Het Land van Hensden en iltena, de Langstraat en de B«:nmeierwaard. VAN LEEUWEN Co., SfEELklliUM Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3234, Zaterdag 22 Februari. BIJVOEGSEL. Cenissi«airs in leden, Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. Smyrna Wijn behoeft geen krans. 1913. De oorlog op den Balkan. LAwj VAN. ALTEN* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer lx\x ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Dinsdag heeft de Presidentswisseling in Frankrijk plaats gehad. Poincaré, vergezeld door Briand, kwam om half drie op het Elysee aan, door de menigte toegejuicht. Fallières ontving hem om ringd door de voorzitters van Kamer en Senaat en alle ministers, en droeg hem het bewind over met een toespraak, waarin hij hartelijke gelukwenschen uitte voor den uitnemenden man, wiens geheele leven gewijd is geweest aan den dienst der Republiek. Poincaré bedankte Fallières voor zijn achting en vriendschap en bracht hulde aan den waardigen dienaar van Repu bliek en democratie, wiens juist oordeel en verstandige vaderlandsliefde bij dik wijls in beraadslagingen der regeering heeft gewaardeerd. Ik zal, zeide spr., al mijn krachten wijden aan de mij opgedragen taak, bij welker vervulling ik den steun en het vertrouwen van het parlement en het volk noodig zal hebben. Na deze toespraken schudden Fal lières en Poincaré elkaar de hand. Daar na overhandigde de grootkanselier van het Legioen van Eer aan Poincaré de teekenen van grootmeester der orde. I)e twee presidenten verlieten om 3,40 het Elysée, Poincaré met het groote ordelint over de borst gekruist, en be gaven zich naar het stadhuis, te mid den van geestdriftig gejuich, de tonen der Marseillaise en van militaire mar- schen, gespeeld door de muziek van 300 corpsen. De stoet kwam om 4 uur aan het stadhuis. Op het binnenplein van het stadhuis, dat in een wintertuin was herschapen, wachtten Loubet, de ministers, de voor zitters en de bureaux van Kamer en Senaat, de stedelijke raden en andere hoogwaardigheidsbekleeders op den nieuwen president, wiens komst geest driftig gejuich aankondigde. Muziek corpsen speelden de Marseillaise en den Lotharingschen marsch. Toespraken werden gewisseld; vervolgens begaf de stoet zich in de ontvangzalen, waar aan Poincaré, Fallières en Jjoubet champag ne werd aangeboden. Zij ontvingen voorts een herinneringsmedaille en teekenden het gouden boek. Poincaré verklaarde, dat hij in de ontvangst een dierbaar pand van de achting van het publiek zag. Ik zal mij inspannen om mijn plicht te vervullen door met heel mijn ziel het republikeinsche Frankrijk te dienen. Van het stadhuis ging de stoet naar de Frans I straat, waar de woning van Fallières is. Na afscheid van Fallières te hebben genomen, begaf Poincaré, toege juicht door de menigte, zich weer naar het Elysée. Toen Briand te voet het Elysée uitkwam, herkende het publiek hem en droeg hem bijna in triomph rond te midden van toejuichingen. Des avonds vergaderden de ministers onder voorzitterschap van Poincaré. Bri and bood Poincaré het ontslag van het ministerie aan. Poincaré verzocht het aan te blijven en teekende het besluit van herbenoeming. De Daily Telegraph verneemt uit New York, dat daar ernstige berichten zijn ontvangen over den financieelen toestand van de stad Chicago. De metro pool aan het Michigan-meer zou feite lijk voor een bankroet staan. Het stede lijk bestuur ziet zich genoodzaakt de uitgaven zooveel mogelijk in te perken. De salarissen der stedelijke ambtenaren en beambten kunnen slechts met groote moeite en dan nog maar voor een ge deelte worden uitbetaald. Indien Chicago niet onmiddellijk wordt gemachtigd tot het uitgeven van een leening, zou de stad zich failliet moeten verklaren. De Engelsche kiesrechtvrouwen heb ben Woensdagochtend in de vroegte hun eersten ernstigen bomaanslag vol bracht. In een nieuw huis, dat te Wal ton on-Hill bij Epsom is gebouwd, is in de slaapkamer van de dienstboden een bom gesprongen en heeft zoo'n scbade aangericht, dat het huis gedeel telijk herbouwd moet worden. Aangezien het huis nog niet bewoond werd, is er niemand gewond. In hetzelfde huis werd nog een tweede bom aangetroffen, die