nieuw gezaagd HOUT. J. iWVl'KHL, Algemeen Assurantiekantoor, B ES 0 IJ EK, ten ei BLOCKER'S llltlilUtlLS CACAO: Winkeliers vraagt bemonsterde offerte. ONTVANGEN: - voor Eleeding MAAI* MAAT. Willem it. v. Rosmalen, Mantel magazijn „DE DUIF", MANTELS, MANTELCOSTUMES. COSTDUMROKKEN, KINDERMANTELS, BONTCOLLIERS. Firma M. STRUIJK. v.h. Janssen-Steegmans. behooreMe bij bet NieawsbM voor bei Land van'lensden ei Altena van Mi 21 -Sept 1912, No. 3190. ADRIANÜS VAN DEN EELAART, ARNHEM. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, veel goedkooper, véél gezonder, altijd goed. of zoogenaamde Grieksche muscaat een overheerlijk glas wijn. Yuchterstraat 2 s-BOSCH. Aparte famous. Onberispelijke pasvorm. Lage Prijzen. Notaris KERKHOVEN, publiek verkoopen: verschaft Billijke voorwaarden. Vuchterstraat 142, 's-BOSCH. Groote keuze in de modernste Zondags tot 2 uur geopend. BUITENLAND. Te Moekden is de staat van beleg afgekondigd en gouverneur generaal Tsjao-erh-sun met de macht van een dictator bekleed. Volgens berichten uit ChineesGhe bron, hebben de Mongolen overal nederlagen geleden. De correspondent van de Daily Tele graph seint d.d. 17 dezer uit Moekden: Ik heb mij nauwkeurig op de hoogte gesteld van den toestand in Mantsjoerije. Dadelijk nadat Mongoolsche troepen in Augustus de districten van Tao nan-foe waren .binnengevallen en daarop 10,000 •Chineesch© troepen tegen heu waren saamgetrokken, zond de Russische be velhebber te Charbin een sterke Rus sische afdeeling naar het Westen. Vier andere afdeelingen, die voor een win- terveldtocht uitgerust en van artillerie en machinegeweren voorzien waren, volgden en verdwenen in de binnen landen van Mantsjoerije. Zij moeten zich daar onder bescherming van de Mongolen verschanst hebben. De Chi- neesche overheid vreest nu, dat een affnval van Chineesche troepeh op de Mongolen met een oorlogvoering tegen Rusland gelijk zou staan. Garros is niet langer houder van het hoogterecord geweest, want Legagneux ia eergisteren tot een hoogte van 5680 M. gekomen. „Mijn vlucht" heeft Legagneux gezegd „heeft eigenlijk geen merk waardige geschiedenis. Ik ben opgeste gen met 't volste vertrouwen in mijn toestel; ik wilde de 60U0 M. bereiken en 't heeft weinig gescheeld of ik heb 't gehaald. Ik heb geen oogenblik de aarde uit 't gezicht verloren en steeds zag ik maar ver in de diepte beneden me het kasteel van Versailles liggen Toen ik de 6000 M. bijna bereikt had pakten zich wolken samen beneden me en vreesde ik geen grond meer te kun nen ziendaarom ben ik toen ook wel dra met stijgen geëindigd. Boven de 4800 M. heb ik pas zuurstof gebruikt, eerder heb ik 't niet noodig gehad." Florence Paler, de eenige die er het leven afgebracht, toen den 19den Augus tus Robert Henry Money te Eastbourne zijn wettige en onwettige vrouw, bene vens hun drie kinderen en daarna zich zelf uit de wereld wilde helpen, was gisteren genoegzaam van haar schot wonden hersteld om voor den lijkschou wer te getuigen. Wij zullen niet al de bizonderheden van het drama overver tellen. Alleen zij ter verklaring van de ongewone omstandigheden, waaronder l^Ioney en de zijnen leefde, meegedeeld, dat Florence reeds met Money, dien zij alleen onder den naam Murray kende, toen hij met haar zuster Edith kennis maakte. Zij wist niet, dat hij daarna met Edith getrouwd was. Edith kwam nooit bij Florence in huis. Deze wist zelfs niet, dat Edith zich met haar kind bevond in het huis Eastbourne, waar zij voor een nacht met Money haar in trek nam en waar hij 's nachts zijn moorden bedreef, eerst op Edith en haar kind en toen op de twee kinderen van Florence. Deze redde zich, gewond, door zich in een kast op te sluiten. Eenigen tijd geleden is Florence in Sqhotland een huwelijk met Money aan gegaan, aan de deugdelijkheid waarvan zij geloofd heeft. Verder getuigde zij, dat Money gewoonlijk heel hupsch was, ook met zijn kijaderen. Een zuster van hem legde van hem een zeer gunstig ge tuigenis af. Het was altijd een fatsoenlijk, openhartig en eerlijk man geweest. Maar het bleek toch, dat hij onder drie namen leefde, zich voor een kapitein bij de Schotsche garde uitgaf, o. a. tegenover Florence, terwijl tij nooit bij het leger v^as geweest. En zijn leven met de gezusters Paler lijkt ook niet bepaald eerlijk en openhartig. Zijn zuster wist niet, dat hij