voordoen. De algemeene indruk is min. der gunstig. Uit een samentelling blijkt, dat de Serviërs in dezen oorlog hebben buit gemaakt: 308 kanonnen, 213,000 ge weren van verschillend maaksel, maar waaronder er 100,000 modern zijn, vele millioenen geweerpatronen, 70 spoor- wegwaggons met verschillende munitie te Uskub en 40 te Prisjtina. De jongste Zuidwester storm heeft het lichtschip West-Hinder, dat voor de Belgische kust ligt, ten noordwesten van Oostende en aan den weg Vlissin- genQueenboro, doen zinken. Zaterdagochtend is er te Antwerpen een dradeloos telegram ontvangen van het Duitsche stoomschip Sydney, ko mende van Bremerhaven, meldende, dat het lichtschip West-Hinder niet meer op zijn plaats lag. Onmiddellijk heeft men toen uit Oostende bij een woedende zee een sleepboot uitgezonden om het lichtschip te zoeken. Maar er is geen spoor van gevonden. Toch koesterde men nog een zwakke hoop, dat de tien man, die zich aan boord der West- Hinder bevonden, zich hadden kunnen redden in de sloepen. Maar deze hoop vervloog toen de loods van het Engel- sehe stoomschip Derbent te Oostende binnenviel. Deze loods had de Derbent van Antwerpen naar zee geloodst; we gens den feilen storm kon hij niet naar Vlissingen terugkeeren en zoo moest hij de reis naar Engeland voortzetten. Van Dover is hij toen naar Oostende teruggekeerd en vertelde het volgende: Terwijl hij op de brug van de Derbent stond werd plotseling zijn aandacht ge trokken door brandende toortsen, waar mede aan boord der West-Hinder om hulp gevraagd werd. De loods stuurde de Derbent in de richting van het licht schip, maar de woeste zee belette hem heel dicht bij te komen. Plotseling zag de loods het kleine vuur vóór op het ichjschip verdwijnen, enkele seconden i arna verdween het groote. Hij merkte verder een schip op, dat een ander vaartuig op sleep had, een zeilschip of een lichter, dat kon hij niet zien. Met behulp van de Morse-lamp werd ver binding met het stoomschip verkregen, dat in aanvaring bleek geweest te zijn vnet het lichtschip. Het stoomschip had bij de botsing veel schade opgeloopen. Het lukte den loods van de Derbent niet den naam van het stoomschip te weten te komen en evenmin of het de Bemanning der West-Hinder aan boord had kunnen nemen. Even later, zoo vertelde de loods nog, ontstak het schip twee roode vuren, aldus te kennen ge vend, dat het niet langer naar het roer luisterde. Kort vóór dat het groote vuur der West-Hinder verdween, had de loods gezien, dat er van het achterschip van het lichtschip een vuurpeil afgestoken werd. Ongetwijfeld had een der onge lukkige opvarenden nog deze laatste poging gedaan om hulp te vragen. De bemanning der West-Hinder be stond uit vijf gehuwde en vijf onge huwde mannen. De kapitein van het schip, Van Huyse geheeten, en de ma trozen J. Blommaert, ongehuwd, en A Qhip, gehuwd, waren uit Vlissingen af komstig. Men brengt te Ostende het vergaan Van het lichtschip in verband met het losraken van den lichter „Minnie"(zie onder binnenland) en vermoedt dat de lichter het lichtschip heeft lek geslagen. I*laatse5|jk Nieuws. Heusden, 18 Dec. De wed. W. alhier, die er met kar en paard op uitgaat om haar koopwaar in de omstreken te slijten, keerde Zaterdagavond als naar gewoonte huiswaarts en vond den volgenden morgen het paard dood in den stal. Dit groot verlies zou, voor de overigens zoo oppassende vrouw, geheele stilstand in hare zaken ten gevolge hebben, waarom enkele personen zich als commissie hebben vereenigd om gelden bijeen te brengen, zoowel uit Heusden als