PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN'S R()INA 1 Kg. 7a.. X.. f 1,50 - 0.80 0.42 0.18 Vio., Muiterij in het Turksehe Leger. EN GIJ BLIJFT BIJ DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. Door het kalme optreden van den onder nemer werd echter een ramp voorkomen en slechts enkele menschen werden licht gewond. Volgens verklaring van deskundigen zou het huis zeker zijn ingestort als niet toevallig, wegens het mooie weer, alle deuren en vensters hadden opengestaan. Maar er was toch geen enkele ruit heel gebleven. In de nabijheid van Schmiedefeld bij Breslau is een janplezier met 20 personen door een sneltrein aangereden. Vijf per sonen zijn onmiddellijk gedood, twee zijn later aan hun wonden overleden, twee anderen verkeeren in hopeloozen toestand. Dan zijn er nog zeven personen minder ernstig gewond. Eenige zwaar gewonden waren op den tender van de locomotief geslingerd. Het ongeluk moet geweten worden aan het openstaan van de spoorweg hekken. De wegwachter, die het toezicht had op den overweg, heeft een poging tot zelfmoord gedaan, die mislukte. Men heeft hem nu voor zijn eigen veilig heid opgesloten. Hij verklaart, dat hij op het oogenblik dat het ongeluk ge beurd zat te lezen en niet op het sein had gelet. Volgens de laatste berichten zijn tien menschen op slag gedood of later aan hun wonden bezweken. Het aantal ge wonden bedraagt acht. Regina, de hoofstad van de provincie Sas Ratschewan, is verwoest door een wervelstorm, welke de stad Zondagavond om vijf uur heeft getroffen. Vijftig per sonen zijn omgekomen. De schade wordt op een millioen dollars geschat. De loco motievenloods van de Canadian Pacific en zes elevators zijn vernield. Omtrent den wervelstorm in Canada wordt nader gemeld, dat te Regina meer dan 200 menschen zijn gewond. Een aantal openbare gebouwen en kerken zijn vernield. De voornaamste handels-, bank- en winkelwijken zijn geteisterd. Sommige kleine gebouwen woeien de straat op. Het grootste verlies aan men- schenlevens is geleden in de regeerings- gebouwen, de telefooncentrale en de beurs, die omwaaiden. Reddingsploegen zoeken nog in de puinhoopen en brengen dooden en gekwetsten te voorschijn. Totdusver zijn 35 lijken gevonden. 150 man bereden polïtie-agenten heb ben den heelen nacht het oog gehouden op het reddingswerk. Volgens de laatste berichten uit Ca nada, zijn er ten gevolge van den wer velstorm te Regina zeshonderd gezinnen zonder onderkomen. Uit Winnipeg en andere plaatsen in de buurt is hulp afgezonden. De storm heeft ook vreeselijk huis gehouden ten Zuiden van het meer Wasama. Verscheidene menschen, die op dat meer voeren, zijn verdronken. Te Regina zijn o.m. vernield een half dozijn groote graanschuren, de metho disten-, baptisten- en presbiteriaansc'he kerken, het gebouw van de christelijke jongelingsvereeniging, de nieuwe open bare leeszaal en de vrijmetselaarsloge. De wali van Monastir, die bij den minister van oorlog genade voor de muiters heeft bepleit, heeft de regeering aanbevolen ter voorkoming van ernstige gebeurtenissen in een verandering van het ministerie toe te stemmen, omdat het heele officierskorps van Monastir daarop aandringt. In verscheiden plaatsen van het vila- jet Monastir trekken 32 leden van de Basikim-club rond om het volk tot den opstand aan te sporen. Gendarmerie patrouilles zijn er op uit om hen ge vangen te nemen. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Uskub geseind: De spoorweg Saloniki Konstantinopel heeft last gekregen wagens voor het vervoer van 4000 man naar Monastir gereed te houden. In Monastir zijn reeds 700 man versterking aangekomen en verder het land in ge zonden. Volgens een bericht uit Sofia heerscht er ook te Adrianopel een ernstige gis ting onder de troepen, omdat hunne soldij niet wordt uitbetaald en de voe ding veel te wenschen overlaat. De geestelijkheid maakt van die ontevre denheid gebruik om het garnizoen tegen de jong-Turken op te zetten. Uit Smyrna is een adres van een nieuw officieren-comité aan de regeering gezonden, dat zich „de Redders" noemt. Daarin wordt verklaard, dat de officieren het hun plicht achten zich met de po litiek te bemoeien, nu het