Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Boinmelerwaard. Hotel JAN GEERTZEN, SI. Jaisstr. 's-BOSCH. Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij VAN UOE CO., it. P. Micliaël, Aalburg, ABDIJSIROOP, Firma Soesman. In de „Kleine Winst". Kifstraat 308a, TeL Int. 94, GcrMei. Aan Heer en Wielrijders. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3224. Zaterdag IS Januari BIJVOEGSEL. Michelin Buitenband a f 5.50 1913. De oorlog op den Balkan. Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZEBWERKEN. Grootste voorraden Fntten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkeivorm voor DUIKERS. 4 g-ulden, Karpetten, Kapok en Veeren voor Bedden, enz., enz. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OF HOOP VAN ZEOEN", Alle werkdagen van 9 tot 3 nar. Unb van alt VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Bij Napels zijn twee broers, die zich op weg naar huis begaven, door drie individuen, gewapend met bijlen, aan gevallen en zwaar mishandeld. De jong ste der beide broers, die doofstom was en uitgeput op den spoorweg was blij ven liggen, werd vervolgens in tegen woordigheid van zijn machteloozen broe der door den trein vermorzeld. Geble ken is, dat de moordenaars, die aan gehouden zijn, uit wraak hebben ge handeld. Uit St. Petersburg wordt aan het Berliner Tageblatt geseind: Uit Oerga wordt gemeld, dat de gezant vau den Dalai Lama uit Lhassa te Oerga aan gekomen is. Het bericht, dat een onaf hankelijkheidsverklaring van Tibet op handen zou zijn, wordt bevestigd. De gezant reist als gevolmachtigde van de Dalai Lama naar Petersburg om met de Russische regeering een Tibetaansch- Mongoolsch verdrag te sluiten, dat zou leiden tot een gemeenschappelijk protec toraat van Engeland en Rusland over Tibet. De Dalai Lama wil aan Rusland en Engeland dezelfde handels- en con cessierechten toekennen. Te Triëst heeft in een nachtmerrie een moeder haar kindje van eenige maanden met een scheermes gedood. )e'man sliep afzonderlijk, terwijl de .rouw het kindje bij zich had in bed. Tegen middernacht hoorde de man het kind vreeselijk te keer gaan en bemerkte toen, half waanzinnig van droefheid, wat er had plaats gevonden. De vrouw sliep reeds weer rustig, met het scheer mes nog in de hand. Volgens de meening in militaire krin gen te Weenen is de toestand der Tur ken aan de Tsjataldxja-linie veel beter dan voor den wapenstilstand. Zij zijn thans tweehonderdduizend man sterk en hebben 500 kanonnen. Bovendien staan op het schiereiland Callipoli ter beschikking der Dardanellen nog 45,000 man. De Bulgaren die daartegenover staan, zijn zeer verspreid en hebben in hunne gelederen veel soldaten die den vuurdoop nog niet ontvingen. Indien de Bulgaren de Dardanellen konden bezetten dan zou pas de positie der Turken onhoudbaar worden. Een aanvallend optreden van Turk- sche zijde is echter ondenkbaar. Tinsdag werd uit Konstantinopel gemeldDe ministerraad heeft den minister van binnenlandsche zaken gemachtigd, krachtige maatregelen te nemen tegen de jong-Turken en, zoo noodig, de leiders van het Comité uit Konstantinopel te verbannen. De nieuwe revolutie schijnt aan het opkomen. De politie deelt mede dat de Jong-Turken een betooging voor de Porte hielden. De wacht aldaar is door de infanterie versterkt, terwijl ook de geheime politie te Stamboel belangrijk versterkt is. Volgens een gerucht zijn er eenige leiders aangehouden. De finantieele moeilijkheden der regeering duren voort. Zij kon nog niet de salarissen van som mige ambtenaren uitbetalen. Volgens berichten uit Belgrado te Weenen ontvangen, zijn er te Londen tusschen de Servische en Montenegrijn- sche gedelegeerden onderhandelingen gaande over een gedeeltelijke samen smelting van Servië en Montenegro. De twee staten zouden een gemeenschappe lijk Parlement, leger en diplomatie krijgen; de onderscheidene dynastiën zouden echter blijven bestaan. Volgens een bericht uit Cettinje van den I4den aan de Matin hoorde men in Skoetari geweldig geweervuur en ge knetter van machinegeweren. Volgens het zeggen van overloopers, liet Riza bei, de bevelhebber, een deel van zijn troepen en basjiboezoeks, die de stad wilden overgeven, neerschieten. De Wiener Algemeine Zeitung meldt, dat de nota der mogendheden den catagorischen raad' aan Turkije bevat, om Adrianopel af te staan. Anders zal Turkije noch op de hulp van Europa noch op zijn goede diensten in welken vorm ook meer te rekenen hebben daarmede is de onttrekking van allen financieelen steun bedoeld. Toch is de Porte, volgens gezag hebbende Turken, niet van zins, om Adrianopel op te geven, omdat dit de positie van den