antwoord binnen 3 dagen. Indien dit niet bevredigend blijkt, zal de Vergade ring Joensjikai verzoeken in persoon uitlegging te geven. Blijkt ook die niet bevredigend, dan zal de Vergadering Joeansjikai, of wel de heele regeering, in staat van beschuldiging stellen. De terechtstellingen hebben te Hoepei groote opwinding gewekt. In den nacht van Vrijdag op Zater dag moet weer een Italiaansch eskader voor het eiland Tenedos, ten Zuiden van de Straat der Dardanellen, zijn aan gekomen. Terwijl de gouverneur-generaal van Uskub in groot-uniform bij den consul zijn eerste officieele bezoek aflegde, be stormden de Albaneezen de gevaugenis en bevrijden alle Mohammedaanse he en Christelijke gevangenen. De verschil lende nationaliteiten moeten thans, naar verhouding van hun zielental, belastin gen voor het onderhoud van de daar vertoevende Albaneezen betalen. Er moeten stellig 15,000 Albaneezen in de stad zijn. De toestand wordt steeds hachelijker. De aanwezige Albaneezen staan er op naar Saloniki op te rukken. Volgens een later bericht is het hoofd der Albaneezen met 10,000 man meester der stad en trekt hij op naar Saloniki. In een trein tusschen Nauen en Ber lijn heeft een onbekende man drie vrouwen, een weduwe Voss en eene mevrouw Karstadt en haar dochter, met een mes aangerand. Toen de nood rem den trein tot staan bracht, sprong de dader eruit en verdween in het na burige bosch. Van de drie dames zijn er twee' levensgevaarlijk gewond. De spoorwegdirectie looft duizend mark uit voor het vatten van den dader. Volgens de Berliner Zeitung am Mit- tag staat het vast, dat de dader Gustaaf Harnau heet en hij kort geleden ont slagen is uit het krankzinnigengesticht Haerzbergen bij Berlijn. Het is nog niet gelukt hem te arresteeren. Volgens een bericht uit Cettinje zijn Zaterdag te Berane de christenen op gestaan. Zij hebben twee plaatsen in den omtrek van Berane geplunderd. De Turksche soldaten hebben daarop alle door christenen bewoonde dorpen in de vlakte van Berane met kanonnen plat geschoten. De opstandelingen hebben .twee Turk sche blokhuizen op de grens van Mon tenegro aangevallen en met den grond gelijk gemaakt. Er is voor de poorten van Berane een gevecht geleverd, dat van den ochtend tot den avond duurde. Veel gewonden werden naar de grens van Montenegro gebracht. De Turksche overheid dreigt de heele christelijke bevolking in de streken, die aan Monte negro grenzen, uit te roeien. In het laatst van de vorige week werd een bom geworpen in een der kamers van de woning van den burgemeester van Peille bij Nice, terwijl de familie in een aangrenzend vertrek aan tafel zat. De bom richtte groote verwoestin gen aan in het huis, maar gelukkig kreeg niemand eenig letsel. Men be schouwt den bomaanslag als een wraak neming van een lid der partij, die bij de jongste verkiezingen voor den ge meenteraad het onderspit heeft moeten delven. In de nabijheid van de kanaaleilanden waar reeds zoo menige scheepsramp plaats gehad heeft, is door een visscher van Guernsey het wrak van een stoom schip gevonden. Daar de eb zeer laag was, kwam het dek van het stoomschip, dat geheel met zeewier overdekt was, boven het water uit. Men gelooft dat het schip reeds eenige maanden onder water ligt, hoewel de visschers het tot nog toe niet opgemerkt hadden. Zeer vermoedelijk is het bij stormachtig weer met man en muis vergaan. Een nader onderzoek wordt ingesteld. f Toen bisschop Pfluger Zondagochtend om half elf door bedienden begeleid in ornaat naar de Stefaans-kerk te Weenen ging om er ter gelegenheid van den verjaardag van den Keizer den dienst te leiden, werd hij door een man met een mes in den schouder gestoken. De dader is dadelijk in hechtenis genomen hij weigerde