vaderland door de slechte en misdadige leiding der regeeringszaken in gevaar wordt gebracht. Degenen, die als redders van het vaderland zullen optreden, zullen door het lot worden aangewezen. flaaiselUL Nieuws. Heusden, 3 Juli. De schutters van „St. Blasius", die weldra een concours zullen houden, ontvingen daar voor eene medaille van H. M. de Koningin en eene van Z. K. H. den Prins der Neder landen, alsmede eene van de Sociëteit „tot Ieders Genoegen" alhier, die, met de uit te loven eerekruizen, lauwertakken enz., reeds eerder medegedeeld, een goed geheel vormen. Naar we vernemen zullen de leer lingen van de hoogste klassen der openbare lagere school voor hun bespaard geld onder geleide van het onderwijzend personeel een reisje naar Rotterdam maken. Tot Drunen wordt gemarcheerd en dan gaat het verder per trein naar de schoone en drukke Maas stad, waar zij de diergaarde zullen be zoeken. Hebben de visschers te Well en Bok hoven reeds gestaakt, de Woudrichemmers houden vol. Op hun visscherij in de on middellijke nabijheid onzer stad, vingen ze Woensdag 20 en Donderdag 16 zalmen, benevens een groote steur, welke f 148 op bracht. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1912 inge legd f 11802,49 en terugbetaald f 10927,49. Laatste boeknummer 5227. Werkendam. Tot zetter in de plaats van den heer G. van Oord, is be noemd de heer K. de Boon. Re lieden Langstraat. De hooi oogst. is in vollen gang, maar door de ge durige regens schiet dit werk al zeer slecht op, al kan nu gelukkig nog niet worden gezegd, dat kleur of geur hebben geleden. Het gewas valt evenwel zeer mede en daarom is juist meerdere droogte zeer gewenscht. Noch in het oude, nooh in het nieuwe hooi is thans eenige handel merkbaar. Capelle. J-l- Donderdagavond ver schenen alhier in de Kom der gemeente, weder een troep zigeuners, om eerst Vrijdag avond te vertrekken. Door de politie werden zij voortdurend in 't oog gehouden, opdat de bewoners er geen hinderlijke overlast van ondervonden. 's-Avonds circa 6 uur, na eerst goed aan Bachus geofferd te heb ben, vertrokken zij in de richting Waspik. Door betaling van 5 cents kon men zich de toekomst hooren voorspellen, waarvan door zeer velen, vooral door dames, werd gebruik gemaakt. Russen. Het visschen met de galg levert onder deze gemeente zeer gunstige resultaten op. De vorige week werden bin nen 3 dagen met deze klepvisscherij niet minder dan 61 zalmen gevangen. Wel een bewijs, dat de Bargsche Maas thans buiten gewoon vischrijk is. beci'ti'uideiibei'g. De heer dr. J. E. S. van Berkesteijn alhier, is herbe noemd tot lid van de Gezondheidscom missie, zetel Oosterhout en de heer mr. H. J. C. M. Allard, tot lid-werkgever van de plaatselijke ongevallen-commissie, zetel Geer- truidenberg. Meeuwen. Aan het telefoonkan toor alhier, werden gedurende de maand Juni j.l. ontvangen 11, verzonden 26 tele grammen. Raamsdoiik. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1912 in gelegd f 12584,451 en terugbetaald f6243,85|. Dezer dagen ontving onze dorpsge noot A. Damen bericht, dat hij als vast ambtenaar bij de Staatsspoorwegen is aan gesteld. Raamsdoukveer. Door de Hei demaatschappij alhier, zijn voorloopig onder Kaatsheuvel 20 H.A. heide aangekocht. Röswfjk. Naar we vernemen is aan den heer M. van Zon, tegen 1 Juli, eervol ontslag verleend als brievengaarder. De «etting der boter is deze week f 0.65 de halve k.g. en de prijs der eieren f 1,10 de 26 stuks. Sprang. J. 1. Zaterdagmorgen om c.a. 3 uur werd de burgerij dezer gemeente, door het geroep „brand" uit haar nachtrust gewekt. Een huis met schuur, staande aan het „Oosteinde", bewoond door A. v. V. en L. v. O., stond in lichte laaie en brandde tot den grond af. Door het flink optreden der spuitgasten, bleef de brand tot dit huis beperkt. De schade van huis, schuur en inboedel van Van V., wordt door assu rantie gedekt. Gelukkig werd van L. v. O. veel van zijn inboedel gered, daar deze niet was verzekerd. Tot op heden (Maandag) heeft hij nog geen onderdak en zit met zijn meubels langs den weg, afwachtend dat door het Burgerlijk Armbestuur of Diaconie voor een woning zal worden ge zorgd. Als oorzaak van den brand, wordt