Genezen. Prachtige nieuwe Winkel le 's Bosch Van den uitlag daarvan zal de verdere To,:,'ng van Rusland afbangen. Wij h'ebben, zei de diplomaat verder, niets tegen een intocht van de Bulgaren te Konstantinopel, doch het is nu nog te vroeg om daarover te spreken, daar de Tsjataldzja-positie het nog een tijd lang zal uithouden. Ik kan echter uit drukkelijk verzekeren, dat wij van de zijde van de Balkan Slaver geen mis verstand vreezen. De Bulgaren zijn over de plannen van Rusland volkomen in gelicht en wij kennen ook de hunne. Alles is vooraf besproken. Onder de -groote mogendheden bestaat het vaste besluit, zich niet in de aangelegenheden van de oorlogvoerenden te mengen. Zoo dra echter de oorlog geëindigd en de voorloopige vrede gesloten is, zal de kwestie van een conferentie actueel worden, waarover voortdurend tusschen de groote mogendheden onderhandeld wordt. Een telegram uit Uskub meldt, dat de Grieken na een kort gevecht te Mostoer een Turksche afdeeling, die uit Monastir gevlucht was, gestuit heeft en 1200 man gevangen gemaakt heeft. De Grieken vermeesterden 19 kanonnen. Uit Sofia wordt aan het „Berl. Tage- blatt" geseind: De onderhandelingen over den wapenstilstand zijn volgens een Maandag bij de regeering binnen gekomen telegram begonnen. Ofschoon over den loop van de onderhandelingen officieel niets bekend is gemaakt, gelooft men toch dat men tot een goede op lossing zal komen. Volgens een bericht uit Brussel werd Zondag de gravin van Vlaanderen, welke hevig door influenza was aangetast, door een beroerte getroffen. Zij is Dinsdag overleden. De gravin van Vlaanderen is de moeder .van den Koning der Belgen zij was een prinses van Hohenzollern, werd geboren te Berlijn in Nov. 1845, en huwde in April 1867 te Berlijn met Philips, graaf van Vlaanderen, den Broe der van wijlen Koning Leopold II. Te Bilbao is Zondag een paniek in een bioskoop ontstaan. Er zijn eenige kinderen, verscheidene vrouwen en oude mannen doodgedrukt. In het geheel zijn er bij de paniek 44 slachtoffers gemaakt, van wie 6 vrouwen zijn. De overigen zijn van 12 tot 16 jaar oud. In de St. Martin-mijn te Valgargués is Zondagochtend een vergiftiging door kool-monoxyde voorgekomen. Van de 25 man, die in de mijn werkten, zyn er 24 gedood. koopen te doen, doch deze weigerden. Langs den weg aan de „Spramgscbe Vaart" hadden zij zich een dag gestationeerd. Om zich te verwarmen en hun eten te kooken hadden zij een groot vuur ontstooken. Den geheelen dag lokte dit typische volk vele belang- lenden om zich heen. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat mej. Cath. Waijbóer alhier de vorige week diploma Stenographic be haalde. fl*laat§el(1k Nieuw». Heusden, 27 Nov. Vanaf a.s. 'Zaterdag zal de Chr. Volks bibliotheek alhier weder geopend zijn om iederen Zaterdagavond om 7 uur in de consistoriekamer der Geref. Kerk boeken te bekomen. Hedenavond zal de Heusdensche Harmonie eene uitvoering geven voor hare begunstigers met medewerking van den heer Jos. van Herwaarden, karakter-humo rist te Lith. De heer Van Herwaarden is reeds 20 maal bekroond. Een gezellige avond staat ons dus te wachten. Hee»been. In den tuin van de wed. Van Berkel alhier is geteeld een knol Xcreen raapknol) van bijzondere grootte, wegende 7 pond. Kaatsheuvel- Naar wij vernemen staat de heer Alph. Kemperman, onderwijzer aan de openbare school aan den Berkdijk, als no. 2 op de voordracht voor onderwijzer te Almelo. Twee controleurs der arbeidswet heb ben Donderdagavond van eenige schoenfa brikanten proces-verbaal opgepaaakt wegens overwefken van jongens en meisjes onder de zestien jaar. Meeuwen. Bij Kon. besl. is aan deze gemeente voor het jaar 1912 eene buitenge wone subsidie in de kosten van het lager onderwijs toegekend ten bedrage van f 250. Naar wij vernemen zal door de Chr- zangverveeniging alhier, op den 2en Kerstdag eene uitvoering worden gegeven. Den 22 November werd alhier ge opend de cursus in fruitteelt te geven door den heer Van Rosmalen, deskundige te Waalwijk. Aan dezen cursus wordt door 12 leerlingen deelgenomen. Nederhemert (N.