Slaven", en die van Petersburg f 120,000 voor ve!dho;pitalen beschikbaar gesteld. aanvang zal nemen, wordt slechts in de] De handel in aardappelen blijft maar Nieuwstraat door een achttal en in de kom traag en is van verzending niet veel sprake. "laataelljk \ieuwH. Heusden, 26 Oct. De bewoonster van het antique huis „Het Bijltje", aan het Oudbeusdensch eind, wordt in hooge mate gekweld door ratten bezoek vermoedelijk bevorderd door de verschillen de geburen, die varkens houden. De groote vraatzucht dier dieren verge makkelijkt wel het vangen. Zoo werd ons getoond eene kleine rattenklem, waarin niet minder dan 4 stuks zaten, die dus op het zelfde oogenblik op het stukje spek moeten toegeschoten zijn. Alles is de gading van die knaagdieren. Reeds beten ze een paar kippen dood; doch in het gehpel ving ze di' jaar reeds 21 ratten, waaronder 4 groote De vorige week zaten er twee in de klem, waarvan de koppen atgebeten waren. Ver moedelijk door medelijdende natuurge nooten, die ze op die wijze uit de klem had den willen helpen. De koopman S. alhier', verwondde zich Zaterdag j.l. den arm aan een stukje glas. Na eenigen tijd begon dit lichaamsdeel pijn te doen en op te zwellen. Woensdag werd geneeskundige hulp ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Door onzen stadgenoot, den heer F. Luijt, is een uithangbord geschilderd, dat algemeen de aandacht trekt om zijn artistieke afwerking en heraldieke voorstelling. Het stelt het wapenschild voor van de adellijke familie Baron Van Waesenaer van Neder- henaert met het devies: „Mit gans trou'.'. Hot sierlijk uithangbord prijkt aan den gevel van het rechthuis op het Eiland. Een gerucht komt tot ons van een groot ongeluk, dat Donderdagavond ten 7 ure onder Oosterhout zou zijn geschied. Wij deelen dat onder reserve mede en hopen, dat blijken moge, dat het geheel niet zoo hoog ernstig is als het gerucht loopt. Naar ons medegedeeld wordt, zou de heer De Roon uit Waspik een nieuwe auto beproeven. De heeren Verhagen en Van Oven van hier, namen mede deel aan de proeftocht. Onder Oosterhout nu zou een ongeluk hebben plaats gehad, waardoor de heer De Roon gedood en zijn chauffeur de beide beenen gebroken hebben, de heer Van Oven verwond en de heer Verhagen er met den schrik afgekomen zijn. Het Departement Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gaf Donderdagavond hare eerste winterbijeen komst, die door den voorzitter de heer Hilwig, met een woord van welkom en een beknopt overzicht over het afgeloopen jaar werd geopend. Tal van dames en heeren waren opge komen, zoodat de zaal Concordia een gezellig geheel aanbood. Als spreker trad op de heer Edmond Visser, declamator. Beginnende met een stukje uit de Ge dichten uit den Schoolmeester, gaf hij ver volgens een eigen vertaling uit Nathan de Weise; de Geschiedenis der drie Ringen. Dat stuk sloeg in, zoowel door inhoud als door voordracht en werd met algemeene bijvalsbetuigingen begroet. De bescheiden Vrouw, door Samuel Falk land behandelde weder een geheel ander chapitre; doch werd eveneens keurig weêr- gegeven. In eene causerie deelde de heer.V. ons enkele geestige anecdoten mede uit het tooneelspelersleven van Willem van Zuijlen, later van Louis Bouwmeester en Frits Bouw meester om tot aan de pauze nog een z.g. Falklandje ten best9 te geven, Van den trein naar Antwerpen en de pech. De heer V. bewees nu eveneens een goed causeur te zijn en wist de vergadering geheel te