niet gesprongen was. Deze bestond uit een blikken trom mel, gevuld met kruit en weegt ruim drie kilo. Tevens werden er twee ge broken hoedespelden gevonden. De eigenaar van het vernielde huis blijkt te zijn sir George Riddel, een voorstander van vrouwenkiesrecht. Mi nister Lloyd George zou het huis van hem huren, maar heeft dat feitelijk nog niet gedaan, omdat het huurcontract nog niet geteekend is. Twaalf werklieden waren nog bezig met het in orde brengen der villa. Zij zouden in levensgevaar zijn geweest bijaldien de ontploffing der bom een half uur later geschied ware. Nu ge beurde het in hun schaftuur. De assu radeurs weigeren sir Riddell schadever goeding, juist omdat de verwoesting het gevolg is van een bomaanslag. Waar schijulijk zullen de belastingplichtigen in het graafschap voor schadevergoeding worden aangesproken. Het blijkt dat de bommenwerpers de villa ook in brand wilden steken, maar de ontploffing verijdelde dit plan. De Sociale Politieke Vrouwenbond verloochent den aanslag en vraagt „Waarom ons ervan beschuldigd? Ook andere menschen hebben een hekel aan Lloyd George." Mevrouw Pankhurst weigerde zich er over uit te laten, maar mevrouw Drummond zeide in een pers gesprek: „De aanslag is prachtig en bewijst dat de vrouwen vast besloten zijn hun doel te bereiken." Mevrouw Pankhurst heeft in een te Cardiff gehouden redevoering gezegd, de bomaanslag in Surrey het werk is van kiesrechtvrouwen, waarop zij trolsch zijn, waarvoor zij persoonlijk verant woordelijk zijn en bereid gevangenisstraf te ondergaan. Vele toehoorders riepen, dat het schande was en juichten voor Lloyd George. De geheele pers veroordeelt den bom- menaanslag, maar schijnt er verlegen over te zitten, hoe de daderessen achter haald moeten worden. De Chronicle is ervoor, een zware boete op haar toe te passen, die verhaald kan worden op degenen, die tot den aanslag aangezet hebben. Donderdag werd uit Londen gemeld Kiesrechtvrouwen hebben een paviljoen in den luin van Kew in brand gestoken; het paviljoen is vernield. De schade wordt begroot op f 12.000. Twee jonge vrouwen Leton en Locke genaamd, zijn, als verdacht van deze brandstichting, gearresteerd en voor de rechtbank verschenen. Zij gedroegen zich in de zaal zoo luidruchtig dat de politie er aan te pas moest komen en de behandeling een week verdaagd werd. De rechter heeft haar vrijlating tegen borgtocht geweigerd. Daarop werd een der dames zoo woedend, dat zij al haar boeken en papieren naar den magistraat wierp, zonder hem echter te rakén.. Uit de villa van baron van Ottenfels, kamerheer van keizer Frats Jozef, die thans in de Riviéra vertoeft, zijn voor f 50.000 aan juweelen gestolen. Hevige sneeuwstormen teisteren Zuid- Frankrijk. In de departementen Tarn, Gard, Hérault, Pyrenées Orientales, Aveyron en Haute Loire is groote scbade aangericht. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een halve meter hoog, zoo dat het verkeer zeer belemmerd is. Nu de slede-expeditie uit Advent-baai, welke was uitgezonden om de deelne mers aan de Duitsche Pool-expeditie van SchroderStrantz te redden, mislukt is, zal uit Noorwegen een schip worden ge zonden om te trachten, Spitsbergen te bereiken en ergens aan de Westkust van het hoofd-eiland te landen, waarna dan gepoogd zal worden, met sleden tot de expeditieleden, die in gevaar verkeeren, door te dringen. Dit lijkt een absoluut onuitvoerbaar plan; maar er schijnt toch wel een klein kansje te bestaan, dat het slaagt. Tenminste aan de voorbereiding heeft prof. Nansen meegedaan, en de bekende Spitsbergen-reiziger Isachsen heeft zich bereid verklaard, de leiding op zich te nemen. Laplanders met rendie ren gaan ook mee. Over een week kan het schip van Tromsö vertrekken. Maar wij herhalen het, het schijnt een onuitvoer baar plan. Ook is er veel geld voor noo dig. Maar dat komt wel bijeen. Graaf Zeppelin beeft zich aan het hoofd gesteld van de commissies die geld bijeen brengen. Te Rome lag Dinsdagochtend de sneeuw een halven voet dik, en bleef, althans op de daken den heelen dag liggen, wat daar een ongewoon ver schijnsel is. Te Moskou zijn drie bandieten gevan gen genomen, die als hun Fransche soortgenooten met automobielen werk