officieren, die tot de beste families in het land behooren. Het getal gewonden en zieken is groot en de economische gevolgen zijn voor het land zeer ernstig, daar een hongers nood dreigt. De algemeene stemming is echter nog bedenkelijker geworden, doordat het hoofddoel van den heelen oorlog, de val van Skoetari, niet is be reikt en omdat de vooruitzichten deze stad bij het sluiten van den vrede te krijgen, thans zeer gering zijn, daar Skoetari waarschijnlijk bij Albanië zal komen. Koning Nikolaas heeft met het oog op deze stemming op het laatste oogen- blik het commando voor Skoetari op zich genomen om den val van deze stad aau zijn naam te verbinden en daarmede de positie van de dynastie te verbeteren. Dit is hem echter niet gelukt. De po sitie van Skoetari schijnt verrassend goed te zijn. Bewegingen tegen de dy nastie zijn reeds vroeger voorgekomen en hebben de gevangenzetting van ver scheidene hooggeplaatste personen ten gevolge gehad. Koning Nicolaas heeft in den laatsten tijd verscheidene samen zweerders gratie verleend en hoopte daarmede de strooming tegen de dynastie te verzwakken, maar een definitieve mislukking van het beleg van Skoetari zou de dynastie zeer schokken, vooral omdat de overwinningen van de Serviërs reeds thans de kwestie van de toekom stige leiding van de Serviërs op den Balkan ten gunste van het huis Kara- georgewits beslist hebben. Koning Niko laas ziet het ernstige van den toestand zeer goed in en heeft zich daarom tot zijn bondgenooten gewend met het drin gende verzoek alles te doen om Mon tenegro het bezit van Skoetari te ver zekeren. De Grieken hebben den I9den dezer de versterkte pas van Tsjagoni, alsmede de moeielijke doorgangen van Morava Dagh geforceerd. Zij joegen den vijand op de vluGht, in zuidelijke richting. Een Grieksche kruiser heeft de over gave van het garnizoen van Tsesjme (Klein-Azië, tegenover Chios) verkregen. Negentien zeilschepen werden uitge leverd. Het Berliner Tageblatt bevat een uitvoerig ongeteekend artikel, waarin een kanaal van den Rijn naar de Noord zee warm aangeprezen wordt. In dat artikel moet de nijverheid in Rijnland en .Westfalen het ontgelden, omdat zij niet voor dit plan is, naar het heet, om haar nauwe betrekkingen met Nederland en zelfs de minister van koophandel krijgt het een en ander over zijn houding te hooren. Wat Nederland betreft, dat hoefde niet met al te scheele oogen ernaar te kijken, als het Duitsche rijk zelf een weg van den Rijn naar de zee zou krijgen, omdat dit land, dat steeds in de ongegronde vrees leeft van ingelijfd te worden, zich zou kunnen geruststel len, als Duitschland geen behoefte meer had aan een Duitsche uitmonding van den Rijn. Het eenige merkwaardige aan dit hoogst onbeduidende artikel is, dat het in het Berliner Tageblatt staat. De liberale bladen hebben totdusver steeds ze - goed begrepen, dat het plan vol komen onuitvoerbaar was en geestdrift ervoor heeft totnutoe alleen in agra rische kringen geheerscht. Het is dus zeer zonderling, dat het Berliner Tage blatt dit artikel en nog wel een artikel van deze hoedanigheid opgenomen heeft. Te Teheran heeft een broodoproer plaats gehad. Een bende vrouwen heeft bij de bakkers en in andere winkels alles kort en klein geslagen. Men meldt uit St. Petersburg een huwelijk tusschen een weduwnaar van 40 jaar met een vrouw van over de 81. De familie van deze bejaarde bruid heeft zich bij de politie beklaagd, dat zij ge roofd was. Volgens een bericht uit