tieke kringen zijn van oordeel, dat Kat soera's terugreis in verband staat met het optreden van een nieuw kabinet in Japan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de keizer aan hartverlamming over leden. Japan heeft alle reden om keizer Moetsoehito, die op 59-jarigen leeftijd het hoofd heeft neergelegd, te beweenen. Met hem is een vorst heengegaan, die rusteloos werkzaam is geweest voor de grootheid van zijn land en den vooruit gang van zijn volk. Zijn regeering valt samen met den stralenden opgang van zijn rijk, dat zich niet het minst door zijn toedoen in ongeloofelijk korten tijd met de hulpmiddelen van de Wester- sche beschaving, tot de eerste groote land- en zeemogendheid van het Verre Oosten ontwikkeld heeft. Zeven leden van den gemeenteraad van Detroit zijn in hechtenis genomen. Zij worden beschuldigd zich voor 87,000 dollar te hebben laten omkoopen om er voor te stemmen een stuk gemeen tegrond aan een spoorwegmaatschappij af te staan. Een telegram uit Arzeu (Oran) meldt, dat Zaterdagochtend daar en te Kleber en Ranau een zeer sterke aardschok is gevoeld. In de laatstgenoemde plaatsen zijn een paar huizen gescheurd. nieuw». Heusden, 81 Juli. Onder begunstiging van prachtig zomer weder had Zondag j.l. ter herdenking van het 70-jarig bestaan van het schuttersgilde Sint-Blasius alhier een concours plaats, waaraan door 19 gezelschappen werd deel genomen. Begeleid door 2 muziekkorpsen werd door de stad in optocht naar het feestterrein gewandeld, waar twee schuts- boomen waren opgericht één voor de corps en één voor de personeele wedstrijden. In de fraai versierde muziektent bliezen de muzikanten er lustig op los, terwijl de schutters hun best deden den vogel van zijn verheven standpunt te doen neer tuimelen. De uitslag was als volgt: Korpsprijzen: Eereprijs, vereeniging, Don gen; le prijs, St. Jan, Kaatsheuvel; 2e, ver eeniging, Udenhout3e, Vriendenkring, Helvoirt; 4e, vereeniging, Gemert; 5e, St. Bastiaan, Tilburg. Prijs voor het schoonste geheel, vereeniging, Nieuwkuik. Koningsprijs, Damen,Udenhout; le kam- •pioensprijs, v. d. Bosch, St. Agatha 2e id., Pynenburg, Helvoirt. Personeele prijzenle prijs, C. Pynen burg, Helvoirt; 2e, J. Timmeren, id.; 3e, J. Berbelmand, id.; 4e, A. Verkammen., Udenhout; 5e, A. Vugts, Helvoirt. Prijs voor het verstkomend gezelschap, St. Agatha. Na afloop werd door de beide mu ziekkorpsen nog een concert gegeven in „de Koornbeurs" alhier, wat de gegezellig- heid zeer verhoogde. Eere aan de commis sie-leden, waardoor het feest uitstekend ge slaagd is! Met betrekking tot het concours van scherpschutterijen deelt men ons nog mede, dat de jury geen gemakkelijke taak had, om te beslissen wie de eerepalm toekwam als gezelschap dat met den meesten luister optrad. In aanmerking daarvoor kwam de schutterij „St. Joris" uit Nieuwkuijk, in 1606 opgericht, dat voorafgegaan werd door een geharnast ruiter en een Vendelaar en „St. Dyonisius" uit Tilburg met zijn stam boom van 1665, waarvan alle leden in groot gala verschenen. De eerste verkreeg de medaille en de tweede zal een diploma worden uitgereikt. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat de heer M. Mans, onderwijzer te Wijk en oud-leerling der R. Normaal school alhier, te Breda op 26 en 27 Juli de hoofdakte mocht behalen. Nu de vacanties bijna algemeen op de scholen intreden, zijn de schoolreisjes ook bijna dagelijks aan de orde. Maandagmorgen was het de m.u.1.0. school alhier, die met twee begeleiders naar Dordrecht toog om de tentoonstelling, en wat al meer, te bezoeken. Dat de kinderen schik hadden laat zich hooren en de heer Van Ter tooien had alle eer van zijn initiatief. Werkendam. Tot kantonnieraan de Deeneplaat is benoemd J. Kloots, alhier. Capelle. De heer A. van Dommelen» onderwijzer aan de o. 1. te school teLoon- schendijk, slaagde j.l. Zaterdag voor de hoofd akte. i Het tïomité, dat zich in deze gemeente gevormd had, om een vliegdag te organi- seeren, heeft zich genoodzaakt gezien de bij 1 de ingezetenen alhier gecollecteerde gelden terug te bezorgen, daar het niet is mogen slagen in hun pogen om een aviateur te krijgen. Ondanks verschillende beloften is de heer Van den Burg niet gekomen. 