C. BOUMAN, Hoeden- en Pettenmag. JAN WORM. Groote Harkt 6 Gorinchem. ONTVANGEN: voor Kleeding NAAI MAAT. Willem il. v. Rosmalen, BURGERS - GAZELLE - SIMPLEX RIJWIELEN ADRENBLAD. H.V. Eerste Gorinchemsche Stoom-Wasch- en Strijkinrichting v|h. H. G. TIMMERS betoomde bij iet Nieaisblad toof tol Land vai Hensden ei Ata van Zaterdag 14 Sept 1912, No. 3188. Brandwaarborg Maatschappij, il. P. Micfiaël, ilalburg, St Yerscto Druiven, Melueiea en Bananen. J. DE KLERK is Werkendam. Het Magazijn wordt verplaatst naar Hoogstraat hoek Arkelstraat. Vuchterstraat 142, 's-BOSCH. Wieltjes en Banden voor Kinderwagens en Sportkarren. L. van Tetterode, Dordrecht, J. Kraai, Gorinchem, P. Dolk Zoon, Henri van der Meulen, 's-Bosch, L. J. Verhagen van Oorschot, N. C. Keukenschrijver, 's-Boseh, K. G. W. de Bosson, Dordrecht, Oorlog tusschen Italië en Turkije. Kruidenierswaren en Aanverwante Artikelen. Stoomboot-Maatschappij Wij brengen steeds de grootste keuze tegen de laagste prijzen en zorgen er voor tevens het beste te leveren. zijn de nierken bij uitnemendheid. Groote Reparatie-inrichting. Bil j artf abrieken. Bouwvakken. Brandstoffen. Consumptie-artikelen. Genees-, Verband- en Ontsmettingsmiddelen. BUITENLAND. Donderdag werd uit Keulen.gemeld De Rijn en alle zijrivieren wassen nu snel. Men neemt uitgebreide maatrege len tegen watersnood. Te Ahrgebet in het Ahrdal, dat twee jaar geleden onder overstrooming zwaar heeft geleden, waarbij verscheiden men- schen zijn omgekomen, is de spoorweg op ettelijke punten verzakt, zoodat de treinen er slechts langzaam over heen kunnen. De Rijn wast nu drie centimeter per uur. In het Roergebied heeft het peil zulk een hoogte bereikt, dat het laden van schepen in de havens buitengewoon be lemmerd wordt. Wegens de van den Boven-Rijn komende berichten over een nieuwe stijging van het water en daar talrijke in het Roergebied aanwezige stuwbekkens gevuld zijn, vreest men daar een gevaarlijke overstroomiug in het geheele stroomgebied. De Oostenrijksche aartshertogin Elisa beth Franziska heeft formeel afstand gedaan van bepaalde rechten en waar digheden als lid van het Keizerlijke Huis. Elisabeth Franziska is een doch ter van aartshertog Karl Stephan. On langs heeft zij zich verloofd met een Poolschen edelman, prins Olgierd Szar- toriski. Nu kan een Oostenrijksche aarts hertogin niet trouwen met een lid van een geslacht, dat niet behoort tot de regeerende vorstenhuizen, zonder dat zij voor hare nakomelingen formeel af stand doet van eventueele|erfopvolging in Oostenrijk. Deze plechtigheid heeft nu.ten over staan van den Keizer plaats gevonden. Hierbij zij aangeteekend dat de Oos tenrijksche aartshertoginnen er heel vlug bij zijn, om waar het een huwe- welijk uit liefde geldt tot dezen af stand van de erfopvolgingsrecliten voor hun eventueele nakomelingen te be sluiten. Ook de aartshertog-troonopvolger ver keert in dat geval. In de kolenmijn Westende, te Duis- burg-Meiderich, is Woensdagavond een mijngasontploffing geweest. Van de zes mannen, die in de buurt werkten, wer den er vijf gedood en een levensge vaarlijk gewond. Dezer dagen zijn uit China tijdingen gekomen omtrent groots overstroomin gen, waarbij vele menschenlevens zijn verloren gegaan. Reuter's correspondent te Sjanghai ontleent daarover nog het volgende aan de Shanghai Daily Mail. Den 29sten Augustus heeft een wervelstorm, ge paard met slagregens, aan den boven loop van de Wensjourivier een reus achtige overstrooming veroorzaakt. Het regeeringsgebouw van het district Sjoes- jou werd zwaar geteisterd; Tsingtjeng