Van Houten's De beste voor den prijs Honderd tegen eeni GOED en GOEDKOOP Oorlog tnsschen Italië en Tnrkije. [dat men na een proef met daarvan voortaan een geregelde gebruiker! wordt 1 Kg. 1,50 - 0.80 %Kg. 0.421-1 -0.18 vernomen. Nabij Brouwershaven zijn een boot en een reddingsgordel met den naam der maatschappij, alsmede wrakstukken aangespoeld, terwijl de loods niet te Vlissingen is teruggekeerd. Men vreest dus, dat het schip met man i muis in den storm is vergaan. Ken groote diefstal van wapenen, die ■hjkbaar het werk van een bende is, wekt te Parijs weer eens onaangename gevoelens. Man was in de zomervacantie juist eenigszins tot rust gekomen na de zenuwschokkende gebeurtenissen, welke samengingen met de autodiefstallen en vraagt zich af of er dan nog altijd auto apachen zijn, die opnieuw de wegen zullen onveilig maken. Men herinnert zich, dat de autodieven voordat zij fcich op dezen tak van bandietisme toelegden ook veelvuldig wapenen hadden ge stolen. De nieuwe diefstal schijnt zeer belangrijk. De dieven slopen waarschijn lijk reeds bij dag in den kelder van een wapenhandelaar aan den Boulevard de Straszbourg binnen en voerden hun diefstal in den nacht uit. In den kelder verdreven zij zich den tijd met drinken. Zij ledigden de flesschen, die zij vonden. Des nachts braken zij daarop in den wapenhandel in en konden zonder ge stoord te worden den diefstal plegen. Eerst vroeg in den morgen werd deze ontdekt. De politie, die zeer groote be- teek°mis hecht aan de zaak heeft onmid dellijk een aanzienlijk aantal geheime politieagenten uitgezonden. Van de fles schen in den kelder heeft men vinger afdrukken kunnen fotografeeren. Daar door hoopt men spoedig op het juiste spoor te zijn. Het is wel eigenaardig, dat de diefstal juist aan het einde der maand is geschied, wanneer de kassiers bedienden hoogé bedragen hebben op te halen. In de streek van de Kastania, district Katerina, is er gevochten tusschen Turksche gendarmen en een Grieksche bende. Twee Grieken werden gedood, een gendarme werd gewond. De bladen melden, dat er aan de Turksch-Grieksche grens bij Tirnowo nieuwe botsingen zijn voorgevallen. Aan weerskanten zijn menschen gewond. De Liberté heeft een telegram uit Athene ontvangen, meldende dat alle te Parijs verblijf houdende Grieksche offi eieren bevel gekregen hebben onmid dellijk naar Athene terug te keeren dit staat in verbaud met de jongste voorvallen aan de Turksche grens. Een volksvergadering te Belgradcr heeft een besluit aangenomen, waarin van de regeering wordt verlangd, dat zij voldoening zal eischen voor den moord te Sjtenitsa en Akowa op Serviërs ge pleegd. De vergadering ging uiteen met den kreet: „Oorlog met Turkije 1" Te Moskou is een bende boosdoeners gevangen genomen, die in korten tijd 36 misdaden, waaronder 18 moorden, heeft gepleegd. Aan het hoofd daarvan stond zekere Samychkina, een 24-jarig oud leering van het Seminarium. De leden der bende kenden elkaar slechts bij een bijnaam, wisten eikaars woon plaats niet en bezochten elkaar nooit. Naar het voorbeeld van de bende van Bonnot en Garnier hebben zij zich meester gemaakt van een auto, na den chauffeur en diens broeder te hebben gedood. Zij konden dat voertuig echter niet besturen en lieten het onbeheerd op den weg staan met de lijken hunner slachtoffers. Het hoofd der bende werd gearresteerd toen hij trachtte coupons van gestolen effecten in te wisselen. Op het politiebureau wist hij zich los te rukken en bracht hij den commis saris, die hem verhoorde, met zijne hand boeien eenige slagen op het hoofd toe. De correspondent der Temps te Sint- Sebastiaan, waar het Spaansche hof in dezen tijd verblijf houdt, meldt dat daar het meest volstrekte stilzwygen bewaard wordt omtrent het anti-Fransche op