'sGravemoer. Bij de Maandag ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature Loeff, zijn uitge bracht 144 stemmen, waarvan 3 van on waarde. De heer C. Bosman verkreeg 77 st. en de heer P. van der Dussen 64 st., zoodat eerstgenoemde is gekozen. Veen. Naar men verneemt heeft de heer J. Timmerman te Zand voort, benoemd Gemeente-ontvanger en Secretaris alhier, het voornemen zijn functiën den 1 Aug. te aanvaarden. Sprang;* Hef ds. A. F. P. Pop, door de afd. „Patrimonium" alhier, aan geboden eere voorzitterschap, heeft Zijneerw. aanvaard. Berichtten wij onlangs, dat door tot op heden twee onbekend gebleven personen den prachtigen rashond van den beer A. J. C. Meijer werd mee gelokt, thans heeft genoemde heer het beest in verma gerden toestand bij den veldwachter te Don gen teruggehaald. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangen: te Gorin- chem 25 zalmen, wegende van 4 tot 18 pond, alsmede een partij witvisch; te Woudri- chem 270 zalmen, alsmede een partij snoek en paling, te Herwijnen 16 zalmen, te Haaf- ten 1 zalm, te Bato's Erf 3 zalmen, te Dreumel 1 zalm, te Tiel 1 zalm. Aan ,de vischmarkt te Gorinchem be steedde men voor de zalm f 1.17 f 1.39, voor witvisch 13 15 ct. per K.G.te Woudrichem gold de zalm f 1.17 it f 1 47, paling 17 55 ct., snoek 35 55 ct., alles per i K.G. kerknieuws. llabiloiiiënliroek. Na des voor middags tot zijn Heilig Dienstwerk ingeleid te zijn door ds. H. Visser van Zwolle met eene treffende rede naar aanleiding van 2 Tim. 41 en 2 hield ds. D. M. Blankhardt alhier zijne intreerede. De jeugdige leeraar verbond zich aan zijne eerste gemeente met de woorden ontleend aan 2 Cor. 12: 9, „Mijne genade is u ge noeg, want mijne kracht wordt in zwakheid volbracht". 's Oravemoei*. Als kerkvoogden bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn benoemd de heeren D. Smits en A. van der Dussen. Oostei'liout. De heer ds. H. van Dijk, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier, I is door de vereeniging voor Evangelisatie 1 te Zutphen benoemd om aldaar te voorzien in de geestelijke behoefte der orthodoxen, j minuenlasid. achtervolgde hen per fiets. Met behulp van de Rotterdamsche politie werden zij gearresteerd, en per politiewagen naar Overschie gebracht en daar ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Na het verhoor werden zij in vrijheid gesteld. De aanranders zijn de 25-jarige J. K. uit Schiedam, de 33-jarige B. B., de 28-jarige M. T. en de 41 jarige N. T. uit Rotternam. In de veengronden langs de Duitsche grens onder Well iL.) is sedert een paar dagen brand. Door de warmte is de bovenlaag geheel uitgedroogd, en nu deze eenmaal aan bet smeulen is geraakt, kan het verbranden van grond en ge wassen, meerendeels haver, hoogst moeilijk gestuit worden. Men is hier voor echter druk bezig met het graven van slooten. De gemeente Bergen is eigenares, doch verhuurde het stuk grond voor vele jaren aan een particulier. In een Zondag te Schiedam gehouden vergadering van glasblazers is besloten voorloopig nog door te werken. Het werk zal worden neergelegd, op een sein van de centrale leiding te Delft. In een te Vlaardigen gehouden ver gadering van glasblazers is besloten het werk neer te leggen, onder eisch: af schaffing van nachtarbeid. Dientenge volge is Maandag in de fabriek de arbeid niet opgenomen. De directie van de fabriek heeft de glasblazers, die zich niet hebben aan gemeld om het werk te hervatten, als ontslagen beschouwd. Ten nadeele van den wijnhandelaar, den heer Weiss, op de Heeren gracht te Amsterdam, is dezer dagen meer dan 300 liter port gestolen. 