VAN HOUTEN DE BESTE WOB DEN PRUS DE VOLKSDRANK gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar 1 Kg f 1.50 1 Mi„ - 0.80 I VIERKANTE - 0.42BUSSEN 34o„ 0.18 J Oost-Chineeschen spoorweg, die Tientsin verbindt met het spoorwegnet in Man- tsjoerije) verschenen zijn. De keizerlijken verwachten een landing, waartegen alle maatregelen worden genomen. Ook de Russische nederzetting te Tientsin treft buitengewone verdedigingsmaatregelen. Het heet, dat Joeansjikai onverwijld zou aankomen. Wegens den benarden financieelen toestand heeft de regeering van Mon golië besloten 20.000 kameelen en paar den van den Keizer van China te ver- koopen, een belasting op den buiten- landschen handel in te stellen, het vervoer van de Russische post door Mongolië op eigen kosten te doen plaats hebben, terwijl de schatten van den bodem voor exploitatie worden beschik baar gesteld. Volgens een telegram uit Tokio aan de New York Herald moet de Japansche minister van oorlog in de begrootings- commissie de verklaring hebben afge legd, dat het voor Japan noodzakelijk is, binnen 8 jaar 18 oorlogsschepen te bouwen, waarvan 8 super-dreadnoughts. Zoo niet, dan zou het voor Japan niet mogelijk zijn een slag, die den naam van zeeslag verdient, te leveren aan zekere mogendheid, die spoedig over 21 schepen van groote afmetingen zal beschikken. De Vereenigde Staten De stortregens in Portugal hebben een instorting veroorzaakt van een klei achtig terrein in het dorp Mirandella, provincie Guarda. Twee huizen zijn ingestort, waarbij veertien menschen bedolven werden. Reeds zijn er acht lijken te voorschijn gebracht. In 1911 zijn er in Canada aan de hoofd- en zijlijnen van den Canadian Pacific, den Canadian Northern en den Canadian Trunk Pacific Spoorweg 203 nieuwe steden gevestigd. Zondag zijn teStockholm onder groote belangstelling de schaatsenwedstrijden om het kampioenschap van Europa voortgezet. Zooals wel te verwachten was is Oscar Mathiesen kampioen van Europa geworden. Hij won alle vier wedstrijden. Hij reed de 1500 meter in 2 min. 20*/g sec., de 10.000 meter in 18 min. 34/j sec. De staking in den Borinage is Maan dag met dezelfde kracht voortgezet, want het hervatten van den arbeid in enkele mijnen in de streek van Dour en Boussu wordt van zeer weinig in vloed geacht. Er is zelfs een ernstig feit. In enkele mijnen staan nl. de ma chinisten op het punt hun post te ver laten te Paturages is dat reeds geschied. Dientengevolge hebben de ploegbazen, die nog alle dagen in de mijn afdalen, zich in de laatste plaats gedwongen gezien op hun beurt te staken. De mijnstreek is nu om zoo te zeggen overal door soldaten en gendarmes bezet. Het weer in Spanje wordt volgens de jongste berichten met den dag onstui miger. Langs de Zuidkust staat de zee buitengewoon hoog Vooral te Cadiz is de toestand tengevolge van de laatste overstroomingen zeer ernstig. Het water heeft het lager gedeelte der stad geheel overstroomd en groote schade aange richt. Alle zoutpannen van San Fernan do, die half Spanje van zout voorzien, zijn verwoest en ook het observatorium en andere publieke gebouwen zijn ern stig beschadigd. Enkele dreigen zelfs in te storten. Alle kaden, aanlegsteigers en scheepswerven in de nabijheid van het La Carraca arsenaal zijn geheel en al verwoest. In de geheele provincie Andalusië zijn de rivieren buiten haar oevers ge treden, waarbij talrijke personen zijn verdronken en groote schade is aan gericht. In Puerto de Santa Maria is de haven door geweldige massa's water uit de Guadelete overstroomd en door het zand wordt het binnenvaren in de haven onmogelijk gemaakt. De schade wordt op vele millioenen geschat. In ver scheidene provinciesteden zijn talrijke gebouwen ingestort. De schade in de provincie Cadix is nog niet vast te stellen. In Isla Cristina veroorzaakte een hevige cycloon een paniek onder de inwoners. Slechts half gekleed vluchtten deze uit hunne huizen. De schepen, die in de haven lagen, werden alle min of meer ernstig beschadigd. