Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. J. C. JANSSEN Comb. PEES CLOPPEHBURG, NORFOLK-PAKJES, mz Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3202. Zaterdag 31 Mei. 1913. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Nederlandsche Woningtoestanden. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-HERTOGEN BOSCH. flv.4 !^t lanb van ali^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dezer dagen is verschenen de In leiding tot de uitkomsten der laaistge houden volkstelling, met de daaraan verbonden woningtelling. In dit werk zijn allerlei verhoudings berekeningen gemaakt en worden de in 1909 verkregen cijfers vergeleken met de overeenkomstige van vroegere tellingen, waardoor bet mogelijk is geworden zich rekenschap te geven van de wijziging, welke de woningtoestanden ten onzent tusschen 1899en 1909 hebben ondergaan Gelijk onderstaande cijfers nader zullen bevestigen, kan reeds aanstonds worden getuigd dat eeu belangrijke verbetering is ingetreden in de woning toestanden. In 1899 werden geteld 1,088,736 woningen met in totaal 2,997,241 ver trekken. Toen dus gemiddeld 2,75 ver trekken per woning. In 1909 werden geteld 1,267,255 woningen met in totaal 3,977,299 vertrekken. In 1909 dus gemiddeld 3,22 vertrekken per woning. Gemiddeld gerekend, dan is het aan tal vertrekken per woning in de jaren tusschen 1899 en 1909 dus met 0,47 vermeerderd. Hierbij zij nog opgemerkt dat serres in 1899 wèl en in 1909 niet als een vertrek werden beschouwd. Het aan tal vertrekken per woning is dus feite lijk nog meer gestegen dan met 0,47. In 1899 had 7,1 percent der ver trekken geen onmiddellijke gemeen schap m.et de buitenlucht, terwijl dit cijfer in 1909 tot 6,1 was gedaald. Deze cijfers getuigen dus wel degelijk van verbetering in den woningtoestand in de jaren tusschen 1899 en 1909. De vooruitgang op dit gebied blijkt nog duidelijker uit onderstaande cijfers, omdat ze een vollediger kijk op de ver betering in de woningtoestanden geven. Per J00 woningen hadden in 1899 in 1909 één vertrek 28,3 18,72 twee vertrekken 30,7 29,20 drie vertrekken 17,6 20,02 4 of 5 vertrekken 15,3 21,32 6 of meer vertrekken 8,1 10,74 Blijkens dit staatje vormden de één kamerwoningen in 1899 nog 28,3 percent van het totaal in 1909 dus 25) De burgemeester maakte van dealgemeene opwinding gebruik om het heele restant room in zijn kopje over te storten en juist stak hij duim en wijsvinger der rechterhand in den suikerpot om nóg 'n extra klontje te bemachtigen, toen plotseling heftig en woest aan de deur werd geklopt. En zonder het traditioneele „binnen" ^af te wachten stormde de barbier, bleek als 'n doode, met haren zoo verward als van den held uit 'n drama, de kamer binnen. Zoodra Lawendel de deur achter zich had gesloten klemde hij zich vast aan de kachel, alsof hij vreesde lang uit op den vloer te vallen. Hij zwaaide met een krant in de hoogte en schreeuwde als 'n bezetene: „Burgemeester! Burgemeester! Het stilleven om de koffietafel was bij de plotselinge verschijning van den barbier als met een tooverstaf veranderd. De burgemeester wilde, nadat hij den suikerpot had omgegooid, opstaan, maar was, daar zijn knieën hem den dienst weigerden, machteloos op zijn stoel neergezonken en staarde Lawendel sprakeloos aan. Mama Rose streed moedig tegen haar eigen schrik en drukte met de eene hand de bevende Suze nog vaster tegen zich aan en streelde „het kind" met de andere liefkoo- send deD neus inplaats van de wangen. Dog slechts 18,72 percent van het totaal aantal woniDgeD. Wel vooruitgang dus! En wanneer men, lettend op de gausch verschillende omstandigheden op het land en steden, slechts alleen met de stedelijke gemeenten rekent, dan blijkt de vooruitgang nog grooter. De percentagecijfers zijn dan als volgt: 1899 gemeenten met 50,000 100,000 tot of Per 100 woningen 100,000 meer hadden inwoners inwoners één vertrek 22,6 19,7 twee vertrekken 33,8 29,6 drie 19,0 19,6 4 of 5 19,7 20,7 6 of meer 9,9 11,0 1909 gemeenten met 50,000 