Het Land van (leasden en Allena, de Langstraat en de Bomraelerwaard. Wonderdokters. Teruggeroepen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3177W7oensdag 7 A ugustus. FEUILLETON. H£T UNO VAN aliei" VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Het ia van algemeene bekendheid, dat ons lieve landje op dit oogenblik weer bezocht wordt door den zooge- naamden wonderdokter, die al dadelijk een groote toeloop van volk heeft ge kregen en, als hij genoegzaam succes heeft gehad, waarschijnlijk zijn tenten ook elders wel even zal opslaan. Het woord „succes" kan men hier veilig in tweeërlei zin opvatten. Wij hebben hier het oog op de fiuancieele gevolgen voor den dokter zelf, die, evenals ieder ander sterveling, wel zal werken om geld te verdienen. Alleen staat het vast dat hij werkt op een geheel bijzondere wijze, die hem ken nelijk onderscheidt van zijn beroeps- genooten, en hierin is, dunkt ons, het ware kenmerk van den wonder-dokter gelegen, die, hetzij hij in zijn vader land wat ons onbekend is al of niet met goed gevolg de genees kunde heeft bestudeerd en dus een wetenschappelijk man is, geen wonde ren doet in den zin dien men gewoon lijk aan dat woord hecht en het ook niet beweert. Wij meenen volkomen onpartijdig te wezen en aan de waarheid hulde te brengen, wanneer wij aannemen dat, ook op het besproken gebied, zekere gaven en krachten bestaan, die den een zijn gegeven en den ander ont houden zijn en door welker toepassing de een dingen kan tot stand brengen, waartoe de ander niet in staat is. In het merkwaardig proces voor de Haar- lemBche rechtbank en de hoogere col leges gevoerd tegen den heer Schoole- man, die ook in het bezit van een der gelijke kracht zijnde, werkelijk genezing tot stand bracht en deswege beschul digd en veroordeeld werd van en voor onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, heeft zijn advocaat, mr. Tideman, naar onze meening terecht beweerd, dat er een aan te leeren en een niet aan te leeren wetenschap bestaat, dat de weten schap van den beklaagde niet kan wor den aangeleerd en van een onbevoegd uitoefenen der geneeskunst dus ook geen sprake kan zijn, daar immers iemand, niet in het bezit van bedoelde gaven en krachten, ze door studie niet verkrij gen kan en ze dus nimmer kan aan wenden. Dit is dunkt ons het ware standpunt, dat de wetgever wellicht ook eenmaal HUGH CONWAY. (32 Mogelijk was het een of andere hatelijk heid van Macari, die Anthony's oogen open den voor het gevaar, waarin zijn vermogen verkeerde. Hoe het zij, hij schreef aanzijn oom en drong aan op onmiddellijke afreke ning. Voor 't geval Ceneri nog langer draalde zou hij een rechtsgeleerde in den arm nemen en als 't niet anders kon hem in rechten vervolgen. Het oogenblik, dat Ceneri zoolang gevreesd en zoolang uitgesteld had, was nu gekomen alleen dat nu de bekentenis, inplaats van zooals hij gewild had, een vrijwillige te zijn, hem ontwrongen werd. In hoeverre hij volgens de Engelsche of Italiaansche wet vervolgd kon worden, wist hij niet, doch hij was overtuigd dat Anthony onmiddellijk stappen -zou doen om hem in hechtenis te laten nemen. En dit zou, ook al was het slechts tijdelijk, het plan in duigen werpen, waaraan hij nu arbeidde. Tot iederen prijs moest Anthony March een tijd lang het zwijgen opgelegd worden. Ceneri verzekerde mij met plechtigheid, dat geen enkele gedachte aan het vreeselijke middel, waardoor dit bewerkt was, in zijn geest was opgekomen. Hij had verscheidene plannen overwogen en er ten slotte één fekozen, dat, hoe moeielijk te volvoeren en oe gewaagd het mocht zijn, toch het meeste succes scheen te belooven. Hij wilde n.l. met behulp van zijn vrienden en ondergeschik ten Anthony buitenslands brengen en hem zal innemen. Neemt men dit standpunt niet in, dan maakt men zich schuldig aan een opzettelijke