verkoopen: beïoorenfte bij bet NieiwsbM Toor bet Laai van Hensflen ea Alteaa vaa Zaterli 15 Feta. 1913, Na. 3232. Notaris VAN GENDT, Woningen, Een BOUWTERREIN, Diverse/ Roerende Goederen, Notaris CANTERS, „Wapen/ van Amsterdam", te Heusden BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. De bijzondere correspondent van het Journal te Sofiia seint: Men beschouwt hier den slag bij Boelair als op een na den belangrijksten sedert het begin van den oorlog. De Turken ondernamen den aanval met 50,000 man in den ochtend van den 8sten en wierpen zich plotseling op de stellingen van het vierde Bulgaarsche leger, dat een af wachtende houdiüg bewaard had. De Koerdische regimenten leidden den aan val en renden met woest vuur vooruit, terwijl zij luide kreten slaakten. Zij liepen bijna mannetje naast mannetje en zwaaiden hun wapens. In hun geest vervoering dachten zij er zelfs niet aan, om dekking te zoeken in de plooien van het terrein. Het in lange linie ont plooide Bulgaarsche leger zag hen onder een doodsche stilte aankomen. Toen de golf der Turken tot op korten af stand van de Bulgaarsche schansen ge naderd was, braakten uit dezen de kogels van de mittrailleurs, de gra naatkartetsen van de kanonnen en de salvo's der Bulgaarsche infanterie los, die de kindereu van Allah als koren neermaaiden. Versterkingen van Klein-Aziatische troepen, die daarna vooruit werden ge bracht, om de Koerden te steunen, vielen op hun beurt onder den kogel regen. Om 3 uur 's middags sprong de heele Bulgaarsche linie uit de schansen overeind en wierp zich met de bajonet op den wankelenden vijand en hield schrikkelijk onder hem huis. Men telde 6000 dooden aan Turkschen kant en tot twee tot driemaal zoovele gewonden. Woensdag werd uit Podgoritsagemeld: Den heelen nacht van Zaterdag op Zon dag dreunden voorSkoetari de kanonnen. De Turken bereidden een aanval voor, om de verloren stellingen op den grooten Bardanjolt ten Oosten van de stad te heroveren. Zij werden echter door de Montenegrijnen met aanzienlijke ver liezen teruggeslagen. Ook hun wanhopige pogingen om Moeslimi op den rechter oever van de Kri, ten noorden van den Bardanjolt te heroveren, waren vruchte loos. De bloedige strijd om den Bardanjolt heeft met onverminderde hevigheid tot des middags voortgeduurd, tot om 2 uur de Montenegrijnen tot een aanval besloten. De Turken werden tot hun ver- dedigingsliniën teruggeworpen. Thans begon eerst het eigenlijke werk. Door het vernielende vuur van de verdedigers heen volgden de dappere troepen de officieren, die met de vaandrigs voor uitschoven. De kartetsen sloegen groote gaten in hun gelederen. Over hinder nissen en lijken heen stormden zij voor waarts. Men zag hoe de vaandels neer vielen op de gesneuvelde vaandrigs, maar steeds werden zij weer opgenomen. Op het slagveld stonden koning Niko- laas, kroonprins Danilo en prins Peter. Onder hun oogen bevochten de Monte negrijnen hun overwinning. Gedurende den strijd voegde zich prinses Xenia in verpleegstersdracht bij hen. De tranen stonden haar in de oogen. Het span nendst oogenblik van het gevecht was, toen de aanvallers de prikkeldraadver sperringen voor de Turksche stellingen bereikt hadden. Zij hoopten zich op en vielen bij honderden. Toan sprongen eenige dapperen naar voren en sneden de draden door. Dit scheen minuten lang te duren. Plotseling zag men mid den in de bres een vaandrig met het vaandel omhoog geheven en achter hem drongen soldaten. Spoedig viel het vaan del neer, maar voor degenen, die achter aan kwamen, bestond er geen ophouden meer. Eenige lieden bereikten de schan sen en het bajonetgevecht begon. Het duurde 15 minuten. Toen waaide op het hoogste punt van de Turksche ver schansingen op den grooten Bardanjolt de Montenegrijnsche vlag. De loopgra ven waren met lijken van Turken ge vuld en op de velden lag man op man. De geheele bezetting was gevallen. Uit de schansen in de buurt vluchtte alles wat niet dood was, doch de overwinning was duur gekocht. 