El. Mmm. de Mouterij „DE STER" VAN LEEUWEN Co., HET OORDEEL IS GEVELD ummsm Begin van Tering volkomen genezen ABDIJSIROOP, öehoorende tij let Nieiwstod w to Land van Hensden ea Altena van Zaterdag 8 FeSr. 1913, No. 3230. Commissiöiairs in Effecten, KLEEDÜSG JSSPP net Keukenmeisje Werkmeisje. Voor GERST HOOGSTE PRIJS BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. Volgens een bericht, dat de Neue FreiePresse uit blijkbaar goed ingelichte kringen in Parijs ontvangen heeft, zou den de Balkan-staten er thans op staan, een oorlogsschatting te krijgen en zich van Konstantinopel meester te maken. De Fransche en de Russische gezant hebben de Porte op vriendschappelijke wijze opmerkzaam gemaakt, dat ze zich niet hardnekkig moet betoonen op het stuk van het toelaten vau vreemde oorlogschepen door de Dardanellen, om dat de mogendheden besloten zijn, als het noodig is, alle tegenstribbeling van de Turksche regeering ten spijt, toch schepen naar Konstantinopel te laten komen. Uit verschillende telegrammen blijkt, dat het gevecht bij het schiereiland van Gallipoli niet van beslissenden aard is geweest. De Bulgaren zijn erin ge slaagd Mirioflto, of Merefte, aan de kust van de Zee van Marmara te be zetten en zijn daarvaudaan Westwaarts opgerukt tot Sarkeui. Sarkeui ligt een 40 K.M. ten Oosten van Boelair, wat de sleutel is van het schiereiland, het welk daar geen 5 K.M. breed is. Vier forten beschermen daar don toegang. Daar ligt ook de hoofdmacht van de Turksche verdedigingstroepen. Een Turksche afdeeling te Kawak, een 20 K.M. Noord Oostwaarts van Boe lair, heeft zich na een gevecht met de Bulgaren op de hoofdmacht terugge trokken. Volgens de lezing der Turken geschiedde dat volgens een vooraf vast gesteld plan en nadat zij den aanval der Bulgaren had afgeslagen. Te Konstantinopel gelooft men, dat de zwenking naar het Westen, die de Bulgaarsche rechtervleugel van de anti- Tsjataldzja-linie heeft uitgevoerd, ver band houdt met een voorgenomen lan ding van Turksche troepen bij Rodosto, om de Bulgaren in den rug aan te vallen. Men beweert, dat Enver bei die troepen zal aanvoeren. De strijd om Gallipoli, waarbij het den bondgenooten om den Noordelijken oever van den Hellespont te doen is, verdient alle aandacht. De Frankfurter Zeitung schrijft: in de kringen van het Balkanverbond meent men blijkbaar, dat, als de Noor delijke Dardanellenforten van de land zijde zijn vermeesterd, men ook de for ten aan den Aziatischen oever tot zwij gen zal kunnen brengen. De Grieksche vloot zou dan in de Zee van Marmara kunnen komen, tot aan de flank van de linie van Tsjataldzja en misschien tot Konstantinopel kunnen doordringen, en wanneer het lukt, troepen van de bondgenooten achter de linie aan wal te zetten, dan is zij niet meer te houden. De Mir, het offlcieuse Bulgaarsche blad, gewaagt van belangrijke voordee- len bij Adrianopel behaald, maar wenscht zich er niet over uit te laten, welke het zijn. De Matin bevat een telegram uit Pnilippopel waaruit kan blijken dat deze voordeelen bestaan in de vermees tering van een der forten, gelegen ten Noordwesten van Arnautkeui. Bij den aanval op dit fort, die bij nacht ge schiedde, moeten 800 Turksche soldaten en verscheidene officieren, onder wie een majoor, gevangen genomen zijn. In Konstantinopel wordt de toestand, ook voor de vreemdelingen, allengs dreigender. Verscheiden bladen maken melding van onbeschaamd optreden