-Z.) Onze vroe gere dorpsgenoot de heer P. v. Ooijen, onderwijzer te Eibergen, staat op de voor dracht voor hoofd der openbare school te Nieuwe-Tonge. Het afval van de beetwortelen, pulp genaamd, wordt hier veel aan het vee ge voederd. Verscheidene schepen, die bieten naar de fabriek -brengen, keeren met een lading pulp terug. Meer en meer begint men in te zien welk krachtig veevoeder de pulp is. Nog steeds wordt de jacht ter wille van de mode op den vriend van den land en tuinbouwer voortgezet en dagelijks wor den honderden mollen gevangenen gedood. Een 15-jarige jongen uit deze gemeente •wing er niet minder dan 50 en maakte het verlokkend weekgeld van f 15. (Z.-Z.) Hoewel de bietenoogst over 't algemeen tegenvalt, zijn er ook perceelen die een uitzondering maken. Op een stuk land, groot 21 hont, teelde men voor ruim f 1400 bieten. Dat is dus ongeveer f 70 per hont. Sprang. J.l. Zaterdagavond trok een troep zigeuners door deze gemeente. Bij tttkele winkeliers werd nog geprobeerd in- Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 23 November 1912. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent des nam. half acht uur de vergadering. Na goedkeuring der notulen en mede- deeling van enkele ingekomen stukken komt aan de orde 1. Vaststelling van het suppletoir kohier der hondenbelasting. Dit kohier wordt vast gesteld op f 13.75. 2. Goedkeuring der begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1913. Na voor lezing goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f2817:56*. 3. Verleening van gas-concessie aan de gemeente Loon op Zand, op de voorwaarden waarop die gemeente Sprang van gas weascht te voorzien. Met algemeens stemmen wordt die con cessie verleend. Loon op Zand krijgt het uitsluitend recht voor kunstverlichting gedurende 35 jaren. Loon op Zand levert gas aan de inwoners van Sprang onder dezelfde voorwaarden als voor de inwoners van Kaatsheuvel zijn vast gesteld. Ook de straatverlichting zal door middel van gas geschieden. Het buizennet en de inrichting der lantaarns komt voor rekening van Loon op Zand. Sprang moet garandeeren een gasverbruik door ingezete nen van 40.000 kub. meter per jaar. 4. Adres van den heer J. van der Meulen, verzoekende aanstelling als gemeente-arts op een vast salaris. Adressant wijst er op dat indien de finantieele draagkracht der gemeente niet toereikend is, daarvoor sub sidie bij het Rijk te verkrijgen is. Op voorstel van Burg. en Weths. wordt met algemeene stemmen besloten thans niet tot aanstelling van een gemeente-arts over te gaan, maar eerst een adres aan de Hoogere Regeering te richten om subsidie uit 's Rijks kas voor dat doel. Bij de rondvraag wijst het lid De Jong op de treurige straatverlichting en geeft in overweging, als het gas er is, de verlichting wat vroeger in het jaar te doen aanvangen en wat later te doen eindigen. De Voorzitter zegt dat nu alles wel in orde zal komen, waarna de vergadering gesloten wordt. goede paskamer afzonderlijk. Wij zijn overtuigd, dat door deze moderne in richting* waar niet alleen het hoogst elegante wat op het gebied van Heeren artikelen gebracht wordt, maar ook voor bescheiden beurzen eene prachtkeuze van artikelen in de nieuwste modellen en dessins aanwezig is, het 'succes van deze bloeiende zaak nog meer zal doen toenemen. Wij raden dan ook een ieder dit magazijn, gelegen op het beste en fraaist gedeelte der winkelstanden van 's Bosch, nabij het station, eens te be zichtigen vooral de dames, die vt»or het a.s. St. Nicolaasfeest, een modern en practisch artikel, als cadeau voor heeren wenschen te geven. In de 20 November j.l. gehouden Alge meene Vergadering