Van Houten's Cacao Moeders geeft uw Kinderen dagelijks te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. dent van de Lokal-Anzeiger in het Bulgaarsche hoofdkwartier is, en thans weer te Sofia verblijf houdt, seinde Za terdag het volgende: De toestand bij Adrianopel is aanzienlijk ten nadeel© van de.Bulgaren veranderd. Het oor spronkelijk plan, dat zeer juist gezien .was om den hoofdaanval tegen het Zui delijk front te richten, is onuitvoerbaar gebleken. Aan het Zuidelijk front zijn de forten het zwakst, en ten deele ver waarloosd en zij liggen het dichtst bij de stad, daar had men met één aanval de vesting stellig spoedig ten val kun nen brengen Het legerbestuur had er op gerekend, maar twee overstroomingen hebben het plan verijdeld. De eerste overstrooming duurde slechts kort en toonde slechts het bedenkelijke van de onderneming aan. Na eenige dagen van strenge' koude werd het weer zomersch warm en als gevolg daarvan ontstond een nieuwe overstrooming. Het water bereikte de kruinen van de hoornen aan de oevers van de Maritsa, zette de nood bruggen die de Bulgaarsche pontonniers aangelegd hadden, onderwateren maakte de heele oevers tot een moeras. De Bulgaren, die door deze over s' rooming geleerd hebben, hebben hunne troepen tot een veel moeilijker aanval n&ar het Westelijk front verplaatst. Üit Konstantinopel wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind: Volgens een bericht van den minister van oorlog van de Tsjataldzja linie heb ben de Turken na een hevigen strijd van 14 uur Maandag een overwinning over de heele lijn behaald. Drie Bul gaarsche bataljons zouden met hun officieren gevangen genomen zijn, en bovendien zou de vijand duizenden dooden en gewonden verloren hebben. Het Turksche leger zou in noordelijke richting Kalifakeui (ten Z.W. van het meer van Derkos) oprukken. Volgens particuliere berichten zijn 8600 Bulgaren gevangen genomen en 40 Bulgaarsche kanonnen veroverd. De krijgsverrich tingen van de Turken op de Tsjataldzja- linie werden op den noordelijken vleu gel, die onder bevel van Moechtar pasja staat, door een bombardement van de Turksche vloot krachtig ondersteund. Te Saloniki is bij het fort Karaboer- noe, dat zich aan de Grieken heeft overgegeven, en waar gevangen Turk sche soldaten zijn ondergebracht, een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Bij de ontploffing zijn 312 gevangen Turken -omgekomen en 430 gekwetst. Hat gerucht loopt, dat de ontploffing te wijten is aan twee Bulgaarsche hoof den als wraakneming voor de vernie tiging van hun benden door de Turken. Door de ontploffing zijn ook verschil lende kazerne-gebouwen vernield. Over al liggen verminkte lijken van menschen en paarden in lange rijen. Van de da ders ontbreekt elk spoor, maar er zijn reeds eenige verdachte personen aan gehouden. Kort na de ontploffing vond men in het Turksche café 3 pakketten met 3000 meter lontdraad en dynamiet. Maandagavond om zes uur kwam te Belgrado het bericht, dat Monastir na zeer hevigen strijd door de Serviërs ingenomen was. Vijftig duizend Turk sche soldaten met een heel legereom- mando en daaronder generaal Zekki pasja, de opper-eommandant generaal Fethi pasja zijn krijgsgevangen gemaakt. Daarmede is de Turksche tegenstand in Macedonië geheel gebrokeD. De Turk sche troepen vochten twee dagen lang pen strijd van wanhoop en moesten het toch ten slotte opgeven. Monastir is de hoofdstad van het wilajet van dien naam. Het was de standplaats van het derde Turksche legercorps en heeft groote strategische waarde als kruispunt van de gewichtige