De consul te Asberabad meldt, dat J ernstige onlusten, moorden en aanvallen van roovers zich hebben voorgedaan in de Perzische provincie Malenderan (a. d. Kaspische Zee) Aang zien er oogenschijnlijk gevaar voor het leven en de eigendommen van de Russische onderdanen dreigt heeft de consul om versterking van de troepen verzocht. Daarom zijn eenige compagnieën in fanterie met machinegeweren en berg- geschut naar Asberabad, Barferoesj en Masjediser afgezonden. Woensdagochtend hebben gemaskerde roovers te Memphis (Tennesee, Vereen. Staten) een trein van den Rock Island- spoorweg tot stilstand gebracht, de geld kist opengebroken en zich met meer dan 60.000 dollars uit de voeten ge maakt. Aan de gevolgen van verwondingen, die hij bij de ontploffing van 30 Januari in de machinefabriek te Neurenberg had op geloopen, is in het strdelyke ziekenhuis de ingenieur Böckler over leden. Dat is het tiende slachtoffer van de ontploffing, terwijl de toestand van den eveneens zwaar gewonden hoofd ingenieur Scharz bedenkelijk is. #*laat»el({k Nieuws. Heusden, 10 Febr. Het dam es-zangkoor „Excelsior" gaf Don derdag eene uitvoering in „Het Wapen van Amsterdam", waardoor een zeer groot aantal belangstellenden was opgekomen. Na eene korte en keurige inleiding door de presidente, mevrouw Van den Hoff, ver schenen een 15-tal dames, onder leiding van haren verdienstelijken directeur, den heer G. Zoon, voor het voetlicht en liet het koor zich hooren, geaccompagneerd door de piano. Veel werd te genieten gegeven en het dankbare publiek gaf steeds blijken van ingenomenheid. We zouden bijna bij elk nummer even kunnen stilstaan, om alle medewerkende personen een woord van verdienden lof te doen toekomen, doch dat gedoogt onze ruimte niet. Zeer trok de aandacht „Herfst en Lente" terzet, door de dames Zoon, Oerlemans en Van Ommeren zoo keurig weergegeven. Mejuffr. Van Ommeren wist haar prachtig en krachtig orgaan zoo goed tot zijn recht te laten komen. Een duet, door de dames Van Ommeren en Vos (De Nacht) klonk mede allerliefst. Bij no 18, Als 't Zondag is (door mevr. Zoon en mej. Vos), maar vooral bij het kwartet Choeur des Philistines, waarin, be halve genoemde dames ook mevr. Oerlemans en mej. De Haan optraden, kwam het pu bliek in vervoering. Het was dan ook in een woord allerkeurigst. De heer Noorloos, die zich als een meester op de viool deed kennen, had, zoowel met zijn solo als in medewerking met de heeren Zoon Sr. en Jr. en den beer Van Doveren, een buitengewoon succes. Het accompagnement bij de voor te dragen stukken, nu eens door de piano (door mej. Zijnen de Gier), dan weer door een kwartet violen versterkt, behoefde niet betr-r. De finale „Een groote Dames-Koffievisite", geheel in zang voorgedragen, waarbij de dames het costuum droegen van circa 100 jaren terug, gaf een vroolijk slot aan dezen zoo uitmuntend geslaagden en zeer gezelligen avond. De directeur, de heer G. Zoon, bracht met een woord van dank aan de opgekomenen, eene welverdiende hulde aan alle mede werkende personen. De heer Reckleben wist, op zijne aange name komische wijze, den dank der aan wezigen aan directeur en zangkoor te ver tolken; daarbij geheel in de lijn blijvende met den aangenamen toon, die bij allen viel op te merken. Een klein woord ook van onze zijde aan allen. Zooals we onlangs schreven komt het slechts op samenwerking aan en als die aanwezig is, dan ziet men, dat Heusden nog over groote krachten kan beschikken. De dames, met haren directeur, hebben hiervan het bewijs gegeven. Wij stemmen daarbij gaarne in, met een groot muziekkenner, die in de zaal aanwezig was, en ons mededeelde, dat de groote kunst van den directeur ook daarin gelegen is, dat hij de stukken weet te kiezen, die