bij het verhoor iets te zeg gen, maar volgens de bij hem gevonden papieren heet hij Herman Prinz en was verpleegd geweest in een krankzinnigen gesticht te Ybbs. De kwetsuur van den bisschop is niet ernstig. Een later bericht meldt: Prinz heeft zijn leven afwisselend in de gevangenis en het krankzinnigen gesticht doorgebracht De laatste zeven jaren heeft hij bijna onafgebroken onder behandeling van krankzinnigen-artsen gestaan. Den I3dén Augustus was hij als genezen maar zedelijk minderwaardig uit een gesticht ontslagen. Te Weenen kon hij geen werk vinden en leefde hij in het asyl voor dakloozen. De bisschop heeft een steek van 4 c.M. diep in den schouder ontvangen. De wond is ernstig, maar tot nog toe loopt het leven van den bisschop geen gevaar. De gouverneur van Cuenca fceeft een schrijven ontvangen van den Portu- geeschen kapitein Paiva Couceiro, waar in deze verklaart geheel ontmoedigd te zijn en het bevel over de koningsgezinde troepen neer te leggen, daar hij voor het oogenblik alle verzet tegen de repu- blikeinsche regeering vruchteloos acht. Onder de naar Spanje uitgeweken Por- tugeesche monarchisten heeft die brief veel opzien gebaard. Sommigen be schouwen hem echter als valsch. Het stationschip Seorpion, dat te Konstantinopel teruggekomen is van het tooneel der aardbeving, meldt, dat het onheil veel ernstiger is dan men dacht. Het aantal dooden wordt geschat op 7000, dat der gewonden op 6000. De lijkenstank maakt den toegang tot vele dorpen onmogelijk. Andere dorpen liggen in puin en asch. De schokken duren voort. In een dorp werden de inwoners nog in verdoofden toestand aangetroffen. Zij zaten in groe pen bij elkaar en klaagden over. de ramp. Het Roode Kruis en de Grieksche liefdadigheidsgenootschappen zijn ijve rig bezig met hulpbetoon. Alle dorpen van het eiland Sinbros zijn door de jongste aardbeving verwoest. Naar uit Mexico (stad) gemeld wordt, moeten de opstandelingen in de provin cie Morelos zich aan de vreeselijkste wreedheden schuldig maken. Menschen, die het doen der opstandelingen ver raden, wordt de tong uitgerukt, worden de oogen uitgebrand en de beenen af gesneden. De regeeringstroepen vinden telkens onthoofde lijken aan boomen hangen. De wreedheden tegenover de Amerikanen moeten in bedenkelijke mate toenemen. De Porte vernam, dat Montenegro zijn artillerie-reserve aan het mobili- saeren zou zijn. Eenigen tijd geleden werd 'n Zweedsch soldaat bij de manoeuvres door een kameraad bij ongeluk door een kogel in het hoofd verwond. De geneesheeren besloten hem het beschadigde deel der hersenen weg te nemen en na vijf weken was de man hersteld. Alleen had hij het lezen, schrijven en rekenen vergeten, maar men besloot hem dat opnieuw te leeren en na vijf maanden was dat ook gelukt. Hij keerde toen naar zijne woon plaats terug en houdt zich thans met landbouw bezig. Een geneeskundig ge nootschap heeft hem een pensioen van f 600 toegekend, in ruil waarvoor hij zich van tijd tot tijd aan eenige proef nemingen moet onderwerpen. Plaatdelijk ilienw». Heusden, 21 Aug. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat onze stadgenoote mej. A. Reas benoemd is tot onderwijzeres aan de openbare school te Babijloniën broek. Toen de arbeider K. v. Rijswijk al hier, bij den landbouwer R. v. d. Steen hoven te Oudheueden aan het peren pluk ken was, kantelde de ladder waardoor v. R. uit den boom viel. Met ontwrichten schouder werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. De. stoomtram voert de laatste dagen geregeld waggons, verbrand kolengruis aan, dat, naar men ons mededeelde, moet dienen tot aanvulling van den weg naar de tram haven. Er is dus al een begin gemaakt voor het aanstaande werk, waardoor de tram