Het Land van Heusden en AlLena. de Langstraat en de Boininelerwaaril. Wiet met zulke middelen. J. 0. JANSSEN Comb. PEEK CLOPPEHBURG, NORFOLK-PA K JES, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3251. ff7oensdag 23 April. 1913. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-HERTOGENBOSCH. LA MD VAN ALTEN** VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Toen de negentiende eeuw bij het scheiden, aan haar opvolgster als erfdeel overdroeg, wat haar edelste denkers en strijders hadden gevorscht en geleden, gevonden en overwonnen, ontbrak er naast veel waarvoor het nageslacht ten allen tijde dankbaar behoort te zijn, toch één zaak van het allergrootste ge wicht het maatschappelyk evenwicht der klassen. In zekeren zin gaat het niet aan der vorige eeuw daarvan ten volle verwijt te maken. Hare wieg had te zeer te midden van groote misstan den in het maatschappelijk leven ge staan, dan dat redelijkerwijze geeischt mocht worden, dat haar sterfbed om ringd zou zijn door louter idyllische toestandenmen bedenke, dat in de evolutie van het menschdom ook zelfs een eeuw slechts een korte spanne tijds beteekent. Dan, hoe groot ook de open baringen der wetenschappen mogen ge weest zijn in dit tijdperk, hoe veel omvattend de onthullingen en wouderen waren van techniek en kunst, hoe zeer ook het één zoowel als het ander ge paard ging met een dieper doordringen in dp kennis van een maatschappelijk leven, het groote evenwicht is niet gekomen. Integendeel, te midden van velerlei maatschappelijke stormen is de oude eeuw heengegaan en de nieuwe gekomen en reeds is een achtste deel dezer laatste voorbij, zonder dat de hoop en verwachting op mildere tijden in vervulling gingen. Van hoe velerlei heeit de twintigste eeuw reeds getuige kunnen zijn, dat waarlijk niet duidt op een door kennis en kunde, wil en werken veel evenwichtiger geworden maatschappij Van felle oorlogen, van maatschappelijke beroeringen, van on rust, achterdocht en bestaansonzeker heid by volken en individuen zyn de jongste geschied blaren vol, zulleu, als wij nauwlettend om ons heen zien, ook de eerstvolgende bladzijden in het histo- rieboek der volken volop getuigen. Scher per dan ooit staan, tot de tanden ge wapend, de verschillende volken tegen over elkander, gereed om met elkander by de eerste aanleiding, een strijd op leven en dood te beginnen. De oorlogs fakkel is in Zuid-Oost Europa nog niet gebluscht of de regeeringen en parle menten der West-Europeesche rijken geven weder milliarden voor de aan schaffing van nieuw oorlogsmateriaal het groot-kapitaal grijpt allerwege om zich heen en slokt op wat het krijgen (14 Zoo wachtte hij at tot de storm zou luwen, tot hij eensklaps een lichte aanraking voelde op zijn rechterschouder. Met schrik constateerde hij, dat mejuf frouw Suze. die opnieuw dichterbij was geschoven, den mond opende en twee rijen spitse, witte tanden toonde. De dokter sprong van den stoel op en verwijderde zich eenige schreden van Suze, die nu eveneens opstond. „Mejuffrouw... voelt ge u niet wel?" „Neen Maar zoo wee om 't hart," lis pelde het kind „Ach, zoo wee Hem rezen de haren te berge. Daar heb je 't al! dacht hij. Ze krijgt een toevalEn ik, ongelukkige, ben met haar alleen Met een handige beweging liep hij achter het tafeltje om en zei tot Suze: „Wacht een oogenblikje, mejuffrouw, als 't u mogelijk is. Dan zal ik uw mama roepenHoud de hand voor den mond, misschien helpt datMaar wind u vooral niet op. Zelfbedwang is de hoofdzaak." „Ach, waarom is uw geloof niet het mijne?" fluisterde Suze weemoedig. „Watblief?" De dokter wist niet recht wat hij gehoord had. ,,'n Paar druppels op uw voorhoofd zou den alle hinderpalen uit den weg ruimen ban, de groot-industrie duit geen ver- wyl en dwingt de regeeringen haar behulpzaam te zyn in het vinden van steeds meer grooter afzetgebied En de lasten op de schouders der burgers ge legd, stapelen zich al maar opDan wil in de landen waar het medezeggingsschap in de Rijksaangelegenheden de over- groote meerderheid van het volk maar karig is toegemeten, deze z;ch het recht daartoe veroveren, kan het zyn langs overreding, doch zoo het moet met mid delen van geweld. Zoo zien wy thans onze zuidelijke naburen in een ernstig politiek geschil