RONA DAT IS DE CACAO Van Houten s RONA. die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is De minister heeft een dradeloos tele gram van gelukwensch aan admiraal Koendoeriotis gezonden en daarop het volgende antwoord ontvangen: „God heeft ona de overwinning geschonken; wij hebben geen verliezen en geen schade gekregen." Met de verkiezing van Poincaré tot president van Frankrijk is men, zoowel in Frankrijk als in buitenland, over het algemeen zeer ingenomen. Het Fran- sche blad Aurora geeft met het oog op de kritieken toestand der internationale politiek in overweging, dat Poincaré aanstonds het bewind Fallières zal overnemen. Wij kunnen zegt het blad geen maand lang zonder een staatshoofd blijven. Een vreeselijke storm (met een wind snelheid van 130 K.M. per uur), richtte Maandag zware schade in New-York aan. Vele personen werden gewond Talrijke branden namen, door den heer- schenden orkaan aangewakkerd, grooten omvang aan. Volgens de Daily Express zijn vele jaren lang verdoovende middelen, als cocaïne, opium en morphine, in Ameri- kaansche gevangenissen binnengesmok keld door middel van prentbriefkaarten, 't Kwam uit, doordat toevallig een zwaar boek op zoo'n kaart viel. Deze bleek uit twee tegen elkaar geplakte bladen te bestaan, waartusscheu mor phine in poedervorm. Toen was meteen verklaard waarom de veroordeelden zoo graag prentkaarten ontvingen. In Boedapest is een bouwondernemer en aannemer, zekere Ignaz Pallos, in hechtenis genomen, die voor een bedrag van 10,000.000 kr. aan valsche obligaties had in omloop gebracht, Twee personen, die hij in dienst had, zijn medeplichtig aan de gepleegde malversaties. Tal van banken en industrieele ondernemingen zijn door deze oplichte rijen van Pallos benadeeld. Een zeer ernstig automobielenongeluk is Zondagmiddag tusschen Gohren en Gueldengrossa gebeurd. Daar botste een automobiel, waarin vier officieren uit Leipzig zaten, op een met twee paarden bespannen voertuig. Dris officieren wer den uit de auto geslingerd en op slag gedood. Een vierde werd zwaar gekwetst naar het ziekenhuis vervoerd. De be stuurder nam de vlucht en moet zich hebben doodgeschoten. Volgens de Militarische Rundschau heeft een korporaal van het 18de regi ment infanterie, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, in de kazerne te Neviena (Herzegowina) vier soldaten gedood en drie gewond. Daarna heeft hij de kazerne in brand gestoken. Deze is gedeeltelijk vernield. De waanzinnige is, na wanhopigen tegenstand geboden te hebben,gedood. Volgens het Petersburgsche telegraaf agentschap bevat de overeenkomst tus schen Mongolië en Tibet de volgende hoofdpunten: De Dalai-lama erkent de uitroeping van den Hoetoektoe tot heerscher over het volk der MongoleD, die zijnerzijds de vorming van Tibet als zelfstandige staat en de uitroeping van den Dalai lama tot heerscher over Tibet erkent. ben het schip verlaten. De kapitein verliet gisternamiddag met de officieren het schip. De redding van de beman ning en de passagiers is voltooid. Het aantal verdronkenen en vermisten be draagt 43. Zestien passagiers zijn ernstig gekwetst naar het ziekenhuis te Oporto gebracht. Friedrich von Hollmann, de gewezen Duitsche staatssecretaris van Marine, is gisteren, een dag na zijn 71sten ver jaardag, overleden. De Keizer beschouwde admiraal von Hollmann als een van zijn beste vrienden. Plaatsellik Nieuws. Omtrent de schipbreuk van de Vero nese werd Maandag uit Madrid gemeld Alle opvarenden (234 personen) heb Ifleusden, 22 Jan. Zaterdagavond werd het gezin van v. H. in de Witten broodstraat alhier verontrust door een diertje, dat tegen den wand en tegen de meubels opsprong en een geheele consternatie veroorzaakte. Het was een her melijn, volgens anderen een filowijn (doch dat woord komt in geen enkel woorden boek voor.) De baas was niet thuis en einde lijk kwam een buurman met een mestvork toegesneld, om het dier neer te slaan. Tegen zoo'n moordtuig niet opgewassen, wilde het blijkbaar