uit den omtiek, om haar weder in het bezit van een paard te stellen. Deze pogingen worden aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. Het blijkt nu al weder dat goed gezinde personen gaarne medewerken om het veeltijds zoo moeilijk lot van weduwen te helpen verzachten. Werkendam. Het weldadigheids- soireé is voorbij en de armen en minder met aardsche goederen bedeelden kunnen bij vernieuwing hopen een goed kerstmaal te hebben, wat ze weder als van ouds aan het initiatief, de energie en groote liefde tot den naaste van mevrouw Verhoeff te danken hebben, die dan daarom ook, wijl er geen bijbedoelingen aan verbonden zijn, rekenen kan en mag op blij venden steun. Het program van den avond volgende, vermeenen we, dat de heer Bril van zijn vereeniging, die nog al vlottend van leden is, gemaakt heeft wat er van te maken is, en gelooven we, dat de zang beter tot haar recht zou komen, wanneer in de eerste plaats alle leden meer hun geluid in de zaal deden terecht komen en zij niet óp het tooneel, dat te klein is, maar daar vóór plaats had. Indien de directeur, die het beste weet hoe zijn vereeniging het meest effect zal maken, het niet met ons eens is, dan ga hij op den ingeslagen weg voort, maar wanneer geringe ruimte der zaal oorzaak is dat de vereeni ging op het tooneel moet, dan eische hij ruimte in de zaal. We gunnen der vereeni ging „Uitspanning door Inspanning" van harte haar lauwerkrans en hopen, dat ze er nog meerdere zal verdienen niet alleen, doch ook ontvangen, want gewaardeerd werk geeft lust en opgewektheid tot vernieuwde inspanning. Niet alle avonden, waarop muziek en zang werden gegeven, hebben we in deze gemeente bijgewoond en naar we later hoorden zonder veel te hebben gemist, doch heden, dat moet ons van 't hart, hebben de afwezigen on gelijk gehad, want een genot was het de nummers te hooren, die mevrouw Van Tien hovenKauwling uit Haarlem, ten beste gaf. De kracht en het klankvolle van haar stem deden niet vermoeden, dat ook zij aan de gevolgen van temperatuurswisseling was onderworpen, en met mejuffrouw A. Sig- mond, met haar zacht en lieflijk geluid, achten wij haar de meest vooraanstaanden van hen, die ons op dit gebied op kunst genot hebben onthaald. De bloemstukken, mevr. Van Tienhoven aangeboden, waren welverdiend. Den heer Charles Heijnen uit Den Haag, hebben we reeds meer gehoord en verheugd waren we hem weder in ons midden te hebben, zoodat we ons dan ook niet ver wonderden, dat ook hem een prachtig bou quet werd aangeboden. De tombola zonder nieten was direct uit verkocht en om toch ook wat te hebben, moesten we de loten van een ander over nemen. De prijzen voor den boonenpot kwamen wel in goede handen, doch anderen hadden ze beter kunnen gebruiken, zooals ge wel kunt nagaan, als ge weet, dat de eerste prijs heeft mevrouw Mijnlieff met 3210 en de tweede mijnheer Pieck, bi] loting met vrouw Van Vugt. Het juiste getal was 3209. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden drie groote partijen hooi op den polder Pannekoek, in den Biesbosch, een prooi der vlammen. Het hooi, dat daar van behoorde aan de hoeren de Waard en Boelhouwer, was niet, dat van H. Broeken van Oosterhout, wel geassureerd. Capelle. Maandagmorgen omstreeks 6 uur liep de bakkersknecht J. Br., door de duisternis misleid, in een zandkuil, die langs het Bergsche pad lag en vol water was geloopen. Met een nat pak en een be zeerd been kon hij zijn weg vervolgen. In den loop van 14 dagen zijn van het station alhier voor een koopman uit België 3 wagons vee