ten. Zij worden beschuldigd van meer dan 100 misdaden, waaronder verschei dene moorden. Deze maand hebben zij vorstin Eristof diamanten ter waarde van een millioen roebel ontstolen. Zij hebben een aantal misdaden be kend en opgegeven wie hun medeplich tigen zijn. Die worden nu gezocht. Het Huis van Afgevaardigden in de Vereenigde Staten heeft met een zeer kleine meerderheid geweigerd om, niet tegenstaande Taft's veto, de immigratie wet aan te nemen. Wanneer er vijf leden anders gestemd hadden, zou de beslissing juist andersom geweest. Volgens een bericht uit Tokio is in het gebouw van het Leger des Heils, gelegen in het centrum der studenten wijk Kanda, brand ontstaan. De vlam men grepen snel om zich heen en spoedig waren 3300 huizen vernield. Daaronder waren tal van onderwijs-in- rich tingen. Naar schatting zijn 15,000 menschen dakloos en beloopt de schade millioenen jens. De socialistische linkerzijde der Bel gische Kamer heeft vergaderd en schijnt naar 't Hbld. v. Antwerpen mede deelt hare maatregelen te hebben genomen, om op ernstige wijze obstructie te voeren tegen de militaire wet, om aldus de stemming te vertragen tot na den 14den April, dag der algemeene werkstaking. De correspondent van de Times te Cettinje meldt bijzonderheden over de nederlagen, die Montenegrijnen en Ser viërs bij hun gemeenschappelijken aan val op Skoetari ongetwijfeld geleden hebben. De correspondent schat de ver liezen der Montenegrijnen bij hun jong- sten aanval op den Tarabosj op bijkans duizend dooden en gewondeu en bij den driedasgschen strijd bij Bardanjol op nagenoeg vierduizend, terwijl de Ser viërs in den strijd bij Berdika ruim vijf honderd dooden en gewonden hadden. Montenegrijnen en Serviërs zullen hun artillerie reorganiseeren en versterken vóór zij den aanval hernieuwen. De correspondent meldt voorts, dat de Montenegrijnen door de zware verliezen zeer terneergeslagen zijn. Daarbij komt, dat de staats-zorg voor de gewonden ellendiger is dan ooit, omdat alle buiten- landsche ziekenverpleging sedert den wapenstilstand is opgehouden, daar de buitenlandsche Roode Kruis-ambulances weer vertrokken zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de Kölnische Zeitung geseind: Dat Enge land de Turkache vlag en die der be schermende mogendheden op Kreta heeft neergehaald, heeft diepen indruk op de Porte gemaakt, omdat daarmede de onafhankelijkheid van het eiland wordt uitgesproken. Uit Jemen wordt gemeld, dat de Turksche soldaten daar den eisch heb ben gesteld, naar huis te worden ge zonden. De verwachtingen die men op de zending van Hakki pasja naar Europa had gebouwd, zijn vervlogen. Hier hoort men overal geruchten over aanstaande veranderingen in het kabinet. Ontevredenheid heerscht over het uitblijven van succes op 't oorlogsterrein. 280 Grieksche bannelingen uit Kon stantinopel, te Athene aangekomen, be richten dat in de Turksche hoofdstad een onbeschrijfelijke paniek heerscht. Tal van menschen zijn in de buiten landsche hospitalen, consulaten, ambas sades en in het Russische klooster te Galata gevlucht. Dag en nacht duren de arrestaties voort. De handelswijk Galata is verlaten, daar niemand zich buitenshuis durft wagen. De vluchtelingen beschrijven den toe stand als onhoudbaar en verzekeren, dat de val der Jong-Turken aanstaande is. Volgens hen duurt de Christenmoord op de kusten der Zee van Marmora voort, ofschoon patrouilles van buiten landsche mariniers de Christenen trach ten te beschermen en de ambassadeurs der Drievoudige Entente hun inscheping bevorderen. Sjukri pasja, de bevelhebber van Adrianopel heeft, naar de Kölnische Ztg. meldt, geweigerd de vreemdelingen uit Adrianopel te laten vertrekkenhij heeft er echter in toegestemd in de voorstad Karagatsj een onzijdige strook af te bakenen. De Daily Mail vernoemt uit Odessa, dat de Russische Zwarte Zeevloot ge mobiliseerd is en gereed ligt om uit te varen. BINNENLAND. Maandagavond stelde de directeur van de Cinéma de la Monnaie in de Kalverstraat te Amsterdam aan den 42-jarigen kantoorbediende een bedrag van f 865 ter hand om daarmede den volgenden dag een rekening te betalen. Dinsdag verscheen de man echter niet op zijn post. In den loop van