gewikkeld de algemeene werkstaking, dat uiterste wapen der arbeiders, zal moeten dienen om de breede lagen van het Belgische volk aan grooter invloed op den politeken gang van zaken te helpen. Of dit „uiterste redmiddel" baten zal, valt te betwijfelen en zal vooral van bijkomstige factoren afhangen. In elk geval echter is het een der beden kelykste middelen, die in een politieken strijd te vinden zyn. Ook dit is een deel der nalatenschap ons door de vorige eeuw vermaaktde werkstaking op groote schaal. Toen met de toepassing der stoomkracht op de nijverheid, een ontzaggelijke ont plooiing plaats had in het industrieele leven der volken, werd allengs aan den arbeider een geheel andere plaats toe gewezen. Vastgekluisterd aan de ma chine, als het ware daarvan een aan hangsel, ging de ontzaggelijke hoogte- vlucht der productie maar al te veel gepaard met een verregaande uitbuiting van den producent. De toestanden in het midden der vorige eeuw en ook daarna in het fabrieksbedryf, de ex ploitatie van de arbeiders, vrouwen en kinderen, zyn een schandvlek der be schaving geweest, waaraan niet dan met verontwaardiging terug te denken is. Doch sedert hebben èn wetgeving èn arbeiders daaraan zeer veel verhol pen. De eerste door een geleidelyke verbetering langs den weg van regle ment en wettelijk voorschrift, de laatsten door, waar overreding niet baten mocht, naar de wapenen te grijpen. Een dier wapenen was: de staking. Eu meer dan eens heeft zij zoo al niet de over winning gebracht, er toch langs indi- recten weg aanzienlijk toe bijdragen. Maar steeds was zy een wapen aange voerd in den economischen, zelden of nooit in den politieken stryd. Dit nu leert België ons anders; se dert eenige dagen wordt daar het sta kingswapen gehanteerd ter verovering Ze ijlt! dacht Gosse. Mooie toestand Op dit oogenblik ging de zijdeur open; mevrouw Zipfel trad weder binnen. „Hoogvereerde mevrouw," zeide de dok ter dadelijk tot haar, „sta uw dochter bij Zij krijgt een aanval; het delirium is reeds begonnen. Rosa, die niet wist, dat delirium eigenlijk ijlkoorts beteekent, en slechts aan delirium tremens dacht, werd vuurrood van toorn. „Wüt zegt u Mijn dochter het delirium Ga heen, mijnheer! Verlaat dadelijk dit huis!" Dat zal ik ook, dacht de dokter. Dat is 'n verstandige vrouw; zij wil mij den toe stand van haar dochter verbergen. Ik geloof dat ik op haar een goeden in druk heb gemaakt. Nu zal ik haar ook een genoegen doen. Hij haalde de snuifdoos te voorschijn, maar toen hij die wilde openen, viel zijn blik op Eva onder den appelboom, die op den deksel stond afgebeeld, en snel, opdat mevrouw het gewaagde prentje niet zou zien, draaide hij de doos om en hield die geopend voor mevrouw Zipfel, met een minzaam uitnoodigenden blik. Maar daar een snuifdoosdeksel veel kleiner is dan de doos zelf, vervluchtte een groote dosis van de fijne tabak en steeg als 'n zwart wolkje in de lucht. Rosa wierp een vernietigenden blik op den dokter, begon dadelijk ontzettend te niezen, Gosse eveneens en toen hij omkeek naar Suze, opende die juist den mond voor een zelfde niesbui. De dokter stak snel de doos weer weg, maakte een groote bocht om Suze heen en ging niezend, excuses stamelend en buigende als 'n knipmes, naar de deur. van meerdere politieke machtniet ter verkrijging vaB betere arbeidsvoorwaar den, maar voor afschaffing van het meervoudig en een betere geregelde toepassing van het algemeen stemrecht. Wij willen ons niet in détails begeven over de al of niet gegrondheid der eischen, die overigens volkomen billijk schijnen, doch het verdient ongetwijfeld afkeuring, dat ter verkrijging van het geëischte een dergelijk middel aange wend wordt als wy tlians zien ge bruiken. Immers het wapen der alge meene werkstaking is een zoo verder felijk mogelijk politiek drijfmiddel als men zich maar denken kanhet is alsof in het duel de eerlijke wapens worden weggesmeten en men elkander, naar de keel grijpend, gaat worgen. Het wondt niet alleen de tegenpartij, maar het geheele volk; brengt ontbering en el lende allerwege en niet het minst dóór, waar het weerstandsvermogen reeds tot een minimum is ingekrompen; een twee snijdend zwaard is het, dat vriend en vijand, maar ook den hanteerder zeiven, niet spaart. En