wegen van Saloniki naar Doerazzo en van Sofia naar "Dzjanina. Het innemen van San Giovanni di Medua door de Montenegrijnen wordt door telegrammen van verschillende kustbooten bevestigd. De stad is zonder slag of stoot in bezit genomen. De Mon tenegrijnen zetten hun marsch naar Alesso voort en men gelooft, dat het daar tot verbitterden strijd zal komen. Op goed gezag wordt gemeld, dat de sultan zich tot de vorsten van de groote mogendheden heeft gewend met verzoek om hun tusschenkomst, opdat er aan den oorlog een einde zou komen. De Bulgaarsche minister van finan ciën heeft in de laatste dagen meer dan tien aanbiedingen van Oostenrijksche, Duitsche, Engelsche en Fransche banken gekregen, die hun diensten ter beschik king stellen, en voorschotten zoo groot als Bulgarije verkiest op leeningen aan bieden, die het land in de toekomst sluiten zal. Maandag kregen allen een ambtelijk antwoord, waarin hun aanbod onder dankzegging afgewezen werd, daar de staat op het oogenblik geen buiten- landsche hulp noodig heeft. Bij Skoetari wordt nog steeds met af wisselenden uitslag gevochten. De Mon tenegrijnen verzekeren, dat zij, nadat een aantal hunner bataljons de rivier de Kri waren overgetrokken, de Turken uit stellingen ten Oosten van Skoetari hebben geworpen. De verliezen waren aan beide kanten zwaar. Bij de beschie ting van de stad moet een kazerne ver nield zijn. Het laatste bericht uit Mon- tenegrijnsche bron luidt dat Skoetari geheel omsingeld is en de Montene grijnen op één punt duizend meter van de stad af staan. De Zeit verneemt uit BoedapestOos tenrijk heeft besloten Servië tot Vrijdag of Zaterdag tijd te laten voor een ant woord nopens de haven aan de Adria- tische Zee en de autonomie van Albanië. Indien er dan geen bevredigende op heldering gegeven is,, zal Oostenrijk een militaire betooging houden. Men zegt, dat Oostenrijk oorlogssche pen naar Doerazzo heeft gezonden, om de bezetting van die haven door-de Serviërs te betwisten. De bevolking van Syrië hoopt er eenstemmig op van het Turksche rijk afgescheiden te worden. Alle Mohatne- danen toonen zekere ongerustheid, er uit voortvloeiende, dat een beroep tot Engeland is gericht door een groep Mohamedanen. In Egypte bestaat dezelfde ongerust heid. Verscheiden bladen zeggen open lijk, dat Engeland er over denkt spoedig Syrië te bezetten. De pers en particuliere berichten be vestigen, dat spoedig een vertegenwoor diger van Engeland in Egypte in deze streek een reis zal doen. Met het gereedkomen van het tweede Spoor van den Siberischen spoorweg tot aan het Baikalmeer is de duur van de reis van Moskou naar Wladiwostok tot 8 dagen 17VS uur verkort. Wanneer het tweed# spoor ook ten Oosten van het Baikalmeer gereed is, zal men in 6 dagen van Petersburg naar Wladiwostok kun nen komen, terwijl thans de snelste reis nog ongeveer 91/* dag in beslag neemt. De frauduleuze bankier Max Augus- tin, uit de Lafitte-straat te Parijs, heeft aan den rechter van instructie verschil lende verklaringen gedaan. Hij deelde mede, als bankier reeds vele jaren in Berlin te wonen en daar bloeiende zaken in staatspapieren gehad te heb ben. Bij het ondernemen echter van fiDancieele operatiesin Nieuw-Caledonië, gelukte de eerste speculatie, doch de tweede liep zeer slecht uit, waarbij de geldman, naar hij zeide, een bedrag van tien millioen francs verloor, welk be drag aan zijne lastgevers toebehoorde. De rechter van onderzoek verklaarde den bankier in hechtenis te zullen houden. Het gemeentebestuur van New-York houdt naar aanleiding van het Ro- senthal-schandaal