boeien Na de pauze kregen we Liefde-avontuurtjes van Annetol, gevolgd door de Huwelijks ochtend. Beide stukjes, die in de petit-monde speelden, gaven een duidelijken blik in dat leven met zijne verkeerdheden, maar ook met zijn blijken van oprechte liefde. Ook deze vertolking, naar eigen vertaling, werd met belangstelling gevolgd en het woord van dank, van den Voorzitter, vond weer klank bij de vergadering. Werkendam. De Landbouwver- eeniging „Werkendam en Omstreken", heeft aanbesteed voor Novemberlevering 72800 K.G. Tnomasphosphaat, aangenomen door het N. B. Landbouw syndicaat, te Drunen, 32900 K.G., Kainiet en 7250 K.G., Patent- Kali, aangenomen door P. J. van Aardenne, te Dordrecht19400 K.G. Superphosphaat 14 pet., 18450 K.G. Superphosphaat 18 pet. eq 200 K.G. Beenderenmeel, aangenomen door de Dordrechtsche Kunstmest-Maat- schappij te Dordrecht, terwijl nog 9350 K.G Luiksche Kluitkalk wordt geleverd door Van Dijk en Co. te Dordrecht, en nog voor Oijua f 800 voederstofifen werden aange oent. Het totaal bedrag der leveringen <1 raagt f 4704.96. Alhier is opgericht eene Protestant sche Kiesvereeniging met aanvankelijk 15 leden. Leden kunnen worden, zij, die de Gereformeerde beginselen zijn toegedaan en zich daarvoor aanmelden bij den heer C. Baggerman Bz. Al ui kerk. Woensdag slaagde voor het examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek te Breda, mej. P. J. van Kuijk, onderwijzeres aan de openbare school aan de Voorsteeg alhier. An (lel. Voor het herhalingsonder- wijs dat Maandag aanvangt, hebben zich 10 jongens aangemeld. Ten huize van den heer V. alhier, werden plotseling man, vrouw en zes kin deren ongesteld, waaronder enkele zeer ernstig. De ontboden geneesheer constateerde vergiftiging. Naar we vernemen worden door den dokter verschillende voedings middelen onderzocht. De patiënten zijn vooruitgaande. Capelle. De herhalingsschool, die de volgende week in deze gemeente een door een vijftal kinderen gevolgd. Jammer dat zoo weinigen van dat onderwijs profi- eeren. JJ. Maandagmorgen maakten enkele personen per fiets in de Nieuwstraat op onaangename wijze kennis met den harden grond, doordat ze over een hek, dat waar schijnlijk door baldadige handen daar was neergeleed, heen tuimelden. Mocht de politie zulke laffe helden toch eens een proces verbaal kunnen bezorgen, opdat ze hun zeker verdiende straf zouden ontvangen. Naar we vernemen wordt door de politie alhier, in de kom der gemeente, in verband met de besprekingen in de jongste raadszitting, reeds een oog in 't zeil ge houden of de voorbijrijdende auto's en mo tor's door hun hard rijden de veiligheid soms in gevaar.mochten brengen. Dussen. Dinsdagmiddag 11. toen A. v. D., knecht van de graanmaalderij „Boerenbelang" alhier, een zak meel van den wagen nam bij het café A. L., kwam hij door een misstap van den wagen zoodanig met zijn dijbeen op een grendel van een venster terecht, dat een stuk vleesch er uit scheurde. Dokter Millenaar verleende geneeskundige hulp. 