De oorlog op den Balkan. wyk. De door B. en W. alhier vast gestelde kiezerslijst vermeldt 304 namen van kiezers, tegenover 't vorige jaar 294. tengewoon moeilijken post van prefect van politie te Parijs is benoemd Céles- tin Hennion, sedert zes jaar directeur van den algemeenen veiligheidsdienst. Hennion is in 1862 geboren en heeft reeds een lange loopbaan in staatsdienst achter zich. Volgens een bericht uit Rome is J. Pierpont Morgan aldaar overleden. De geneesheeren deelden Zondagavond den verwanten van Pierpont Morgan mede, dat alle hoop op herstel vervlo gen was. Het öiornale d'Italia zegt, dat de familie Maandag besloot, het overlijden geheim te houden tot 3 uur 's namid dags, het uur van sluiting der Aineri- kaansche beurzen. Niettemin werd het door de ambassade eerst na dien tijd aan de journalisten meegedeeld, om te voorkomen dat de familiebetrekkingen hot uit bijzondere edities der bladen zouden vernemen. Dokter Nastranilli verklaarde, dat Morgan is overleden als gevolg van een zeer ernstige uitputting van zijn zenuw stelsel. Zondagavond om 11 uur ver ergerde zijn toestandinspuitingen met kamfer ether gaven geen resultaat. De zieke had het bewustzijn verloren en kon geen woord meer spreken tot zijn verwanten. Maandagochtend heeft een kerel mid den in de stad Rijsel een gelddrager van een zak met 20.000 frs. trachten te berooven. Hij werd ondanks wanhopig verzet overmand. Hij had geen papieren bij zich en weigerde te zeggen wie hij was. Hij had een ploertendooder bij zich, waarmee hij het kettinkje waaraan de geldzak bevestigd was, trachten door te breken. Volgens een later bericht is de pleger van den aanslag de 19-jarige Eemerich, uit Roubaix afkomstig. De zitting van den Belgischen senaat, op 25 Maart tot 8 April a.s. verdaagd, is naderhand op 16 April bepaald. De liberale linkerzijde van den Senaat heeft daartegen bezwaar. Zij meent dat men de gelegenheid, om vóór de algemeene staking begint, in de volksvertegen woordiging een poging te doen, ten einde een verzoening te bewerken, niet ongebruikt mag laten. Daarom heeft zij den voorzitter verzocht, den eerst ge stelden datum van 8 April te behouden. Nieuw Zeeland wordt geteisterd door overstroomingen. In het zuiden staat het spoorwegverkeer op tal van plaat sen stil. Te Gore wordt de schade op ruim een millioen gulden geschat. Zaterdag is zekere H. J. Klotz, een klerk aan een der bureau's van de New- Yorksche gemeente administratie, door een bom-ontploffing gekwetst. Hij zelf had de helsche machine vervaardigd. Voor zijn dood want hij is aan de gevolgen der verwonding bezweken bekende Klotz, de pleger te zijn ge weest van twee bomaanslagen met doo- delijken afloop, enkele jaren geleden in New-York voorgevallen. Ook was Klotz de bedrijver geweest van den bomaanslag, waarbij een politieagent, die zich in het bibiiotheekvertr»k van rechter Rosalskj bevond nu een jaar geleden ernstig werd gekwest. De bom was voor den rechter bedoeld geweest. In de omgeving van Keulen drijft een bende meisjeshandelaars, vier per sonen sterk, haar werk, die de namen hebben aangenomen van reizigers eener kijkkraam, die werkelijk bestaan. Ze waren niet te pakken te krijgen, maar nadat uit Elberfeld, Remscheid en an dere plaatsen het plotselinge verdwij nen van jonge meisjes in gezelschap van die lui gemeld was, heeft men door een jongmeisje uit Dusseldorf belang rijke inlichtingen over de bende ge kregen. Dit meisje was eerst naar Lon den ontvoerd, waar haar een huwelijk werd voorgespiegeld. Daarna werd ge