3000 Montenegrijnen lagen op het slagveld. Opmerkelijk groot was het verlies aan officieren. Bij menig bataljon is slechts één officier in het leven gebleven. Ondanks deze over winning gelooven de officieren van den Montenegrijnschen generalen staf, dat het nog veel bloed zal kosten, om de andere belangrijke versterkingen van Skoetari, die van levensmiddelen en schietvoorraad rijkelijk zijn voorzien, te nemen. Naar Reuter verneemt, heeft enkele dagen geleden Tewfik pasja om tusschen - komst der mogendheden in 't belang van den vrede verzocht. Hem is geantwoord, dat tusschen- komst onmogelijk is, zoolang de Porte geen aannemelijke voorstellen doet. Op grond daarvan gelooft men, dat Hakki pasja, die Woensdag uit Kon- stantinopel is vertrokken, nieuwe voor stellen zal doen. Uit Konstantinopel aan de Kölnische Zeitung: Men weet hier volstrekt niet waar en in welken toestand de Turk sche vloot zich bevindt. De overheid gedraagt zich hier alsof zij overal belaagd wordt. Op straat en in huis worden tal van personen ge vangen genomen op de verdenking dat zij gevaarlijk voor den staat zijn. Het verkeer in de stad en in de naaste omgeving staat zoo goed als stil, schepen en treinen zijn voor militaire doeleinden in beslag genomen. Alle levensmiddelen zijn geducht in prijs gestegen. De Russische ambassadeur te Kon stantinopel heeft den sultan verontschul digingen aangeboden voor de onvoor zichtigheid van een matroos op den Russischen kruiser Rostislaf, die uit onachtzaamheid een kanon heeft doen afgaan, waardoor het voorschip van het jacht van Abdoel Hamid is beschadigd en de vensters van de moskee des Sultans zijn gebroken. De bevolking is over dit ongeval zeer verontwaardigd. Op grond van vertrouwbare inlich tingen zijn de ambassadeurs te Londen Donderdag tot de slotsom gekomen, dat het antwoord der Porte op de nota der mogendheden geen aannemelijken grond slag vormt 70or 't hervatten der vredes onderhandelingen. Verscheidene regeeringen hebben zich reeds in dien zin uitgesproken. Het laat zich aanzien dat binnenkort de zienswijze aan de Porte zal worden meegedeeld, en de mogendheden dan tevens hun raadgevingen, vervat in hun nota, zullen herhalen. Toen Maandagmiddag op bevel van Lidj Jeasu een verandering zou plaats hebben in de lijfwacht van keizer Mene- lik, brak in het Keizerlijk paleis te Addis Abeba oproer uit. Het hoofd der oude garde, die vanaf het begin van de ziekte van Menelik bij dezen gewaakt had, weigerde het commando af te staan. Het conflict ging weldra in een echt gevecht over, dat van zes tot acht uur in den avond duurde. De aanvallers mochten er, niettegenstaande herhaalde en hevige aanvallen, niet in slagen het paleis binnen te dringen, dat krachtig verdedigd werd met kanonnen en mi trailleuses. Het getal dooden en ge wonden is onbekend. Gedurende den nacht voorzag men door flinke afdeelingen troepen in de verdediging van 't Europeesch kwartier, waar geen enkel incident voorviel. De zaakgelastigde van Italië nam zijn voor zorgen om verschillende Italiaansche families, die dicht bij bedreigde punten woonden, in veiligheid te brengen. De aanval op het keizerlijk paleis heeft zich niet herhaald. Duizenden sol daten omringen het paleis van Menelik De politie te Horst, in Wesl-Duitsch- land, is er na een onderzoek, dat weken geduurd heeft, in geslaagd de daders op te sporen en te vatten van»een laffe moordpartij. Op den avond van Twee den Kerstdag gingen vijf mijnwerkers kalm huns weegs, toen zij zonder de minste aanleiding door drie man met messen werden aangevallen. Twee van de aangevallenen waren op slag dood, twee werden zeer zwaar gewond, en van dezen zweeft nu nog een tusschen leven en dood. De daders^ zijn twee Poolsche mijnwerkers, de gebroeders Skomorobski, en de Italiaansche mijn werker Torricenne. De Polen hebben reeds bekend. Te Hamborn in Westfalen zijn Pool- ache en Duitsche arbeiders slaags ge raakt. Van beide kanten namen ongeveer 250 man aan het gevecht deel. Niet min der dan 20 vechtersbazen liggen zwaar gewond in het ziekenhuis. De politie had de grootste moeite om aan het tu mult een einde te maken. Te Biangon (Zuid-Frankrijk) zijn een vrouw en vijf kinderen verpletterd ten gevolge van het instorten van een dak van een stal. Uit New-York wordt aan het Berliner Tageblatt geseindEen stemming onder de stokers over het beginnen eener staking