3n het begin van de vorige week was een knecht ontslagenhij wist in het bezit te blijven van een sleutel, die op een der kelders in de Schipperstraat paste. Met een wagen en een paar bier vaten trok hij daarop naar dezen kelder, waar hij 300 L. port in de biervaten tapte. Later vroeg men aan den filiaalhou der, of zijn patroon ook bier verkocht. De filiaalhouder antwoordde ontken nend. Toen men volhield in het begin van de week gezien te hebben, dat uit den kelder biervaten gehaald waren, be greep de wijnhandelaar, dat de zaak niet in den haak was. Spoedig kwam de diefstal uit, en als verdacht dezen ge pleegd te hebben, werden de ontslagen knecht, twee medeplichtigen en een per soon, verdacht de hoeveelheid port ge kocht te hebben, gearresteerd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ge-I heele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden ver leend aan den ingelijfde bij de militie: lo. die, ca volbrachte eerste-oefening, gedurende zoodanigen tijd in werkelijken dienst is gebleven of gekomen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn ge oefend, dat herhalingsoefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn2o. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar is, hetzij voor het bedrijf waarin hij werk zaam is, hetzij voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin, of van dat waartoe hij behoort, of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap be'staaneen en ander ter beoordeeling van den minister van oorlog. Het Volk meldt: 1 In het ontwerp-Invaliditeitswet be paalt art. 36, dat men na den 35-jarigen leeftijd buiten de verzekering valt, om dat zonder deze leeftijdsgrens de premie voor toetreding op gevorderden leeftijd veel hooger zoude moeten zijn dan voor de jongeren. Van socialistische zijde is nu in de commissie van voorbereiding voorge- gesteld, aan een Raad van Arbeid de bevoegdheid te geven van deze bepaling af te wijken, indien iemand buiten zijn toedoen na het bereiken van het 35ste jaar in de termen van verzekering valt. Dit denkbeeld is door den minister met sympathie ontvangen en zal met den wiskundigen adviseur worden over wogen. Naar de N. Ct. verneemt, zijn de werkzaamheden van de gemengde Bel- gisch-Nederlandsche commissie voor de vaartverbetering van de Maas ten einde gebracht. Uit Rotterdam wordt gemeld: Toen Zondagmorgen te 5 uur de ar beiders van den veehouder H. Meurs van Overschie, D. G. en A. K. koeien gemolken hadden, keerden zij per melk wagen naar huis. Onderweg ontmoetten zij een gezelschap dronken personen in een rijtuig. Dezen stapten uit, grepen het paard van den melkwagen, trokken de arbeiders van den wagen en mis handelden hen. De veehouder H. Meurs, die zich er bij voegde, werd eveneens mishandeld met een boksbeugel en daarna in een sloot geworpen. J De aanranders verwijderden zich in i de richting naar Rotterdam. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en In het perceel Goudscheweg no. 101, op den hoek van de Groenenlaan te Rotterdam, is in het benedenhuis ge vestigd de winkel van C. Heinrich; de eerste verdieping is tijdelijk onbewoond, en op de tweede woont de blikslager E. C. Heinrich, de vader van den win kelier. Diens winkel staat met het boven huis niet in verbinding. Donderdag namiddag omstreeks 5 uur, toen de blikslager niet thuis was, werd er aan het bovenhuis gebeld. De 18-jarige dienstbode W. Zijderveld trok de straat deur open en zag daarop twee mannen naar binnen komen, die