let Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Boraraelerwaafd. VAN LEEUWEN Co., C. BOUMAN, BIJVOEGSEL. sionnairs i Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. alle soorten GROENTEN IN BLIK: ALCOHOLVRIJE DRANKEN: ct land van alte^ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3220. Zaterdag 4 Januari, Vóór honderd jaar. SOEPB iV: VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913, Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Nu we in den aanstaanden November de bevrijding van Nederland uit de Fransche heerschappij hopen te her denken, hebben we gemeend, onzen lezers geen ondienst te doen met hen een blik te doen slaan in den toestand, waarin Heusden verkeerde in den z.g. Franschen tijd. We hebben nagegaan wat daaromtrent in archieven te vinden is en we hebben naar veel gezocht, dat we niet gevonden hebben. Toch hopen we dat wat we vonden u zal doen zien, hoezeer de bevolking in die dagen in groote vreeze verkeerde voor den ge weldenaar. Voor we daartoe overgaan, willen we enkele tijdstippen aangeven uit het tijd vak toen Nederland van zijn vorsten van Oranje verstoken was. De eerste beroering begon in het tijdvak van „de Keezen en Oranje klanten". De Patriotten (ook wel Keezen ge noemd) waren ontevreden over den stad houder, Prins Willem de Vijfde. Toen de nood tot op het hoogst geslegen was, werd de hulp ingeroepen van den Pruisi- schen Koning, die de broeder van de gemalin des stadhouders was en voor korten tijd werd de rust hersteld en klonk weer het „Oranje boven!" Dat had plaats in 1787. De rust was echter niet bestendig en toen het jaar 1794 ten einde liep waren de woorden „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" ook tot ons doorgedron gen en weldra kwamen de Franschen van alle zijden opdagen en in Januari 1795 was de Prins-Stadhouder genood zaakt met zijn gezin en gevolg in elf visscherspinken van uit Scheveningen te vluchten naar Engeland en de Bataaf- sche republiek werd uitgeroepen. Nu kwam Nederland in druk en een groot deel der koloniën werd door de Engelschen ingepalmd en de handel begon te kwijnen. In December 1799 keerde generaal Bonaparte uit Egypte terug. Hij liet te Versailles den Raad van Vijfhonderd omsingelen en verjagen en stelde het bestuur van Frankrijk in handen van drie Consuls, waarvan hij de eerste Con sul was. In Maart 1802 werd vrede met Enge land gesloten en in 1803 verklaarde Engeland opnieuw den oorlog aan Frankrijk, waarin ook de Bataafsche republiek werd medegesleept. Inmiddels had Napoleon Bonaparte zich tot Keizer weten te verheffen en zijn broeder Lodewijk Bonaparte tot Koning van Holland verheven. Koning Lodewijk meende het goed met Holland; doch kon het den Alleen- heerscher niet naar den zin maken, zoodat hij in 1810 gedwongen werd van de regeering afstand te doen en Neder land alsnu bij Frankrijk werd ingelijfd. In 1812 werd de groote oproep ge daan en werd een leger saamgesteld van 600,000 man dat de groote tocht naar Rusland zou ondernemen. Ook Neder land moest zijn contingent leveren en slechts een 1000 man keerde in lompen terug, waaronder slechts enkele Hol landers en op 19 December 1812 hield een slede voor de zijdeur der Tuileriën stil en keerde de Keizer als een geknakt man terug. Toch bleef Napoleon niet ontmoedigd neêrzitten, maar was terstond begonnen een nieuw leger sa&m te stellen. Overal, ook in ons land, werden nieuwe lich tingen opgeroepen en de jonge mannen die nog om de een of andere reden waren vrijgesteld geworden, moesten nu in het leger dienst nemen zelfs zij die vroeger een plaatsvervanger hadden gesteld. Uit de jongelieden van goeden huize liet Napoleon een eerewacht, een „garde d'honneur" samenstellen. Zij moesten zelf voor paard en uitrusting zorgen en mochten het als eene groote eer beschouwen, dat zij aldus den Keizer zouden dienen. Met dit leger van een half millioen soldaten trok hij in het voorjaar 1813 zijne vijanden Rusland, Pruisen en Oostenrijk tegemoet. De krijgskans keerde nu voor goed den geweldenaar den rug en op 16,17 en 18 October werd Napoleon bij Leipzig verslagen en werd het groote Keizerlijk leger vernietigd. De kozakken kwamen in Groningen en de Pruisen op andere plaatsen de grenzen over om de Franschen te ver drijven. Het volk liep