J. Th. COUWENBEM, Staan ter dekking CICERO, FRANS IV, RINALDO, BENOIT, A Banden Opeuluclitsaineiikotiist te Gorinchem, ktoMe bij iet NieewsM voor 'aei LaM Tan Heosden ei Altai van Zaterdag 10 Mei 1813, No. 3256. J. C. WINKEL, k 2 2 9 H 2 9 a a •sojfp MO puo?!ii|*)ifl Krütstraat 308a, TeL Iüt. 94, Garmckem. Gebrs. Oerlemans Van der Schans, Hensden. :- LIMONADES -: GROENTEN IN BLIK en SOEPEN op laanit 12 li 1913 (2ie Msterüai, terrein Vottsweertalieiil, Wscïersiijt). Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereen. BUITENLAND. Uit Parijs wordt ernstig geklaagd dat sedert het besproeien der wegen met teer om het stof tegen te gaan, een aan tal fraaie boomen sterven doordien de bladeren verschrompelen en verbranden, terwijl de jonge boomen niet tot ont wikkeling knnnen komen. Bij Stockholm zijn twee jeugdige Russen, die als zaagscherpers het land rondtrokken, onder verdenking van spioneeren gevangen genomen. Men vond stafkaarten in hun bezit, ook van weinig bewoonde streken, waar zij met zagen te scherpen geen geld konden verdienen. In de laatste jaren wordt Zweden volgens een bericht uit Stockholm door Russische zaagscher pers en scharenslijpers overstroomd. De Petit Parisien ontvangt van zijn correspondent te Rabatt bericht van een merkwaardig rechtsgeval, dat zich aan het Nederlandsche gezantschap te Tandzjer voordoet. De gewezen sultan Moelai Hafid had gesnedenen als harem opzieners. Ontevreden over de behan deling, die zij ondervonden, waren zij gevlucht en om in veiligheid te zijn, waren zij den tuin van het Nederland sche gezantschap te Tandzjer binnen gedrongen. Voor den Nederlandschen gezant verschenen, spraken zij de vrij wel heilige formules uit, die aan eiken man in Mohammedaansch land den plicht der gastvrijheid opleggen. De ge zant, ridder van Rappard, werd aldus, volgens de traditiën van den Islam, de gastheer en beschermer der vier Marokkaansche gesnedenen. Hij moest hun voedsel, huisvesting en bescher ming verleenen. Anderzijds maakten van dit oogenblik af de vier Marok kanen deel uit van zijn huishouding en moesten zij hem dienen, maar aan gezien ridder van Rappard geen harem bezit, waren de diensten van de vier mannen in zijn huis hem geheel over bodig. Wat te doen? De gezant kon hen niet aan hun meester teruggeven. Hij kon ze ook geen vrijheid schenken. De eunuchen zijn n.l. slaven en kunnen alleen met toestemming van hun mees ter de vrijheid krijgen en daar zij zeld zaam duur zijn, bevrijdt men hen niet gaarne. Hij kon ze op de eerste open bare markt verkoopen en het geld aan Moelai Hafid geven, maar de eunuchen wierpen toch een rechtspunt op. Zij beweerden dat zij niet het persoonlijk eigendom van den ex-sultan waren, maar deel uitmaakten van het kroon domein, waarover Moelai Hafid niets meer te zeggen had. Ridder van Rap pard heeft zich nu in afwachting van rechtsgeleerd advies over de Muzel- mansche teksten met dit moeilijke ge val ambtelijk en langs diplomatieken weg tot het bestuur van het protecto raat gewend. Ferdinand Schafer, de handelaar in loten uit Dusseldorp, die als leider van verschillende loterijen voor een goed doel, zoovele hoofdprijzen in zijn eigen zak wist te goochelen, is te Frankfort a.d. M. tot drie jaar gevangenisstraf en 9000 mk. boete veroordeeld. Bij de behandeling van het proces bleek, dat Schafer in 16 door hem be stierde loterijen 7 eerste en 3 tweede