Hel Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de iiommelerwaard. Voor den Inmaak. Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij YA» MOR Co, W. IM Y. v.h. G. Bax, Hij wielen en Onderdeelen, "I -I Groote Opruiming Stoffen en Dode-Artikelen Zoekt Uw voordeel! Reparatiën spoedig, netjes en billijk. Gebr. Schoep, Baardwijk. BIJVOEGSEL. W. il. van Hosmalen, Vught er straat 142, 's BOSCH. van af f 45, f 50, f 55, f 60 en hooger. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3168. Zaterdag 6 Juli 1912. Muiterij in het Turksche Leger. Coöp. Stoomzuivelfabriek „0 P HOOP VAN Z E 8 E N", Verkrijgbaar bij C.B0UMAN, Witte en Bruine Candij, Melis, Klontjes en Candijgrnis, Pijpkaneel, Vanille Suiker, Vanille Stokjes. Inmaakkrniden voor Komkommers en Augurken. Ontwerpen en Uitvoering vai alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Patten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkelvorm voor DUIKERS. Bondsrijwielhersteller N1EUWENDIJK, Ie klas Verlak- en Reparatie-Inrichting. e* aan Spotprijzen. Kleermakerij en Modemagazijn, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De Regeeringspresident te Dusseldorf heeft de burgemeester in Rijn-Pruisen verzocht, de burgerlijke standen niet meer in de bladen te doen opnemen, omdat de meisjeshandelaars deze gege vens raadplegen voor hun slechte prak tijken. De Times verneemt uit Toronto, dat volgens de laatste berichten door den wervelstorm in Regina 30 menschen zijn gedood en 150 gewond. De lijst is echter nog niet volledig, men zet het onderzoek voort. Het meerendeel der royalistische sa menzweerders in Portugal schijnt zich nu in de nabijheid van Tuy, dichtbij de grens te bevinden. In het klooster van Cannedo vervaardigen zij uniformen en verplegingsmiddelen. Onlangs moeten zij een aanmerkelijke hoeveelheid ge weren, revolvers en geld uit Barcelona hebben ontvangen. Op de mijn Osterfeld bij de gieterij „De Goede Hoop" te Oberhausen, heeft Woensdagmiddag om één uur bij op- brekingswerkzaamheden door middel van dynamietpatronen tusschen twee horizontale lagen een ontploffing van mijngas plaats gevonden. Veertien mijn werkers zijn gedood en eenigen zwaar gewond. Vele lijken zijn verschrikkelijk ver minkt. Daardoor zijn er nog verscheiden niet herkend. Een groote menschen- menigte verdringt zich om de plaats des onheils. Hartverscheurende toonee- len spelen zich af. Gedurende een hevig onweer is de bliksem in het Russisch militaire kamp in Willmannstand, bij Helsingfors, ge slagen. Vijf soldaten zijn gedood, 10 zwaar en vele anderen licht gewond. Woensdag is het Titanic-onderzoek te Londen geëindigd. Isaacs de procureur- generaal, voltooide zijn pleidooi. In zake het geval met de Galifornian verklaarde hij geen verontschuldiging te kunnen vinden voor de werkeloosheid van kapi tein Lord, toen hij de noodsignalen van de Titanic ontving. Volgens zijn oordeel, had de Californian vele passa giers van de Titanic kunnen redden, indien de kapitein terstond naar de plaats des onheils was gestoomd. De voorzitter zeide, dat dan de kapi tein van de Californian een misdaad op zijn geweten had. Ten slotte ver klaarde de procureur-generaal nog dat naar zijn meaning de Titanic op het oogenblik der botsing met ongeoorloofde snelheid gevaren had. Hij hoopte dat andere schepen dat voorbeeld niet zou den volgen. Naar de „Frankf. Zeitg." verneemt, zal de invoering der draadlooze telegrafie op alle groote zeeschepen verplichtend worden gfsteld, met bepaling dat de toestellen dag en nacht moeten worden bewaakt, zoodat noodkreten van