Het Land van Neusden en Ailena, de Langstraat en de Bommeierwaard. COÖPERATIEVE CENTRALE NUTSCREDIETBANK. Voor Zangverenigingen en Zangscholen KLOOSTERBALSEM BIJVOEGSEL. Rijwielen en Onderdeelen. Stoomdorschmachine van de Kloosterbalsem verzacht onmiddellijk en geneest blij vend bij voortgezet gebruik; rheuma- tiek, podagra, alle rheumatische aandoeningen, spit in den rug, enz. enz. Kloosterbalsem stilt oniQiddellijk bet ondragelijk jeu ken en geneest zonder litteekens na te laten, ring-, baard- en dauwworm, natte en droge uitslag, zeer hoofd, uitslag aan mond, neus en lippen, klieren, enz. Kloosterbalsem geuee9t onvoorwaardelijk oude en nieu we wonden, brand- en snijwonden, zeere beenen, bloedbleinen, kneuzingen en winter handen en -voeten. Kloosterbalsem verhelPt onmiddellijk de ongemak ken, van aambeien, zoowel droge als Kloosterbalsem kosfc per Pot f °-35'f °-75>f i-20 en f2.50. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 311SZaterdag 13 Januari Firma Cereste Drongelen, Scherp concurreerende prijzen. S21AMO-BUMDE1 Klooster Sancta Paulo H>e Kloosterbalsem moet in elk gezin aanwezig zijn. t"!> UftD VAN ALIEN* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Onder de kleurlingen te Johannes burg zijn de pokken uitgebroken. Gis teren waren gevallen bekend, met twee dooden. In een huis werden vijf zieken verborgen gehouden. Uit Montreal wordt gemeld, dat bij Terre Bonne twee treinen van Canadian Pacific in volle vaart met elkaar in botsing zijn gekomen. Er werden 33 menschen gedood. Bij het gieten van een kanon in een ijzersmelterij te Angoulème is een ont ploffing voorgekomen, waarbij het ge smolten metaal weggeslingerd werd. Er zijn acht menschen gedood en elf ernstig gekwetst. De verhouding tusschen Turkije en Montenegro moet weder zeer gespannen zijn. Montenegrijusche troepen worden ongemerkt naar de grens geschoven en telkens hebben kleine botsingen plaats metTurksche grenstroepen. Het heet dat het aantal geheime Montenegrijnsche agenten in Albanië op onrustbarende wijze toeneemt. Te Cettinje zouden thans tal van Albaneesche stamhoofden zijn en groepen Malissoren hebben zich naar Podgoritsa begeven om daar repeteer geweren te koopen. In vele kringen verwacht men in het voorjaar een con flict tusschen Turkije en Montenegro, dat dan door de Albaneezen zou gehol pen worden. Montenegro neemt allerlei maatregelen die den indruk geven dat het zich ten oorlog toerust. De Temps verneemt uit Konstanti- nopel, dat de Engelsche troepen tot de definitieve bezetting van het schier eiland Sinaï, tusschen de golven van Suez en van Akaba, zijn overgegaan. Volgens een bericht aan de Pol. Corr. is de houding der Engelschen ten op zichte van het schiereiland Sinaï in den laatsten tijd veel besproken en is ook van een „tweede Gibraltar" gewaagd. Van belang is daarom de volgende nota, die het Egyptische ministerie van oorlog betreffende de staatsrechtelijke verhou ding van het schiereiland openbaar heeft gemaakt: „Sedert 1840 behoort het schiereiland Sinaï krachtens keizerlijken firman totEgypte. Wegenshetstrategisch belang van het schiereiland zijn daarop sedert de inlijving voor verdedigings doeleinden kazernes en versterkingen aangelegd. De punten El Tabah en El Moeteget Rite, die totEgypte behoorden, werden in 1892 onder Turksche heer schappij gesteld. De plaatsing van het schiereiland onder de machtsbevoegd heid van het ministerie van oorlog is daarom geschied, omdat Sinaï als grens gebied en in militair opzicht onvoor waardelijk onder dit