verzonden. Andel. Aan de remmingswerken der schutsluis alhier werd de aldaar werkzame timmerman Fukkink uit Pouderoijen zoo danig door een uitglippende schoorpaal tegen zijn lip getroffen, dat geneeskundige hulp noodig bleek. s Ci rave moer. De Minister van Waterstaat heeft goedgunstig beschikt op een adres van het gemeentebestuur tot vestiging van een hulptelefoonkantoor in deze gemeente. De tijd zal dus niet verre meer zijn, dat we op dit gebied met de buitenwereld zullen verbonden zijn. Zij het tot bloei der gemeente. Sprang. De storm van j.l. Vrijdag nacht heeft hier nog eenige sporen achter gelaten. Op verschillende plaatsen zij n rieten daken stuk gewaaid, pannen afgeworpen en bij W. v. D. werd een raam totaal ver brijzeld. J.l. Donderdagavond schoof de vrouw van De J. van den zoldertrap. Na onmid dellijk geneeskundige hulp te hebben in geroepen, kon deze niet anders constateeren dan dat zij door een beroerte was getroffen. Haar toestand is bedenkelijk. Hesotfen. De Kerstfeestviering voor de kinderen van de Christelijke Bewaar school zal a.s. Woensdag 18 Dec. plaats heb ben in de Ned. Herv. Kerk, terwijl de Zondagsschool ,,'t Mosterdzaadje" het zal vieren op Donderdag 10 Dec. in 't zelfde gebouw. Aanvang 5 uur. Zaterdagmiddag had J. van Bavel, een uitstekend ruiter, het ongeluk van zijn paard te vallen. Met een gebroken been werd hij weer op 't paard getild en naar zijn woning vervoerd, waar dr. van Gils hem hulp verleende. lflerpt. Bij de wed. v. B. alhier, staat een rozen boom in vollen bloei. Wel een buitengewone zeldzaamheid. Nederhemert. In den hooihan- del begint weer eenig leven te komen. In het laatst der vorige week werden door commissionairs eenige partijtjes goed hooi gekocht tegen den prijs van f 13,25 tot f 14,de 500 k.g. Toen Maandag de 18-jarige G. van Heemskerk, met zijn fiets van zijn werk huiswaarts keerde, had hij bij den koren molen het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Per wagen naar Ammer- zoden vervoerd, werd de arm door dr. Ko ning gezet. (Zuidzijde.) Op de Doornwaard alhier, een uitgestrekt terrein voor de mollen- vangers, is de vorige week een vreemd soortige mol gevangen. Het dier was bijna spierwit. Zou men hier met een albino te doen hebben? Drongelen- Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur alhier, is herbenoemd de heer D. Vos. Naar wij vernemen zal alhier in de openbare school, op Zaterdag 21 dezer, des avonds 5,30 uur, vanwege de afdeeling „Drongelen en Omstreken" der V. P. N., door den heer J. Boshouwers te Gemonde, een lezing worden gehouden over de ziekten, huisvesting en voeding der hoenders. De toegang tot deze lezing is voor iedereen vrij en kosteloos. lleeuwen. Zaterdagavond j.l. gaf de fanfare „Kunst en Vriendschap" alhier, haar eerste winteruitvoering, voor een stamp volle zaal, in het café van den heer Smits. Het programma werd keurig afgewerkt, de voordrachten vooral vielen zeer goed in den smaak. Tegen het einde nam de heer Dam mers het woord, zijn dank brengende aan de muziekvereeniging voor den gezelligen avond, anderzijds het geachte publiek ook dankzeggende voor de getrouwe opkomst. Haamsdonk. Met genoegen kun nen wij constateeren, dat den laatsten tijd alhier verscheidene ingezetenen zich aan sluiten bij de Electrische Centrale. Wel een bewijs dat het El. licht hier uitstekend voldoet. Een met pulp geladen aak van schip per A. van Strien, is in de Donge gezonken. De opvarenden konden zich gelukkig redden. Wök. De eerste lading, ruim vijf duizend stuks teen, voor rekening der N. V. „de