treden van Spaansche consulaire amb tenaren in Marokko. „Maar iedereen, zoo meldt de berichtgever van hetParijsche blad, is voorstander van een oprechte samenwerking van Spanje met Frankrijk en erkent, dat dingen als in Marokko gebeurd, niet voor moeten komen. Men rekent op de flinkheid der beide re geeringen om een einde te maken aan de tegenwerking van al te ijverige amb tenaren. Sedert eenigen tijd is er een groote verandering merkbaar in het gevoel, dat hier jegens Frankrijk ge koesterd wordt en tal van Spaansche persoonlijkheden zijn overtuigd en zij hopen het zeer dat Spanje, na het bezoek van koning Alfonsaan Parijs openlijk tot de drievoudige entente zal toetreden en dan eens en voor goed zal breken met zijn politiek van afzondering. Te Parijs is Zaterdagocht end een jonge man van ongeveer twintig jaar, ver moedelijk een telegrafist, een telefoon kantoor binnengedrongen, en heeft er op staanden voet een telefoniste dood geschoten. Daarna schoot hij zich zelf een kogel in het hoofd. Bewusteloos bracht men hem naar het hospitaal. Men wanhoopte aan zijn leven. De telefoniste was een weduwe van 28 jaar. Zij woonde samen met haar moeder en een dochtertje van 8 jaar. Van een liefdesverhouding van haar wist men niets. De aardschokken te Konstantinopel hebben nog altijd niet opgehouden. Bij een avondfeest, dat in de voorstad Sjichli ten bate van de slachtoffers van de aardbeving aan de zee van Marmara werd gegeven, voelde men Vrijdag een nieuwen aardschok, die groote opschud- .ding veroorzaakte. Uit Washington wordt geseind, dat het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken van Wilson, den gezant in Mexico, een telegram heeft ontvangen, meldende dat te Canamea in den staat Sonora 2000 Amerikanen door opstande lingen ingesloten zijn. De inneming van de stad was ophanden en men duchtte een bloedbad. Wilson dringt er op aan, dat de Amerikaansche regeering van de regeering te Mexico onverwijlde uit zending van de troepen tot bevrijding van de Amerikanen zal verlangen. Te Haspe (Westfalen) zijn Zaterdag nacht bij een inbraak een 5-tal dieven verrast. De binnendringende politiebe ambte werd door een revolverschot zwaar gewond. Op hun daarop gevolgde vlucht hebben de inbrekers te Vogelsang nog een politiebeambte neergeschoten, ter wijl het te Milspe zelfs tot een geregeld gevecht kwam. Een wachtmeester en een politieagent werden zwaar, een derde politiebeambte licht gewond. Van de inbrekers is er één, een arbeider uit Barmen, buiten gevecht gesteld en ge vangen genomen. De anderen zijn ont komen. William Wood, directeur van de American Woolen Cy. te Boston, is in hechtenis genomen op de aanklacht, betrokken te zijn geweest bij een com plot ter uitdeeling van dynamiet in verband met de staking der wevers in Lawrence, in den afgeloopen winter. Men herinnert zich, dat ten tijde yan deze staking enkele dynamiet ontplof fingen plaats vonden, en deze waren toen op rekening gesteld van de stakers. Onmiddellijk volgde een krachtig in grijpen van de overheid en werden mi litairen naar Lawrence gezonden, enz. Thans schijnt te zijn aan het licht ge komen, dat niet de werknemers, maar de werkgevers de eigenlijke dyna- mitards zijn geweest. Wij schrijven „schijnt", want vooralsnog is er niets bewezen. En de berichten te dezer zake in de buitenlaf dsche bladen zijn tame lijk vaag. De inhechtenisneming van Wood heeft buitengewone sensatie verwekt. Wood, die een der eerste industrieelen des lands is en een jaartractemeyt van 250,000 gulden trekt, ontkent ten stel ligste. Naar het heet is de inbeschul digingstelling van nog twee aanzien lijke personen te wachten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag verliet het Engelsche stoomschip Re- triever de haveu van Garston aan