is door de golven overspoeld, zoodat 10,000 inwoners verdronken. Koneo is totaal vernietigd; bijna alle bewoners kwamen om. Nog verscheiden andere plaatsen in het district Sjoesjou zijn door het water vernield. In den ochtend van den 30sten ver toonde de rivier tegenover Wensjou een onvergetelijk beeld. De overblijfselen van tallooze woningen kwamen daar met groote snelheid voorbijdrijven; en op het wrakhout zag men mannen, vrouwen en kinderen, die, aan hun geïmproviseerd vlot vastgeklemd, den ondergang tegemoet gingen. Wel werden er geredmaar de meesten kwamen om, want Wensjou ligt aan de zee; wat dus de rivier afkwam dreef de zee in. Het gebied van de overstrooming ligt in de provincie Tsjekiang, die aan het noorden wordt begrensd door de pro vincie Kiangsoe, van welke laatste pro vincie Sjanghai en Nanking de voor naamste plaatsen zijn. In de kolenmijnen van Zuid-Wales heerscht weder ernstige ontevredenheid. Directies en arbeiders kibbelen voort durend over de regeling, vastgesteld na de jongste staking, en van arbeiderszijde wordt beweerd, dat de toestand slechts weinig of in het geheel niet is verbeterd. Te Cardiff staken de metaalgieters. Zij eischen een loonsverhooging en ver korting van arbeidstijd. Ook onder de spoorwegmannen begint het weder te gisten. Zij klagen, dat de ambtenaren van de Great Eastern de dienstvoorwaarden zoo maken, dat het voordeel, dat de mannen hadden ver kregen door de instelling van verzoe ningsraden, totaal te niet wordt gedaan. De overeenkomst tusschen de arbei ders in het scheepsbouwbedrijf en de werkgevers liep deze week ten einde en de ketelmakers, de talrijkste afdeeling van deze categorie arbeiders, zijn sterk gekant tegen een verlenging. Ook andere categorieën van arbeiders in dezen tak van nijverheid wenschen wijzigingen in de overeenkomst aan gebracht te zien en zullen, zoo noodig, er niet tegen opzien opnieuw een staking te beginnen om van de directies inwil liging hunner eischen af te dwingen, hetgeen een zware slag voor de nijver heid zou zijn, daar er juist tegenwoordig groote bedrijvigheid heerscht op scheeps- bouwgebied. Fourny, die Woensdag, na van het vliegplein teEtampes te zijn opgestegen, 13 uur 17 min; en 57 sec. achter elkander heeft gevlogen en in dien tijd 1010 K.M. 900 meter heeft afgelegd, heeft daarmee niet alleen het wereldafstand-, maar tevens het duurrecord verbeterd. Het eerste record stond op naam van Santos Dumont, die op 12 November 1906 21 seconden achter elkander vloog en daarbij 220 meter aflegde. Ziet men daarnaast den tijd van Fourny dan moet men toch wel tot de conclusie komen, dat de vliegkunst in zes jaar tijd een enorme vlucht" genomen heeft. Mansoe pasja, oud-afgevaardigde van Bengazi, heeft een brief van Enver bei ontvangen, gedagteekend uit Derna, van den 14den Augustus. Hij schrijft: „Wij zitten de Italianen te Derna op op het lijf. Onze kanonnen bestrijken de stad van het Oosten en het Westen. De Italianen hebben hun kamp prijs gegeven en zich in de grotten van Akaba teruggetrokken. Het vuur van het Italiaansche «geschut heeft ons in het geheel geen verlies berokkend. Wij hopen de Italianen door ze onophou delijk aan te tasten tot een uitval te krijgen." De sjeich der Senoessi is te Dzjerboe aangekomen, wat onder de Arabieren groote geestdrift heeft verwekt. De correspondent van de Matin seinde Woensdag, dat hij, na ingewonnen in lichtingen te Konstantinopel, in staat was het bericht van de Neue Freie Presse, als zou het voorloopig vredes verdrag dien dag geteekend worden, te gen