getrouwd was en had nooit van de Palers gehoord. BINNENLAND. De correspondent van de N. R Ct. te Batavia seint De Soerabaja Courant meldtDe geest onder het marinepersoneel wordt vooit durend slechter de vlootcommandant Goedhart is zeer onbemind. Op Konin ginnedag weigerde de heele bemanning van het eskader een bon voor een extra- versnapering. Een twintigtal, -dat de bon aannam, werd als lid van den Marinebond geschrapt. De bemanning van de De Ruiter pleegde verzet, naar aanleiding van de ongegrondverklaring van een klacht over de voeding. Er werden 66 man gestraft, waaronder met degradatie en ontslag. Zaterdag werden de ligstoel van kolonel Goedhardt en een sluitstuk van een kanon overboord geworpen, en werd de vlag omgekeerd geheschen. Der redactie schrijft hierover „Op dergelijke wijze uiting te geven- aan grieven, kan voor militairen, steu- ners voor een goed deel van het ge zag, onder geen voorwendsel verschoond worden. Er kan niet streng genoeg.tegen opgetreden worden: het stemt tot ge rustheid dat de handhaving van de krijgstucht bij den eskader-commandant, kolonel Goedhart, in goede handen be rust. Het is zoo te betreuren, dat onze kranige nfhtrozen van de militaire ma rine tot zulke buitensporigheden hun toevlucht hebben genomen. Immers, zeker bij het grootste deel der natie heerscht wel de overtuiging, dat het ondergeschikte marinepersoneel in Indië gegronde grieven heeft. De jaren in de tropen doorgebracht, aan boord van heel warme schepen, met een vaak doodend eentonigen dienst, wegen voor dat per soneel zwaar. Dragelijk was het, toen hun »-nog vergund werd van tijd tot tijd liun levenslust aan den wal uit te vieren. Zeker, die geen vreemdeling in onze Oost is, zal gereedelijk moeten toegeven, dat die levenslust wel in los bandigheid ontaardde, zal ook weten dat ernstige ziekten van dat passagieren vaak het gevolg waren. Juist gezien was, dat men getracht heeft Janmaat hoe langer hoe meer gelegenheid tot gepaste ontspanning te geven; het be schavingspeil, de eenige rem tegen uit spattingen, kan slechts geleidelijk aan verhoogd worden. De beperking van het passagieren, later wat verzacht, heeft bij het marinepersoneel, dat groote behoefte aan wat afwisseling heeft, kwaad bloed gezet. De meerderjarige schepelingen wensch-, ten niet als kinderen behandeld te wor den. De Bond van minder Marineper soneel heeft onvermoeid geijverd voor wederinvoering van de oude regeling van 't passagieren, waarbij het den meer derjarigen schepelingen vergund was den nacht aan wal door te brengen. De gecombineerde ledenvergadering van dien Bond op 29 en 30 Juli j.l.^e Soerabaja gehouden, heeft een motie aangenomen om te protesteeren tegen de weinig verbetering brengende wijzi ging in de passagiersregeling. We hebben ook gemeld hoe de ma chinisten van de Koninklijke Neder- landsche marine een actie voeren om tot verbetering van hun positie te ge raken, en hoe bij de schietoefeningen van de „Hertog Hendrik", de „Tromp" en de „De Ruijter" aan de Noordkust van Madoera gehouden, verscheidene schepeliugen zijn weggeloopen, z.g. uit vrees, omdat er indertijd zooals men weet, bij die schietoefeningen aan boord van de „Hertog Hendrik" een ernstig ongeluk gebeurd is. Was dit werkelijk de reden, het zou er met onze marine matrozen treurig uitzien De geest van verzet was dus reeds lang aanwezig, er behoeft dan maar weinig bij te komen of „la folie de la foule" krijgt de overhand en daden van geweld zijn er het gevolg van. Kolonel Goedhart heet nu zeer onbemind te zijn Natuurlijk, van hooger hand wordt er last gegeven, die order moet worden uitgevoerd, en de chef, die daarmede niets dan zijn plicht doet, maakt zich gehaat. Het is werkelijk nog niet lang geleden, dat de marine heel anders over kolonel Goedhart oordeelde Wat er nu verder gebeurd is, ligt geheel in de lijn van den ontevreden geest. De poging om den nationalen feestdag, ook voor de mindere schepe lingen iets feestelijks te geven, verijdelen; degenen, die daaraan niet wilden mee doen, in kort geding schrappen als lid van den Marinebond; dan een klacht gevonden over de voeding en toen die ongegrond geoordeeld werd, dejhoogst afkeurenswaardige daden van geweld waaronder uit een militair oogpunt het omgekeerd hijschen van de vlag wel het ergste is. De vlag is voor den zee man, wat het