overal te hoop, de douanenborden werden afgerukt en het „Oranje boven" klonk overal door de straten. Ook te Heusden redden de Franschen zich door een overhaaste vlucht en we hoorden destijds van een oud-Heusde- naar, nu al jaren ter ziele, dat de toen malige Monsieur Spiering, die alhier destijds schoolhoofd was, de kinderen 's morgens ten tien ure allen naar buiten riep en zeide: „Nu kunt ge zien hoe de Franschen door de Pruissen verjaagd worden. Als ge oud geworden zult zijn kunt ge dat nog vertellen en later door uwe kinderen en kindskinderen laten voortvertellen". Dat is thans bewaarheid. In overhaaste vlucht trokken de Franschen door de Putterstraat en de Pruissen waren reeds op den dijk bij Aalburg zichtbaar. De laatsten bleven de Franschen na zetten, die te Hedikhuizen zich tracht ten te reddeu door in bootjes denGel- derschen oever te bereiken. Velen ge lukten ditdoch van anderen werden de bootjes door kogels doorboord en zij verdronken jammerlijk. (Dit laatste gedeelte is ons bij overlevering van mond tot mond bekend geworden.) Dit was circa 26 November 1813. In de laatste dagen van November naderde een Engelsch oorlogsschip te Scheveningen en bracht den Prins van Oranje in Nederland, die weldra tot Koning Willem I zou worden uitgeroe pen en Neerland was weêr vrij BUITENLAND. Maandagavond hebben drie jongelui te Weenen, die samen een afgezonderd plekje in een café hadden opgezocht, zich daar door vergif van het leven beroofd. Uit een brief, dien zij hadden achtergelaten, bleek, dat zij zich uit minnepijn hadden van kant gemaakt. De drie jongens waren verliefd op één meisje een kind nog dat van geen van drieën iets wilde weten. Daarop hadden de knapen gedreigd, zich te zamen het leven te benemen. Zij hebben woord gehouden. In een zak van een van de jongens vond men een portret waar de drie kameraden samen op staan, gesloten in een couvert dat aan het meisje geadres seerd was. Volgens een BrunswijksGh blad zijn een boekhouder van de bankfirma Lö- becke, met name Auerbach, en een koop man, Weber, gevlucht. Auerbach heeft ten nadeele van genoemde bank, van December 1910 tot December 1912, 450 duizend mark verduisterd door verval- sching van deposito-ontvangstbewijzen. Weber heeft grooter voordeel bij de verduistering gehad dan Auerbach. Te Panne heeft een visscher op het strand een vliegtuig-reservoir gevonden. Hij bracht het onmiddellijk naar de Luchtvaartclub van Ostende, die de buitenlandsche sportvereenigingen op de hoogte stelde, daar men denkt dat dit gevonden reservoir zou kunnen zijn van het vliegtuig waarmee Cecil Grace op 22 December 1910 boven 't Kanaal verloren gegaan is. De Fransche politie heeft eindelijk de hand gelegd op den beruchten anar chist Nourry, tegen wien verscheidene bevelen tot aanhouding waren uitge vaardigd, het laatst wegens den moord op den postdirecteur Cartier te Bezons en de berooving van diens kas, en die ook medeplichtig is aan de misdaad in de rue Ordener te Parijs. Het laatst heeft hij zich schuldig gemaakt aan inbraak in de villa van den antiquair Dennery te Juziers. De vakbonders, die in het groote dy- namiet-proces te Indianapolis, V. St., het schuldig tegen zich hoorden uit spreken, zijn nu ook gevonnist. De straf fen zijn den aard van de misdrijf- campagne in aanmerking genomen lichten sommige Engelsche bladen, w. o. de Standard, toonen zich daarover verbaasd. Ryan, de voorzitter van de Bridgeworkers Union, kreeg zeven jaar dwangarbeid, twee andere beklaagden elk zes jaar, de overige vijf-en-dertig straffen varieerende van 6 jaar tot 366 dagen. Volgens de Standard kunnen deze vounissen worden opgevat als een pre mie, gesteld op geweldpleging en samen spanning tot strafbare daden. De veroordeelden worden per extra- trein overgebracht naar de gevangenis te Lesvenworth, in den staat Kansas. Voor zij uit de gerechtszaal werden weggeleid, werd den vrouwelijken ver wanten en den kinderen van de ver oordeelden gelegenheid gegeven om af scheid van hen te nemen. Dit gaf aan leiding tot schokkende tooneelen. De advocaten voor de verdediging gaan in appèl. De oorlog op den Balkan. Woensdag werd uit Londen gemeld Na een zitting, die vier uur duurde, is de vredesconferentie tot Vrijdagmiddag verdaagd. De nieuwe Turksche voorstellen zijn 