met de stoom booten AmsterdamHeusden in verbinding zal komen. In den handel van sny boonen gaa^ thans zeer veel om. Zaterdag werden door de stoomboot L. de Beer niet minder dan 540 manden geladen, met bestemming naar de markt te Gorinchem. We vernemen dat elke mand 1500 2000 boonen inhield en de prijzen zijn flink, zelfs tot f 2 de 1000 stuks. Bij Kon. besl. is benoemd tot Notaris te Waalwijk, de heer A. J. M. Janssen, cand. Notaris te Tilburg, thans waarnemend Notaris aldaar. Werkendam De raadsvergadering die 1.1. Vrijdag des nam. 7 uur aanving, was reeds te 8 uur afgeloopen. Besloten werd mej. M. C. Bril, onderwijzeres alhier, voor 3 maanden ziekteverlof te geven, en op de voordracht te plaatsen voor leden van het college van zetters, als nos. 1 de aftredende heeren B. Visser Lz. en J. Visser Az. en ais nos. 2 de heeren W. Kieboom en M. J. Meijer, terwijl de gemeentebegrooting aangeboden en een commissie aangewezen werd tot het nazien daarvan. Tegelijk met de herdenking op 3 September van den jaardag der Koningin zal „Floralia" haar tentoonstelling houden. De Oranjevereeniging besloot een étalage wedstrijd uit te schrijven, waarvoor 4 geld prijzen werden beschikbaar gestéld, n.l. f 20, flö, f10 en f5. De commissie van beoor deeling zal bestaan uit de heeren Ten Velde, De Graaf, Meijer, Bogers en De Klerk; er zal gelet worden op het eigenaardige, het bewerkelijke en smaakvolle en het kostbare der étalages. Plaatsvervangende leden van gemelde commissie zullen zijn de heeren Sigmond, Baggerman en R. v. d. Pol. Wie deelneemt aan den wedstrijd moet zich voor 3 September aanmelden bij den heer De Graaf. Het fanfarecorps „Concordia" zal in de tent op het plein 's avonds een concert geven, terwijl dan af en toe bengaalsch vuur zal worden afgestoken. Zondag 11. maakte ds. v. d. Pol, na afloop der predikatie, aan de gemeente be kend, dat Z.Eerw. des avonds wegens treu rige familieomstandigheden niet zou optre den. Nauwelijks van den kansel af, werd Z.Eerw. geroepen en kon nog even door zijne echtgenoote herkend worden, die kort daarop het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde. Slechts een paar dagen was ze ongesteld geweest en den vorigen avond en den laatsten morgen schijnbaar iets beter. Een ongesteldheid van 't hart maakte op ruim 62-jarigen leeftijd plotseling een einde aan haar leven, dat ze geheel aan haar huisgezin had gewijd. Voorwaar een harde slag voor haar echtgenoot en kinderen. Alinkerk. Voor de betrekking van seeretaris alhier, hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. Door den burgemeester alhier werd j.l. Vrijdag aanbesteed, het maken van klinkerbestrating met daarbij behoorende werken. Laagste inschrijver was de heer Ant. Duizer te Sleeuwijk voor f 519. Een genoegen is het ons te kunnen melden, dat onze fanfare „Nooit gedacht" op het Donderdag te Schalkwijk gehouden concours in de vierde afdeeling den len prijs behaalde, terwijl zij in den eerewedstrijd den 2en prijs verwierf. ltesoijen- Het jongetje T. v. d. G. werd dezer dagen door een fiets overreden, waardoor zijn linkerbeen werd gebroken. Dr. van Gils verleende de eerste hulp. Beiicden Lai)j{8(i'aat De prij zen van het nieuwe roggestroo staan met goede vraag op f 9,50 f 10 per 500 k.g. Capelle. Zaterdagavond werd op den Vaartkant alhier een slagersknecht uit Waalwijk, die per fiets circa 40 pond vet vervoerde van de fiets getrokken en op ergerlijke wijze door hem nog onbekende personen mishandeld, 't Ware te wenschen dat deze individuen hun verdiende straf kregen. In deze gemeente zijn enkele per sonen wegens overtreding der trekhonden-- wet, n.l. het doen rijden met hondenkarren door personen beneden de 14 jaar, bekeurd. Op enkele