Odessa heb ben in de kuststreek achtereenvolgens verscheiden aardschokken plaats gehad, die zich over 3 werst uitstrekten. De kustlijn is gewijzigd. De bodem van de zee is opgerezen. Daardoor ontstond een springvloed. Meer dan 20 huizen in de buurt van Otrade zijn beschadigd. Er kwamen scheuren van 150 meter in de aardkorst. De schade is niet te beschrij ven. Alleen het verlies aan grond, die verwoest is, bedraagt verscheiden mil joenen. Telegrammen uit Petersburg melden, dat er een zeer gevaarlijke verscherping in de betrekkingen tusschen China en Rusland is gekomen. Politieke kringen verklaren het plotselinge bijdraaien, van Rusland in de kwestie van de Servische haven aan de Adriatische Zee uit die spanning en vreezen, dat het binnen kort tot een botsing tusschen Rusland en China zal komen. Uit St. Petersburg wordt aan de Lo- kal Anzeiger geseind Hier komen on ophoudelijk alarmeerende berichten aan in het departement van buitenlandsche zaken, in het ministerie van oorlog en financiën uit het gebied van den Chi- ueeschen Oost-Spoorweg en wel over een agitatie tot oproer. Men verwacht daar iederen dag bloedige botsingen. De minister van oorlog heeft den com mandant in het Trans-Amoergebied de noodige instructies gegeven. Twaalf Russische, Duitsche en Engelsche ex port-firma's hebben telegrafisch het be stuur van den Oost-Spoorweg om ver sterking van de militaire bescherming gevraagd. De Russische groothandelaar Popof heeft een plaats in Mongoolsch gebied geheel uitgeplunderd. De Chi- neesche regeering ondersteunt, naar men vermoedt, de toenemende vijande lijkheden tegen de Russen. Uit St. Petersburg wordt aan de Na- tional-Zeitung geseindUit volkomen vertrouwbare bron verluidt, dat de kroonprins aan nierentuberculose lijdt. Prof. Israels, die aan het ziekbed ge roepen was, heeft geweigerd hem te opereeren. De gewezen president Castro heeft zich te Havre naar New-York ingescheept. De aviateur Kearney en zijn passagier Laurence, zijn Zaterdag 14 dezer van Los Angelos vertrokken, ten einde over zee naar San Francisco te vliegen, maar zij kwamen daar niet aan. Men heeft thans hun lijken in de nabijheid van Rondono, in zee drijvende terug ge vonden. Plaatsel(|k .lleuw». Heusden. 24 Dec. Naar wij vernemen is door heeren Ged. Staten de ontvangst bericht van de onlang3 door den raad dezer gemeente vastgestelde verordening tot wijziging en aanvulling der algemeene politie-verordening dezer gemeente, waartegen bij gemeld college aan vankelijk bezwaren waren gerezen. Zoodra de verordening is afgekondigd, hetgeen dezer dagen zal geschieden, zal het mitsdien verboden zijn a. met eenig ander vervoermiddel dan kinderwagens en rijwielen hieronder niet begrepen motorrijwielen het klin kerpad langs de straat te berijden alsmede om paarden of vee daarover te leiden of te drijven. De bestuurders vau rijwielen zijn verplicht voor voetgangers naar de straatzijde uit te wijken. b. de Engstraat en de Gasthuisstraat te berijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Het werk in den Baardwij kschen overlaat, waarvan onlangs de aanbesteding plaats had en minste inschrijver was de heer W. Noordland te Dordrecht voor f883, is door het Min. van Waterstaat gegund aan den daaropvolgenden inschrijver de heer A. J. Boeren te Heusden voor f 897. Werkendam. In de Vrijdag 1.1. gehouden vergadering van de leden het „Oude Liedenfonds" alhier, bleek, dat over het afgeloopen jaar waren uitgereikt: 158 H.L. steenkolen, 36$ H.L. aardap pelen, voor f 25,88$ aan kleederen enz., en aan geld f 68,Tot bestuurslid werd met alg. st. herkozen de heer A. Sigmond. Dit fonds verdient den steun van alle Hervormden, waarvan men zich steeds op de ledenvergadering kan overtuigen. Al het ingekomene wordt uitgedeeld, behalve wat uitdrukkelijk als spaargeld boven het ge wone wordt gegeven. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. A. Koonings, is benoemd tot chemiker aan de suikerfabriek „Winongan" Pas- seroean in N.-O. Indië. De ringvergadering van den verbonds- ring „Heusden en Altena" zal gehouden worden op Donderdag 26 Dec. des nam. ten 2 uur, in de Oude School. Het programma luidt als volgt 1. Opening door den Voorzitter, (ds. ten Bokkel Huinink); 2. Bijbelbespreking Joh. 1:1943; 3. Gedane voorstellen; 4. Voor dracht Kerkwijk; 5. Beantwoording van vragen; 6. Opstel Woudrichem; 7. Wed strijd in het voordragen; 8. Verkiezing be stuursleden; 9. Sluiting. De toegang is vrij. Aii(lel. Vrijdag overkwam de vracht rijder G. Krielaard in Gorinchem een ernstig ongeluk. Terwijl hij behulpzaam was zijn wagen op de boot te duwen kwam hij te vallen en wel onder den wagen. De direct te hulp geroepen geneesheer, dr. Biegel, constateerde dat het linkerbeen gebroken en het rechter deerljgk gekneusd was. Per brancard werd ,de ongelukkige, die thuis een groot gezin heeft, naar het gasthuis vervoerd. Naar we vernemen is zijn toestand naar omstandigheden redelijk wel. In de plaats van den heer F. van Hou welingen is tot diaken benoemd de heer Adr. Naaijen, doch deze heeft die be noeming niet aangenomen. Bezoofien. De Chr. zangvereeni- ging „Halelujah" is voornemens op 1ste Kerstdag 's avonds 5$ uur in de Ned. Herv. kerk hare eerste winteruitvoering te geven. Bussen. In de raadsvergadering van 21 dezer 1.1. zijn herbenoemd de heer Ant. van Krimpen, tot lid van het algemeen burgelijk armbestuur, de heeren J. J. H. Snijders, F. H. v. d. Pluijm en Ant. Krimpen tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Zaterdagnamiddag 21 dezer 11. gleed de vrouw van F. Wijnen alhier, op een pad in haar tuin langs het riviertje de Dusse uit en viel in 't water. Haar dochter die juist water kwam halen hoorde het hulpgeroep, snelde er naar toe en sprong erbij, maar bemerkende dat haar krachten niet genoeg waren, riep zij hulp, waarop de man kwam toegeloopen en ook in 't water sprongmet vereenigde kracht wist men haar spoedig op het droge te krijgen, doch een hall uur ging voorbij eer ze tot haar zelve was. Gameren. Het muziekgezelschap Princes Juliana" direkteur de heer J. Wierts uit 's-Bosch, is voornemens een con cert te geven op 2e Kerstdag, aanvangende des namiddags te 2 ure. Een en ander zal plaats hebben in 't repetitielokaal in de openbare school. In de raadsvergadering van 21 dezer, is besloten om de nieuwjaarscollecte, welke door de geheele gemeente gewoonlijk plaats had, niet meer op dezelfde wijze te doen, maar af te schaffen. Nu zou men maar van enkele notabele ingezetenen giften bijeen zien te krijgen, om daar, waar bepaald hulp noodig is, geldelijke steun te verleenen. Geucleren. De Chr. zangvereeni- ging „DeLofstem" hoopt den eersten Kerst dag, 's avonds 6 uur in de Chr. School eene repetitieavond te houden met voor drachten, welke voor belangstellenden toe gankelijk is. 