de Mersey. Den stuurman, die op den bak stond, bevreemdde het, van de brug, waar de kapitein stuurde", niet de ge wone seinen te krijgen en zag vervolgens het schip geen vasten koers houden. Hij haastte zich naar de brug en zag er den kapitein schijnbaar dood bij het stuurrad liggen. De stuurman greep het roer, maar kon niet meer verhinderen, dat het schip de Lista, een Spaansch schip, dat aan den wal lag, inliep. De Lista kreeg een diep gat onder de waterlijn en zonk. De bemanning redde zich. De Retriever is later, beschadigd, in het dok gebracht. De kapitein stierf een paar minuten nadat hij was ge vonden. Vrijdag werd op het eiland Samos, na afloop eeuer zeer woelige vergadering, aan de consuls der beschermende mo gendheden «ene motie ter hand gesteld, waarin het vertrek der Turksche troepen en herziening der grondwettelijke be palingen worden geëischt. Gendarmen wilden dat beletten, maar werden ont wapend, waarhij twee hunner gewond werden. De Russische consul heeft be loofd, dat de troepen het eiland zullen verlaten, zoodra de gendarmerie er ge organiseerd zal zijn. Even nadat Vrijdagochtend de orient- express het oosterstation te Parijs bin nengestoven was, zag men een onder stof en roet bedolven man van onder eeu der wagons uit kruipen. De man trachtte zich uit de voeten te maken, maar hij werd door stations-personeel tegengehouden. Het bleek een jongen van twintig jaar te zijn, die de reis van Boekarest naar Parijs, d. w. z. 36 uren sporens, gedaan had, hangende over en vastgeklemd aan een stang onder den slaapwagen van den trein. Zes-en-dertig uur lang had de jongen niets gegeten of gedronken. De jongen gaf op op weg naar een oom te zijn in Engeland, maar geld om op de gewone wijze per spoor te reizen had hij niet. Zoo kwam hij tot deze ongewone ma nier. Nadat de ondernemende jonkman met groote moeite in het station zoo goed mogelijk gereinigd was, is hij in hechtenis genomen. Volgens de Matin zijn er te Rijsel, Sangdiedel en Remiremont tengevolge van het eten van vergiftige paddo- stoelen zestien menschen overleden. In Engeland zal de maand Augustus, zooals in vele Europeesche landen, een droevige herinnering nalaten. Zij heeft meer regen gebracht dan na 1878 een Augustus; de zon heeft er minder in geschenen dan in eenige andere Augus tus, behalve in 1896zij is de koudste maand Augustus geweest, waarvan men aanteekening heeft gehouden. Zoover men weet is er geen maand Augustus geweest, waarin de thermometer geen enkelen dag de 70 gr. F. heeft gehaald. De Daily Express verneemt uit Rome, dat Italië zich voorbereidt Turkije een beslissenden slag toe te brengen. Het stelt nog 20,000 man troepen beschik baar, waarmede het een krachtigen aan val wil doen op de kust van Syrië. De niet-ambtelijke besprekingen be treffende den vrede duren wel voort, maar Italië is besloten den opmarsch door te zetten, zoo er niet in de eerst volgende dagen een bevredigende grond slag voor de onderhandelingen gevonden wordt. In dat geval is het waarschijn lijk dat het plan voor den veldtocht uitgebreid wordt. Plaataclllik lieuwa. Ueusden, 4 Sept. Koninginnedag behoort al weder tot het verleden. De vereeniging „Floralia" heeft er alle eer van, dat zij aan den dag een feestelijk karakter heeft willen schenken, door alsdan eene tentoonstelling te organi- seeren en daaraan te verbinden een bloemen corso en het geheel door muziek op te luisteren. Alles is bizonder goed geslaagd. Veel werk was er gemaakt van de uitge geven stekken, die als keurige planten ge toond werden. Ook het bloemen-corso slaagde uitstekend. Behalve de keurig versierde fietsen en sportkarren, kwamen om het idéé bizonder gunstig uit: eene Russische narrenslede, getrokken door vier Russische paardjes, en met twee personen