De oorlog op den Balkan. Koning Nikolaas heeft Skoetari in allen vorm ingelijfd en tot hoofdstad van tijn rijk uitgeroepen. Met groote militaire praal en in tegenwoordigheid van alle hooge officieren en overheids personen is de proclamatie van kroon prins Danilo, waarbij zulks is geschied, voorgelezen. Die proclamatie, welke daarna onder de bevolking is uitgedeeld, luidt als volgt: Burgers van Skoetari. Het roemrijke leger van zijne majesteit Koning Niko laas is Skoetari binnengetrokken. Niet als een leger, dat u wil overwinnen, maar als een macht, die u wil bevrijden van het Turksche juk, waaronder uwe voorvaderen het is deze maand juist 435 jaar geleden na een voor hen roemvollen strijd, hebben moeten buigen. Het Montenegrijnsche leger komt tot u, niet slechts om u van dat juk te bevrijden, maar het verbindt zich te allen tijde uwe oude gebruiken, uw vrij heid en uw geloof te beschermenhet is immers bekend, dat Montenegro en het Servische volk steeds alle concessies in acht hebben genomen. Burgers van Skoetari! Op dit voor het leger van Z. M. den Koning zoo gewichtige oogenblik neem ik bezit van Skoetari als de nieuwe hoofdstad van Montenegro. Ik hoop, dat deze stad zal bloeien in de stralen van het geluk van zijn burgers. Ik beloof allen burgers veiligheid van leven en bezit. Rust en vrede zullen onder u heerschen, wij allen zullen u verblijden met de zegeningen, die een vreedzame en beschaafde re geering een volk brengen kan. Laat een ieder tot zijn bezigheid terug keeren, die hij in den verwarden tijd, welken hij heeft beleefd, verlaten heeft Vrede zij met ulieden. Gehoorzaamt de bevelen van de regeering, want dengenen, die zich daartegen willen verzetten wachten de strengste straffen. Burgers van Skoetari IHet beeld van een verleden, dat zoo roemrijk is, zal thans waarheid worden. Het geluk heeft gewild, dat zich onder de glorieuse vlag van Montenegro het land weer vereenigt, hetwelk geweld meer dan 400 jaar lang gescheiden heeft gehouden. Burgers van Skoetari! Vereenigt u met onzen kreetLeve koning Nikolaas I. Kroonprins Danilo, bevelhebber van het Montenegrijnsche leger. Over de moeilijkheden van een veld tocht tegen Montenegro heeft een Oos- teurijksch officier een belangrijk artikel geschreven. Men heeft, zoo schrijft hij, van het begin afaan gezegd, dat een veldtocht in de Zwarte bergen geen kinderspel zou zijn Ettelijke omstandigheden geven inderdaad aan Montenegro een buiten gewone kracht van verdediging. In de eerste plaats is er slechts één goede weg van het buitenland naar Monte negro, dat is de weg van Cattaro naar Cettinje, waarvan het hoogstgelegen gedeelte aan de Montenegrin en behoort. Voor een deel ingesloten door muren van puntige rotsen, is die weg gemak kelijk te versperren en niet dan na bloedige gevechten zou men zich een doortocht kunnen banen. Andere wegen, die over de Zwarte bergen leiden, zijn zeer slecht, alleen begaanbaar te voet of per rijdier, maar bijna niet bruikbaar voor voertuigen. Sommige van deze wegen zouden mis schien bruikbaar te maken zijn voor lichte transporten, maar dan nog zouden ze slechts van betrekkelijk nut zijn, en dat temeer, omdat de troepen, die tegen Montenegro zouden moeten optrekken, voornamelijk zich in de onmiddellijke nabijheid van de grens zouden moeten samentrekken in de rotsachtige en woeste bergen. Verder sprekende over het binnen land van Montenegro, laat de schrijver uitkomen, dat door het gebrek aan bruikbare wegen een vijandelijk leger, dat een inval doet, veel miuder goed van levensmiddelen zou kunnen worden voorzien dan overal elders. De tros zou slechts uit lastdieren kunnen be staan en geen vierde waard zijn van een gewoon convooi met wagens, en bijgevolg zouden de benoodigdheden zeer slecht de troepen bereiken. Buiten dien zouden de soldaten op het terrein geen eetbaar wild, geen hout om te branden, geen stroo, geen veevoeder, zelfs geen drinkwater aantreffen. Alles zouden zij aangevoerd moeten krijgen. Daarbij zouden de bewegingen van de troepen in het binnenland van Mon tenegro nog