in ge vaar verkeerende schepen te allen tijde kunnen worden opgevangen. Aan der gelijke signalen moet steeds de voorrang worden verleend boven alle andere be lichten. Voorts zullen maatregelen ge nomen moeten worden, dat de electri- sche stroom, voor de draadlooze toe stellen benoodigd, ook dan aanwezig zal zijn, wanneer de hoofdcentrale van het schip buiten werking is gestelden dat ook na vernieling van een mast de mogelijkheid om te seinen blijft bestaan. Als groote schepen zullen worden be schouwd alle passagiersvaartuigen, welke met inbegrip der bemanning, minstens 75, en vrachtschepen, die meer dan 60 personen aan boord hebben. Volgens een bericht uit Valencia, is bij Grao, tengevolge van het niet ge sloten zijn van een sluitboom een bot sing voorgekomen tusschen een spoor trein en een electrische tram. Er zijn 23 gewonden en 3 dooden. Men meldt uit Tibet, dat de abt van het klooster te Ten geling is gekruisigd- 14 Chineeschgezinde Tibetaansche groot. waardigheidsbekleeders moeten door de Lama's zijn gefolterd. Beide partijen trachten de tusschenkomst van den Dalai Lama te verkrijgen. De gouverneur van de kolonie Hong kong was Donderdag met zijn vrouw en kinderen naar de stad Hongkong gekomen. Nadat hij de troepen geïn specteerd had, kwam een Chinees haastig uit de menigte naar voren en loste een revolverschot op hem. De gouverneur werd niet geraakt, daar de kogel den draagstoel raakte. De Chinees is gepakt. Hij zeide: Ik wilde den gouverneur vermoorden, om mijn haat aan de Engelschen te toonen. In een steengroeve bij Marseille is Woensdag een mijn, die er gelegd was, ontijdig gesprongen. Vier arbeiders zijn onder een rotsmassa, wier gewicht op 15.000 kilo geschat wordt, bedolven. Reeds is een der lijken te voorschijn gehaald. Aan den Doordwestelijken spoorweg bij Leicester heeft men een ouden sein- wachter dood in zijn hokje gevonden. Toen hij zijn einde voelde naderen, had hij nog de kracht om alle seinen, die hij bediende, op onveilig te zetten. Zoo doende kwamen alle treinen tot staan en zijn er geen ongelukken gebeurd. Te Montero is de kabel, waaraan een lift in een kolenmijn hing, gebroken. Zeven arbeiders zijn ernstig gewond. Uit Mexico wordt geseindEen over strooming heeft ten Noorden van de stad Mexico groote verwoestingen aan gericht. Ongeveer 20,000 vierkante mij len staan onder water. De Rio de Lerma is buiten haar oevers getreden en het Chapala-meer heeft zijn geheelen Zui delijken oever overstroomd. De steden Salamanca en Queretaro zijn half ver woest. In de groote steden zijn een groot aantal waterreservoirs leeggeloopen Er dreigt een mislukking van den oogst. Te Elberfeld zijn 175 personen ziek geworden tengevolge van het eten van rauw gehakt paardenvleesch. Een schandelijke moordaanslag is Maandag te Parijs in de wijk van Clig- nancourt gepleegd door twee jongens van 16 en 17 jaar op een oude vrouw van 82, die met een oude dienstbode stilletjes woonde. Het gerucht zeide, dat het oudje rijk was. De boosdoeners meldden zich gisterochtend aan de woning der oude vrouw met een brief. Op het oogenblik. dat zij den brief wilde openmaken vielen de knapen op haar aan met een looden stok. Toen zij haar dood waanden, vergrepen zij zich aan de bejaarde dienstbode. Maar ge lukkig hoorden buren het hulpgeroep der oude vrouwen. De beide boeven zijn gegrepen en de kwetsuren van de oude vrouw van 82 zijn niet onrustbarend de dienstbode moet er erger aan toe zijn. Uit New York komt het bericht, dat de bestuurbare ballon Akron, waarmee de luchtschipper Vaniman een poging wilde