Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DIENSTBODE P. G. J. Büller, LANDBOUWKALK. Firma Soesman. In de „Kleine Winst". jpMT* Zoekt Uw voordeel! Reparatiën spoedig, netjes en billijk. €<ebr. Schoep, Baardwijk. Heeren Wielrijders!! K. y. d. VELDEN Rijwielhandelaar Wijk bij Heusden. KUNSTTANDEN 1912. BIJVOEGSEL. Hofstraat, hoek Korteoitijl A 9, Gorachei. Krütstraat 308a, TeL Int. 94, GoÉchem. HET ADRES VOOR: Valuas-, Simplex- of Nederlandsche Kroon-Rijwiel Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3100. Zaterdag 29 Juni. Mannheimer Cement. Verder: Luiksche Meelkalk, And. Tras, Eng. en Oosterh. Buizen enz. van af f 45, f 50, f 55, f 60 en hooger. En gros. En Detail. Stationstraat Waalwijk. Speciaal ingericht voor Winkeliers en Wederverkoopers. VAN ALTEN?* VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag, middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Muiterij in het Turksche Leger. Donderdag werd uit Monastir ge meld: Het aantal muiters in het Turk sche leger bedraagt nu 20 officieren, onder wie 4 hoofdofficieren, en omstreeks 1000 soldaten. Hun aanvoerder kapitein Tojaré heeft een nieuwe partij gesticht, die hij de partij der vaderlanders noemt en die vertakkingen in de garnizoenon van Roemelië heeft. Hare verlangens zijn: aftreden van het ministerie, ont binding van de kamer, een nieuwe ver kiezing waarbij met de rechten van de verschillende volken rekening zal ge houden worden. De muiters hebben wapens, schietvoorraad, mitrailleurs en 20,000 frs. uit de garnizoenskassen mee genomen. De generaal, die een onder zoek heeft ingesteld, heeft aan de re geering laten weten, dat hij den toestand ernstig achtte. Een bataljon, dat een konvooi munitie en 1000 Mauser-geweren begeleidde, is door de Albaneesche opstandelingen aangevallen. Drie officieren en dertig soldaten sneuvelden, de anderen zijn gevangen genomen. Uit Saloniki wordt aan het Berliner Tageblatt geseind: Het uit Monastir gevluchte muitende bataljon heeft de hoogte van Resna bereikt. Zoowel de officieren van de garnizoenen Perlepe en Debre, als de bevolking staan aan de zijde van de muiters en zijn bereid een algemeenen opstand te proclameeren, als de muiters vervolgd worden. Op hetzelfde standpunt staat het garnizoen van Monastir, zoodat een vervolging feitelijk onmogelijk is. De muiters heb ben nogmaals verklaard, dat zij naar de kazerne willen terugkeeren, als de Kamer ontbonden wordt, de ministers Talaad en Dzjawid bei gedwongen wor den af te treden en de regeering samen gesteld wordt uit personen, die het vertrouwen der natie waard zijn. Uit KonstantinopelDe Albaneesche deserteurs in Monastir moeten 200 in getal zijn. Twee bataljons zijn op hen afgezonden. Uit Konstantinopel werd Donderdag morgen aan de Lokal Anzeiger geseind De Albaneesche senator Hadzji Akif heeft een telegram uit Monastir ont vangen, dat door berichten, die op de Porte ontvangen zijn, wordt bevestigd. In dit bericht heet het o. a., dat de Albaneesche opstandelingen den wali en den stedelijken commandant van Monastir gevangen genomen hebben. De militaire opstand, waarvan Monastir, Perlepe en Debre de middelpunten zijn, I neemt een onrustwekkenden omvang aan. In Monastir muiten op dit oogen- blik reeds 12 bataljons. Daarvan hebben zich er 4 met de opstandelingen ver bonden. Een bekend staatsman ver klaarde, dat de opstand in Albanië on rustbarend veel lijkt op den opstand, waardoor Abdul Hamud tot het ver- leenen van een constitutie gedwongen werd. De revolitie schijnt het scheppen van een nieuw vrijheidsleger ten