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Antoniënhütte, in Opper-Silezië, in de Lifandia mijn, twee opzichters, twee ploegbazen en vier man door een gasontploffing gedood. Men denkt dat de ontploffing aan opzet te wijten is. Te Golzen, nabij Halle, zijn eenige moeders, ten gevolge van twist over hare kinderen, aan het vechten geraakt, waarbij eene arbeidster doodgetrapt en een andere zwaar gewond werd. In de Lytbandarnijn, bij Schwarzwald, zijn door een brand meer dan 40 mijn werkers afgesloten. Tot nu toe heeft men 7 lijken gevonden. Er zijn nog 30 arbeiders afgesloten. Hun redding schijnt onwaarschijnlijk. Een reddingscolonne met zuurstofapparaten is in de mijn gedaald, doch kon door den verschrik- kelijken rook niet verder voortdringen. Mevrouw Toselli, de gewezen kroon prinses van Saksen, is te Berlijn W. aangekomen en heeft daar onder den naam baronnesse v. Koburg een huis gehuurd. Verleden week is zij daar al gaan wonen. Mevrouw Toselli is voor nemens in Berlijn te blijven wonen. De postroover Karl Volderauer, die te Innsbruck den kapitein van Köpe- nick heeft nagevolgd, is te München in hechtenis genomen en reeds naar Innsbruck gebracht. De man had in den laatsten tijd te Hamburg en te Rotterdam vertoefd. Men heeft de hand op hem kunnen leggen, doordat hij zijn moeder in Inns bruck geschreven had, hem geld te sturen. De brief werd onderschept en toen Volderauer te München het ver wachte geld wilde afhalen, is hij in hechtenis genomen. PlaMtweldk lleuwi. Heusclen, 14 Febr. Aan „De Stand." wordt gemeld, dat de heer A. den Dekker te Nieuwendyk bedankt heeft voor de (hem door enkele kiesvereeni- gingen aangeboden) candidatuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Noord Brabant (vac. wijlen den heer B. Snoek). De pas opgerichte centrale antirevolut. kiesvereeniging in dit district zal de heer P. Verhagen, burgemeester van Woudrichem, candidaat Btellen. Werkendam- Mejuffrouw Boere- ma, die door B. en NV. tot tijdelijk onder wijzeres aan school A was benoemd, heeft voor die benoeming bedankt, waarna werd benoemd mejuffrouw de Leeuw uit Leiden, die de benoeming aannam. Eergister kreeg de Burgemeester dezer gemeente op de Sleeuwijksche boot van een koe een trap tegen het linkerbeen, die het inroepen van geneeskundige hulp noodza kelijk maakte. Zaterdag 1.1. vergaderde de Antirev. Kiesvereeniging alhier en benoemde tot haar candidaat voor de Centr. Antir. Kies vereeniging den Edel Achtb. heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde, burgemeester, alhier. Itesofjen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer B. IJ. reeds twee schapen hebben gelam merd; ieder schaap wierp 3 jongen af. Door de ontploffing van anthraciet- gas ontstond Zondagmorgen een begin van brand bij den bakker R. In een oogwenk stonden de gordijnen van een ledikant, waarin een kind lag in vlam, zoodat het kind eenige brandwonden opliep. Door het hulpgeschrei van de kleine kwam de moeder aanloopen, die het vuur bluschte. Ook in het vloerkleed brandden eenige gaten. Doeveren. Toen A. B., Vrijdag morgen opstond, kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat 8 zijner kippen en 1 haan gestolen waren. Een onderzoek in stellende, bleek, dat de hond van C. v. d. K. deze misdaad gepleegd had. Cieerlruidenl»ers Bij de open bare aanbesteding van gemeentewerk met de daarbij aangeduide leverantiën, Vrijdag 1.1. gehouden, werd het laagst ingeschreven door de Gebr. Naglé voor eene som van f 1649, wien het werk is gegund. (aicsscii. J.l. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Utile Dulci" voor een tamelijk bezette zaal haar jaarlijksche uit voering in het locaal van den heer A. 't Hooft. Desniettegenstaande bij den aanvang door den directeur werd gezegd, dat de vereeniging niet op nauwlettendheid was voorbereid, bij het uitvoeren derzangnum' mers bleek al ras, dat ze zeer goed waren ingestudeerd en overtroffen dan ook verre onze verwachting. Na elk nummer volgde een daverend applaus. Van hetgeen ter af wisseling werd gegeven, verwierf veel bijval: „Het levende standbeeld", waarin „Samuel" zoo leuk werd beetgenomen. Het blijspel „Het bedrogen drietal" werd oprecht blij en levendig gespeeld; vooral ons compli ment aan „Geertje" en „Pieter". Ten slotte werd opgevoerd „De volksteller" welke veel bijval verwierf. Met een woord van dank voor de opkomst en de goede attentie, sloot de directeur de heer J. van Herwijnen, deze welgeslaagde uitvoering. Iferpt. De heer L. van Herpt, burge meester onzer gemeente, schonk aan al de alhier bestaande vereenigingen en corpo raties een flinke gift om daarvan