100,000 tot of Per 100 woningen 100,000 meer hadden inwoners inwoners één vertrek 8,85 11,27 twee vertrekken 26,18 24.56 drie 23,58 21,36 4 of 5 24,41 29,33 6 of meer 16,96 13,48 Het relatief cijfer der éénkamer woningen is dus in beide stedengroepen zéér aanmerkelijk gedaald. En ook wanneer men uitgaat niet van het aantal woningen, maar van de bewoners, blijkt een zeer verblijdende vooruitgang. Per 100 zielen der bevolking woon den n.l. in woningen met in 1899 in 1909 vertrek 23,8 15,2 twee vertrekken 30,8 27,9 drie vertrekken 18,9 21,1 vier of vijf vertrekken 17,3 23,4 zes of meer vertrekken 9,7 12,4 Ten opzichte van dit punt eveneens de twee stedengroepen afzonderljjk be schouwende, verkrijgt men de onder staande cijfers 1899 gemeenten met 50,000 100,000 tot of 100,000 meer Woningen met inwoners inwoners één vertrek 12,1 14,1 twee vertrekken 30,6 29,1 drie vertrekken 22,8 20,6 vier of vijf vertrekken 18,3 22 5 zes of meer 16,1 13,6 De burgemeester was de eerste, die den toestand baas werd. Hij waagde nog een mislukte poging om op te staan, gaf daarna zijn stem de grootst mogelijke vastheid en wendde zich nu tot den barbier met de vraag: „Nu, wat is er aan de hand, meneer Lawendel „O burgemeester," stamelde hij, „bereid u op het ergste voor. „De schoone dagen van Aranjuez zijn nu voorbij," zooals onze groote Schiller zegt. „Uw Koninklijke Hoog heid zal het waarschijnlijk in geen vroolijken toestand verlaten"O burgemeester, o mevrouw, o mejuffrouw Waarom moest de hemel ons dat laten beleven!... Waar om heeft Hij ons niet vroeger weggenomen door een stillen, pijnloozen dood Met geweld bracht de burgemeester de woorden uit: „Maar Bpreek dan toch?... Wat is er eigenlijk aan de hand?" Weer zwaaide Lawendel met de krant. „O burgemeester", riep hij uit voor de zooveelste maal. „Nu? Nu?" „Wij zijn verloren Geen muis in heel Poeemuckel kan ontkomenWij allen moeten stervenEn we zijn nog zoo jong." „Sterven herhaalden als uit één mond de drie bevende leden van het burgemeesters gezin. „Stervenherhaalde dof de barbier, ter wijl hij zijn armen slap langs het lijf liet vallen en zijn oogen de uitdrukking aan namen van de starheid des doods. Sidderend stamelde de burgemeester: „Maar hoe is dat mogelijk?... Wij zijn toch allen kerngezondWaarom moeten wij dan zoo opeens „Dat is juist het verschrikkelijke," ging de barbier toonloos voort. „Eerst woedde xe te Noddia, toen te Zilla Jessira by Cal- 1909 gemeenten met 50,000 100,000 tot of 100,000 meer Woningen met inwoners inwoners één vertrek 5,9 6,5 twee vertrekken 23,1 22,7 drie vertrekken 24,8 22,6 vier of vijf vertrekken 26,7 32,3 zes of meer 19,5 15,9 Het percentagecijfer der io éénkamer woningen levende personen is derhalve in beide stedengroepen met meer dan de helft gedaald. Zeer zeker blijft er op dit gebied nog ontzaglijk veel te verbeteieu over, doch het stemt desniettemin tot vol doening te kunnen vaststellen, dat de woningtoestanden in zoo belangrijke mate als boven beginuen te verbetereu. Buitenland. De correspondent te Rome van de Daily Chronicle seint, dat de onthulling van de Avanti, het socialistische blad, over de bloedige nederlaag, die de Italiaansche troepen in het achterland van Derna geleden hebben, te meer pijnlijke verbazing gewekt heeft, omdat de regeering de treurige bijzonderheden van de nederlaag achter gehouden of verzacht heeft. Uit verhalen, door oog getuigen aan de Avanti gedaan, blijkt dat de Italianen bij den rampspoedigen slag vierhonderd dooden en zevenhonderd gewonden hadden. De Arabieren namen meer dan honderd Italianen gevangen, waarbij tal van officieren. De Italianen moesten vele gewonden, kanonnen en schietvoorraad achterlaten. Een officier, die aan den veldtocht heeft deelgeno men, schat in een brief aan de Avanti het verlies der Italianen in het geheel op tweeduizend man, waaronder zestig officieren. Hij zegt, dat de terugtocht der Italiaansche troepen in volslagen wanorde ontaardde en dat de Arabieren de Italianen vervolgden tot aan