op de gevergde krachten berekend zijn. Hij had dan ook niets dan lof, voor hetgeen ten gehoore is gebracht. We hopen, en velen met ons, nog meer malen van „Excelsior" te kunnen genieten. Nauwelijks had Donderdag een ijs- breker het Heusdensch kanaal weer bevaar baar gemaakt of spoedig kwam er leven in de scheepvaart. De „Stad Heusden" ging direct op verkenning uit en maakte de reis naar Gorinchem en terug. De stremming heeft opgehouden en tal van stoombooten hervatten den dienst weder. Al bevriest het aas aan den haak, de Heusdensche hengelaars geven het niet spoedig op. Woensdag bood de tramhaven een geschikte vischplaats en menige baars en voorn werd gesnapt. Een hengelaar had zelfs een emmer vol visch. Woensdag 1.1. bleef den geheelen dag de woning gesloten van de Wed. van der Zalm, woonachtig in een der diaconie huisjes. Men begon zich ongerust te maken, wist door inklimming binnen te komen en nu vond men de 70-jarige Weduwe te bed liggen en overleden; terwijl een sterkegas- lucht werd waargenomen. Vermoedelijk was de dood reeds in de voorafgaande nacht ingetreden en was het vrouwtje door gas vergiftigd geworden. Aangezien er geen gasleiding in de woning was, werd de straat opgebroken en een breuk gevonden in de hoofdleiding; ver moedelijk door de sterke vorst ontstaan. Naar de meening van de techniek, zou de uitstroomende gas geen weg hebben kunnen vinden door den harden bevroren grond en zich een weg hebben gebaand langs zach- teren ondergrond en alstoen de aangren zende woning zijn binnengedrongen. Hoogst treurig dat het brave vrouwtje daarvan het slachtoffer moest worden. Werken (In m. Donderdag 1.1. ver gaderde de Landbouwvereeniging „Werken dam en Omstreken" in de herberg van Mej. de wed. Wink alhier. Aanwezig waren 143 leden. Nadat de voorz., de heer Sig- mond, de verg. geopend had, werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd, waarna de voorzitter mededeelde, dat 2 leden door den dood aan de ver- eeniging waren ontvallen en 4 hun ontslag hadden genomen, waarna 7 personen bij acclamatie als leden werden aangenomen. De vereeniging telde nu 232 leden. De voorz. deelde mede, dat het Bestuur ad- haese had betuigd aan een adres der afdee- ling Almkerk, dat ten doel had de prov. paardenkeuringen voor deze streek te Almkerk te houden. Het adres was met gunstigen uitslag bekroond, want naar de heer 't Hooft mededeelde, zouden de keu ringen van merries van 4 tot 8 jaar en de premiekeuringen van dekhengsten van 3 jaar en ouder in plaats van te Heusden te Almkerk gehouden worden. De eerstge noemde keuringen zouden op dezelfde ma nier als vroeger geschieden, doch in die van dekhengsten van 3 jaar en ouder waren wijzigingen aangebracht wat de premiën enz. betrof. Er waren f 750 voor die dek hengsten zelf uitgetrokken, benevens f 500 te verdeelen als volgt: 4 extra premiën van f50 voor die hengsten, waarvan 3 van de beste veulens waren ter keuring aangeboden en 30 premiën van f 10 voor de beste veu lens, geboren in 1912. Voorts waren voor elk district 10 premiën f90 beschikbaar voor de beste ingevoerde halfjarige merrie veulens, die te Almkerk zoowel koud- als warmbloedig konden wezen. De voorz. dankte den heer 't Hooft voor 't medegedeelde en meldde verder dat de heer Huizinga, landbouwleeraar, Maandag 4 Maart een lezing zou houden over vrucht wisseling en besproeiing, waarna hij ter kennis van de verg. bracht, dat voor de leveringen van kunstmest van vóór 26 Febr. en tusschen 1 en 15 April a.s. te zamen was aanbesteed voor een bedrag groot f 37930.05|. De commissie voor den aankoop van klaverzaad, deelde bij monde van den heer D. C. Hakkers mede, dat de uitslag wat betreft de kwaliteit van het Rozendaalsch goed was geweest, doch