ttooreiÉ bij bet NieiwsbM toof eet Land Ti Heisieo ei Ata - van Zaterdag 9 Not. 1912, No. 3204. De Gezondheidscommissie, Kristel 308a, Tel. Int 94, fforinckem. Hotel JAN GEERTZEH, A. BAAIJENS, Beausar's SPECULAAS, Nieuwe Jams, MEJER'S t Po els-Crème. C. BOUMAN, of. WINKEL, Algemeen Assurantiekantoor, BESOIJEN, HypMen, tattcreÉien ea foorsHei - DAALDERS Th. II. van Bic lit, WAALWIJK. Voor Zangverenigingen en Zangscholen Onderlinge Credietvereeniging Kantoor: Groenmarkt 70. gezeteld te Heusden, St. Jansstr. 's-BOSCH. Heusden. Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Drietrompetterstraat - HEUSDEN. verschaft Billijke voorwaarden. Crayon-, Kool-, Platin en Bromidevergrootingeii. te DORDRECHT. op Hypotheek, onder Borgstelling of andere Zekerheid, BUITENLAND. Volgens te Berlijn ontvangen ambte lijke berichten zijn op verscheidene punten aan de Liberische kust onlusten onder de inboorlingen uitgebroken. Ver scheiden factorijen, waaronder Duitsche, worden bedreigd. Naar men verneemt, zal de kanonneerboot Panther, thans te Duala (Kameroen) gestatiouneerd, tot bescherming van leven en bezit der Duitsche onderdanen naar Liberië ver trekken. Over deze ongeregeldheden is bij een Hamburgsch handelshuis uit Monrovia een telegram ontvangen van den vol genden inhoud: Volgens hier ontvangen berichten uit Grand Bassa van 30 Oc tober en volgens berichten uit River Zedds van den 3den November is de toestand zeer ernstig. De bij-factorijen zijn geplunderd. De zwarte beambten zijn gevangen genomen en vermoord. De regeeringstroepen zijn machteloos. Het is niet onmogelijk, dat de Europe anen zich in gevaar bevinden. De bij Monrovia gelegen factorij Breverville is den 27sten October door inboorlingen beschoten en geplunderd. Naar men uit Hamburg aan de Köl- nische Zeitung schrijft, is men daar geneigd om het uitbreken van de on lusten in Liberië toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Liberiërs on geduldig zijn geworden, omdat de inter nationale leening hun nog steeds niet is uitbetaald. Daardoor heerscht er nij pende geldnood en hevige wrok tegen de buitenlandsche kapitalisten, die zich uit jegens de kooplieden in het land, die thans niet meer bij machte zijn, den staat voorschotten te verschaffen. De candidaat der Democraten voor het presidentschap der Vereen. Staten, Dr. Woodrow Wilson, voor wien de ver kiezingen van Woensdag een zoo groote overwinning hebben gebracht, is 55 jaar. De Evening Sun meent dat Wilson tot president is aangewezen met het grootste stemmental nog ooit op één candidaat vereenigd. De Globe meent, dat Wilson voor een uiterst moeilijke taak staat. Ofschoon de Democratische partij voor het oog één is, is zij in werkelijkheid in en tegen zichzelve verdeeld, bijna zoozeer als de Republikeinsche partij. Het is zeer de vraag of Wilson in de komende vier jaren de eenheid der partij zal kunnen handhaven. De taak, welke hij zal hebben te vervullen, is moeilijker, dan die van welken president der V. St. ook sedert Lincoln. Uit New York werd Woensdag aan de Lokal-Anzeiger geseindOm de stad Naschville is gedurende den nacht het groote reservoir der stedelijke water leiding gebroken. Het water over stroomde de straten met ontzaggelijke kracht en sleepte vele huizen mede. Over de verliezen aan menschenlevens ontbreken nog bijzonderheden. De dagbladen melden, dat tegen den secretaris van de directie van een Brus- selsch blad een bevelschrift tot inhech tenisneming is uitgevaardigd wegens medeplichtigheid in de zaak van Nestor Wilmart. Volgens een later bericht is ook de directeur van medeplichtigheid beschul digd. Een passagier van hetSpaansche trans atlantische stoomschip