aan kwaadwilligheid gedacht, daar de schuur eerst in brand stond. Gedurende de maand Juni is op 's Rijkspostspaarbank ingelegd f 704,81 en terugbetaald f 577.62. Zaterdagavond kwam de afd. „Patri monium" alhier in vergadering bijeen. Na dat. deze door den voorzitter was geopend en verschillende zaken waren afgedaan, werd ter bespreking ingeleid, de behande ling der sociale wetten in de Tweede Kamer on de verwerping der Bakkerswet. Na een levendige bespreking werd door de afd. met algemeene stemmen de d. v. motie aangenomen „De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" in vergadering bijeen op Zaterdag 29 Juni 1912, gehoord de bespreking over de sociale wetten in de Tweede Kamer, inzonderheid over de ver werping der „Bakkerswet", overwegende dat de motieven, die tot verwerping der „Bakkerswet" hebben geleid niet opwegen tegen de groote zedelijke winst, die in af schaffing van Zondags- en nachtarbeid der bakkersgezellen zou zijn ten deel gevallen, betreurt ten zeerste deze beslissing en de houding der tegenstemmers, inzonderheid die van de leden der rechterzijde, brengt eerbiedige en dankbare hulde aan Zijne Excellentie minister Talma voor zijne kloeke verdediging van deze en andere sociale wetten, spreekt als haar overtuiging uit, dat meer eenheid in de rechterzijde noodig is, wekt de bakkersgezellen op zich allen bij de vakbeweging aan te sluiten om zoo de misstanden in hun bedrijf weg te krij gen en gaat over tot de orde van den dag. Woudrichein. Bij de Woensdag gehouden keuring voor jongelingen, die aaD de loting moeten deelnemen, werden 9 van de 23 ingeschrevenen afgekeurd. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de mnd. Juni ingelegd f 9063.06|, terugbetaald f3472.07. Het laatste doordat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 2453. Door den heer S. A. Otto, organist bij de Ned. Herv. kerk van Giessendam en Neder-Hardinxveld, is het initiatief geno men tot het houden van een groot Christe lijk zangersfeest in het boech het „Kraai- veld" te Woudrichem. Met zekerheid kan worden gemeld, er vijftien zangvereenigingen hunne medewer king hiervoor hebben toegezegd, te samen ongeveer vijfhonderd dames en heeren. Een wedstrijd zal hieraan niet verbon den worden. Elke deelnemende vereeniging zal drie stukken zingen, terwijl twee zang stukken door alle vereenigingen tegelijk zullen gezongen worden. Het zeer lommerrijk gelegen „Kraaiveld", dat geheel belangloos hiervoor is afgestaan, is zeer gunstig gelegen, en binnen 15 minu ten te bereiken van het veer te Sleeuwijk. Het feest wordt gehouden vermoedelijk Woensdag 4 September a.s. lilt den vreemde- De heer Louis Gotschalk, alhier geboortig, zoon van A. Gotschalk alhier, van wien we het vorig jaar mededeelden, dat hij huis knecht was van Keizerin Eugenie van Frank rijk en met zijne hooge gebiedster allerlei reizen door Europa ondernam, is thans als kamerdienaar van Graaf de Lesseps met zijn meester op weg naar Canada. We hebben voor ons een brief van hem van 5 Juni, aan zijn vader gericht, van af het stoomschip „Service." Hij schrijft daarin reeds sinds 3 dagen door mist en ijsbergen ingesloten te zijn, op dezelfde route waarop ,de „Titanic" verging. Als zijn brief ont- ivangen wordt, z&l dat het bewijs zijn dat ze gepraaid worden en hij dus kans heeft behouden te Canada te komen. Gisteren nog zag ik twee ijsbergen, grooter in omvang dan de Dam te Amsterdam. We mogen dus aannemen, dat hij uit het ijsveld verlost is en zien mogelijk nadere berichten uit Canada te gemoet. Vergadering van den Raad der gemeente Meeuwen, gehouden 28 Juni 1912, des n.m. 6 uur. Tegenwoordig 5 leden. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. De Voorzitter deelt mede, dat het ko hier van den hoofdelijken omslag, dienst 1912, door Ged. Staten goedgekeurd terug is ontvangen. 3. Mededeeling wordt gedaan van de ge houden kasopneming bij den Gemeente- Ontvanger, waarbij alles in orde werd be vonden. 4. Thans wordt overgegaan tot de be noeming van eene onderwijzeres aan de openbare school te Meeuwen. De voordracht en het ingewonnen advies van het hoofd der school wordt overgelegd. Uit de daarop gehouden stemming blijkt dat met alge meene (5) stemmen is benoemd mej. C. van Andel, thans in gelijke betrekking te Babiloniënbroek. 