die van het Zweedsch niet zoo goed. Wil men verzekerd zijn goed Rozendaalsch zaad van de firma „de Kla verbloem" te ontvangen, dan kon hij mede- deelen, dat voor de ver. een flinke partij was gereserveerd, doch dan moest men nu ook binnen 8 dagen bestellen, anders was het te laat. De heeren de Waard, Donker en Hakkers namen daarvan, evenals van kopervitriool, bestellingen aan. De lezing van den heer 't Hooft was, als naar ge woonte, duidelijk en leerzaam. Men kon b.v. uitstekend nagaan in welke gevallen bespoediging van een verlossing bij gewone gevallen van koeien en paarden geoorloofd was of niet en wanneer ingrijpen, bij ab normale ligging van het veulen of het kalf, ook door den landbouwer zelf, noodzakelijk was. De spreker wees verder op 't wensche- lijke van 't wasschen der navelprop van veulens enz. met creoline-olie en 't voor komen van loslijvigheid bij veulens van ruim 3 weken oud door wasschen van het achterlijf der merrie. Naar aanleiding van 't gesprokene vroeg de heer Meijer Drievoet wat te doen bij het komen van 't lijf, waarop de spreker ter voorkoming aanraadde het dier van achter hoog te plaatsen, terwijl hij in 't aanbinden van banden of broeken geen heil zag. De heer H. Groeneveld had een andere gedachte gehad over de loslijvigheid bij het jonge vee, doch de spreker zeide het oog te hebben gehad op de aanhoudende en niet op de tijdelijke, die de heer Groe neveld bedoelde. Nadat de spreker den heer M. J. Meijer nog van antwoord had gediend inzake het doorzakken van den kop van een veulen, dankte de voorz. den spre ker en hoopte, dat hij een volgend jaar weer eens een dergelijke lezing zou willen houden, waarna de heer D. C. Hakkers het woord vroeg en verkreeg om te spreken over Coöperatieve suikerfabrieken. Hij begon met te zeggen, dat de bieten teelt de kurk is, waarop de landbouw drijft en dat men dus door grondbewerking en bemesting zijn best had gedaan dat deel van het landbouwbedrijf zoo hoog mogelijk op te voeren en men nu uitzag naar mid delen de prijzen der bieten zoo hoog mogelijk te maken. Van uit België was de stoot ge geven ook iD ons land bieten te telen, wat de oprichting van de suikerfabrieken alhier had ten gevolge gehad. In 't begin was er concurrentie geweest tusschen de verschil lende fabrieken, doch de fabrikanten maak ten ras, als echte handelslui, een bond, die de uit te loven prijzen bepaalde. Waar de fabrikanten hun belangen bevorderden, mochten de boeren niet achter blijven hun nerzijds hetzefde te doen. Dat coöperatie der landbouwers op dit gebied mogelijk was, bleek te Sas van Gent en Dinteloord, De fabrieken aldaar gaven resultaten, die aanspoorden tot navolging. De heer Vlekke, had van de fabriek te Dinteloord over haar driejarig bestaan het volgend verslag ge geven Het le jaar was de bietenprijs geweest: f 13.53, en kon afgeschreven worden f 93.500. Het 2e jaar was de bietenprijs geweest f 15.04 en kon afgeschreven worden f 120.000. Het 3e jaar was de bietenprijs geweest: f 17.75 en kon afgeschreven worden f400.000. In Zuid-Holland had zich een comité gevormd om eveneens een coöperatieve suikerfabriek op te richten. Er waren reeds 8 i 900 aandeelen geplaatst van f 500 ge plaatst, waarop f 100 gestort moest worden, terwijl bijstorting haast niet denkbaar was, daar geld genoegzaam te verkrijgen was en hij dus ook aanraadde aan de leden ook aandeelen te nemen, daar men nu nog kon toetreden en zich daarvoer kon aanmelden by den heer W. H. de Vos te Dordrecht. Elke aandeelhouder nam de verplichting op zich voor elk aandeel van de 20 tot de 30 duizend kg. bieten te leveren. He bezwaar door sommigen geopperd, dat de kleine bietenbouwers daarvan niet zouden profiteeren, bestond niet, want als