op de Oost-Amerikaansche spoor wegen had tot resultaat, dat er een meerderheid voor staking was van 95 pet. van alle stokers die bij de vak bonden aangesloten en van 98 pet. van alle stokers, die niet aangesloten zijn. Door de staking zouden 54 spoorwegen van Oost-Amerika worden getroffen. De leiders van de vakbonden hebben de spoorwegen een ultimatum gesteld om de eischen van de stokers in te willigen, daar anders de staking on middellijk beginnen zal. De vertegen woordigers van de spoorwegmaatschap pijen hebben dit ultimatum van' de hand gewezen, erop wijzende, dat het een verhooging van de kosten van meer dan 12 millioen dollar veroorzaken zou. De scheidsgerechtscommissie van den Bond heeft nieuwe pogingen gedaan om door bemiddeling de staking te voorkomen. De afkondiging van de sta king is daarom uitgesteld. Een gelddrager van een Londensche bankinstelling is Donderdag in den ondergrondschen spoorweg door twee mannen aangevallen, die beproefden hem zijn tasch met 18,000 gulden aan banknoten te ontrukken. De aange vallene verweerde zich en werd ten slotte door andere passagiers ontzet. De twee aanvallers wisten te ontkomen. Zij hadden de stalen ketting, waarmede de tasch om den pols van den gelddra ger was vastgehecht, al doorgeknipt. Te New-York bestaan meer dan 250 schoenpoetszaken waarin 1500 jongens werken, grootendeels uit Griekenland af komstig. Volgens het Emigranten-bureau is de toestand waarin (leze jongens werken niets anders dan slavernij. De half vol wassen jongens komen in Amerika in gezelschap van een z.g. oom of neef, in werkelijkheid is deze niets anders dan de „padrone", welke deze jongens op een schandelijke manier exploiteert. Tus schen den „padrone" en de ouders van het kind, die ver in Europa leven, is een contract gesloten, waarbij bepaald is, dat de jongen een bepaalden tijd voor den patroon moet werken, daarvoor keert deze aan de ouders een jaarlijksch bedrag van 80 240 dollar uit. De ouders ver- keeren in volslagen onwetendheid om trent het lot van hun kind en dit lot is ver van benijdenswaardig. De jongens moeten 's morgens om 5 uur opstaan na een ontbijt van droog brood en slech te koffie gaan zij naar de werkplaats, waar om half zes het werk begint, 's Middags hebben de jongens een paar minuten tijd om hun middagmaal, bestaande uit brood en kaas, te gebrui ken. 's Avonds om half tien tien uur (Zaterdags, Zondags en op feestdagen wordt het nog veel later) is het werk afgeloopen, daarna moeten de jongens nog het lokaal schoonmaken. Eerst dan kunnen zij naar hun logies en naar bed gaan, waar zij als haringen in een ton liggen, om des morgens om vijf uur weer hun dagtaak te beginnen. Zoo gaat het steeds door, tot de bepaalde tijd verstreken is. De patroons verbieden de kinderen om Engelsch te leeren en ook mogen zij geen vrienden hebben, daar zij anders te licht uit hun slavernij ontsnappen kunnen. Er zijn Grieksche schoenpoetsers, die drie jaar en langer te New York leven en geen andere straten kennen, dan die zij doorgaan van hun werk naar hun logies. Wolter, de grappenmaker van Straats burg, zal waarschijnlijk in een krank zinnigengesticht worden opgesloten. Men zegt dat hij stapelgek is en dat men hem het dwangbuis heeft moeten aandoen. De sociaal-democratische afgevaar digde naar den Rijksraad Schuhmeier is gisterenavond om kwart voor twaalf, toen hij uit Stockerau kwam, waar hij een vergadering had bijgewoond, in de wachtkamer van het Noord-Westersta tion te Weenen door een man, die hem gevolgd was, met een schot uit een Browningrevolver in het linkeroor ge dood. De dader is gevangen genomen. Hij heet Paul Kunschak en is metaal draaier. Hij gaf op de daad uit wraakzucht begaan te hebben. Kunschak, de moordenaar van den socialistische afgevaardigde Schuh meier te Weenen, heeft bekend, na kalm overleg te nebben gehandeld, om wraak te nemen over de vervolging en uitsluiting door de sociaal-democratische vakvereeniging, waardoor hij geen vaste betrekking kon krijgen. Kunschak is vroeger lid geweest van de sociaal-de mocratische partij en Schuhmeier heeft hem zelfs het eerst de socialistische denkbeelden bijgebracht. Onder de chris- telijk-socialen, waarbij