van Koerdische ruiters, die een Franschman en diens vrouw hebben mishandeld en onder de oogen van de Jong-Turksche regeering er den baas spelen. De Fiansche gezant heeft bij de regeering geprotes teerd en op de bestraffing der schuldi gen aangedrongen, terwijl Italië na veel moeite toestemming heeft verkregen om twee kruisers door de Dardanellen naar Konstantinopel te zenden. De moord op Nazim pasja komt nog eens ter sprake door een gesprek dat de broeder van Tewfik, den eveneens gedooden adjudant van Nazim, met Enver bei heeft gehad. Hij moet daarbij hebben gezegd „Gij en uw vrienden hebt Nazim en mijn broer gedood. Gij hebt dat gedaan met een vaderlandslievend doel, nl. om Adrianopel te redden en betere vredes voorwaarden te bedingen. Daarom zal ik er thans niets van zeggen, maar zorgt er voor dat gij uwe beloften houdt. Als gij Adrianopel niet ontzet, of vredesvoorwaarden bedingt die de stad aan Turkije doen blijven, dan zullen wij later dit gesprek voortzetten." De correspondent van de Matin, die van dit onderhoud melding maakt, voegt er bij, dat de Jong-Turksche regeering Adrianopel wel zoa willen opgeven, maar in de klem zit door de groote woorden waarmede zij na den staats greep is opgetreden. Uit Sofia wordt aan de National Zei tung geseind: De Bulgaarsche bevel hebber, die de operatie tegen Gallipoli leidt, hoopt de Turken te verslaan, voordat zij verdere versterkingen hebben kunnen laten aanrukken. Door het ge vecht aan de Kawak schijnt dit doel reeds bereikt te zijn. Men hecht aan deze overwinning groote beteekenis. De Turksche troepen trekken in wanorde terug en de vervolgers ontmoeten geen tegenstand meer. De Bulgaarsche voor hoede staat in de onmiddellijke nabij heid van Gallipoli. Een beslissend ge vecht staat te wachten. De aannemers, die den eersten tunnel door den Simplon geboord hebben, heb ben geweigerd ook den tweeden tunnel te graven. Vandaar een proces tusschen hen en de Zwitsersche regeering, dat lang hangende is gebleven. Het geschil is nu door een vergelijk bijgelegd. De aannemers betalen een half millioen frs. schadeloosstelling voor contractbreuk en staan het materiaal voor den tunnel - aanleg te Iselle en Brig aan de staats spoorwegen om niet af. Dat lijkt hun voordeeliger dan dat zij nog eens de slechte kansen loopen van de instor tingen en de overstroomingen, die zich bij den aanleg van den eersten tunnel hebben voorgedaan. Zondagnacht, even na twaalven, is het nieuwe spoorwegstation te New-York, het grootste ter wereld, geopend. Er is tien jaar aan het station gewerkt en het heeft 190 millioen dollars gekost. Het station bezit een signaal-inrichting, die eenig op de wereld moet zijn en men acht het dan ook, menschelijkerwijze gesproken, onmogelijk, dat er ongeluk ken in dit station kunnen voorkomen. Te Parijs is een dubbele moord ge pleegd. In de Nolletstraat woonde een oude heer van 83 jaar, de rijke rentenier Peltier, met een 43-jarige dienstbode, die ongunstig bekend stond. Woensdag zijn zij beiden dood gevonden, Peltier in een van de kamers op de derde verdieping van het huis, dat zijn eigendom was, de dienstbode in haar eigen kamer, be neden, die op een tuintje uitkomt. De moordenaars hebben hun slachtoffers door verstikking gedood, door hun prop pen niet slechts in den mond, maar tot heel diep in de keel te duwen. Het hoofd van de vrouw was sterk gezwollen, de lippen waren gescheurd. Men vond de lijken