el Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. J. C. JANSSEN Comb. PEEK CLOPPEKBURG, Spel en Sport. NORFOLK-PAKJE3, Uitgever: L. J.-VEERMAN, Heusden. No. 3245. ff7oensdag 2 April. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-H ERTOGEN BOSCH. 1913. Hd VAN ALTENi" VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag; middag 12 uur ingewacht. Hoe snel leven wy in deze moderne tijden van verandering op elk gebied In verscheidene takken van ons econo misch leven, van wetenschappen en kunst zijn luttel jaren voldoende om een algeheele wijziging, soms een volslagen omwenteling te brengen. Ervaringen en methoden, die reeksen van jaren gekost hebben aan opbouw en toepassing, wor den in een korten tijd geheel gerevolu tioneerd en men behoeft waarlijk niet tot de ouden van dagen te behooren, om getuige geweest te zijn van een algehee- len keer in dingen en zaken en denk wijzen die ons, in jonger jaren, als on- omstootelijk vaststaand en beproefd in geprent werden. Wie met zijn tijd mee wil doet het beste met niet al te lang aan vele vroegere opvattingen te blijven han gen, die op eenmaal als verouderd en afgedaan uitgekreten worden, en bovenal hy verwondere zich niet te veel, want onderwijl men de handen in elkan der slaat en zich ternederzettend ver wonderend afvraagt waartoe dat alles dient en leiden mag, is de opdringende tijd alweder met iets anders doende ter voorbereiding, waarvan ge aanstonds de ontplooiing, straks reeds de voltooiing kunt aanschouwen. Een voorbeeld uit velen wordt ons dezer dagen aan de hand gedaan. Wie zou voor luttel jaren hebben kunnen be vroeden, dat de uren tusschen dagtaak en rust door velen aan ontspanning en spel besteed, in de oogen van duizenden onzer uren zouden worden van belang stelling en nationale beteekenis. Hoe is in weinig jaren een onmetelijk verschil ontstaan tusschen de spelen waarmede toen de gemiddelde Nederlander zich bezighield en, om er een te noemen, het voetbalspel van nu! Vergenoegde men zich destijds met ontspanningen die slechts zelden bovenmate inspanning kostten, kom daar nu eens om Toen voor enkele tientallen jaren de Engelsche openlucht spelen ook in ons land hun intrede deden, waren er wei nigen die geloofden, dat dit uitheemsch vermaak op den vaderlandsch bodem wortel zou schieten jaar op jaar nam de beoefening dier spelen hand over hand toe, verwekte geestdriftige beoefe naars en dezen weder geestdriftige toeschouwers en belangstellenden. Van den beperkten vrienden- en be- (8 Toen sprak hg op wel willen den toon: „Ik bedacht, dokter, hoe zegenrijk uw werk in ons stadje zou kunnen zijn, en wellicht ook worden kèn, als u den moed bezit om de toestanden, die hier helaas den bloei belemmeren, met ijzeren wilskracht te bestrijden. De burgerij is bekrompen, metvooroordeelenbehept, wantrouwend „Dat heb ik ook gehoord", viel de dokter hem in de rede. „Maar burgemeester Zipfel moet toch een man zijn van goeden wil en edel karakter." „Dat is hij ook, dokter. De burgemeester wil 't goed. maar ook zijn horizon is eng, en dan staat hij vreeselijk onder den in vloed van zijn vrouw en zijn dochter. Hij is zwak, zweer zwak „Ook dat is mij gezegd", merkte de dok ter op. „Maar ik hoop hem te overtuigen Overtuigen? Ja, dat is goed en wel, maar dat heeft ook zijn bezwaren. Want de omgang met den braven ouden heer wordt zeer bemoeilijkt door zijn hard- hoorigheid. Men moet vervaarlijk luid schreeuwen om zich bij hem verstaanbaar te maken." „Dat is lastig." „Zeer lastig!" beaambde de barbier, ter wijl hij treurig het hoofd schudde. De dokter begon belang te stellen in de toestanden, al was die belangstelling ook niet juist van aangenamen aard. „Is de invloed van zijn vrouw en zijn kenden-kring, die weleer onze vader- landsche spelen, „met hun tegenwoor digheid vereerden" wanneer het iets extra's gold, is geen spoor meer over gebleven. Ge hebt slechts de verslagen te lezen in de dagbladen over de geest drift, welke zich nu weder op Paasch- maandag van een ontzaglijk? menigte in de Residentie meester gemaakt heeft toen zij getuige was van een dier spe len, om het reusachtig verschil tusschen het verleden en het heden in te zien» Daar speelden ruim 20 jongemannen met elkander.... een spel? neen zij bevochten een overwinning, van naar men gelooven