den kampstrijd niet wagen en kroop door een betrekkelijk kleine ruimte naar buiten, om langs de Demer zijn weg te vervolgen, allen in de grootste agitatie achterlatende. Werkendam. Morgenavond te 7,30 uur vergadert de commissie tot be vordering van Huisvlijt in de Spaarbank. Andel. Zaterdagavond gaf de zang- vereeniging „Crescendo", (gemengd koor), directeur de heer M. A. Schouten uit Alm- kerk, in het gebouw der openbare school hare winter uit voering, welke als uitstekend geslaagd mag worden beschouwd. Wat we aan zangnummers te hooren kregen bewees wel dat de leden hun best doen en de leiding aan goede handen is toevertrouwd. De samenspraken en voordrachten ter af wisseling, zaten er goed in en vielen even eens zeer in den smaak van het talrijk aanwezige publiek. Dat de vereeniging steeds crescendo moge gaan wenschen we haar gaarne toe. Onder de schoolkinderen heerscht sedert eenige dagen den bof of dikoor; reeds kunnen een groot aantal kinderen de school niet bezoeken, 't Is, hoewel niet gevaarlijk, voor de kleinen toch een pijnlijk iets. Bosoen. Zaterdagmiddag had het meisje H. B. op de koninklijke schoenen fabriek der firma A. H. van Schijndel, het ongeluk met haar hand onder een stik machine te gerakende naald ging dwars door haar rechter ringvinger. Het meisje kon nog bijtijds waarschuwen, zoodat ze spoedig uit haar benarde positie was verlost en een verband kon worden aangelegd. Kaatsheuvel. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school aan den Berkdijk, zijn op de voordracht ge plaatst: J. J. Leenaarts, Raamsdonksveer, L. P. P. Bastings, Tilburg, en W. Th. Vaags, Terborg. Voor de M. L. school aan den Loonschen- dijk: W. Boss, Dussen, P. J. Bijls, Dreischor, en A. H. de Jongh, Sprang. De heer A. J. de Kort alhier is ge kozen tot voorzitter van den Chr. Boeren bond. Mederhemert N.z. Trots de ge meenteverordening, welke het schoolbezoek verbiedt van kinderen uit gezinnen waar de mazelen heerschen, breidt deze ziekte zich al meer en meer uit. In de lagere klassen der openbare school neemt het getal absenten dagelijks toe. Naar aanleiding van een schrijven van heeren Ged. Staten omtrent invoering van breede wielen besloot de gemeenteraad in zijn laatst gehouden vergadering genoemd college mede te deelen dat de R.aad dit niet in het algemeen belang achtte. I Ongeveer eenzelfde besluit werd door het Polderbestuur op den onlangs gehouden geërfden dag genomen. (Z.z.) Op een stuk bouwland van baron Van Wassenaer van Nederhemert werd Maandag door den arbeider E. Vos een witte wortel gedolven, welke 1,25 M. lang was. Dit reuzen-exemplaar had daarbij de dikte van een mansarm. Beneden-Langstraat. De han del in vette kalveren gaat vlug aan de ver bazend hooge prijzen van 70 tot 90 cent per K.G., levend gewogen, naar kwaliteit. Nuchtere kalveren worden eveneens duur betaald van f 18 tot f 25 per stuk. *'§Gravemoer. De tooneeluitvoe- ring der vereen. „Oefent U Zeiven" zal niet Dinsdag, maar Maandagavond 27 dezer in het lokaal van den heer J. Knijpers plaats hebben. flerpt. Naar wij vernemen, werd door de afdeeling Hank (Dussen) van de Noordbr. Chr. Boerenbond aan A. D. Baaijens alhier de levering opgedragen van het be- noodigde klaverzaad voor de leden van genoemden bond, zijnde meer dan 100 kilo's. Loon op-Zand. Dezer dagen zijn door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. drie perceelen weiland aangekocht voor de som van f 2400. Wel een bewijs van den goeden financiëelen toestand dier ker kelijke gemeente. KanniMlonk. Vrijdag en Zondag a.s. geeft het kon. gilde St. Bavo bij J. Boons eene uitvoering. De karakterkomiek Anton Broeders alhier zal zijne medewerking ver- leenen. Raamsdonksveer. Maandag avond gaven de heeren De Bont en Martens, karakterkomieken te Dongen en 's Bosch, in 't café C. van Dongen voor een volle zaal eene welgeslaagde uitvoering. De stukjes werden uitstekend voorgedragen en bevielen best. Met een gezellig dansje werd de avond besloten. *S>leeuwIJk. Voor de lichting 1914 zijn alhier 34 jongelieden voor de Nat. Militie ingeschreven. Waspik. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen besloten, eene tijdelijke kasgeldleening aan te gaan, groot f 200Ó, tegen een rente van 4 pet. 'sjaars. Herbenoemd werden tot leden van het Armbestuur, de heeren J. J. de Glas en B. Zijlmans, tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren M. C. J. van Son, H. K. Conradi en A. F. Teurlings. Tot leden van het stembureau werden aangewezen de heeren P. Klazen en H. J. Langerwerf. Vervolgens werden benoemd tot haven en hooimeesters de heeren C. Roovers en C. Boezer, respectievelijk voor de Kerk- vaartsche- en voor de Vrouwkensvaartsche haven. Vastgesteld werd het suppletoir-kohier hondenbelasting, dienst 1912, tot een bedrag van f 4. Daarna ging men over in geheime ver gadering, ter behandeling van reclames H. O. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1912 is goedgekeurd de verordening op de hef fing van hondenbelasting in deze gemeente. Volgens deze verordening moeten de hou ders van honden voortaan zelf aangifte doen. Bij nalatigheid wordt proces-verbaal opgemaakt. De aangekondigde uitvoering der tooneelvereeniging „Entre Nous" alhier, zal wegens ziekte van enkele leden, niet gegeven worden op 26 Jan., doch eerst op den tweeden Paaschdag. Als beschermheer der „Heerensocie- teit" alhier is gekozen, den weled. heer D. de Roon. Tot secretaris-penningmeester werd benoemd, de heer B. van Schijndel. Vervolgens werd besloten in het najaar eene uitvoering te geven, uitsluitend toe gankelijk voor leden. kerknieuws. Werkendam. Zondag 1.1., des nam. 6 uur, hield de weleerw. heer ds. Kam per, alhier, in Ger. Kerk B zijn afscheids rede naar aanleiding van Hebreën 12: 28 en 29. Binnenland. Zaterdagmorgen is de minister van justitie, mr. E. R. H. Regout, te 'sGra- venhage zacht en kalm over'eden. Mr. Regout, Maastrichtenaar van ge boorte, is bijna 50 jaar geworden. Hij was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en commandeur der Oranje-Nassau orde. Zijn overlijden mag als een gevoelig verlies voor het ministerie-Heemskerk beschouwd worden en zal niet alleen onder zijn geestverwanten, doch ook in de rechtsgeleerde wereld, waarin hij groote achting genoot, ongetwijfeld met leedwezen worden vernomen. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, tij dens de ontstentenis van den minister van justitie, het beheer van het depar tement van justitie ad interim opgedra gen aan den minister van binnenland- sche zaken, mr. Th. Heemskerk. Uit Den Haag wordt aan „De Tijd" geschreven Er moet geen sprake meer van zijn, zooals eerst verluid heeft, dat de Tweede Kamer nog een kort recè3 zal nemen na de afdoening der begrootings-werk- zaamheden. Het moet integendeel vast staan, dat onmiddellijk na de begrootin gen weer met de Invaliditeitswet wordt doorgegaan. Zelfs is er sprake van om daarmede in ieder geval reeds te. be ginnen op Dinsdag 28 Jan. aanstaande. I Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, werd bij kampong Ngadan, in het landschap (residentie Westerafdeeling 7an Borneo), dooreen patrouille een Dajaksche hinderlaag aan getroffen, waarbij een Europeesch mi litair beneden den rang van officier zwaar, doch niet levensgevaarlijk en een inlandsch militair beneden dien rang licht zijn gewond. De Dajaks lieten een doode, benevens een geweer en blanke wapens achter. Uit Davos wordt aan het H.bld. ge meld, dat Zondag op de 5 kilometer lange Bobbaan Preda-Bergijn, onze be kende landgenoot-sportman, de heer Otto Menten, uit Haarlem, ernstig ge kwetst werd, zijn oudere broeder de heer Huber Menten, die voorzitter is van de Davoser Toboggan-Klub, en een Nederlandsche dame, mevrouw Röell, braken de beenen. Te Nederweert werd op 6 dezer zekere H. C. met een mes verwond. De ver moedelijke dader, zekere G., een land bouwer uit Nederweert, werd niet aan gehouden, aangezieu de wonde niet van ernstigen aard bleekte