hij zich later aansloot, had hij den naam van een twistzoeker en dwarsdrijver, een ge sloten en zenuwachtig mensch. Zijn broeder, de afgevaardigde Kunschak, was zoo verslagen over de daad zijns broeders, dat hij in het eerste oogenblik verklaarde, al zijn eereambten te willen neerleggen. De politie to Genéve heeft een inbre ker, Jozef Ponza, aangehouden, die, naar uit bij hem gevonden brieven blijkt, een vriend is van Simentof, de autobandiet, die nu te Parijs terechtstaat. Ponza schijnt ook medeplichtig te zijn aan de misdaden der auto bandieten. BINNENLAND. Een zekere G. P., uit de Koning straat t6 Utrecht, heeft Woensdagmid dag op een bewoonster uit diezelfde straat, met wie hij in onmin leefde, drie schoten uit een revolver gelost, waardoor de vrouw in den linkerarm en den rug niet levensgevaarlijk ge wond werd. Vervolgens heeft P. getracht zelf moord te plegen door zich in den mond te schieten. Reiden lijn naar de rijksklinieken overgebracht en aldaar ter verpleging opgcuotnen. In de cocaïne-fabriek te Ouderkerk a/'d. Amstel werd Maandag de 49-jarige werkman D. van Dijl vergiftigd door benzoldampen, welke uit het mangat van een ketel stroomden. Het lijk werd op last van de justitie in beslag ge nomen en overgebracht naar het Wil- helmina-ga8thui8 te Amsterdam. Enkele weken geleden werd medege deeld, dat twee zoontjes van H. Wind te Nieu webrug bij Heerenveen door het ijs waren gezakt, en dat een van de kin deren was verdronken. Toen het ongeluk plaats had, aldus wordt thans aan de Leeuw. Ct. gemeld, passeerde juist een lijkstoet. Twee man nen, de z.g.n. klokkenluiders, die als gewoonlijk vooruitgingen, bemerkten het ongeluk doch bleven voor de sloot staan en riepen om hulp. Hulp werd echter niet geboden. Een en ander kwam de justitie te Heeren veen ter oore. Zij stelde ter plaat se een onderzoek in, met het gevolg, dat tegen beide mannen proces-verbaal is opgemaakt, wegens overtreding van art. 450 W. v.JL De chef van het station Ter-Apel, van de Dedemsvaartsche Stoomtramwegmij., verzond Woensdag met de tram in een verzegeld kistje een bedrag van f 420. Bij aankomst te Lutten bleek de inhoud te zijn verdwenen, het kistje was nog aanwezig. De N. Rotterd. Crt. schrijft: Dinsdagmiddag om een uur of drie ontmoette een agent van politie in de Goudsche Wagenstraat alhier een dron ken kleermaker, die de orde verstoorde. De agent wilde hem opbrengen, maar de man verzette zich, waarop de agent van zijn sabel gebruik maakte. Met be hulp van een rechercheur wist de agent hem echter naar den politiepost in de St. Jansstraat over te brengen, waarbij hij gevolgd werd door een groote menigte. Later werd de arrestant per politiewagen naar het bureau in de Lange Torenstraat vervoerd, omdat men hem met het oog op de houding van het publiek in den post niet veilig bewaard achtte. Een vischvrouw had namelijk het praatje uitgestrooid, dat de agent den man had doodgeslagen. Ze had het „zelfgezien" en ze wist dan ook een heele beschrijving te geven van de wijze, waarop een en ander in zijn werk gegaan was. Het verhaal vond natuurlijk gretig gehoor en geloof, al gauw werd er van gemaakt, dat den man de darmen uit het lijf hingen. Als een loopend vuurtje ging de ge schiedenis over den Goudschensingel, waar het juist markt was. En al spoedig liep men in de Goudsche Wagenstraat, voor het huis, waar de inmiddels uit dienst gekomen politieagent woont, te hoop. Tot tweemalen toe werd de menigte door de politie met de sabel uiteenge dreven. Maar telkens keerde zij terug, in het laatst zich meer in het bijzon der tot de Goudsche Wagenstraat en Br eedestraat bepalende. Ten laatste moest een hoofdinspecteur met een paar inspecteurs en de noodige politieagenten er aan te pas komen om ruim baan te maken en de orde te her stellen. Zooals het met dergelijke dingen gaat het verhaal had zich inmiddels door de heele stad verspreid en werd in trams, café's en op de straat druk besproken. In de buurt van de plaats des onheils was het den heelen avond zeer druk. Ter geruststelling van wie nog nei ging mochten gevoelen om aan het vischvrouwenpraatje geloof te schenken, deelen wij ten slotte mede, dat de