Hel Land van Heusden en 4ltena. de Langstraat en de ftoinmeierwaard. ADEMEN. J. G. JANSSEN, comb. Peek Cloppenburg, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3246. Zaterdag 3 April. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-Hertogenbosch. Engelsche Bloese- en Jékker pakj es. De prijzen zijn vanaf 4 gulden. UtYJ VAM ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Het prettige gevoel van behagelijk heid, dat ons doorstroomt, wanneer we uit een bedompte kamer in de frissche buitenlucht komen, bewijst, hoe nuttig een goede luchtverversching in de lou gen voor ons welzijn is. Wie over de schrijftafel gebogen met vermoeide her senen niet verder werken kan, weet de opwekkende werking van eenige diepe ademhalingen in de vrije lucht op waarde te schatten. De vermoeid heid en de slaap zijn om zoo te zeg gen, voor een deel 't gevolg eener na tuurlijke koolzuur-vergiftiging. Daarom is het begrijpelijk, dat een ademhaling die voortdurend tegen de natuurlijke is, voor het lichaam en den arbeid schadelijk moet zijn, en dat aan den anderen kant een menigte bezwaren door het aanleereD van goed ademen verzacht, ja opgeheven kunnen worden. Voor zangers en redenaars heeft een goede ademhaling buitengewoon groote betoekenis, daar zij uit den aard der zaak daarvan de meeste kracht moeten verkrijgen. Wat is ademen Dat beteekent met de minst mogelijke inspanning de borst kas zoo ver uitzetten, dat zoo veel moge lijk lucht in de longen wordt opge nomen, terwijl bij het uitademen de in de longen aanwezige lucht zooveel mogelijk naar buiten gedreven wordt. Wanneer men zich aan deze definitie houdt, dan moet het een eigenaardigen indruk maken, wanneer sommigen met overgrooten woordenvloed nog gaan beweren, dat b.v. de borstademhaling of de buikademhaling de alleen wel en af doende is. Het kan niet aan twijfel onderhevig zijn, dat ieder ademhalings type afzonderlijk gebrekkig moet zijn physiologisch juist kan alleen dan de ademhaling zijn, als alle daartoe mee werkende deelen van het lichaam, hun bepaalde functie normaal verrichten. De twee voornaamste ademhaling typen zijn de borst- en de buikademha- ling. De eerste is eigenlijk een gevolg van de laatste, doch kan ook alleen uitge oefend worden. Dit is echter schadelijk. Immers bij de normale krachtige adem haling is de hoofdbeweging die van het middenrif of diaphragma. In rust toestand is het diaphragma naar boven gewelfd, terwijl de longen er op rusten. Bij samentrekking van het middenrif wordt die welving vlakker, zoodat de Wij werpen de onzindelijke keuken een korten blik van verontwaardiging toe en treden, zonder aan te kloppen, de kamer binnen van den burgemeester. Het is een vertrek van middelbare grootte, met 'n blauw kleurtje geverfd, want be hangselpapier was in dien tijd, althans in kleine steden, nog een onbekende versiering. Het mobilair was vrij bescheiden, want zijn Edelachtbare bezat geen vermorgen. En met 'n traktement van achthonderd thaler kan men geen kromme sprongen maken, vooral als de vrouw niet den tact heeft om met verstandige verdeeling en spaarzaamheid het vuurtje bij het schuurtje te houden. Zijn Edelachtbare, die reeds in dit vertrek aanwezig was, wandelde voortdurend van de deur naar de vensters en vice-versa op en neer. Burgemeester Zipfel was 'n klein, beweeg lijk mannetje, met spaarzaam wit haar, '11 bleek, mager gezichtje en 'n paar grijsblauwe oogen, uit welke een gemengd temperament van zelfbewuste gewichtigheid en