ontkenning van feiten, en het is zeker alles behalve wetenschappelijk, iets voor onmogelijk te verklaren omdat men het niet be grijpt- Zoowel in deze zaak van genoemden heer als in die tegen den bekenden de Haas, is door het proces zelf bewezen, dat inderdaad menschen, met zekere kwalen of gebreken behept, door ge noemde heeren blijvend genezen zijn en waar dit vast staat zou het vrij be lachelijk zijn zulks te willen ontkennen, maar men kan hen dan ook naar onze meening niet onder de zoogenaamde wonderdokters rekenen. Het zijn men schen die zich zelf van bezit van zekere gaven of krachten of van zekere bij zondere eigenschappen bewust zyn en die aanwenden of trachten aan te wenden ten dienste der lijdende menschheid, zonder in de eerste plaats hun gelde- lijk belang in het oog te houden, m. a. w. zonder daarvan een bepaald beroep of bedrijf te maken. Deze menschen zijn stellig niet ge vaarlijk, daargelaten dat ze soms machte loos zijn, doch, waar alles beperkt en onvolmaakt is, daar is ook een medische wetenschap zelve onvolmaakt en daarom geven ook de beoefenaren dier weten schap zonder aarzelen toe, dat zij nog in vele gevallen machteloos staat en geen genezing, hoogstens verzachting kan aanbrengen. Dit is misschien wel de voornaam ste reden waarom de menschen naar den wonderdokter loopen. Als de zoo genaamde officieele wetenschap toch niet helpen kan, waarom zou men het niet eens probeeren Dat hij komt met veel lawaai en uitwendig vertoon, dat veelal het armzalige en opgeschroefde der han deling moet dekken, hindert hen niet. Daarvoor zijn ze in den regel te wei nig ontwikkelddaarvoor hebben ze ook te weinig menschenkennis daar voor zijn ze soms door het lange lijden en door al de teleurstellingen te wan hopig geworden. Zij komen er zonder veel moeite toe, eenig vertrouwen in den wonderdokter te stellen, zonder zich zelf daarvan rekenschap te kunnen en te willen geven. Met het oog hierop staat het vast dat de wonderdokter alles vóór heeft: de gulle erkentenis der wetenschap dat ze niet volmaakt is, het feit dat zoovelen met eindeloos verlangen op genezing eenige maanden lang in een krankzinnigen gesticht laten opsluiten. Deze opsluiting zou slechts tijdelijk zijn, maar, hoewel Ceneri het niet erkende, geloof ik toch dat men den jongen man aangeboden zou hebben zijn vrijheid te koopen met de belofte om zich bij de ontvreemding van zijn eigendom neer te zullen leggen. En nu zou dit kostelijke plan ten uitvoer gebracht moeten worden. Macari, die zich wreken wilde over de beleediging was tot alle hulp bereid.-Petroff, de man met het lidteeken op den wang, behoorde met lijf en ziel den dokter toe. Teresa, de oude dienstbode, zou op last van haar meester iedere misdaad begaan hebben. De noodige papieren konden verkregen of anders ver- valscht worden. Konden de samenzweerders Anthony bewegen tot een bezoek aan het huis in de Horacestraat, dan zou hij het verlaten als een krankzinnige, toevertrouwd aan de hoede van zijn dokter en zijn be wakers. Het was een gemeen, verraderlijk plan en het succes ervan was twijfelachtig, daar het noodzakelijk maakte, dat het slacht offer naar Italië gevoerd werd. Hoe hij zich had voorgesteld, dit gedaan te krygen, legde Ceneri niet duidelijk uit misschien had hij niet zelf alle details van het komplot uitgewerkt misschien zou men hem een bedwelmend drankje ingegeven hebben, misschien ook rekende men op zijn krank zinnige woede, wanneer hij den waren staat van zaken zou ontdekken, en die een schijn van bewijs zou leveren voor de bewering, dat hij niet wel bij het hoofd was. In de eerste plaats moest men er nu Anthony toe krijgen naar Horace-street te komen, op een uur dat voor den aanslag geschikt was. Ceneri maakte de noodige schikkingen, gaf zijn medeplichtigen hun instructies en schreef toen aanzijn neef