de coöpe ratieve fabrieken als concurrenten optreden, moeten de prijzen zeker rijzen. De Voorz. dankte den spreker voor hetgeen hij gemeend had in het belang der leden te moeten mededeelen waarna de verloting gehouden werd met de navolgenden uitslag J. Baelde, staaldraadborstelM. v. d. Stelt, paardedek; C. A. Koekkoek, hamerH. den Dekker, nijptang; J. van Zorge, trekzaag; C. P. van Herwijnen, rijtoomD. C. Hakkers, lantaarnC. J. Kant, handbijlC. O. Dekker, sigaren; C. van Poederooijen, varkenstang, J. I. Bril, handzaag. Bij de rondvraag gaf de heer A. v. d. Stelt Cz., het bestuur in overweging de op slagplaats ook te gebruiken tot het in voor raad hebben van kunstmest, om die ten allen tijde aan gegadigden te kunnen ver- koopen en de heer H. Groeneveld aan te schaffen een paardensproeimachine voor aardappelen. De heer A. v. d. Oord had een gedeelte van 't gesprokene van den heer 't Hooft gemist en zag de sprekers liever meer in het midden der zaal, dan kon ieder profi teeren. Het bestuur zou hieraan tegemoet komen. De heer Bril raadde het sterkste aan dit jaar extra te bemesten, daar 1911 zeer veel van den grond had geëischt en bij slechte bemesting 1912 slechte resultaten zal op leveren. Verder beval hij het gebruik van kalkstikstof aan en die op 'tland te brengen 8 dagen voor 't uitzaaien, dan had men goedkooper meststof dan chilisalpeter en zwavelzure amoniak. De Voorz. bracht hierna dank aan den laatsten spreker en hoopte 4 Maart allen weder te ontmoetten bij de lezing van den heer Huizinga. Aalburg. Maandagmorgen circa 5 uur is A. N., uit Heusden, welke in ge zelschap van W. v. H. naar Gorinchem fietste, door de strenge koude bevangen en van zijn fiets gevallen. Met veel moeite wist hij nog naar de naaste woning te kruipen, waar hij gelukkig door eenige personen uit Wijk, die naar de tram van 6 uur te Heusden moesten, werd gevonden en hem weder naar huis brachten. Aalst. Het fanfarecorps „Prins Hen drik" alhier, heeft zich laten inschrijven als deelneemster aan het concours van muziekgezelschappen te Zalt-Bommel, te houden in de maand van Mei. Almkerk. Door het diaconie-arm bestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier, is aan verschillende behoeftige gezinnen 2 H.L. steenkolen uitgedeeld. Mussen (Polder) Dinsdag kreeg A. van Delft, alhier, werkzaam in de papier fabriek aan het Keizersveer, een ongeluk. Een zware ijzeren as viel op zijn been, waardoor ernstige kneuzing ontstond. De getroffene werd per rijtuig naar huia ver voerd. Gameren. Door het polderbestuur van den dorpspolder alhier werd j.l. Maan dag aanbesteed, het leveren en ter plaatse stellen van een handwijzer, hetwelk werd aangenomen door den heer G. Nieuwen- huizen, mr. smid, alhier. 's Gravcinocr. Op verzoek van het bestuur der tuin- en landbouwvereeniging traden Maandagavond alhier op de heeren H. E. Huizenga, rijkslandbouwleeraar, en E. T. Struif, zuivelconsulent, om te spreken over pot- en groepstallen. Nadat de heer Tavenier, secretaris der vereeniging, de beide sprekers had voor gesteld, kwam de heer Huizenga onzen boeren vertellen, dat alhoewel de ouder- wetsche potstallen hier feitelijk niet meer werden gevonden, men nog niet was waar men wezen moet. De inrichting derstallen moet nog veel verbeterd worden, in het belang vooral der gezondheid van mensch en dier en bovendien ook voor de bewaring van mest en gier. Na het geven van enkele aanwijzingen over de inrichting van den zoogen aamden Hollandschen groepstal, zette spreker ook uiteen de voordeelen aan een en ander verbonden, als minder strooisel, betere mest en een gezonden veestapel. Daarna kwam de zuivelconsulent aan het woord, die op zijn beurt, vooral met het oog op de melk en boter, een