wagen, den Atlantischen Oceaan over te steken, door een gasontploffing vernield is. De ballon bevond zich op een hoogte van een K.M. toen het on geluk gebeurde. De bemanning, uit zeven personen bestaande, kwam om. De Köln. Ztg. wijst er in een kort stukje op, dat, nu in Oostenrijk en in Hongarije de militaire wetsontwerpen zijn aangenomen, de beide verbondenen Duitschland en Oostenrijk-Honga rije in geval van nood zes millioen soldaten in het veld zullen kunnen brengen. „Zes millioen soldaten. Dat is een waarschuwingsbord, geplaatst aan de grenzen der verbondenen." Het luchtschip Schwaben, dat Vrijdag te Dusseldorp vernield en in vlammen opgegaan is, is het achtste Zeppelin luchtschip, dat verongelukt is. De Zep pelins moesten, met hun vaste alumi- nium-geraamte, een veel langeren levens duur hebben dan de luchtschepen van andere stelsels; in werkelijkheid is hun gemiddelde levensduur totdusver niet veel meer dan enkele maanden geweest. De LZ I leefde zes maanden, de LZ II twee en een halve maand, de LZ IV anderhalve maand, de LZ V elf maanden, de LZ VII maar tien dagen, de Schwaben een jaar en twee dagen. Voor de eerste maal zijn er bij het ongeluk van de Schwaben een groot aantal menschen gewond. Bij vorige ongelukken waren de menschen er bijna steeds goed afgekomen. Van de 50 sol daten die het luchtschip hielpen vast houden, zijn er alleen 32 gewond, bijna allen in den hals, daar iedereen, toen de vlam opsloeg, onwillekeurig het hoofd gebogen heeft. De ingenieur Dörr zat na het ongeluk stijf van den schrik in een van de schuitjes en moest er met geweld uitgehaald worden. De ingenieur Schuh, de monteur Kiefer en de be diende Knbis, die in de passagierskajuit was, zijn allen zwaar gewond. Het ongeluk is, naar nu vaststaat, te wijten aan ontbranding van hot gas in een van de 17 gascellen of ballonetten, die door den wind gescheurd was. Het uitstroomende gas vloog in brand, door dat de met gummi bekleede binnen- vlakken van de cel over elkaar wreven, waardoor een vonk ontstond. Op die zelfde manier is kortgeleden de spits van het luchtschip Z 3 in de loods te Friedrichshafen in brand geraakt en verhavend. Een onderzoek naar dit laatste ongeluk heeft het volgende aan het licht gebracht. Bij het leegmaken van het luchtschip werden de cellen, nadat het gas er bijna geheel uit weg gestroomd was, naar beneden toe uit het geraamte van het luchtschip ge trokken. Daardoor wreven de met gum mi overtrokken binnenvlakken van een gascel over elkaar, en uit proeven is gebleken, dat dan onder zekere atmos ferische omstandigheden vonken kun nen ontstaan, die het in de cel nog aanwezige gas kunnen ontsteken. Voort aan zullen de cellen dus niet meer op deze wijze geledigd worden. Ook bij de Schwaben schijnen, gelijk gezegd, nadat een sterke windvlaag het luchtschip gehavend had, een cel ge scheurd was en het gas naar buiten stroomde, door de beweging van de ballonstof door den wind wrijving en vonken ontstaap te zijn. Bij een tocht van het luchtschip is, daar de gascellen gevuld en wrijving van de stof dan niet mogelijk is, zulk een ongeluk uitgesloten. De Schwaben was 140 M. lang en 14 M. breed en was het eerste Zeppe lin-schip geweest, dat een snelheid van 19.3 M. in de seoonde bereikte. Hare jongere zusterschepen ontwikkelden een nog grootere snelheid. Naar uit Soloniki gemeld wordt, duurt de desertie voort in tal van dor pen van de provincie Monastir. Te Leskovik hebbeu officieren en soldaten de wijk naar de bergen ge nomen; te Ochj-ida, Kirtsjevo en Raka- lar hebben muzelmansche beis zich bij de