's-Ciravemoer. Door de ijverige bemoeiingen van het bestuur der tuin- en landbouwvereeniging zal alhier wederom een tuinbouwcursus gehouden worden, waar van Dinsdagavond de opening plaats had met 17 leerlingen. Bij deze gelegenheid voer den het woord de heer D. Smits, burge meester en voorzitter der vereeniging, be nevens de heer E. Snellen, rijkstuinbouw- leeraar te Utrecht. Als onderwijzers zijn aan dezen cursus verbonden de heeren Arts en Vader. Eerstgenoemde ving na de opening van den cursus zijne les over de plantkunde aan. Bij een getrouw bezoek zal deze cursus ongetwijfeld voor den opkomenden tuin bouw in deze gemeente rijke vruchten af werpen. Herpt. Toen mej. B. V. op Luttel- herpt haar konijnen wilde voederen, kwam zij tot de ontdekking dat 9 stuks volwassen konijnen waren doodgebeten, waarschijnlijk het werk van een kat of bunzing. De pontwachter T. V. had het on geluk op de Maas uit een roeiboot te tui melen. Gelukkig wist hij een touw te grij pen en was toen spoedig gered. *Kaatsheuvel.Voor den landbouw- cursus, die des Zaterdagsavonds vanwege den Christel. Boerenbond door den heer H. Schoenmakers, onderwijzer met ver plichte hoofdacte alhier, gegeven wordt in de le openbare school, hebben zich een dertig deelnemers aangemeld. Woensdagnacht brak brand uit in de fabriek der Gebr. Br. in de Groote Straat, alhier. De fabriek brandde af, doch het daarmee verbonden woonhuis bleef gespaard. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De heer H. Michaël. timmerman aan den Loonschendijk, heeft door aanschaffing van de nieuwste machines, zijn zaak zoo danig uitgebreid, dat hij in staat is de meeste werkzaamheden machinaal te verrichten. Wederhemert (Noordz.) Bij de Donderdag j.l. gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten ook jongelingen van Welseind van het herhalingsonderwijs aan de openbare school aan de Noordzijde te laten profiteeren. Aan de Zuidzijde heeft zich voor dit onderwijs geen enkele jongeling aangemeld. (Zuidz.) Een aalscholver, ook modder- gans genaamd, had zich in een der boomen van het Singel neergezet, waarschijnlijk met de bedoeling de vischrijke gracht van het kasteel met een bezoek te vereeren. De tuinbaas V. had hem echter spoedig onder schot. Deze vogel, een ware visch- verslinder,verorbert 4 üt 5 pond yisch per dag. IA'ieuweii(l|ik. Naar we vernemen zal a.s. Maandag- en Donderdagavond in het Instituutlokaal alhier onder leiding van de heeren Bril van Werkendam en Van Gooi van Dussen, het 2e leerjaar derland- bouw-wintercursus beginnen. In 't gezin van den heer D. Verbeek doet zich een tweede geval voor van rood vonk. ltaain§doiik Het rijden van den melkwagen der zuivelfabriek alhier, is voor 1913 aangenomen door onzen dorpsgenoot P. Pauwels k 10£ cent de 100 L. 1 Nov. a.s. zal het herhalingsonder wijs weder beginnen. Zij, die er aan wen- schen deel te nemen, moeten zich daartoe aanmelden bij het hoofd der school. Sleeuwfjk. Voor de lichting 1913 zullen uit deze gemeente 10 lotelingen voor de nationale militie moeten worden inge lijfd. Het bericht in ons vorig nummer (hetwelk niet van onzen gewonen correspon dent afkomstig was) over de oprichting eener begraafplaats te Kille, is ten deele onjuist. Immers, blijkens het in het nummer van 16 October j.l. voorkomende raadsver- slag, is tot geene oprichting eener begraaf plaats te Kille besloten, doch is op voor stel van den heer Monshoawer eene com missie uit den raad benoemd, voor onderzoek naar eene geschikte plaats, benevens naar de vermoedelijke kosten van een en ander. Sprang' De* heer D. Vos alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Fijnaard. Veen Alhier werd Woensdag een begin gemaakt met het verschepen van suikerbietenen kan gezegd worden de bieten campagne is aangebroken. Het is evenwel te voorzien dat deze lang van duur zal zijn, daar arbeidskrachten te kort komen om deze