tracht het meisje, de dochter van zeer geziene burgers in Holland, te ver- koopen aan een bordeel, maar zegt de „Frankf. Ztg." doordat het perfect Hol- landsch verstond, kon het zich in veilig heid brengen. Het hoofd der bende geeft zich uit voor ambtenaar van een bank. Op grond van de perswet, is de ver spreiding van de Parijsche Matin in Elzas-Lotharingen verboden. Volgens bericht uit Sofia heeft een voorloopige telling uitgemaakt, dat de Bulgaren bij Adrianopel hebben gevan gen genomen 51,000 man, waaronder, behalve Sjukri pasja, 13 andere pasja's, 4 divisie- en 8 brigade-generaals en 1200 andere officieren. Onder de laatsten moe ten zich 64 Duitsche, 18 Roemeensche en 6 Belgische officieren bevinden. Voorts werden buitgemaakt: 54,000 ge weren en 620 kanonnen, zeer veel mu nitie en kleedingstukken. Naar de Daily Telegraph uit Belgrado verneemt, wordt de waarde van den oorlogsbuit te Adrianopel op vier-en tachtig millioen gulden geraamd, die gelijkelijk tusschen Bulgaren en Serviërs verdeeld zal worden. De Bulgaarsche ministerraad heeft besloten om onder de armen van Adri anopel zonder onderscheid van nationa liteit en godsdienst voor 50,000 gld. aan meel en voor 10,000 gld. aan zout, suiker en andere eetwaar te laten uitdeelen. Ook Rusland heeft nu eindelijk zijn gezant te Cettinje instructie gegeven zich bij den stap van de andere mogend heden aan te sluiten en van Montenegro de staking van het beleg van Skoetari te eischen. Die stap is nu geschied en dat heeft te Weenen zekere opluchting te weeg gebracht. Nu vertel men daar echter, dat er weer moeilijkheden voor de deur staan, omdat Serviëpas na het sluiten van den vrede zijn troepen uit Albanië zou willen terugtrekken. Offi cieel is daar echter nog niets over bekend. Volgens de Daily Mail heeft het leger corps onder Enver bei, uit San Stefano naar Tsjataldzj a ter versterking gezonden, belangrijke verliezen geleden door een krijslist der Bulgaren. Dezen voerden een terugtrekkende beweging uit, schijn baar een vlucht, en lokten daardoor de Turken op een terrein waar mijnen gelegd waren, die zij lieten springen. Volgens mededeelingen uit Adrianopel hebben de Bulgaren in deze vesting nog voor drie maanden proviand gevonden, o. a. groote hoeveelheden meel, beschuit en kaas. Berichten uit Moestafa Pasja bevestigen, dat onder de gevangenen 52 Duitsche officieren, 18 Roemenen en 17 Belgen waren. Bij de bestorming hadden de eerste elf regimenten, die de oostelijke forten door een bajonet- aanval innamen, meer dan 40 pet. aan dooden en gewonden. De daarop vol gende regimenten hadden minder ver liezen, doch de strijd, die drie dagen duurde, eischte 14.000 man aan doodeü en gewonden. Te Sofia is men volgens den corres pondent van de Frankfurter Zeitung algemeen er van overtuigd dat de Bul garen de linie van Tsjataldzja zullen moeten bestormen, voor Turkije in de laatste vredesvoorwaarden van de bond- genooten zal willen treden. In militaire kringen is men van meening dat die bestorming, als de zware artillerie van Adrianopel is aan gevoerd, betrekkelijk gemakkelijk zal gaan. (Men weet dat te Adrianopel 560 stukken geschut van verschillend kaliber den Bulgaren in handen zijn gevallen). Het troepen-transport naar Tsjataldzja is reeds begonnen. Het officieuze Bulgaarsche blad Mir zegt, dat door den val van Adrianopel geenszins alle moeilijkheden die den vrede in den weg staan, vervallen. De grootste hinderpaal daarvoor toch was niet de tegenstand van het belegerde garnizoen, maar de aarzelende houding van