's-Graveinoer. In hunne zitting van 19 dezer, hebben de Provinciale Staten van Noord-Brabant een nieuw bijzonder reglement voor het waterschap „Polder van 's-Gravemoer" vastgesteld, in hoofdzaak noodig geworden om eene betere verhouding te brengen tusschen de lasten van binnen en buitenpolders. lAaatsheuivel Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer Carel, onder wijzer aan de Chr. school te Loonschendijk, zijn benoeming tot onderwijzer aan het instituut „Oranje Nassau" te Haarlem aan genomen. Deze week zal de Weledel Zeergel heer dr. De Both, arts alhier, in de openbare school te Kiiatsheuvel, wederom een cursus „Eerste hulp bij ongelukken" beginnen. Twee personen kunnen van elke fabriek of werkplaats deelnemen. Donderdagavond is in „Euphonia" een vergadering gehouden, waartoe alle schoenfabrikanten van Kaatsheuvel waren uitgenood:gd, om het besluit tot gezamelijke deelname aan de tentoonstelling te Tilburg in 1913 te bespreken. Door de slechte op komst kwam men niet tot het gewenschte resultaat. Zekere P. R. uit Loon-op-Zand, die op de schoenfabriek van den heer Sch. een partijtje laarzen gestolen had, is door de marechaussées geboeid naar de kazerne al hier overgebracht. Meeuwen. Door het college van zetters alhier, is uit hun midden tot schatter der huurwaarde voor de personeels belasting voor het dienstjaar 1913 aangewezen de heer K. de Joode. Naar wij vernemen worden pogingen in het werk gesteld ter oprichting eener afdeeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De zetel dezer afdeeling zal alsdan in Meeuwen worden gevestigd. De bietencampagne is alhier afgeloopen. Met de weegbrug die dit jaar alhier voor het eerst in gebruik werd genomen, werden gewogen 1.677.457 K.G., terwijl ongeveer 200.000 K.G. op andere wijze werden afge wogen. Naar wij vernemen heeft de weeg brug goed voldaan. Ra a ill sd O n kMet genoegen deelen wij mede, dat de heer J. Willemse Wzn. alhier, is benoemd tot directeur der zuivel fabriek te Ulvenhout bij Breda. De levering van het armenbrood voor het dorp is aangenomen door den heer H. v. Amelsfoort alhier. Dezer dagen stierf van den landbouwer H. Boon3 een beste koe. Zij werd voor de consumptie afgekeurd. Nprang. Zaterdagavond 4 Januari zal in openbare vergadering voor de afd. Patrimonium alhier optreden mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage. Waalwijk. Het Kerstfeest voorde kinderen van de Zondagschool der Ned. Herv. kerk zal plaats hebben in de kerk op 2de Kerstdag 's avonds 6$ unr. het teneinde spoedend jaar van hen mocht ondervinden. Heusden. In de Herv. Kerk werd jl. Zondag bekend gemaakt, dat van eent weldadige Ingezetene was ontvangen voor de Diaconie eene gift van f 50, het Diaco- nessenhuis f 50 en voor de Bewaarschool f25. 's-Gravemoer. Bij de Ned. Herv Gem. zijn gekozen als ouderling de heer G. Verhagen Jz. en als diaken de heer J. dr Geus, zulks tengevolge der periodieke aftre ding der heeren H. Faro en P. van de Laar. Loon Op Zand. Daar de heeren M. Oerlemans en A. Spierings voor hun_ benoeming tot kerkeraadslid hebben be dankt, zijn door den kerkeraad benoemd de heeren C. Verhoeven en S. Bossers, respec tievelijk tot ouderling en diaken. Sprang. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier is Denoemd de heer H. Maijers. Woensdagavond (2e Kerstdag) zal in de Geref. kerk optreden ds. v. d. Zande van 's Gravemoer. Den dienst vangt aan om balfzes. Capelle (Loonschendijk). In de Ned. Herv. Kerk zal 25 dezer des voorin. 