JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S financieelen toestand der gemeente thans niet toe kan worden overgegaan, hetgeen niet be teekent, dat deze zaak hier zal worden tegengewerkt. Bij de rondvraag verzoekt de heer Beunis nog den Voorzitter om het uur der verga deringen van den gemeenteraad zoo mogelijk niet midden op den dag te stellen, waar omtrent de Voorzitter voor den zomertijd toezegging doet, waarna deze vergadering wordt gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Wijk c.a., gehouden den 29 Mei 1918, des namiddags te 6.30 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden ge lezen, onveranderd goedgekeurd en daarna geteekend. Aan de orde is le. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school te Aalburg. Met 4 tegen 3 stemmen wordt benoemd no. 2 der voordracht, zijnde de heer W. Knoop te Nederhemert. 2e. Subsidie teekenschool te Heusden. Na eenige discussie wordt besloten eene bijdrage van f 5, beschikbaar te stellen voor eiken in deze gemeente woonachtigen leerling, die voornoemde teekenschool be zoekt. 3e. Plaatsing van een weegbrug. Met eenparige stemmen wordt besloten uit den raad eene commissie te benoemen ten einde nadere inlichtingen in te winnen, omtrent de flnancieële resultaten, welke een weegbrug oplevert. 4e. Ontslag M. Mans, onderwijzer aan de openbare school te Aalburg. Met eenparige stemmen wordt besloten aan den heer M. Mans voornoemd, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juni e.k. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. da. Van Leeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2.30 u. leesdienst. Chr. geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. Klumper. Heesbeen, geen dienst. Nz. nm. 2 u. ds. Blanckhart van B.-Broek. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 6 u. ds. P. H. de Jonge. F. Gobius du Sart. H.H. Correspondenten worden beleefd vei zocht de Predikbeurten vooral Juist en Midi* in te zenden. Plaatselijk !\ieinvs Heusden, 31 Mei. Inzake de electriciteits voorziening in Noordbrabant, ontvingen we van het Pro vinciaal Bestuur eene populaire uiteenzet ting, met bericht, dat aan de gemeentebe sturen tevens een voldoend getal is ver zonden, met verzoek aan elk lid van den gemeenteraad daarvan een exemplaar ter hand te stellen. De eerste herinnering aan Neerland's Onaihankelijkheid zal hier op 18 Juni a.s. plaats vinden. In aansluiting met het be sluit van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang om alsdan op echt Vader- landsche wijze in herinnering te brengen, dat we 100 jaren geleden onze onafhanke lijkheid verkregen, zal, evenals zulks door het geheele Vaderland geschied, de heer K. van den Berg alhier, des avonds van 910 uur het carillon bespelen en Vader- landsche liederen ten genoore brengen. Een docter in de medicijnen, tevens een beroemd vioolbouwer, d. i. dr. Van Leeuwen, die circa 12 jaar geleden alhier als geneesheer geacht en gewild was. We hebben voor ons eene brochure getiteld „Het probleem der oude Italiaansche Viool bouwers en de CremonaHoll&ndia Van Leeuwen", waarin het sijsteem van den nieuwen bouw uiteengezet wordt en worden tal van getuigschriften, zoowel uit Neder land, als uit Frankrijk, Engeland, Duitsch- land en vooral Italië, die om strijd de grootste appriciatie voor het nieuwe fa brikaat aantoonen. Wel een groot voorrecht voor dr. Van Leeuwen, zoo veelzijdig ontwikkeld te zijn. De werkzaamheden aan de tramhaven worden nu met kracht voortgezet. Reeds ligt een groot vaartuig met grint in lossing, welke grint bestemd is voor het tentoon stellingsterrein te Tilburg. Naar verluidt komen reeds Maandag a.s. de dagelijksche goederenbooten van hier op Rotterdam in dienst. Eveneens vangt dan ook de weke! ij ksche dienst van hier op Amsterdam aan. Dit alles echter