Europa, die den Turken steeds bemoedigd heeft. Als Europa inderdaad den vrede ver wacht, zoo schrijft het blad, moet het Turkije zijn illussies ontnemen, anders blijft er niets over dan doorvechten. De correspondent van de Times te Cettinje meldt, dat de Montenegrijnen er van overtuigd zijn, dat het bombar dement van Skoetari zal worden voort gezet, niettegenstaande het verbod van de groote mogendheden. De Montene grijnen vragen zich af wat de groote mogendheden kunnen doen om Monte negro te dwingen als het wederspannig blijft. Vrijdag en Zaterdag heeft het kanon vuur 36 uren achtereen voortgeduurd tusschen Koem Boergas, aan de Zee van Marmora, en het dorp Tsjataldsja. Vrijdagochtend deden acht regimenten Bulgaarsche infanterie onder bevel van generaal Toptsjof een verwoeden aan val op de Turksche stellingen, blijk baar om die te forceeren en zich een weg te banen ten noorden van het meer van Boejoek Tsjekmedje, waardoor de weg naar Konstantinopel voor hem open zou liggen. Het gevecht duurde den ganschen dag. Te middernacht waren de Bulgaren meester van de cen trale stelling van Gestikeui. Nog een uur duurde de strijd voorttoen traden de Turken weer aanvallend op, gesteund door de artillerie der hoofdlinie en van de vloot in de Zee van Marmora. Te 10 uur 's morgens vielen zij de stelling van Gestikeui met de bajonet aan en heroverden die op de Bulgaren, die naar Bogades en Tsjakilkeui terug trokken. Een zware mist overdekte toen het gevechtsterrein. De Bulgaren meen den daarvan gebruik te kunnen maken om te trachten met een halve divisie versche troepen eene omtrekkende be weging te maken langs den weg van Tsjataldzja naar Fanasakris en de Tur ken in den rug en de flank aan te vallen, maar door het optrekken van de mist werd hun toeleg ontdekt en dreef het Turksche geschutvuur hen op de vlucht. Naar alle kanten stoven de Bulgaren uiteen naar de heuvels. Te 4 uur was alles afgeloopen. De Bul garen lieten 1100 dooden, 400 geweren j en een geheelen trein op het terrein achter. De Turken hadden hunne stel lingen hernomen. PladtselHk Uleow«. Heugden, 2 April. Naar we vernemen heeft de heer M. C. v. d. Ven, hoofd der R. K. jongensschool, tegen 1 October a.s. eervol ontslag aange vraagd. Van de invoering der Leerplichtwet 1901 is de heer Van der Ven, president van de commissie tot wering van schoolverzuim geweest. Ook hebben vele jongelui hun op leiding bij de posterijen aan dezen bekwa men en ervaren onderwijzer te danken. Hrerkendaui. Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school A, alhier, komen voor de heeren1. A. C. v. d. Tooien, hoofd der school voor meer uitge breid lager onderwijs te Heusden; 2. J. Katoen, hoofd eener openbare lagere school te 't Zandt; 3. A. Plaat, onderwijzer aan een school voor meer uitgebreid lager onder wijs te Apeldoorn. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst geeft aan 602 kiezers voor de Tweede Kamer, 595 voor de Prov. Staten en 459 voor de gemeente. Beso{jen. Zondagmiddag hadden M. v. Z. en B. v. d. A. ruzie over 't centen spelen. De laatste ging aan den haal. Z. wachtte hem 's avonds op en bracht hem een gevaarlijke wonde toe aan't linkeroog. De dader is gearresteerd. Beneden - Langstraat- Zes- weeksche lammeren worden dit voorjaar weder goed betaald. Men beteedt niet min der dan f 8 f 10 per stuk. Capelle. Donderdag 27 Maart gaf de zangvereeniging ,,'t Rozenknopje" in het café van L. F. van Dongen voor een flink bezette zaal hare aangekondigde uitvoering. De ver schillende nummers werden