in de slede (zijnde het zestal zonen van den heer W. Spitsere); voorts een mozaïk bloemperk, waar tusschen als „grande attraction" het drie-jarige dochtertje van den heer Friedli. Het heideplantje was door meer dan één als versieringsmiddel gebezigd en kwam allerliefst uit. De muzikale wandelingen door de stad, door de beide muziekgezelschappen, alsmede de fakkeloptocht brachten eene algemeene vroolijkheid te weeg en, evenals altijd, wist men hier weder feest te vieren, zonder in uitersten te vervallen. Alhier ligt weder een vaartuig in lading, dat aardappelen z.g. kralen f2.10 in ontvangst neemt en die uit Haarsteeg worden aangevoerd. Maandag LI. had hier een plotseling sterfgeval plaats. De heer D. van Wijnen, agent van stoombooten, oud 72 jaar, was des namiddags nog te Veen aanwezig, om tegenwoordig te zijn bij het passeeren eener notarieele acte. Na zijne tehuiskomst ge bruikte hij nog avondeten, ging vroegtijdig naar bed en reeds ten tien ure was hij overleden. Werkendam. Gister herdacht men hier den jaardag onzer Koningin op heel kalme wijze. Aan den étalage wedstrijd namen negen personen deel, wie de winners der prijzen zijn geworden deelen we in een volgend nummer mede. 's Avonds van 68 was muziek in de Nutszaal, waar Floralia haar tentoonstelling hield en heden nog houdt en van 810 was er muziek op het plein, alwaar af en toe Bengaalsch vuur werd ontstoken. Andel. Bij het gemeentebestuur zijn geene bezwaren ingediend, betreffende het verzoek van de automaat, (het bouwen eener benzine kluis) zoodat, indien door het dijkbestuur vergunning wordt verleend, spoedig tot het bouwen zal worden overge gaan. Besotjen. Maandagmorgen had G. M. bij het schoonmaken van een machien bij J. P. van der Heijden het ongeluk, met zijn hand er tussohen te raken, waardoor de palm van ïijn hand geheel werd open gereten. Dr. van Gils verleende hulp. Capelle. Als een bijzonderheid kun nen we melden, dat bij A. Quirijns, op de Nieuwevaart alhier, voor de tweede maal aardappelenstruiken staan te bloeien, en hij dus binnen korten tijd voor de tweede maal nieuwe aardappelen zal kunnen eten. J.L Vrijdag viel de vracht-auto van de firma Sneep en Co. alhier, beladen met zakken meel, van den dijk, met het gevolg, dat het meel den dijk afrolde; door van den wagen te springen wisten de chauffeur en de anderen erger te voorkomen. Een schil dereknecht, die juist voor de woning, waar de auto viel, aan het werk was, was juist een kleine boodschap doen, andere zou hij wis en zeker onder den wagen gekomen zijn. Naar we vernemen was er nogal averij aan den wagen. Briiiimelen. Gedurende de maand Augustus werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 777.50 en terugbetaald f 961. Bussen. Zaterdag LI. viel J. v. B. bij het laden van een kar fruit, achterover van de kar, waardoor hij vier ribben brak en een gapende wond aan zijn achterhoofd bekwam. Maandagmorgen viel de onderwijzer W. B. van school wijk A, zoodanig van de fiets, dat hij bloedige wonden aan zijn hoofd bekwam, welke door dokter Millenaar moesten verbonden worden. Hei'pt- De vele regens der laatste dagen heb Den de landerijen zoo doorweekt hier en daar staat het water er op dat het hijna niet mogelijk is om er werk zaamheden op te verrichten. Gisteren zag men hier iemand bezig met de baggerlaarzen aan aardappelrooien. Ze lagen als 't ware in 't water. Dat de kwaliteit hierdoor ge schaad wordt is zeker, terwijl het aantal zieke knollen sterk toeneemt. De tarwe, die nog buiten staat, begint te schieten en heeft daardoor veel van zijn waarde verloren. De haver is nog gelijk buiten, doch is totaal als verloren te be schouwen. Hederhcmert. Koninginnedag is ook hier met vreugde gevierd. Zaterdag maakten de schoolkinderen, allen van oranje