prijzen had weten te bemachtigen, of schoon de meeste loten verkocht waren en hij dus niet veel loten meer over gehouden kon hebben. In zijn boeken zijn die winsten niet geboekt, maar onder andere rekeningen ondergebracht. Op die manier heeft hij ten minste 200.000 mk. aan ontvangsten weggemoffeld. Een ontploffing in de kruitfabriek te Wetteren bij Gent, heeft het gebouw vernield, waar men het kruit tot korrels maakt. Juist dertien weken geleden was ook een korrelmolen door ontploffing ver nield, zoodat men voorloopig deze be werking niet mechanisch, maar met de hand zal doen. Het lijk van een omgekomen werk man was zwaar verminkt. De romp was in tweeën gescheurd, en een der beenen van het lichaam gerukt. Te Syracuse, in den staat New-York, hebben ernstige onlusten plaats gehad naar aanleiding eener werkstaking; 25 personen werden daarbij gewond. In de straten werd met revolvers geschoten; vier politieagenten en acht Italianen moesten naar het hospitaal gebracht worden. Een ander treffen had plaats bij de kathedraal tusschen brandweer lieden en politie en een 500-tal Italianen. In de Culebra doorsteek, het zwakke punt van het Panamakanaal, is weder om een aanzienlijke grondverschui ving voorgekomen. Niet minder dan 2 millioen kubieke meter aarde zijn in de bedding van het kanaal gevallen. De schade, door de kiesrechtvrouwen veroorzaakt door 't afbranden van de St. Kathrijnekerk te Londen, bedraagt ongeveer het dubbele van de eerste schatting, nl. 20,090 pond sterling. De kerk was voor 20 jaar gebouwd voor 18,000 pond en sedert dien waren er belangrijke sommen aan het inwendige van 't gebouwd besteed. Woensdag is in de St. Paulkerk te Londen een met dynamiet gevulde bom ontdekt. Een gebrek aan het mechanisme heeft de ontploffing verhoed. De kerk meesters verklaren, dat het blijkbaar de bedoeling was, de bom 's nachts te doen ontploffen, als de kerk ledig was. De ontploffing zou vermoedelijk den bisschoppelijken zetel, den vloer en het benedenste gedeelte van een pilaar heb ben vernield. De bom is bij onderzoek gebleken van zeer gevaarlijke samenstelling te zijn. Bij ontploffing zou ongetwijfeld geweldige schade zijn aangericht. Naar de Fransche dagbladen uit Lon den vernemen is eenigen tijd geleden een buitengewoon gevaarlijke bom ge vonden in het particulier kabinet van den Engelschen minister van binnen- landsche zaken. Deze aanslag, op touw gezet door kiesrechtvrouwen, is tot nu toe zorgvuldig geheim gehouden. De vergaderzalen te Londen worden gaandeweg voor vergaderingen van kies rechtvrouwen gesloten. Essex-hall werd haar gisteren geweigerd en de poorter- raad van Westminster besloot haar de reeds berucht geworden Caxton-hall niet langer te verhuren. Sedert eenigen tijd was Trömel, de burgemeester van Usedon, een plaatsje van 1800 inwoners op het eiland van denzelfden naam in den mond van de Oder, zoek. Nu heeft zijn familie bericht ontvangen, dat hij te Algiers voor vijf jaar bij het Fransche vreemdelingen legioen dienst heeft genomen. Trömel zegt, dat hij niet kan verklaren, hoe hij daartoe gekomen is. Het misbruik van opium bij de Fransche marine, in het bijzonder te Toulon, trekt veler aandacht. Het Pa- rijsche dagblad Le Matin is een beweging begonnen ten einde het kwaad, dat zoowel onder de marine-officieren als onder de minderen der vloot vele slacht offers schijnt te maken, uit te roeien. Het blad