Vlijt" is reeds aan wal gekomen. Daar het sorteeren der verschillende houtsoorten veel werk vordert, is er hier weer volop werk te vinden, hetgeen in dezen tijd dan ook zeer goed te pas komt. Vrfjhoeven-Cappel. De uitvoe ring, die op a.s. Zaterdag in het café van A. Stam alhier gegeven zou worden door het fanfare gezelschap uit Loonopzand, zal, daar enkele leden van dat gezelschap ziek zijn, tot naderen datum worden uitgesteld. Doeveren. Door den landbouwer A. P. Boll, werd verleden week aan D. Hoevelaken te Wijk, een koe verkocht voor den kolossalen prijs van 375 gulden, bene vens nog twee anderen voor bijna denzelf den prijs. Wel een bewijs dat men ook hier de kunst van goed vee fokken wel verstaat. kaatsheuvel De Inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie bezocht Vrijdag de gemeente om het terrein voor de nieuwe M. U. L. O. school en de onde school te bezichtigen. Daar bij de aanbesteding van de 16 te bouwen arbeiderswoningen de laagste inschrijver eenige duizenden boven de ra ming stond, is het werk tot nog toe niet gegund. Aalburg. Zeer veel wielrijders heb ben reeds, de een meer de ander minder, op onaangename wijze kennis gemaakt met een gat aan den kant van den dijk, hetgeen in den avond slechts dan word opgemerkt, wanneer het te laat is. Deze gevaarlijke plaats is ontstaan nabij de kerk. Moge het dagelijks bestuur zoo vriendelijk zijn hierin te voorzien, dan zal zij voorzeker van het wielrijdend publiek veel dank ontvangen. Waspik. Door B. en W. dezer ge meente is publiek aanbesteed het innen der havenrechten in de Kertvaartsche en Vrouwkensvaartsehe haven alhier. De inning werd gegund aan: C. Boezer, voor de Vrouwkensvaartsehe haven, tegen 2 pet. der opbrengst en aan C. Roovers, voor de Kertvaartsche haven, tegen 11 pet. De hooihandel is op het oogenblik zeer levendig. In de hooiperserij alhier wordt dag en nacht gewerkt, zoodat enorme kwan- tums worden afgeleverd. De prijzen zijn f 14,— f 14,50 per 500 k.g. De op Zondag alhier gehouden bonds wedstrijd tusschen de voetbalclubs „Bra- bantia" alhier en „Alexander I" uit Til burg, eindigde in het voordeel van eerst genoemde club, met 20. Hiermede is onze voetbal vereeniging voor dit jaar wederom kampioen in de Bra- bantsche voetbalbond 2e klasse C. In de gehouden vergadering van het tooneel- en operettengezelschap „Entre Nous" alhier, is besloten een tweede winteruit voering te geven op Zondag 26 Jan. 1913. Opgevoerd zullen worden de blijspelen „Kolonel Pourpot" en „Het Huwelijkskan toor van Janus Lijmgraag". Er wacht ons dus weer een genoeglijke avond. Openbare vergadering van den raad van Capelle op Zaterdag 14 Dec. Tegenwoordig alle leden, behalve de hee- ren A. L. Sneep en A. van der Hoeven, eerstgenoemde met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben verleend aan de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1913. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna legt de voorzitter der vergadering over een adres van de Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, verzoekende in bestekken van aanbestedingen de bepaling op te nemen, dat het verboden is op die werken alcohol houdende dranken te gebruiken. Nadat de voorzitter heeft opgemerkt, dat het, werd er aan 't verzoek voldaan, ook ver boden zou zijn bier op het werk te gebrui ken, hetgeen naar het oordeel van den voorzitter te ver zou gaan, wordt gemeld adres aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens zegt de voorzitter dat de heer F. Mabelis eervol ontslag verzoekt met ingang van 1 Maart 1913 als onder wijzer aan de school in de kom wegens zijn vertrek naar Ned.