zijn. Thans echter is C. aan de bekomen verwonding over leden. Na een onderzoek ter plaatse door de justitie uit Roermond, is G. thans aangehouden en naar het huis van be waring te Roermond overgebracht. Zondagmiddag zakte te Delft een zwerver op straat in elkaar. De politie bracht hem naar het havenkantoor, waar een geneesheer slechts den dood kon constateeren, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank. De politie te Maastricht heeft aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld drie mannen G., Sch. en C., oude bekenden der justitie, die Zaterdag onder de gemeente Oud-Vroen- hoven een vischventer aangerand en hem van zijn geld beroofd hebben. Bij paal 16 op het Noorderstrand te Terschelling zijn tegen de strandduinen aan, op een plaats waar een verstuiving heeft plaats gehad, verscheidene koperen muntstukken gevonden, ongeveer zoo groot als een rijksdaalder. De politie te 's-Gravenhage had Maan dagochtend, wegens dronkenschap, een man aangehouden en overgebracht naar bet politiebureau aan 't Alexanderplein. De man is daar, vermoedelijk tengevolge van drankmisbruik, overleden. In eene woning aan de Gerard Reyn- siraat te 's Gravenhage is een 36-jarige man uit Enschede, die tijdelijk in die woning vertoefde, bewusteloos geworden door inademing van gas. In ernstigen toestand werd de man in het Zieken huis opgenomen. Vrijdagavond tegen 6 uur sprak een als heer gekleed man op de Mare bij de Clarensteeg te Leiden een paar kin deren aan en beloofde een kwartje als ze hem den weg naar buiten de stad wezen. Een van de kinderen, de 9-jarige J. F., ging mee. 's Avonds om elf uur was het kind nog niet thuis. De ouders deden toen aangifte bij de politie. Zaterdagmorgen werd in de Zijl drij vende gevonden het lijkje van een jongetje met een diepe wonde aan den hals. Het lijk, dat door de politie in Leiderdorp was in beslag genomen, is door de ouders van den vermisten jongen als dat van hun kind erkend. De vermoedelijke dader is gevat; een van de jongens, die hij had aangesproken, heeft hem herkend, niettegenstaande hij zijn snor had afgeschoren. Het is de 23 jarige zoon van den winkelier S., wonende in de Haarlemmerstraat. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, om geconfronteerd te worden met het lijk. Hij heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Volgens een later bericht werd S. aan een seminarium in Limburg tot priester opgeleid en was een paar weken geleden met vacantie naar huis gezonden, omdat hij blijken gaf van overspanning. Hij heeft bekend den moord gepleegd te hebben. Ook Donderdag en Vrijdagmiddag moet hij getracht hebben kinderen mee te lokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur, heeft de politie te Amsterdam weer een inval gedaan.Thans in het beruchte nachthuis van Van L., in de Dijkstraat. Ongeveer 60 personen, mannen en vrouwen, werden in de localiteit aangetroffen. Zij werden, nadat hun namen en woonplaatsen opgeschre ven waren, uit de inrichting verwijderd. Een van de bezoekers, die weigerde zijn naam op te geven, werd naar het politie posthuis aan de Nieuwmarkt overge bracht. Het huis werd geheel doorzocht, tot op het dak toe en alle aanwezige dranken, glazen en flesschen werden in beslag genomen. De dames R., uit Hurwenen, werden, toen zij met Nieuwjaarsavond van Bom mel langs den eenzamen weg naar Hur wenen terugkeerden, deerlijk mishan deld door twee onbekende kerels. Mevr. R. kreeg een slag met een boksbeugel, wat haar twee kiezen kostte en bleef bewusteloos ter plaatse. Het is thans aan hare dochter gelukt, de daders, die voor de politie van Zalt-Bommel onvind baar waren, persoonlijk op te sporen. Het zijn zekere den B. en C., metaal werkers, te Zalt-Bommel. Laatstge noemde heeft den slag toegebracht. Beiden hebben reeds bekend. Woensdagmorgen werd een oude Katholieke man, zekere H. A., begraven. Naar plaatselijk gebruik werd 's mor gens vroeg het lijk naar het kerkhof gebrachten de familie kon 's middags het