een ge- noegelijken avond te nemen. Het behoeft zeker niet gezegd, dat deze mededeeling door de leden der vereenigingen met groote dankbaarheid werd ontvangen. De heer Van Herpt, die nu bijna een jaar aan 't hoofd onzer gemeente staat, heeft zich in dien korten tijd reeds veler achting verworven en zich doen kennen als een goed burgervader, waarvan voor onze ge meente nog veel goeds te wachten is. Nederhemert. Den 4en Maart a.s, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Clewitz, godsdienstonderwijzer alhier, zijn ambt aanvaardde. Dat die dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan voor den jubilaris, die aller achting en toegenegen heid heeft weten te verwerven, is zonder twijfel. Raamsdonk. Maandag kreeg H. Snijders, boerenknecht van mej. de Wed. S. Lankhuizen, van een veulen zulk een hevigen slag tegen 't gelaat, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Eenigen tijd geleden had de heer A. Timmermans alhier, het ongeluk van de fiets te vallen. Thans ondervond de heer T., van den val zoo'n pijn in den schouder, dat de docter hulp moest verleenen. Sprang;. Terwijl het 8-jarig dochter tje van zekeren A. v. d. S. zich bij de kachel warmde, vatten haar kleeren vlam. Gelukkig wist haar vader nog bijtijds het vuur te dooven en kwam het kind boven wonder, met den schrik vrij. Slceuwfjk. Maandagavond j.l. hield de hoepelmakersvereeniging „Onderling Belang" alhier een vergadering indeNuts- zaal te Werkendam. De Voorzitter opende de vergadering en riep het groot getal aan wezigen een hartelijk welkom toe en deelde voorts mede, dat de heer Van der Schoot te de Werken hedenavond zou spreken over een korteren arbeidsdag. De heer Van der Schoot het woord ver krijgende heette eveneens de talrijk opge- komenen dank voor hunne belangstelling. Het verheugt spreker dat op deze verga dering zooveel patroons aanwezig zijn, die dan toch daardoor blijk geven belang te stellen in de verkorting van den arbeidsdag voor den hoepelmaker. Iedereen moet toch bekennen dat de werkdag van den hoepel maker veel te lang is. Van des morgens 5 tot des avonds 8 uur wordt er gewerkt, zonder dat men zich haast den tijd gunt om te eten. Spreker acht dat verkeerd. De mensch is geen machine die altijd maar doorloopen kan. De mensch heeft rust noo- dig. Bovendien is hoepelmaken gejaagd omdat het stukwerk is. Het is altijd maar vooruit 1 Spreker haat het overdrevene. Het werk van een hoepelmaker behoort volgens zijn meening des avonds om 7 uur neerga. legd te worden, doch hoe daartoe te komen Allen moeten medewerken^zoowel hier als te Giessendam, want wat baat het als slechts enkele patroons daartoe genegen zijn. Spre ker erkent dat er geldelijke bezwaren aan verbonden zijn. Immers bij verkorting van den arbeidsdag kunnen de arbeiders het zelfde loon niet verdienen. Verhooging van loon zal misschien voor enkele patroons bezwarend zijn, aangezien alles zoo is be rekend dat er geen halve cent per bosje bij kan. Doch hiermede dient met de ver pachting der grienden rekening gehouden te worden, want dan wordt er met geld gegooid. Iedereen moet tegenwoordig toch zeggen: „wat zijn die grienden duur gegaan". De patroons kunnen daarin wel verande ring brengen, indien de handen maar in elkaar geslagen worden. Spreker zegt dan ook, dat de eisch van de hoepelmakers hem zeer sympathiek is, want er mag toch wel terdege rekening gehouden worden met de hoepelmakerij, die tegenwoordig aan zoo- velen werk verschaft. Spreker zegt dat on geveer vijftig jaar geleden de eerste hoepel makerij is opgericht door ds. Dusseldorp en dat er thans zoovelen bestaan. Wat zou er van deze streek terecht komen, indien er geen hoepelmakerijen waren. Spreker stelt voor om met ingang van 1 Maart 1912 het arbeidsloon voor het vervaardigen van zware tonhoepels met 20 cent per 40 bos te verhoogen en te beginnen met de vol gende campagne daarvoor te betalen f3,20 per 40 bos en zoo geregeld met andere soorten. Sprekers meening is dat er beslist loon bij moet, doch zegt ook dat alle patroons moeten medewerken. Met minder uren arbeid behoort hetzelfde loon verdiend te worden. Ieder moet zeggende eisch van de hoepelmakers is niet onbillijk. Spreker eindigt zijn rede met een opwekking om alles in het werk te stellen tot verbetering van het lot van den