zich aanmeld den als ambtenaren van de belasting. Zij zeide toen, dat ze maar hoven moes ten komen. Terwijl de mannen de trap opliepen, hebben zij ieder een zwart masker voor gedaan. Boven gekomen, liep de eene kerel door het portaal regelrecht naar de keuken, waar de dienstbode werk zaam was. Hij greep haar beet en trachtte haar te overmannen. Toen dit niet spoe dig gelukte, sleurde hij haar naar de achterkamer, waar hij hulp kreeg van zijn medeplichtige. Zij wierpen liet dienstmeisje op den vloer, bonden haar de handen met een touw op den rug, sloegen haar e§n stuk van een schort om den hals en stopten haar een prop van papier en linnen in den mond. Zoo lieten zij het meisje liggen. Terwijl de eene man naar de keuken was geloopen, was de andere gemas kerde dadelijk door de achterkamer naar een tusschenkamer gegaan, waar de vrouw des huizes zwaar ziek te bed lag. Hij greep de zieke vrouw beet, stapte, om haar beter meester te worden, in haar bed, bond haar een doek om den hals en een touw om de handen. De vrouw, ofschoon ernstig ziek, heeft zich zooveel mogelijk verzet; vlokken grijs haar, later in het bed gevondeD, zijn haar van het hoofd getrokken. Toen de vrouw en het dienstmeisje beiden weerloos gemaakt waren, is een van de mannen weer naar het bed van de vrouw gegaan, om haar te vragen, waar het geld geborgen was. Hem is geantwoordboven. Na de deur van de kamer, waarin de tusschenkamer uitkomt, te hebben af gesloten, zijn de kerels daarop naar den zolder gegaan om naar het geld te zoeken. Terwijl zij hiermee bezig waren, heeft de zieke vrouw gelegenheid ge vonden, haar handen los te krijgen zij is opgestaan, naar een raam aan de straat geloopen en heeft toen, na het raam te hebben geopend, om hulp ge roepen. De op zolder naar geld zoekende mannen er was een bedrag geld in huis, wat zij vermoedelijk hebben ge weten hebben dit roepen om hulp gehoord, zijn snel de trap afgeloopen en de straat op gevlucht. Men heeft hen niet kunnen opsporen. Al wat de zieke vrouw en de dienstbode kunnen zeggen is, dat het een paar als heeren gekleede personen waren. De gelegen heid om iets te stelen heeft hun ont broken. Een agent van politie, door een bur ger gewaarschuwd, dat er onraad was, heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld en zijn chefs gewaarschuwd, waarna een commissaris van politie met een inspecteur den toestand vonden als hierboven beschreven. De dienstbode was bijna het bewustzijn kwijt, toen men haar gebonden vond liggen en ook de zieke vrouw was door den schrik zeer van streek. Te Amsterdam heeft weer een won derdokter zijn intrede gedaan, n.l. dr. Macaura, den moderne Sequah. Dat wil zeggen: Sequah was véél romantischer; zoo als die in Mexicaansche costuum en te paard door den Parktuin reed, was hij het ideaal van jongensverbeel ding en volksfantasie. Dr. Macanra is veel moderner, maar hij kan het ook al niet doen zonder een wondermiddel, dat lammen en kreupelen geneest, als de krachten van de offieieele weten schap, de armzalige! te kort schieten. In een als advertentie gepubliceerd in terview, dat dr. Macaura wel zoo goed was aan een ongenoemde toe te staan, ontkende de dokter wel met nadruk, dat hij wonderen verricht; hij zegt de genezing tot stand te brengen door „zuiver-mechanische" middelen. De van ouds bekende Prairie-flower, waarvan Sequah duizenden flacons aan de goe-gemeente verkocht, heeft hij vervangen door een „toestelletje" ge naamd pulsocon, een halve paardekracht sterk en gevend drieduizend trillingen in de minuut. Geen smeerolie als ge neesmiddel, maar vibratie. Maandag heeft dr. Macaura een „groote demonstratie" gegeven in het Paleis voor Volksvlijt; de reusachtige concert zaal was stampvol. Honderden moest de toegang ontzegd worden, met