slechts bij geruchte. Eene ofïicieele opgaaf is ons nog niet geworden. In de maand Mei worden we geregeld vergast op nieuwe airtjes op het Carillon van 't Stadhuis. Voortaan, althans voor een jaar, wordt ten gehoore gebracht met het heel uur: „Het Jagerkoor" uit de Freischutzmet het half uur: „Komt knapen en meisjes, enz"; kwart voor: „Duitach Weichelied" en kwar tier n h: „Fantaisie". Donderdag 29 Mei had alhier een keuring plaats tot opneming van paarden in het stamboek. Keurmeesters waren de heeren Adrs. Nelemans te Moerdijk, G. Stra- ver te Babyloniënbroek en H. den Engel- schen te Lage Zwaluwe. Er werden 9 merriën inschrijvingswaardig geacht nl.: Een 3-jarige zwarte witvoet van A. Straver Wz. te Babyloniënbroek. Een 3-jarige zwarte van G. J. W. Brander horst te Eethen. Een idem van wed. H. Verhoeven te Doeveren. Een 4-jarige goudvos witvoet van M. J. de Roon te Wijk. Een 3-jarige bruine van wed. Branten te Haarsteeg. Een 5-jarige zwarte van G. van Ever- dingen te Heusden. Een 3-jarige bruine van kinderen Jac. de Wilt te Herpt. Een 3-jarige zwarte witvoet van P. Nieuw koop te Drongelen. Een 3-jarige bruine witvoet van gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Tevers werd de keuring tot toekenning van onderhoudsbijdragen aan 4- tot 8-jarige merriën gehouden. Bekroond werd met den len prijs, f 100, de 4-jarige bruine Anna, van D. van Buuren te Meeuwen. Met den 2en prijs, f75, de 4-jarige zwarte witvoet Nelly, van J. van Bergeijk te Wijk. Terwijl de tien bijdragen f50 ten deel vielen aan: De 6-jarige bruine witvoet Cora, van A. Bax te Heusden. De 5-jarige zwarte van G. van Everdingen te Heusden. De 5-jarige vosbles Mouchette, van H. Godschalx te Empel. De 8 jarige vosbles Nelly, van A. J. de Roon te Capelle. De 8-jarige bruine Marie, van A. J. van Grevenbroek te Herpt. De 8-jarige zwarte Rika, van A J. de Roon te Capelle. De 4-jarige zwarte Cora, van G. J. W. Branderhorst te Eethen. De 6-jarige bruine Betsy, van H. C. v. d. Leeden te Bokhoven. De 4-jarige zwarte van Adr. Straver Wz. te Babyloniënbroek. De 7-jarige zwartbruine All, van A. J. de Roon te Capelle. In reserve werden nog gesteld: De 5-jarige zwarte Lina, van wed. B. de Waal te Wijk, en de 6-jarige zwartbruine 1 burgerlijke Stand Werkendam, van 23 tot 30 Mei. Getrouwd: Frans Hakkers, j.m. en Johanna Adriana de Keijzer, j.d. Hendrik Cornelis Vis, j.m. en Hen- drika van Druuen, j.d. Geboren: Cornelia, d. van J. Pruisen en L. Koman. Overleden: Joost den Haan, 72 j. echtg. van Adriana Klootwijk. Verslag van het verhandelde van den Raad der gemeente Sprang, den 27sten Mei 1913. Afwezig: de leden Rijken en De Jong. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen der vorige vergadering komt in behandeling: 1. Vaststelling kohier van den Hoofde- lijken Omslag voor 1913. Met algem. stemmen vastgesteld op een bedrag van f 1699,31. 2. Goedkeuring der rekening van het Algemeen Armbestuur over 1912. Na voorlezing met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvangst op f 2852,261, in uitgaaf op f 1791,8l£, dus met een goed slot van f 880,45. 3. Voorstel tot onderhandsche verhuring der kamer onder het Raadhuis aan P. de Jong voor het tijdvak 1 Aug.31 Dec. 1912 voor f 16,67. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1912 tot een bedrag van f 0,16. Aangenomen. 5. Schrijven van Ged. Staten met eenige opmerkingen naar aanleiding van het ter goedkeuring ingezonden reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt besloten de door Ged. Staten gewenschte verande ringen aan te brengen en wordt het regle ment in zijn geheel opnieuw vastgesteld. Hierna wordt de vergadering gesloten. ■Binnenland De heeren S. M. Hugo van Gijn, P. J. de Kanter, Hidde Nijland en H. J. Wichers hebben naar de Dordr. Ct. meldt, dezer dagen circulaires verzon den met uitnoodiging zitting te nemen in een nationaal comité, hetwelk zich ten doel zal stellen, de oprichting van een standbeeld te Dordrecht van Johan en Cornelis de Witt. Ook te 's-Gravenhage is een comité werkzaam om aldaar een standbeeld van de Gebroeders De Witt op te richten. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, worden er van invloedrijke zijde pogingen aan- geweud om de beide voorloopigecomité's (in den Haag en te Dordrecht) met elkander in rechtstreeksche verbinding, kan het zijn tot samensmelting te bren gen, op zulk een wijze dat zoowel aan het Dortsche initiatief als aan dat van het breeder opgezette nationale comité recht wedervare. Köpenicks. Uit Heerlen schrijft men aan het Volk: Verleden week Donder dag meldden zich op mijn Willem-So- phia twee opzichters van het staatstoe zicht op de mijnen voor controle. Ze verlangden gummipakken, meterstok- ken en koperen lampen, hetgeen hun alles bereidwillig werd verstrekt. Na zich te hebben verkleed daaldeD de heeren in de mijn af, om hun belangrijke taak te vervullen. En belangrijk was hun taak in hooge mate. De eerste post, die gecontroleerd werd, werd stilgelegd met het oog op de slechte lucht; de tweede dito, en eveneens de derde, vierde en de vijfde post. De lucht was derhalve wél miserabel 1 Met de wijze waarop door de arbeiders verbouwd wordt konden de heeren zich ook niet vereenigen, weshalve de arbei ders van twee posten bestraft werden wegens slechte verbouwing. Toen er in de afdeelingen niets meer was te controleeren. togen de heeren terug naar de schacht. Zij achtten zich verplicht, daar het houtvervoer stil te leggen; hetgeen oogenblikkelijk ge schiedde. Eu de door hen gegeven opdracht, om het hout te brengen naar het niet door hen gecontroleerde deel van de mijn, werd met dezelfde stiptheid uitgevoerd. Op hun verzoek moest daarop de hoofd opzichter naar beneden komen, omdat er in de mijn eigenlijk niets in orde was. Of de hoofdopzichter aan het ver zoek dier heeren voldaan heeft weten we niet, maar wél, dat, tosn de beide heeren van het staatstoezicht 'n nieu wen post controleerden, ze daar werden aangesproken met: „Zoo kumpel I" De twee pseudo-opzichters van het staatstoezicht, op de mijnen waren daar op heel vlug verdwenen. De lucht was toen weer frisch op de vijf posten, de verbouwing goed en hout kon weer ver voerd worden naar dat deel der mijn, waar het gebruikt moest worden. En 't slot: allen hebben hartelijk gelachen om de geslaagde bak. Jammer alleen, dat deze goed geslaag- grap ging om een weddenschap van 5 liters jenever. De meikeverplaag te Bokhoven blijft aanhouden, 's Avonds is het voor de paarden onmogelijk om over de wegen te loopen, terwijl de menschen niet anders dan met een parapluie op kun- itallmr^. Naar de Ned. Herv. Gem. alhier, is beroepen ds. Koster, thans predi kant te Wijckel (Gaasterland, Fr.) Almkerk.Te beginnen met a.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier de namiddag godsdienstoefening des avonds 6 uur gehou den worden. Herpt, geen dienst. Loevesteinnm. 2 u. ds. Keek uit Zuilichem. Meeuwen, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Klomp. NederhemertZz. geen dienst. XieuwendijkGeref. kerk, vm. leesdienst en nm. ds. De Jonge van Sleeu- wijk. Pouderoijen, geen dienst. Raamsdonk, vm. 9.30 u. ds. Meischke. Raamsdonksveer, nm. 2 u. ds. Meischke. Rijswijknm. 2 u. ds. Benders. Sleeuwijkvm. 9.30 u. ds. H. Visch. Sprangvm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Pop. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leeskerk. Uitwijkvm. 9.30 en 2 u. ds. Niemeijer. Veen, nm. 6 u. dr. Tjalma. Vlijmen, vm. 10 u. ds. Osse waarde. Waspikvm. 9.30 u. ds. Locher. Woudrlchem, vm. 9.30 en ntn. 2 u. ds. J. W. Wijk c.a., vm. 9,30 en nm. 6 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2