lans brak voor de goede inrichting van den veestal door te wijzen op de zindelijkheid, licht, lucht en warmte. Deze vereischten, alsmede eene goede bewaar- en af koel plaats der melk en het verschaffen van zuiver drinkwater, zijn noodig voor eene goede en rijke melkop- brengst, waaruit de dure boter kan gefabri ceerd worden. Beide sprekers stelden zich beschikbaar tot het geven van inlichtingen inzake stal- verbetering, terwijl belanghebbenden onder meer er ook op gewezen werden, dat om trent den bouw van stallen gratis inlich tingen te verkrijgen zijn bij de vereeniging tot stalverbetering in Noord-Brabant. De heer D. Smits, voorzitter der tuin en landbouwvereeniging, maakte zich tot tolk der vergadering om aan beide sprekers den dank over te brengen voor hunne leer rijke voordracht en sprak tevens den wensch uit, dat de gegeven wenken zouden worden opgevolgd. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 41 tele grammen, waarvan 14 verzonden en 27 ont vangen. Op de rijkspostspaarbank werden 35 in lagen gedaan tot een bedrag van f 1270.45, terwijl 12 terugbetalingen werden gedaan tot een bedrag van f 533. Met welwillende medewerking van den heer D. Smits, burgemeester, is eindelijk de reorganisatie van het plaatselijk veefonds „Draagt elkanders lasten" tot stand ge komen, met het gevolg tevens dat onder scheidene nieuwe deelnemers zijn aange sloten. Op de statuten der vereeniging zal de koninklijke goedkeuring gevraagd wor den. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren G. Verhagen, secretaris-penning. meester en tevens voorzitter, P. Rutters en A. van Dalen, commissarissen voor wijk Straat en P. Melsen en P. Blom, als voor aan wijk Vaart. Bij acclamatie is de heer D. Smits als eere-voorzitter benoemd. Op Maandag 12 dezer, 's avonds 7 uur, zal voor het Nutsdepartement alhier, in de zaal van den heer J. Kuijpers, op treden de welbekende Haagsche declamator, de heer Joh. W. Broedelet, die in het vorig jaar de hooge eer genoot voor H. M. de Koningin-Moeder op te treden. Niet leden kunnen tegen betaling van entrée dezen voordrager van den eersten rang gaan hooren. Aïederliemert. Maandag 4 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Clewitz, godsd:enstonderwijzer, alhier zijn ambt aanvaardde. In die kwart eeuw heeft de heer Clewitz zich aller achting verworven. We hopen dan ook, dat deze dag voor den geachten jubilaris niet onop gemerkt moge voorbijgaan. (Rietschoof). Dat hier nog geen ge brek aan waterwild is, bewijst het kranig stukje van den jager K. B. alhier. In één schot mocht het hem gelukken niet minder dan 5 eenden te treffen. Daar Woensdag het ijs reeds zeer onbetrouwbaar was, werd beproefd een breed slob door de Maas te maken. Het broze ijs werd doorgezaagd en Donderdag morgen kon men, dank zij den ijver der veerlieden, gebroeders Smits, weer met veer pont en roeiboot de Maas passeeren. Nieu wend ijk. Dezer dagen had de huisvrouw van J. Groeneveld alhier, het ongeluk in een diepen kelder te vallen en bekwam daardoor ernstige inwendige kneuzingen. Door de onderafdeeling van de V. P. N. alhier, zijn in de afgeloopen week de eerste 200 eieren geveild te Rotterdam. De prijzen waren van 5$ tot 7 ct. per stuk. Dezer dagen viel het 8-jarig zoontje van G. v. d. Stelt alhier, van eene vrij hooge brug, die over den berm ligt, in het water. Het 7-jarig zoontje van P. A. Ver meulen, was zoo cordaat hem met een stok zoolang boven water te houden, totdat de moeder kwam, die het genoegen had haar kind op het drooge te brengen. Kaamsdoiik- Donderdagavond gaf het Kon. Gilde „St. Bavo", ten huize van den heer J. BoonsStaal, zijne jaarlij ksche voorjaarsuitvoering. Te 6 uur heette de heer Jac. van Disseldorp, het talrijke