1. Turkije staat al het land ten westen van het wilajet Adrianopel af; 2. Al banië wordt zelfstandigde bepaling van de grenzen en de politieke instel lingen wordt aan de groote mogend heden overgelaten. De bondgenooten vonden het 2e voorstel goed. 3. Aangaande het wilajet Adrianopel wil Turkije alleen met Bulgarije onder handelen ter vaststelling van de nieuwe Turksch-Bulgaarsche grens. Hierop antwoordden de bondgenooten, dat alle onderhandelingen met de bond genooten gezamenlijk moeten geschie den. De Turken vonden toen goed, dat aldus zou geschieden. Over Adrianopel sprekende, hebben de vertegenwoordigers der verbonden Balkanstaten gezegd, dat Turkije aan gaande de grens te vaag is, en de Turksche vertegenwoordigers gevraagd om in de volgende zitting een kaart over te leggen, waarop de voorgestelde nieuwe grens is aangegeven. Resjid pasja zei daarop, dat hij ver dere aanwijzingen te Konstantinopel zou aanvragen. Het 4de punt van de Turksche voor stellen betreft Kreta. Aangezien het eiland bij de mogendheden in bewaring is, acht Turkije het raadzaam, de mee ning van de mogendheden te verne men voor men tot een besluit komt. De bondgenooten antwoordden, dat dat een kwestie tusschen Turkije en de mogendheden was. Misschien zou den de bondgenooten zich later zelf tot de mogendheden richten, maar nu verlangden zij, dat Turkije afstand zou doen van alle rechten die het nu op Kreta heeft. 5. Betreffende de Egeïsche eilanden staat Turkije op het standpunt, dat ze tot Klein-Azië behooren. Derhalve wil het er geen enkel afstaan. Hierop antwoordden de bondgenoo ten, dat zij aan den afstand van "de eilanden moesten vasthouden. Een telegram van de Secole uit Napels bevestigt de berichten van andere Itali- aansche bladen over groote militaire toebereidselen tot een expeditie naar Albanië. Deze berichten worden in de Messagero gelogenstraft, maar het blad voegt er aan toe, dat, als Oostenrijk troepen naar Albanië zondt, ook Italië dat doen zal. De Frankf. Ztg. verneemt uit Kon- stantinopel, dat bij de geheime onder handelingen met Bulgarije bepaald zou zijn, dat dit land Adrianopel niet zal opeischen, mits de vesting ontmanteld wordt en Turkije tot Tsjorloe toe geen nieuwe verdedigingswerken meer zal aanleggen. Te Konstantinopel wint de opvatting veld, dat de oorlog metterdaad geëindigd is wégens de vermoeidheid van de troe pen, het gebrek aan aanvoerders en het geldgebrek, dat een voortzetting van den oorlog, vooral in den winter onmo gelijk zou maken. De minister van financiën heeft 90,000 pondenhet laatste tegoed van de schatkist, bij de Otto- maansche bank gebeurd. De Porte zal zonder nieuwe credieten crp Januari niet eens in staat zijn, de 400.000 pond op te brengen, die zij noodig heeft voor de betaling van de traktementen en soldijen. De honger en de zorg voor het dagelijksche brood zullen, zoo meent, de correspondent, Turkije dwingen, om de wapens neer te leggen. Een Turksch blad verneemt, dat Sjoekri pasja, de bevelhebber van Adri anopel, gedreigd heeft; de treinen, die mondvoorraad voor de Bulgaren bij Tzataldzja voorbij Adrianopel voeren, te bombardeeren, indien de Bulgaren hen niet een gedeelte van dien mond voorraad afstonden. De Bulgaren zouden zijn eisch hebben ingewilligd. BINNENLAND. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat in het verbrande perceel van de wed. R. onder Denekamp heeft plaats ge had, is in het achtergedeelte van het huis in den grond een koperen ketel gevonden met ruim 287 gulden aan Nederlandsch en Duitsch geld. Mare chaussee uit Oldenzaal en Ootmarsum, rijks- en gemeente-politie uit Denekamp en Losser en gendarmen uit Nordhorn hebben naar den vermoedelijken moor denaar, T., gezocht, die zich in de bosch rijke streek tusschen Oldenzaal en Dene kamp moet ophouden. De heer S. van der Griendt, een koop man uit den Haag, kwam Dinsdag middag ten kantore van de Wissel- en Effectenbank op de Blaak te Rotterdam, voor zaken. Hij legde twee bankbiljetten van f 1000 voor zich neer, en in den tijd dat hij op de afwikkeling van zijn zaak wachtte, heeft een onbekend ge bleven gauwdief de twee bankbiljetten gestolen. De dader is vermoedelijk iemand van omstreeks 50 jaar, met kortgeknipten grijzen knevel, als heer gekleed. In een woning in de Uilenburgerstraat te