van den man en de vrouw met gebonden handen, maar men ver moedt, dat de moordenaars eerst na hun schandstuk volbracht te hebben hun slachtoffers gebonden hebben. Zonder twijfel is diefstal de beweegreden tot den dubbeleu moord geweest. Van de daders is totdusver geen spoor ontdekt. Het was echter bekend, dat de dienst meid buiten het huis van haar meester in zeer slecht gezelschap verkeerde. In ons vorig no. is melding gemaakt van den te New-York gepleegden bom aanslag, waarbij eeD vrouw, Herredo ge- hoeten, het leven verloor, haar man en een bij de Herredo's inwonende juffrouw gewond zijn. Men dacht toen met een wraakneming van stakers aan het adres van die juffrouw te doen te hebben, omdat zij zich niet bij eon staking van het personeel der fabriek, wakr zij werkte, had willen aansluiten. Het blij kt echter niet zoo te zijn. Het zenden van de bom is de daad van een man, die bij Hcredo in dienst en door dezen met ontslag gedreigd was. Deze man, Farrel gehee- ten, heeft bekend de bedoeling gehad te hebben met de bom Herredo te doo- den en verder verteld, dat hij verleden jaar op dezelfde wijze zijn dochter ge dood heeft, omdat zij zich slecht ge droeg en dat hij reeds in 1887 ook door raiddel van een bom den man van het leven beroofd, die zijn dochter, een ge huwde vrouw, tot overspel verleid had. Tevens bekende hij verleden jaar aan rechter Rosalsky een bom thuisgestuurd te hebben omdat deze een misdadiger tot twintig jaar gevangenis veroordeeld had. De Eugelsch-Indische stad Tatta Sing staat in vlammen. Het vuur brak reeds drie dagen geleden uit. Geheele wijken van de stad zijn in de asch gelegd. Zondag, den eersten carnavalsdag, was er in de Parijsche voorstad een groote opschudding Honderden kinderen volg den jubelend en scheeuwend een ge stalte, die als beer verkleed, zich nu eens op alle vier pooten dan op de achterbeenen zoo natuurlijk bewoog, dat men gezworen zou hebben, dat het een echte beer was. De kinderen wierpen het „scboone masker" met confetti en borstelden het dan weer af. Zij dron gen ten laatste zoo op, dat het ver meende masker zich op een gegeven oogenblik hoog oprichtte, omkeerde en een zoo onmiskenbaar gebrom uitstiet, een zoo overtuigenden muil opensperde en zu'ke echte roofdiertanden toonde, dat twijfel niet langer mogelijk was. De vermeende verkleede was een echte en werkelijke beer, en ontvlueht uit een kermistent. Wel een kwartier lang hadden de kinderen zonder erg om hem heen gesprongen en tegen hem opgedrongen. Nu stoof de menigte met een angstgeschreeuw uiteen. De beer waggelde goedig nog een tijdje voort en werd toen door den baas der kermis tent naar zijn kooi teruggebracht. Op den NoorscheD bergspoorweg Ber- gen-Kristiania is er van Maandag op Dinsdag zoo'n zware sneeuwstorm ge weest, als men er sedert de opening van den spoorweg in het hooggebergte geen heeft beleefd. De sneltrein uit Kristiania sneeuwde 's nachts in. Eerst na 18 uur onafgebroken werken kreeg men hem weer vrij. De dertig reizigers vonden onderdak in de berghut op Haugastöl. Te Bergen is door den sneeuwstorm het radiostation buiten verkeer gesteld. Ook het stoombootverkeer heeft ge leden. Volgens een mededeeling aan de New York Herald uit Panama duren de aardstortingen aan het kanaalbed voort. Man vreest, dat het werk ernstig be schadigd is, en dat er nog meer aard stortingen zullen vallen. De spoorweg en bij het werk gebruikte wagens zijn