Catalina, op weg naar Cadix, heeft in een plotselingen aanval van waanzin tien medepassagiers en drie matrozen met een mes levens gevaarlijk gewond. Met moeite voor kwam de kapitein dat de man gelyncht werd. De oorlog op den Balkan. Volgens een bericht uit Sofia aan de Matin schijnt de veldslag van twee dagen die tusschen Tsjorloe en Seraj geleverd is, het einde geweest te zijn van de veldslagen, die 29 October zijn begonnen zijn. Het overschot van hun leger moet naar Midia, de haven aan de Zwarte Zee, gevlucht zijn. In mili taire kringen vergelijkt men den slag van Loele Boergas en dien van Wiza inet den gedenkwaardigen slag van Moekden. Het officieele bulletin uit het Bulgaarsche hoofdkwartier bevestigt op nieuw dat de Turksche troepen geheel den moed hebben verloren en niet in staat.'zijn de Bulgaren te overwinnen. Volgens een telegram uit Konstan- tinopel aan de Matin richten de Tur ken uitgebreide verdedigingswerken op. Een ernstig gevecht wordt binnen de eerste tien dagen verwacht. Donderdag heeft de Grieksche kroon prins vejaocht om spoedig ontsmettings- stoffen naar Saloniki te zenden tot ontsmetting van de Turksche kazerne aldaar. Men meent daarom, dat de be zetting van Saloniki op handen is. De kroonprins heeft nog geseind, dat volgens door hem ontvangen inlich tingen de Turken uit Saloniki terug trekken, na de bruggen achter zich vernield te hebben. Tusschen Jenidzje en de Wardar had men een groote hoe veelheid schietvoorraad en ander, door de Turken achtergelaten, oorlogsmate riaal gevonden. Volgens het laatste bericht zijn de Grieksche troepen reeds de Wardar (op ongeveer 20 K.M. ten W. van Saloniki) overgetrokken. Uit Saloniki wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind: De Turken hebben in de buurt van Saloniki een vernieti gende nederlaag geleden. De Grieken staan 10 K.M. van Saloniki af, waar de vertwijfelende Turksche troepen wan- hopigen tegenstand traehten te bieden. De gouverneur van Saloniki onderhan delt reeds met de vijanden over het overgeven van de stad. Passagiers, die Donderdag uit Saloniki zijn gekomen, schilderen den toestand in die stad in de meest sombere kleuren. De Turksche soldaten, wien het aan alles ontbreekt, verkoopen tot zelfs hun wapens, om zich brood te verschaffen. Talrijke soldaten hebben wegens insu bordinatie den kogel gekregen. Een aantal muiters, die van 2 kanonnen voorzien waren, hebben gedreigd op de Turksche troepen te schieten en eischen de overgaaf van de stad. De correspondent van de Frankf. Ztg. meldt uit Oud-Zagora dat bij de in neming van Tsjorloe door de Bulgaren 15.000 Bulgaren en 40.000 Turken ge vallen zijn. Uit Belgrado wordt aan de Lokal- Anzeiger gemeld, dat de Servische ar tillerie reeds bij Kirk Kilisse, later ook bij Loele Boergas en Tsjorloe krachtig met de Bulgaarsche heeft samengewerkt. Bij Tsjorloe heeft ook de Servische in fanterie meegevochten. Aan den intocht in Konstantinopel zal daarom het Servische leger onder aanvoering van generaal Stefanowits deelnemen. Geregeld komen Servische troepen door Sofia, om de geweldige gapingen in de gelederen van de Bulgaren aan te vullen. Voor de rest dienen de rekru ten van de lichtingen 1912 en 1913 als aanvulling. Hierbij komen nog 10,000 nieuwe Macedonische vrijwilli gers en 10,000 later aangekomen Bul gaarsche reservisten. De Serviërs niet medegerekend krijgen de Bulgaren zoo doende een versterking met 70,000 man. k Volgens oen telegram uit Sofia deed gedurende de veldslag bij Boenar Hissar, die, naar men weet, nog bloediger was dan die bij Loele Boergas, de Turksche rechtervleugel een geweldigen aanval op den Bulgaarschen linkervleugel. De Bulgaarsche infanterie