Amsterdam is een 57-jarige vrouw in brand geraakt, doordat het vuur in de stoof, waarop zij haar voeten geplaatst had, zich aan haar rokken meedeelde. Buren, die op haar gegil waren komen aansnellen, doofden de vlammen. De vrouw werd in vrijwel hopeloozen toe stand naar het Israëlietisch Ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden. De landbouwer B. S. te Oss heeft den landbouwer W. v. H. Maandag na een woordenwisseling over verhuur van een stuk land in de nabijheid van diens woning zoodanig met een mes in de zijde gestoken, dat deze na enkele uren is overleden. De dader is gevangen ge nomen en heeft bekend. Eenige notabelen van Weert hebben, naar wij in de L. K. lezen, het initiatief genomen om een gedenkteeken op te richten voor Jan van der Croon (Jan van Weert), die, zooals de geschiedenis vermeldt, als schoenmakersleerling de stad Weert met eenige wervers verliet om in dienst te treden en het zoover wist te brengen, dat hij onderkoning van Bohemen werd. Het is thans 250 jaren geleden, dat Jan van Weert het laatste bezoek bracht aan zijn geboor teplaats. Een vreemd voorval heeft, volgens het Friesch Dagblad, de belangstelling der burgers van IJlst getrokken. Een paar jaren geleden was daar een dame begraven, afkomstig uit Amsterdam, die haar vermogen aan haar getrouwe dienst meid mej. v. d. S. had vermaakt. Deze juffrouw had nu gewetenswroeging, om dat zij haar weldoenster in een kist van vurenhout had laten begraven. Zij wenschte deze daad weer goed te maken door opgraving van de kist en deze in een eikenhouten kist over te zetten. Dit is nu geschied. Bij de plechtigheid was, benevens de burgemeester, een talrijk publiek tegenwoordig. Te Finsterwolde (Gron.) heeft de 16- jarige S. D. de 20-jarige Jantje van der Laan met een revolver in een been ge schoten. De dader is na verhoor op vrije voeten gelaten. Twee monteurs uit Luik zijn Woens dag van een hoogte van 15 meter van een kolensilo op de in aanbouw zijnde cokesfabriek te Sluiskil gevallen. De 38-jarige O. was terstond dood, de 25-jarige gehuwde M. is binnen enkele uren overleden. Te Breda heeft de artillerist L. Don derdagmorgen een trap van een paard in het gelaat gekregen. De man stortte bewusteloos neder. Nadat een burger- geneeskundige de eerste hulp had ver leend, werd hij naar het militair hos pitaal vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Geestelijke bijstand is hem reeds verleend. Woensdagavond omstreeks half zeven uur is de hulpbesteller der posterijen L. St. op den Rijksstraatweg te Soest aangerand door vier onbekende indivi duen, die hem van zijn rijwiel trokken, een prop in den mond duwden en hem beroofden van zijn zilveren horloge ketting en eenig geld, hem daarna een trap in de lenden gaven en zijn lantaarn vernielden. Ondanks het onderzoek der politie zijn de daders tot heden onbe kend. Niet onwaarschijnlijk is, dat het bewoners zijn van in de omgeving ge- stationneerde woonwagens. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomznivelfabriek „OP HOOP TAN ZEOEH", denderen. «OTEIt. Gerechtigd tot het voeren van het Riik»l»oteranerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.55 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Gevraagd f 500 4 pCt. 's Bosch98 pCt. f1000 3£ pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3£ pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte. Aangeboden f2000 3£ pCt. gem. Zwolle 1893 92 f2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 f3000 4 pCt. gem. Vlaardingen 99 9 S, f500 4 pCt. gem. Katwijk 99 f14000 4 pCt. gem. Enschedé 1912 99£ lèfl000 3pct.gem.Dordrechtl895 84 f1000 3pCt. gem. Schiedam 1896 82 f 10000 4 pCt. Prov. Overijssel 99| f1000 3 pCt. gem. Nijmegen 1895 84 f300 4 pCt. Friesch Gron. Hypo theekbank 95£ Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht. Coupons te Amsterdam betaalbaar. Drietrompetterstraat, Heusden, heeft ontvangen: Snijboontjes, Spersieboontjes, Doperwten. Kropsla, Andijvie, Spinazie, Worteltjes, Peultjes, Postelein, Aspersies, enz. Verder: Londonderry soep, Schildpadsoep, Oxtailsoep, Tomatensoep, Erwtensoep, Bruine Boonensoep. Boerenjongens, Eelaartine, Advocaat, Pepermunt, Curagao, Anisette, Persico. Minzaam aanbevelend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5