9.30 leeskerk gehouden worden, terwijl des nam. 2 uur ds. Meischke van Raamsdonk zal voorgaan. Rczooijen. Eerste Kerstdag zal des morgens 10 uur ds. Dierkens en tweedy Kerstdag voorm. de heer Clewits, Evangs list uit Nederhemert in de Ned. Her\ kerk optreden, op beide dagen is des nam. geen dienst. Verslag der vergadering van den Gemeente raad te 's Gravemoer op Vrijdag 20 Dec. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter en secretaris de heer D. Smits, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen van 31 October jl. gelezen en on veranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten der gemeente- begrooting voor 1913 en van het 2e kohier van den hoofdelijken omslag. Ingekomen zijn voorts: een schrijven van den heer S. Blom, berichtende de aanne ming zijner herbenoeming als lid van het Algemeen Armbestuur; en een besluit van den Minister van Waterstaat tot vestiging van een hulptelefoonkantoor alhier, welke stukken voor kennisgeving worden aange nomen. Een schrijven van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, verzoekend om in de bestekken van aan bestedingen voor uit te voeren werken het gebruik van alcoholische dranken te ver bieden. wordt eveneens voor eenvoudige kennisgeving aangenomen, aangezien hier zoo zelden eene aanbesteding van gemeente werken voorkomtenkele leden merken ook op, dat het wel wat kras is om zelfs het gebruik van bier te verbieden. Een verzoekschrift 'van het Algemeen Armbestuur, strekkende tot verhooging der bezoldiging van het Bestuur, wordt op voor stel van B. en W. aangehouden tot de her ziening van het reglement op het beheer van het Armfonds. B. en W. vragen en verkrijgen machtiging a. tot verkoop van mest en kleib. tot ver pachting der graskanten langs de gemeente wegen c. tot uitdeeling van gemaakte goe deren bij de nuttige handwerken op de openbare school; en d. tot overschrijving van eenige posten met kleine bedragen uit den post van onvoorziene uitgaven der be grooting over 1912. De Voorzitter stelt aan de orde de be noeming van het stembureau voor 1913. Na eenige stemmingen hiervoor worden ge kozen de heeren Kielen, eerste lid, Verhagen, tweede lid en Bosman, derde lidals plaats vervangend derde lid wordt gekozen de heer Mouthaan, terwijl als verdere plaats vervangers worden aangewezen de heeren Beunis en Versteeg. Voorts is aan de orde de benoeming van leden in de commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn mej. J. J. Loeff en de heeren Post van der Burg en Nijënhuis. Naast de aftredenden bevelen B. en W. aan de heeren J. Pruisen, J. H. Habermehl en W. Kielen. Gekozen worden de heeren J. Pruisen met 6, H. H. Post van der Burg met 5 en A. Nijënhuis m9t 4 stemmen. Ingekomen zijn twee aanvragen tot on- derhandsche huur van het hooiland „De Geldelooze Pad". De aanvrage van A. van Dalen komt den leden zeer aannemelijk voor en na eenige discussie wordt eenparig goedgevonden hem het perceel te verhuren voor 6 jaren ad f 80 's jaars, ender bepa ling, dat het eens beweid zal worden en de huurder het tusschentijdsche slootwerk vbor zijne rekening nemen zal. Op voorstel van den heer Beunis zal het gemeentebe stuur ook zonder schadeloosstelling het recht behouden tot planten en rooien van boomen en tot tusschentijdschen verkoop van het perceel. Eene dergelijke aanvrage van J. Klaassen tot onderhandsche huur van het hooiland „Het Heilige Kruisland" wordt op voorstel van B. en W. afgewezen, als zijnde deze aanvrage niet zeer aannemelijk, terwijl het voorts in de bedoeling ligt op dit perceel eene proeve te nemen met den aanplant van