weerde, gegteund door de artillerie, dezen aanval af! Een stormloop bracht ten slotte de beslis sing. De Turken vluchtten in een wilde paniek naar Tsjataldzja. De Bulgaren vermeesterden 42 snelvuurkanonnen, een trein met leeftocht en maakten 2800 gevangenen. De verliezen aan Turksche zijde schat men op 40.000; de Bulgaren ramen hun eigen verliezen op 15.000 dooden en gewonden. De Turken trok ken haastig op Tsjataldzja terug, zonder Seraj en Tsjorloe te verdedigen. De oorlogsbuit die de Grieken van de overwinning bij Elassona af tot hun verschijning in de buurt van Saloniki hebben vermeesterd, schat men op 15 miljoen drachmen. Het is oorlogsmate riaal van allerlei aard: wagens,patronen, kanonnen, machine-geweren, paarden, enz. Ook levensmiddelen zijn buitge maakt, waaronder miljoenen kilogram men gerst en tarwe, die opgestapeld lagen. Een telegram uit Konstantinopel brengt het bericht, dat Turkije Roe- menië's hulp tegen de Balkan-staten heeft ingeroepen. Roemenië weigerde, maar beloofde bij de vredesonderhande lingen tusschenbeide te zullen komen, opdat de Balkan-staten hunne eischen zouden beperken. BINNENLAND. Reuter seint uit Weenen, aan de N. R. Ct., dat jhr. Maurits van Weede, zoon van den Nederlandschen gezant aldaar, op een jachtpartij op het land goed van graaf Schönborn door een mieschot van een anderen deelnemer aan de jachtpartij zwaar werd verwond en aan de gevolgen is overleden. Maandag is bij de familie M. te Gro ningen telegrafisch bericht ontvangen, dat het Groningsche schip Geertje, ka pitein H. Kramer, op weg van Ny- kjöping naar Aalborg den 4den dezer bij Laegstoer is omgeslagen. Het schip was leeg. Aan boord waren behalve de ka pitein, diens vrouw, G. Slangenberg, hun 5-jarig zoontje en een viertal man schappen. Van hen werd de kapitein gered, de vrouw en het kind hebben den dood in de golven gevonden. Men weet niet of de bemanning ge red is. Geertje was een nieuw schip. Het is' verleden jaar bij de scheepstimmerwerf- Bos te Groningen van de helling ge gaan. Het schip was aanvankelijk ge laden met hout. Vermoed wordt, dat het schip wegens te hoogen deklast gekanteld is. De 50-jarige J. H. v. d. B., smid van beroep, heeft de 16-jarige fabriekar- beidster M. Ooumans in de Rechtstraat te Wijk bij Maastricht door revolver schoten doodelijk gewond en daarna zichzelf een paar kogels door het hoofd gejaagd. Beiden werden naar het ge sticht Calvariënberg overgebracht, waar B. is overleden. De dader schijnt tot voor korten tijd intiemen omgang met het meisje te hebben gehad, waaraan de moeder een eind had gemaakt. Woensdagnacht werd door den rijks veldwachter Manna en de gemeente veldwachter Degenaar onder Zoeter- woude waargenomen, dat door eenige schippers te snel werd gevaren. Aan de sommatie om te stoppen werd geen gevolg gegeven. Bij de brug over het Rijn- en Schiekanaal moesten zij even wel, omdat zij niet geopend was, blijven wachten. Toen de veldwachter hen som meerde om aan wal te komen, werd hun geantwoord, dat zij maar, indien zij iets wilden, aan boord moesten ko men. De veldwachter Monna gaf daar aan gevolg. Nauwelijks was hij evenwel aan boord, of hij werd door den knecht aangegrepen, die hem in het water wilde smijten. De veldwachter wist echter door het dreigen met zijn revolver dit plan, waaraan reeds een begin van uitvoering was gegeven, te voorkomen. Inmiddels kreeg hij hulp van zijn collega Dege naar. De schipper zelf wilde dezen toen met een ijzeren voorwerp te lijf. Er ontstond toen een worsteling. Het ge lukte den veldwachter echter na veel moeite om den schipper en zijn knecht te overmeesteren. De laatste wist even wel te ontsnappen. De schipper werd