graf gaan bezoeken. Dit eerste ge schiedde ook nu. Door bijzondere om standigheden bezochten enkele familie leden het graf echter reeds 's morgens. Het bleek hun, dat de doodkist, die nog niet onder de aarde stond, was ontdaan van haar handvatten en van het nikkelen crucifix, dat op de kist gespijkerd was geweest. De doodgraver bekende desgevraagd, dat de doodbidder, tevens leverancier van de doodkisten in Venlo, de garnituren eraf genomen had, zooals dit wel vaker gebeurde. Hoogst verontwaardigd ging de familie naar huis, waar intusschen de bidder, zekere v. K., die waarschijnlijk onraad vermoedde, het kruis reeds teruggebracht had en getracht de weduwe te bepraten om de zaak te sussen. Hij had haar een daalder geboden, om, naar hij zeide, een mis voor den overledene te laten lezen. De familie wilde echter van ge heimhouding niet weten en heeft de zaak bij de politie aangegeven. De doodbidder v. K. en de dood graver, die naar men zegt onder een hoedje speelden, zijn in verhoor ge nomen. Vermoedelijk zullen verschillende gra ven worden opengemaakt, daar velen vreezen, dat ook bij hun dooden iets dergelijks gebeurd is. De te Utrecht gehouden vergadering van het verbondsbestuur van het Ver bond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland heeft de vol gende motie aangenomen: De vergadering, van oordeel, dat noch het belang van de aangesloten vereeni gingen, noch het belang van het ver bond toelaat, dat door de arbeidersor ganisaties partieele werkstakingen wor den afgekondigd om de gestelde eischen ingewilligd te krijgen, besluit: a. van do vier arbeiderorganisaties te verlangen, dat vóór of op 25 dezer des middags 12 uur de aangekondigde werk stakingen bij de leden, aangesloten bij de vereenigingen van sigarenfabrikan ten te Rotterdam, Dordrecht en Gorin- chem en omstreken worden opgeheven b. dat indien aan dat verlangen niet wordt voldaad, aan een voor dat doel te beleggen vergadering van het ver bondsbestuur zal worden voorgesteld, een uitsluiting, ingaande 10 Februari a.s., te proclameeren, op grond van art. 8 van het huishoudelijk reglement; c. de bedoelde vergadering hierover te houden op Dinsdag 28 dezer. Blijkens de jaarlijksche statistiek van Ten Houten Co., bedroeg in 1912 de zalmaanvoer te Kralingscheveer 26.404 tegen 28,837 in 1911, Gorinchem 723 tegen 475, Ammerstol 3006 tegen 2882, Woudrichem 3170 tegen 4504, Hardinxveld 1358 tegen 2618, Dordrecht 90 tegen 89 in 1911. Totaal 34,751 tegen 39.405 in 1911. Het geheel aantal elften, dat dit jaar werd aangebracht bedroeg voor: Kra lingscheveer 417 tegen 1811 in 1911; Gorinchem 119 tegen 100, Ammerstol 15 tegen 98, in Woudrichem 640 tegen 2243, Hardinxveld 40 tegen 1187, Dor drecht 27 tegen 42 in 1911. Totaal 1258 tegen 5481 in 1911. De aanvoer van steuren bedroeg voor Kralingscheveer 4 tegen 7 in 1911, ter wijl te Hardinxveld dit jaar 28 steuren werden aangebracht. Toen de heer A., Managestraat, te Amsterdam, Zaterdagmiddag eenige sieraden uit een kast wilde halen, kwam hij tot de ontdekking, dat de ijzeren trommel waarin deze geborgen waren, verdwenen was. Ia dien trommel be vonden zich behalve ongeveer 350 gul den aan bankpapier, twee gouden rin gen, waarvan een met 3 diamanten steenen, een gouden heerenhorlogeket ting en een gouden armband, ter ge zamenlijke waarde van ruim f 600. Men heeft geen aanwijzingen wanneer deze diefstal gepleegd kan zijn. Maandagmorgen is naar de gevange nis te Tiel overgebracht de zadelmaker v. W., van Geldermalsen, die verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Men schrijft uit Heemskerk Ten bewijze hoe de tuinbouwgronden in hoofdzaak voor aardbeiencultuur, in huur gerezen zijn, vergeleken bij een 25-tal jaren terug, diene, dat bij pu blieke inschrijving de tuin genaamd „De Halmeit" met woonhuis en stalling ter grootte van 1.0640 H.A., die ge durende een reeks van jaren voor de som van f 90 per jaar verhuurd geweest JL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2