het gevolg, dat een groote menschenmenigte den geheeleu avond om het gebouw was verzameld. Ook het lid van den gemeenteraad dr. Abrahamsz., secretaris- penningmeester van de Vereeniging tegen de kwakzalverij, was blijkbaar te laat gekomen, maar niettemin bleek de vlag der vereeniging ontplooid zoo in als buiten het Paleis. Op ruime schaal was een strooibiljet verspreid, vermeldend, dat blijkens het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde een zekere Macaura in verband met boven genoemd toestelletje op klacht van het syndicaat van geneeskundigen aan de Seine door een rechter veroordeeld werd tot een boete van 50,000 francs. Binnen was geen plaatsje onbezet. Rechts van het podium was een ruimte gereserveerd voor een aantal stakkers, ongelukkige mannen en vrouwen, som migen in een wagentje, die genezing hoopten te vinden. Ter rechterzijde had men een orkestruimte afgepaald en speelde een muziekkapel lustige deuntjes: Omstreeks halfnegen betrad de won derdokter de verhooging, in gezelschap van een tolk, hij spreekt Engelsch. In een rede deelde hij mee, dat hy onge veer elf jaar geleden zijn „massage instrument" heeft uitgevonden. Het be vordert de circulatie in het lichaam en verwijdert de slechte stoffen. Het is te vergelijken bij een kleine hamer, die van 2000 tot 6000 maal per minuut neerkomt op de zieke deelen. Als men ergens pijn heeft, wrijft men de zieke plek, en dat geeft verlichting. Welnu, zoo zeide de dokter, op dezelfde wijze werkt de pulsocon, maar veel intenser, want de trillingen van de machine drin gen in het lichaam door. De pulsocon wordt niet door middel van electriciteit gedreven, maar langs automatischen weg. Geladen behoeft het instrument dus niet; alleen van tijd tot tijd ge- smeerd De rede werd met fanfares en ge- juich begroet. Daarna verschenen eenige assistenten van den dokter ten tooneele. j Zij waren gekleed in lange witte jassen en hadden elk een pulsocon in de hand. Het is een machine, in de verte gelij-1 kend op een nikkelen rijwiellantaarn; in het midden bevindt zich een slinger. Toen verscheen ook weldra de eerste patiënt. Het was een ziekelijk uitziende man, die op een stoel werd aangedragen. Men zette hem voor op het podium neer, en drie man begonnen hem met het instrument te bewerken. Dit wordt met de linkerhand aan de steel vast gehouden de rechterhand draait den slinger snel om, waardoor het geluid van een kinderratel ontstaat, en de j kop van de machine wordt met eenige kracht op het lichaam van den patiënt gedrukt. j Op den eersten hulpzoekende volgde spoedig een tweede, een magere jonge man, loopend, maar steunend op een stok. Beiden werden gedurende eenige minuten door dr. Masaura en zijne tra- wanten behandeld. De verlamde man was het eerst her steld. Na eenige minuten begon hij zijn armen te bewegen, atond op, hield zich even aan de leuning van zijn stoel vast, tot men de trillingen ook langs zijn rug had doen gaan, en wandelde daarna als hersteld heen en weer. (Gelach en ap plaus). Hij werd op den voet gevolgd door het jongemensch en daarna nog door een viertal anderen, onder wie een juffrouw. De een draafde heen en weer als een gekerkerde leeuw, de ander stapte stijf en voorzichtig, alsof hij op glazen beenen liep, maar allen deden alsof zij genezen waren, en van elk las dr. Macaura dan ook met luider stemme, en niet zonder eenigen trots de doop ceel voor. Met één dame alleen ging het niet naar wensch; zij bleek geheel ongevoelig voor de behandelingswijze, en de wonderdokter verklaarde dan ook, dat dit een zeer ernstig geval was, waar van de behandeling wel een maand zou duren. Trouwens, hij voegde er bij, dat alle dien avond doorhem en zijne assistenten behandelden Dinsdag in het instituut moesten terugkomen, dan