit hunne betrekking, de heeren B. Zijlmans en J. Driesen, respectievelijk opperbrandmeester en brandmeester. Hun ontslag gaat in op 1 Jan. 1912. Zekere V. alhier, bezig zijnde met fietsen te leeren, had het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij in een diepen sloot terecht kwam. Gelukkig kwamen er juist eenige personen voorbij, die den drenkeling spoedig op het droge brachten. Onze scheepswerven hebben nog steeds volop werk, zoodat verschillende bestellingen moesten worden afgewezen. Ook reparatie- werk is er nog in overvloed. De verschillende werklieden op deze scheepswerven werk zaam zullen dus dezen winter wellicht geen brood te kort komen. Sprang. Dinsdagavond 26 Decem ber (2e Kerstdag), hoopt de christelijke zangvereeniging „Excelsior", in het Ned. Herv. kerkgebouw, een zanguitvoering te geven. Door de jongelingsvereeniging op G. G. „Timotheus" alhier, werd in haar vergadering, J. W. Genuït tot secundus bestuurslid van den ring „Langstraat" be noemd. Maakten wij onlangs melding, dat door den storm het groote kerkraam aan de Noordzijde was stuk gewaaid, thans is dit houten raam door één van zandsteen en in lood gevat raam vervangen, 't welk een prachtig aanzien geeft. 11 eeuwen. Op Zaterdagavond den 23 Dec. a.s., zal alhier in de-zaal van den heer Smits, door „Kunst en Vriendschap", eene winteruitvoering gegeven worden, 't Programma belooft een heel gezelligen avond. Op Vrijdag, den 22 Dec. a.s., zal al hier ten huize van Gebr. de Graaff, eene vergadering worden gehouden door de af- deeling Heusden van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Als punten van behandeling noemen we o.a. jaarver slag; rapport commissie paarden verzeke ring, benoeming bestuurslid. Pouderoof jen. Donderdagmiddag j.l., is bij H. v. d. Meiden, een postduif aangekomen, die zoo vermoeid was, dat hij ze zoo kon pakken, zonder dat ze eenige moeite deed om weg te komen. Ze had aan haar linkerpoot een zilveren ringetje, met het opschrift Gartel Anvers 61397. Doeveren. Woensdagavond 27 Dec. e.k., zal in de kerk alhier kerstfeest wor den gehouden, voor de kinderen der Zon dagschool. Ter opluistering hiervan zal door ds. Trillaard uit Aalburg, een voorstelling worden gegeven met lichtbeelden. Metlerliemert. De verbondsring „Heusden en Altena", hoopt d. v. le Kerst dag, in het vereenigingslokaal, alhier eene vergadering te houden, 's namiddags half vier. De Bijbelbespreking handelt over Lucas 2:2539. Voorts bevat de agenda verschillende belangrijke onderwerpen. Be langstellenden in den vereenigingsarbeid zijn welkom. Sleeuwfik. Blijkens eene gehouden telling, zijn in deze gemeente aanwezig 306 paarden en 1167 stuks hoornvee. Bussen. De laatste suikerbieten zijn 14 dezer 1.1. verzonden. Het totale gewicht van ruim 5.500.000 kg. zijn hier gescheept. 7,1 dagmiddag LI. viel de dochter van B. v. d. Pluijm Jacz., alhier in de papierfabriek werkzaam, van een meter of zes hoogen trap; ernstig gekneusd werd zij naar huis gebracht, waar de spoedig ont boden geneesheer, dr. M'llenaar hulp ver leende. Baardwijk.. Zondagavond om streeks 8 uur ontstond brand in een der schuren achter het huis van J. v. W., dat bewoond wordt door drie gezinnen. De vlammen sloegen snel over op dit huis en het vuur woedde zoo hevig, dat al spoedig aan het redden van de inboedels niets meer gedaan kon worden. De brandweer slaagde er in de belendende gebouwen te behouden. Er is veel verbrand; de schuur van J. v. W., gevuld met hooi en stroo ging geheel ver loren, een varken en een paar kippen ver brandden. Het huis is geassureerd, en de inboedels van twee der bewoners zeer laag. Voor hen en vooral voor A. B. die een huishouden met 7 kinderen heeft is het ongeluk een ramp. Om hem in de kosten te gemoet te komen, zal de tooneelvereeni- ging „De Liefdadigheid", een uitvoering geven. ÜVaalwfjk. Zaterdagmorgen werd eeD begin van brand ontdekt, bij den heer Rubbens. Terwijl er niemand in de kamer was, vatte het behangselpapier achter de brandende kachel vlam. Ook de stoelen in de nabijheid begonnen reeds te branden. Juist kwam de knecht binnen en doofde het vuur. Bij de wed. Van Zoon, kwam een kat op tafel gesprongen en snoepte van de melk. Toen ze gerucht hoorde sprong ze er at, maar gooide de petroleumlamp om, die op de tafel stond. Spoedig was het tafel kleed aan 't branden. Gelukkig kwam de dochter binnen en bluschte het vuur. Vrijdagavond voelde de heer Stader zich onwel, en ging naar den apotheek van D. van Gils. Op den terugweg zakte hij voor de politiekazerne plotseling ineen. Hij werd in de kazerne binnengedragen en dr. Van Gils geroepen. Deze kon slechts den dood constateeren. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Er komt weinig vee meer aan de markten en de kwaliteit van het aangevoerde laat nog al te wenschen over. Men besteedde de volgende prijzen: Melkkoeien f 145 ÈL f 245, neurende f 135 ÈL f 230, guste f 140 Èt f 245, pinken f 60 f 100, kalveren f 14 S. f28, biggen f f drachtige zeugen f 55 a f 68, drachtige gelten f 45 Èt f58, schot telingen f 14 f 24, vette varkens 58 60 ct., voor uitvoer 55 Èt 58 ct„ vette kalveren 57 61 ct. per KG., gewicht na slachting, vette schapen f 14 A f 25, luxe-paarden f 540 Èt f 645, werkpaarden 1ste" kwaliteit f 300 k f 455, 2e kwaliteit f 210 f 325, twee-en-een-halfjarige f 190 Èl f 255, ander- halfjarige f Èt f per stuk. Kerknieuws. Heusden De heer H. Wijnands, on langs benoemd tot notabel der Ned. Herv. Gem., had overwegende bezwaren om de functie te aanvaarden. Eene nieuwe verkiezing was daarvan het gevolg, waarbij van de uitgebrachte 52 stem men er 46 op den heer Wijnands vereenigd waren. Nu de wensch der gemeente zoo duidelijk sprak, heeft genoemde heer zich zijne benoeming laten welgevallen. Zondagmorgen maakte de predikant der Ned. Herv. Kerk alhier dankbaar mel ding van de ontvangst van de volgende giften, toegezonden door den heer S. Ver hagen alhier, alsvoor de Herv. Kerk f 100, voor de Diaconie f 50, voor de Protest. Bewaarschool f 25 en voor het Diaconessen- huis f50. üleeiiweil. Donderdagavond had alhier eene stemming plaats ter verkiezing van een ouderling en een diaken in de Ned. Herv. kerk. Tot ouderling werd her kozen de heer Burghout, voor diaken ver kreeg niemand de volstrekte meerderheid. Aangezien echter de heer Burghout voor de benoeming bedankt heeft, zal op Donderdag a.s. weder een vrije stemming plaats hebben, zoowel voor ouderling als diaken. IVederheuiert. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is beroepen tot predikant de WelEerw. heer Van Voorst Vader, candidaat tot den Heiligen Dienst te Amersfoort. Sprang- Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is de heer B. Ver hoeven herkozen. Bezo(jen. Tot notabel is gekozen de heer M. van Driel. Sleeuwfjk.. Tot ouderling en diaken in den kerkeraad der Geref. kerk alhier, zijn respectievelijk herkozen de heeren C. Verhagen en N. Scheurwater. Binnenland. De Haagsche redacteur van „de Tijd" schrijft: Na ingewonnen informaties in parlementaire kringen kan ik u mede- deelen, dat het nog lang niet zeker is, dat den minister van marine het door hem aangevraagde pantserschip, het eerste van een viertal van het type, zal worden toegestaan. Ook aan 'de rechterzijde is daartegen nog al oppo sitie. De minister ziet de moeilijkheid ■van zijn positie in, maar wil van geen wijken weten. Zelfs een uitstel van be handeling tot Februari zal hij onaan nemelijk achten. Zondagmorgen heeft op de spoorlijn UitgeestAlkmaar, tusschen Heilo en Castricum, een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen trein 636, welke 10.17 u. ■van Alkmaar naar Amsterdam vertrekt en onder de reizigers de vrouw van een beambte der H. IJ. S. M. uit Den Helder, in gezelschap van twee kinderen een jongetje en een meisje telde, te Heilo stopte, stapte een employé van de H. IJ. S. M. aan den verkeerden kant uit den trein en sloot blijkbaar het portier niet voldoende. Eenige minuten later althans toen de trein weer in beweging was, heeft het zevenjarig meisje vermoedelijk even .tegen het portier geleund, dat opensprong, zoodat de kleine voorover op de rails viel. In de eerste ontstel tenis dacht niemand er aan, aan de noodrem te trekken. Inmiddels pas seerde de sneltrein 153, welke te 10.20 uit Uitgeest naar Alkmaar vertrekt. De machinist van dezen trein moet het kind gezien hebben, althans hij remde uit alle macht, echter te