ministerie moet blijveD. Wegens de moeilijkheden van het verkeer in deze streek heeft men het noodig geacht, in Ter een blijvend garnizoen onder bevel van een Engelsch officier te leggen." Dinsdag werd uit New-York gemeld: Een brand heeft heden ochtend het groote kantoorgebouw der levensver zekeringsmaatschappij „Equitable" in Broadway alhier vernield. Men vermoedt dat vijf personen daarbij zijn om het leven gekomen. De schade wordt op 3 millioen dollars geraamd. Het vernielde gebouw stond aan een plein in het midden van de wijk van financiers. In het gebouw waren ook gevestigd de kantoren van de Harriman- spoorwegen, die van August Belmont en van verscheidene safedepositos en trustmaatschappijen, welker kluizen voor een bedrag van verscheidene millioenen dollars aan effecten bevatten. Er is een reusachtig verlies geleden aan waarde volle registers en andere documenten. Verscheidene personen werden gedood door van het brandende gebouw af te springen. Het aantal dooden en de aan gerichte schade worden steeds hooger geschat. Het zakenleven binnen het terrein van den brand is geschorst. De banken, waaronder de voornaam ste, als de American Exchange National Bank, hebben niet geleden, doch het politiecordon belet er dicht bij te komen. De „Equitable" heeft bekend gemaakt, dat zij dubbele exemplaren heeft van al haar registers en zij de zaken dus zal voortzetten. De Press-Telegraph meldt over den brand in het gebouw van de Equitable te New York nog de volgende bijzon derheden De officier van de brandweer, Walsh, is bij het reddingswerk omge komen; men heeft nog niets van hem gevonden. Een brandweerman werd bij het reddingswerk krankzinnig, een do zijn anderen gewond. Van 7 of 8 per sonen weet men nog niets. In den be ginne vreesde men, dat door den gewel digen storm de heele wijk in vlammen zou opgaan. I)es avonds om half elf was men den brand meester. Het geheele blok is totaal verwoest. Het is helder vriesweer, een ijskoude Noordwestewind jaagt door de straten. De straten om het gebouw zijn vol ijs. Muren, lantarenpalen, brandladders en spuiten, ja zelfs de politieagenten en de verslaggevers van de bladen zijn met ijs overdekt, omdat de wind voortdurend water tegen hen aanwerpt, dat dan ter stond bevriest. Volgens een bericht uit Boekarest is het Russische schip Roess tusschen Galatz en Odessa vergaan. Er waren 172 menschen aan boord. Het verlies van schip en lading wordt op een millioen roebel geschat. De storm, die de Amerikaansche vloot in de Atlantische wateren geteis terd heeft, schijnt nog ernstiger gevol gen teweeggebracht te hebben, dan aan vankelijkwas gevreesd. Woensdag waren er nog vijf torpedobooten, die tot het eskader hadden behoord, zoek. Er zijn slagschepen uitgestuurd om de vermiste bodems op te sporen. Elk dezer torpe dobooten had een bemanning van 80 koppen. Rusland en Perzië. Te Teheran verluidt, dat de Perzische regeering bereid is, om den vroegeren Sjah, Sjoe-es-Soeltané en Salau-ed-Doulé te pensioneeren, mits zij beloven weer in Perzië terug te keeren. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg, dat de elfduizend Russische soldaten, die nu in Perzië zijn, daar zullen blijven tot Perzië voldoende waar borgen voor oeconomische belangen van de Russen in het land verstrekt, welker waarde op 240 millioen gulden wordt geschat. De National Zeitung ontvangt uit St. Petersburg het volgende telegramVol gens berichten uit Bakoe zijn twee re gimenten tirailleurs en een batterij ar tillerie onder bevel van generaal Genicke van Retsj naar Enseli gezonden om den gewezen Sjah naar Teheran te geleiden. BINNENLAND. De heeren J. de Boon Gzn. te Har- dinxveld, F. J. Mijnlieff Wzn te Krimpen aan de Lek, A. C. v. d. Heuvel te Rot terdam en W. Kalkman Sr. te Krimpen aan de Lek hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met ver zoek het daarheen te leiden, dat hun door de Staat der Nederlanden zal worden betaald als schadeveigoeding de som van f 18110.80 met 5 pCt. rente, per jaar van 13 October 1905 af. Dit verzoek is een gevolg van ge voerde processen over verpachting van visscherijen door den Staat. De koloniaal te Zutfen, die om te ontsnappen aan de politie, zich op slink- sche wijze van burgerkleeding had voor zien, is, volgens het Vad., nu gepakt. Bij den commandant der koloniale reserve te Zutfen is nl. een soldaat aangebracht, die sedert eenige dagen vermist werd. De man bekende schuldig te zijn aan den diefstal van een paar schoenen uit den winkel van den heer P. in de Lieve vrouwenstraat, aldaar. Een der politieagenten, die by het Koninklijk Paleis in het Noordeinde in Den Haag dienst doen, heeft Dinsdag een zonderlinge ontmoeting gehad. Hij werd aangesproken door een man, die zich tegenover hem vragenderwijze op minachtenden toon uitliet over de reden, waarom hij daar geposteerd stond, onder aansporing liever een helsche daad te verrichten in het gebouw, dat hij moest bewaken. De agent nam den man mee naar het centraal bureau van politie, waar hij werd gehouden. Woensdag is hij naar het huis van bewaring over gebracht, aangeklaagd wegens majes teitsschennis. 't Is 'n gewezen korporaal stoker van de marine. Bij den commissaris van politie te Gorinchem heeft mej. Th. M. Akker man, uit Rumpt, aangifte gedaan, dat haar Woensdagochtend in den trein tusschen Beesd en Gorcum een bruine reticule is ontvreemd. Dat zakje hing met een zijden koordje aan haar arm. Het bevatte o. m. een spaarbankboekje, waarin een bedrag van ongeveer f 418 genoteerd stond, en dat te Geldermalsen uitgegeven was. Een moordenaar rooverhoofdman ge arresteerd. Omtrent de arrestatie van zekeren P. Senden, verdacht van den moord op den grijsaard Gelissen te Beek, meldt de L. K. het volgende: Piet Senden, geboren te Broekhuizen bij Waubach, is in Oct. 1911 ontslagen uit de gevangenis, waarin hij 9 jaar vertoefd had wegens diefstallen, enz. Tevens wordt vermoed, dat Senden nog meerdere diefstallen gepleegd heeft op Duitsch grondgebied, ja er zelfs een moord heeft bedreven. In dien tijd had hij zijn arbeidsveld gekozen tusschen VenloNijmegen en op Duitsch grond gebied. Sinds September j.l. hadden in het zuiden van Limburg vele diefstallen plaats, en de commandant van de maré chaussee te Heerlen sprak meermalen het vermoeden uit, dat dit wel het werk zou kunnen zijn van P. Senden. Toen de moord bekend werd op Gelissen te Beek, werd weer aan Senden gedacht en in 't geheim gezocht naar den persoon. Den 4den Januari mocht het brigadier Sturmans gelukken een bijzit van P. Senden te arresteeren in een logement te Heerlen. Tijdens een scherp verhoor liet de vrouw veel los, en al spoedig bleek, dat het vermoeden van de Heerlensche maréchaussee niet onjuist was. Uit de verklaringen van deze vrouw bleek n.l., dat al de diefstallen van Roermond tot de grenzen, op rekening kwamen van P. Senden, en dat hij ook de hoofddader was van den moord op Gelissen te Beek. Sinds dien heeft men geen rust gekend, tot men Senden in handen had, zoo ook zijne helpers. Maandag mocht het gelukken, den verdachte te doen