plaatsen in deze gemeente is een nachtelijk bezoek aan de boom gaarden gebracht. Zelfs moeten de pruimen- boomen niet ontzien zijn. Dussei). (Polder.) De heer J. F. Blacquiere, hoofdmachinist aan de electri- sche centrale alhier, is met ingang van 1 Oct. benoemd tot hoofdopziener bij de rijks-bemalingsinrichting en veren van de Bergsche Maas. Het bouwen van een nieuwe R. K. kerk met pastorie alhier, is gegund aan den heer N. J. H. Groenendaal te Breda voor f 99.321. Het werk zal 1 Oct. a.s. beginnen. Hedikhuizen. Maandagavond had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis voor rekening van Gijs- bertus Timmermans alhier. De uitslag was als volgt: G. van Dommelen, Baardwijk, f 4624 Hombergen, Drunen, 4600 N. v. d. Staak, Heusden, 4364 P. van Geroen, Herpt, 4150 Ant. de Hart, Luttelherpt, 4130 Gebr. Dankers, Heusden, 3898 J. Beekmans, Haarsteeg, 3893 J. van den A voort, Haarsteeg, - 3879 Adr. Kramer, Genderen, 3775 J. Blankere en Kooien, Nieuwkuik, 3669 Herpt. Bij de alhier gehouden ver pachting van bouwland, werden over 't geheel lagere prijzen besteed dan voor 7 jaren geleden. De prijzen van die landerijen, die meest door den kleine man worden gehuurd, waren zoo hoog, dat er niet veel meer te verdienen viel. Sprang;- J-l. Zaterdag ontstond in het kamertje, bewoond door zekere P. P. begin van brand. Door den koperslager J. S. die het bemerkte, werd met veel moeite het vuur gedoofd'. Toen de vrouw van zekeren B. O. alhier, een molenaarskar mede op den weg hielp, raakte zij met haar hand zoo be kneld, dat de geneeskundige hulp van dr. J. v. d. M. moest worden ingeroepen. Bij het Zaterdagavond gehouden prijs schieten, door de personen die dezen zomer de cursus, schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid, gevolgd hadden, vielen de prijzen aan de navolgende per sonen ten deel: 1ste prijs C. Geenenf3, 2e prijs S. Timmermans f 2,3e prijs A. A. v. Oosterhout f 1,50, 4e prijs D. v. Vulpen f 1,5e prijs J. v. d. Schans f 0,50. Veen. Als iets bijzonders mag zeker wel vermeld worden, dat de landbouwer B. alhier in bezit is van een veulen, pas 3 maanden oud zijnde en waarvoor hem tevergeefs f 260 geboden werd. Het moet dan ook een prachtexemplaar zijn. Bij de Zaterdag alhier gehouden verpachting van toemaatgras op den uiter waard „De Nesch", gelegen onder Poude- rooijen was de opbrengst f 676. Prijzen werden niet te hoog opgejaagd. *Wük. De prijzen der vette varkens zijn de laatste dagen weer rijzende en wordt besteed van 28 tot 30 cent per K.G. naar gelang van zwaarte. De "voorraad is groot. Maandagmorgen had hier een onge val plaats, dat betrekkelijk goed afliep. De knecht L. S. van den grossier M. S. alhier, reed met een kar geladen met zakken zout, waarop een dochtertje van laatstgenoemde was gezeten van de aanlegplaats naar huis. Tef hoogte van de pastorie, haakte het paard, terwijl het naar de vliegen sloeg met den toom achter de burrie vast en begon achteruit te loopen, tot het met lading en al in den diepen sloot terecht kwam. De oude B. Sluijmers sprong direct in de sloot om het kind onder de kar van daan te balen. Ook snelde de burgemeester met het personeel van de gemeente-secretarie, de onderwijzers en meer anderen toe, en mocht het hun met vereende krachten, na het verwijderen van verscheidene zakken zout gelukken, het kind nog levend op den kant te brengen. Van de lading bleef na tuurlijk niet veel over en ook aan het tuig was heel wat schade. Doch het had erger kunnen zijn. Vergadering van den raad van Meeuwen gehouden 16 Augustus 1912. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna wordt overgegaan tot de benoe ming van een onderwijzeres aan de open bare school te Babiloniënbroek. Op de door B. en W. opgemaakte voordracht waren geplaatst de damesno. 