laat. De kleine meid werd overreden en was oogen- blikkelijk dood. De toestand van de wanhopige moe der laat zich niet beschrijven. Het lijk van de kleine werd naar Alkmaar vervoerd. De moeder stapte in Castricum uit en begaf zich zoo spoedig mogelijk naar Alkmaar, waar zij aan het station haar kindje dood en onherkenbaar terugvond. De werkzaamheden voor de verdere door- en uitgraviog van de Waalhaven te Rotterdam zijn stop gezet. Zaterdag avond bleek de aannemer, de heer H. G. den Hartog, niet in staat, zijn volk, ongeveer 350 polderjongens, uit te be talen, waarop de gemeente tusscheu- beiden is gekomen en aan deze men- schen hun loon uitbetaald heeft. Te Aarlanderveen zijn in de laatste dagen elf typhusgevallen voorgekomen. Bij onderzoek door het gemeentebestuur bleek, dat de zieken melk hadden be trokken van een melkboer, die zijn melk ontving van een veehouder te Alphen, in wiens gezin typhus voorkomt. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam brengt ter kennis, dat de bekende flesschentrekker G. A. Jansingh aldaar, wonende Benthuizerstraat No. 69b, tegen wien reeds bij herhaling in de dagbladen is gewaarschuwd, nog steeds vooitgaat onder den naam „Algemeene Nederlandsche Consumptiewaren- en Scbeepsvictualiënhandel Wilhelmina" slachtoffers te maken. Jansingh maakt er zijn werk van advertenties in kleine vakbladen te plaatsen en op advertenties in die bladen voorkomende te schrijven en geeft als referentie op het „Algemeen Zuid Hollandsch Administratie- en Ver zekeringsbureau" aan het Oosteinde No. 43b te Rotterdam, waarvan de slecht be kend staande zoon J. M. Jansingh Jr. de zoogenaamde administrateur is. Zeer gaarne zal worden gezien, dat de nering doenden in iedere kleiner gemeente zooveel mogelijk gewaarschuwd worden niet met deze z.g. vennootschap in relatie te treden. Te Bergen (N.-B.) heerscht groote onrust over wolven, welke men meent gezien te hebben in de Rijkevoortsche bosschen. Uit Brielle schrijft men Verleden week is Den Briel alweer ingenomen en wel op een heel leuke manier, waarvan de Padvinders, die het stuk volbrachten, alle eer hebben. De jongens hadden zich in twee par tijen verdeeld, de eene zou de vier toe gangen van de stad bewaken, zoodat er zelfs geen muis door kon sluipen, de andere had gezworen: „den dood of Den Briel De poorten konden de aanvallers niet door, en 't was er geen weer naar om de vesten over te zwemmen. In die vesten echter liggen zware steenen waterkeeringen, beeren genoemd, die ter voorkoming van een nachtelijke besluipiug van de vesting van boven in een scherpen kant toeloopen. Bovendien staan er in het midden nog twee dikke massieve torentjes op, zoodat het tot nu toe onmogelijk leek langs dezen weg de vesting binnen te dringen. De minister van oorlog kan evenwel die dingen nu gerust laten afbreken. Want de Padvinders waagden hun broek aan den scherpen kant en om de torentjes sloegen zij hun lasso; zij spartelden een poosje tusschen hemel en wateren „zoo kwam de Geus in den Briel." Wat stonden de wachters bij de poor ten, die zich de oogen uit het hoofd tuurden, te kijken, toen plotseling de vijand hen op den rug tikte. „Goeie morgen," zeiden ze allebei, maar in verschillenden toonaard. Sedert eenige weken is de 23-jarige dochter van den landbouwer V. te Dinxperloo slapende. In den nacht van Zaterdag op Zon dag bemerkte een agent van de Haag sche politiehonden-brigade, die met zijn hond surveilleerde op de Delftsche laan te 's-Gravenhage, dat twee personen bezig waren iü braak te plegen. Zich ontdekt ziende, gingen zij op de vlucht, doch de agent wist er een te grijpen, en zijn hond kreeg al heel spoedig den tweeden man te pakken, dien hij in bedwang hield, tot toegeschoten politie agenten hem arresteerden. Nadat het tweetal opgesloten was in een politie bureau, is men met den hond naar de plaats des -misdrijfs teruggegaan, en het dier heeft toen uit een naburig stuk weiland aan zijn geleider een vijl ge bracht, waarschijnlijk door een der mannen weggeworpen. Er is reeds gemeld, dat de instructie tegen den van den moord op mej. Schook te Standaarbuiten verdachten K. aldaar, was gesloten. De ten nadeele van den vermoorde gestolen f 130 bleven