en een vlag voorzien, onder geleide van het onderwijzend personeel een wan deling door de kom van het dorp, terwijl zij uit volle borst de nationale liederen zongen. Bij hun terugkomst wachtte de burge meester bij den Wilhelminaboom den stoet op en hield aldaar een treffende toespraak, waarop de kinderen een driewerf hoera voor onze geliefde Koningin aanhieven. Daarna werden allen door Z.Ed. Achtb. in het schoolgebouw onthaald. Toen de fruithandelaar C. v. Balle- gooyen bij den landbouwer H. v. d. Vliet aan het peren plukken was, stortte de man eensklaps uit den boom. Bewusteloos op genomen, kwam hij spoedig weer bij en had oogenschijnlijk geen letsel bekomen. Zaterdag j.l. maakte de zangver- eeniging „Zanglust" een plezierreis naar Den Haag en Scheveningen. Per stoomboot Neutraal tot Rotterdam ging het verder per trein naar de residentie, 't Behoeft niet gezegd, dat de jongelui zich uitstekend geamuseerd hadden. Zoo weet „Zanglust" het nuttige aan het aangename te paren. Raaiiisdoiik. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Aug. 1912 ingelegd f 8456.15| en terugbe taald f 8980.40. Laatste boeknummer 4997. Met ingang van 1 Sept. 11. is onze dorpsgenoot A. Damen benoemd tot amb tenaar bij de staatsspoorwegen te Oss. Terwijl H. K. met zijn hondenkar op weg was naar Gorinchem, werd hij zoo danig door den hond in zijn vinger ge beten, dat de top van dit lichaamsdeel ge heel werd verwijderd, dr. Giesberts ver leende de eerste hulp. Sprang. Gedurende de vorige maand, werd aan het hulppostkantoor op 's Rijks postspaarbank belegd: f 1523,43 en terug betaald f 979,93. De viering van den verjaardag van onze Koningin, had in deze gemeente een zeer kalm verloop. In den vroegen morgen wapperde reeds Neerlands driekleur van de officieele gebouwen, alsmede van verschil lende particuliere huizen. Ook werd thans driemaal daags de torenklok geluid, en al- zoo het aloude gebruik weer ingevoerd. Woud rich em. Aan het postkan toor en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Aug. in de rijkspostspaarbank ingelegd f 7625.62 en terugbetaald f 2954.74. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2463. Zaltbommel. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden door de Rijks politie aangehouden BI. en v. d. W., beiden met een zak aardappelen, welke op het veld ontvreemd waren. De aardappelen werden in beslag genomen, terwijl de beide personen volledige bekentenis aflegden. Het was Zondagnacht rumoerig in de stad. Tusschen jonge mannen uit Gameren en Zaltbommel werden klappen uitgedeeld. Hoewel om 12 uur alle localiteiten gesloten waren, wilde het volk niet ruimen. Het gevolg was, dat de politie ten slotte een charge moest maken, waarna een wilde vlucht volgde. Een vijftal personen werden naar 't politiebureau gebracht. kerknieuws. Andel. Door ds. H. van der Zanden, predikant bij de Ger. Gem. alhier, is voor het beroep naar Haastrecht bedankt. Gameren. Een opgemaakt drietal voor predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier, bestaat uit ds. B. J. Aalberts te Spijke- nisse, ds, H. L. Both te Eindhoven, M. A. van Pernis te Heerjansdam. Gen deren. Ds. R. Brouwer, pred. bij de Geref. Gemeente alhier, komt voor als no. 1 op het tweetal te Westbroek en Achttienhoven. Poederooöen. Na des voormid dags bevestigd te zijn door ds. Heemskerk uit Dordrecht, hield ds. Smits zijn intree rede naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 2, in zijne nieuwe gemeente Rijnsaterwoude. Het mooie kerkje was geheel vol. Na het ein digen van de rede hield ds. Smits de ge bruikelijke toespraken tot den burgemeester enz. Hierna werd gesproken door den Con sulent, die verzocht te zingen Ps. 121, vers 1. Zuilichem. Ds. D. Th. Keek, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft, voor