der Handels- en Land bouwbank werd op voorstel der Directie met het oog op den steeds voortdurenden bloei en gestadigen vooruitgang der Ven nootschap besloten het Kapitaal der Ven nootschap te verhoogen met f 500,000. en alzoo te brengen op EEN MILLIOEN GULDEN. De Directie werd gemachtigd van dit nieuwe Kapitaal twee series elk groot f 100.000.f 200.000.uit te geven tegen den koers van 110 p.ct. Op deze aan- deelen moet evenals op de reeds uitgegeven 50 p.ct. worden gestort. Het avans dezer uitgifte wordt na aftrek der kosten gestort in het Reservefonds. Verder werd de Directie gemachtigd tot de uitgifte van 4 p.ct. Deposito Obligatiën aan Toonder met een opzeggingstermijn van zes maanden. Aan de aandeelhouders werd medegedeeld dat de Directie in overleg met Commis sarissen geslaagd is met den aankoop van een groot pand in de West wagenstraat te Gorinchem, welk pand reeds is afgebroken en op welk terrein nu een nieuw naar de eischen des tijds ingericht Kantoorgebouw zal worden opgetrokken. Kerknieuw». Np ra lig. Woensdagavond zal de ver kiezing voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier plaats vinden. Aan de beurt van aftreding is de heer A. v. d. Hoe ven, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. L. de Jong, zal moeten voorzien worden. Bij de Ger. Kerk zijn tot ouderling herkozen de heerenDalmaijer en Both en tot diakenF. de Jong en G. Blok, die hun herbenoeming hebben aangenomen. J.l. Vrijdagavond trad voor een tamelijk flink opgekomen publiek, in het Ned. Herv. Kerkgebouw op de weleerw. heer ds. A. Pop, om een rede uit te spreken in "het belang van het christelijk onderwijs. Spr. koos hiertoe als motto van zijn onder werp „De Christelijke School", waarbij zijneerw. de n.v. punten ontwikkelde en wel ten le ontvouwde spr. „De rede waar uit de - schoolstrijd is ontstaan" ten 2e gaf spr. een beknopt overzicht over „De ver schilpunten tusschen openbaar- en chr. onderwijs, ten 3e bepaalde spr. zijn gehoor bij „De menschelijke af- en de goddelijke goedkeuring", om eindelijk met een woord van toepassing te eindigen, waarbij zijn eerw. de beteekenis van Markus 10: 13 voor zijn gehoor ontvouwde. In een gloed volle peroratie, hierbij de ouders aan hun doopsbelofte herinnerend, besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede. 's Gravemoer- Ter voorziening eener vacature in het college van notabelen der Ned. Herv. Gem., ontstaan door het ontslag nemen van den heer M. J. de Jong, is gekozen de heer A. Blok Cz. Zuilichem. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Lunteren ds. D. Th. Keek alhier. Rezoofjen. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen K. van Heijst en J. A. van Zeist. Tot ouderling zijn herkozen M. Holster en A. v. d. Hammen. Bonenland. Onze nieuwe, hoekige, stuiverstukjes zullen, volgens het Hbl., niet eerder in omloop worden gebracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5 gulden-goudstakjes reeds gemunt wor den. De technische vóór-werkzaamheden voor beide nieuwe muntstukken zijn reeds geruimen tijd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. Naar de Utr. Crt. verneemt, zullen de nieuwe (gouden) vijfguldenstukken reeds voor St. Nicolaas in omloop worden gebracht. Zij zijn van hetzelfde model als de bekende gouden tientjes. Er wordt voor een bedrag van 5 mil- lioen gulden vaü geslagen. Zaterdagmiddag is* bij Kethel door het slingeren van een trein uit de rich ting Amsterdam de remmer J. v. d. P., uit de Hartmansstraat te Rotterdam, uit een goederenwagen gevallen. Hij geraakte onder de wielen van den trein en werd vermorseld. Rechtzaken. Kantongerecht Hcu§den. Uitspraak van Strafzaken op 21 en 22 November 1912. Pol. verordening van Dussen: A. v. d. P., J. M. v. d. O., P. J. v. O., C. H. v. d. O., L. de W., 0. W. v. d. B., allen te Dussen, J. M. te Meeuwen, J. M. te Waspik, W. C. v. d. O. te