belemmerd worden door het feit, dat een hoofdmacht, die zich voor namelijk zou moeten voortbewegen langs voetpaden, bijna altijd door dalen loo- pende, van weerskanten zou moeten beschermd worden door afdeelingen op de bergen, die geheel en al zonder wegen zijn en waar alleen Montene- grijnen kunnen loopen. Men kan zich wel voorstellen, hoe onder deze omstandigheden de halten en nachtlegers zullen zijn, zonder nog te spreken van de groote temperatuur verschillen op dezen kalen, rotsachtigen grond en van het gebrek aan water en brandhout. Om deze redenen zou het wenschelijk zijn, zegt de schrijver, dat de veldtocht tegen Montenegro zoo kort mogelijk was; maar men kan dit niet verwachten, als men rekening houdt met de eigenaardige wijze van oorlog voeren der Montenegrijnen. Omdat ieder soldaat zijn voorraad bij zich draagt, of deze hem wordt gebracht door de vrou wen, kunnen de Montenegrijnen zich met buitengewone snelheid verplaatsen, zich verspreiden en zich vereenigen in een oogenblik. Zij kunnen op deze wijze hun vijanden aanhoudend kwellen en vermoeien, en zijn convooien en kleinere afdeelingen bestoken. Dat is de guerilla in den waren zin des woords, en daarom is het bijna onmogelijk om te rekenen op een snel en beslissend succes. Even wel zal men er misschien eerder in slagen om, gegeven de noodzakelijkheid voor Montenegro, om zijn munitie, zijn voor raden en zijn verbandartikelen uit het buitenland te betrekken, door alle toe gangen af te sluiten, zijn kracht van verdediging te breken. Volgens een bericht uit Cettinje is er Vrijdag gedurende verscheidene uren tusschen de troepen van Essad pasja en die van Dzjawid pasja in de buurt van Durazzo bloedig gevochten. De troepen van Dzjawid werden geheel verslagen en namen naar alle kanten de vlucht. De Serviërs openden Essad den weg naar Durazzo. Een deel van Essad's troepen zijn zegepralend de stad binnengetrokken. Volgens inlichtingen van verschillende zijde is Essad pasja in Midden-Albanië meester van den toestand. De Serviërs hebben Albanië geheel ontruimd. Nadat de Servische vlag was neergehaald, trokken 5000 Turken met artillerie Durazzo binnen en heschen daar de Turksche vlag. Zij werden vriend schappelijk ontvangen. Maandag werd uit Cettinje gemeld, dat koning Nicolaas besloten heeft Skoe tari te ontruimen. Tot ontruiming van Skoetari is besloten onder de pressie van Europa en omdat Montenegro geen kans zag zijn oorspronkelijke plannen tegen den wil van Europa door te voeren. Derhalve heeft Montenegro toegegeven en verklaard het lot van Skoetarin in handen der mogendheden te leggen. De Koning heeft eerst op het laatste oogenblik tot dezen moeilijken stap be sloten, overtuigd dat hij daarmede een groot offer voor land en volk bracht, een offer, dat van alle zijden werd ge- eischt, zelfs onder bedreiging, dat het rijk zijn onafhankelijkheid zou ver liezen. De Koning is bij zijn besluit ook geleid door de vrees, dat hij, op zijn stuk blijvende staan, misschien de vruch ten der overwinningen van zijn bond- genooten in gevaar zou kunnen brengen. Zondagavond heeft de Koning dooi bemiddeling van den Engelschen ge zant het volgende telegram aan minis ter Grey gericht „Mijn regeering heeft in haar nota van 30 April de redenen van haar houding in de kwestie van Skoetari uiteengezet. Die houding berustte op de onwankelbare beginselen van het recht. Nog eenmaal wil ik namens mijn volk den nadruk leggen op de rechten, die de historie en de overwinning ons op Skoetari geeft. Mijn waardigheid en die van mijn volk vergunnen mij niet te wijken voor 't afzonderlijk optreden van een mogendheid. Daarom leg ik het lot van Skoetari in handen van Europa." Officieele kringen te Konstantinopel verklaren, dat ingeval zich tijdens de vredesonderhandelingen ernstige mee- ningsverschillen mochten voordoen, deze door arbitrage van een der mogend heden of van het Haagsche Hof zullen worden beslecht. Een hervatting der vijandelijkheden is mitsdien uitgesloten. De Sultan van Turkije moet, naar de New York Herald verneemt, het plan