teenen. Nadat in gesloten vergadering het derde kohier van hoofdelijken omslag is vastge steld en een paar reclame's tegen den hoof delijken omslag zijn behandeld, sluit de voorzitter in gevoelvolle woorden deze laatste zitting des jaars, de leden dankend voor *de aangename samenwerking, die hij in kerknieuws. Binnenland. In een pension aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Gravenhage heeft Vrij dagavond de heer O., na een woorden wisseling, drie maal op zijn in het pension wonende bejaarde moeder ge schoten. De oude dame werd drie maal getroffen en zeer ernstig verwond. De geneesheeren, die spoedig ter plaatse waren, achtten haar overbrenging naar het gemeente-ziekenhuis noodzakelijk; de dame is daar spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is de 38-jarige F. H. O., oud-kapitein van het Ned.-Ind. leger, in Den Haag woonachtig, Hij schijnt zenuwlijder te zijn en moet in zeer over spannen toestand gehandeld hebben. Er bestond reeds jaren tusschen hem en zijn moeder een vete. Zijn ongehuwde zuster is ooggetuige van zijn treurige daad geweest. Ook mevrouw O. was zenuwlijdster. In het pension had men nooit bemerkt, dat zij bezoeken ontving van haar zoon, wist men zelfs niet, dat zij een zoon ir. Nederland had. Vrijdagavond hoorde men plotseling op haar kamer schoten knallen en me vrouw luidkeels om hulp roepen De pensionhouder snelde toen naar boven de zoon kwam met de revolver in de hand uit de kamer en zeide: „Het is niet noodig, politie te halen. Ik zal me zelf wel aangeven." Hij verliet daarop het pension en liep in de richting van het politieposthuis aan 't Bezuidenhout, gevolgd door den pensionhouder. Toen deze op de Laan van Nieuw Oost-Indië een politie-agent zeg, wees hij dezen den dader aan, die zich gewillig liet arresteeren en wegvoeren. De werkman J. P. uit de Schoolstraat te Rotterdam, bracht Zaterdagavond eer bezoek bij zijn schoonmoeder in de Ho venierstraat. Tijdens dit bezoek kreeg hij twist met zijn schoonzuster, die daar na de vlucht nam en bij haar buurmar H. R een toevlucht zocht. Daar wild? J. P. haar volgen en toen H. R. hein den toegang weigerde, trok hij zijn knipmes en bracht dezen daarmede een steek in de hartstreek toe. De gewonde man is naar het ziekenhuis overgebracht- de dader is aangehouden, Het bebloede mes werd in zijn bezit gevonden. De Arnhemsche politie heeft den. schoenmaker V., uit Winterswijk, aan gehouden, die de vorige week, ver moedelijk in overspannen toestand, d echtelijke woning had verlaten en dert werd vermist. Hij is aan zijn fa milie overgegeven. j De Middelburgsche politie heeft zeke ren H., een Duitscher aangehouder,, die verdacht wordt van handel in vrou wen. Hij is in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. Te Oirschot zijn aldus meldt het Hsgez. Vrijdag twee verdachte per sonen aangehouden, die uit Veenhuizen ontvlucht bleken te zijn. Burgerlijke Stand. Waspik, van 15 tot 31 Nov. Geboren: Cornelis Antonie, z. v. A, de Jong en W. RoosenbrandElisa, d. v, J. de Rooij en C. Heijblom. Overleden: Adriana Cornelia Smits 3 w.Christiaan Cornelis Schapers, lj. Mathias Klerks, 82 j.; Lambertus van Erp, 56 j. Inhekomen van: Capelle, J Vos e- G. H. Rosenbrand;'s-Bosch, M. C. He man; Raamsdonk, J. G. v. d. Veldeyt Dongen, L. van Dongen. Vertrokken naar: Raamsdonk,H.R* ters, G. Goosen en P. J* Harts en gez» Noordwijk, D. WeyermansRotterdel J. H. Stravers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2