arresteeren te Aken. Een zekere R., geboren Maastrichtenaar, is ook gearresteerd wegens vermoede lijke medeplichtigheid. Nog worden eenige Duitschers gezocht, ook verdacht van medeplichtigheid aan dien moord. Verder kregen wij nog te weten, dat reeds de wasch, indertijd gestolen bij Fl. te Heerlen, in beslag is genomen te Aken. Eenige personen van Hter- lerheide werden in arrest gesteld, van wie men vermoedt, dat zij kippen, aard appelen, enz. van P. S. gekocht heb ben. De bekende zigeuner familie St. werd ook door de justitie gehoord, wijl Senden een tijdlang met deze nomaden gezworven heeft. Uit de verklaringen van de bijzit van P Senden moet verder gebleken zijn, dat P. S. nog meerdere pogingen heeft gedaan om in te breken, o. a te Waubach en Kerkrade; verder, dat hij een lijstje had aangelegd, wie in den eersten tijd aan de beuit kwamen, om bestolen en zoo noodig vermoord te worden. Daarbij waren ook de namen van personen uit Heerlen, Waubach, enz., meest personen, die alleen woon den en van wie verondersteld werd geld in huis te hebben. P. Senden liet zich slechts zeer zelden over dag op den openbaren weg zien; hij werkte bij voorkeur 's nachts en dan nog ging hij niet over den weg, maar altijd midden door het veld, door heggen en struiken en over slooten heen. Hij was altijd gewapend met een dolk en een revolver. Volgens de verklaringen van de vrouw moet S. ook personen aangevallen heb ben op den openbaren weg en hen van alles beroofd hebben. Een eigenaardigen truc hield S. erop na, om de politie in de luren te leggen, bij haar onderzoek. Als hij op roof uit ging, had hij altijd een paar klompen bij zich. Kwam hij aan het huis of erf, waar hij inbreken of stelen wilde, dan deed hij de schoenen uit en de klompen aan, om na de daad weer de klompen met de schoenen te verwisselen. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoorazuivelfabriek OP HOOP VAN ZEGEN', Genderen. KOTER. Gerechtigd tot het voeren van het R|jkKhoternierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.75 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. De Bank verleent Crediet aan den Hidden stand en neemt gelden deposito. Kantoor Kosciistraat 18a BKED1 geopend dagelijks van 10 tot 12 uur 's voorm. ca <x> 60 c/a 60 a "E -+-3 oa Wilt ge Uw GRANEN vlug; en goedkoop laten dor- schen, ontbiedt dan de en U krijgt tegen een zeer verlaagd tarief, mooi recht en zuiver gedorschen Stroo, en Uw Koren schoon in den zak. pj CD •"t CD CD s=- c/a CD P» -Ö T=J o zijn onmisbaar de volgende als van HERMAN BENDER, LIEDERBUNDEL I, 52 eenstemmige liederen f 0.40. II, 50 tweestemmige 0.50. III, 50 driestemmige 0.60. IV, 51 vierstemmige 0.80. CONCORDIA, 106 Liederen voor Mannenkoor 1. CAECILIA, 130 Gemengd koor 1. M. SIEVEKING, Keur van Liederen en Korenvoor vier Mannen stemmen ten dienste van Jongelings-Vereenigingen en Chr. Zanggezelschappen. Ie stukje (30 liederen en Kooren) f 0.60; 2e stukje (23 Liederen en Kooren) f 0.60. Bovenstaande bundels (uitgave van L. J. VEERMAN te Heusden) worden geleverd door en zijn voorradig bij alle Boekhandelaren in Nederland. Onfeilbaar middel tegen rlienmatiek, rlieumatï- sehe aandoeningen, oude en nieuwe wonden, zwe ren, huidaandoeningen en aambeien. bloedende. Eischt roodcn band met hand- teekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothe kers en de bekende depothouders. 1912. <X3 -Ü <3J> O "o3 IIII. Landboutcers! OR CD Muziekdirecteur en Leeraar voor Zang- en Toonkunst,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5