ontvangt nu natuurlijk tal van brieven, waarin „onthullingen" gedaan worden over den omvang, dien het kwaad reeds bereikt heeft, anonieme brieven, die het blad op zijde legt en onder- teekende brieven, van welke het de schrijvers niet bekend maakt, maar waaruit het mededeelingen doet aan zijn lezers. Zoo is reeds uit die brieven ge bleken, dat er niet slechts opium ge schoven wordt aan land, maar dat er ook aan boord gerookt wordt. Men vraagt zich onwillekeurig af waar al de opium, die er in de geheime in richtingen in de oorlogshavens of aan boord der marineschepen gerookt wordt, van daan komt. Een oud-gediende van het koloniale leger schrijft aan de Matin, dat de douane zoo slap optreedt, dat het voor wie uit Indo-China komt al heel gemakkelijk valt opium in Frankijk binnen te brengen. De man kwam met zeventien koffers en kisten te Marseille aan, waarin geen oog geslagen is. Uit Bordeaux schrijft iemand aan de MatinAls de douane de luchtbanden der fietsen maar eens wilde onderzoeken, dan zou dikwijls blijken, dat er heel wat anders dan lucht in zit. Een ander vertelt, dat onderofficieren, te Marseille aankomend, letterlijk overal opium verstopt houden in jampotjes, in hun ransel, in uit het Oosten mee gebrachte holle wandelstokken, in koffers met dubbelen bodem, enz., tot wel vijf tien kilo toe, die onvermoed langs de douane heengaan. Uit Lorient wordt aan de Matin be richt, dat daar alle maanden uit Lon den aan het adres der opiumschuivers kleine apothekerspotjes bezorgd worden, waarvan het etiket vermeldtpommade tegen het uitvallen van het haar. De „pommade" is niet anders dan opium. Van Parijs uit wordt aan de redactie van de Matin de vraag gesteld, waarom zij daar geen onderzoek instelt in de kitten in zekere wijken, waar zeeofficie- komen, wanneer ze Parijs bezoeken. Berlijn, zoo wordt aan de Matin mede gedeeld, levert Parijs opium, evenals het morfine en cocaïne levert, maar de grootste hoeveelheid van het Chineesche genotmiddel komt uit Hamburg. Ver leden jaar is er o.m. meer dan vijftig kilo ingevoerd, listig in kinderspeel goed verborgen. Een schout-bij-nacht schrijft aan de Matin, dat de bestaande voorschriften stellig krachtig genoeg zouden zijn om het kwaad te bestrijden, zoo men ze maar toepaste. De schuld treft hier sommige hoofden, die niet energiek ge noeg zijn opgetreden. Een overste, die zonder aarzelen zijn leven zou wagen, beeft voor een burgerlijk ambtenaar van het ministerie van marine, die hem i schrijven durft, „dat het aantal bestraf- fingen aan boord van zijn schip te groot is". Deze schout-bij nacht schrijft verder o.m., dat het opium-kwaad niet slechts de officieren heeft aangetast er zijn zelfs kitten voor onderofficieren en matrozen. Volgens een bericht uit Rome heeft Azis-bei, de aanvoerder van de Turksch- Arabische troepen in Barka, zichzelf tot hakib (souverein) van den onaf- hankelijken staat Bengazi uitgeroepen. De Sjeik der Sjenoessi is over die uit roeping verstoord en heeft de Sjenoes- sietische troepen, die onder Azis voch ten, teruggeroepen. Op een hondententoonstelling te Southampton won verleden week Choo Tai, een Pekingsche hond toebehoorende aan mej. V. A. Cross te Egham, den hoofdprijs. Kort daarop werd het dier ziek en stierf. De waarde van den hond werd op f 24,000 geschat. Vervolgens kreeg de eigenares een anonieme brief kaart, zeggende dat haar hond was ver