zou de behan deling worden voortgezet. In het tweede deel van den avond steeg de animo bij het publiek. Van alle zijden kwamen strompelende of geheel hulpelooze mannen en vrouwen opzetten, gesteund, gedragen of gesleept door bloedverwantenhangend in kruk ken of diep gebogen op een paar stokjes ook vaders en moeders met kinderen op den arm, stumperige kleintjes, die geheel of gedeeltelijk verlamd waren. Allen werden weggezonden; eerst den volgenden dag zullen zij geholpen wor den, geholpenvan den wal in de sloot! Toch had menigeen medelijden met de teleurgestelde ongelukkigen, die vaak van heel ver buiten de stad gekomen waren. En toen een klein meisje bitter begon te schreien, toen het tevergeefs door haar vader op het podium was getild, riepen een paar dames, die te voren verzekerd hadden, dat zij niets geloofden van al die kwakzalverij„Och toe, laat hij het kind helpen! Ziedaar het gevaar van dergelijke vertooningen het komediespel suggereert de menigte toch Naar aanleiding van de berichten omtrent de verliezen van de haring netten kan de „N. Ct." nog het vol gende mededeelen Op 10 Juli, na een reis van 7 weken, weder naar zee vertrokken, lag de K. W. 98 op Donderdagavond 18 Juli aan de vleet, op 55 graden 48 minuten N.-B. en 1.15 W.-L. De wacht rapporteerde om 10 uur, dat er eenige vuren in zicht waren, die snel naderden. De vleet stond uit in noordelijke richting met den wind N. N.O. en de schepen kwamen uit het Zuid-Oosten en naderden in zoodanige richting, dat ze waarschijnlijk over de vleet zouden heenstoomen. Men stak groene en roode flambouwen aan op de K. W. 98, maar de vlootmanoeuvre werd toch doorgezet en men moest het aanzien, dat alle schepen, eerst 6 slag schepen, en nogal van 't grootste type, later nog eenige in N.-W. richting, nog maals het want der K. W. 98 kruisten, zoodat het bijna zeker was, dat dit ver loren was gegaan. Dit vermoeden werd bewaarheid, toen men direct daarop ging „halen" en op de 28 netten het eind afgeknapt vond. Hetzelfde lot had verscheidene andere vaartuigen getroffen, o. a. was de Sch. 260, van de reederij E. Roeleveld, ook van de 50 netten af, en de Sch. 399, reederij W. Zuurmond, van 20, welke hij later weer terugkreeg. De vleet van de K. W. 98 was echter het meest ge havend, doordat de breels in den grond waren geboord en vermoedelijk door de vinnen der schepen waren stukgeslagen. De vleet drijft op de breels, vandaar dat deze gezonken is. De K. W. 106 was ook de vleet kwijt, doch die is weer opgevischt. Ook van schipper Dirk van den Oever, van de K. W. 102, Katwijk 5, die aan de reederij D. Taat behoort, is bericht ontvangen, dat hij 10 netten heeft ver loren, ook in denzelfden nacht als de andere schepen. Ook hij beweert het Engelsche eskader gezien te hebben en vermoedt, dat zij de reep hebben stuk gevaren. De motorlogger K. W. 160, van de reederij N. Parlevliet, heeft 60 netten verloren en had nog maar 90 kantjes haring aan boord. Gelukkig ontmoette de K. W. 160 de K. W. 131, die op de thuisreis was met 12 last, en eerstge noemde van de laatste 60 netten kon overnemen. Langzamerhand komen er meer berichten van nettenverlies en blijkt meer en meer, dat er groote schade is berokkend aan de Hollandsche haringvloot. Elk net kost f 50, dus kan men zich den omvang der schade van dien nacht voorstellen. Een treinzadelmaker van de S.S. heeft Donderdag te Vlissingen een oud bruin handkoffertje in een der treinen ge vonden. Bij onderzoek bleek er een jas in te zitten, waarin zich een portefeuille met 400 gld. aan bankbiljetten bevond. Bij het gemeentebestuur en het ban- nebestuur van Wormer bestaan ernstige plannen om de droogmaking te bevor deren van de onder die gemeente ge*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2