Van Houtens CACAO Zuiver Goed en Goedkoop Vraag bij Uw winkelier een bus en verdijk deze met andere soorten van denzelfden prijs Overal verkrijgbaar. LM voer het vol! dp Sen Veijaardaa Tan H. M. KoiÉpi WiMiia, V. -0.80 Het is zeker dat Ge ze dan blijft drinken.-- X K° bus ƒ1,50 Xk; bus ƒ0,42 Mo„ -0,18 In Belgrado doen zeer sensationeels berichten de ronde over prins George, die indertijd van zijn rechten van kroon prins van Servië afstand gedaan heeft. Volgens de Tribuna is hij ernstig ziek en hebben geneesheeren te Parijs hem aan geraden zijn studie op te geven en on middellijk naar Servië terug te keeren. De ziekte zou bestaan in krankzinnig heid. Koning Peter heeft zijn verblijf in een badplaats afgebroken en is naar Belgrado vertrokken. Hij zal zijn lijf-> arts naar Parijs zenden, om prins George te overreden terug te keeren, waartegen deze zich ten sterkste verzet. De Daily Chronicle vernam 23 dezer uit KonstantinopelDe koning van Montenegro heeft het geheele leger on der de wapenen geroepen. Aan de grens heerscht de groote beweging. Turken en Montenegrijnen richten, hun krijgs verrichtingen tegen de grens, alsof de oorlog reeds in allen vorm verklaard was. Hier is bericht ontvangen dat de verliezen aan weerskanten zeer groot zijn. De Russische gezant heeft de regee ring vermaand, om maatregelen tot bij- legging van het conflict te treffen. Volgens berichten uit Turksche bron heeft Montenegro 34.000 man op de grens staan. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben te Montenegro vriendschappelijke stappen gedaan om op het behoud van den vrede aan te dringen. De koning en de regeering hebben geantwoord, dat zij ernstig rekening met depen wensch zouden houden Mon tenegro heeft geen aanvallende plannen en beperkt zich er toe zijn grenzen tegen de aanvallen der Turken te ver dedigen. De Hongaarsche bladen vermelden in kolommenlange berichten, dat Mon tenegro aan het mobiliseeren is en dat Servië ijverig oorlogstoebereidselen treft. Oostenrijk-Hongarije, zoo heet het ver der, houdt in Bosnië troepen gereed, om, wanneer het noodig mocht blijken, de neutraliteit te handhaven en de eigen grenzen te beschermen. Uit Athene is Zondag aan de Vos- 8ische Zeitung geseind: De consuls van de beschermende mogendheden op Kreta vernemen, dat er daar troepen vrijbuiters zijn gevormd en deze van plan waren, een landing te doen op Samos, met het doel de Turk sche bezetting te verjagen en dan de vereeniging van Samos met Grieken land uit te roepen. Het vertrek zou eerstdaags plaats hebben en 600 man stonden reeds klaar. De consuls eischen van de regeering van Kreta, dat deze den tocht zal verhinderen, en hebben hulp van de internationale troepen be loofd, wanneer het tot sterkere botsin gen mocht komen. De Kretenzische re geering beloofde aan dezen eisch te voldoen. De schepen der mogendheden, bij Kreta gestationeerd, kruisen om het eiland. Zaterdagavond is te Londen brand uitgebroken in de afdeeling telegraaf van het hoofdpostkantoor. De telegra fisten verlieten het gebouw met orde. De brandweer slaagde er na eenige moeite in den brand te blusschen. Een deel van de lokalen en de toestellen is ernstig door vuur en water beschadigd. Duizen den draden zijn gesmolten. De verbin ding met de provincie, het vasteland en Amerika was voor het oogenblik geheel verbroken. Na den heelen nacht doorgewerkt te hebben is men er in ge slaagd de meeste lijnen met de provincie te herstellen. In de wijk Tophane van Konstanti nopel is Zaterdag een brand uitgebroken, waardoor meer dan 70 huizen vernield werden. Zondag werd uit Andriewitsa in Al banië aan de Times geseind: Gisteren heb ik een bezoek gebracht aan het kamp der opstandelingen, die 2500 man sterk zijn en het dal bezetten. Zij zijn woedend over de verminkte lijken van vrouwen en kinderen, die zij onlangs hebben gevonden. Er zijn weer zes dorpen verbrand. Heden heeft Dzjawid pasja een ultimatum gezonden, waarin hij de opstandelingen aanzegt, dat zij vrede moeten sluiten, zonder dat hij voorwaarden stelt. De hoofden heb ben geantwoord, dat zij hun stamge- nooten moeten raadplegen. In de Fransche badplaats