te spreken. De Matin geeft den stand der vredes onderhandelingen als volgt weer: Tur kije heeft in Tripoli en in Barka 2800 man liggen. Buitendien bestrijden tal rijke Arabieren de Italianen. Italië vraagt nu, of Turkije order wil geven, dat die 2800 man naar huis gestuurd worden. Wil Turkije dit verzoek in willigen, dan zal Italië van haar kant ook veel toegeven. De Turkscne gedelegeerden hebben verleden week Vrijdag doen weten, welke voorwaarden de Turksche regee ring stelt, alvorens tot het naar huis zenden der troepen over te gaan. De Italiaansche afgevaardigden heb ben Vrijdag deze voorstellen in lange cijfer-telegrammen naar Rome overge seind. Ten gevolge van slechte overseining zijn die telegrammen geheel verminkt te Rome overgekomen, zoodat de Itali aansche regeering opheldering heeft moeten vragen aan haar vertegenwoor digers in Zwitserland. In stede van weder te seinen, hebben zij nu geschreven de brief is pas Maan dag te Rome aangekomen. Dinsdagavond is het antwoord van de Italiaansche regeering aan de Tur- sche gedelegeerden overgelegd. Daar het antwoord geen aanneming van de voorstellen van de Porte inhield, is een nieuwe onderhandeling onvermij delijk geworden. Het telegram is Woens dag naar Konstantinopel overgeseind en zal door den minister van buitenland- sche zaken in behandeling genomen worden. Daar het echter Dinsdag Baïram feest is, zal de regeering niet eerder dan Zater dag de onderhandelingen voortzetten. Eergisteren heeft Jules Védrines den grooten beker voor de luchtvaart ge wonnen te Chicago. Er dongen alleen Franschen mee. De Engelschen en Amerikanen, die aanvankelijk voorne mens waren uit te komen, vielen af. Hij heeft de baan afgelegd in 70 min. 56 sec. De baan is 200 K.M. lang. De gemiddelde snelheid was 169 K.M. Dezer dagen hebben drie Engelschen de haven van Yokohama verlaten met hetr plan een reis om de wereld te maken in een zeilbootje, een kotter van onge veer Sl'i meter lengte. Het lijkt een gewaagde onderneming en het is ook de eerste keer als wij 't wel hebben, dat de reis om de wereld op een derge lijke wijze beproefd wordt. De Sea Queen, het schuitje, waarmee de ondernemende jonge menschen hun tocht hopen te volbrengen, is voor dit doel speciaal gebouwd naar het model van de Seabird, het vaartuigje, waarin een redacteur van the Rudder een jaar of wat geleden den AHantischen Oceaan overgestoken is. Kapitein Vos, de commandant is een ervaren zeeman, en heeft ook al meer iets dergelijks aan de hand gehadmaar de twee anderen, die overigens goede zeilers zijn, hebben niet de minste on dervinding van de zeevaart. Zij zullen den volgenden weg nemen: Yokohama, Marshall eilandeD, Nieuw Llebriden, Brisbane, Australische kust langs Sydney, Melbourne, naar Tasma nia, Nieuw-Zeeland, Torresstraat, Suma tra, Colombo, Indische Oceaan, Roode Zee, Suez-Kanaal, Middellandsche Zee, Atlantische Oceaan naar Southampton. Van daar over het Panama-kanaal, daar door en langs de Zuid-Westkust naar de Cocos-eilanden. De boot kan voor twee maanden pro viand meenemen benevens 150 gallons water. De tocht zal ongeveer drie jaar duren. Enkele spaarbanken in Servië heb ben groote sommen aan de inleggers terug moeten betalen. Onder het volk is men, zoo seint de correspondent van de Köln. Ztg., bang, dat het oorlog zal worden. De heele Servische pers valt de re geering heftig aan wegens het plotse ling uitgevaardigde verbod van uitvoer van graan. De exporteurs hadden groote contracten met buitenlaudsche firma's gesloten en lijden, nu zij hun ver plichtingen niet gestand