ongeduld fonkelde, maar waarover tevens een floers van onderworpenheid en berusting lag, evenals de grijze stoflaag over de vensterruiten en de gordijnen. Het kleine, magere lichaam stak in een wijde, afgedragen kamerjapon van gestreept katoen. borstkas ruimer wordt, terwijl de in gewanden naar beneden worden gedron gen. De tu86chen de ribben zich bevin dende spieren bewerken een heffing der ribben terwijl het sleutelbeen passief door de bovenste ribben naar boven wordt gedrongen. Op deze wijze wordt de borstkas ook aan den bovenkant verwijd, doch wegens de geringe be wegelijkheid der ribben, in tegenstelling met die van het diaphragma, is die verwijding veel minder dan aan den bodem der borstkas. Heeft nu iemanc alleen deze borstademhaling, dan is het begrijpelijk, dat er veel te weinig lucht in de longen komt, m.a.w. dat de longenventilatie zeer gebrekkig is. Bij vele menschen is de borstadem haling het gewone type, terwijl de buikademhaling totaal afgeleerd is. Vooral onder het vrouwelijk geslacht is deze wijze van respiratie zoo aan gewend, dat velen en zYfs sommige artsen haar voor het normale ademhalen bij de vrouw houden. Bijde borst ademhaling gebruiken we ter verwij ding van de korstkas die spieren, welke eigenlijk slechts pas bij ingespannen ademhaling gebruikt worden, zooais by klimmen, hard loopen of bij ziekelyke ad onnood, als bij longlijden, hartziekte of luchtpijpaajidoeningen. Zegt men tegen een slecht ademend mensch zucht eens, dan ziet men meestal schou ders, sleutelbeen en schouderbladen sterk in de hoogte gaan. Hiermee tracht hij te bereiken, dat de uitzetting van de borstkas voldoende wordt om genoeg lucht in de longen te zuigen. De beteekenis van de buik ademhaling springt zeer duidelijk in 't oog, als we even onze attentie ves tigen op den bloedsomloop. De terug keer van het bloed uit het lichaam naar het hart kan niet alleen door de kracht van het hart plaats hebben, maar moet ook ondersteund worden door de zuigkracht. Nu wordt bij elke samentrekkiug van het middenrif het bloed uit het geheele onder-lichaam naar boven gezogen, en des te krach tiger, naarmate het middenrif zich meer intensief beweegt. Dit wijst dus al op het gewicht der middenrif-ademhaling. Men zal nu licht begrijpen, waarom het insnoeren of rijgen der taille zoo schadelijk is. Natuurlyk ondervinden de lever, de milt en andere buikor ganen een hinderlijke beperking hun ner functie, maar hoofdzaak is, dat de diaphragma-ademhaüng geheel orimo- Geruischloos als 'n kat sloop het mannetje op vilten voetbekleedsels rond. Om den hals had de burgemeester een zindelijk wit, van waardigheid getuigende doek geknoopt. Als zijn Edelachtbare bij de vensters was gearriveerd, bleef hij telkens staan om een onbestemden blik te werpen op de straat, waar het allengs een beetje levendig begon te worden. Dan maakte hij weer rechts omkeert, stak met onhoorbare schreden den vloer van de kamer over en plaatste zich aan de overzijde, 'n poosje met den rug naar de deur die op de gang uitkwam. Dit was zoo zijn gewoonte. Gedurende de wandeling trok hij her haaldelijk zijn groote zilveren horloge uit z'n vestzakje, wierp een ongeduldigen blik op de wijzerplaat en bekeek dan, licht zuchtende, de kachel, wier donkere, kille opening hem als een uitgebrande krater toegaapte. De burgemeester wreef z'n magere, blanke handen en mompelde zacht voor zich heen ,,'t Is koud, bitterkoud, en Christine ver geet weer om m'n kachel aan te leggen, 't Is