hebben zijn residentie uit Konstanti nopel naar Aleppo te verleggen. Plaatselijk \iciiu8. Neusden, 7 Mei. Arme hengelaars. Niet zoodra toch had de Hooge Raad bij zijn arrest van April jl. een einde gemaakt aan de steeds zoowat overal gehuldigde (verkeerde) meening, „dat het verboden is te visschen met den gewonen hengel, gedurende het tijdperk 23 April31 Mei", of de regeering schijnt te rade te zijn gegaan om de ge volgen van dat arrest voor de toekomst weer ongedaan te maken; althans bij K. B. van 25 April jl., is bepaald, dat het vis schen met genoemd vischtuig ook verboden is gedurende voormeld tijdperk, welk be sluit op 5 Mei in werking treedt. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1913, in gelegd f 13783,145, terugbetaald f 17847,345. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5374. Bij onzen uitgever kwam in het lokaal der boekbinderij een duif invliegen, die hongerig en vermoeid was. Op een ringetje staat 6882, op een anderen ring borger- hout F O 33294, op de vleugels staan tal van cijfers, alsmede een hoefijzer, bel en schoen afgedrukt. Na rust en voedsel ontvangen te hebben, heeft duifje de reis weder voortgezet. Alhier werd Zaterdag in voorloopig arrest gesteld een zekere B., een ruim zestig jarig verpleegde uit het liefdehuis te Nieuw- kuik. Hij had aldaar op Woensdag 11. woor. den gehad met een79 jarige medeverpleegde, bij welke gelegenheid het tot daden kwam en de 79-jarige een slag met een stok ontving. Deze laatste was Donderdag daarop nog den geheelen dag als gewoon, ontbeet ook nog Vrijdagmorgen en was een paar uur later dood. Op last van de justitie zal nu het lijk moeten worden onderzocht om vast te stellen of de toegediende slag met den stok ook verband houdt met den plotselingen dood. De kermis is begonnen. Maandagavond werd op „Concordia" een geanimeerd concert gegeven, dat zeer goed voldaan heeft. Een drietal nieuw ingestu deerde stukken. „Les Amazones", „la Fille du regiment" en „Op Verkenning" moesten op aandringen van het publiek herhaald worden. De voordrachten door de heeren Cornelissen en Boeren vielen bizonder in den smaak. Vooral „Levensverzekering en Lijfrente", dat eene algemeene vroolijke op gewondenheid teweegbracht. Dinsdag is de clou van den dag het Koningschieten door de schutterij „St. Bla- sius". Voorafgegaan door muziek en om stuwd door bruidjes trekken de schutters ten strijde. Bij den wedstrijd was het den schutter Jacobus Kuipers die de vogel af schoot en nu, omhangen met de eere-metalen als Koning uit het strijdperk terug keerde. Toch is er weinig drukte, 't Is of de animo voor kermishouden gaandeweg verflauwt. Werkeildain.Verleden week klem de op het werk aan den Hoek van Holland de tweede zoon van den heer C. J. Visser, alhier, zich tusschen een ketting den linker duim af. Woensdag 14 Mei a.s. zal de Boeren leenbank alhier haar 13de algemeene ver gadering houden in het café van mej. de wed. Wink, des nam. 7 uur. De punten van behandeling zijn: 1. Huishoudelijke zaken; 2. Verslag van de Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1912; 3. Verslag van het Bestuur der Bank4. Verslag van den Raad van Toezicht; 5. Verkiezing van een lid van het Bestuur wegens periodieke aftreding van den heer D. C. Hakkers en verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, in plaats van den heer 't Hooft, die buiten den kring der Bank is gaan wonen; 6. Vaststelling salaris kassier over 1912 (voorstel tot eene verhooging met vijftig, gulden; 7. Bespreking punten van behan deling van de Algemeene Vergadering van de Centrale Bank te Utrecht; 8. Benoeming van twee afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering op Zaterdag 17 Mei 1913; 9 Rondvraag en sluiten. Eergisteren viel schipper Mouthaan, uit 'sGravemoer, terwijl hij met zijn schuitje de brug over de haven alhier passeerde, te water. Spoedig was hij echter weer opzijn vaartuig en kwam hij er dus gekikkig met een koud bad af. Gedurende de maand April werd er bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f4033,95 en