Onival sur Mer zijn 4 meisjes uit Parijs door een onverwacht hooge golf in zee geslagen. Drie verdronken. Een dergelijk ongeluk meldt men uit Hope Cove, een visschersplaatsje in Zuid-Devonshire. Twee broers stonden met hun zusje op een klip, waar zij zelfs niet nat werden, naar de woelige zee te kijken, toen onverhoeds een golf het meisje en haar jongsten broer weg sloeg. De jongen verscheen nog even aan de oppervlakte met een groote wond aan het hoofd en verdween daarna in de diepte. Het meisje dreef de zee in. Van geen van beiden heeft men een noodkreet vernomen. Volgens de Petersburgsche correspon dent van de Deutsche Tageszeitung zal de afkondiging van den staat van be leg niet beperkt blijven tot Kroonstad en Sebastopol, doch zal ook in andere havens dezen maatregel toegepast wor den. Een nauwgezet onderzoek is in gesteld, waarvan het resultaat echter streng geheim gehouden wordt. Toch is er uitgelekt, dat een centrale revolu tionaire organisatie in de marine ont dekt werd, die vertakkingen heeft in de meeste Russische havensteden en aan "boord van de groote schepen. Ook is er een revolutionaire beweging ont dekt onder de Russische geestelijkheid, in het bijzonder onder de jongere leden. De synode heeft een commissie van onderzoek gezonden naar Smolensk, het brandpunt van deze beweging. De Amerikaansche kruiser Colorado gaat naar Nicaragua. Te New-York stijgt de vrees, dat er in Nicaragua een bloed bad onder Amerikanen is aangericht. RMaatBeiyk Nieuws. Heusdeu, 28 Aug. De heer de G. alhier, zat met zijn knecht in zijn zeiljacht. Terwijl ze nabij den steiger, in de Tram haven kwamen kreeg een forsche rukwind de zeilen te pakken en wierp vaartuig met bemanning ten onderste boven. De knecht zat direct op den romp van het Bchip, de heer de G. lag onder het zeil en wist zich ook daaronder uit te werken, tot de baken- meester Sluijmers met zijn bootje kwam, óm beide schippers over te nemen. Alles liep aus met een nat pak af en weldra waren de hoofdpersonen van dit bedrijf bezig, om, met tal van helpers het vaartuig gekeerd te krijgen, waarin ze dan ook spoedig slaagden. Floralia zal op den a.s. Koninginnedag (31 Aug.) een feest organiseeren dat ten 2 ure begint met Bloemententoonstelling ten 3 ure onthaal van de jeugdige inzenders, waarbij een getal te raden zal gegeven worden, waarvoor aan den winner een cadeau komt; 3.30 uur bloem en-corso; 4 uur op tocht met muziek en 7 uur uitreiking der prijzen. Van verdere feestelijkheden vernamen we nog niets. Mogelijk komt dat nog in orde. Wanneer des avonds een fakkeloptocht met muziek gevolgd door deelnemers met lampions, werd gehouden, zou dat een goede finale kunnen maken. Maandagmorgen had op de scheeps werf alhier een ongeluk plaats. Terwijl men bezig was met het leggen van etn helling, geraakte de werkman P. B. uit Wijk er onder, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Overgebracht naar het zieken huis verleende dr. Oerlemans de eerste hulp. De storm in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft ook alhier met groote kracht gewoed. Het water in de Bergsche Maas liep op, zette twee der drie steigers onder. De prachtige iepenboom op de punt van bastion „Hoek van Vlamburg" is halver wege afgeknot. Andere boomen zijn gekliefd en de jonge boomen op den weg naar Oud- heusden hebben zeer veel geleden. Eenige schoorsteenen zijn omgewaaid en hebben hier en daar pannen gebroken. In de tuinen ligt het overal bezaaid met afgewaaid fruit en afgebroken takken. De historische notenboom bp het eiland Nederhemert, die met ijzeren banden bijeen gehouden werd, waaronder (naar men zegt) eenmaal graaf Floris in zijn slaap verrast eü vermoord is, heeft het ook moeten ont gelden en ligt vernield ter neder. Naar we vernamen is in den grooten boomgaard van den heer Sprengers te Oud- heusden eene groote verwoesting aangericht en zou aldaar wel 70 mud fruit tegen den grond liggen. Vermoedelijk wel wat over dreven. Werkendam De Tandbouw-ver- eeuiging „Werkendam en Omstreken" houdt hedenavond 7 uur, in het Societeitslokaal van mej. de Wed. Wink,, alhier eene ver gadering. De punten van behandeling