een enquête naar de wantoestanden bij het gemeentelijke politie-korps. Daarbij komen bescha mende dingen aan het licht. Zoo heeft zekere Benjamin Levy voor deze enquête commissie verklaard, dat hij in overleg met de politie inbraken op touw zette. De politie maakte zich dan uit de voeten met een deel van den buit, en bovendien onderscheidde zij zich door haar activiteit; door enkelen van de werkelijke dieven (niet-politieagenten) te arresteeren en tot zondebok te maken. De Oostenrijksch-Hongaarsche minis ter van marine heeft Zaterdag in een der Delegaties meegedeeld, dat zoowel de Oostenrijksche regeering als de Hon- gaarsche regeering machtiging heeft verleend om drie nieuwe „dreadnougt-s" te laten bouwen, die vóór 1915 moeten worden afgeleverd. De totale kosten mogen 96 millioen gulden bedragen. Onlangs werd te Petersburg diefstal gepleegd in het paleis van graaf Stro- ganof. De politie heeft thans den in breker gevonden, die een oud-afgevaar digde van de Rijksdoema blijkt te zijn. Toen hij niet herkozen werd, heeft hij zijn organisatorische en sprekers!alenteD benut om een heele bende boeven aan te werven en af te richten. Onder zijn leiding heeft deze bende reeds meer dan 20 groote inbraken met gunstig resul taat volbracht. B*laatiDel|ik Nieuws. Heusden, 20 Nov. De heer G. Kuijpers, brievenbesteller al hier, mocht Zaterdag j.l. zijn 30-jarig jubilé als postbeambte, onder veel blijken van belangstelling herdenken. We hopen den ijverigen en accuraten beambte nog vele jaren nuttig werkzaam te zien. Vrijdag werd met goed gevolg te water gelaten van de scheepswerf van de heeren De Haan en Oerlemans te Heusden, een Sambreschip lang 47 M., breed 5,03 M., hol 2,30 M., groot 346 ton, voor den heer J. Janssen te Smeermaes, België. Onmid dellijk daarna werden de kielen gelegd voor een Rijnschip en een Motorboot voor Hol- landsche rekening. Beneden-Langstraat. Met de naschaar op den akker is het treurig ge steld. Kwam er het vorig jaar van de herfst- knollen door de felle droogte weinig terecht, thans is het door de zware regens in Augus tus nog minder. Het loont inderdaad de moeite niet om dit zoo begeerde knolgroen te plukken en van knollen is zelfs in het geheel geen sprake. Met de spurrie is het wel wat beter uitgevallen. Beseffen. Zaterdag slaagden te Breda voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, de heeren L. W. Klerkx uit Besoijen en A. Spijkerman uit Waalwijk, beiden leerlingen der Rijksnormaallessen Waalwijk. Capelle. De kerksteeg, weg naar het Capelsche Veer, die door dei vloed geheel onder water stond, is eerst j.l. Maan dag voor het vervoer vrij gekomen. Toch zag men enkelen zich aan een nat pak wagen en met kar en paard door het water sjouwen. Door den enormen vangst van mollen in de laatste dagen alhier, is er op 't oogen blik schier geen diertje meer te bemachtigen en komt er in de polders bijna geen enkele mol meer voor; hoewel wij de verdiensten aan de vangers niet misgunnen, moeten wij het toch betreuren dat de landeigenaars het vangen van de zoo nuttige diertjes niet verbieden. Herpt. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat bij den landbouwer J. v. Gammeren alhier, een knolraap is gegroeid die ruim 10 kilogram weegt. Kaatsheuvel. Bij de Donderdag gehouden stemming voor de ^Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren Van Beurden, Van Dortmond en Van Nieuwslad. Alhier zijn een paar gevallen van diphteritus voorgekomen, waarvan een met doodelijken afloop. Moge deze zeer besmet telijke ziekte tot deze twee gevallen beperkt blijven. Met de winteravonden heeft ook weer de baldadigheid in ons dorp haar intrede gedaan. Bij J. v. B. zijn de steenen uit het vloertje gebroken, op een andere plaats zijn de ruiten ingegooid, terwijl aan de Kruis straat enkele boompjes afgeschild zijn. Daar de ongesteldheid van mej. D. Verhoeven, onderwijzeres aan de Christelijke school, langer duurt dan men aanvankelijk verwachtte, heeft het Bestuur mej. M. de RoonQuirijns te Loonschendijk tijdelijk belast met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. Maandag kreeg onze dorpsgenoot, de landbouwer J. van Esch van den Loonschen dijk, op de paardenmarkt te Gorinchem zoo'n hevige klap van een ros, dat men hem voor dood opnam; hij bekwam een zeer ernstige wonde aan zijn wang, zoodat hij' terstond onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Meeuwen. Naar wij vernemen is thans weder eene kist, bevattende 100 boek- deelen, de z.g. „Reizende bibliotheek" van wege de Maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen" door den heer Burghout alhier ontvangen, welke boeken tegen de geringe kosten van 1 cent per deel voor een ieder verkrijgbaar zijn. Wellicht een verblijdend nieuwe voor tal van lezers en lezeressen. Nederlieinert. Hoewel de handel in hooi buitengewoon traag is, werd Zater dag een scheepslading ingenomen met be stemming naar Den Haag. De prijs van het hooi, le kwaliteit, bedroeg f 14,peróOOk.g. Vrijdag j.l. is onder leiding van den heer C. Maris, het herhalingsonderwijs aan gevangen met 17 leerlingen, allen jongens. Jammer dat geen enkel meisje van dit zoo nuttig onderwijs profiteert. Raani§donk. Op de in café Floris gehouden aanbesteding werd de heerM.de Bruin alhier, aannemer van 50 H L. erwten f 7.85 en 7.25; 25 H.L. maïs f5.85 en en 15 H.L. boonen f 7.60. Da prijs van 't hooi is stijgende. Men besteedt hier reeds tot f 14. Raanistlonksveer. De paarden markt was verleden Zaterdag niet zeer leven dig. Slechts een 5-tal werd verkocht. Vele kooplui waren naar de markt te Puttershoek, die op denzelfden dag valt. Nr||lioeven-CappeI. Voor de Geref. Jongelingsvereeniging Pred. 12:1a alhier, zal in de maand Januari a.s., op nader te bepalen datum, optreden de Wel- Eerw. heer ds. J. E. Vonkenburg teZwijn- drecht, voorzitter van den Ned. Bond van jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. De Chr. Naaivereeniging „Dorcas" alhier, die bereids eenige weken haar werk zaamheden heeft hervat, verheugt zich in een flinken bloei. De lust tot medewerking aan dit heerlijke doel is voor verscheidene dames een prikkel geweest als lid toe te treden, te meer prijzenswaardig, wijl vele hulpbt hoefden er door gebaat zijn. Bij het fanfare-corps „Sirene" alhier, zijn als bestuursleden gekozen de heeren M. J. van der Waals en A. J. de Bruijn Az. Wffk. Zoowel hier als in de omliggende dorpen is thans nog overvloed van werk te vinden; een landbouwer heeft zelfs nu nog ongeveer 2 hont aardappels in den grond staan. Ook ontmoeten we dezer dagen een landbouwer uit een der naburige dorpen, welke voor t 2.50 per dag geen enkele ar beider kon krijgen om bieten te rooien. Het is dus voor den werkenden stand nog lang zoo'n slechten tijd niet. Zekere B. leverde dezer dagen een varken af dat in 6 maanden tijd 't kollossale gewicht vertegenwoordigde van 310 pond. Kerknieuws. Heusden. Donderdag 21 Nov. des avonds te 7^ ure zal ook in deze gemeente in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een samenkomst gehouden worden, bedoelende bestrijding der drinkgewoonten. Sprekers zijnds. J. H. C. van der Hoff te Drunen