Sultan als chalief in de Mohamniedaansche wereld ernstig zou schokken en een veel gevaarlijker weeromstuit in het Osmaansche rijk zou wekken dan de voortzetting van den oorlog. Bovendien voelt de Porte zich veilig tegen dwangmaatregelen van Europa. De Turksche kruiser Medzjidié is Dinsdagnacht onder bedekking van den mist onopgemerkt de Dardanellen uit gevaren. Tegen den middag verscheen hij voor het Grieksche eiland Syra, bombardeerde het en beschadigde een fabriek. Vérvolgens loste de Medzjidié 15 kanonschoten op den Griekschen hulpkruiser Makedonia, dat voor her stellingen daar ter reede lag en boorde dat schip in den grond. Syra, dat door den Turkschen kruiser Medzjidié beschoten is, is een plaats van goed 3200 inwoners op het gelijknamige eiland, dat tot den Griekschen archipel der Cycladen behoort. De hoofdstad van het eiland is Hermupolis, ook Nieuw- Syra genoemd ter onderscheiding van het evengenoemde Oud Syra. Herinupolis of Hermopolis, dat onge veer 20.000 inwoners telt, is een van de bloeiendste koopsteden van Grieken land en vooral belangrijk als centrum van scheepsbouw. Met haar veilige haven is het een station voor vele stoom schepen, die op de Levant varen. Uit Grieksche bron komen nog de volgende bijzonderheden over den tocht van de Medzjidié: De Medzjidié verscheen Woensdag middag voor Syra. Zij beschoot vruch teloos het kruitmagazijn en de kolen- opslagplaats, maar met goed gevolg de centrale van het electrische licht. In de haven lag de Grieksche hulpkruiser Makedonia onder bevel van den kapi tein-ter-zee Tsoekalos, om herstellingen te ondergaan. De Medzjidié loste 15 schoten op de Makedonia. De comman dant van dit schip liet toen de buiten- boordskleppen openzetten en bracht het schip tot zinken. De bemanning ging aan wal. Aan land werden twee werk lieden door het bombardement gedood. De Medzjidié is naar de kust van Klein- Azië teruggekeerd. Te Athene heerscht groote opgewon denheid over het gebeurde. Uit Saloniki wordt aan het Berliner Tageblatt geschreven: Men krijgt nu langzamerhand een overzicht over de gruwelen, die gepleegd zijn. De buiten- landsche consulaten gaan de berich ten zorgvuldig na, maken vergelijkin gen, en komen daarbij helaas tot de overtuiging, dat zich onder de oogen van Europa een ontzettende moord partij afgespeeld heeft. Men moet het getal vermoorde Mohammedanen, Alba- neezen en Turken op ongeveer een kwart millioen schatten. Oneindig groot is de menigte verwoeste dorpen en on beschrijfelijk is de veroorzaakte ellende. De correspondent van de New York Herald te Konstantinopel heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat Kiamil pasja, de Turksche grootvizier, in den ministerraad als zijn overtuiging te kennen heeft gegeven, dat het sluiten van vrede volstrekt noodzakelijk is voor het Ottomansche rijk, welks voortbe staan bij een voortzetting van den oor log in ernstig gevaar zou komen. Zijn collega van de Daily Telegraph verklaart, dat de Porte tot toegeven geneigd is, in hoofdzaak wegens den jammerlijken financieelen toestand des rijks. De militaire toestand is weliswaar bevredigend en het Turksche leger zou zich in zijn stelling wellicht staande kunnen houden, maar er is geen kans den vijand uit het bezette grondgebied te verdrijven. Daar het voor het tegenwoordige mi nisterie moeilijk is, de instructies der Turksche afgevaardigden te Londen in dezen zin te wijzigen, zouden enkele ministers voornemens zijn hun porte feuilles na de ontvangst van de nota der mogendheden neer te leggen. In hun plaats zouden ministers worden benoemd, die tot toegeven geneigd zijn, en dit ten deele nieuwe kabinet zou den vrede teekenen. De correspondent verwacht dat deze gedeeltelijke crisis zonder eenige moei lijkheid tot een oplossing zal komen. De Londensche correspondent van de Echo de Parijs heeft van iemand, dien hij volkomen op de hoogte acht van de inzichten der Bulgaarsche regeering, een geheel andere voorspelling gehoord. Volgens dien zegsman zou de regeering te Sofia niet het minste vertrouwen hebben in de uitwerking der nota van de mogendheden, welker strekking veel meer ten gunste van Turkije dan van de Balkan-staten zou geworden zijn. In die omstandigheden achtte de zegsman van dien correspondent het plicht van de verbonden Balkan-staten, de vijandelijkheden te hervatten, de Tsjataldzja-linie te forceeren en Kon stantinopel te bezetten. „Mochten de mogendheden ons het bezit der Turksche hoofdstad ontzeggen, dan zullen wij ging hij voort ons nogmaals naar hen schikken, Konstantinopel weer ver laten na het te hebben bezet, maar dan zal de Sultan naar Klein-Azië zijn ge vlucht en