vaandel is voor den soldaat daarmede haalt men geen streken uit. De schuldigen zullen, als zij ontdekt worden, hun straf ntet ontgaan, maar als straks jonge kerels kennis maken met de gevangenis, dan zal dit een waarschuwing te meer zijn, dat men anderen niet met geweld zijn zedelijk heidsbeginselen tot in het uiterste moet willen opdringen.; de Nederlander is daar niet van gediend. Hij gevoelt hoe dergelijke maatregelen uitgaan van men- schen, die, om tbt de hierbedoelde quaes- tie terug te keeren, van het leven der militaire schepelingen in de Oost geen flauw begrip hebben; hij weigert ook in dat opzicht slachtoffer te zijn van politiek en geestdrijverij. Hiermede heb ben wij slechts verzachtende, geen ver- schoonende omstandigheden genoemd. Wij blijven het nu aan boord van de „De Ruijter" gebeurde, een beschamend feit voor de Koninklijke Nederlandsche Marine noemen." Donderdagmiddag is bij oefeningen van het 4de regiment in de duinen bij Katwijk de milicien Van Gelderen uit Rotterdam, in garnizoen te Delft, ern stig aan den hals verwond door een losse patroon, afgeschoten door een achter hem liggenden soldaat. Medische hulp was zeer spoedig ter plaatsè. Per brancard werd de milicien naar het sanatorium*te Katwijk vervoerd; hy is daar verbonden en daarna naar het hospitaal te Leiden gebr«;ht. Een twee de milicien, te Gouda in garnizoen, werd licht gewond aah het linkeïoor. Men schrijft aan de „Telegraaf": Er zijn plannen in voorbereiding voor den aanleg van eene zeehaven te Moer dijk. Het oog is gevestigd op de ter reinen, liggende tusschen de haven van Moerdijk en de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep. Verschillende per- ceelen grond zijn reeds aangekocht, terwijl met tal van eigenaars over aan koop wordt onderhandeld. Het bestuur van de afdeeling Den Haag van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht heeft het initiatief geno men tot het vormen van een club, waarvan elk der leden op zich neemt éénmaal per maand eene vergadering van de Tweede Kamer bij te wonen. Verscheidene dames zijn uitgenpodigd, deel uit te maken van deze club. Voor plaatsen op de gereserveerde tribune zal worden gezorgd. Door de politie te Dordrecht is op gespoord de moeder van het levenloos pasgeboren kind, dat Zaterdagmiddag gevonden is in de z.g.n. Vuile vliet bij de Jacob Catsstraat. De moeder, de 19-jarige J. H., aldaar woonachtig, is, na opgemaakt proces-verbaal en beken tenis, overgebracht naar het parket van den officier van Justitie. Juffrouw M. P. v. B vrouw van H. F., op den Schiedamschedijk te Rotterdam woonachtig, werd in* den laatsten tijd bij herhaling lastig gevallen door den bootwerker A. E. G., uit de Adriana- straat. Dezer dagen, nu haar man onder de 'wapenen is, heeft zij tijdelijk haar intrek genomen bij kennissen, in het gezin van den heer- P. J. L., op het Noordplein. Maar ook daar werd zij door genoemden bootwerker lastig gevallen. Eergisteren deed hij op het Noordplein in de brievenbus van den beer L. een briefje voor juffrouw F., waarop ge schreven stond: „Wee mijn wraak." Desavonds nam G. weer zijn weg naar het Noordplein en, daar gekomen, loste hij van de straat af een revolverschot door een raam van de woning van den heer P. J. Lin de richting van de plaats waar juffrouw F. gewoon was te zitten. Toevallig was er op dat oogen blik in die kamer niemand aanwezig. De kogel, die in een gordijn terecht kwam, is op de vensterbank terugge vonden. Na het schot gelost te hebban, is de bootwerker naar de woning van een juffrouw op den Schiedamschedijk ge gaan; daar heeft hij de revolver voor zijn mond gehouden en zich een schot in-het gehemelte gegeven. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond, is hij naar het ziekenhuis gebracht. In zijn zak werd de revolver gevonden, geladen met nog vier scherpe patronen. In het jachtveld onder Olterterp bij Beesterzwaag heeft de strooper v. d. H., uit Houtigehagen bij Drachten, den veldwachter Bi. met den kolf van zijn geweer ernstig mishandeld. ADVERTENTIEN. te Werkendam, zal Zaterdag; 28*!>ep- teillber 1912, des voormiddags 1© uur precies, op het terrein nabij het Stoom- bootenveer, te Werkendam, contant, plus 10 pCt. onkosten, EENE PARTIJ Aanbevelend, SAMOS OPENING Herfst- en Winterseizoen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5