uitstekend door het gezelschap vertolkt, ja, we merkten tot ons genoegen dat de vereeniging op 't gebied van zang sedert de voorlaatste uitvoering aanmerkelijk is vooruitgegaan. We twijfelen dan ook niet of de vereeniging zal, wanneer ze dezelfde ambitie blijft betoonen, op het dit jaar te houden concours een zeer goed figuur maken. De tijdens de uitvoering ge geven komische voordrachten brachten de lachspieren van het publiek telkens in be weging. De Voorzitter dankte aan het slot 't aanwezige publiek voor de trouwe op komst, de vereeniging voor den genoeglijken avond en inzonderheid den directeur, den beer L. A. Rooien uit Waalwijk, voor zijn voortreffelijke leiding. €üeertruï«lcnber^. De voor deze gemeente vastgestelde kiezerslijst voor 1913T4, telt 294 kiezers voor de Kamer, 292 voor de Staten en 280 voor den Ge meenteraad. Door de R. Kath. kiesvereeniging is Zondag voor een lid van den Gemeente raad (vac. N. Meijere), candidaat gesteld de heer S. G. Meijers. Graveilioer. In de algemeene vergadering der Tuin- en Landbouwvereeni- ging van Vrijdagavond, bezocht door 21 leden, werden bij de opening dezer samen komst vooraf eenige boekwerkjes verspreid over de besmetting. De voorzitter deelde daarna mede, dat in dezen winter de tuin- bouwcursus weder was voortgezet en thans reeds gesloten, voor welken cursus wel wat meer belangstelling kon geweest zijn. Het bestuur zou verder pogingen in het werk stellen om hier een cursus te verkrijgen voor de verpakking van fruit en een ter bekoming van rundveekennis. Op het adres van het bestuur aan den gemeenteraad ter verkrijging eener publieke telefoon is een prachtig resultaat gevolgd, terwijl thans een adres is verzonden aan de Directie der Zuider-Stoom- tramwegmaatschappij, teneinde eene betere regeling te bekomen voor de verzer ding van goederen en een wachtlokaal aan de zwarte schuur. De rekening van den penningmeester over 1912 wordt in handen gesteld eener com missie, die na onderzoek kon rapporteeren dezelve met een voordeelig saldo van f 24.75£ goed te keuren, terwijl eene opmerking werd gemaakt over het niet gedekt zijn door eene nota of quitantie van de gedane voorschot ten door den secretaris. Overeenkomstig het voorstel der commissie wordt deze rekening na eenige discussie met op 2 na algemeene stemmen vastgesteld en goedgekeurd, zooals zij door den penningmeester was voorge dragen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging zich in een bloeienden toestand mag verheugen. Het aantal leden bedraagt 69 en vermeerderde in het afgeloo pen jaar met 13, waaronder eenigen van buiten de gemeente. Bij de periodieke verkiezing van een voor zitter wordt de heer D. Smits met algemeene stemmen herkozen2 biljetten waren blanco. Het bestuur zegt in de Meimaand weder eene vergadering toe om onder meer den verkoop van zwarte bessen te bespreken. Door heeren bestuursleden is voor eigen rekening een proefteTrein aangelegd, maar aangezien door eenige leden daarop aan merking werd gemaakt, stelt het bestuur thans voor dit proefveld voor rekening der vereeniging te brengen. Met overgroote meerderheid wordt dit voorstel verworpen. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten in de bladen eenige propaganda te maken voor de tuinderij in deze gemeente. Omtrent den watertoestand over de Vaart zijn, deelt de voorzitter mede, plannen in bewerking aan het Ministerie van Waterstaat. Een der leden vraagt nog aan het bestuur een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het vervoeren van aardappelen, waar omtrent toezegging wordt gedaan. Een ander lid doet nog een middel aan de hand om het kwaad van afvriezen van aardappelen te voorkomen, n.l. het begieten met water vóór de zon opkomt, van welk middel nota wordt genomen. De voorzitter dankt de aanwezigen nog voor hunne opkomst en sluit te 10 ure, deze vergadering. Heesbeen. Eene mooie reclame blijken de Tip-Top-photo's te zijn. Hiervan kregen wij dezer dagen het overtuigend be wigs. Mej. E. Verdonk alhier, had n.l. 't geluk eene portemonnaie te vinden met eenig geld en nog eenige voorwerpen van waarde daar bij ingesloten, en bovendien ook nog twee Tip-Top-photo's; door de sprekende gelij kenis met eene dame uit het naburige Heus den, was de rechthebbende spoedig door onze Bet gevonden. Voor de eerlijke bezor ging werd haar eene flinke belooning aan geboden, die door haar echter niet werd begeerd. Kaatsheuvel. Bij de stemming voor een lid der Prov. Staten behaalde in onze gemeente de heer R. Diepen 207, de heer P. Arts 27 en J. van Mortel 1 stem. 5 Ongeldige stemmen werden uitgebracht. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is besloten om een verzoekschrift aan den Minister te zenden, inhoudende het verzoek, om het schoenwerk voor N. O. I. voortaan onder de schoenfabrikanten hier te lande aan te besteden. Op de Maandag 31 Maart gehouden jaarmarkt alhier waren aangevoerd 55 stuks rundvee en een partij varkens. De handel die eerst zeer stil was nam tegen den middag in levendigheid toe. De prijzen van het rundvee variëerden van f 150 tot f 225. Voor varkens werd van f 15 tot f 20 per stuk besteed. Meeuwen- Donderdagavond jl. werd door het onlangs alhier opgerichte depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de zaal van den heer Smits, de eerste openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Van Kleef uit Beverwijk. Spreker had tot onderwerp zijner voordracht „Uithuizigheid" in novel- listischen vorm. In eene zeer boeiende rede werd ons de voortdurende uithuizigheid, zooals die zoo vaak voorkomt, zoowel onder den hoogsten als den laagsten stand, afge schilderd en die reeds zoo menig gezin tot ondergang heeft gebracht. De uithuizigheid moet dan ook het meest gezocht worden in die woningen, waarin geen liefde woont, waarin onvriendelijkheid en ongezelligheid den boventoon voeren. Laten wij hierbij de hoop uitspreken dat in het vervolg de nutsamonden, voor zoover zij publiek zijn, door de niet-leden beter zullen worden bezocht dan thans 't geval was. De kiezerslijst dezer gemeente bevat voor het dienstjaar 1913-'14,140 kiezers voor de Tweede Kamer, 139 voor de Prov. Staten en 136 voor den Gemeenteraad. Baam§donk Voor het maken der nieuwe beschoeiing te Raamsdonksveer, was onze dorpsgenoot H. J. Oome laagste in schrijver f1207. Op de alhier bij mej. Florisgehouden paarden monstering waren 12 paarden aan gevoerd, waarvan er echter geen een ver kocht werd. *SIeeuwyk. Bij enkele candidaat- stelling is tot lid van den gemeenteraad gekozen, in de vacature A. Sigmond, de heer T. Cornet Jz. §prailg. Voor enkele dagen had den schoenmaker S. het ongeluk zich aan zijn duim met een stukje glas te wonden. Op de verwonding geen acht slaand, zette den duim zoodanig op, dat hij geneeskun dige hulp in riep, die bloedvergiftiging constateerde. Weer een bewijs hoe nood zakelijk het voor den schoenmaker is elke verwonding hoe gering ook goed op te zuiveren en te verbinden. Vrijdagmiddag derailleerden in de Besoijenschesteeg, een met hout beladen wagen van den stoomtram der H. B. S. Nadat