dood geslagene in 't geheel niet gewond is en dat het verhaal dus werkelijk heele- maal op een verzinsel berust. Zondagmiddag is vrouw H., uit Berkel, in de Ley te Tilburg, met haar 9-jarig kind, te water gevallen. Zij werd gered, maar het kind verdronk. In verband hiermede heeft, naar de N. Tilb. Ct. meldt, de politie onder zware verdenking van misdaad, den vader L. H., uit Berkel, aangehouden. H. wordt verdacht vrouw en kind te water gestooten te hebben. Hij moet dan ook geen hand tot haar redding hebben uitgestoken. Vrouw H. heeft zichzelf gered, en moet nu eenige aan wijzingen hebben gegeven. Na tal van verhooren heeft de 27- jarige L. H., te Berkel, bij Tilburg, bekend, zijn vrouw en kind van het leven te hebben willen berooven Het lijk van het kind is nog niet gevonden. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Heerenveen is Donderdag behandeld de zaak tegen mr. M. W., burgemeester van Steenwijk, beschuldigd van mishandeling op 2 De cember van den secretaris dier gemeente, den heer Bakker. Het college van B. en W., had op dien datum vergaderd en men kreeg geschil over het opnemen van een kwestie tus schen den burgemeester en den secre taris in de notulen van de vorige ver gadering. De beide wethouders achtten die opneming niet noodig, de burge meester wel. Toen de vergadering was afgeloopen, en de heeren hun jassen aantrokken, %wam het tasschen den burgemeester ^n den secretaris over die kwestie tot een heftig gesprek, waarbij de burgemeester den secretaris met zijn wandelstok op het hoofd sloeg, zoodat deze brak. De heer Bakker deed van deze mis handeling aangifte bij de justitie. De verstandhouding tusschen den bur gemeester en den secretaris is sedert langen tijd zeer gespannen. De beide wethouders hebben getracht de heeren met elkaar te verzoenen, doch zonder gevolg. Na het gebeurde op 2 December heeft de secretaris wegens gezondheidsredenen een maand verlof moeten vragen. Bekl. was niet verschenen. Als getuigen wer den gehoord de heer Bakker en de wet houders Krop en Aberson. Het O. M. achtte de mishandeling bewezen en eischte f 100 boete of zes dagen hechtenis. De rechtbank te Rotterdam heeft den Roemeenschen logementhouder P., wo nende in de Zandstraat aldaar, welke in voorarrest zat wegens het revolver gevecht in zijn logement, ter zake van poging tot doodslag, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek OP HOOP V/AN ZEGEN", Gende/en. JSOTEI*. Gerechtigd tot h/t voeren van het Rijk«hptermei*k, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 t/er K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. te HEDSDEN, zal op Donderdagen Febr. a,g. bij Inzet, ten herberge van A. VAN DIJK en 27 Febr. a.s. bij Toeslag, ten herberge van SPIERENBURG te Hem den, telkens des avonds 7 uur precies, VERkOOPË^: le. Voor dm Heer J. LATHOUWERS en Kinderen a. Twee aan een gebouwde waarin beklante Slagerszaak, aan de Putterstraat, groot 1 A. 71 c. b. Een HUISJE met ERF, aan het Oudheusdensche eind, groot 65 c. 2e. Voor Mej. Wed. en Ervm G. SCHERMERS met de zich daarop bevindende WO NINGEN aan het Kikkerstraatje, groot 2 A. 39 c. Voorts zal op Donderdag; 27 Febr. a.S., v.m. ÏO u., ten huize en ten verzoeke van den heer J. LATHOU WERS voornoemd, aan de Putterstraat, publiek gorden verkocht, om contant geld. waarbij Slageregereedschappen. Breeder o/nschreven bij biljette te Drunen, zal bij Inzet Maandag Febru ari 1913 en bij Toeslag Maandag 1© Maart 1913, telkens vóórm. ÏO uur, in het te verkoopen pand Het van ouds bekend eerste klas annex Heeren-Societeit. groote Stalling, /Erf en Tuin, zeer gunstig gelegen nabij de Wijksche Poort en bij het eindstation der Tram te Heusden, kadaster Sectie A nummers 549 en 775, samen grobt 6 aren 78 centiaren. Dit pand, met een frontbreedte van circa 25 Meter bevat Concert-en Verkooplokalen, Eetzaal en Gelegenheidskamers, voorts flinke Logeerkamers, ruime Keuken en Kelder. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen, welke moet plaats hebben zes weken na den toeslag, zijnde Maandag 21 April 1913. Grond- en polderlasten zijn voor den kooper van 1 Januari 1913 af.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5