publiek hartelijk welkom, waarna de heer C. van Dongen, den bariton-solo „De Heilige Stad" op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. No. 2. Het drama „De Vadervloek of Mis daad en Wroeging" zoo lang en zoo moeilijk, was een succes voor St. Bavo. De spelers waren rolvast en het stuk, dat niet minder dan 3 uur duurde, liep vlot van stapel. Zware rollen als die van Baron van Wal- lenstein, Jacob, Rasberg, Walter en Frede- rik werden flink, sommige zelfs zeer goed vertolkt, zoodat het publiek door luid ap plaus zijne tevredenheid te kennen gaf. De heer Broeders had ook thans weer het leeuwenaandeel van het humoristische deel van 't programma. Zijn grappige voor drachten als „Na de begrafenis" en de „Lustige barbier" vormden een schitterend equivalent voor het ernstige drama. Het blijspel de Trouwlustige", voldeed heel goed. Te 12 uur sloot de heer Van Disseldorp den avond met een woord van dank aan het publiek voor zijn onverdeelde aandacht en financieel en steun, aan den heer J. N. van Dongen voor zijn zeer gewaardeerde hulp, bestaande in goeden raad en voor lichting, aan den heer W. van Onzenoort voor zijn goed accompagnement en aan nog eenige andere heeren voor de nummers, die zij tusschen de tafereelen van het drama gezongen hadden. Met genoegen kan „St. Bavo" op deze welgeslaagde uitvoering terugzien. Wederom heeft de vereeniging bewezen, dat zij onder hare leden krachten telt, die werkelijk iets goeds ten tooneele kunnen voeren. §prang. Berichten wij onlangs dat alhier bij de huismoeders een lijst ter teekening tegen de ingediende tariefwet werd aangeboden. Thans worden de kiezers bewerkt op zulk een lijst te teekenen. Waspik. Tot penningmeester der vereeniging „Volksvlijt en Volksvermaak" alhier is benoemd de heer G. Boom. Ter controleering van de afgegeven bewijzen van lidmaatschap werd een commissie be noemd, bestaande uit de heeren B. van Schijndel, N. Dols en P. van Dongen. Naar wij vernemen is onze dorps genoot, de heer N. Dols, benoemd tot as sistent accountant aan de fabrieken der firma Jurgens te Os. Wijk. Er is hier buitengewoon veel vraag naar vette kalveren, er worden er weinig gevonden, daar de meeste boeren hun melk aan de fabrieken hebben verkocht. Voor degenen die er gevonden worden be steed men vanaf 68 tot 72 cent per kg. Dit is een ongekend hoogen prijs. Kerknieuws. Sprang. Naar men ons meedeelde, zal ds. Pop gedurende zes weken, slechts eenmaal op eiken rustdag in de bediening van het woord voorgaan. Deze week heeft Zijn Eerw. met het cathechetisch onder wijs reeds een aanvang gemaakt. De op Zondag 28 Jan. 1.1. bij den I uitgang van het Ned. Herv. kerkgebouw gehouden collecte voor de te stichten Chr. School heeft ruim f 20 opgebracht. Hlunenland. De uitslag van de Woensdag in het district Hilversum gehouden herstem ming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der S.-G. is als volgt: Aantal kiezers 12,669; uitgebracht 9010 geldige stemmendaarvan ver kreeg mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 4942 en de heer W. de Jong (U. L.) 4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers geko zen is. Bij de eerste stemming waren uitge bracht 8299 geldige stemmen, waarvan op de heerenmr. H. Th 's Jacob (C.