zijn: 1. Opening en notulen; 2. Jaarverslag; 3. Huishoudelijke zaken; 4. Aanneming van nieuwe leden; voorgesteld worden de heeren J. Holster Bzn., A. Wijnja te Wer kendam en H. Schrieck van Woudrichem; 5. Rekening en verantwoording 1911'12; 6. Begrooting 1912'13; 7. Verkiezing van drie bestuursleden. Aan de beurt van af treden zijn: de heeren A. Sigmond, J. Doe- dijns en H. van Donkelaar; 8. Uitloting van zes aandeelen9. Rondvraag en sluiting. Na afloop der vergadering bestaat voor aandeelhouders van de opslagplaats gelegen heid tot het in ontvangst nemen der rente. Door den storm zijn in den Bies- bosch weer verschillende polders volge- loopen en hoorden we reeds van gaan drijven van veldvruchten enz.; ook in ons dorp en omgeving leden de koopers van boomvruchten groote schade en werden b.v. in het Laantje boomen ontworteld of ont- topt en vielen op het kerkhof dikke takken neder. In de afgeloopen week zijn niet minder dan drie schepen te water gelaten, die bestemd zijn voor onze dorpsgenooten C. Cornet, W. de Leeuw en B. Potters. Aiidel- De weegbrug, waarin onze gemeente zich weldra zal mogen verheugen, nadert hare voltooiing, 'tls een flink stuk werk en voorzeker voor het publiek een flinke verbetering. In deze gemeente heerscht sedert eenigen tijd in hevige mate de vlekziekte onder de varkens. Bijna geen eigenaar die niet reeds een of meer zijner beesten moest verliezen, wat in deze tijden en tegen den winter een zwaar verlies genoemd moet worden. Voor de tweede maal is door de maatschappij „De Automaat" aanvraag aan het gemeentebestuur gedaan om vergunning tot het bouwen eener benzinekluis. Besoff en. Maandagmiddag sprong Van E., terwijl de heer-O. met zijn motor fiets kwam aanrijden uit den draaimolen. Ongelukkig kwam de jongen in botsing met de fiets, zoodat hij met een gekneust been en eenige verwondingen aan hoofd en arm bij den brievengaarder werd bin nen gedragen. Ook O. had zijn hand ernstig verwond. Capelle. Waarschijnlijk door schrik bevangen sprong Zaterdag een paard van een landbouwer alhier, over een vaststaand hek en kwam zoodanig met de p do ten ver ward, dat het ernstige verwondingen opliep en de veearts hulp moest verleenen. Dussen. Door verschillende varkens houders alhier, zal een schrijven worden gericht aan den heer Districts-veearts te Breda, om inlichtingen over inenting van I varkens tot voorkomen van vlekzièkten, om dat naar men zegt, zulks niet noodig is vooraleer er die ziekte heerscht. Gravemoer. Onze vroegere dorps genoot de heer W. van Suijlekom, thans onderwijzer aan de openbare school te Rhoon, is geslaagd voor de akte Fransch, l.o. Hedel. Zaterdagochtend heeft het hooge water van de Maas eenige palen weg geslagen bij het landhoofd van de schipbrug van Hedel, waardoor drie schepen zonken en het verkeer over die brug werd gestremd. De gemeenschap tusschen de beide oevers wordt per veerpont onderhouden. Heden hoopt men met het slaan van een noodbrug gereed te zijn. Berpt. In het vorig nummer van deze courant komen twee berichten voor uit deze gemeente, die helaas beiden met de waarheid in strijd zijn en het is te be jammeren dat correspondenten er in som mige gevallen maar op los schrijven, zonder zich persoonlijk van de toedracht te over tuigen. Het eerste bericht is onwaar, wat het getal perceelen betreft, onwaar dat er vroeger in een zoodanig geval, bij eene verhuring voor vijfjaar, of langer slechts 10 pet. werd geheven, aangezien bij de verhuring ge houden 16 Augustus j.l. ten verzoeke van mevrouw van der Blom, mej. de wed. J. P. Luijben en den heer L. Buijs als van ouds de 15 pet. over een jaarhuursom is betaald geworden. Het tweede bericht is nog meer in strijd met de waarheid. Het betreft eene inschrij- ving van een landeigepaar, die zulks geheel op eigen initiatief, buiten een notaris om, op touw had gezet. De betrokken berichtgever zal deze wen ken wel ter harte willen nemen. Nederhemert. (Noordzijde.) Bij de Vrijdag j.l'. gehouden inschrijving voor de levering van steenkolen en cokes was de minste inschrijver de heer A. v. Zandvliet alhier; steenkolen f 1,09 en cokes f 0,56 per H.L. (Zuidzijde.) De