moet, internationale be teekenis, want Engeland trad tegen Holland in het krijt en Hollaud won. Het beste wat beide landen op dit gebied te leveren haddeD, werd ge leverd en duizenden en nog eens dui zenden hebben de overwinnig op het terrein en na afloop in de stad gevierd, als gold het hier een eindelijke ver lossing van den vijand. Waarlijk niet ten aanschouwe van enkele tientallen vrienden en bekenden pleegt de hedendaagsche voetbalspelende Nederlander zijn groote prestaties „ach ter het bruine monster" af te leggen, neen daar is een bevolking bij tegen woordig, grooter dan menige provinciale stad van beteekenis de hare mag noemen. Achttienduizend leden onzer samenleving waren binnen de hekken van het strijd terrein aanwezig en ettelijke duizenden tehmrgestelden daarbuiten. En het ge halte der toeschouwers? Van af minis ters uit het zittend kabinet,oud-ministers, tal van hooge staatsambtenaren, vreemde gezanten, burgemeesters en leden der vroedschap uit verschillende gemeenten, leden uit de hoogste kringen der maat schappij allen met hunne dames, tot den kleinen burgerstand toe, oud en jong uit verschillende deelen van ons land, zij volgden spel en spelers, juich ten en manifesteerden by spannende oogen blikken en begroetten den uitslag met een schier ongekende geestdrift. En dat alles, vraagt ge, om een spel? Blijven wy niet al te conserva tief aan een woord vasthouden. Het spel is ongetwijfeld de grondslag dezer prestaties, doch de uitvoering vereischt ontzaggelijk meer dan wij indertijd aan spel beoefening plachten te wijden. Elke vergelykiug tusschen wat er destijds noodig was om het in ontspannings spelen tamelijk ver te brengen, en wat doohter werkelijk zoo groot op den burge meester?" vroeg hij. „Invloed is een te zwakke uitdrukking. De beide vrouwen beheerschen hem geheel en al; zonder haar toestemming mag hij in z'n eigen huis geen woord spreken. De vrouw is dom, trotsch en 'n feeks; zij maakt den armen geduldigen man het huis tot een hel; zij vefbiedt hem het rooken, maar zij zelf steekt elk oogen blik den neus in de snuifdoos?" „Snuift ze?" „OntzettendU kunt niet beter bij haar in de gunst komen dan haar elke vijf minuten 'n snuifje aan te bieden, vooral Spaansche rappé; de enkele lucht werkt betooverend op haar zenuwen. Als u bij hen uw plichtvisite maakt, raad ik u aan om, inpiaats van parfum, 'n beetje rappé op uw jabot te strooien. Dan hebt u de burgemeestersvrouw gewonnen. En zij re geert de stad." „Wat u zegt!" antwoordde de dokter met steeds stijgende verbazing. „Nu, ikzelf snuif niet, maar ik zal uw raad opvolgen en mij 'n doos aanschaffen en ook rappé op m'n jabot strooien. Men mag niets na laten om een gunstigen indruk te maken." „Ja, ja," knikte de barbier. „In 't begin zult u hier een harden dobber hebben, maar met weerstandsvermogen en geduld zult ge u er mettertijd wel doorheen slaan. Wat in mijn zwakke krachten staat zal ik gaarne doen om u de doornvolle loopbaan te ver lichten." De dokter reikte den barbier de hand. „Dank u van harte. Reken op mijn volle erkentelijkheid Zou ik vandaag nog mijn opwachting bij den burgemeester maken?" „Zeker, zeker", verklaarde de barbier gewichtig. Als u daarmee zoudt wachten werd u dit zeer kwalijk genomen. Maar nu moet ik heengaan. Myn talrijke klanten er thans geeischt wordt van hen, die de eer van hun clubbanier, straks zelfs de eer van hun land hooghouden, gaat uiteraard mank. Niet alleen de zaak maar ook het individu is veranderd. Het spel van weleer, de spelen en 8peelgenooten, zij zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor sport en sportsman. De eerste was en bleef, hoe verdienstelijk hij zich ook kweet maar een dilettant; de laatste heeft iets van de volmaking der „professionals" zich eigen gemaakt en streeft er naar zijn, liefst buitenlandseh, voorbeeld te eve naren. De sporttaal, zeden en manieren zijn dan ook zoozeer van over de grenzen geborgd, dat we er niet versteld van behoeven te staan, hoe ook het sportpubliek zijn Hollandsch flegma gaandeweg heeft afgelegd en bij sommige sportieve heldenfeiten een enthousiasme aau den dag legt, weinig minder, ja zoo niet meer, dan het pleegt te toonen by gebeurtenissen in den lande van grootscher beteekenis. Moeten wij derhalve naar de dagen van weleer terugverlangen, toen