werkzaamheden te verrichten. De bieten zelf, zullen wat de uitkomst betreft tegenvallen, daar ze te veel regen hebben gehad. Enkele partijtjes werden afgeleverd en wordt besteed voor eigenheimers circa f 2*25 per H.L. en voor bravo's tot f 2,50 per H.L. YrUhoeveii-Cappel. Het fan farecorps „Sirene" alhier, zal op 6 Nov. e.k. in de zaal van A. M. Stam, een uitvoering geven, afgewisseld met humoristische voor drachten. Naar we vernemen zal het duo Vogel uit Haarlem optreden, en zullen èn het fanfarecorps en het duo Vogel, ieder minstens 6 nummers ten beste geven. Aangezien de ziekte der onderwijze res van langeren duur zal zijn dan aan vankelijk gedacht werd, heeft, naar men ons mededeelt het gemeentebestuur besloten, zoo mogelijk een tijdelijke onderwijzeres te benoemen. Dat zulks zeer zeker in 't belang van het onderwijs is, zal zeker nie mand betwijfelen. Waspik. Niettegenstaande er dit jaar veel appels zijn, worden toch tamelijk hooge prijzen besteed. De goede soorten als Goudreinetten en Bellefleurs gelden 'f 4 f 5 het mud. Het voorloopige gildebestuur van de Hanze in deze gemeente, bestaat uit de volgende heerenArn. de Grauw, timmer mansgilde; Jac. v. d. Broek, metselaars gilde J. P. van Velthoven, schildersgilde en J. Brokx, smidsgilde. Het aandeel dezer gemeente in de militie, voor de lichting 1913, bedraagt 12. Waspik. Met genoegen deelen wij mede, dat J. T., weder op vrije voeten is gesteld, aangezien zijne inhechtenisneming berustte op een ongegrond vermoeden van J. Broks. Gaarne nemen wij deze gelegen heid te baat T. in zijn eer te herstellen. AA ()k. Thans hebben we het voorrecht van uit deze gemeente voor de derde maal in dit jaar eene gouden bruiloft te vermel den. Alsnu viel dit voorrecht j.l. Dinsdag de echtelieden M. van Rijswijk en G. van Wijk ten deel Reeds in den vroegen morgen wapperde ter hunner eere van vele woningen in de buurt de nationale driekleur boven dien was eene mooie versiering voor de woning aangebracht. Door vele voorname ingezetenen werden hun kostbare blijvende herinneringen aangeboden. Ook het fanfare korps liet zich ook hier weer niet onbetuigd en bracht hen een serenade. Mogen zij nog lang in aangename herinnering aan dezen dag voortleven. Door het aanhoudende koude en natte weer der laatste dagen is reeds veel vee naar den stal gebracht, wat in verhou ding met het vorige jaar nog vroeg is te noemen. Ook de voorraad gras is zoo goed als verdwenen. Men meldt ons uit de Haarlemmer meer: Ter zake van het jagen zonder permissie op land waarvan bet jachtrecht toebehoort aan prof. Pel te Amsterdam, is door den rijksveldwachter Roza proces-verbaal opge maakt tegen G. Kolijn, verblijvende alhier en wonende te Wijk (N.B.) Toen de politieman het geweer van den jager wilde onderzoeken om te zien of het geladen was, ondervond hij zooveel verzet, dat hij daarvan moest afzien. Een tweede proces-verbaal wegens verzet en bedreiging volgde natuurlijk op het eerste, zoodat de tweede dwaling wel eens grooter kon blijken te zijn dan de eerste. gen wordt het werk op de goedkoopste en degelijkste wijze te doen uitvoeren. Niets meer aan de orde zijnde, doet de Voorz. de gebruikelijke rondvraag. De heer Ver schoor vraagt naar aanleiding daarvan of er op de openb. school te Nieuwendijk kinderen uit Dussen kosteloos worden toe gelaten. Aangezien uit het Kohier niet duidelijk blijkt of zulks het geval is zegt de Voorz., daaromtrent een onderzoek té zullen instellen. Een vraag van den heer De Jong, betref fende watervoorziening, wordt op de zelfde wijze behandeld. De vergadering gaat thans over in ge heime zitting. Kerknieuws. Werkendam. 