terugbetaald f 7150,70^. Er werden 446 gesprekken gevoerd en 280 telegrammen behandeld. De vereeniging „Het Groene Kruis", alhier, zal morgenavond ten 8 ure, in de Nutszaal vergaderen. De agenda luidt: 1. Notulen2. Ingekomen stukken; 3. Jaar verslag van deD secretaris4. Jaarverslag van den commissaris voor het materieel5. Reke ning en verantwoording van den penning meester over het jaar 1912; 6. Vaststelling der begrooting voor 19137. Verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke af treding van den heer H. W. Knol en wegens het bedanken van den heer A. Sigmond; 8. Lezing met lichtbeelden van den heer J. C. Snouck te Amersfoort, onderwerp: tuberculosebestrijding; 9. Rondvraag en sluiting. Capelle- Op Woensdag 14 Mei a.s., 's avonds 7 uur, zal in 't café van L. F. van Dongen, mej. Staas uit Amsterdam, een lezing houden over„wat wil de bond voor Vrouwenkiesrecht". Er is gelegenheid tot vragen stellen en debat. De heer Adr. Hagoort alhier, heeft thans zijn 52ste aanvrage ingediend tot het bekomen van een jachtakte. Voorwaar een zeldzaamheid Voor het eerste gedeelte van het examen gemeente-secretaris is geslaagd de heer A. Huijsman, volontair ter secretarie te Besoijen. Driiiimelen. Gedurende de maand April werden aan het hulppostkantoor en de rijkspostspaarbank ingelegd f 1587,58 en terugbetaald f2251, Aan het hulptelegraafkantoor werden be handeld 33 telegrammen, waarvan 17 ont vangen en 16 verzonden werden. denderen. Bij de aanstaande in Juni te houden periodieke verkiezing van den gemeenteraad zijn aan de beurt van aftreding de heeren L. van der Beek en B. de Graaff. Over hetzelfde tijdvak werden op de Rijks postspaarbank 20 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1099,17, terwijl 15 terugbe talingen plaats hadden tot een bedrag van f 553,36. Naar men uit goede bron verneemt is het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier aangezocht om een tweetal licht- kroontjes in te zenden op de nationale tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst te 's-Hertogenbosch. Op tweeden Pinksterdag zal het Leger des Heils uit Breda, alhier een openlucht meeting houden. Herpt. Vrijdagavond alzootelaat om in ons vorig nummer te vermelden trok de harmonie „De Eendracht" onder de opwekkende tonen eener marsch naar het Gemeentehuis. Daar was de Raad der gemeente in gezellige vergadering bijeen, om afscheid te nemen van den Secretaris den heer Chr. van Liempt. benoemd tot hoofdcommies ter Secretarie te Helmond, en de intrede te vieren van den nieuwen Secretaris, den heer F. van Liempt. Na het spelen van het „Lang zal hij leven" marsch van J. Werkman, richtte de president, de heer Adr. Buijs Mzn., eenige hartelijke woorden tot l>eide titularissen. De heer Chr. van Liempt, dankt hierop de harmonie voor de hem gebrachte hulde en hield een boeiende rede (welke we met het oog op de plaatsruimte niet kunnen opnemen.) Daarna voerde de nieuw benoemde Se cretaris, de heer F. van Liempt, het woord. Hij dankte voor de vriendelijke attentie en zeide een voorbeeld te zullen nemen aan zijn ambtsvoorganger en hoopte dezelfde vriendschap en achting te verwerven. De harmonie gaf hierop nog enkele num mers ten beste en maakte daarna een mu zikale wandeling. Gedurende het verder verloop van den avond bleef een gezellige drukte en feeste lijke stemming in de harmoniezaal heer schen. Dit alles toont nog eens te meer aan, dat de heer Van Liempt, gedurende den korten tijd, dat hij hier als Secretaris is geweest, aller achting en vriendschap heeft verworven. Kaatsheuvel- Dezer dagen werd een zekere jongen door den hond van v. Dun de kleeren van het lijf gescheurd en zoodanig aan den schouder verwond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Verleden week is de schuur van W. de J. nabij 't Huis ter Heide totaal afgebrand. Een geit, een varken en landbouwgereed schappen kwamen in de vlammen om. Spelen met lucifers is de oorzaak naar men zegt. Meeuwen. Aan het telefoonkan toor alhier, werden gedurende de maand April jl. ontvangen 17, verzonden 29 tele grammen. Raamsdonk. Aan de boterfabriek is in April verwerkt 265429t/2 L. melk. Gisteren kreeg de 9-jarige C. de Groot een hoeveelheid kokende koffie over den linkerarm. Dr. Smits moest de ernstige brandwonden verbinden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een tot heden onbekend persoon den staart van het paard van Gebrs. Van Dongen alhier geheel afgesneden. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Raauisdonksveer. Door het bestuur van de Ned. Herv. scholen te dezer plaatse werd als vijfde leerkracht aan de school op het Veer benoemd de heer Van Dalen uit Brakel. In de spaarbank werd in April in gelegd f 8211,63, terugbetaald f 7285,96. Laatste boeknummer 5153. §prang. J.l. Zaterdag werd door den gemeenteveldwachter alhier, een bruin lang harige Colliehond met witte pooten en witte vlek in den hals opgevangen. Nabe taling van èenig voergeld kan zij door den eigenaar bij de politie in ontvangst genomen worden. Door diefstal hield dit dier haar leven. Zoo wist zij bij den heer M. alhier uit de keuken een rol vleesch van c.a. 4 pond te bemachtigen. Naar wij vernemen hebben de heeren J. Nieuwenhuizen en G. Vos Mzn. als lid van het schoolbestuur tot stichting eener school voor chr. volksonderwijs bedankt. Zou dit wel in het belang der spoedige totstandkoming der plannen zijn? Met goed gevolg is door den jongen heer J. W. Nieuwenhuisen aan de chr. kweekschool te Gorinchem van de 2e naar de 3e klasse overgangsexamen afgelegd en door den jongenheer C. Geenen aan de Rijksnormaallessen te Waalwijk van de le naar de 2e klasse. Weeil. In de laatstgehouden raadsver gadering is besloten om aan den gemeente veldwachter Deurloo f 40 per jaar toe te kennen voor het schoonhouden der ge meente-secretarie. Terwijl de 78-jarige molenaar A. zich Zaterdagmiddag bij zijn zoon op den korenmolen te Woudrichem bevond, had hij het ongeluk van een der trappen te vallen. Hoewel hij zijn reis naar hier kon vervolgen moest toch geneeskundige hulp voor dezen val worden ingeroepen, daar hij zich nog al veel had bezeerd. Waspik. Bij Koninklijk besluit van 28 April jl. is, met ingang van 16 Juni a.s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer A. Kuiler, thans commies der posterijen en telegrafie 2e klasse. Bij het spelen van een voetbalmatch tusschen „Brabantia" alhier en een Til- burgsche vereeniging, kwam een der Til- burgsche spelers zoodanig te vallen, dat een zijner schouders werd gebroken. Onmidde- lijk moest de hulp van een geneesheer worden ingeroepen. Wfjk. Bij de op 28 en 29 April ge houden examens voor machinist-leerling bij de staatsspoorwegen te Venlo, slaagde onze dorpsgenoot M. de Graaff. Dinsdag jl. herdacht ds. Gobius du Sart onder talrijke bewijzen van waardeering zijn zilveren ambtsjubileum. Den ganschen dag stroomden gelukwenschenook werden hem nog kostbare blijvende herinneringen door gemeenteleden alsook door ambtsbroe ders aangeboden. Moge hij nog lang op dezen gedenkwaardigen dag terugzien. Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 3 Mei 1913. Afwezig: Burgemeester Meyer, het lid J. Rijken komt bij behandeling van punt 4 ter vergadering. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden ge steld de volgende punten 1. Medeelingen. De Voorzitter zegt dat de kas bij den gemeente-ontvanger op 22 Maart 1.1. is opgenomen en in orde bevon den. In kas was f 644.595. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van het gemeenteverslag en het verslag der Volkshuisvesting over 1912. Beide verslagen worden ter secretarie ter lezing gelegd. 3. Adres van mej. W. J. Both, onder wijzeres, verzoekende verlof om te Vrijhoeve- Cappelle te mogen blijven wonen. Wederom voor één jaar toegestaan. 4. Voorstel tot af en overschiijving op enkele posten der begrooting voor 1912 tot een totaal bedrag van f 64.045. Aange nomen. 5. Vaststelling van het kohier der Hon denbelasting, dienst 1913, waarop voor komen 21 honden le klasse en 119 honden 2e klasse. Vastgesteld ;ot een bedrag van f91. 6. Vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Een door Burg. en Weth. ontworpen en met de nieuwe Armenwet in overeenstemming gebracht reglement wordt voorgelezen en met alge meene stemmen onveranderd vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheim comité ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag voor 1913. Kinnenlanfl. Het wetsontwerp betreffende het Kust- fonds is gisteren met 54 tegen 35 stem men aangenomen, nadat het amende ment-Eland, welks hoofdstrekking was, geen fort te Vlissingen te bouwen, met dezelfde stemmenverhouding verwor pen was. Tegen het amendement en voor het wetsontwerp stemden de rechterzijde benevens de heer Van Karnebeek. Af wezig waren van rechts 5 Katholieken (de heeren Van den Berch van Heem stede, Janssen, Arts, Van Sassen van Ysselt en Passtoors) en 1 antirevolu tionair (Van Lynden van Sandenburg.) Van links ontbraken de sociaal-demo craten Troelstra en Duys en de unie liberaal Roessingh. terwijl, gelijk be kend, de heer Van Doorn nog in Indië is en er een vacaturerVerhey bestaat. Het Kamerlid J. B. Verheij, die eenige weken in het Sanatorium tje Rotterdam, waar hij een ernstige maagoperatie had ondergaan, verpleegd werd, was Woens dag j.l. zoover hersteld, dat hij weder naar huis kon terugkeeren. Hij gevoelde zich zelfs zoo wel, dat hij reeds weder een nieuwe candidatuur voor Rotterdam III voor de Tweede Kamer had aanvaard. Niettegenstaande bleef men echter in particuliere kringen zijn toestand ge vaarlijk achten en had men weinig hoop op een blijvend herstel. Zondagmorgen is hij nog onverwacht overleden. In den heer J. B. Verheij verliest ons land en inzonderheid Rotterdam, welks district III hij van 1897 af onafgebroken in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, een verdienstelijken vertegenwoordiger, een man van strenge levensopvatting en groote plichtsbetrachting, van groote werkkracht en strikte rechtvaardigheid, een man, wiens adviezen op den hoogsten prijs gestéld werden. Ook op militair gebied heeft de heer J. B. Verheyeen verdienstelijke loopbaan vervuld. Geboren te Werkendam den 21 Juli 1851, werd bij voor den militaren dienst opgeleid, en in 1867 als kadet bij het korps mariniers toegelatenin 1870 werd hij 2e luitenant, doorliep verder alle rangen en werd in 1894 luit.-kolonel. In 1903 werd hij kolonel-commandant van het korps Mariuiers. In 1875'76 maakte hij bij een detachement mari niers, dat ingedeeld was bij het Indische leger, de expeditie op Atjeh mede en werd ter zake van de krijgsverrichtingen onder generaal Pel benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Van 1879 tot 1885 was hij leeraar aan het Koninklijk instituut van de marine en later als luitenant-kolonel commandant van de afdeeling mariniers te Rotterdam en garnizoens commandant aldaar. Na de openbare behandeling van de militaire straf- en tuchtwetten in de Kamer werd hij 1903 ridder van den Nederlandschen Leeuw. In 1883 behoorde hij tot de oprichters van Marine vereeniging te Den Helder en bij de stichting van het Marinefonds was hij adviseur van het bestuur dier vereeniging. De begrafenis zal Donderdagmiddag te half één op Crooswijk plaats hebben. De familie heeft, naar de D. Ct. ver neemt, bedankt voor militaire honneurs. Met het stoomschip Diana, nu liggen de in de haven van Zaandam, zijn door een paar Duitsche matrozen uit Finland een paar meisjes van 24 jaar meegeno men. De matrozen hebben ze verscho len gehouden en zijn er thans mee naar Amsterdam. Een kameraad heeft dit bij de politie verraden en meende dat het de bedoeling der matrozen was, de meis jes als blanke slavinnen te verkoopen. Tegen den brievengaarder S., te Hoog vliet (Z.-H.), die zich, verdacht van brandstichting, in verzekerde bewaring bevindt, is een vervolging ingesteld, onder verdenking van malversatiën in zijn beheer als gemeente-ontvanger. In September van het vorige jaar 'S-Glraveilioer. Door het hulp telegraafkantoor zijn in de vorige maand behandeld 43 telegrammen, waarvan zijn verzonden 15 en ontvangen 28.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2