Waalwijk, ieder f 2 of 1 dag. Idem van Werkendam: W. W. te de Werken f 3 of 2 dagen; A. K., te Almkerk, f 2 of 1 d. Arbeidswet: A. G. v. G. te Dussen, f 5 of 3 dagen. Leerplichtwet: T. S. te de Werken, f 3 of 2 dagen. Jachtwet: A. v. d. W. te Woudrichem, f 8 of 8 dagen.' Visscherijwet: R. H. te Gorinchem, f 100 of 20 dagen. Motor- en rijwielwet: P. v. D., Raams- donksveer, f 40 of 10 dagen. Openb. dronkenschapJ. v. B., Dussen, D. V., Veen, ieder f 5 of 3 dagenA. v. T., Capelle, f 2 of 1 dag; W. W., de Werken, f 3 of 2 dagen. Rijwiel zonder licht: G. V., Veen, f5 of 8 dagen; H. T. te K., Gorinchem, f 3 of 2 dagen. Voertuig idem: G. P., de Werken, f3 of 2 dagen. Nachtrumoer verw.D. V.. zwervende, f 3 of 2 dagen. StraatschenderijC. K., Veen, vrij spraak. Vee op bezaaid landA. v. d. H., Genderen, f 5 of 3 dagen. Kippen idem: D. C. v. D., Veen, f5 of 3 dagen. Vee op weiland: P. M., Drunen, f2 of 1 dag. Art. 460 S. W.: B. W.,Giessen, f 10 of 2 weken tuchtschool; L T., idem, f 15 of 4 weken tuchtschool; J. D., idem, f 10 of 3 dagen. StraatschenderijA. de R., Giessen, verzet vervallen verkl. d.d. 8 Nov. 1912. De vrouw van den baas op den stoom- houtzaagmolen De Duif, B., aan den Noordendijk te Dordrecht, had Zater dagnamiddag voor een oogenblik hare tegenover den molen gelegen woning verlaten om haar man brood en koffie te brengen en eenige kinderen alleen thuis gelaten. Het oudste daarvan, de 7-jarige Lijntje, maakte daarvan gebruik om in een te vuur staanden pot met boonen te kijken, en kwam daarbij zoo dicht nabij de brandende kachel, dat hare kleeren vlam vatten. Toen de moeder in de woning terugkeerde, vond zij het meisje over het gansche lichaam verbrand op den grond liggen. Terstond bluschte zij de vlammen en werd de hulp ingeroepen van een geneesheer, die de onmiddellijke opneming van het meisje in h6t Kinderziekenhuis gelastte, waarheen het per rijtuig is overgebracht Zondagochtend 7 uur is de kleine daar aan de gevolgen van haar brandwonden overleden. Te Achterwehl, gemeente Wohl, is Maandagavond de 18-jarige Nico K., uit Didam, door de 60-jarige vrouw E. doodgeschoten. Den geheelen dag had men zich bij E. aan sterken drank te buiten gegaan, 's Avonds schijnt daar uit hooggaande ruzie te ziyi voortge komen, althans in het huis is alles ver nield, en ten slotte is op Kr. voor de deur een schot hagel gelost, dat hem in de linkerzijde trof. De dood trad on middellijk in. Kr. was kippeukoopman van beroep en stond ongunstig bekend. R. A., echtgenoote van den timmer man J. E., de vrouw, die het schot ge lost heeft, gaat zich doorloopend aan sterken drank te buiten. Na de daad te hebben gepleegd, heeft ze zich zelf bij de politie aangemeld. Ze bevindt zich in hechtenis. Aan een overweg te Oudenbosch is Maandagavond een vreemde landlooper door een trein overreden. Zijn beide beenen werden totaal versplinterd. De man is naar het gasthuis vervoerd. Een zekere B gepasporteerd Indisch militair heeft Zaterdagavond te Schie dam op zijn schoonzuster geschoten, toen deze een winkel verliet. De kogel ging haar dwars door den neus. B. richtte vervolgens den revolver op zichzelf, maar bracht zich slechts een onbeduidend schampschot aan het hoofd toe. Hij werd onmiddellijk gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. De vrouw werd op het politiebureau ver bonden. De dader heeft vroeger een tijdlang bij zijn zuster ingewoond; de liefde schijnt aan dezen aanslag niet vreemd te zijn. Marktberichten. fc.Vï-: fe:*:vï -v/ A&f/'jiiai Burgerlijke Door het geheel nieuw optrekken van het perceel HoogeSteenweg, hoek Visch straat, het welk door de Gemeente 's Hertogenbosch ter verbreeding der straat op dat zoo drukke gedeelte der stad was aangekocht, heeft de heer Eduard Schmeink, hofleverancier, wiens bekende Meeren-Modezttak reeds een tal van jaren met succes gevestigd was in de