waar, door dat ééne meisje kan het huishouden onmogelijk goed verzorgd wor den, maar de dames nemen haar ook geheel alleen voor zichzelf in beslagO, die vrouwen, die vrouwen Na dezen alleenspraak zette het kleine heertje zijn wandeling in 'n ietwat leven diger tempo voort, terwijl hij nog vaker dan te voren op zijn groot zilveren horloge keek en het hem aangeboren ongeduld steeds met meer kracht klopte aan de dunne stoflaag der aangewende berusting, die zich, als een met water verdunde slaapdrank, over zijn geest bn diens functies had verspreid. Nu vervolgde de burgemeester weer zijn zacht gefluisterde alleenspraak: „Al kwart voor achtenEn nog altyd gelijk wordt, waardoor de bloedsom loop 9terk gestoord wordt. Wanneer men nu aan lijderessen zegt, dat de klachten afhankelijk zijn van het dragen van het corset, dan zijn ze ten zeerste verwonderd. Bijna alle beweren in vollen ernst, dat ze zich niet snoeren, dat man al is het dan ook bij ingetrokken buik een hand tusschen corset en buikwand steken kan. De beste manier, om aan te toonen, hoe ze zich vergissen, is de volgende: Men meet den taille-om»aag over het corset heen en verzoekt daarna diep te ademen. Het blijkt, dat de omvang precies hetzelfde blijft. Laat men echter het corset uitdoen, dan zal do omvang 3 h 4 c.M. grooter worden. Doch niet alleen het snoeren van het corset is schadelijk, ook de stijve vorm ervan is afkeurenswaard, daar de borst kas daardoor totaal verhinderd wordt zich uit te zetten. Ter verkrijging eener goede, doel matige ademhaling is sport, op ver-| standige wijze beoefend, een excellent middel, en liefst de eenvoudige soort i sport, n.l. het wandelen of marcheeren. Vanzelf gaat dan de middenrif-adem haling volgens natuurlijken weg, de verschillende spieren komen dan allen» regelmatig in werking en de bloedcir culatie is zoo volledig mogelijk. Van daar dan ook, dat men vaak lijders aan verschillende stofwisseling ziekten, obstipatie, enz. geheel ziet genezen, zoo gauw ze flink gaan wandelen. Dat voor sommigen, die jarenlang hebben gezondigd tegen de natuurlijke wijze van ademen, oefeningen noodig kunnen zijn, is vanzelf sprekend. De vaak ver- j bazingwekkeude gevolgen ervan be wijzen voldoende hunne noodzakelijk heid. Met een enkel woord moeten we nog memoreeren, dat bij een goede adem haling behoort het inademen door den j riens. De neus is n.l. zoodanig gebouwd, dat de ingeademde lucht, voor zij in de deelen der respiratiewerktuigen komt, wordt verwarmd, ongezuiverd van stofj en andere schadelijke bestanddeelen, als besmettelijke infectiekiemen. Ademt men door den mond, dan komt de on reine lucht onmiddellijk in de longen, waar de infectiekiemen zich gemakke-| lijk kunnen vastzette,n. Maar niet alleen dit, ook bij mond ademhaling wordt j het slijmvlies van de keel droog, springt j open en vormt zoodoende mede een groote bron voor infectie. AFDEELING Deze Pakjes komen weer meer en meer in de mode. Het staat ieder kind goed en blauw is tevens een kleur, die niet verschiet en sterk is. U vindt bij ons een zeer uitgebreide sorteering voor den leeftijd van 3 tot 9 jaar. Alle Pakjes zijn met dubbele marine overkraag en waschecht. VRAAGT ZICHTZENDING. Rultenlaud. Het hof van appel te Brussel heeft vonnis gewezen in het proces over de erfenis van koning Leopold II. Het von nis verklaart het beroep van de prinses sen Louise en Stefanie ongegrond en be vestigt 't in eerste instantie gewezen von nis, behalve voor zoover dit de stichting