doel te hebben. Men vreest, dat de beweging op Konstantinopel en de Dardanellen zal overslaan, waar de verhouding tus- schen manschappen en officieren zeer gespannen is. Een van de hoofdlieden van de beweging schijnt Hoessein Kia- zim, de wali van Saloniki, te zijn, die ongeveer een rol speelt, als indertijd Hilmi pasja. Des middags werd uit Konstantinopel aan de Lokal Anzeiger geseindDe minister van binnenlandsche zaken be gaf zich onmiddellijk na de ontvangst van de laatste berichten uit Albanië met verschillende andere ministers naar Said pasja. Hij deelde hem mede, dat de militaire opstand gevaarlijke vormen aannam en dat evenals vier jaar geleden vele officieren zich in de bergen terug getrokken hebben. Said pasja gaf kalm de volgende verklaring af. Zoodra amb telijk bewezen is, dat er ontevredenheid heerscht over de tegenwoordige regee ring, beschouwt hij het als zijn plicht zich terug te trekken, daar men bij den buitenlandschen oorlog nog niet een binnenlandsche oneenigheid hebben kan. Hij diende daarom als eerste mi* nieter zijn ontslag in. Said pasja bleef op zijn stuk staan, ofschoon de minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de grootvizier gemeene zaak maakte met de opstandelingen als hij thans aftrad in plaats van tegen hen op te treden. De ministers hielden daarop een buitengewone vergadering zonder Said pasja, die 7 uur duurde. De bakkersbazen van Toulouse heb ben de algemeene staking uitgeroepen, waarmede zij, naar men weet, reeds eenigen tijd hadden gedreigd. De ge meenteraad had n.l. den prijs van de vijfpondsbrooden op 95 centimes ge steld, d. i. 15 centimes hooger dan tot nog toe, terwijl de bakkersbazen ver klaren, dat zij door de stijgende meel- prijzen, die brooden niet beneden 1 franc kunnen leveren. Vandaar de sta king. Het stadsbestuur heeft onverwijld alle bakkersknechts, wier bazen hun winkels hebben gesloten, aangeworven en met behulp van hen bakkerijen in de armenhuizen ingericht. Voorts heb ben de burgemeester en de prefect de militaire ovens in beslag genomen, die dagelijks 10,000 tot 12,000 K.G. brood voor de bevolking zullen leveren. Op deze wijze hoopt men tenminste 30,000 tot 35,000 K.G. brood van de 70,000 K.G., die dagelijks noodig zijn, zelf te bakken. De rest hoopt men van buiten de stad te krygen. Een nieuwe moeilijk heid is echter gerezen, doordat de mole naars den prefect hebben verklaard, dat ze het stadsbestuur niet de benoodigde hoeveelheid meel kunnen leveren. Een later bericht luidt: De prefect heeft den molenaars laten weten, dat, als ze geen meel leverden, hij zich onverwijld 200,000 K.G. per sneltrein door de regeering uit Parijs zou laten zenden. De molenaars besloten dieusvolgens het gemeentebestuur 600 balen meel terstond en voor de volgende dagen telkens 400 balen per dag, zoolang de staking duren zou, te leveren. Dit besluit maakte echter ook aan den tegen stand der bakkersbazen een einde, die zich nu bereid verklaarden den prijs van 75 centimes voor de vijfponds brooden te aanvaarden en hun bakke rijen te heropenen. Te Hirschberg en omstreken hebben wolkbreuken groote overstroomingen veroorzaakt. Op vele plaatsen staat het water tot den kruin der boomen. Veel vee is verdronken, boomen en tuinen zijn weggespoeld, de veldvruchten zijn meerendeels vernield. De meeste brug gen zijn weggeslagen. Voor zoover be kend, is slechts een knaapje van 4 jaar verdronken. Bij de hoofdkas van de Dresdener Bank te Berlijn, heeft een gelddrager 260.000 mark aan papieren geld ge stolen. Het is slechts een paar dagen geleden, dat