de loop graven van Derna. Donderdag werd uit Port Vendres gemeld: Van ochtend is een fabriek van dynamiet en scheikundige producten, drie K.M. van hier gelegen, ontploft. Na de eerste ontploffing hoorde men in de stad terstond twee andere. Achter eenvolgens waren de toestellen in ge bruik ter vervaardiging van nitro-glyce- rine ontploft. Die toestellen bevatten 10,200 K.G. ontplofbare stof. Onder de puinhoopen heeft men reeds 5 dooden en verscheiden gewonden gevonden. cutta, waar zij in één week tweeduizend menschen wegmaaide. Van Indië trok ze naar China, klom ever den Groote Muur, drong door tot in Mongolië en Birma en breidde zich uit over Malakka, Siam en den Nederlandsch-Indischen archipel. Ver volgens dook xij op aan de Perzische Zee verder, verder steeds verdertot zij den voet zette op Rusland en PolenNu is zij in Pruisen aangekomen OnB laatste uur is geslagen, burgemeester „Maar van wie spreekt ge dan, in 's hemels naam bracht de burgemeester hakkelend uit. „Wie is die verschrikkelijke worg engel?..." En nu sprak de barbier op een graftoon. „De Cholera Asiatica." De koffie-tafelronde sprong op alsof de veeren van alle stoelen gebarsten waren en de burgemeester stiet een kreet van ont zetting uit, die door de beide vrouwen werd herhaald. Toen zonken moeder en dochter, elkaar innig omvat houdende, driekwart-bewuste loos, neder op de kanapee, die onder dezen dubbelen last jammerlijk kraakte, alsof ook dit meubelstuk mee leed onder de verplet terende jobstijding. XVHI. Inmiddels was de burgemeester in zijn ontzettenden angst op den barbier toege- stormd. Met een kracht, die men hem nooit zou hebben toegeschreven, schudde hij La wendel dooreen en met buldertonen van wanhoop, alle EdelAchtbaarheid vergetende, schreeuwde hij hem toe: „Kerelspreekwat heb je gehoord? Wat heb je gezienIn naam van het welzijn der stad bezweer ik je: Spreek! Na dit te hebben uitgegalmd, plofte hij weer neder op znn stoel, terwijl de beide dames, ondanks haar angst en machteloos ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 8 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zyn Blauw, Bruin, beige Gr(|s enz. In prijzen van: 3 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 - 10 tot f 16. De zaak is Zondags geopend van 9—12 nnr. Te Poti in Transkaukasië hebben roovers een aanval gedaan op het huis van Pavoni, den Engelschen vice-consul. Pavoni en zijn broer (die licht gewond werd) verdedigden zich met succes en dooden den aanvoerder der bende, een ontvluchten tuchthuisboef. De Belgische regeering heeft aan de prinsessen Louise en Stefanie, die te Weenen vertoeven, elk nog eens 67» millioen francs als haar aandeel in de nalatenschap haars vaders laten aan bieden, maar de prinsessen blijven hard nekkig weigeren en eischen 41.300 000 francs, welke volgens haar beweren tot het persoonlijk bezit van Koning Leopold II behoord hebben. Te Ruxweiler, in Lotharingen, is een gezin van vijf menschen door het eten van scheerling vergoven. De dienstbode is al bezweken. Zij had in plaats van pieterselie scheerling bij het eten ge bruikt. De Vossische Zeitung verneemt, dat bij den Duitschen Bondsraad binnen kort een voorstel van de Pruisische re geering zal inkomen ter regeling van de Brunswijksche troonopvolging. In diplomatieke kringen te Berlijn is men overtuigd dat prins Ernst August nog dezen herfst de Brunswijksche troon zal bestijgen. Mevrouw Alice Crespy, de vrouw, die reeds maanden in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, onder beschuldi ging te Agen den geestelijke Ohassaing heid, den overwegenden drang der nieuws gierigheid niet konden onderdrukken en de ooren spitsten op de verwachte bijzonder heden. „Ja, burgemeester," hernam de barbier, „gisterenavond laat is een extra-uitgave van de Vossische Zeitung bezorgd, en daarin staat alles nauwkeurig beschrevenIn Oost-Pruisen is ze aangekomen en de koning moet het besluit hebben genomen om haar troepen tegemoet te zenden, ten einde haar het verder doordringen