Vuchterstraat, zijne zaak over geplaatst naar Hooge Steenweg, alwaar een prachtig gebouw verrezen is, het welk niet alleen een sieraad voor de Gemeente is geworden, maar ook ge tuigd van den ondernemingsgeest van den heer Schmeink, wiens zaak gerekend mag worden onder de le Rang inrich tingen van 's Bosch. Vooral des avonds, wanneer het maga zijn in een zee van licht straalt, komen de twee groote uitstal-Vitrines, met haar schat van moderne heeren-mode- artikelen, ten volle tot haar recht en trekken de aandacht van stadgenoot en vreemdeling. Iets nieuws is, dat de verkoop van Heerenhoeden en Petten op de le étage ingericht is met eene Heusden, van 19 tot 26 Nov. Overleden: Antonius van Delft, 76 j. Adrianus P. G. H M. Malingré, 36 j., echtg. van J. M. van Pinxten. Werkendam, van 1522 Nov. Ondertrouwd: J. M. Korsman, 30j en P. van der Stelt, 20 j. Geboren: Jannigje,d. v. J. D. Schmidt en M. Kamsteeg. Overleden Teunis Gerardus de Haan, 32 j.; Woutrina Gijsberte van Laren, 7 m. Dewerken en Sleeuwijk, van 1522 Nov. Geboren: Teunis, z. v. H. van der Stelt en B. van Noorloos. Overleden: Aria Goverdina van der Schuit, 23 m.; Machiel Versteeg, 1 m. Ingekomen vanAlmkerk, A. G. voor den Dag en gezinEl burg, A. A. Jonker; Middelburg, A. Kamerlingh. Vertrokken naar: Werkendam, B. A. van den Heuvel en echtg.; Hardinxveld, J. van der Stelt. Meeuwen, van 115 Nov. Geboren Hendrika Adriana Heij- mansBarend van Herwijnen Cornelia Wilhelmina Adriana van Kuijk Bar- tholoméus Adrianus van Dijk. Vertrokken naarSliedrecht, M. K. de Graaf. Mevrouw S. Kaldenhoven, gebo ren van der Beek, van Basenstraat 29, -1 te 's Gravenhage, heeft ook de Pink Pillen gebruikt en is naturlijk van haar lijden verlost. Ik wanhoopte, schrijft zij, de krachten, de eetlust en het welzijn clat men ondervindt wanneer men goed gezond is, ooit te zullen weer vinden. "Sedert langen tijd was ik ver zwakt ten gevolge van bloedarmoede, en mijn verzwakking vermeerderde voordurend ondanks versterkende mid delen, krachtigen wijn en een uitge zocht voedsel. De geneesmiddelen die ik had gebruikt, hadden geen verbetering in mijn toestand gebracht. Ik ondervond een overmatige ver moeienis bij het doen van het lichtste werk en een korte loop of het bestij gen van een trap was voldoende om mij op te doen zijn. Men zeide mij Waarom beproeft gij de Pink Pillen niet?" Ik heb toen eenige doosjes Pink Pillen gekocht en de behande ling gevolgd. T oen ik het eerste doosje had opgebruikt, was ik reeds veel beter, en na eenige weken behandeling had ik al mijne krachten weergevon den en zag er weer goed uit, wat wel een aanwijzing was dat ik op nieuw een uitmuntende gezondheid had- Verkrijgbaar fl.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te 's Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. HANDELS- E> LMIMOTTBANK te Gorinchem met Bijkantoor te Dordrecht. W ERKEN BAH. De zetting der boter it deze v>eek op de markt 7 5 ctt,, in de winkelt dut 80 ets. per half kilo. Ei ren f 2 00 de 26 stuks. SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 77 ct per half kilo en die der eieren f 2 00 de 26 stuks. OOSTERHOÜT, 26 Nov Boter f 1,52 a 1.54 per Kg. Eieren f 0,32 en 0,34 de 4 stuks. BESOOIJEN26 Nov. De prijs der Boter was h den t 1.28 f 1.41 per Kilo. Aangevoerd 360 K.6. Eieren 7V2 Per 'luk GORINCHEM, 25 Nov. Op de veemarkt waren aan- ,evoerd 235 runderen, 4 nuchtere kalveren, 42 vette varkens 590 biggen0 schapen en lammeren De prijzen waren als volgt: zware kalf koeien f 220 280, kalfvaarzen f 140 a 180, guiste vaarzen f 90 a 140, melkkoeien f 200 a 260 twee-en-een-half jarige ossen f a anderhalf -jarige f a pinken f 80 «120 graskalveren f 50 90 nuchtere f 18 a 22, schapen f 00 a 00, lammeren f - a biggen f 7 16 per stuk. Vette varkens 28 a 30 cent per half kilo. m^ï%' Pink Pillen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2