deze was opgevijzeld, werd hij door een losse locomotief naar Waalwijk teruggehaald. Het verkeer ondervond eenige vertraging. Vr{|hoeven €appel. Door den gemeente-veldwachter A. H. Gouda alhier, zijn, naar men ons mededeelt, reeds enkele processen-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan het voorschrift om trekhonden te voorzien van leeren muilkorven. Men zij op zijn hoede. Waspik. De heer Zonhoven, surnu merair bij de staatsspoorwegen alhier, is bevorderd tot ambtenaar en als zoodanig overgeplaatst naar Zevenaar. De Rijksbijdrage voor 't openbaar lager onderwijs dezer gemeente bedraagt voor dit jaar f 4150. Naar we uit goede bron vernemen be staan bij het R. K. kerkbestuur alhier, plan nen tot het bouwen van een ziekenhuis met oude mannen- en vrouwen-huis en klooster. De landbouwcursus alhier, gegeven van wege den Boerenbond, is thans gesloten. Door ongeveer 10 personen is deze cursus bijgewoond. Naar we vernemen zijn de deel nemers voornemens op dit jaar de land bouwtentoonstelling te 's-Gravenhage te bezoeken. Bij den landbouwer T. de Zeeuw heeft een paard twee veulens geworpen. Dit jaar zijn aan de beurt van af treding voor lid van den gemeenteraad de heeren C. B. Vos en W. Blijenberg. De Algemeene Vergadering der Handels- en Landbouwbank werd Woensdag 26 Maart te Gorinchem in de Doelen gehouden. Uit het door de Directie uitgebrachte jaarverslag over 1912 bleek dat dit jaar zich kenmerkte door een kalmen rustigen voor uitgang. Groote sprongen werden er niet gemaakt, maar steeds ging het rustig en kalm geleidelijk veoruit. Verliezen werden er ook in dit jaar niet geleden. Er werd van het toegestaan crediet voor een bedrag van f 153.420.afgelost zonder dat er een enkele verliespost be hoefde afgeboekt te worden. Wel was de Bank bij de afwikkeling dezer credieten in enkele failissementen betrokken, doch steeds kon de algeheels afbetaling door de borgen plaats hebben voordat de lijst van credi teuren werd vastgesteld, zoodat de naam der Bank niet onder de Crediteuren be hoefde te worden opgenomen. In eene daartoe expresselijk opgeroepen Algemeene Vergadering d.d. 22 November j.l. werd met het oog op de steeds voort gaande uitbreiding der zaken tot kapitaals- vergrooting besloten en werden de statuten in dien zin gewijzigd. Het kapitaal werd van Een Half Millioen gulden op Een Millioen gulden gebracht en het aantal aandeelen van een duizend f 500,op twee duizend f 500. Van deze 1000 nieuw gecreëerde aan deelen werd besloten voorloopig niet meer uit te geven dan 400 tegen 110%. Hiervan zijn er nu reeds plm. 200 geplaatst zoodat er nog ongeveer 200 ter uitgifte disponibel liggen. Deze kapitaalsuitbreiding komt nog niet op de Balans van Uit. December voor daar de Koninklijke bewilliging op de sta tuten 4 Januari 1913 werd verkregen en op de nieuwe aandeelen in Januari 1913 werd gestort. Daar de kantoorlokaliteit vanaf de op richting der Vennootschap veel te wenschen overliet en in den laatsten tijd onhoud baar werd moest er naar afdoende verbe tering worden omgezien. Na lang zoeken is da Directie tenslotte uitnemend geslaagd door den aankoop van drie panden in de West wagenstraat. Deze panden zijn afge broken en wordt op het daardoor vrij ge komen terrein een ruim en modern kan toorgebouw gesticht met concierge- en 2 boven-woningen. Het geheele gebouw, aankoopsom van het terrein, safe-inrichting en centrale ver warming inbegrepen zal pl.m. f 60.000 kosten. Ook in Dordrecht was de kantoorin richting niet zooals de Directie dien