een brief om hem te vragen dien avond by hem wachten, het feit vooral dat ze geen hooge eischen stellen, ah ze maar ge nezing ondervinden en ten slotte bet feit dat ze ook daarin met weinig te vreden zijn. Alles werkt mede om de menschen geloovig en vertrouwend te maken. Bij een wezenlijken dokter, streng man der wetenschap, voor wien het hoofdzaak is te weten wat er nu eigenlijk aan scheelt, en die zonder die wetenschap niet handelen zal, is men zoo dadelijk maar niet op zijn gemak. Men stelt hem hooge eischen en wee als hij er niet aan voldoet; maar bij den wonder dokter komt dat niet te pas. Men komt in een gansch ongewone omgeving, des noods in tegenwoordigheid van tal van menschen, in een versierde zaal, onder de tonen der muziek. Dat heeft natuur lijk invloed op den oogenblikkelijken toestand van den patiënt. Hij is dade lijk opgewekter en ziet alles door een gekleurd glas. Hoe dikwijls trouwens was hij al niet naar een anderen dokter geloopen, natuurlijk met nieuwe hoop en nieuwen moed en hoe dikwijls ver beelde hij zich in zijn meer opgewekten gemoedstoestand in den aanvang niet dat het iets beter met hem werd? De toestand der ziel oelent in dien zin in vloed op het lichaam uit, dat het is alsof de nieuwe dokter werkelijk succes heeft. De wijze waarop de wonderdokter werkt kan niet nalaten de ziel van den lijder in een ongekenden, opgewekten toestand te brengen. Bij geen genees heer kan hij zóó iets ondervonden heb ben. Hij heeft dan ook dadelijk ver trouwen, onderwerpt zich gewillig aan alles, meent werkelijk dat hij eensklaps anders is geworden en zou bovendien ter wilie van het gebeurde, niet gaarne het tegendeel erkennen. Daarom heeft hij op dat oogenblik bijzondere wils- en daardoor ook bijzondere lichaams krachten, is tot alles bereid en tot alles in staat, doet alsof hij plotseling gene zen is en handelt in alles dienovereen komstig. Natuurlijk is de gewaande genezene te goeder trouw van meening dat zijn beterschap een blijvende zal wezen. Ook dèt werkt zeer goed. De gunstige periode duurt een poos en de teekenen van in zinking worden niet gezien en in ieder geval niet erkend. Toch komt de reactie met onbedrie- gelijke zekerheid en keert de oude toe stand onherroepelijk terug. Dan komen te komen om den staat van zaken uiteen te hooren zetten. Misschien wantrouwde Anthony zijn oom en diens trawanten meer dan men vermoed had. Hoe het zij, hij sloeg de uitnoodiging af, maar gaf te kennen dat zijn oom wel bij hem kon komen. Toen werd Pauline gebruikt om haar broeder naar het nood lottige huis te doen komen. Ceneri gaf te kennen dat het hem volmaakt onverschillig was, waar de ontmoeting plaats zou hebben, maar stelde haar eeö paar dagen uit onder voorwendsel dat hij het te druk had. Toen vertelde hij Pauline dat hij den volgenden dag voor zaken tot laat in den nacht uit zou moeten blijven en dat dit voor haar een goede gelegenheid zou zijn wat van haar broeders gezelschap te genieten en ze hem maar moest vragen om tijdens zijn afwezigheid bij haar te komen. Daar hij zelf ook wat met Anthony te bespreken had, moest zij trachten hem bij zich te houden tot aan zijn terugkomst. Pauline vermoedde niets kwaads, schreef aan haar broeder, dat zij tot laat in den avond alleen in huis zou zijn en of hij bij haar wou komen of haar meenemen wilde naar een of andere avond vermakelijkheid. Ze gingen samen naar een schouwburg en het was twaalf uur, toen hij haar terug bracht naar Horace-straat. Stellig was zij het, die hem nog een poos bij haar hield, misschien zelfs tegen zijn wil. En het moest den schok voor het meisje wel dubbel smartelijk hebben doen zijn, dat juist zii hem door dit aandringen in den dood had doen gaan. Broeder en zuster zaten een poos samen, en daarna verschenen Ceneri en zijn beide vrienden. Anthony scheen deze ontmoeting