en ds. G. C. A. Ruijsch van Dugteren. Wie in deze zaak partij wenscht te kiezen ver- zuime niet deze vergadering bij te wonen. Het alcohol-kwaad grijpt zoo verwoestend om zich heen, dat ieder geoorloofd middel moet worden aangevat het tegen te gaan. Wie niet opzettelijk blind is kan overal de vreeselijke gevolgen der drinkgewoonten waarnemen. De vraag is nuWat moet er tegen gedaan worden Wat kan ieder in deze doen? Donderdag wordt op die vraag een antwoord gegeven. Allen zijn welkom, mannen zoowel als vrouwen. Vaders en moedersjongelingen en jongedochters roe pen wij op. Wij houden ons overtuigd, dat onze strijd de goedkeuring weg draagt van allen, die het welmeenen met ons volk. Zelfs de herbergiers wenschen ons succes toe: Hoor slechts De Nederlandschen Bond van Koffie huis Sociëteit-, Restauratie-houders en Slij- tersvereeniging, gevestigd te Amsterdam, heeft zich dezer dagen tot de Tweede Ka mer gewend met een adres waarin o. m. dit gezegd wordt: „Verreweg de meesten van deze vergun ninghouders zouden het toejuichen, indien het publiek in het geheel niet meer naar sterken drank vroeg. Zij zouden het in meer dan een opzicht aangenaam vinden, indien niet anders dan naar andere dan sterke dranken, eetwaren etc. de vraag was." Dat spreekt voor boekdoelen. Donderdagavond zullen wij dus ook hen mee helpen in den strijd tegen het gebruik van sterke dranken. Dat nu ieder, die ge legenheid heeft, opkome. Door stemgerechtigde manslidmaten zijn. gekozen tot notabel de heeren H. van Herwaarden en H. A. Verhoeven, die aan de beurt van aftreding waren en ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Zijnen de Gier, de heer dr. Oerlemans. 's Gravenioer. A.s. Woensdag avond halfzeven zal door ds. G. v. d. Zan den in de Gereformeerde kerk een dankuur voor het gewas worden gehouden. Waspik. Donderdagavond zal in de Consistoriekamer der Hervormde kerk eene verkiezing plaats hebben van 2 kerke- raadsleden; aan de beurt van aftreding zijn als ouderling de heer A. de Rooi en als diaken de heer J. A. Ruitenberg Pz. 's-Gravemoer, Bij de periodieke verkiezing van twee leden in het college van notabelen der Ned. Herv. Gem. zijn gekozen de heeren A. J. Venis en G. Ver hagen Jz. De Weleerwaarde heer ds. E. J. H. van Leeuwen, heeft aan zijne gemeente een prachtig orgel geschonken, met bestemming voor den dienst in de consistoriekamer. Meeuwen. Op Donderdagavond a.s. te 6 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, door ds. Klomp een dankstond voor het gewas worden gehouden. Sprang;. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. gem. zijn herkozen A. v. d. HoeveD en M. Ros en tot diaken G. Vos Mzn. (die deze herbenoeming hebben aan genomen), terwijl in de opengevallen vaca turen S. GeeDen en J. Nieuwenhuizen tot diaken zijn benoemd. J.L Donderdag was het juist 40-jaar geleden, dat de heer A. v. d. Hoeven ouderling bij de Ned. Herv. gem. alhier voor het eerst door het kiescollege tot ambtsdrager (diaken) werd gekozen opval lend is deze gebeurtenis, daar genoemde heer op denzelfden dag en datum weer werd herkozen. Vrijdagavond a.s. om 7,30 uur, hoopt ds. A. Pop, Ned. Herv. predikant in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier, in het belang van de te stichten school voor „Chr. volks onderwijs" op te treden. Met het oog op de opgerichte Gerefor meerde knapenvergadering, heeft de jonge lingsvereeniging op Geref. grondslag Timo- theus, haar tijd van vergaderen verzet, zoo dat deze ia bepaald, des Zondagsavond van 8 tot 10 uur. Sleeuwfjk. Woensdag as. des avonds ten