6 Nov. a.s. hoopt de Geref. Kerk B alhier, des nam. 7 uur te herdenken haar uittreding uit de Ned. Herv. Kerk. Als spreker zal optreden de weleerw. heer H. Teerink, predikant te Amersfoort na ingeleid te zijn door den weleerw. heer Kamper, die ook het slotwoord zal spreken. Sprang. Bij de j.l. Donderdag ge houden herstemming voor een notabel, werden 91 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan zag de heer J. Werther 34 en de heer M. Vos Dirkzn. 57 stemmen op zich uit gebracht, zoodat laatstgenoemde gekozen is. 's-Clraveniocr. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer A. van der Dussen als kerk voogd, is in het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente gekozen de heer A. Heij blom. Nederhemert. Donderdag j.l. her dacht de Chr. Jongel. Ver. Jes. 40: 8 alhier, den dag dat zij voor 45 jaar opgericht werd. De gedachtenisrede werd uitgesproken in de Ned. Herv. Kerk, door ds. Feijkes van Genderen, die tot tekst had Hand. 1728 laatste gedeelte. Tal van leden, begunstigers, afgevaardigden en gemeenteleden woonden deze bijeenkomst bij. Na deze rede werden in het lokaal der vereeniging voordrachten en samenspraken gehouden, die zeer in den smaak vielen. Gelijkertijd werd op gulle wijze verschillende ververschingen toege diend. Het was reeds middernacht, toen deze vergadering door ds. Van Voorst Vader met dankgebed gesloten werd. Rechtzaken. Vergadering van den Raad der gemeente Almkerk op Dinsdag den 22 Oct. 1912. Afwezig de heeren A. Z. Snoek en J. J. van der Kaaden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna het gebed wordt voorgelezen. De notulen der vorige vergadering worden door den Secr. gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. L.gekomen stukken en wel: Een Koninklijk Besluit houdende goed keuring der benoeming van den Burge meester tot Secretaris van de gemeente. In verband met een aanmerking op de begrooting in de vorige vergadering van den heer Snoek gedaan in zake de jaar wedde der telefoonhouders heelt de Voorz. inlichtingen ingewonnen bij de directeuren der telegraafkantoren te Gorinchem en te Woudrichem. Nadat de terzake ingekomen berichten zijn voorgelezen, wordt besloten daarop niet verder in te gaan en zonder stemming aangenomen de jaarwedden te laten zooals ze zijn. Nog is ingekomen een verzoek om af schrijven van H. O. van mevrouw dewed. Van Sittert wegens vertrek naar elders wordt besloten de gevraagde afschrijving te verleenen. 2. Beëediging van den Burgemeester als Secr.; de benoemde legt in eigen handen de gebruikelijke eeden af. 3. Omtrent overschrijvingen op de ge meente begrooting wordt besloten de noo- dige af- en overschrijvingen te doen. 4. Bespreking schoonhouden der o. school aan de Voorsteeg. De Voorz. zegt dat het hoofd der school, vroeger was belast met het schoonhouden der school, doch dat thans in verband met de verbouwing der school en den hoogeren leeftijd van dat hoofd een andere regeling wenschelijk is. B. en W. stellen daarom voor eene schoonmaakster aan te stellen voor fl per week. Ten einde de raadsleden in de gelegenheid te stellen te oordeelen of dit bedrag voldoende is, wordt eenont- werp-instructie voor de schoonmaakster voorgelezen. Na uitvoerige discussiën wordt besloten een en ander aan B. en W. over te laten. 