onaangenaam te vinden, maar zette een goed gezicht by een kwaad spel en groette oom beleefd. Macari keerde hy eenvou natuurlijk teleurstelling en soins een weinig schaamte, maar de wonder dokter komt er altijd goed af, want de patiënt heeft honderd redenen voor één om te verklaren waarom de genezing, die er toch heusch geweest is, niet blijvend was! Van het succes verneemt de wereld alles, maar wat verneemt zy van de mislukkingen, de teleurstellingen? Men zegt, dat wie beoordeelen wil wat een wonderdokter bereikt heeft, diens patiënten drie maanden na de behandeling moet bezoekenmaar het is een feit dat èn de dokter, èn zijn middelen èn zyn patiënten dan meest al reeds lang weer vergeten zyn. De dokter zelf heeft, naar men zegt, dan toch altijd nog wel wil van zyn reis. Heel duidelijk trouwens. Den gewonen dokter is het zoowel om het verdienen van geld als om het genezen zijner pa tiënten te doen. Ieder weldenkend mensch behoort te werken èn voor zijn loon èn voor de resultaten van zijn werk zelf. De eigenlijke wonderdokter heeft slechts één doel, zonder dat hij al te kieskeurig is in de middelen om het te bereiken. Wij hopen door deze gedachten, die natuurlijk niets dan leeke-gedachten, maar dan ook zoo onpartijdig mogelijk zyn, onzen lezers de keus wat gemak kelijker te zullen gemaakt hebben, indien zij er den eenen of anderen keer ook eens vóór gesteld mochten worden. Buitenland. In de Eckernförder Bocht te Berlijn zijn Zaterdagavond twee personen aan gehouden, die de schietstanden voor torpedo fotografeerden. Het waren een paar Engelschen, die met een jacht ge komen waren. Dit jacht werd aan den ketting gelegd en de heele bemanning, met de reeds aangehouden heeren, uit vijf man bestaande, gevangen genomen. Ondergeschikten waren niet aan boord, allen vijf waren sportlieden. Aan boord werden platen gevonden met allerlei opnemingen van de Duitsche kust en van oorlogsschepen. De Berliner Zeitung am Mittag doet nog een verhaal, dat het jacht, dat als een kotter voor de visscherij gebouwd en van een stoommachine voorzien is, geen naam en geen nummer droeg en slechts kenbaar was door het teeken van een onbekende zeilclub. Ook zou het door allerlei verdachte bewegingen opgevallen zijn. den rug toe. Het lag niet in Ceneri's bedoeling dat er eenigerlei daad van geweld of dwang be dreven zou worden in Pauline's tegenwoor digheid. Wat er gedaan moest worden, zou geschieden als Anthony op het punt was het huis te verlaten. Men zou hem dan aangrijpen en in den kelder opsluitenzijn geschreeuw zou desnoods gesmoord worden. Pauline moest er niets van weten. Er waren schikkingen getroffen, dat zij den volgenden ochtend naar een vriend van haar oom zou gaan, bij wien zij zou blijven logeeren, on bewust van het gewicht der zaak, die de samenzweerders plotseling elders heen riep. „Pauline", zei Ceneri, „mij dunkt datje beter deedt te gaan slapen. Anthony en ik hebben nog een en ander te bespreken." „Ik zal wachten tot Anthony weggaat," zei ze, „maar als ge wat te bespreken hebt, zal ik in de andere kamer gaan." Dit zeggende ging zij naar de piano waar zij zat te zingen en te spelen voor haar eigen vermaak. „Het is te laat om vandaag nog over zaken te spreken," zei Anthony, toen zijn zuster de kamer verliet. „Het is beter dat ge nu de gelegenheid maar waarneemt. Ik moet Engeland denke lijk morgen al verlaten." Daar Anthony zijn oom niet wilde laten ontsnappen, zonder dat er een verklaring had plaats gehad, ging hij weer zitten. „Goed", zei hij „Maar daar behoeven geen vreemdelingen bij te zijn." „Het zijn bijna geen vreemden. Het zijn vrienden van mij, die zullen instaan voor de waarheid van wat ik U wilde zeggen." „Ik wil niet dat mijn zaken besproken zullen worden in tegenwoordigheid van een vent, zooals die daar," zei Anthony met een verachtelijken blik