1, A. C. Reas no. 2, J. M. Hombroek; no. 3, E. Knoop; no. 4, N. H. de Knegt. Met de daarop gehouden stemming bleek, dat 4 stemmen waren uitgebracht op A. C. Reas en 3 op E. Knoop, zoodat met vol strekte meerderheid van stemmen tot on derwijzeres te Babiloniënbroek is benoemd mej. A. C. Reas te Heusden en wel met ingang van 2 September a.s. Een voordracht ter benoeming van leden van het college van zetters, die dit jaar periodiek zullen aftreden, wordt opgemaakt. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Am. Straver en D. van Buurenals candi- daten worden opgegeven No. 1 Am. Straver, no. 2 G. Boom. No. 1 D. van Buuren, no. 2 J. W. d. Graafï. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1911, wordt aan de vergadering over gelegd, de ontvangsten bedragen f8046,22, de uitgaven f 7797,36, het goed slot alzoo f 248,86. Een adres van een ingezetene houdende bezwaar tegen zijnen aanslag in den hoof- delijken omslag over het dienstjaar 1912 wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Niets meer te behandelen zijndé, sluit de voorzitter de vergadering. Itlnnenland. De Eerste Kamer komt in dit zittings jaar niet meer bijeen om de nog bij haar aanhangige wetsontwerpen af te doen, zulks zal in de nieuwe zittings periode geschieden. Het heeft in het leger eenige ver wondering gebaard, dat de nieuwbe noemde officieren, die Zaterdag in func tie werden gesteld, gekleed waren in de oude uniform en niet in de uniform van blauw-grijze kleur, waarvan de standmodellen reeds zijn vastgesteld. De reden hiervan schijnt te zijn, dat het ontwerp-besluit, houdende de in voering der nieuwe uniform, nog op bekrachtiging wacht. Eenerzijds wordt gewenscht dat de tegenwoordige uniform voor de korpsen cavalerie, voor het korps rijdende-artillerie en voor het regiment grenadiers en jagers voor vredestijd be houden blijft en alleen voor oorlogstijd ten behoeve van het personeel dier korpsen eene veldtenue van de nieuwe modellen in de magazijnen dier korpsen wordt opgelegd. Anderzijds kan aan dien eisch niet worden toegegeven, om dat zulks ten gevolge zou hebben dat de „Begrooting van Oorlog" daardoor te veel zou worden belast, niettegen staande berekend wordt dat het nog ruim 12 jaar zal duren eer de uniform verandering voor het geheele leger zal kunnen zijn doorgevoerd. Eene beslis sing ter zake zal eerst worden genomen wanneer de minister van oorlog van buitenlandsch verlof zal zijn terugge keerd. Naar men zich herinnert heeft de Tijd dezer dagen geprofeteerd, dat de bekende Schiedamsche verordening, waarbij het zitten en liggen langs dijken en weg kanten werd verboden, geen genade zou vinden in de oogen van Gedeputeerde Staten en dat dezen haar voor vernie tiging aan de Kroon zouden voordragen. Het blijkt, dat het blad het bij het ver keerde eind gehad heeft, want de ver ordening is Maandag afgekondigd. Het bericht van ontvangst van Ge deputeerde Stateu is gedagteekend 17 Augustus. Zaterdag is de te Winschoten gede tineerde veedrijver K verdacht geweest van brandstichting in zijn eigen woning, ontslagen. Wegens onzedelijke handelingen met zijn 15-jarige stiefdochter is de Haar- lemsche behanger K. naar het huis van bewaring overgebracht. De Deli Gt. van 22 Juli meldt: In het Siautarsche, op 2 K.M. afstand van Pematang Siantar is in den nacht van Zaterdag op Zondag een transport van 5 ossekarren door twee tijgers aan gevallen. Vrijdagnacht was het trans port van de firma Güntzel und Schu macher met een lading cement en rijst voor Nagahoetaestate en Bangoenestate van Tebing Tinggi vertrokken. Gister morgen werd telefonisch bericht uit Siantar ontvangen, dat de 5 karrevoer- ders