5. Bespreking betreffende het verplaatsen van een muur in den tuin aan de Voor steeg. De Voorz. zegt dat in verband met den verbouw der school de tuin breeder wordt, zoodat de muur in den tuin komt te staan. Na langdurige besprekingen, waarbij het eene lid een houten heining wilde plaatsen, terwijl een ander weer de voorkeur gaf aan een steenen muur, wordt eindelijk besloten tot het laatste, terwijl B. en W. opgedra. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafzaken op 24 Oct. Overtr. Arbeidswet: G. L., Dussen, f 2 of 1 d.; A. G. v. G., idem, f5 of 3d. Jachtwet: M. C. de R Raamsdonks- veer, f 6 of 4 d. en verbeurdverkl.; M. v. R., Wijk, 2 X f 5 of 2 X 3. d. Wapenwet: C. M., Wijk, "f5 of 5 d. Visscherij: W. S. en J. v. S., Wou drichem, vrijspraak, teruggave pooknet. Leerplichtwet(verzetzaken) A. H., deWerken, vonnis bekrachtigd (f 6 of 4 d.)A. H., idem, vonnis vernietigd, vrijspraak. Bouwverordening VeenJ. v.W.,Veen, ontslag van rechtsvervolging. Voertuig zonder lichtR. V., Aalburg, f 3 of 2 d. Rijwiel zonder licht: H. v. H., Wer kendam, en A. D., deWerken c.a., ieder f 3 of 2 d A. A. M., Andel, f 2 of 1 week tuchtschool. Vee op bezaaiden grond: C. M. D., Besoijen, f 3 of 2 d. Paard onbeheerd gelaten: A. A. v. B., Wijk, f2 of 1 d. Hond onbeheerd gelaten: P. A. L., Heusden, f 1 of 1 d. Hond zonder muilkorf: M. S., Herpt, f 0,50 of 1 d. Openbare dronkenschap: A. N., Aal burg, P. v. d. H., deWerken, en M. v. d. S., Werkendam, ieder f 3 of 2 d.; M. v. d. S., idem, f 5 of 3 d.; W. V., Heusden, f 3 of 3 d.; G. P., Enschede, f 2 of 1 d. StrooperijCh. W. Z. en P. O. v. O., Werkendam, ieder 2 maanden tucht school met 1 jaar proeftijd. geering kapitein jhr. E. J. M. Wittert, van den generalen staf, heeft aangewezen als militair attaché. Bij welk van de legers naar het blad meldt staat er niet bij, maar uit het feit dat jhr. Wittert naar Boe karest is vertrokken om zich vandaar naar het oorlogsterrein te begeven, maken wij op, dat hij zich bij de Bul- gaarsche strijdmacht zal aansluiten. Dr. A. van Tienhoven, uit 's-Graven- hage is over Weenen naar Belgrado vertrekken, om in dienst te treden van den Rooden Kruisdienst van Servië. Twee verplegers moeten dr. Van Tien hoven vergezellen. Aangezien het Nederlandsche Roode Kruis niet voornemens is een ambulance dienst uit te rusteu, heeft een aantal notabele Nederlanders dr. Van Tien hoven een som gelds ter hand gesteld voor een dergelijken dienst, die vrij volledig zal zijn. De werkman S., te Helmond, werd door de rechtbank te Roermond ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met zijn eigen dochters. De Staatscourant van Woensdagavond bevat de volgende mededeeling Eene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eeuige dagen heeft aanleiding gegeven tot ver ijdeling der hoop, welke gedurende kor ten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. (get.) Prof. KOUWER. Dr. ROESSINGH. De N. R. Ct. schrijft hierover: Met zeer groote en waarachtige deel neming zal zonder twijfel het gansche Nederlansche volk van deze nieuwe teleurstelling voor de Koninklijke Vrouwe en Haar gemaal kennis nemen. Nog maar enkele weken geleden waren de eerste geruchten omtrent een blijde verwachting, waarin H. M. zoude ver- keeren, bekend geworden, en het be richt was allerwege met oprechte vol doening vernomen. Wie was er, die niet aan H. M., welke zich ook als Moeder aan zoo velen ten