een kassierslooper van de Deutsche Bank met 120,000 mark spoorloos ver dween, en reeds heeft dit voorbeeld op nog veel grooter schaal navolging ge vonden. De Dresdener Bank laat iederen ochtend het geld, dat zij voor den dag noodig heeft, van de Rijksbank afhalen. Woensdagmorgen haalden 12 loopers ongeveer 2 millioen in papier, goud en zilver. Op de Rijksbank werd het be drag nageteld en dit bleek toen in orde te zijn, maar op de plaats van aankomst ontbrak er 260,000 mark. Het bleek, dat een van de loopers verdwenen was. Hij had langs een bijzonderen uitgang het gebouw verlaten. Toen men hem op zijn kamer zocht, bleek, dat hij zijn vlucht zorgvuldig had voorbereid. De man heet Gustav Bruning. Men ver moedt, dat hij nog niet buiten Berlijn is kunnen komen. Te Cordeele, in den staat Georgië, is naar de N. Y. Herald verzekert, voor het eerst een negerin gelyncht. Het was een zekere Annie Barkdale, die haar mevrouw had vermoord. De dame, een mevr. Jordan, had, van een bezoek thuiskomende de dienstbode berispt over verschillende tekortkomingen. De ne gerin ontstak daarover in woede, greep een tafelmes, en vermoorde mevr. Jor dan en verminkte het lijk; daarna nam zij de vlucht, maar werd achtervolgd, gegrepen en in de gevangenis opge borgen. 's Nachts begaven zich tal van vrienden van Jordan naar het huis van bewaring, verschaften zich toegang, haalden de moordenares uit haar cel en namen haar mee. Zij werd in een auto naar de woning van Jordan gevoerd en daar in tegenwoordigheid van dezen laatste aan een boomtak opgehangen. Miss Irving, een van de stemrecht vrouwen, die in hechtenis zyn genomen wegens het inslaan van ruiten in de wandelgangen van het Lagerhuis, is veroordeeld tot 2 maanden dwangarbeid. Bij schietoefeningen op den gepant- serden Fransche kruiser Jules Michelet is een kanon uiteen gesprongen. De minister van marine maakt hier over bekend Bij een schietoefening van de leer ling kannonniers in den toren met de 16 cM. kanonnen op de Jules Michelet, heeft bij het laden een kardoes vuur gevat. Er zijn 20 gewonden. Vijf van dezen werden zwaar gewond, één .van de laatsten overleed bij aankomst in het hospitaal. De koning van Engeland is, naar de Matin meldt, met zijn gemalin naar het Zuidwesten van Engeland vertrokken om persoonlijk kennis te nemen van de arbeidsvoorwaarden, waaronder de arbeiders, meer in het bizonder de mijnwerkers, te werken hebben. Uit Montreal wordt gemeld, dat een geweldige brand te Chicontimi ten noorden van Quebec, de Katholieke kathedraal, de school en een groot ge deelte der gemeente verwoest heeft1200 personen zijn dakloos. rTegselschade". De Algemeene Nederlaï.dsche Vrouwen- vereeniging „Tesselschade", die hare werk zaamheden over het geheele land uitstrekt, werkt ten bate van de onbemiddelde, be schaafde vrouwen en meisjes zonderonder scheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan die middelen waar door hulp wordt verleend, in: het geven van voorlichting omtrent de vereischten voor en de vooruitzichten in verschillende beroepen, en de beste oplei ding daarvoor (Voorlichtings-bureaux); het zoo noodig en zoo mogelijk verleenen van geldelijke hulp bij die opleiding: het tot elkander brengen van betrekking zoekenden en betrekking-aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrekkingen, hieronder ook begrepen lessen, pensionnaires enz. (Bemiddelings-bureaux) het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wijze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, cartonneeren, boekbinden, mandenwerk enz. enz.) in