spel nog geen sport geworden was en de spelers geen sportsmen Geenszins, want met velerlei dat uit den vreemde hier geïmporteerd werd en wy men lette slechts op de taalverbastering, gevolg van het sportieve idioom volgaarne missen kunnen, heeft de nieuwe wijze van spelbeoefening ook wagenwijd de deuren opengezet, voor het doen weg trekken van veel dufheid en lauwheid, van waanwijsheid en slaperigheid, van domheid en zelfgenoegzaamheid uit de nevelen van sleur en slenter in deze lage landen. fin mits de vervoering waarmede een waarlijk niet gering deel onzer be volking de overwinningen pleegt te vieren door de helden van de sport op inheemsche of buitenlandsche tegen standers behaald, mits zij geen afbreuk doe aan nationale geestdrift voor zaken van edeler gehalte, wel dan hebben wij er in het geheel geen bezwaar tegen, dat nu en dan tienduizenden onzer landgcnooten hun hart eens aan een luidruchtige begeestering ophalen, omdat „het bruine monster" nog juist op tijd in het net gevangen raakte. Buitenland. Het Frausche departement van Seine en Marne is rijk aan adders. Er zijn in staan zoo de een na den ander op en ik heb genoeg te doen om allen te bedienen. Tot ziens, dokter!" De barbier nam zijn hoed en wendde zich naar de deur, doch toen hij de kruk in de hand had, bleef hij eensklaps staan, alsof hem iets van het grootste gewicht was ingevallen. Toen keerde hij om, legde den dokter welwillend de hand op zijn schouder, keek rond alsof hij vreesde dat de muren ooren hadden en fluisterde daarop zijn beschermeling geheimzinnig in het oor: „Bijna had ik iets vergeten Als u naar den burgemeester gaat, neem u dan in acht voor z'n dochter Ze is wel niet piepjong meer, maar nog erg verliefd aangelegd. Zij dringt zich op aan eiken heer, vooral aan vreemden, om maar aan den man te komen Maar pas op, ze is met 'n leelijke ziekte behept!" ,,'n Ziekte? „Ja, 't Is een eigenaardige toestand. Epilepsie kan men het eigenlijk niet noe men, want ze krijgt geen schuim voor den mond en haar beten zijn niet gevaarlijk." „W&tblief riep de dokter verschrikt uit. „Bijt ze?" Tragisch knikte de barbier het hoofd. ,,'t Is een groot ongeluk," zei hij droef geestig. „Neem u voor haar in acht en blijf uit haar nabijheid." Nu knikte hij den dokter nogmaals toe en schreed opnieuw naar de deur. Dokter Goss was doodsbleek geworden. „Maar dan ben ik in 'n afschuwelijk nest belandriep hij vol ontzetting uit. „Domme burgerij die familie en dan dit huisDit huis Hij herinnerde zich met steeds stijgen den schrik de eerste mededeelingen van zijn bezoeker. „Dit huis!" ging hij voort. „Zeg mij er toch iets naders van. Waarom mag ik niets drinken zonder my in gevaar te begeven? ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 3 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zijn Blauw, Bruin, beige GrQs enz. In prijzen van f 3 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 - 10 tot f 16. De zaak is Zondags geopend van 9—12 uur. het jaar 1912 aan de prefectuur van bet departement 20.462 gedoode adders aan gegeven, een veel hooger aantal dan in vorige jaren. Voor elke gedoode adder wordt een premie van 35 centimes uit betaald, in het geheel is er dus ruim 7161 frank aan premies uitgekeerd. In het arrondissement Fontainebleau, dat voor 't grootste deel droog en beboscbt is, zijn de meeste adders gevangen: 18.457 door 900 adderjagers gedood. Een hunner heeft er alleen 2284 gevangen, een ander 2212, waarvoor zij premies van bijna 800 en 774 frank gebeurd hebben. De correspondent van de N. R. Ct. te Boedapest schrijft: Uit de Hongaarsche stad Fünfkirchen wordt bericht, dat aldaar op de visch- markt een snoek van 14 pond is ver kocht, die bij opening in zijn maag bleek te hebben een reeds half verteerde beurs, waarin zich 6 goudstukken van 20, 3 goudstukken van 10 kronen, voorts 11 kronen in zilver en 14 nikkelstukken van 20 en 10 heller bevonden. De visch was voor kr. 24.80 verkocht, en de kooper, eigenaar van een volkskeuken, was de gelukkige vinder van de beurs, die het vraatzuchtige dier in den Donau moet hebben opgeslokt. Terwijl de toestanden in het aan vankelijke overstroomingsgebied van Amerika verbeteren, worden zij ongun stiger in de Ohio vallei, met name in West-Virginië en Kentuckie, in welke Waarom mag ik niet uit bed