hoepelmaker. De Voorzitter zegt den heer Van der Schoot dank voor de eenvoudige doch krachtige wijze, waarop hij de belangen van den hoepelmaker heeft uiteengezet en stelt de gelegenheid open om met den spreker van gedachten te wisselen. De heer Visser vraagt den Voorzitter naar aanleiding van zijne mededeeling in zijn openingswoord, dat te Raamsdonk de ar beidsdag met 2 uur is verkort, welk loon daar uitbetaald wordt. Vervolgens vraagt hij, wanneer spreker van gedachte veranderd is, aangezien bij vroegere bespreking over verhooging hij er altijd tegen was. De Voorzitter zegt den heer Visser, dat hem het loon te Raamsdonk niet bekend is, doch hij vermeent dat het lager is dan hier. De heer Van der Schoot zegt, dat als de geul verloopt, hij de bakens verzet. De heer M. van Oordt verklaart zijne sympathie met sprekers rede. Hij stelt den spreker voor, de heden gehouden rede ook te Giessendam te houden, opdat ook mede werking worde verkregen met de aldaar woonachtige patroons, wat voor het aan- koopen van griendhout noodzakelijk is. De heer Van der Schoot verklaart zich bereid te G'essendam eene rede te houden, mits hij tot dat einde vergezeld wordt van enkele patroons. De heer Koppelaar uit Giessendam zegt den spreker eveneens dank voor de gehouden rede en ziet den heer Van der Schoot ook gaarne te Giessendam spreken. De heer J. van Oordt vindt het beter dat het Bestuur der vereeniging met de patroons eene vergadering belegt om over de verkor ting van den arbeidsdag te spreken, waarvan hij meer resultaat verwacht, dan van de hier te houden besprekingen. Het Bestuur acht dit ook beter. Ten slotte dankt de Voorzitter alle aan wezigen voor de betoonde belangstelling en sluit de vergadering. Waspik. De op Zondag j.l. gegeven tooneeluitvoering bij den heer Schroot al hier, mag goed geslaagd heeten. Alle stuk ken werden prachtig uitgevoerd en vielen zeer in den smaak van het publiek. De zaal was goed bezet. Door den gemeenteraad alhier is be sloten met het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur in deze gemeente een tijdelijke geld- leening aan te gaan, groot f 3000, tegen eene jaarlij ksche rente van 5 pet. Ongetwijfeld zijn er velen die plannen maken om in een ander land te zoeken, wat hen in Nederland onmogelijk blijkt te vinden, namelijk eene positie, die hen zoo wel voor zichzelf als voor hun gezin meer dere bestaanszekerheid geeft. Het is vrij algemeen bekend, dat het Leger des Heils zich reeds enkele jaren interesseert voor emigratie naar Canada. Door zijn uit gebreide organisatie van arbeidsbeurzen en bureaux van advies voor mannen zoowei als voor vrouwen, is het emigratie-departe ment van het Leger des Heils zeker wel in staat de zoo noodige aanwijzing, hulp en bescherming te verleenen, hetwelk gedaan wordt, zonder de emigrant eenigszins aan het Legers des Heils te verplichten. Men deelt ons nu mede, dat dit jaar bij voldoende deelname zelfs een Hollandsch officier, die Engelsch spreekt, de reis naar Canada als geleider eener partij emigranten zal medemaken en wel op 27 Februari en 13 en 20 Maart. Om deel te kunnen uitmaken van een dezer begeleide partijen is onmiddellijke aanmelding aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam noodig. Verslag van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Capelle, gehouden op Maandag 12 Februari 1912, des voorm. 10.30 ure. Afwezig de heeren A. L. Sneep en S. Oer- lemans. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat zijn inge komen le het door h.h. Gedep. Staten dezer provincie goedgekeurd suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1911; 2e. besluit van alsvoor tot goedkeuring af- en overschrijving gemeente-begrooting 1911; 3e. het proces-verbaal van kasopneming, gedaan bij den gemeente-ontvanger op 21 Dec. j.l., waaruit blijkt, dat boeken en re gisters behoorlijk zijn bijgehouden en het rereischte bedrag in kas aanwezig was. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat het bestuur van de landbouwvereeniging „Vooruitgang" aan den Nieuwendijk, gem. Dussen, verzoekt, de door het bestuur even tueel aan te wenden pogingen inzake ver betering van de slechte toestanden aan het stoom boot veer SleeuwijkGorinchem te willen steunen. Wordt op voorstel van B. en W. besloten, aangezien dat adres niet aangeeft, welke die slechte toestanden zijn en welke ver beteringen zij wenschten aangebracht te zien, het aan te nemen voor kennisgeving. Dat de Afd. „Langstraat" van den Bond van Ned. Onderwijzers bij haar adres d.d. 15 Dec. j.l. verzoekt het daarheen te leiden, dat voortaan, in plaats van om de drie maanden om de maand de salarissen der onderwijzers worden uitbetaald. Op voorstel van B. en W. wordt dit met algemeene stemmen toegestaan. Voorts worden de voorwaarden vastge steld waarnaar om de 2 jaren de openbare verpachting zal geschieden van eenige lan derijen en bermen der gemeentewegen en voor 4 jaren de voorste aanwas van het Vaartje en het waardje van het Vastland, terwijl ook nog onveranderd worden vast gesteld de voorwaarden waarvoor de van de bermen der wegen afgestoken grond ver kocht zal worden. Wordt voorts besloten enkele posten der gemeente-begrooting voor 1911 af- en over te schrijven. Tot slot wordt overgegaan tot stemming of er nog een 9e lantaarnpaal geplaatst zal worden op de Hoogevaart, welke stemming tot uitslag geeft, dat met 3 tegen 2 stem men is besloten bedoelde lantaarnpaal niet te plaatsen. Als leden der commissie, belast met het keuren van een stier, die in aanmerking moet komen voor de door de gemeente uit te keeren premie, worden aangewezen de Voorzitter en de heeren J. v. d. Hoeven en S. Oerlemans, waarna bepaald wordt, dat het door de eigenaars dier stieren te heffen dekgeld niet hooger mag zijn dan f 1. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de openbare vergadering. SUunenland. De Stct. bevat een staat, aanwijzende de lichtingen en de korpsen waartoe de verlofgangers van de militie te land behooren, die in 1912 krachtens art. III der Militiewet 1901 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst komen, met vermelding tevens van den duur van het verblijf onder de wapenen. Volgens dezen staat komen de lich tingen als volgt op: Lichting 1905: de regimenten infan terie, de compagnieën wielrijders en de compagnieën hospitaalsoldaten, alle 26 dagen; het korps pontonniers 11 dagen; de regimenten vesting-artillerie en het koips pantserfort-artillerie beide 13 dagen; het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens telegra fisten 11 dagen; lichting 1906: de regimenten infan terie, de compagnieën wielrijders en de compagnieën hospitaalsoldaten, alle 26 dagenhet korps torpedisten 12 dagen lichting 1907de regimenten veld artillerie, met uitzondering van de trein- afdeelingen, en het korps pontonniers, beide 26 dagen; de regimenten vesting artillerie en het korps panterserfort- artillerie, beide 19 dagenhet regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten, 25 dagen; lichting 1908: het korps torpedisten, 19 dagen; lichting 1909: de regimenten huzaren, 20 dagen; de regimenten veld artillerie, met uitzondering van de treinafdeelin- gen, het korps rijdende-artillerie, het korps pontonniers, de regimenten ves ting-artillerie, het korps pantserfort- artillerie, het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens- telegrafisten, alle 26 dagen; lichtiug 1910: het korps torpedisten, 19 dagen; lichting 1911: de regimenten infan terie, de compagnieën wielrijders, de compagnieën hospitaalsoldaten en de mitrailleurafdeelingen, alle 26 dagen (hieronder ook te begrijpen de miliciens van andere lichtingen, die in 1911 hunne eerste-oefening aanvingen, met uitzondering echter van hen die ten gevolge van verleende ontheffing van den werkelijken dienst eerst in 1911 voor eerste oefening onder de wapenen kwamen). Bij de vermelding van de inbraak bij de Algem. Elektr. Gesellschaft te Amsterdam werd medegedeeld, dat een uit Rotterdam afkomstig jufje, vriendin van een der verdachten, die aanvankelijk ook gearresteerd was, ten slotte weer was losgelaten, omdat haar medeplich tigheid niet was gebleken, 't Is nu echter uitgekomen, dat zij wel degelijk een bedrag van ruim f 1000 van den buit afkomstig, aan haar vader, ergens in de Westerstraat te Amsterdam, in bewaring heeft gegeven, waar die som door de politie in beslag is genomen. Als gevolg daarvan is de recherche naar Rotterdam vertrokken, waarheen ver moedelijk de vrouw zich begeven heeft, om haar opnieuw te arresteeren. Volgens later bericht heeft de politie NA Cacao

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2