half zeven uur, zal in de Geref. kerk een dankstond voor het gewas worden ge houden. binnenland. Uit Batavia wordt aan de Telegr. d.d. 18 dezer geseind: Er heeft een brand gewoed in de pakhuizen der Java Produce Trading Comp. De schade bedraagt vijf ton. Alles is verzekerd bij een Amsterdamsche brandwaarborgmaatschappij. Mr. M. baron Mackay beeft aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage mede gedeeld, dat bijzondere omstandigheden hem bewegen om ontslag te nemen als lid van den Raad. „Al ga ik biertoe vrijwillig over, schrijft de heer Mackay, zoo mag ik U toch niet verhelen dat ik met groot leedwezen eene betrekking neerleg, die mij allengs lief was geworden." Baron Mackay heeft ook zijn ontslag ingezonden als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarin hij voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage zitting had. Te Groningen heeft de 24-jarige schoenmakersknecht W. F. S., afkom stig uit Amsterdam, Maandagochtend Jantje van der H., die verkeering met hem had gehad, maar deze betrekking had afgebroken, met een schoenmakers mes in de borst en daarna zichzelf in de hartstreek gestoken. Beiden zijn naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van den dader is zorgwekkend, die van het meisje bevredigend. Op verzoek van het Haarlemsche parket heeft de Leidsche politie toe stemming geweigerd tot het begraven van een kind uit de gemeente Hillegom, dat overleden is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het patientje had eenigen tijd geleden in de school een klap van een onderwijzeres gekre gen, waarbij de punt van een griffel, die het kind in de hand had, in het oor was gedrongen. Dientengevolge is er hersenvliesontsteking ontstaan, waar aan het kind overleden is. De zaak is in onderzoek. De onderwijzeres staat bekend als een kalm en bezadigd meisje. In den nacht van Zaterdag op Zondig is de 19-jarige P., op de Vaart, door W. B. uit Zuidhorn met een mes levens gevaarlijk in den schouder gewond. De dader is gearresteerd. Te Gorinchem had onder groote be langstelling de stemming plaats voor 12 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk. De uitslag was, dat van de 12 aftredende orthodoxen 4 direct zijn gekozen, terwijl 6 orthodoxen met 10 modernen in herstemming komen. Mejuffrouw C. Barendrecht-Visser te Numansdorp, die dezer dagen 101 jaar was geworden, is Vrijdag overleden. Aan veldwachter Janssen, van Schin- nen en een drietal marechaussees is het gelukt, den beruchten kerkdief C., uit Schinnen, te arresteeren. C. werd reeds lang gezocht door rijks- en gemeentepolitie. Deze persoon wordt verdacht van den diefstal met braak in de pastorie te Voerendaal, alwaar f 1200 ontvreemd werd. Verder wordt hij verdacht van verschillende kerkdief stallen. Veldwachter Janssen vernam, dat er te Hegge, een gehucht nabij het station Schinnen gelegen, een persoon op een hooizolder lag te slapen en men vermoedde dat het C. was. De veld wachter ging dadelijk naar het station om hulp. In een binnenkomenden trein zaten twee marechaussees van de bri gade Hoensbroek en een van Nieuwen- hagen; zij gingen dadelijk mee om de zaak te onderzoeken. Op den hooizolder vond men een persoon, slapend, met een revolver in de vuist, en al spoedig merkte de po litie met C. te doen te hebben. C. werd gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. C. heeft reeds bekend, <lat hij den diefstal met braak gepleegd heeft bij den pastoor te Voerendaal, en ook de dader is van den kerkdiefstal te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2