voorbeeld gesteld had, de weelde van een grooter gezin uit den grond van zijn harttoewenschte? Helaas, wat zoo vurig gehoopt werd, is verijdeld. Te bitterder, omdat H. M nog slechts korten tijd geleden een ge lijk verdriet had te dragen. De Lioab. Koer. meldt, dat de re De heer A. J. Bogaerts, gebrevetcerd Nederlandsch vlieger, heeft, naar de Tel. meldt, zijn diensten aangeboden aan de Servische regeering, die dit aan bod aanvaard heeft. De heer Bogaerts zal binnenkort naar Servië vertrekken. De marechaussee uit Hulst hebben onder Graauw een ontmoeting gehad met stroopers. De stroopers richtten hun lantaarn op de politiemannen, waarna op dezen gevuurd werd. De ma rechaussees, die niet geraakt werden, vuurden terug, waarop de stroopers ver dwenen in de duisternis. Den volgen den morgen ging een bekend strooper naar een dokter, deze strooper werd aangehouden en bekende, vermoedelijk door de marechaussees in de kuit te zijn geschoten. Zijn 22-jarige broer had op de marechaussees gevuurd. Deze broer is aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Sedert Maandagochtend is te Amers foort een werkman van de gasfabriek ver dwenen, zonder dat men eenige aan wijzing heeft, waar hij heen is gegaan. De politie te Leeuwen heeft M. v. Z., boerenknecht te Hernen, aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal ten nadeele van zijn baas, van het inwerpen van ruiten bij de Doelenfeesten te Leeu wen en van brandstichting op Dinsdag jl. bij den heer Gradus Hendriks te Deest. Door de landbouwers uit Haarlem mermeer wordt zeer geklaagd over het groote gebrek aan werkkrachten, dat in deze uitgestekte gemeente heer- schende is. Men komt handen te kort om de bieten op tijd gerooid te krijgen. Dat thans groote loonen worden ver dient laat zich denken. Dagloonen van f 4 en f 5 zijn geen uitzondering. Zoo verdiende een vader met zijn 2 zoons uit het land van Altena in één week tijds bij den landbouwer N. a.d. Hoofdvaart alhier niet minder dan 90 gld. Naar verteld wordt is door een zeker arbeider op 1 dag 7 gld verdiend. Rurgeriyke Stand. Werkendam, van 1824 Oct. Getrouwd: C. T. Kieboom, 29 j. en S. Bril, 23 j. Geboren: Petrus Antonie, z. v. A. van Oordt en W. Groenenberg; Frans Laurens, z. v. C. den Haan en A. den Haan. Vertrokken naar: Dordrecht, P. O. van Beukum. Dewerken en Sleeuwijk, van 1825 Oct. Geboren Cornelia, d. v. C. Koppe laar en M. de HaasMachiel, z. v. T. Versteeg en J. van der Stelt. PRËDIkBËURTËM, 27 October. Van Voorst Vader uit Nederhemert. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 5.30 u. ds. Brouwer uit Genderen, vm. bed. H. A., nm. Nabetrachting. Geref. kerk (Putterstraat) nm. 5.30 u. ds. Laatsman. 6 u. ds. Kamper. Chr. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. de heer Van Brum- men te Dordrecht. Ger. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leeskerk. Heusden, vm. geen dienst en nm. 6 u ds. Werkendam, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk A, vm. 9.30 u. consistorie, lezen en in de Nuts- zaal ds. De Jong en nm. 2 u. in de Ned. Herv. kerk, dezelfde. Geref. kerk B, vm. 9.30 en nm. Aalst, vm. 9,30 u. ds. Paddenburgh. Aalburggeen dienst. Almkerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Baardwijk, vm. 9,30 u. ds. Louwe Kooijmans. Babylonïènbroek, vm. 9.30 u. ds. Blankhart. Besoijen, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Dierkens.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2