landbouwer Van Rijs wijk had een koe verkocht en geleverd aan den veekooper Brox te Oudheusden. Den volgenden morgen wist het dier te ont snappen en ging van Oudheusden opstap. Eerst door Heusden en toen de beide brug gen over naar het Eiland, waar ze spoedig op de waard liep te grazen. De heer O. v. d. Werken alhier, heeft met zijü collectie veulens, alle afstamme lingen van den bekenden hengst Ludwig, op de te Zalt-Bommel gehouden veulens- markt den 2en prijs mogen behalen. Ween. Ook in deze gemeente beginnen zich gevallen van vlekziekte onder de var kens voor te doen. Door den veearts uit Heusden werden reeds-verschillende varkens ter voorkoming der ziekte ingespoten. Wfik Hedennacht heeft alhier een geweldige storm gewoed. Verscheidene boomen zy-n ontworteld en de vruchtboomen zijn voor het grootste gedeelte van hunne vruchten ontlast. Het ziet er in de boomgaarden treurig uit, de koopers .lijden groote schade daar het afgewaaide fruit bijna waardeloos is. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Capelle op Zaterdag 24 Augus tus 1912. Afwezig de heeren A. van der Hoeven en Stef. Oerlemans. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat zijn inge komen 1. Een adres van D. Nauta, verzoekende afschrijving van zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag wegens vertrek uit de ge meente. 2. Een adres van Alph. Kemperman van gelijke strekking alsvoor. Beide verzoeken worden ingewilligd. Vervolgens worden opgemaakt de dubbel tallen voor de zetters wegens periodieke aftreding op 31 Dec. a.s. van de leden C. de Roon en W. B. Rijken. Als le candidaten worden aanbevolen de aftredende leden en als 2e candidaten de heeren Adr. van der Hoeven en A. M. Verheijden. Alsnu wordt op voorstel der commissie van onderzoek, bij monde van den heer Sneep, voorloopig vastgesteld de ge meente-rekening over 1911 en goedgekeurd de rekening van het algemeen armbestuur over 1911 en begrooting voor 1913. Daarna biedt de voorzitter de vergadering aan de gemeente-begrooting voor 1913 en wijst de heeren A. L. Sneep, A. M. Ver heijden en A. van der Hoeven aan voor de commissie van onderzoek. Vervolgens worden vastgesteld de voor waarden tot verpachting van een perceeltje bouwland in de Nieuwstraat en wordt be sloten tot wijzing der gemeente-begrooting voor 1912, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. Alsnu stelt de voorzitter de vergadering namens Burg. en Weth. voor den veld wachter met ingang van 1 Januari 1913 te verzekeren tegen ongevallen in en buiten functie en door of tijdens wielrijden bij de Ongevallen-Verzekering Maatschappij „Fatum" voor den tijd van 10 jaren. Na eenige discussie wordt besloten zoo danige verzekering aan te gaan, maar al vorens bij ;,Fatum" de verzekering te slui ten, eerst bij andere maatschappijen de ta rieven te vragen. Ten slotte wordt besloten tot verkoop van den uit de haven gebaggerden grond en worden de voorwaarden voor dien ver koop vastgesteld. Niets meer aan de orde en niemand het woord nog verlangende, sluit de voorzitter deze openbare vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Wijk c.a. dd. 23 Augustus 1912. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde is: I. Goedkeuring der gehouden verhuring van het bouwland op ,,'t Korstlaag". Met eenparige stemmen wordt het land gegund aan den hoogsten bieder D. Hoeflaken alhier, voor de som van f 90, zijnde f 6 minder dan het vorige jaar. H. Behandeling van het verzoek der kerk voogden der Ned. Herv. Kerk alhier om f 75 huur per jaar voor het gebruik der lokalen van de oude school als ziekenhuis en brandspuithuis. Het voorstel van B. en W. om gemelde lokalen voor genoemde doeleinden te huren voor de gevraagde som wordt aangenomen. IH. Overlegging der gemeente-rekening over 1911. De leden W. van Wijk en W. Mouth aan worden benoemd tot leden der Commissie tot het onderzoeken der rekening. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Kerkn ieuw». Capelle. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer B. Werther, thans predikant te Otterloo, ontving dezer dagen de toezegging naar de Ned. Herv. gemeente te Woubrugge. Zondag is alhier in de Ned. Herv. kerk wederom begonnen met het houden van de Zondagsschool, die in circa 10 jaren in deze gemeente niet gehouden is. Ruim een 90-tal kinderen waren aanwezig. PouderoUen, Na een verblijf van 10 jaren nam ds. Smith alhier Zondagmid dag afscheid van zijne gemeente, naar aan leiding van Jer. 17 16. Na het eindigen der godsdienstoefening werd Z.Eerw. nog toegesproken door den consulent, ds. Pad- denifcurgh uit Aalst en verder door ds. Dek ker uit Gameren, ds. Ten Bokkel Huinink uit Wellen ds. Benders uit Rijswijk; waarna de gemeente haren scheidenden herder en leeraar toezong Ps. 1214. Een groote schare van belangstellenden zoowel van hier als van elders was opgekomen. lVoudrleliem. Ds. J. W. F. Go- bius du Sart, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier, is beroepen bij de Duitsche Geref. Gem. van Nordhorn (Pruisen). Sleeuw|jk. Ds. P. H. de Jonge al hier, heeft een beroep ontvangen van de Geref. Gem. te Houwerzijl. Nalliurg. Ds. Trillaard alhier, die het beroep naar Hendrik-Ido-Ambacht aannam, hoopt 6 October a.s. afscheid van zijne gemeente te nemen. Brakel. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, door ds. H. W. Th. Jansen te Werkhoven. 31 Aug;. 1913. 't Werd met gouden stift geschreven Op ons rijk historieblad, Al de kracht van God gegeven, Al de roem, dien Neêrland had. Nooit zal.Willems geest verdwijnen, 't Helder hoofd, de kloeke hand, Die de Ster der Hoop deed schijnen Over 't arme Vaderland! Jub'lend moet ons feestlied schallen Op den jaardag der Vorstin: Wilhelmina is voor allen Groot, door trouw en menschenmin, 't Oud verleen, haast weggezonken, Vlocht toch hier een sterken band, En Gods ster heeft steeds geblonken Over 't rijke Nederland. Heil'ge Macht, waarop wij bouwen 1 God, Die Troon en Volk verbindt! Hoed den luister der Nassouwen Voor den geest, die 't volk verblindt 't Is de bede, die wij geven, 't Lied, dat hooger snaren spant: „Lang moog' Wilhelmina leven Voor het vrije Nederland 1" Wees gezegend, Erf der Vad'ren! Wees gezegend, Broederband! 't Altaarvuur brandt in onze ad'ren: ,,'t Is de beê voor 't Vaderland." Blijft ons binden, blijft ons boeien, Eendrachtsband en Broedermin! Als in 't hart die bloemen bloeien, Juicht de lieve Koningin! L. J. EIJDMAN. MelodieOostenrijksch Volkslied, Comp. van: Joseph Haydn. binnenland. Het Volk van Zaterdag bevat een mani fest van het partijbestuur der S. D. A. P waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit van den burgemeester van 's-Gra- venhage, weigering tot het houden van een kiesrechtoptocht. „Kunnen wij", zoo schrijft het partij bestuur, „zonder in openlijk verzet te komen met de overheid en hare'geweld- middelen, dan geen - optocht houden, men kan ons niet verhinderen, op an dere wettige wijze te demonstreeren. De publieke straat is, ook zonder weigering, nu eenmaal vrij, ook voor ons, óók op den Dinsdag der Kamer opening, en van die vrijheid zullen wij dan ook. gebruik maken en wel, nadat de Koninklijke optocht is geëin digd." Daarom worden partijgenooten opge roepen om na de betooging naar het Binnenhof te trekker* om daar tegen het uur, dat de Tweede Kamer haar werkzaamheden begint, te betoogen voor algemeen kiesrecht. De commies der posterijen J. B., te Deventer, verdacht van onregelmatig heden als postdirecteur te Horst-Seve- num, is ter beschikking van de justitie gesteld en naar Zutphen overgebracht. Ter hoogte van IJmuiden is Zaterdag nacht het Engelsche stoomschip Eton door het Engelsche stoomschip Atlantic in den grond gevaren. De equipage, benevens de reeder met vrouw en 2 kinderen, werden door de Atlantic gered en te Rotterdam geland. Het stoomschip ligt op plus minus 10 vaam water en zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. De twee masten en de schoorsteen steken nog boven water uit. Uit een van Rotterdam naar Amster dam verzonden postpakket zijn twee gouden heerenkettingen ter waarde van ruim f 100 gestolen. Bij een vechtpartij in een herberg te Maastricht heeft zekere P. Lgrond werker, Zondagavond L. P., glasslijper,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2