stappen zon der de kans te loopen mijn nek te breken Zeg mij toch in hemelsnaam wat er aan de hand is." Nogmaals wendde de barbier zich naar zijn beschermeling en fluisterde opnieuw op geheimzinnigen toon en met gerimpeld voorhoofd „De koffie in „De Zachte Duif' is een afschuwelijk brouwsel. Men wordt er on passelijk van En met bloote beenen uit bed te springen alle huizen zijn hier vochtig, maar dit logement is 'n ware kel der. De minste verkoudheid, en u hebt rheumatiek." Nu sloop de barbier voor de derde maal naar de deur. „Meer niet?" mompelde de dokter, ter wijl hij Lawendel nastaarde. „Ik dacht dat ik in een moordhol was geraakt, waar men mij wou vergiftigen of worgenMaar er blijft mij genoeg onheil over... Ik zal hier een harden dobbel krijgen Nadat meester Lawendel de huisdeur van „De Zachte Duif" achter zich gesloten had en zich weer op straat bevond, waar thans de sombere morgen grauwde, nam hij zijn kippedrafje weer aan, wreef vergenoegd de handen en mompelde glimlachend voor zich heen „Dat heb je flink aangepakt, Lawendel De doove burgemeesterz'n snuivende vrouw en z'n bijtende dochterHaha, mijn doktertje zal een prachtigen eersten indruk maken... Nu kan ik me vrij 'n kummeltje in „De Blauwe Beer" tracteeren. En dan naar den burgemeester, om ook hem op een kleine beschrijving van den nieuwen dokter te vergasten'n Knap jongmensch, maar de gebogen neus Zwart krulhaarRonde, volle baard Verduiveld daar kom ik op 'n idee!" staten het water duizenden menscben heeft verjaagd. In vele streken zijn handel en bedrijf stopgezet. Te Hunting, in West Virginië, zijn 15.000 menschen dakloos gemaakt. 12 Personen worden vermist. De stoffelijke schade wordt op een 2VS millioen gulden geraamd. De gebouwen staan er in de zakenwijk tot aan de tweede verdieping onder water. In Kentuckie staan Covington en omstreken onder water. Cairo, in den staat Illinois, is door het water afge sneden van de nabijgelegen gebieden. In Cincinnati is de toestand onver anderd. Waarschijnlijk beloopt de schade daar drie millioen dollar. Vier ingenieurs van den waterbouw kundigen dienst zijn uit Antwerpen naar Belgisch-Kon go vertrokken. Zij gaan ter plaatse de mogelijkheid bestudeeren, om de Congorivier bevaar baar te maken tusschen Léopoldville en Matadi. Men zou den stroom in rechte rich ting willen kanaliseeren en sluizen bouwen om te voorzien in het verschil van diepte. Het vaarwater zou dan 11 maanden van het jaar bruikbaar zijn. Twee jagers hebben op de Italiaan- sche Alpen in een adelaarsnest de been deren van een kind gevonden. In het rond lagen de overblijfselen van 200 eenden, 40 hazen, een vos, een gems 8n een groot aantal vogels. Tot opvolger van Lépine op den bu- En de barbier versnelde zijn tred en trippelde als 'n dol geworden windhond de deur van „De Gouden Beer" in. VI. Wanneer men „De Zachte Duif' ver laat en rechts de straat afloopt, komt men eerst de apotheek voorbij en dan, door een dwarsstraat, rechtsaf bij de poort. Het grijs geverfde huis aan den anderen kant van de straat, met 'n bordes van drie treden, waarnaast de ziekelijke hoog opge schoten rozenstruik tegen de vensters van de eerste verdieping opkruipt, is de woning van den edelachtbaren burgemeester Zipfel. Treden wij dit huis met den verschul- digden eerbied binnen. Het was ongeveer acht uur 's morgens. De schemering veroorloofde reeds een blik in de naaste omgeving. Als men de drie treden van het bordes bestegen en de deur zacht achter zich heeft gesloten, komt men in een zindelijke en met- fijn zand bestrooide gang, die niet één van de huisgenooten waagt te betreden tot Zijn Edelachtbare met zijn afgemeten tred ia verschenen. Als wij de trap naar de eerste verdieping zijn opgegaan komen wij weer in een gang, welke echter, in tegenstelling tot die ge lijkvloers, een toonbeeld biedt van onzin delijkheid. Daar werd nooit geveegd of gestrooid de spinnewebben bleven ongestoord in de hoeken, de verf van de deuren was ge blakerd en voor één dier deuren, waar het burgerlijk wapenschild prijkte, lag een oude stroomat. De aanblik door de open keukendeur was nog treuriger. Het bed van het dienstmeisje was nog niet opgemaakt en op 'n paar stoelen lagen de nog niet geborstelde kleeren van zijn Edelachtbare. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1