den morgen kwam een meisje zeggen, dat meneer ziek was. De directeur ver trouwde de zaak toen echter niet meer, vooral toen bleek, dat de rekening waarvoor het geld was verstrekt, niet betaald was geworden. De boekhouder ging eens naar het kosthuis van den kantoorbediende en daar bleek, dat de bediende, die zich ziek had laten mel den, juist een kwartier geleden was vertrokken. Tot heden heeft hij zich niet weder laten zien, zoodat bij de politie aangifte is gedaan. Woensdag zijn te Alkmaar bij den echtgenoot van de inmiddels overleden vrouw ook pokken vastgesteld. De man, die reeds van den beginne af in obser vatie was, is naar de ziekenbarak over gebracht. Dit geval lijkt van niet ernsti gen aard. In de gemeente Lonneker, aan de grens van Enschedé, zijn pokken ge constateerd bij een 17-jarige fabrieks arbeidster. De stoomtrawler Lt. den Beer Poor- tugael heeft aan den rijksvischafslag te IJmuiden een steur van reusachtige af meting en gewicht aangevoerd, grooter dan er ooit een werd aangevoerd. Het beest meet ongeveer 3,50 M., weegt ten naaste bij 550 pond en heeft f 299 op gebracht. Bij de firma Majoor, sigarenfabri kanten te Beverwijk, is het personeel uitgesloten en er wordt gepost. Woensdag stonden twee van de pos ters in de felle kou op den stoep, toen de heer Majoor buiten kwam en hun vroeg, of ze niet een warme kop koffie zouden lusten. Wat graag, was het antwoord, maar we kunnen niet weg, want we moeten posten. O, zei de heer Majoor, dat is geen bezwaar, gaan jullui maar naar binnen, dan zal ik wel zoolang jullui ambt waar nemen. En aldus geschiedde. Bij den kop van de Handelskade te Amsterdam heeft Dinsdagmiddag aan boord van een sleepboot, de Van der Garden II, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Deze sleepboot kwam in aanvaring met een motorboot; om de botsing te voorkomen, sloeg zij met volle kracht achteruit, maar stootte toen met zulk een hevigen schok tegen het daar gemeerd liggende stoomschip Als- ter, dat haar stoomketel uit elkander sloeg, en de stoker, de 24-jarige C. Wusteleyn, in de machinekamer onmid dellijk gedood werd. De dekknecht, de 17-jarige J. Westerwaal, werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna bezweek. De Alster kreeg boven de waterlijn een gat aan stuuiboordszijde. Beide mannen zijn gedood door het kokende water, dat in een breede straal de machinekamer van de sleepboot in spoot. De machinist, die hier ook ver toefde, kon nog aan dek vluchten, maar heeft vermoedelijk in de haast de ladder omgeschopt, zoodat de stoker en de dekjongen niet meer onmiddellijk naar buiten konden komen. Brandweerman nen kwamen te hulp en spoten in de machinekamer, waaruit dikke damp wolken opstegen, om het kokende water af te koelen. Daarna begaven zij zich in de machinekamer, waar zij beide mannen vreeselijk verbrand vonden. De stoker was reeds dood; de dekjongen gaf nog teekenen van leven hij werd per zieken auto naar het Binnengasthuis overge bracht, doch overleed spoedig na aan komst aldaar. De aanvaring tusschen de sleepboot en de motorboot, waarvan het ongeluk het gevolg was, moet veroorzaakt zijn doordat laatstgenoemd vaartuig te laat vóór de sleepboot over wilde. ADVERTENTIEN. Gevraagd: f 500 4 pCt. 's Bosch97 pCt. f1000 3* pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet 90 92 40 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3* pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte. Aangeboden f2000 3* pCt. gem. Zwolle 1893 f 2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 10 f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 9 f500 4 pCt. gem. Katwijk f 6000 4 pCt. gem. Enschedé 1912 f 1000 3 pCt. gem. Nijmegen 1895 f 300 4 pCt. Friesch Gron. Hypo theekbank 5 f 500 3 pCt. Prov. Limburg 1896 f3000 3* pCt. gem. Zaandam 1891 f 500 3 pCt. gem. 's Bosch 1896 f 10.500 4 pCt. gem. Harderwijk f108.000 4pCt. gem. Utrecht f 15.000 4 pCt. gem. Nijmegen Coupons te Amsterdam betaalbaar. 60 99 99 84 95 82* 92 84 97* 98 97* 51 11 15 15 L. J. VEERMAN, Heusden. Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoeriug wordt provisie in rekening gebracht. 11 11 15 11 11 11 51

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5