5. Hierop brengt de Voorzitter ter tafel een verzoek van mej. Van Andel, waarbij deze tegen 1 September a.s. ontslag ver zoekt als onderwijzeres aan de school te Babiloniënbroek. Eveneens met algemeene (5) ptemmen wordt besloten, dit ontslag eervol te verleenen 'en wel met ingang van 1 September e.k. 6. De Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen missive van Ged. Staten dezer provincie, waarbij deze voorstellen de jaarwedden van den Burg. en Secretaris te verhoogen, elk met f 50. Besloten wordt te adviseeren dat eene verhooging wegens den minder gunstigen financieelen toestand der gemeente, niet gewenscht is. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Kerknieuws. l*oiidero<»{ieii. Ds. G. Th. Smit, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, neemt D. V. afscheid den 25en Aug. e.k. van zijn gemeente en doet 1 Sept. d.a.v. intrede te Rijnsaterwoude. Als bevestiger hoopt op te treden ds. C. Heemskerk, pred. te Dordrecht. binnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Een onbekend consortium heeft f150,000 aan de Universiteitsvereeniging geschonken voor de stichting van een Technische Hoogeschool. In Zeeland zal een onderzoek wor den ingesteld naar de oorzaken van de groote kindersterfte, waartoe een com missie is benoemd uit een vergadering van de voorzitters van de Zeeuwsche gezondheidscommissie en vooizitters van het provinciaal Zeeuwsche en Zuid- Bevelandsche Groene Kruis, die met den hoofdinspecteur van de volksge zondheid en den geneeskundigen in specteur dezer dagen te Middelburg een conferentie over deze zaak heeft ge houden. Dinsdagmorgen zijn onder Holwerd (Fr.) twee maaiers door den bliksem getroffen; de een was op slag dood. Onder het opschrift: „Een nieuwe vliegmachine" schrijft de DordtscheCrt: De heer Joh. Erkens, Kromhout No. 5, alhier, is iemand, die al enkele jaren eeu ernstige studie maakt van deaviatiek. Als hij zijn dagtaak als metermaker aan de Gasmeterfabriek heeft volbracht, wijdt hij zich thuis, iu ziju vrije uren, aan zijn lievelingsvak, en tracht de ideeën, welke hij zich daaromtrent vormt, te verwezenlijken. Dan teekent hij zijn plannen en ontwerpen en maakt in zijn werkplaats de werkstukken als model. Zoo had hij Januari van het vorig jaar een gewijzigd type Blériot vervaar digd, groot 70 bij 80 c.M met twee draagvlakken. Maar daarmede was hij niet voldaan Hij peinsde er steeds over, dat er voortdurend nog zoo veel onge lukken gebeuren met de aviateurs en dat de meeste zijn toe te schrijven aan het plotseling weigeren van den motor. De vlieger is dan een prooi van de luchtstroomingen en heeft over zijn machine doorgaans niets meer te zeggeD, met het gevolg, dat deze kantelt. De studie van den heer Erkens nu is er den laatsten tijd hoofdzakelijk op gericht geweest, dit bezwaar te onder vangen trachten te voorkomen dus, dat de vlieger, bij weigerenden motor, tot vallen gedoemd is. Daarover heeft hij ruim een jaar gedacht en geteekend en daarna een proeve van het resultaat van ziju berekeningen samengesteld. Het geraamte wordt in hoofdzaak gevormd door een van voren naar ach teren spits toeloopenden vierzijdigeu koker, waarin aan de voorzijde de motor is geplaatst, het uurwerk uit een klok. Onder dezen koker, eveneens aan de voorzijde, is de plaats voor den aviateur, de stuurinrichting en de verdere be diening van het mechanisme. Aan het eind van den koker zijn het roer en het hoogtestuur aangebracht, het laatste in den vorm van een duiven- staart, eu met twee scharnieren aan den koker bevestigd. De schroef is veel kleiner dan de tot uu toe in de aviatiek gebruikte. Ze is lepelachtig gebogen, schept, al draaiende, als het ware de lucht op en brengt die in den koker, waar ze naar achteren gestuwd wordt. Is een aldus geconstrueerde vlieg machine in beweging, dan zal de lucht- persing in den koker nog sterker worden door de luchtverplaatsing tengevolge der beweging. De machine zal dus met een motor van veel kleiner capaciteit be wogen kunnen worden dan tot nu toe het geval is. De verwekte luchtstroom in den