naar den Italiaan. De mannen spraken zachtjes. Pauline was Tegelijkertijd komt uit Metz het be richt, dat drie actieve Duitsche onder officieren wegens spionnage aangehou den zijn. De vijf in de Eckernförder Bocht aangehouden Engelschen zijn naar de gevangenis te Kiel overgebracht. Het Noorsche Storting heeft met 61 tegen 59 stemmen besloten, alle gebruik van spiritualia in treinen, ook die men zelf heeft meegebracht, te verbieden. Het verbod treedt spoedig in werking. Door het jongste bombardement van het kamp van Hodeida door de Itali anen werd dat kamp in brand gescho ten, de munitie vernield en 23 Turken gedood. Een zeilkotter met 5 man en 23 jongens, padvinders, aan boord, is bij Leysdown, op het eiland Sheppey (aan den mond van de Theems) omgeslagen. De kustwacht redde de 5 mannen en 16 jongens, van wie er nog een bezweek. Zeven jongens zijn verdronken. Te Rottingdean (op de kust van Sus sex) was een troep padvinders aan het baden. Een hunner verdronk, zijn mak kers kwamen hem te hulp, en drie verdronken er. Bij Grüfelfing in de nabijheid van Munchen heeft men grond gekocht om er een esperantistenkolonie op te bouwen. Deze zal esperantisten uit binnen en buitenland moeten dienen als oord van vacantieuitspanning. Er zal een vacan- tiekolonie voor kinderen van onbemid delde ouders aan verbonden zijn. Men overweegt ook er een tentoon stellingsgebouw en een schouwburg neer te zetten. Uit Uskub wordt aan de Vossische Zeitung geseindUskub en Skoetari zijn de eenige steden in Noord Albanië, die nog niet in handen van de opstande lingen zijn. Isa Bolatinat, die klaar staat om tegen Uskub op te rukken, heeft in Mitrowitsa een dagorder uitgevaardigd, die voor de heele bevolking ten Noor den van Mitrowitsa tot aan de Bos nische grens geldt. Daarin heet het o.m.: „Alle weerbare mannen, die zich niet bij den nationalen opmarsch aan sluiten, zullen door de natie als ver raders beschouwd worden. Hun bezit tingen zullen vernietigd en hun grond bezit door de nationale overheid ver beurd verklaard worden. Zij zeiven zullen uit de gemeente verbannen wor den". Drie duizend Loemesen hebben zich met twee duizend Hassioten en vijf en twintig duizend Podrimesen ver- eenigd en staan thans eveneens gereed voor een opmarsch tegen Uskub. Zij niet ver bij hen vandaan en geen hunner wilde haar verontrusten door luide woorden of door een aanduiding van een op handen zijnden twist; doch Macari hoorde de op merking en zag het gebaar. Zijn oogen glin sterden en hij boog zich voorover naar den jongen March. „Misschien zult ge me over een paar dagen graag genoeg toestaan, wat ge me nu weigert." Ceneri merkte op dat zijn recbteihand voor in zijn jas stak, doch daar dit Macari's geliefkoosde houding was, lette hij er verder niet op. Anthony verwaardigde zich niet te ant woorden. Hij keerde zich van den man af met een blik van de meeste verachting een blik, die Marcari stellig buiten zichzelf bracht van woede. „Vóór wij over iets anders spreken," zei hij tot zijn oom, „wil ik erop aandringen dat Pauline onder mijn hoede gesteld wor de. Noch zijzelf, noch haar fortuin moet een prooi worden van een laaggeboren, scbooierigen Italiaanschen avonturier, ge lijk die man is, die vriend van u." Dit waren de laatste woorden van den armen jongen. Macari deed een stap op hem toe, slaakte echter geen uitroep van woede, stiet geen vloek uit, die zijn slachtoffer had kunnen waarschuwen. Het lange, breede lemmet glinsterde in zijn rechterhand en toen Anthony March opkeek en zich achter over in zijn stoel liet vallen om hem te ontwijken, trof de slag omlaag met al de kracht van zijn sterken arm, de punt van de dolk drong heneden het sleutelbeen in en doorboorde het hart. Anthony March was voor eeuwig het zwijgen opgelegd! ar •- DOOR Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 1