wensch- te. Zij heeft daarom 1 Februari 1912 het pand aan de Steegoversloot verlaten en een ander aan de Groenmarkt gelegen be trokken. Dit laatste voldoet aan de gestelde eischen en is ook gunstiger gelegen dan het eerst bewoonde pand. De kantoren zullen dus na voltooiing van het gebouw te Gorinchem voldoende en naar de eischen des tijds gehuisvest zijn. De bruto winst bedroeg in het afgeloopen jaar f 45.649.611/2 tegen f 36761.40 over 1911. Eene vermeerdering dus met f 8.888.211/2. De onkosten stegen van f 13.720.84 over 1911 tot f 15.099.951/2 over 1912, eene ver meerdering dus met f 1.379.11i/2. De netto winst steeg van f 23.040.56 over 1911 tot f 30.549.66 over 1912 eene ver meerdering dus met f 7.509.10. Op voorstel der Directie werd besloten van het winstsaldo ad f 30.549.66, f300. te bestemmen voor salaris van den Raad van Toezicht en f 695.af te schrij ven op kantoormeubilair en f 1349,20 op terrein kantoorgebouw. De post kantoormeubilair wordt door deze afschrijving teruggebracht tot f 2000.en die van terrein voor kan toorgebouw tot f 13000.Van het daarna overblijvende bedrag ad f 28.205.46 werd 10% f 2820.55 aan het Reservefonds toegevoegd en f 2311.19 extra gereserveerd. Het Reservefonds stijgt door deze toevoeging tot f 8,486,881/2 en het Extra Reservefonds tot f 6545,92, totaal f 15.032.801/2. Bedenkt men daarbij dat het avans op de uitgifte van 400 aandeelen ad 110% f 10.000. na aftrek der onkosten op deze uitgifte vallende ook aan het Reservefonds wordt toegevoegd dan mag het in ruim 6 jaren gereserveerde bedrag zeker belangrijk ge noemd worden. Voor Bedrijfsbelasting werd gereserveerd f 483.72. Het dividend werd vastgesteld op 6%% (vorig jaar 5f%) waarvoor benoodigd is een bedrag van f 16.340. De houders van Oprichtersbewijzen ont vingen samen f 1250.f 25.per Op- richtersbewijs. Voor tantiemes Directie, Commissarissen, Raad van Toezicht en Personeel werd f 5000.bestemd. Als Commissarissen werden herkozen de heeren J. C den Haan te Gorinchem en P. Sichterman Notaris te Meerkerk. De heer G. Blankers te Gorinchem werd tot gedelegeerd aandeelhouder benoemd. Hlnnenlaod. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram be treffende een aardbeving in de onder- afdeeling Sangé-Talout-eilanden in de residentie Menado. Door een hevige aardbeving op 14 dezer zijn de eilanden Siaol, Sangi en Talaut ernstig geteisterd. De negorij Melanoe is geheel verwoest. De wijk Leiabe is bedolven, waarbij 117 zielen levend begraven werden. Elders groote schade aan wegen, bruggen en huizen, vooral in Oost- en Zuidoost Sangi, doch weinig menschenlevens verloren. Er heerscht algemeen angst en paniek. De materiale schade is aanzienlijk, doch geen noodtoestand. Een oorlog schip is derwaarts gezonden ter gerust stelling van de bevolking en voor hulp verleening. De milde gift van f 15,000, door een oud-kweekeling van Ned. Mettray uit Amerika toegezonden, wint in beteeke- nis schrijft het „Hbl." wanneer men verneemt dat in Mei 1859 een der jongens te water geraakte en verdronk. Eén zijner makkers waagde zijn leven om hem te redden en werd naar de diepte medegetrokken, maar door een der beambten bewusteloos opgehaald. Na meer dan een halve eeuw heeft hij op deze treffende wijze zijn dankbaarheid willen toonen en getuigen van den in druk, dien het toen gebeurde en het bij de begrafenis van zijn makker tot hem gesprokene, bij hem naliet. Door een tot nog toe onbekende oor- Handels- en Landbouwbank te Gorinchem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2