opnieuw zien wy een geheel land ten prooi aan diepe tweespalt. In het j parlement heeft een meerderheid van liberalen, socialisten en kaïholieken, die vóór kiesrechthervorming zyn tegen over de regeering scherp postgevat daarbuiten wordt ter bereiking van het doel getracht handel en industrie te verlammen en treedt de overheid met al de haar ten dienste staande middelen op, om aan dezen aanslag op de vrij- heid van arbeid weerstand te b'eden Waarlyk, België maakt wèl een ernstige crisis in zyn politiek-economisch bestaan door; te gevaarlijker, naar mate een deel zijner bevolking zich thans niet ontziet naar een wapen te grijpen dat, wat het voor die het hanteert ook brenge moge, overwinning of neder laag, in zyu toepassing en uitwerking steeds een maatschappelijk verderf met zich voert, waartegen geen zegepraal, hoe groot ook, ooit kan opwegen, al ligt ook het onstuimig streven naar betere maatschappelijke verhoudingen en een gelukkiger evenwicht tusschen de verschillende groep >n geheel in de lijn dezer tyden, dan „nog niet met zulke hulpmiddelen" worde het einddoel bereikt. ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 3 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zijn Blauw, Bruin, beijge Gr{is enz. In prijzen van f 3 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 - 10 tot f 16. De zaak is Zondags geopend van 9—12 nar. Buitenland. Lucien Sully, zangleeraar te Parijs, ontving Zaterdag een postpakket, dat, toen hij het opende, ontplofte. Sully is ernstig gewond aan de linkerhand en het gezicht, zijn vrouw en kind zijn eveneens gewond. Maandag werd uit Parijs gemeld: Vier-en-twintig uur vroeger dan eerst aangekondigd was, zijn de drie terdood veroordeelde auto-bandietenSoudy, Callemin en Monier vanmorgen terecht gesteld. Blijkbaar heeft men door deze vervroegde terechtstelling al te gretige belangstelling van het publiek willen voorkomen. Dieudonné heeft gratie ge kregen van den president van de Re publiek. Zijn straf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Met de onthoofding der drie bandieten is dus nu een deel van een groot drama geëindigd. In het geheel laat de bende, die zóó lang die der auto-bandieten ge noemd is, negen lijken aan de maat schappij. De overige leden, althans de voornaamste, gaan naar het bagno. De vanmorgen terechtgestelden waren 23, 25 en 28 jaar oud. Soudy was de jongste, dan kwam Callemin. De justitie had tot op het laatste oogenblik nog „onthullingen" verwacht van Callemin en inderdaad blijkt hij, vóór d© beul hem opeischte, nog een brief geschreven te hebben aan den procureur des konings te Gent, waarin hij mededeelingen doet omtrent de dief stallen van twee automobielen en om trent de misdaden daarbij begaan. Cal lemin zegt in zijn brief, dat De Boe, die voor die diefstallen vervolgd is, geheel onschuldig is en er niets mee te maken heeft. Te Keulen zijn zeven personen gear resteerd, welke biljetten verspreidden, Op de trap trok hij z'n overjas aan en snelde voort alsof hem de vleeschelijke Satan op de hielen zat. Voor de deur van het logement ontmoette hij den barbier. „Wel?" vroeg de intrigant. „Goed afge- loopen?" „Neen," antwoordde de dokter, nog hui verend van angst. „De burgemeester had haast en behandelde mij ongenadig j Mevrouw schijnt 'n verstandige vrouw te zijn op wie ik, naar ik geloof, een goeden 1 indruk heb gemaakt, maar de dochter kreeg juist 'n toeval. En ten slotte schudde ik m'n snuifdoos uit, en dat bedierf alles U bent 'n braaf mensch; u hebt mij de waarheid gezegd." De dokter ging het huis in, door den barbier glimlachend nagestaard. Bravo, meester Lawendel,jij zult de slang het hoofd verpletteren. En op z'n kippedrafje liep hij de straat1 at om het zaad, dat reeds zoo welig begon op te schieten, verder te zaaien. X. Toen de dokter weer op zijn kamer was teruggekeerd, huiverde hij van koude en ontsteltenis. Hij trok aan het schelkoord en de huisknecht, door de fooi van dien morgen ijverig geworden, kwam vrij vlug naar boven en vroeg wat de dokter verlangde. „Maak de kachel aan; het lijkt hier wel Siberië De huisknecht krabde zich achter het oor en verroerde verder geen vin. Zou die in mijn afwezigheid ook doof zijn geworden? vroeg Gosse zich af. Hier is alles