-Indië. Het gevraagde wordt met algemeene stem men verleend. Nog worden onveranderd vastgesteld de voorwaarden voor de openbare verpachting van het kaai- en havengeld over 1913. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt voorts besloten eenige posten der gemeente-begrooting voor 1912 af- en over te schrijven. Ten slotte worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor alle verkiezingen in 1913 te houden. Daar niets meer in openbare vergadering te behandelen is, wordt overgegaan in ge heime zitting ter behandeling van het ko hier van den hoofdelij ken omslag, dienst 1912. kcrkiih'uws. Heusden. Tot kerkvoogd der Herv. kerk is door het college van notabelen be noemd de heer G. Vos Jr., aftredend lid. Door notabelen is tevens benoemd tot voorzitter van genoemd college de heer P. L. Honcoop en zulks ter voorziening in de vacature van voorzitter, ontstaan door het vertrekken van den heer Zijnen de Gier. Werkendam. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd, de heer F. Kramer C.Dz., in plaats van den heer K. de Boom, die als zoodanig heeft bedankt en als diaken, de heer P. Holster, in de plaats van den heer Johs. Schaddelee, die eveneens als zoodanig zijn ontslag had ge nomen. Sprang;' A.s. Zaterdagavond zal het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, in vergadering bijeen komen, teneinde over te gaan tot verkiezing van één kerkvoogd, in de vacature ontstaan door het overlijden van wijlen de heer P. Br. v. Santen. INGEZONDEN. Hooggeachte Redactie! Vergun mij naar aanleiding van Uw onderschrift, geplaatst onder het ingezonden stukje van het Dorcas-bestuur in Uw blad van 7 Dec. 1.1. het volgende mede te deel en. Bovengenoemd bestuur heeft terstond na kennisname van de klacht over ongepaste luidruchtigheid bij het thuisbezorgen van de kleeden door „Dorcas" vervaardigd bij alle 40 gezinnen die op St. Nicolaas-avond bedacht werden een onderzoek ingesteld naar het gedrag der rondbrengsters van de goederen, 't Resultaat daarvan is dat slechts drie personen eenige ongunstige opmerking dienaangaande hadden te maken. Dus dat valt nog al mee. Het bestuur met U van oordeel dat ook deze liefdadigheid in stilte moet betracht worden, hoopt er een volgend maal voor te waken, dat oorzaak dezer klachten, hoe gering dan ook, niet meer voorkomen. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, HET BESTUUR VAN „DORCAS." dagenJ. B., Herpt, f 5 of 3 dagen. IJkwet: H. de W., Heusden, K. V., Wijk, ieder f 2 of 1 dag met verbeurd verkl. van gewichten. Art. 461 S. W.M. T., Veen, f 1 of 1 d. Prov. wegenregl.J. v. d. B., Nieuw- kuijk, f 0.50 of 1 d. Rijkswegenregl.W. L., Kaatsheuvel, f 2 of 1 d. Waterschapskeer „Noorderveld"C. H. B., Werkendam, f 3 of 2 d. VisscherijwetA. B., deWerken c.a., f 5 of 3 d. Voertuig zonder lichtP. V., Drunen, f 1 of 1 d.W. N., Almkerk, f 2 of ld.; M. B., Almkerk, f 3 of 2 d. Rijwiel zonder lichtA. v. d. P., Dus- sen, A. C., Oudheusden, M. D., deWer ken, W. v. ASleeuwijk, ieder f 3 of 2 dagen; A. B., Woudrichem en L. V., Werkendam, elk f 2 of 1 d. Openbare dronkenschapH. A. v. S., Herpt, R. T., en J. T., Almkerk, G. S., Woudrichem, ieder f 3 of 2 d.J. Z., Werkendam, f 5 of 3 d. Straatschenderij: C. H., Heusden, f5 of 3 dagen. Binnenland. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafzaken 16 Dec. 1912. Overtreding Leerplichtwet: T. P. v. R., Wijk, f 2 of 1 dag; B. v. B., deWerken c.a., f 3 of 2 dagen. Stierenreglement: H. C. S., Genderen, vrijspraak; E. C. D., Aalburg, f 8 of2 Naar De Tijd verneemt, zal zeer spoedig worden ingediend een wetsvoorstel tot vereenvoudiging in de vormvereischten van het huwelijk en tot betere door voering van de Zondagsrust ten bureele van den burgerlijken stand. De politie heeft een 21-jarigen hulp telegrafist van de rijkstelegraaf te Am sterdam aangehouden, die verdacht wordt zich op een door hem valschelijk opgemaakten telegrafischen postwissel een bedrag van ruim f 100 te hebben doen uitbetalen aan het post- en tele graafkantoor van een gemeente in het Gooi. Het jongmensch had een valschen wissel van het telegraafkantoor te Am sterdam naar die gemeente weten te seinen en het doen voorkomen, alsof de wissel uit een stad in Duitschland kwam. Zijn voorzorgsmaatregelen waren zoo goed genomen, dat men er absoluut geen bezwaar tegen maakte, hem het bedrag uit te betalen. De zaak kwam uit, doordat in bedoelde Duitsche stad geen storting voor den wissel bleek te hebben plaats gehad. Dit gaf aanleiding tot een onderzoek, dat tot de aanhou ding van den hulptelegrafist leidde. De zeelichter „Minnie", welke Zater dag van Vlissingen vertrok naar Brazilië, gesleept door het Duitsche stoomschip „Ectocanna", is waarschijnlijk vergaan. Het stoomschip is namelijk op de reede teruggekeerd en weet niets van den lichter af, welke dus vermoedelijk in den storm is gebleven. Er bevonden zich 5 personen aan boord, waaronder 2 uit Vlissingen. Bij West-Schouwen is een FraDsche schoener, de „Marianne" gestrand. De bemanning werd door de reddingboot gered, doch het schip is verloren. Sedert eenige dagen wordt te Winters wijk zekere V., winkelaar en schoen maker, vermist, die Maandag van de vorige week op reis was gegaan, naar Apeldoorn en Rotterdam, doch sedert dien tijd niets meer van zich heeft laten hooren. Ook de schoenmaker S., uit Winters wijk, was Zaterdag zoek, zonder dat men eenige zekerheid had aangaande de plaats waarheen hij zich begeven had. Een derde persoon, uit dezelfde plaats, de machinist B., die Vrijdag van huis was gegaan zonder terug te keeren, is Zondag dood in een bosch terugge vonden. Te Tilburg zijn de tapijtfabrikanten P. en F. gearresteerd, onder verdenking door middel van valsche wissels op lichting op groote schaal te hebben ge pleegd. Een familie uit België zou hier door een aanzienlijk vermogen hebben verloren. Volgens een later bericht zijn zij, na onderzoek, aan de Bredasche justitie overgeleverd. Zij worden verdacht den heer Patte te Brussel een bedrag van 300,000 francs afhandig te hebben ge maakt, waarvan ongeveer de helft door middel van valsche wissels. De tapijtfabriek werkte Zaterdag nog, doch een faillissement werd spoedig verwacht. Ongeveer 60 arbeiders zullen er ook het slachtoffer van worden. Hun werd Zaterdag geen arbeidsloon uitbe taald. Behalve eenige Tilburgsche firma's, zijn eenige groote garenfabrikanten uit Frankrijk met belangrijke bedragen in deze finantieele catastrophe betrokken. De eene dader is een Belg, de andere is Nederlander, doch te Brussel woon achtig. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Er is een zeer grootsch opgezet plan van ontginning van woesten grond in Westerwolde (Gron.) in bewerking. Een berekening van de kosten voor een rationeele ontginning is opgemaakt. Er zal een kapitaal van ongeveer een millioen noodig zijn om het plan in zijn geheel tot uitvoering te brengen. Naar men mededeelt, zullen de kosten van kanaaliseering, bruggen en huizen-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2