deserteurs aangesloten. Bloedige onge regeldheden zijn te Ichtip voorgekomen, waar Albaneesche soldaten, bijgestaan door eouige burgers, de voornaamste regeeringsgebouwen aangevallen heb ben. Van Monastir uit zijn daar troepen heengezonden. In ambtelijke kringen hecht men aan de gebeurtenissen van Monastir groote beteekenis, niet zoo zeer om het aantal officiereu en sol daten, die de vlucht naar de bergen genomen hebben, als wel om het feit, dat zij op een grooten steun uit den boezem van het leger schijnen te reke nen. Er wordt gezegd, dat deze beweging van het leger gesteund wordt door ver- eenigingen in Albanië, die aangesloten zijn bij de liberale partij en ook door een orde van geestelijken, die in het zuiden van Albanië zeer grooten invloed heeft. De heerschende meening te Salo- niki is, dat er beslissende dingen staan te gebeuren. De leiders van de beweging te Mona stir hebben aan de regeering inwilli ging van de volgende eischeu verzocht afzetting van sultan Mehmed; ontbin ding van de Kamer van afgevaardigden en vorming van een nationale verga dering, overeenkomstig de Europeesche parlementenvoorbereiding van wetten, die in overeenstemming zijn met de zeden en overleveringen van de volkeren in het rijk waarborgen voor de per soonlijke vrijheidaftreden van het huidige kabinet en verwijdering voor goed van de staatszaken van de minis ters Djavid en Talat bei en Mahmoed Sjefket pasja; beslechting van de ge schillen, die er tusschen de verschillende elementen bestaan handhaving van de souvereine rechten van den sultan over Albanië, maar afzetting en straf voor de onbekwame ambtenaren van Eenheid en Vooruitgang opheffing van de partij Eenheid en Vooruitgang, zelfbestuur voor Albanë; volledige vrijheid of de dood. Volgens een bericht uit Saloniki aan de „Times" hebben de officieren van Monastir zich terstond met de troepen, ter onderdrukking van den opstand aangekomen, die voor de stad gekam peerd werden, in verbinding gesteld. In Saloniki moeten de doortrekkende soldaten hebben gezegd, dat hun het doel van hun tocht onbekend was, maar dat ze niet voornemens waren op hun kameraden te schieten. Naar verluidt zijn de muiters op inarsch naar Argyro kastro in Zuid-Albanië, waar al sedert eenige dagen de toestand zeer dreigend was. De correspondent van de Times te Athene meldt dat men daar uit Janina een telegram heeft ontvangen, dat 7 officieren en 150 man van de Turksche troepen in Tepelon in het gebergte waren ontvlucht. Het eerste bataljon van het 68ste regiment met 4 machine geweren en een afdeeling artillerie ver volgde hen. Onder de Turken in Janina moet groote ongerustheid heerschen, omdat ook daar een deel der officieren het comité vijandig moet zijn. De overheid te Monastir heeft twee Bulgaarsche boeren laten gevangen ne men, die trachtten dynamiet, onder voeren hooi verborgen, in de stad bin nen te smokkelen. ADVERTENTIEN. denderen 1IOTKH. Gerechtigd tot het voeren van het Rüksboiernierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K.G. Kaas in verschillende soorten en pry zen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Drietrompetterstraat, HEUSDEN, Minzaam aanbevelend, SIOU1IA1V Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé, Teief. 339. is het van oudst bekend en vertrouwd adres voor Verkoopen. Ruilen. Verhuren. Slepareeren. 10 od 5X3 VAN co co 5 p» M» 01 O dubbelen clockenlager, vrij wiel, prima banden, zeer licht loopend, alles prima werk, 12 maanden gegarandeerd. Aanbevelend, exl OJ HAIIA RIJWIEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5