van Nederfillbach betreft, die beschouwd wordt als niet te bestaan in België. Het veroordeelt elk der prinsessen in de helft van de kosten. De prinsessen had den gevraagd, dat de bezittingen, toege schreven aan de verschillende stichtin gen van Leopold II, begrepen zouden worden in het geheel der nalatenschap, voorzoover zij het beschikbare aandeels bedrag te boven gaan. De correspondent van de Brusselsche Soir te Weenen seint aan zijn blad dat prinses Louise van België, die op het oogenblik in hotel Astoria te Weenen vertoeft, met groote kalmte het bericht over de uitspraak van het Hof betref fende de nalatenschap van Leopold II heeft vernomen. De schulden der Prinses moeten op 't oogenblik 15.000.000 francs bedragen. Het gerucht loopt, dat de Belgische staat tusschenbeide zal komen om deze schulden te betalen. De burgemeesters van Brussel en de Brusselsche voorsteden hebben Donder dag «in hun byeenkomst eenstemmig als hun meening te kennen gegeven dat elk arbeider of beambte in gemeente dienst, die aan de algeraeene staking Op dit oogenblik verkondigde de klok komt Christine niet om de kachel aan te damp dringt door tot in de kamer hiernaast makenTe negen uur moet ik naar de en schaadt de teere zenuwen yan<m'n vrouw vergadering van Burgemeester en Wethou- en m'n dochterO, die vrouwen, -die ders, en in dien tijd moet ik mij nog laten vrouwen scheren, koffie drinken, mij aankleeden En ik heb nog niet eens mijn laarzen en m'n jas... En dan die kou!... Bij den dikken schoenmaker aan den overkant dampt van 't stadhuis met doffen klank het achtste al lang de koffiekan op de tafal en in z'n ochtenduur. kachel zie ik vlammetjes oplaaien O die Nieuwe verzuchting van den burgemeester, vrouwen „Daar heb je 't alAcht uur, en nog En wederom hervatte Zijn Edelachtbare altijd niet gestookt; geen koffie, geen kletv zijn promenade, slechts met d£t verschil,1 ren En om negen uur moet ik naar de dat zijn bewegingen en gebaren steeds hef-vergadering van B. en W.... Wat moet tiger en ongeduldiger werden. 'daarvan terechtkomen?..." Soms legde hij, in't voorbijgaan, de hand Nog ongeveer vijt minuten zette de bur- op de koude kachel, dan weer keek hij op gemee3ter zijn wandeltocht door de koude z'n horloge, dan weer uit het venster om kamer voort. Daarop naderde hij, bijna met vervolgens opnieuw, naar gewoonte, met weerzin, de deur die naar de aangrenzende den rug tegen de deur te gaan staan en kamer voerde, deed een bovenmenschelijke met een innerlijke wanhoop, die bijna ko- poging om zijn innerlijk ongeduld te over- miech aandeed, op te zien naar de grauwe, meesteren en riep met zachte, by na piepende met spinnewebbea behangen zoldering van klanken door het sleutelgat: zijn kamer. I „Rosa Lieve Rosa En de oude man begon aan zijn derde i Dadelijk klonk een harde, barschestem: alleenspraak. j „Wat wil je nu weer?" „Sinds gisterenmiddag heb ik niets warms „Lieve RosaZou je misschien zoo goed over de lippen gebracht! En nog altijd willen wezen om Christine te zeggen, dat komt Christine niet om de kachél aan te zij mijn kachel moet aanmaken en m'n deelneemt of in strijd met zijn plicht handelt, als ontslagen beschouwd en onmiddellijk vervangen moet worden. Te Antwerpen is een muur van den door brand vernielden Hippodroom schouwburg ingestort en heeft een be lendend gebouw gedeeltelijk vernield. In dat gebouw waren 25 jonge meisjes, van wie 2 gedood en verscheidene zwaar gekwetst zijn. Mevrouw Pankhurst, de Engelsche