daar doodelijk verschrikt waren aangekomen en dat ze hun karren in den steek hadden gelaten, toen het transport door twee groote tijgers was aangevallen. De menschen hadden zich aan den kant van den weg te slapen gelegd, toen ze plotseling opschrikten door het lawaai dat de ossen maakten. Ze zagen twee tijgers bezig van een der gevelde ossen stukken vleesch af te rukken en zonder verdere informatie vluchten de mannen naar Siantar. Een der ossen was dadelijk gedood, een ander had de pooten gebroken en de drie anderen hadden diepe wonden. Een heel schadepostje voor den man doer als men rekent dat deze Belgaal- sche ossen f 280 per stuk kosten. Eu een brutaaistukje van de roof dieren. Te Middelburg heeft de 20-jarige fa brieksarbeider van W. den 15-jarigen bakkersknecht C. de D. met een sleutel een slag toegebracht, waardoor laatst genoemde bewusteloos neerviel en in hoogst ernstigen toestand naar het gast huis moest vervoerd worden. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld en is aangehouden. De toestand van den jongen is ge lukkig zooveel verbeterd, dat de dader weer op vrije voeten is gesteld. De Nedérlandsche schoener „Agda Eleonora" kapitein Bosselaar is in de Golf van Biscaye totaal verloren gegaan. De geheele bemanning is gered en te Ardrossan geland. Dezer dagen werd uit Eindhoven aan het Handelsblad gemeld, dat er alle kans zou bestaan dat die gemeente een garnizoen, besta inde uit veldartillerie, zou krijgen, omdat in de omgeving vooral onder Veldhoven, zulke uitste kende oefeningsterreinen voor dat wapen werden aangetroffen. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, bevatten de verschillende rapporten, welke in den loop der laatste jaren omtrent het schietterrein bij Veldhoven werden uit gebracht tal van tegenstrijdigheden. Niettegenstaande bedoeld terrein bij de onlangs door de veldartillerie uit Breda gehouden schietoefeningen wel heeft voldaan, zijn er dan ook nog nadere verkenningen van dat terrein noodig geoordeeld. Wanneer eventueel, in ver band met die nadere verkenningen, het schietterein bij Veldhoven definitief voor de veldartillerie zou worden goedge keurd, zou dit er hoogstens toe kunnen leiden, dat aldaar een min of meer per manent schietkamp voor de bereden- artillerie werd ingericht, wanneer al thans de koopprijs dier terreinen niet te hoog zou worden gesteld. In geen geval zou zulks ten doel hebben om te Eindhoven veld-artillerie in garnizoen te leggen, maar alleen om de leger plaats bij Oldebroek eenigszins te kun nen ontlasten, zoodat de oefeningen der vesting-artillerie aldaar meer tot haar recht kunnen komen. Naar de Zw. Ct. verneemt, zullen op de spoorwegen de prijzen der school- kaarten voor leerlingen van ambachts-, industrie- en huishoudscholen van 1 September af aanmerkelijk worden ver minderd, zoodat ongeveer hetzelfde zal moeten worden betaald als voor twee jaar. Te Tricht heeft Zondag een moord aanslag plaats gehad. Een zekere S. de Lang ontmoette zijn vroegere meisje, A. Pronk, die niets meer van hem wilde weten. Zij was in gezelschap van haar vader, omdat zij elke ontmoeting met haar vroegeren verloofde wilde ont wijken. De Lang loste revolverschoten. De vader ging voor het meisje staan en werd doodelijk verwond, het meisje zeer ernstig. De dader heeft zich in handen van de politie gesteld. Het meisje is naar Utrecht vervoerd, ter verwijdering van den kogel. De dader is gevankelijk overgebracht naar Tiel; Nader vernemen we, dat de toestand van het meisje bevredigend is. Te Stramproij zijn Zondag de land bouwer S. Janssen en diens echtgenoote in hun woning aangevallen door hun met een geladen geweer gewapenden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2