-H) 1736, W. de Jong L2092, mr. V. H. Rutgers (A. R) 3584, dr. Th. van der Waerden (S. D. A P.) 784 en D. Wijnkoop (S. D. P.) 103 stemmen. Gedurende 1910 en 1911 werden Velp en omstreken van Arnhem onveilig gemaakt door inbrekers, die meestal in tijdelijk onbewoonde villa's inbraken, waarbij hun meermalen belangrijke buit in handen viel. Tot nog toe gelukte het hun steeds aan de justitie te ont komen. Tegen verschillende personen kwamen langzamerhand zooveel aan wijzingen dat de rechtbank termen heeft gevonden om tegen een vijftal personen rechtsingang met last tot gevangen neming te verleenen. Drie van de ver dachten, A. Th. v. d. S., H. F. W. V. en J. J., zijn reeds gevangen, de twee anderen A. B. J. B. en J. W. R. zijn voortvluchtig. Te Pijnacker is Dinsdagnacht inge broken bij den burgemeester. Eerst heeft men getracht het slot der brandkast uit te boren. Toen dit niet gelukte, werd de kast van achteren uitgescheurd en geheel vernield. De inhoud werd op het kantoor verspreid, terwijl het aan wezige geld werd gestolen. Op het Postkantoor te Rotterdam is aangehouden zekere J. L., die ter in ning aanbood een postwissel, te voren door hem van een valsche handteeke- niug voorzien. De postwissel was ge stolen uit de brievenbus van den heer B. op den Haringvliet aldaar. De personentrein, welke 8.28 'savonds van Leeuwarden naar Groningen ver trekt, is Dinsdagavond ongeveer 9 uur nabij Buitenpost op een goederentrein geloopen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De materieele schade is echter belangrijk. Dientengevolge kwam de laatste trein te Winschoten eerstom half vier des nachts binnen. Naar gemeld werd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in het installatiebureau van de Allgemeine Electricitats Gesellschaft op de Keizers gracht te Amsterdam, en werd uit een der brandkasten ongeveer f 3100 gestolen. De vermoedelijke daders zijn thans ge arresteerd; het zijn de electricien F., in dienst van bovengenoemde maat schappij, maar sedert ruim een week in staking, K., de houder van een verdacht bierhuis in de Spuistraat, en S., de eige naar van dat bierhuis. Op laatstgenoemde werd ruim f 600 gevondende electricien heeft eene bekentenis afgelegd. Woensdagochtend is te Utrecht een tandheelkundig student, tengevolge van gas verstiking, dood op zijn kamer ge vonden. Men denkt aan een ongeluk. H. Wiering, uit Haarlemmermeer, die, na zijn zuster gedood te hebben, zichzelf van het leven trachtte te beroo7en, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. De Nederlandsche Bond van Post- en Telegraafbeambten de Post heeft, naar aanleiding van de gepleegde poging tot doodslag op den postbode Kamstra te Buitenpost, in den avond van 30 Decem ber 1911 bij de uitoefening van zijn dienst, een geargumenteerd verzoek schrift met memorie van toelichting aan den minister van waterstaat ge zonden, behelzende de vraag, het per soneel, werkzaam bij de administratie van Posterijen en Telegrafie, dat bij avond of nacht op landwegen dienst moet uitvoeren, van rijkswege te voor zien van een zoodanig wapen, b.v. re volver klein kaliber, waardoor het in staat wordt gesteld eigen leven, en de stukken, door de administratie aan hun zorg toevertrouwd, te verdedigen. Men schrijft aan de L. Ct. uit Buiten post, dd. 7 Febr.: Hedennamiddag ontdekte iemand, dat halverwege halte Zwaagwesteinde en het station alhier, tusschen de wachtposten 41 en 42, een spoorstaaf opgebroken lag. Hij deelde zijn bevinding mede aan een van de lieden van de lijn, die onmid dellijk het bureau van het station waar schuwde. Zoo kon nog intijds het sein van onveilig gegeven worden ten behoeve van den trein, komende van Leeuwarden, die te 2 7 alhier moet arriveeren. Nadat de rail weer voorloopig in orde gebracht was, kon de trein, de vaart vertragend op het bewuste punt, passeeren en alhier aankomen, zij het dan ook een uur nü het bepaalde tijdstip. Als door een toeval is een ongeluk, dat verschrikkelijke gevolgen had kun nen hebben, voorkomen. Tegen ds. K., directeur van het ge sticht voor Nederd. Herv. voogdijkin deren Voordorp, te Leiderdorp, heeft de gemeente-politie proces-verbaal op-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2