de toeztgging van beroep naar Mont- foort bedankt. Coléus. Ie pr., 2e 3e 4e le pr., 2e 3e 4e le pr., 2e 3e 4e Leo van der Staak, portemonnaie. Anna Nouwens, broche. Frans Nouwens, mes. Adriana van ter Tooien, chocolade. Bolbegonia. Anna van Eeuwijk, album. Ditje Arnoldus, broche. Anna Heijkants, naaidoos. Christina Reas, chocolade. Fuchsia. Dirk van Herwaarden, figuurzaag. Dirk de Bruijn, boek Dickens. Sientje Kraaij, fleschje eau de cologne. Hendrik Hille, griffeldoos. Salvia. le pr., Janske van Everdingen, pop. 2e Johanna van Mersbergen, pop. 3e Cornelis Bax, vl. spel. 4e Dirk van Herwaarden, portemon naie. Bla'd begonia, le pr., Frans Nouwens, portemonnaie. 2e Anna Cremers, naaidoos. 3e Henri Spoor, boek (Stamperius.) 4e Nellij Friedli, chocolade. Geranium, le pr., Jan Reas, zilveren potlood. 2e Adriaan Verhoeven, boek Robinson. 3e Arnoud Verhoeven, spel Halma. 4e Frits Hilwig, griffeldoos. Bloemencorso. Versierde Sportkarren, le pr., Gebr. Spitsere, kruiwagen met hark en schop. 2e Jos. Sintruijen, zilveren armband. 3e M. Hoekstra, zilveren broche. Extra prijs, Nellij Friedli, Byouteriedoos. Versierde fietsen, le pr., Jan v. d. Berg, nikkelen horloge. 2e C. Kooijman, zilveren armband. 3e Chr. Reas, flesch Eau de cologne. Uitslag Raadselwedstrijd. Johan Buijstens, geraden 2768, 't getal was 2843, zilveren horlogeketting. Binnenland. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: Op de openbare audiëntie ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft gouverneur-generaal Idenburg in uitzicht gesteld, dat bin nenkort de eerste stap gedaan zal worden in de richting van een vertegenwoordi ging van Nederlansch-Indië. Naar gemeld wordt zullen bij wijze van proefneming voor het overbrengen ten plattelande van middelmatig zware vrachten, hondenwagens in gebruik wor den genomen door den dienst der poste rijen. De postboden, aan wiedeuitvoering van diensten per hondenwagen is op gedragen, zijn gehouden aan de bepa lingen van een terzake vastgestelde in structie, waarvan hun een exemplaar zal worden ter hand gesteld. De brie vengaarders onder wier bevelen de post boden zijn gesteld, zijn met het toezicht op die diensten belast. Te Gorinchem is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer C. van Andel Tz., oud-burgemeester dier gemeente. De burgemeester van Amsterdam bracht Zaterdag ter openbare kennis geving van de burgerij, dat de besmet telijke ziekte roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt. De sleepboot IJmuidenheeft te IJmui- den aangebracht het lijk van een on geveer 40 jarigen man, gekleed in on derkleederen en schoenen, voorzien van een zwemgordel, welk lijk in de Noord zee nabij Scheveningen was opgevischt. Oogenschijnlijk had de verdronkene nog niet lang in het water gelegen. Zondagavond sprongen te Weurt drie jongens op de tram Maas en Waal. Ter wijl de 14-jarige W. Jansen naar den conducteur uitzag, kwam hij met het hoofd in aanraking met een langs den weg staanden boom. Hij kreeg daarbij een zoo ernstige verwonding, dat hij na enkele oogenblikken overleed. In den nanacht van Zaterdag op Zon dag is er te Eist (Bet.) vrij ernstig ge vochten. Een paar jongemannen van de z.g. Vergert gingen elkaar te lijf. Een van hen, een zeer ongunstig be kend staand individu, reeds meermalen wegens ernstige mishandeling veroor deeld, heeft daarbij zekeren D. met een Cacao Riiswfik. Onze dorpsgenoot de heer A. A. Benders, legde verleden week te Utrecht met gunstig gevolg examen af, voor den dienst bij het reserve-kader hier te lande. l itslag rail de Tentoonstelling „Floralia" en het daaraan verbonden bloemencorso, gehouden te Beusden op 31 Augustus 1.1. li ff ff

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2