mogelijk. Met verheffing van stem herhaalde hij „Maak de kachel aan! Hebt u me niet ver staan „Jawel, maar „Wat maar?" „Ja, ziet u, dat gaat zoo makkelijk niet „Wat", riep Gosse ongeduldig uit, „kan men hier niet stoken?" „Jawel, ziet u, maar bij dezen Westewind staat de kamer dadelijk vol rook, zoodat u 't na vijf minuten niet kunt uithouden Als u wilt wachten, tot de wind omgaat „Wanneer zal dat zijn, denkt u?" vroeg de dokter, terwijl hij als 'n verkleumde koetsier zijn armen tegen de ribben sloeg. „Volgens den almanak zullen we over drie weken Noordewind „Loop naar den duivel," viel Gosse hem driftig in de rede. „Dan ben ik al dood gevroren Wordt er in heel Posemuckel dan niet gestookt, zoolang de wind uit het Westen waait?" „Jawel, in sommige huizen zijn aan de schoorsteenen geleidingen aangebracht, waar door de wind wordt afgevoerd, maar hier hebben wij zoo iets niet." „Waarom niet?" vroeg de dokter, die steeds kleumscher en ongeduldiger werd. „De juffrouw zegt, dat hier toch niemand logeert!" „Tegen die logika kan ik niet op Nu, morgen zoek ik ander logies, mèt schoor steen-geleidingen. Hoe laat wordt hier ge dineerd De huisknecht zette 'n dom gezicht. „Ik en Guus en de juffrouw, wij eten om twaalf uur." „En de gasten?" „De gasten Voor die wordt niet gekookt 1 Er komt hier toch niemand waarin de weerbare mannen worden aan gespoord, in geval van oorlog geen ge hoor te geven aan de oproeping onder de wapenen te komen. Te Parijs is een automobiel over de leuning van de brug te Asnières heen in de rivier gestort. Twee kinderen van mevr. Isadora Duncan (de bekende dan seres) en de gouvernante zijn gedood. De gouvernante was met de kinderen in de auto van mevrouw Duncan op weg naar Versailles. Op de Bourdan-kade kwam de auto bijna in aanraking met een taxi-tuf en om een botsing te ver mijden, remde de chauffeur zoo hard, dat de wagen onklaar werd. De chauf feur stapte uit om het ongeval te her stellen plotseling begon de wagen ach teruit te loopen naar het water toe; de chauffeur, het gevaar beseffende, pro beerde nog de auto tot staan te brengen, door op de treeplank staande te remmen, maar toen de auto tegen een trottoirband botste werd de chauffeur er af geslingerd en weldra was de wagen in de Seine verdwenen, die daar wei tien meter diep is. Onmiddellijk vingen pogingen tot redding aaneen man dook herhaal delijk, maar kon de auto niet bereiken. Na anderhalf uur hard zwoegens slaagde men er in de groote automobiel boven water te brengen. De gouvernante en net dochtertje van mevrouw Duncan varen dood; het zoontje ademde zwakjes. Het kind had zich in de armen van de gouvernante gedrongen. Het stierf echter na korten tijd. Het Assizenhof te Parijs, heeft Pirou, burgemeester van Gentilly, tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens poging „O juist, de oude logika Zeg mij dan maar, waar hier 'n table d'hóte is." „Wat voor 'n dood?" „Een table d'hóte 1" „Wat is dat?" ,,'n Gelegenheid waar menschen, die geen eigen gezin hebben, kunnen eten." „Zulke inenBchen bestaan hier niet U bedoelt jongelui, die hier eigenlijk niet thuishooren en geen familie hebben Nee, die betine hier nietJa toch," ging de knecht voort, na even te hebben nagedacht, „de eene postcommies eet bij den slager, oij wien hij inwoont. En dan is er Wakkel- piet, die vroeger metselaar was en van 'n steiger viel, waardoor hij z'n ruggegraat gebroken heeft. Die heeft ook geen familie an bedelt nu z'n eten bij elkaar". „Maar dan zou iemand als ik moeten verhongeren I" riep de dokter wanhopig uit. „Zoover hoeft 't niet te komen," antwoord de de huisknecht goedmoedig. „Als u een aigen woning huurt moet u eerst infor- meeren, of de huisjuffrouw u ook aan tafel wil nemen. Maar ik zou 't u niet raden." „Waarom niet?" „Ja, ziot u, de mannen drinken hier 'n stevigen borrel en krijgen soms rare kuren. U vindt 't zeker niet prettig als iemand de waterkaraf op uw hoofd stuk sloeg „Mijn hemel!" riep Gosse wanhopend uit, „ik ga mijn testament maken. Hier grijnst je bij eiken stap de dood toe ,,'n Testament kunt u hier makkelijk laten opstellen," zei de huisknecht met z'n oude goedmoedigheid. „Dank je. Maar daar stilt men zijnhoD- ger niet mee." (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1