koker doet tevens dienst op het roer en het hoogtestuur. Aan weerszijden voor aan den koker bevindt zich een vleugel. Deze zijn ver vaardigd van dun, sterk iepeuhout, van boven en onder met zijde bekleed. Op de plaats, waar de vlieger zit, is een handle gemaakt, waarmede deze vleugels op en neer bewogen kunnen worden. Stopt nu, als de machine in de hoogte is, plotseling de motor, dan begint de aviateur met de vleugels te werken eu dan moet hij blijven zweven, beweert de heer Erkens ten stelligste, door de stabiliteit, welke de vlerken aan het toestel geven. De val is per sé gebroken. Ook zegt de heer Erkens dat de bedie ning heel gemakkelijk zal geschieden. Met dit model gaat hij zweefproeven nemen. Als deze lukken, wat dan verder zal gebeuren? Ja, geld is ook in deze weer de ziel van alles. Thans wil de heer Erkens eerst deskundigen zijn werk toonen, want hij is er van overtuigd, dat, wat hij vervaardigd heeft, theo retisch juist en practisch uitvoerbaar is. We kunnen hier nog bijvoegen, dat deze machine geen spandraden heeft; het bezwaar, dat deze hebben, meent de heer Erkens ook opgelost te hebben. Naar de D. Ct. verneemt, is aan den burgemeester van Delft per deurwaar- dersexploit aangezegd, dat de heer J. M. Brakke geen genoegen neemt met het hem verleende ontslag als hoofdinspec teur van politie; zulks in verband met art. 191 van de Gemeentewet, dat voor schrijft, dat het politiepersoneel op voor dracht van den commissaris door den burgemeester wordt aaugesteld en ook ontslagen. Dit laatste zou in deze niet plaats gehad hebben. Men bericht evenwel, dat de burge meester den commissaris uitnoodigde hem te berichten omtrent aan den hoofd inspecteur op te leggen straf. De com missaris adviseerde toenSchorsing voor zekeren tijd of oplegging van een geld boete. In afwijking van dat advies heeft de burgemeester daarna den hoofdin specteur niet eervol ontslagen. Maandag werd uit Delft gemeld: Hedenmorgen heeft zich de ontslagen hoofdinspecteur van politie aangemeld tot hervatting van ziju dienst. Hem werd echter de toegang tot het bureau ontzegd. Om alle kansen van een mogelijk proces te ontgaan, heeft de burgemeester heden een nieuw besluit genomen, waar bij de hoofdinspecteur, op voordracht van den commissaris, met ingang van heden niet eervol wordt ontslagen. Zaterdagmorgen heeft een onbekende dader op de Vierj aarlij ksche (tentoon stelling van hedendaagsche kunst) in het Stedelijk museum te Amsterdam, een bronzen beeldje ontvreemd, werk van mej. Dora Néher (Zwitserland) en voorstellend een geitje. Het was ten toongesteld in een van de benedenzalen, en men had het, evenals de andere beeldhouwwerken, met een stuk gegal vaniseerd ijzerdraad vastgemaakt aan het voetstuk. Dit ijzerdraad werd door geknipt of gesneden. De diefstal schijnt in de morgenuren te zijn gepleegd om kwartier over twaalf werd de ver dwijning van 't kunstwerkje opgemerkt, en stelde de zaalbewaarder onmiddellijk de in het museum aanwezige politie beambten van het geval in kennis. Een der leden van het vrouwelijk dienst personeel heeft eeu vrij onduidelijk signalement opgegeven van den man, die op verdachte wijze had rondgeloopen. Toen in de Dijkstraat te Amsterdam de 20-jarige M. Engelsman eu zijn neef L. Achtieuribben bezig waren drie kool- zuurapparateu van de klep te ontdoen, is, op het oogenblik, dat A. bijna met een der apparaten klaar was, plotseling de zware ijzeren klep met een hevigen knal van de bus gevlogen en met kracht tegen de borst van E. aangekomen. Den volgenden morgen is Engelsman aan de bekomen verwondingen over leden. De aviateur Busch is Zaterdagavond met zijn machine tusschen twee huizen te Roosendaal gevallen. De machine werd vernield; de aviateur werd niet gewond. De oorzaak van het ongeluk was het te laat steigen der machine, waardoor deze ia aanraking kwam met de boomeu en een huis. Ware de machine eenige meters verder gevallen, dan zou deze tusschen het volk terecht zijn ge komen. De hoofddader van de inbraak te Velp, A. B. J. B., die eenigen tyd ge- EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO Cacao VIERKANTE BUSSEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2