te beletten. Maar stoort zij zich aan troepen Snel als de wind trekt zij voort, beklimt de hoogste bergtoppen en steilste Chineesche muren Wie weet of ze morgen niet al hier is en dan is binnen acht dagen geen levende ziel meer over in heel Posemuckel Het wijze stads-opperhoofd sidderde ge weldig, en de beide elkaar nog altijd om strengelende dames niet minder. Niettemin poogde Zijn Edelachtbare zoo lang het mogelijk was zijn waardigheid te bewaren. Hij sloeg het eene been over het andere om zich een meer stabiele houding te geven en zeide, terwijl hij met geweld zijn stem beheerschte „Klagen kan hier niet baten, Lawendel 1 Integendeel, men moet zijn krachten en kalmte weten te bewaren om het gevaar te kunnen bestrijdenStaat er in de krant niets van de symptomen, aan welke men de xiekte kan herkennen? Of van voorbe hoedmiddelen om zich tegen haar te be schermen?" „Van voorbehoedmiddelen heb ik niets in de krant gelezen, burgemeester, en maar weinig van de symptomen. Maar daar ik op medisch terrein niet stil zit en alle ver schijnselen der wetenschap nauwlettend onderzoek, heb ik in den loop der tijden een vrij aanzienlijken voorraad symptomen vermoord te hebben, is wegens haar slechten gezondheidstoestand naar het ziekenhuis van Agen overgebracht. De Fransche Generaal Alix heeft den 26 Mei ten Noorden van het dorp M'Soen de vereeniging van twee vijan dige troepen Marokkanen belet. Na de eene verslagen te hebben, deed hij een heftigen aanval op de andere troep, die in wanorde vluchtte. Generaal Alix ver wacht van deze gevechten gunstige re sultaten. De vijand, die al zijn beschik bare krachten had saamgetrokken, liet ongeveer honderd dooden liggen en had tal van gewonden. Naar het Giornale d'Italia meldt, heeft Essad pasja aan de voorloopige Alba- neesche regeering zijn onderwerping aangeboden. Dinsdag heeft een kiesrechtvrouw uit een sneltrein een bom geworpen op hst perron te Bristol. De bom, gewikkeld in een papier waarop „kiesrecht voor vrouwen" geschreven was, ontplofte, maar richtte nagenoeg geen schade aan en kwetste niemand. De daderes is on bekend gebleven. Generaal Goetscby, commandant van het 20e Fransche legercorps te Toul, en verscheidene officieren van dit corps hebben brieven ontvangen, waarin zij met vermoording worden bedreigd, in dien de straffen, die opgelegd zijn aan de betoogers tegen driejarigen dienst plicht, niet worden ingetrokken. bijeen verzameld, en daaruit kan men met tamelijke zekerheid constateeren, of men Aziatische Cholera heeft of niet." „Deel ze mij dan mede," hield de burge meester aan. „Het is van groot gewicht." De barbier nam de houding en den toon aan van een professor en begon te doceeren. „In de eerste plaats wordt u misselijk; u weet niet waarvan en waarom, maar u wordt misselijk... U zou graag de deur uit willen gaan, maar blijft toch liever thuis. En als u eindelijk tóch wilt, dan zyn uw krachten niet toereikend en blijft u versuft voor u heen staren." „Hm, hm!" kuchte de burgemeester be denkelijk. De dames op de kanapee werden voort durend bleeker. „In den spiegel kijkende," ging de barbier pedant voort, „komt u tot de ontdekking, dat uw gezicht paars wordt." „Paars!" herhaalde de burgemeester. En hij wierp 'n verholen blikje in den ouden, verweerden spiegel. „Ja, paarsbevestigde de barbier. „Boven dien wordt het heele lichaam ijskoud; uw maagstreek gloeit. En wanneer u eindelijk, door Christine en mij ondersteund, naar bed zijt gestrompeld, voelt u 'n heftigen kramp in de kuiten." „Zoo, zoo I" zei de burgemeester, die met beide handen langs zijn beenen had gewre ven en plotseling met de rechterhand naar zijn linkerkuit greep. „Dat moet vreeselijk onaangenaam zijn." „En öf, burgemeester! Maar dan is de misselijkheid verdwenen „Goddank!" riep de burgemeester uit, nog steeds zijn kuiten wrijvende. „Dat was het eerste stadium," doceerde Laweodel verder. „Dan is nog hulp mogelyk, maar men weet niet wüt (Wordt wnolgdj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1