kunnen doen, ontzaglij ke schade. Te Semendria, Sj abats en in andere graanplaatsen liggen dui zenden waggons graan, die, omdat zij nergens ondergebracht kunnen worden, door den regen bederven. Het uitvoer verbod heeft de heele zakenwereld ontredderd en een stijging van het agio tengevolge. ADVERTENTIEN. Drietrompetterstraat - HEUSDEN. Handel in alle soorten Zalm, Kreeft, Sardines, Lunchtong, gesneden Ossetong, Garnalen, Lever pastei, Truffels, Champingnons, Ca pers, Soja, Kerry, Kajennepeper, Maggi, VRllCHTEM OP SAP: KerseD, Perziken, Abrikozen, Ana nas, Frambozen, Kwast, Citroen kwast, Grenadine, Palestina wijn, Bessenwijn, Muscat de Samos. STEEDS VOORHANDEN: C. KOUIIAA. Vereenigde Heusdensche Resell - Heusden- Ciorliiehein- Bordrecht-Kotterdam. Heusden-Gorinchem. Van Heusden naar Gorinchem.- Zondag, vm. *8.nm. *3.uur. iSaandag, v.m. 1,30, 4.5.30, 6.30, n.m. 1,4.15 uur. Overige dagen v.m. 6.30, n.m. 1.uur. Van Gorinchem naar Heusden Zondag, vm. *10.15, nm. *6.30 uur. maandag, v.m. 11.12.n.m. 1. 3.45, 6.30 uur. Overige dagen v.m. 9.nm. 3.45, 6.30 u. *Deze dienst vangt aan vanaf 26 Mei. (1 April1 November). Naar 's-Bosch. maandag. Van Gorinchem nm. 12.;van Heusden nm. 2.uur. Naar Gorinchem. flaandag. Van Bosch vm. 4.nm. 3. van Heusden vm. 5.30, nm. 4.15 uur. Goede Vrijdag en Hemelvaartsdag geen dienst. Heuvelen-Rotterdam. Van Bensden t Maandag en Dinsdag 's nachts circa 1.30 uur. Overige dagen (behalve Zondag) vm. circa 4.30 uur. Van Rotterdam: dagelijks (behalve Zon dag) nm. 12.45 uur. Hemelvaartsdag geen dienst en 2e Pink sterdag gewijzigde dienst. Directeur: L. DK BEER. Gorinohem De AGENT der Utrechtsche Algemeene - opgericht in den jare 1811, iv voor de bekende plaatven Aanbevelend, VERTEGENWOORDIGER voor het Land wan Heusden en iAltena Bondsrij wielhersteller. Ook voorhanden alle mogelijke Onderdeelen voor alle merken Rijwielen, benevens Verder: Lantaarns, Bagagedragers, Vaseline, Olie, Lak, Carbid, los en in bussen, enz. enz. S3EF~ Des Zondags geBloten. Biljart- en Qeuenfalirlek. Sloom-lloulzagerü en -^chavery. Stoomkofliebrnnderjj en Theehandel. indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de te GORIIVCHE1I, Scliuttersgracht. Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. tJITSYOOIKN van vallen en katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordijnen. Inlichtingen en Prijscouranten worden gaarne verstrekt door G. DOEDEYNS te Heusden. Minzaam aanbevelend, Dienstregeling 1 Mei1 October 1912. Kosch-Clo r i nchem. Dinsdag, Donderdag, Vrijdag van Gorinchem v.m. 6.van Heusden v.m. 7.45 uur. Zaterdag. Van Gorinchem vm. 6 uur en nna. 3.30 uur; van Heusden vm. 7.45 uur en nm. 5.15 uur. Dingdag, Donderdag en Vrijdag. Van Boscb nm. 1.van Heusden nm. 2.15 uur. Woensdag en Zaterdag. Van Bosch nm. 12.- en van Heusden nm. 1.15. uur. Elf RA VEEDIEYSTWoensdag: van Andel naar Bosch vm. 3.30 uur; van Heusden naar Bosch vm. 5 uur. Van Bosch naar Gorinchem nm. 12 uurvan Heusden naar Gorinchem nm. 1.15 uur. AGKW te Heusden: G. Ealiagré. Alle soorten Houtwaren. ROTTERDAM, DORDRECHT, Spiegel- en Vensterglas. Stoom Glasslfjpeiii. Sint Jozefstraat. Groothandel in Brandstoffen. Speciaal: Anthraeiefnootjes, voor Vulkachels. s-BOSCH Koekfabrikanten. Chemisch-, Bacteriologisch Laboratorium. Groothandel in Chemica liên en Drogerijen, Verbandstoffen en Ontsmettingsmiddelen (Carbolzuur en CreolineJ bij fust en bij kleinere hoeveelheid. Vei'bandkisten en 'trommels in alle grootten. Beleefd aanbevelendDE DIRECTIE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5