kiesrechtdame, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het aan zetten tot den bomaanslag tegen het huis van minister George en tot andere aanslagen op eigendommen. Mevrouw Pankhurst, die zich zelf verdedigde, riep hartstochtelijk, dat zij niet in de gevangenis zou blijven, daar zij onmiddellijk de hongerstaking zou toepassen. „Ik gevoel mij onschuldig verklaarde zij omdat ik een duren plicht vervulde." De aanwezige kiesrechtvrouwen juich ten haar luide toe ondanks de bedrei gingen van den voorzitter van het hof dat hij haar allen zou laten gevangen zetten. maken Ik ben koud en ik heb honger O, die vrouwen Na deze verzuchting bleef hij staan voor iet venstertafeltje waarop een pijpenrek volJe stond, nam een der pijpen in de hand, stak geduld, de punt van den langen steel in den mond en daarna den rechter-wijsvinger onderzoe kend in den kop. Maar in hetzelfde oogenblik zette hij de koffie en m'n kleeren komt brengen?" Nu antwoordde de barsche stem weer: „Christine heeft bij ons nog haar handen bent onuitstaanbaar met je on- Je hebt je beenen nog niet uit bed of je begint al je ontevredenheid te luchten en ons te bedillen... Als jij bij je klein salaris zooveel praats wilt bobben, hadt je niet moeten trouwen, tenminste pijp weer in het rek, zette 'n bedroefd ge-1 niet met de dochter van een geheimraad zicht en slaakte de zooveelste verzuchting Je moet nog wachten, hoor!" van dien ochtendj Jammerend antwoordde de beklagens- Geen blaadje tabak zit er meer inwaardige stadsregent En ik mag trouwens ook niet rooken; de „Maar ik moet om negen uur in'tStad- Den 31en Maart werd aan de meeste aardbevingswachten in Europa een krachtige seismische storing geregis treerd. Do bevingswacht te Jugenheim (bij Darmstad) meldt nu dat de beving heeft plaatsgevonden op of bij de Ale- öeten en dat zij geen schade heeft te weeggebracht in bewoonde streken. huis wezen... Ambtsbezigheden, zie je. En die moeten toch eigenlijk voorgaan..." „Och jij met je ambtsbezigheden!Moet ik soms het kind hier naakt laten staan Suze moet eerst klaar zijn met haar ochtend- toilet. Christine is juist bezig haar de nacht- bandschoenen uit te trekken, en ik smeer naar zomersproeten in, die ze, jammer ge noeg, heeft opgeloopen bij haar laatste uit stapje op het land, omdat je zoo ongalant en onvoorzichtig was om haar een parasol te koopen van te dunne zijdeO, die mannen, die mannen!..," Als bezwerend strekte de burgemeester :?ijn beide armen op naar de zoldering; zijn bleeke, dunne lippen prevelden iets dat op len verwensching leek, maar wederom be- v ocht hij met mannenmoed zijn veront- w aardiginghij ging voor het venster staan en trommelde op de koude ruiten den treur- meucsch van den grooten Chopin. lTotseling beefde hij, alsof hem een vlieg had gestoken. E n. thans voor het eerst met verheffing van «tem, riep hij uit: „1 )e hemel zij mij genadig Daar gaat ie w etbouder Zuurlander al naar 't stadhuis. Sn i k moet den smaad beleven, dat ik te :aat kom Die kerel is me 'n dienst- Klopper, prompt op z'n tijd... terwijl ik, tl ie het goede voorbeeld moest geven... O h et is hameltergend Nog. maals wendde hij zich naar de deur en spi ak op een toon, wiens ongewonden- heid hij tevergeefs trachtte te onderdrukken: „R'osL, zoo juist is wethouder Zuurlander voor! üjg'egaanHet is de hoogste tijd Bedenk, als ik over twee jaar niet herkozen word Ik smeek je, stuur m'n koffie, m'n kleere. n." (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1