bedolven. De rivieren in België wassen nog steeds. Te Luik staan al de kaden onder water, evenals de trekweg der bruggen de la Boverie, du Commerce cn van Fragnée. De bijrivieren der Maas en vooral de Ourthe, Semois en Lesse, stijgen insge lijks op onrustwekkende wijze en tal van dorpen zijn overstroomd. De toestand is ernstig in den omtrek van Luik te Tilleur zijn de Trekwegkaai, alsook een deel der rue de l'Arveau overstroomd. Een zestigtal huizen staan onder water. Te Jemeppe is de quai des Carmes over stroomd, evenals de haven van de quai de Ognée te Ougrée. Te Flémalle-Grande is de trekwegkade met water bedekt en zijn de huizen onder water geloopen. Te Herstal is het eiland Monsin ge deeltelijk onder water verdwenen. Ver scheidene fabrieken liggen stil in het Ourthedal. De Leie en bijrivieren zijn sedert Zaterdag ook aanmerkelijk gestegen. Woensdag werd uit Kaapstad gemeld: De partij vergadering der nationalistische partij heeft zich met groote meerderheid tegen Hertzog uitgesproken, en besloten er bij Botha op aan te dringen om minister-president te blijven. De aanhangers van Hertzog moeten overwegen, zich van de partij af te scheiden en de regeering, zoodra zich een gunstige gelegenheid voordoet, iu het nauw te drijven. In Engeland vond een korporaal der garde voor enkele dagen een schild wacht slapende op zijn post. De korpo raal meldde den soldaat die met twee dagen arrest gestraft werd. Maandag avond moest dezelfde soldaat wederom op wacht. Toen dezelfde korporaal de ronde deed, schoot de soldaat op den korporaal en doodde hem op slag. Volgens een overeenkomst tusschen Pruisen, Beieren, Baden en Hessen zou met de kanalisatie van de Main niet begonnen worden voordat de wet be treffende de scheepstollen in werking getreden was. Bij het sluiten van deze overeenkomst had men echter geen rekening gehouden met de vertraging, die het gevolg is van de bezwaren van buitenlandsche staten tegen deze wet. De Pruisische, zoowel als de andere be trokken Duitsche staten nu, met het oog op de buitengewone economische beteekenis der kanalisatie van de Main tot Aschaffenburg, besloten dat werk niet langer uit te stellen. Binnenkort zal daarmede begonnen worden en men zal het zoo spoedig mogelijk ten einde brengen. Het aandeel van Pruisen in de kosten van aanleg was oorspronkelijk op 3.88 millioen mark geschat. Met het oog op de stijging van alle prijzen en ten ge volge van de uitkomst van onderzoe kingen van den bodem is gebleken, dat het kapitaal vqor den aanleg tot 4.8 millioen mark verhoogd moest worden. In het geheel zullen de kosten dus meer dan 5 millioen bedragen. Wat de heffing van tollen betreft, is men van plan als het kanalisatie-werk voltooid is, op het traject dezelfde tollen te heffen als thans op de beneden-Main ingevoerd zijn. Men verwacht, dat als het kanaal klaar is, ook de bestaande moeilijkheden tegen de scheepvaarttollen op den Rijn uit den weg geruimd kunnen zijn. Dan zullen de kosten van onderhoud en beheer en 4 pet rente en een 1/> pet. amortificatie van 75 pet. van het kapi taal uit de inkomsten van de „Strohm- kasse" gedekt kunnen worden, voor zoover de opbrengst van deze tollen voldoende is tot dekking van de kana lisatie-werken, die uit de Rijn, „Strohm- kasse" gefinancieerd moeten worden. Aldus meldt de in deze kwestie steeds goed ingelichte Berliner Börser Courier. Uit het feit, dat men hier niet meer met het beginnen van het belangrijke werk wil wachten op den uitslag van de onderhandelingen met Nederland en Oostenrijk, blijkt wel, dat men in re geringskringen niet rekent op een spoedig tot stand komen van een over eenkomst ten opzichte van de scheeps tollen. ADVERTENTIEN. Tegen 15 Februari gevraagd, een en een Brieven No. 3985, Boekhandel, firma Wed. J. LORETZ, den Bosch. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN Z E 0 E N", Genderen BOTEK. Gerechtigd tot het voeren van het RUksbotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen ft rembours door geheel Nederland. wordt de betaald door: te 's HERTOGENBOSCH. Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. Gevraagd f 500 4 pCt. 's Bosch 98 pCt. f1000 3$ pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3$ pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte. Aan^eboileu f2000 3$ pCt. gem. Zwolle 1893 92 f 2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 A f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 9 f500 4 pCt. gem. Katwijk 99 f6000 4 pCt. gem. Enschedé 1912 99 f 1000 3 pCt. gem. Nijmegen 1895 84 f300 4 pCt. Friesch Gron. Hypo theekbank 95 5 A f 500 3 pCt. Prov. Limburg 1896 82$ f6000 3$ pCt. gem. Zaandam 1891 92 f 500 3 pCt. gem. 's Bosch 1896 84 f12.500 4 pCt. gem. Harderwijk 97$ f160.000 4 pCt. gem. Utrecht. 98 Coupons te Amsterdam betaalbaar. 1 IJ UI L. J. VEERMAN, Heusden. UIT MET MAGAZUn VOOR MEEREn-ËM NrtDERKLEEDIflG „in DE PARADIJSVOGEL" eoRincHEn WORDEN. YERE IKLEEQ1NG 'ZIJN „Gedurende twee en een half jaar had ik de tering ouder de leden. Ik had pijn op de borst en tusschen de schouderbladen. Ik gevoelde mij altijd koortsig, lam geslagen en viel met den dag af. Ik hoestte onafgebroken en vooral 's nachts was bet vreeselijk. Ik dacht dat mijn longen vaneen scheurden, terwijl ik vreeselijk zweette. Toen kocht ik een flesch ABDIJSIROOP. Ik begon veel «Irhstv» Ja slijm op te geven en hoest- QOOr II© aanvallen, die altijd zoo he- De heef stoffels, vig waren, werden gemakkelijker en losser. Ik heb de behandeling met de Abdijsiroop ge volgd en ik kan verklaren dat het een prachtig middel is, want thans ben ik van mijn kwaal genezen en even sterk en gezond als vroeger. Aarzelt niet meer al» gij lieest, als gij aan keel of longen lUdt, Uwe hulp is de klooster §anc(a Paulo welke on voorwaardelijk asthma, influenza, pleuris, bronchitus, kink- en slijmhoest en alle borst- en longaandoeningen geneest. Prijs per flacon van 230 gramfl.van 550 gram f 2.van 1000 gram f 3.50. Eischt rooden band met handteekening van den Gene- raal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Beusdea bij H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T. Schouten AalstG. v. d. Zalm AimkerkS. van DrunenAndelJ. G. SchoutenBestrijen D. van Heivoort; Drunen (N.-B.) L. v. d. Lee, Wed. J. Sikkers &zoon;Dns- sea; J. J. Paes; tenderen: B. de Graaff; blessen J. van VugtHank (Dus- senpolder): A. van der Pluijm; Heijmans; MeeuwenG. Sterkenburg; Meuwendijk: R. Romijn; Veen: J. Vos Bz.; Vlijmen: H. v. Wordragen b. d. Ven; Werkendam: C. P. Cornet; Woudrichem: G. Wilhelm; WijkG. Versvelt en M. Schouten en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht. 55 55 M 55 55 55 55 55 55 55 Jftts de.WiT uTK.e.c.t-tT IS DE MEEST VOLMAAKTE De heer H. Stoffels, landbouwer te Obbicht fL.) verklaart het volgende: JL, volgens portret.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5