haar onderhoud te voorzien (depóts, bazaars). Het Zegers-Veeckens-Fonds (een afzonder lijk fonds der Vereeniging) is voornamelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boeken, voornamelijk voor studie. Voorts neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diploma hiervoor uit, terwijl verschillende cursussen ter op leiding voor dit examen door de Vereeni ging zijn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aan de pl. m. 5800 leden toegezonden en bevat o. a. advertenties van betrekkingzoekenden en betrekking-aanbiedingen, van scholen, pen sions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en kunnen ver strekt aan alle vrouwen, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die raad en steun van „Tesselschade" behoeven, dien zullen kunnen vinden, is ons land verdeeld in 76 Afdeelingen en Correspondentschappen, zoodat iedereen zich bij eene niet al te veraf wonende Bestuurderes kan vervoegen. De Afdeel ing Gorinchem wordt bestuurd door de damesmevr. Kehrer-Stuart, voor zitster, mevr. Boll-van Kessel, directrice voorl-. en bemidd.bur., West wagenstraat C 66, mevr. Schouwman-Ravenswaaij, secre- tares-penningmeesteres, allen te Gorinchem, en omvat de volgende plaatsen: Ameide, Arkel, Arkelsche Dam, Dalem, Giessen- Nieuwkerk, Gorinchem, Goudriaan, Har- dinxveld, Herwijnen, Heukelum, Hoogblok- land, Hoornaar, Kedichem, Langerak, Loeve- stein, Meerkerk, Nederhardinxveld, Nieuw- land, Nieuwpoort, Noordeloos, Oosterwijk, Schelluinen, Sleeuwijk, Spijk, Tienhoven, Vuren, de Werken, Werkendam, Woudri- chem. ADVERTENTIEN. («evraugd tegen 1 Augustus, een nette Dienstbode, die netjes kan werken en goed kan koken; v. g. g. v. Mevr. VAN MUNSTER, Koningsweg 27, 's-B o s c h. Alleenverkoop voor Gorcum en Omstreken van de alombekende Goedkoop in 't Gebruik. Het beste adres voor: SPRUEKtJRE A: Alle werkdagen van 9 tot 3 nar. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", (■enderen. UOTER. k.4Ai. Gerechtigd tot het voeren van het Rykshotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. De van ouds bekende heeft een prachtige niernre aanvulling in hare collectie stalen ontvangen. ZWARTE EN GEKLEURDE JAPONSTOF- FEN, FANTAISIE KATOEN JOUR, alles in ruime keuze. Vitrage, Tule, Glas-go rdij nenO vergordij nen, Vlaamsch linnen met gewerkt midden stuk, in alle breedten. Gordijnstoffen, FranjeEmbrassen,gemaakte Sloopen, Beddelakens, Badhanddoeken, Tafellakens, Servetten, Gezondheidscorsetten in alle w ij d t e n. Prachtige sorteer In* Karpetten, Kapok en Veerenvoor Bedden, enz., enz. Beleefd aanbevelend, HEU§DE1V. ((reestraat. dubbelen clockenlager, vrij wiel, prima banden, zeer licht loopend, alles prima werk, 12 maanden gegarandeerd. Aanbevelend, Cialanteriën, I^uxe- en Huishoudelijke Artikelen, (jiaren, Band, Sajet, EEorstelwerk, Sponzen, Zeemlappen, Porce lein, 4-las, Aardewerk, Schrijfbehoeften, Rij wielonderdeelen, Electrische Eantaarns, Dweilen Religieuse Artikelen, Speelgoed, Klikwerk, Poetsartikelen, (wederwaren, China- saatten enz. enz. Gij komt steeds te laat als gij niet het wereldberoemde berijdt. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden f 2,Gebitten t 49, Consult dagelijks, des Zondags van 912 uur. TA PO Til? BR A T7T? Méc. Dentist. - kerkstraat 4§ tl ilUw UJli JDXvA V Hl, o.h. Postkantoor, 's-Boseh. IIÏIIWIBUI cr>3 THALIA RIJWIELEN CoBdkoope Winkel, Oude Rijwielen worden tegen hoogen prijs ingeruild. a CONTANT GROOTE PRIJSVERMINDERING. Vertegenwoordiger voor Wijk en Omstreken:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5