de Turksche bevolking, thans nog zorgeloos, zal dan eerst overtuigd zijn van de volkomen nederlaag." Volgens een bewoner van Skoetari, bakkeD daar nog maar twee bakkerijen. Daar zij geen voldoende hoeveelheid kunnen leveren, worden er eiken dag gevechten geleverd tusschondeinwoners. De overheid heeft soldaten voor de bakkerijen geplaatst, om de onlusten te verhinderen. Toen deze soldaten eenige menschen mishandelden, ontstond een vechtpartij tusschen burgers. Er zijn verscheidene dooden en gewonden aan weerskanten gevallen. Rechtzaken. De 21-jarige varensgezel J. G. B van Rotterdam, die in den nacht van 10 op 11 Nov., de oude weduwe Vermeulen in hare woning aan de Mauritsstraat, door verwurging van het leven beroofde en daarna een bankbiljet van veertig gullen, door hem op het lijk, en eenige gouden voorwerpen door hem in de woning gevonden, wegnam, is te dier zake veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. tflwop an bested In sen. De laagste inschrijver bij de aanbesteding van het aanleggen van een zeedijk langs de Zuidzijde van het waterschap de Grieën op Ameland, ter lengte van 8705 M., het maken van vier gemetselde duikers voor uitwatering en verdere bijkomende werken is M. Daalder, te Alkmaar, met f 295.000. Raming f 298.500. ADVERTENTIEN. 3 minuten van 't Station. Aanbevelend, JAN GEERTZEN Interc. Telef. 436. Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé. TeM 339. Daar de dagen weder gaan lengen en het voorjaar nadert is het noodzakelijk, dat uw Rijwiel weder in orde gemaakt wordt, daar het door het natte weder inge roest is. Ik beveel mij daarom aan, het weder van roest te bevrijden en opnieuw te emailleeren voor slechts en wilt ge het dan geheel volmaakt hebben, laat het dan monteeren met de beroemde per stuk, dan rijdt ge veilig en goed. Mij in uwe gunst aanbevelende, Bondsrij wielhersteller. Des Zondags gesloten. De influenza is eene algemeens besmettelijke ziekte, welke van invloed is op alle organen, het zenuwstelsel, het hart, de spijs vertering, maar bovenal de longen. Daarom is het dringend nood zakelijk onmiddellijk een geneesmiddel te nemen, dat de influenza bestrijdt en tevens de longen en de ademhalingsorganen krachtig versterkt. Zulk. ecu middel is de %IiDIJ!$IllOJilP, Klooster Sancta Paulo een onfeilbaar middel tegen influenza, asthma, pleuris, bronchitis, kink en slijmhoest en alle borst- en longaandoeningen. Indien de influenza niet intijds verzorgd wordt, zijn dikwijls ernstige borst- en longziekten daar het gevolg van. Wacht dus geen oogenblik met de ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo, aan te wenden. Laat onderstaande verklaring U overtuigen: „Verleden jaar werd ik aangetast door influenza en daar ik deze met verkeerde middelen behandelde, hield ik daaruit een longaandoening over. Voortdurend moest ik hoesten, doch kon geen slijm opgeven. Ik had het zeer benauwd en had steken in mijn longen en mijn zijden. Toen niets mij hielp, wendde ik de ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo, aan en ik kan verklaren, dat de Abdijsiroop mij in korten tijd geheel en al van mijn lijden genezen heeft." Klooster Sancta Paulo Prijs per flacon van 230 gram fl.van 550 gram f 2.van 1000 gram f 3.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Heusden bij ,H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T.Schou ten; Aalst: G. v. d. Zalm Almkerk: S. vanDrunen: Andel: J. G. Schou ten; Besoijen: D. van HeivoortDruuen (N.-B). L. v. d. Lee, Wed. J. Sik kers zoon DassenJ. J. PaesGenderenB. de GraaffGiessen J. van Vugt; Hauk (Dassenpolder): A. van der Pluijm; Heijmans; Meeuwen; G. Sterkenburg; Nieuwendijk: R. Romijn; Veen: J. Vos Bz.; Vlijmen: H. v. Wordragen b. d. Ven; Werkendam: C. P. Cornet; Wou- drichem: G. Wilhelm; Wyk: G. Versvelt en M. Schouten en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. De van ouds bekende heeft een prachtige nienwe aanvulling in hare collectie stalen ontvangen. ZWARTE EN GEKLEURDE JAPONSTOF- FEN, FANTAISIE KATOEN JOUR, alles in ruime keuze. Vitrage, Tule, Glas-gordij nen, Overgordij nen, Vlaamsch linnen met gewerkt midden stuk, in alle breedten. Gordijnstoffen, FranjeEmbrassen, gemaakte Sloopen, Beddelakens, Badhanddoeken, Tafellakens, Servetten, Gezondheidscorsetten in alle wijdten. Prachtige surteering Beleefd aanbevelend, HEUSDEN. Breestroat. Oenderen- 1IOTEH. K1AS. Gerechtigd tot het voeren van het R|jk*botermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. iuuutu lui SPREEKUREN: Hill WIBIAD De heer A. Timmermans, wonende te Baarle-Nassau (N.-BJ verklaart ons:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 3