giftigd ten bate van het vrouwenkies recht. ADVERTENTIEN. Te Quincy in den staat Illinois werd in een tehuis voor miltairen een der verpleegden, Albert Cashier, ziek. Toen men hem een bad wilde geven, verzocht hij door een vrouw geholpen te worden en bekende deze dat hij zelf een vrouw was. Hij, of liever zij, had in den burger oorlog van 1861 dapper meegevochten, was later boerenknecht, monteur en chauffeur geworden en niemand had in haar gedrag ooit iets vrouwelijks gezien. Schinas, de moordenaar van den Ko ning van Griekenland, heeft zich Dins dagochtend te Saloniki van het leven beroofd door zich uit een venster te werpen. Schinas was door een gevangenbe waarder en veldwachters per rijtuig naar het bureau van den rechter gebracht. De gevangenbewaarder nam hem daar de handboeien af en ging naar buiten om den koetsier te betalen. De veldwach ters bleven buiten het bureau op wacht. In het bureau waren twee deurwaar ders, waarvan een zich verwijderde om dat hij geroepen werd. Aan de aandacht van den ander ont snappend, liep SchiDas op het venster toe, dat 10 M. boven den beganen grond was en sprong er plotseling uit. Hij was onmiddellijk dood. In Noorwegen hebben alle mannen boven de 25 jaar het stemrecht, de vrou wen alleen als zij bovendien zekeren welstand bezitten. Een grondwetscom missie heeft nu voorgesteld die voor de vrouwen te laten vallen. Het aantal vrouwelijke kiezers zou daardoor met een 225,000 vermeerderen. Coöp. Stoomznivelfabriefe „OP HOOP VA19 ZE0EN", Oenderen. BOTER. KAAS. Gerechtigd tot het voeren van het RUksbotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Litslultend en Gros. B E S O IJ E N. AGENT IN: Toiletartikelen. Parfumeriën. Schoonmaakartikelen. Garen, band, enz. ■j H 9 2 - Staal waren. Kramerijen. enz. enz. enz. Uitgebreide monster-collectie ter bezichtiging te mijnen 9 kantore. Voor directe aflevering voor raad beschikbaar. Concurreerende prijzen. BIJ Heuiden, is geen concurrentie mogelijk (naar prijzen en kwaliteiten) van Landbouwgereedschappen, Huishoudriijjlke ArükeSen, TIcclH- of Draadwerk, Spad*-» ol Schoppeii, Zeisen of' Ziehien, Hessen of Scharen, in één woord alles wat boer of burger ge bruikt koopt men het best en goed koopst aan bovengenoemd adres. Minzaam aanbevelend. P.S. Iedere plaats in den omtrek wordt om de maand met paard en wagen bezocht met alle artikelen. De oorlog op den Balkan. De Daily Telegraph verneemt, dat de Grieksche regeering zal weigeren het vredes-tractaat te onderteekenen, omdat het bepalingen inhoudt, volgens welke de mogendheden de zuid-Albaneesche grenzen zullen bepalen en over het lot van de eilanden in de Egeïsche zee beslissen. Dat zal dan allicht buiten Griekenland om en met voorbijzien van de Grieksche belangen gebeuren. De Grieksche regeering zegt daarom een dergelijke eenzijdige regeling niet te kunnen erkennen. Griekenland wijst elk vergelijk af, alleen zou het goedkeuren zoo de zuid-Albaneezen en de bewoners van de eilanden in de Egeïsche zee door een referendum hun eigen verlangen te kennen gaven. Goed ingelichte Servische kringen te Weenen vertellen, dat Bulgarije weigert, het Servische belegeringsgeschut, dat goede diensten heeft gedaan bij 't beleg van Adrianopel, terug te geven. Het geheele aantal dezer kanonnen is 140 en daarbij zijn zeer zware stukken, die volgens de Serviërs de inneming der stad mogelijk hebben gemaakt. De