naar Leiden overgebracht, evenals de knecht, die later opgespoord werd. Zij zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het aantal gevallen van desertie op zeevisschersvaartuigen te Vlaardingen neemt onrustbarend toe. Dit jaar zijn er al 136 gevallen voorgekomen, waar van 62 van personen aldaar woonachtig, onder wie 32 minderjarigen. ifldop lanbestedln^eu. In het gebouw van het provincaal be stuur van Noordbrabant is aanbesteed het bewerken van de aardebaan, het maken van kunstwerken en het met keien bestra ten van den weg van Bavel naar Gilze, met zijtak van daar naar Chaam. Raming f 176,800. Minste inschrijver: M. Bakker, te Prin- cenhage, voor f 174,760. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur van Zeeland is aanbesteed het ma ken, stellen en gangbaar opleveren van 2 ijzeren roldeüren, schipdeur, 4 schuiven en vier roldeuren ten behoeve van de in uitvoering zijnde nieuwe schutsluis te Hans weert. Raming f 93,500. Minste inschrijfrterde firma Van Eg- mond en Co., te Zoeterwoude, voor f94,995. ADVERTENTIEN. ontvangt klachten over onderwerpen, de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlichtingen. Zij is samengesteld als volgt: SPREEKUREN: Alle werkdagen van 9 tot 3 uur. 3 minuten van 't Station. Aanbevelend, JAN GEERTZEN. Interc. Telef. 436. Hoogstraat, (hoek Nieuwstraat) Wederom verkrijgbaar: No. 1, 55 cent p. p, No. 2, 4Lo Ontvangen alle soorten: uit de Fabriek van Wed. Rok Zn. Hofleveranciers. o Tevens verkrijgbaar: BILLIJKE PRIJZEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. BOTER. KAAS. Gerechtigd tot het voeren van het Ri)k*>boteritiei'k, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.55 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Het allerbeste vloeibaar metaal Poetsmiddel. Verkrijgbaar iü Glas- en Blik-flacons, van 7i, 12 en 20 cent, bij Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij zijn onmisbaar de volgende als v ZAMOBÜMD van HERMAN BENDER, LIEDERBUNDEL I, 52 eenstemmige liederen f 0.40. II, 50 tweestemmige 0.50. III, 50 driestemmige 0.60. IV, 51 vierstemmige 0.80. CONCORDIA, 106 Liederen voor Mannenkoor 1. CAECILIA, 130 Gemengd koor 1. M. SIEVEKING, Keur van Liederen en Korenvoor vier Mannen stemmen ten dienste van Jongelings-Vereenigingen en Ciir. Zanggezelschappen. Ie stukje (30 liederen en Koor.en) f 0.60; 2e stukje (23 Liederen enKooren) f 0.60. Bovenstaande bundels (uitgave van L. J. VEERMAN te Heusdenworden geleverd door en zijn voorradig bij alle Boekhandelaren in Nederland. HORDRECHTSERE Opgericht 1 October 1871. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,500,000,—. Reserve212,589,46. Extra Reserve51,344,81. CommissarissenA. J. Lebret, A. J. A. de Bosson, J. M. P. de Joncheere, Mr. J. Salomonson en C. J. J. Verbroek van Nieüwbeierland. Directeuren: Mr. f. N. Sickenga en C. Vriesendorp Jz. Geeft VOORSCHOTTEN (zonder verplichte deelneming) tegen zeer blliyke rente zonder bQberekenlng van provisie of administratiekosten. Neemt gelden in bewaring (d deposito) en vergoedt daarvoor rente van 3 pCt. met een dag opzegging. 3Vi een maand 38/a drie maanden H. PRINSEN te HaarsteegVoorzitter. W. C. STAL te Heusden. Br. A. J. OVERBOSCH te Almkerk. J. A. VAN HEIJST te Baardwijk. W. F. HILWIG te Heusden. J. J. MONUÉE te Woudrichem. P. A. v. d. SCHEER te Werkendam. H. J. VAN EGGELEN te Heusden, Secretaris. Alcoholrrije Boerenjongens Roode en Witte Port Roode en Witte Bessenwijn Gitroen-Squash Grenadine, enz. enz. Minzaam aanbevelendA. Baaijens. BLOOKER'S CACAO. Atelier voor Fotografie. Muziekdirecteur en Leeraar voor Zang- en Toonkunst, 37s twee maanden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 3