nog steeds zoek. Donderdagmiddag nu hebben twee personen, die in den polder onder Stan daardbuiten aan het visschen waren, dicht bij de plaats waar indertijd de moord gepleegd werd, de portemonnaie van het vermoorde meisje opgevischt. Al het geld, dat zij te Oudenbosch ont vangen had, zat er nog in. De familie heeft de portemonnaie herkend. K. had het betrokken vischwater daags na den moord helpen schoon maken. Hij is daar ook gearresteerd. Twee dames in Den Haag zijn het slachtoffer geworden van een sluwe op- lichtster, „een helderziende vrouw", die in een advertentie in dagbladen had vermeld, dat zij „de toekomst voor spellen kon". Deze waarzegster, de 66-jarigevrouw P., is dezer dagen ter beschikking van de justitie gesteld. Zij had de dames verschillende sieraden en een vrij be langrijke soms gelds afhandig gemaakt, onder voorgeven, dat zij behoorde tot een bond, waarvan de Prins bescherm heer was. De sieraden, die terugge geven zouden worden, had de waar zegster verpand. En wat het geld aan gaat, de vrouw had tegenover de dames steeds voorgegeven, dat zij gouden tientjes noodig had, die gelegd moesten worden op' een „batterij", omdat er anders niet ver genoeg in de toekomst kon worden gelezen! Als vermoedelijke daders van de mis handeling van den onbezoldigden rijks veldwachter te Waalre zijn drie stroopers uit die gemeente aangehouden. De bedrogen kommiezen. Het moet dezer dagen in een aan de Duitsche grenzen gelegen gemeente in het Zuid-Limburgsche gebeurd ziju. De rijksambtenaren ontvingen een anoniem schrijven, dat de pachter van een aan de grenzen gelegen en welbe kende hofstede het hoofd was van een smokkelaarsbende. Wanneer de ambte naren in den nacht van den zooveelsten een inval zouden doen in de hofstede, zouden zij de heele smokkelaarsbende op heeterdaad kunnen betrappen. De commiezen overwogen den wenk van den anoniemen briefschrijver, en be sloten gevolg te geven aan de uitnoo- diging om de boerenhofstede te doen bewaken. Niet minder dan 16 commie zen omsingelden op een bepaalden nacht de boerderij. Zij hadden zich verdekt opgesteld als de voorposten van een veldwacht. Er gebeurde niets verdachts, den geheelen langen, kouden nacht. In de hofstede ging in het vroege uur als naar gewoonte alles zijn gang; het vee werd gevoederd, en de lichten werden in de verschillende vertrekken ontsto ken. Toen gaf de leider van de naeht- telijke expeditie bevel om voort te rukken en de commiezen bestormden met doods verachting de vijandelijke benting. De bewoners schrokken niet zuinig. De plichtsbetrachtende kommiezen door zochten nauwkeurig de woning, de schuren en de stallen, echter met een negatief resultaat. Er was geen zweem van contrabande te vinden. Beschaamd en mismoedig dropen de kommiezen af; zij moesten in stilte erkennen de dupe te zijn geworden van een of anderen grappenmaker. Doch wat de zaak nog pijnlijker moet maken voor de komiezen, die in den ijver om den lande te dienen wellicht te ver zijn gegaan, is het gerucht, dat thans verspreid wordt, en dat niet van waarheid ontbloot moet zijn, dat „heusche" smokkelaars deze „truc" heb ben bedacht, om de ambtenaren op één punt te concentreeren, opdat de smok kelaars zelve dien nacht ongehinderd hun slag konden slaan. Het Huisgez. verneemt, dat de offi cier van justitie te's-Hertogenbosch in tegenwoordigheid van den commissaris van politie ten kantore van de directie der vliegmaatschappij Aviator aldaar Zaterdagnamiddag alle brieven, tele grammen en andere bescheiden, op die maatschappij betrekking hebbende, heeft in beslag genomen. Naar men beweert, zou dit in ver band staan met de gevoerde correspon dentie met Turkije over het leveren van vliegmachines met vliegers. Het heele geval van de vliegmaat schappij in Den Bosch (directeur de heer H. Blom, tevens koekfabrikant) heeft het Huisgezin herinnerd aan den millioenensergeant van een paar jaar geleden. Het Journal zegt, dat de tusschen- komst van de justitie wat te laat is gekomen; er zouden Zaterdag uit Parijs al eenige vliegtoestellen naarKonstan- tinopel zijn gezonden, en er zou ge contracteerd zijn met vliegers uit ver schillende landen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2