tij ding van deze weigering heeft te Bel grado groote verontwaardiging gewekt. Militaire kringen putten daaruit een nieuw argument, om zich tegen arbi trage door Rusland te verzetten. Zij beweren, dat Rusland openlijk de zijde ran Bulgarije kiest, dringen aan op een beslechting der geschillen met de wa penen en verklaren vastbesloten te zijn geen duimbreed van het bezette gebied goedschiks aan Bulgarije af te staan. Een bericht uit Konstantinopel meldt, dat de consuls van Oostenrijk, Italië en Frankrijk te Tirana een onderhoud heb ben gehad met Essad pacha, waaruit gebleken is dat deze noch een Konink rijk Albanië onder souvereiniteit van Turkije heeft uitgeroepen noch beloofd heeft een deel van het gebied van Al banië te zullen afstaan. Essad heeft de Albaneesche hulptroepen en de geregel de Turksche troepen afgedankt en zal ze met die van Dj avid pacha naar Ana- tolië terugzenden. Hij zelf zal vermoede lijk in Albanië blijven om zich aan de hervorming van z'n vaderland te wijden. Alle werkdagen van 9 tot 3 nnr. BIJ op den Assem te Drongelen, op alle werk dagen, de bekende reeds rele malen bekroonde DEKHENGSTEN: zwart met kol, snebje en witte voeten, N. S. Tg. no. 32; donkerbruin N. P. S. no. 551 voorts de driejarige zwaargebouwde warm- bloedhengst donkerbruin, kol, hoog 1,67 M. Veulen- boek no. 322. Vader: de preferente Groningsche Stam en Premiehengst „Ideaal", o.a. in Den Haag en Groningen met eerste prijzen be kroond, Moederde aangespannen en aan de hand met veel eerste prijzen bekroonde Stamboekmerrie „Hilda" en op Maandag, Donderdag en Zaterdag op den „ASSEM" te Drongelenop Dins dag en Vrijdag bij den Heer A. VAN HOORN te Elshout en op Woensdag bij den heer M. J. DE ROON te Wijk, donkerbruin met kol en witte achtervoeten. Vader„Prince de Chenoy" B. S. ne. '21308, Moeder „Rosalie" B. S. no. 41505. Het dekgeld bedraagt voor „Cicero" AO gulden en voor de overige hengsten S gulden, bij eerste toelating te voldoen. Hoogstraat, (hoek Nieuvrstraat) Verkrijgbaar in verschillende smaken, als: Kersen, Frambozen, Sinaasappel, Citroen, Ananas, enz., per heele en halve flesschen. Eelaartine en Fraisola in luxe flacons. Smyrna Wijn, Lemon Squash, Boerenjongens op Sherry enz. enz. Voorhanden: der Heusdensche Conservenfabriek. Tevens verkrijgbaar: KAL BE COLOG1IE. in halve en kwartflesschen. leert dat het beste steeds het goedkoopste is. De beste band is altijd de goedkoopste, en wel niet bij het aanschaffen, doch in het gebruik. Men rijden daarom slechts op ;jdie den goedkoopsten kilometerprijs waarborgen. Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Có.,Amsterdam. Georganiseerd door de afdeeling: Gorinchem, Dordrecht, Leerdam en Heusden der SprekersDen Heer JAC. HUITEMA van Gorinchem den Heer F. J. KOLIJN van Gouda; den Heer J. v. D. LINDEN van Breda; den WelEerw. Heer Dr. C. L.v.D. BROEK van Dordrecht. Met welwillende medewerking van het Chr. Muziekgezelschap „MARANATHA" van Dordrecht, en de Gem. Zangvereen. „LOOFT DEN HEER" van Heusden. Programma's (tevens bewijs van toegang) a. ÏO cent verkrijgbaar bij den Heer J. VAN AKEN, Kruisstraat Gorinhem en aan het Terrein. Aanvang 's namiddag 1.3© uur. 9 té m m m m m m de prima Belgische Hengst Minzaam aanbevelend, A. Baaijens. Een oude ervaring Continental 1nwit-fii -T rniMTif-rrr u nttmmmm mn 111 ri»n—mwmmb—tMS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5